Ποιοί παράγοντες καθορίζουν το σεξουαλικό προσανατολισμό του εμβρύου;

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Μα αφού οι έρευνες έγιναν σε υιοθετημένα παιδιά!
Γιατι τα υιοθετημενα παιδια ΔΕΝ βλεπουν ανδρες στο περιβαλλον τους ή αναπτυσσουν συναισθηματικες σχεσεις με μεγαλυτερους αντρες (τους φροντιστες στα ορφανοτροφεια πχ);;;

Αν θελεις να συνεχισουμε την συζητηση στο επιπεδο που την ξεκινησα τοτε θα παρακαλουσα να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι και με επιχειρηματα.Ηδη ειμαστε σε αλλο ξεχωριστο θεμα.
Με ολη την καλοσυνη για να σε διαφωτισω οσο περισσοτερο μπορω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καταρχάς, δεν απάντησες στο ερώτημα: "Οι στατιστικές δείχνουν ότι οι μικρότεροι αδερφοί έχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι ομοφυλόφιλοι. Αυτό πώς το εξηγείς εσύ;"

Κατά δεύτερον, κατεβάζω τα περιοδικά από το ράφι και επανέρχομαι δριμύτερη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Το άρθρο που έχω μπροστά μου λέει τα εξής:

"στο 52% των περιπτώσεων των μονοζυγωτικών διδύμων, οι οποίοι διαθέτουν πανομοιότυπο γενετικό υλικό, και τα δύο αδέλφια ήταν ομοφυλόφιλοι, ενώ το ίδιο ίσχυε για το 22% των περιπτώσεων των ετεροζυγωτικών διδύμων, αλλά μόνο για το 5% των μη συγγενών υιοθετημένων αδελφών."

Για έρευνα μόνο σε υιοθετημένα παιδιά δε θυμάμαι πού είχα διαβάσει γμτ :redface: Μπορεί και να κάνω λάθος... θα ψάξω και αλλού.

Τελοσπάντων, μόλις μπορέσω θα επισυνάψω το "ζουμί" του συγκεκριμένου άρθρου (λέει πολλά πριν και μετά, εξετάζει και άλλους παράγοντες - κληρονομικότητα, επιρροή του περιβάλλοντος - αλλά το μεγαλύτερο μέρος του άρθρου στηρίζει τη θεωρία του χημικού περιβάλλοντος της μήτρας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Covenant: Με όλη την καλοσύνη για να σε διαφωτίσω όσο περισσότερο μπορώ :)

https://www.megaupload.com/?d=FZY5DLLR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Covenant: Με όλη την καλοσύνη για να σε διαφωτίσω όσο περισσότερο μπορώ :)

https://www.megaupload.com/?d=FZY5DLLR
Καταρχάς, δεν απάντησες στο ερώτημα: "Οι στατιστικές δείχνουν ότι οι μικρότεροι αδερφοί έχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι ομοφυλόφιλοι. Αυτό πώς το εξηγείς εσύ;"
Δεν ξερω σε πιο θεμα το ανεφερα κατι τετοιο,αλλα το εχω εξηγησει.Ειναι λογικο καθως οι μικροτεροι αδερφοι σχεδον παντα εχουν σαν προτυπα τους μεγαλυτερους αδελφους καθως η επαφη τους ειναι καθημερινη και εκει μπορει να αναπτυχθουν τα καταλληλα αιτια εκδηλωσης ομοφυλοφιλικων τασεων.Το ξερω κατα ποσο ισχυει καθως εχω εναν αδελφο μικροτερο 5 χρονια απο μενα.Μια χαρα φυσιολογικος ειναι,απλα εχω δει την επιρροη που του εχω ασκησει τοσα χρονια,με αποτελεσμα να αποκτησει πολλες συνηθειες και λατρειες που εχω και εγω ο ιδιος.Ειναι η αλληλενδετη σχεση μεταξυ αδελφων που ο μεγαλος μαθαινει στον μικρο πολλα πραγματα και υπαρχει αλλου ειδους δεσιμο,ιδιως πνευματικο.

Ειναι ακριβως οπως ο γιος που εχει λατρεια και σαν προτυπο τον πατερα και το ιδιο για την κορη και μανα.Ειναι απολυτως φυσιολογικο κατι τετοιο,καθως υπαρχει το μεγαλυτερο περιβαλλον.Ειδες πουθενα ο μεγαλος αδερφος να εχει λατρεια-προτυπο τον μικρο αδερφο;Τοτε συνηθως μεσα στον κοινωνικο κυκλο αναπτυσσει σχεσεις με αλλους ανδρες,περα της φιλικης προσεγγισης.Ειναι συμπλεγμα της ψυχοσυνθεσης του καθενος σε αλληλεπιδραση με το ολικο περιβαλλον

στο 52% των περιπτώσεων των μονοζυγωτικών διδύμων, οι οποίοι διαθέτουν πανομοιότυπο γενετικό υλικό, και τα δύο αδέλφια ήταν ομοφυλόφιλοι, ενώ το ίδιο ίσχυε για το 22% των περιπτώσεων των ετεροζυγωτικών διδύμων, αλλά μόνο για το 5% των μη συγγενών υιοθετημένων αδελφών.
Kαταληγουμε στο συμπερασμα οτι επειδη ειναι ιδιο το γενετικο υλικο,τοτε το χερακι το εβαλε η μανα.Ειναι ακριβως οτι ελεγα οτι ΟΛΑ εξαρτωνται απο τα γονιδια.Τα δυο αδελφια εφοσον ειχαν πανομοιοτυπο γενετικο υλικο,τοτε και οι 2 ειναι ομοφυλοφιλοι.
Για τα αδερφια που ΔΕΝ εχουν το ιδιο γεν. υλικο (ετεροζυγωτικοι) τοτε μονο στο 22% ετυχε και οι 2 αδελφοι να βγουν κουνημενοι,το αλλο 78% βγηκαν διαφορετικοι καθως ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ.Φαινεται ξεκαθαρα οτι η μητρα δεν επιρρεαζει με ορμονες τον σεξουαλικο προνατολισμο του εμβρυου,δεν ειναι χυτρα με φαγητο

Eυχαριστω για την πεπαλαιωμενη διαφωτιση,αλλα ειναι ακριβως αυτο που σου ειπα,πρεπει να ανανεωνεις τις γνωσεις σου διαρκως.

Μου μιλας (με τις εικονες που δινεις) για ερευνες που γιναν το πολυ μεχρι το 2001 (στην καλυτερη) ενω ολα οσα σου εχω αναφερει ως τωρα ειναι οι πιο προσφατες ερευνες μεσα στο 2004-5,οι οποιες αναιρουν τα μεχρι τωρα πορισματα.
Eτσι γινοταν ανεκαθεν στην επιστημη,αναιρεση παλαιοτερων γνωσεων χαρη νεων ανακαλυψεων ερευνων.
Λιγα χρονια μετα αυτες τις ερευνες,απο οσο θυμαμαι καλα,οτι αποκωδικοποιησαν πληρως το DNA,σιγουρα ενα τεραστιο αλμα ;)

Για ακομη μια φορα φιλικα σε συμβουλευω να ενημερωνεσαι αμεσα και για οτι πιο φρεσκο υπαρχει μεσω ιντερνετ,καλα και τα περιοδικα και οι εγκυκλοπαιδιες αλλα πλεον προσφερουν απαρχαιωμενες γνωσεις σε σχεση με αυτες που βρισκεις στο ιντερνετ.
Δες το internet σαν εργαλειο γνωσης,οχι μονο σαν εργαλειο επικοινωνιας και ψυχαγωγιας ;)

Λυπαμαι που δεν μπορω να βρω τωρα τις σχετικες ερευνες να στις δειξω,καθως τις ειδα κατα την διαρκεια των τελευταιων 2 ετων.
Με μια γρηγορη αναζητηση στο internet θα βρεις οτι χρειαζεσαι.
O καλυτερος σου φιλος για την γνωση που χρειαζεσαι :)

Για την περιπτωση μας πρεπει να συμβαινουν 2 πραγματα:

α.Δεν κατανοεις οτι σου γραφω

β.Δεν διαβαζεις οτι παραθετω

γ.Νομιζεις οτι τα μυστικα της τεκνοποιησης και η κληρονομικοτητας
αποκαλυπτονται με ενα αρθρο περιοδικου.Ολα ειναι αλυσιδα γνωσεων
και αυτο ειναι αδιαλλακτο σε καθε τομεα.
Φιλικα μια συμβουλη: απο τα λιγα παμε στα πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ουγκ~!`1

στο 52% των περιπτώσεων των μονοζυγωτικών διδύμων, οι οποίοι διαθέτουν πανομοιότυπο γενετικό υλικό, και τα δύο αδέλφια ήταν ομοφυλόφιλοι
Τα δυο αδελφια εφοσον ειχαν πανομοιοτυπο γενετικο υλικο,τοτε και οι 2 ειναι ομοφυλοφιλοι

το 52% πώς έγινε 100% :hmm:;

ενώ το ίδιο ίσχυε για το 22% των περιπτώσεων των ετεροζυγωτικών διδύμων

Για τα αδερφια που ΔΕΝ εχουν το ιδιο γεν. υλικο (ετεροζυγωτικοι) τοτε μονο στο 22% ετυχε και οι 2 αδελφοι να βγουν κουνημενοι

το "έτυχε" δε μου φαίνεται να αντικατροπτίζει το δεδομένο μας, 22%.

εκτός για αν γενικώς κάνεις στρογγυλοποίηση ξέρω γω και από 0 ως 0.5- παίρνεις 0, ενώ από 0.5 ως 1 παίρνεις 1 :P. με αυτή τη λογική το 52% γίνεται 100% και το 22% γίνεται 0% :D.

χμ, βασικά βαρέθηκα να διαβάσω όλα τα κατεβατά που έχουν προηγηθεί :redface:. αυτό που φαίνεται να στέκει βάσει των δεδομένων τούτων είναι πως παίζει σημαντικό ρόλο η (γονιδιακή) προδιάθεση και ασκείται και μία επίδραση από το περιβάλλον. δλδ ότι συμβαίνει πάντα :).

ψ. ασχολίαστο το "κουνημένοι" :|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Το αστειο ειναι οτι και εσυ ΔΕΝ διαβαζεις τι γραφω.
Ειναι ακριβως οπως ο γιος που εχει λατρεια και σαν προτυπο τον πατερα και το ιδιο για την κορη και μανα.Ειναι απολυτως φυσιολογικο κατι τετοιο,καθως υπαρχει το μεγαλυτερο περιβαλλον.Ειδες πουθενα ο μεγαλος αδερφος να εχει λατρεια-προτυπο τον μικρο αδερφο;Τοτε συνηθως μεσα στον κοινωνικο κυκλο αναπτυσσει σχεσεις με αλλους ανδρες,περα της φιλικης προσεγγισης.Ειναι συμπλεγμα της ψυχοσυνθεσης του καθενος σε αλληλεπιδραση με το ολικο περιβαλλον
Καταρχάς, δεν απάντησες στο ερώτημα: "Οι στατιστικές δείχνουν ότι οι μικρότεροι αδερφοί έχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι ομοφυλόφιλοι. Αυτό πώς το εξηγείς εσύ;"
στο 52% των περιπτώσεων των μονοζυγωτικών διδύμων, οι οποίοι διαθέτουν πανομοιότυπο γενετικό υλικό, και τα δύο αδέλφια ήταν ομοφυλόφιλοι
Εδω απλα αναφερει ακριβως αυτο που λεω οπως και η ερευνα.Τα μικροτερα αδερφια (50% απο το 100% των διδυμων) εκδηλωνοντουσαν επειδη ειχαν μεγαλυτερο αδερφο (προσφορο εδαφος).Ακομα και αν ο μεγαλος εχει την γενετικη ταση,δεν μπορει να εκδηλωσει λατρεια σε καποιον μεγαλυτερο που να εμπιστευεται,οπως ο μικρος.Αρα ο μεγαλος πρεπει να εκδηλωθει στο κοινωνικο του περιβαλλον.Ειναι στατιστικα ορθο οτι οι μισοι (μικρα αδελφια) εκδηλωνονται μεσα απο το οικογενειακο περιβαλλον,ενω οι μεγαλοι αδερφοι ΔΕΝ μπορουν.

Τα δυο αδελφια εφοσον ειχαν πανομοιοτυπο γενετικο υλικο,τοτε και οι 2 ειναι ομοφυλοφιλοι
Εννοω απλα οτι γενετικα ειναι και οι 2 gay αλλα ειναι θεμα συνθηκων/περιβαλλοντος να εκδηλωθουν.

χμ, βασικά βαρέθηκα να διαβάσω όλα τα κατεβατά που έχουν προηγηθεί
Δεν σε υποχρεωνει κανεις να το κανεις

ψ. ασχολίαστο το "κουνημένοι"
Αφου τα μονα που σχολιαζετε ειναι κατι τετοιου τυπου πραγματα,δεν παραθετετε την αποψη σας με επιχειρηματα.Αυτο σε πειραξε απο τις εκατονταδες λεξεις που εγραψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ζητώ συγνώμη που δεν διάβασα όλα τα ποστς και επικεντρώθηκα μόνο στα τελευταία, αλλά υπό των συνθηκών δε μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό :)

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Τα μικροτερα αδερφια (50% απο το 100% των διδυμων) εκδηλωνοντουσαν επειδη ειχαν μεγαλυτερο αδερφο (προσφορο εδαφος)
σε χάνω. και δίδυμα και μεγάλος αδερφός :hmm:; μάλλον άλλο λες, άλλο καταλαβαίνω...

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ακομα και αν ο μεγαλος εχει την γενετικη ταση,δεν μπορει να εκδηλωσει λατρεια σε καποιον μεγαλυτερο που να εμπιστευεται,οπως ο μικρος.Αρα ο μεγαλος πρεπει να εκδηλωθει στο κοινωνικο του περιβαλλον.Ειναι στατιστικα ορθο οτι οι μισοι (μικρα αδελφια) εκδηλωνονται μεσα απο το οικογενειακο περιβαλλον,ενω οι μεγαλοι αδερφοι ΔΕΝ μπορουν.
όταν λες "να εκδηλωθεί", εννοείς να "αποκαλύψει" ή να "ανακαλύψει" ας πούμε την ομοφυλοφυλική του ταυτότητα;

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Εννοω απλα οτι γενετικα ειναι και οι 2 gay αλλα ειναι θεμα συνθηκων/περιβαλλοντος να εκδηλωθουν.
χμ, επειδή δεν το έπιασα από την αρχή το θέμα (φαίνεται ε; :D), εσύ είσαι της άποψης ότι ομοφυλόφυλος γεννιέσαι αποκλειστικά;

λοιπόν, αν και η άποψη μου μάλλον είναι σαφής από το προηγούμενό μου ποστ, συμπληρώνω το εξής (ελπίζω όχι τελείως άστοχο :whistle:). ο καρκίνος του πνεύμονα φερ ειπίν (μακριά από δω, προτιμώ κάτι σε πατούσα :P) μπορεί να οφείλεται είτε σε προδιάθεση (οικογενειακό ιστορικό), είτε σε ασταμάτητο πάφα πούφα, είτε σε συνδυασμό τους, είτε σε κάτι άγνωστο σε μας ακόμα.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αφου τα μονα που σχολιαζετε ειναι κατι τετοιου τυπου πραγματα,δεν παραθετετε την αποψη σας με επιχειρηματα.Αυτο σε πειραξε απο τις εκατονταδες λεξεις που εγραψα...
ε ναι, αυτό με πείραξε πχιότερο, είναι αλήθεια :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
σε χάνω. και δίδυμα και μεγάλος αδερφός :hmm:; μάλλον άλλο λες, άλλο καταλαβαίνω...
Aκομα και στους διδυμους,υπαρχει το "μεγαλυτερο" ηλικιακα παιδι καθως εξαρταται ποιο γεννησε πρωτο η μανα.Χρονικα δεν ειναι τιποτα σημαντικο,αλλα μεσα στην οικογενεια ο "δευτερος" ειναι και ο βενιαμιν



όταν λες "να εκδηλωθεί", εννοείς να "αποκαλύψει" ή να "ανακαλύψει" ας πούμε την ομοφυλοφυλική του ταυτότητα;
Ακριβως



χμ, επειδή δεν το έπιασα από την αρχή το θέμα (φαίνεται ε; :D), εσύ είσαι της άποψης ότι ομοφυλόφυλος γεννιέσαι αποκλειστικά;
Ειμαι της αποψης οτι ξεκιναει αποκλειστικα λογω γονιδιων και επειτα εμφανιζεται,επειτα απο τα καταλληλα περιβαλλοντολογικα ερεθισματα κατα την διαρκεια της ζωης του.

λοιπόν, αν και η άποψη μου μάλλον είναι σαφής από το προηγούμενό μου ποστ, συμπληρώνω το εξής (ελπίζω όχι τελείως άστοχο :whistle:). ο καρκίνος του πνεύμονα φερ ειπίν (μακριά από δω, προτιμώ κάτι σε πατούσα :P) μπορεί να οφείλεται είτε σε προδιάθεση (οικογενειακό ιστορικό), είτε σε ασταμάτητο πάφα πούφα, είτε σε συνδυασμό τους, είτε σε κάτι άγνωστο σε μας ακόμα.
Πιθανον,απλα ως τωρα ξερουμε οτι παιζει ρολο η κληρονομικοτητα (γονιδια απο πατερα ή μανα) και επισης του περιβαλλοντος (επικτητη συνηθεια το καπνισμα)



ε ναι, αυτό με πείραξε πχιότερο, είναι αλήθεια :/:.
Προσπαθησα να κανω λιγο χιουμορ μεσα στο κατεβατο πληροφοριων:/:
Δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους,ανθρωποι ειναι και αυτοι με διαφορετικα γουστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Kαταληγουμε στο συμπερασμα οτι επειδη ειναι ιδιο το γενετικο υλικο,τοτε το χερακι το εβαλε η μανα.Ειναι ακριβως οτι ελεγα οτι ΟΛΑ εξαρτωνται απο τα γονιδια.Τα δυο αδελφια εφοσον ειχαν πανομοιοτυπο γενετικο υλικο,τοτε και οι 2 ειναι ομοφυλοφιλοι.
Για τα αδερφια που ΔΕΝ εχουν το ιδιο γεν. υλικο (ετεροζυγωτικοι) τοτε μονο στο 22% ετυχε και οι 2 αδελφοι να βγουν κουνημενοι,το αλλο 78% βγηκαν διαφορετικοι καθως ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ.Φαινεται ξεκαθαρα οτι η μητρα δεν επιρρεαζει με ορμονες τον σεξουαλικο προνατολισμο του εμβρυου,δεν ειναι χυτρα με φαγητο
Ε όχι και "φαίνεται ξεκάθαρα". Κανονικά αν ΟΛΑ εξαρτιόνταν από τα γονίδια, το ποσοστό θα ήταν 100%.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Eυχαριστω για την πεπαλαιωμενη διαφωτιση,αλλα ειναι ακριβως αυτο που σου ειπα,πρεπει να ανανεωνεις τις γνωσεις σου διαρκως.

Μου μιλας (με τις εικονες που δινεις) για ερευνες που γιναν το πολυ μεχρι το 2001 (στην καλυτερη) ενω ολα οσα σου εχω αναφερει ως τωρα ειναι οι πιο προσφατες ερευνες μεσα στο 2004-5,οι οποιες αναιρουν τα μεχρι τωρα πορισματα.
Το τεύχος ήταν του 2003. Σε προκαλώ να μου δείξεις κάτι πιο πρόσφατο.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Για την περιπτωση μας πρεπει να συμβαινουν 2 πραγματα:

α.Δεν κατανοεις οτι σου γραφω

β.Δεν διαβαζεις οτι παραθετω

γ.Νομιζεις οτι τα μυστικα της τεκνοποιησης και η κληρονομικοτητας
αποκαλυπτονται με ενα αρθρο περιοδικου.Ολα ειναι αλυσιδα γνωσεων
και αυτο ειναι αδιαλλακτο σε καθε τομεα.
Καταρχάς αυτά είναι 3 πράγματα. Κατά δεύτερον, εγώ και διαβάζω και κατανοώ, γι'αυτό και απαντώ με επιχειρήματα, αντίθετα εσύ προφανώς δε διάβασες ή δεν κατανόησες το άρθρο που πόσταρα, αφού δεν το σχολίασες καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ανάμεσα στις ορμόνες της μήτρας και στην επίδραση του περιβάλλοντος εκτός μήτρας δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαλέξω, καθώς το θέμα μοιάζει δευτερεύουσας σημασίας. Αντίθετα μου προκαλεί ενδιαφέρον πώς μπορεί να γίνεται συζήτηση για μια τέτοια λεπτομέρεια τη στιγμή που είναι φανερό ότι το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο: πότε κάποιος-α είναι ομοφυλόφιλος-η;

  • Είναι δυνατό να χαρακτηρίσουμε ομοφυλόφιλο ένα άτομο που έζησε και πέθανε χωρίς ουδέποτε να συνευρεθεί με άλλο άτομο του ίδιου φίλου;
  • Αν όχι, πόσες φορές θα έπρεπε να συνευρεθεί για να τον κατατάξουμε στην κατηγορία των ομοφυλόφιλων;
  • Οι αμφιφυλόφιλοι είναι υποσύνολο των ομοφυλόφιλων ή αποτελούν ανεξάρτητη κατηγορία;
  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται ερωτικά μόνο με άλλους άντρες, αλλά αναλαμβάνει πάντα ενεργητικό ρόλο είναι ομοφυλόφιλος ή όχι;
  • Αν ναι είναι κουνημένος ή ακούνητος;
  • Ένας νεαρός που συνευρίσκεται καθημερινά με άλλους άντρες για λόγους βιοπορισμού - χωρίς να αισθάνεται καμία ευχαρίστηση - είναι ομοφυλόφιλος;
  • Ένας φυλακισμένος που συνευρίσκεται περιστασιακά με άλλους κρατούμενους λόγω έλλειψης γυναικείας συντροφιάς είναι ομοφυλόφιλος;
  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται μόνο με τη σύζυγό του, αλλά συναινεί ενίοτε να αναλάβει παθητικό ρόλο, είναι ομοφυλόφιλος;
  • Μία τρανσέξουαλ γυναίκα - πρώην άντρας - παύει να είναι ομοφυλόφιλη μετά την εγχείρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Ανάμεσα στις ορμόνες της μήτρας και στην επίδραση του περιβάλλοντος εκτός μήτρας δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαλέξω, καθώς το θέμα μοιάζει δευτερεύουσας σημασίας. Αντίθετα μου προκαλεί ενδιαφέρον πώς μπορεί να γίνεται συζήτηση για μια τέτοια λεπτομέρεια τη στιγμή που είναι φανερό ότι το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο: πότε κάποιος-α είναι ομοφυλόφιλος-η;
  • Είναι δυνατό να χαρακτηρίσουμε ομοφυλόφιλο ένα άτομο που έζησε και πέθανε χωρίς ουδέποτε να συνευρεθεί με άλλο άτομο του ίδιου φίλου;
  • Αν όχι, πόσες φορές θα έπρεπε να συνευρεθεί για να τον κατατάξουμε στην κατηγορία των ομοφυλόφιλων;
  • Οι αμφιφυλόφιλοι είναι υποσύνολο των ομοφυλόφιλων ή αποτελούν ανεξάρτητη κατηγορία;
  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται ερωτικά μόνο με άλλους άντρες, αλλά αναλαμβάνει πάντα ενεργητικό ρόλο είναι ομοφυλόφιλος ή όχι;
  • Αν ναι είναι κουνημένος ή ακούνητος;
  • Ένας νεαρός που συνευρίσκεται καθημερινά με άλλους άντρες για λόγους βιοπορισμού - χωρίς να αισθάνεται καμία ευχαρίστηση - είναι ομοφυλόφιλος;
  • Ένας φυλακισμένος που συνευρίσκεται περιστασιακά με άλλους κρατούμενους λόγω έλλειψης γυναικείας συντροφιάς είναι ομοφυλόφιλος;
  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται μόνο με τη σύζυγό του, αλλά συναινεί ενίοτε να αναλάβει παθητικό ρόλο, είναι ομοφυλόφιλος;
  • Μία τρανσέξουαλ γυναίκα - πρώην άντρας - παύει να είναι ομοφυλόφιλη μετά την εγχείρηση;
Γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο καθενας θα πει τις δικες του αποψεις με αποτελεσμα να μην ειναι εφικτο να πουμε οτι η πλειοψηφια πιστευει αυτό ή το άλλο;
Τεσπα νομιζω οτι τα παραπανω ερωτηματα δεν εχω σταθερες απαντησεις ...
Ωστοσο θα κανω μια προσπαθεια να δωσω τις δικες μου απαντησεις ....

  1. Όχι εκτος αν του αρεσαν οι αντρες και απλως δεν τολμουσε να κανει κατι.
  2. Με καλυπτει η απαντηση της 1
  3. Πιστευω οτι κανενα δεν ειναι υποσυνολο του αλλου
  4. Ναι
  5. δεν το επιασα
  6. Καλη ερωτηση... Πιστευω ωστοσο δεν ειναι ...
  7. Καλη ερωτηση οπως η 6 αλλα εδω αλλαζει η απαντηση... Πιστευω οτι ειναι μιας αν δεν ηταν απλως θα "χαλαρωνε" με τις φαντασιωσεις
  8. Οχι...
  9. Ναι... αν δεν ηταν , δεν θα εκανε την εγχειρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
8. είμαι γκέι ολ δε γουέι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται ερωτικά μόνο με άλλους άντρες, αλλά αναλαμβάνει πάντα ενεργητικό ρόλο είναι ομοφυλόφιλος ή όχι;
  • Αν ναι είναι κουνημένος ή ακούνητος;
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτός που αναλαμβάνει τον ενεργητικό ρόλο σε ομοφυλοφυλικό ζευγάρι είναι και συνήθως bisexual.;Έτσι δεν είναι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτός που αναλαμβάνει τον ενεργητικό ρόλο σε ομοφυλοφυλικό ζευγάρι είναι και συνήθως bisexual.;Έτσι δεν είναι?:hmm:

μπα.....όχι απαραίτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
8. είμαι γκέι ολ δε γουέι :clapup:

πάρτ' αλλιώς :D:D:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ποιοί παράγοντες καθορίζουν το σεξουαλικό προσανατολισμό του εμβρύου;


Αν η μητέρα του παιδιού τον πάρει από τον (_._) το παιδί θα γεννηθεί γκέϊ.
- Μητροπολίτης Μόρφου Νεόφυτου, Ελλαδιστάν 2019.
(εμοτικον αυτοανατίναξης)​
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.



Αν η μητέρα του παιδιού τον πάρει από τον (_._) το παιδί θα γεννηθεί γκέϊ.
- Μητροπολίτης Μόρφου Νεόφυτου, Ελλαδιστάν 2019.
(εμοτικον αυτοανατίναξης)​

Και η μάνα μετά την πράξη θα γίνει γκέϊσα. Καλά τα είπε. :popeanim:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ανάμεσα στις ορμόνες της μήτρας και στην επίδραση του περιβάλλοντος εκτός μήτρας δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαλέξω, καθώς το θέμα μοιάζει δευτερεύουσας σημασίας. Αντίθετα μου προκαλεί ενδιαφέρον πώς μπορεί να γίνεται συζήτηση για μια τέτοια λεπτομέρεια τη στιγμή που είναι φανερό ότι το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο: πότε κάποιος-α είναι ομοφυλόφιλος-η;


  • Είναι δυνατό να χαρακτηρίσουμε ομοφυλόφιλο ένα άτομο που έζησε και πέθανε χωρίς ουδέποτε να συνευρεθεί με άλλο άτομο του ίδιου φίλου;

  • Αν όχι, πόσες φορές θα έπρεπε να συνευρεθεί για να τον κατατάξουμε στην κατηγορία των ομοφυλόφιλων;

  • Οι αμφιφυλόφιλοι είναι υποσύνολο των ομοφυλόφιλων ή αποτελούν ανεξάρτητη κατηγορία;

  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται ερωτικά μόνο με άλλους άντρες, αλλά αναλαμβάνει πάντα ενεργητικό ρόλο είναι ομοφυλόφιλος ή όχι;

  • Αν ναι είναι κουνημένος ή ακούνητος;

  • Ένας νεαρός που συνευρίσκεται καθημερινά με άλλους άντρες για λόγους βιοπορισμού - χωρίς να αισθάνεται καμία ευχαρίστηση - είναι ομοφυλόφιλος;

  • Ένας φυλακισμένος που συνευρίσκεται περιστασιακά με άλλους κρατούμενους λόγω έλλειψης γυναικείας συντροφιάς είναι ομοφυλόφιλος;

  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται μόνο με τη σύζυγό του, αλλά συναινεί ενίοτε να αναλάβει παθητικό ρόλο, είναι ομοφυλόφιλος;

  • Μία τρανσέξουαλ γυναίκα - πρώην άντρας - παύει να είναι ομοφυλόφιλη μετά την εγχείρηση;

Μια και ξεθάφτηκε αυτό το -προ μνημονίου- θέμα ας απαντήσω:


  • Είναι δυνατό να χαρακτηρίσουμε ομοφυλόφιλο ένα άτομο που έζησε και πέθανε χωρίς ουδέποτε να συνευρεθεί με άλλο άτομο του ίδιου φίλου;


Σαφώς και ναι. Η ομοφυλοφιλία δεν έχει να κάνει με το σεξ αυτό καθαυτό αλλά με το τι γίνεται στον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου. Ιδιαίτερα παλαιότερα, και σήμερα σε κάποιες κοινωνίες, υπάρχουν άνθρωποι που είτε λόγω της κοινωνικής κριτικής ή για θρησκευτικούς ή άλλους λόγους ή επειδή ζουν σε αυταρχικές χώρες, κάνουν οικογένεια (με άτομα του άλλου φύλου προφανώς) αλλά ουσιαστικά τους αρέσουν άτομα του ίδιου με αυτούς φύλου.

  • Αν όχι, πόσες φορές θα έπρεπε να συνευρεθεί για να τον κατατάξουμε στην κατηγορία των ομοφυλόφιλων;


Λόγω της απάντησης που έδωσα πριν δεν έχει νόημα μια τέτοια ερώτηση. Γενικά, όμως, δεν αποκλείουμε και περιπτώσεις μεμονωμένων συνευρέσεων με άτομα του ίδιου φύλου, ειδικά στην εφηβεία, για λόγους πειραματισμού.

  • Οι αμφιφυλόφιλοι είναι υποσύνολο των ομοφυλόφιλων ή αποτελούν ανεξάρτητη κατηγορία;


Αν δεχτούμε την κλίμακα Kinsey όπου από το 0 (αποκλειστικά ετεροφυλόφιλοι) μέχρι το 6 (αποκλειστικά ομοφυλόφιλοι), τότε σαφώς υπάρχουν και όλα τα ενδιάμεσα. Ένας αμφισεξουαλικός μπορεί εξίσου να συνευρεθεί με άτομα τόσο του ιδίου όσο και του άλλου φύλου, μπορεί να έχει και μια προτίμηση προς το ένα ή το άλλο. Επομένως σαφώς αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία.

  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται ερωτικά μόνο με άλλους άντρες, αλλά αναλαμβάνει πάντα ενεργητικό ρόλο είναι ομοφυλόφιλος ή όχι;


Ασφαλώς, ο ρόλος που αναλαμβάνει δεν έχει καμία σημασία...

  • Αν ναι είναι κουνημένος ή ακούνητος;


.....!!!!

  • Ένας νεαρός που συνευρίσκεται καθημερινά με άλλους άντρες για λόγους βιοπορισμού - χωρίς να αισθάνεται καμία ευχαρίστηση - είναι ομοφυλόφιλος;


Το αν αισθάνεται ή όχι ευχαρίστηση το γνωρίζει ο ίδιος. Για παράδειγμα γιατί επέλεξε να το κάνει αυτό και όχι να γίνει ζιγκολό για γυναίκες. Αν δεν αισθάνεται ευχαρίστηση, πώς έχει στύση να το κάνει; Πιο εύκολα θα φανταζόμουν μία γυναίκα να το κάνει με άλλες γυναίκες καθαρά για βιοποριστικούς λόγους (βλ. πορνοστάρ) παρά έναν άντρα, γιατί σε αυτόν είναι και το θέμα της στύσης που δεν υφίσταται στην γυναίκα..

  • Ένας φυλακισμένος που συνευρίσκεται περιστασιακά με άλλους κρατούμενους λόγω έλλειψης γυναικείας συντροφιάς είναι ομοφυλόφιλος;


Νομίζω ότι η εξήγηση περί κλίμακα Kinsey δίνει την απάντηση..

  • Ένας άντρας που συνευρίσκεται μόνο με τη σύζυγό του, αλλά συναινεί ενίοτε να αναλάβει παθητικό ρόλο, είναι ομοφυλόφιλος;


Χμμμ, "αγάπη μου είμαι 100% άντρας αλλά δε μου βάζεις τον εικοσάποντο δονητή από πίσω";...χμμμμ...χμμμ...χμμμ...

  • Μία τρανσέξουαλ γυναίκα - πρώην άντρας - παύει να είναι ομοφυλόφιλη μετά την εγχείρηση;


Αν και δε το λέμε, κατά βάση είναι ομοφυλόφιλος άντρας, εξωτερικά έγινε γυναίκα, αλλά βιολογικά είναι άντρας ακόμα... (βλ. χρωμοσώματα κλπ)..
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top