Ποιον θεωρείτε τον μεγαλύτερο φυσικό όλων των εποχών;

Ποιον θεωρείτε τον μεγαλύτερο Φυσικό όλων των εποχών;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Αΐνσταϊν

  • Στήβεν Χώκινγκ

  • Κοπέρνικος

  • Γαλιλαίος

  • Νεύτωνας

  • Πλάνκ

  • Χαΐζενμπεργκ

  • Κιουρί

  • Αριστοτέλης

  • Μαξγουελ

  • Μπορ

  • Φεΐνμαν

  • Σρόντιγκερ

  • Χάμπλ

  • Κέπλερ

  • Ντόπλερ

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος φυσικός δεν βάλει τον Νεύτωνα, θα πρέπει να αναθεωρήσει για το αν είναι φυσικός.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάζω την μονη γυναίκα. Τιμητικά...
Επειδή είναι γυναίκα ή επειδή έκανε κάτι αντισυμβατικό για την εποχή της(γυναίκα-επιστήμονας); Το πρώτο είναι σεξιστικό, ενώ όσον αφορά το δεύτερο, και ο Γαλιλαίος είναι στη λίστα.

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος φυσικός δεν βάλει τον Νεύτωνα, θα πρέπει να αναθεωρήσει για το αν είναι φυσικός.
Είπε ο φυσικός (?) με όνομα oppenheimer.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο John Wheeler, για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά δεν είναι στη λίστα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Βάζω την μονη γυναίκα. Τιμητικά...
Θα μπορούσες να πεις και Noether που έχει λιγότερη έκθεση απο την Curie :laugh: .

Προσωπικά πιστεύω ο Max Born, για την στατιστική ερμηνεία της κυματοσυνάρτησης .
Στις περισσότερες εφαρμογές της η στατιστική απλά αναλύει απίστευτα πολύπλοκα προβλήματα, που τελικά έχει πολύ περισσότερο νόημα & αξιοπιστία να τα προσεγγίσεις στατιστικά παρά αναλυτικά . Ωστόσο ο Born για πρώτη φορά ανέδειξε την κατάρρευση του ντετερμινισμού στο θεμελιώδες επίπεδο της φύσης .

Ακόμα και το χάος που είχε παρατηρηθεί ακόμα και απο τον Νεύτωνα,ήταν καμουφλαρισμένη τυχαιότητα . Αλλά ποτέ δεν είχαμε παρατηρήσει πραγματική τυχαιότητα .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Noether ? She's no(t) there... :P

Ναι μπήκαν οι πιο γνωστοί :P .
Πάντως και στην δική μας εποχή θεωρώ οτι έχουμε πολύ μεγάλους φυσικούς,δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό !
Και μάλιστα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν είναι τεράστια . I mean ye,ο Νεύτωνας ήταν ιδιοφυής,και στην εποχή του το να ανακαλύψει την βαρύτητα ήταν huge . Αλλά πλέον πολλές θεωρίες και υποθέσεις χρειάζονται πειράματα που απαιτούν billions of € για να πραγματοποιηθούν,καθώς έχουμε προχωρήσει σε μεγάλο βάθος στους μηχανισμούς του σύμπαντος . Επομένως το να ανακαλύψεις πλέον κάτι δεν είναι το ίδιο απλό με τότε καθώς χρειάζεται και σκέψη και πολλά λεφτά !
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι μπήκαν οι πιο γνωστοί :P .
Πάντως και στην δική μας εποχή θεωρώ οτι έχουμε πολύ μεγάλους φυσικούς,δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό !
Και μάλιστα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν είναι τεράστια . I mean ye,ο Νεύτωνας ήταν ιδιοφυής,και στην εποχή του το να ανακαλύψει την βαρύτητα ήταν huge . Αλλά πλέον πολλές θεωρίες και υποθέσεις χρειάζονται πειράματα που απαιτούν billions of € για να πραγματοποιηθούν,καθώς έχουμε προχωρήσει σε μεγάλο βάθος στους μηχανισμούς του σύμπαντος . Επομένως το να ανακαλύψεις πλέον κάτι δεν είναι το ίδιο απλό με τότε καθώς χρειάζεται και σκέψη και πολλά λεφτά !

Νομίζω ότι αυτό που αποδίδεται στον Νεύτωνα ως «μεγαλείο» είναι το γεγονός ότι έκανε όσα έκανε σε ένα περιβάλλον διαφορετικό από σήμερα και, το σημαντικότερο, στο ότι έριξε ένα μέρος των θεμελίων της επιστήμης για τα επόμενα 150 χρόνια. Επίσης, νομίζω πάλι, ότι αναγνωρίζεται ως τόσο μεγάλος μιας και είναι και αυτός που βάζει την «ταφόπλακα» στην αλχημική παράδοση της Δύσης (πιθανότατα έχοντας υπάρξει και ο ίδιος αλχημιστής).

Πάντως, όχι να μας πάρουν και τη Noether ως φυσικό, τώρα, ολόκληρη μαθηματικάρα. Αλγεβρίστρια με τα όλα της ήτανε η μακαρίτισσα!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο μεγαλύτερος φυσικός όλων των εποχών είμαι φυσικά.. εγώ, απλά δεν πήγα ακόμα πανεπιστήμιο. Μόλις πάω εδώ την έχω, στο τσεπάκι, την θεωρία των πάντων :)
Το είδα σε όνειρο ότι παίρνω το βραβείο Νόμπελ, εκτός αν το μπέρδεψα με το Χρυσό Βατόμουρο!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό που αποδίδεται στον Νεύτωνα ως «μεγαλείο» είναι το γεγονός ότι έκανε όσα έκανε σε ένα περιβάλλον διαφορετικό από σήμερα και, το σημαντικότερο, στο ότι έριξε ένα μέρος των θεμελίων της επιστήμης για τα επόμενα 150 χρόνια. Επίσης, νομίζω πάλι, ότι αναγνωρίζεται ως τόσο μεγάλος μιας και είναι και αυτός που βάζει την «ταφόπλακα» στην αλχημική παράδοση της Δύσης (πιθανότατα έχοντας υπάρξει και ο ίδιος αλχημιστής).

Πάντως, όχι να μας πάρουν και τη Noether ως φυσικό, τώρα, ολόκληρη μαθηματικάρα. Αλγεβρίστρια με τα όλα της ήτανε η μακαρίτισσα!

Κοινωνικά στα μάτια μερικών ο Νεύτωνας ήταν αυτό που θα λέγαμε σήμερα dick :P . Σίγουρα έθεσε τα θεμέλια,αλλά τον κάνει αυτό καλύτερο ή μεγαλύτερο απο άλλους φυσικούς ; Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Προφανώς ήταν ικανότατος,εξυπνότατος και ανεπανάληπτος,αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οι υπόλοιποι στην λίστα δεν μοιράζονται τις ίδιες ιδιότητες μαζί του.

Γιατί το ένα να αναιρεί το άλλο ; :book:.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Αριστοτέλης, επειδή είχε σοβαρά επιτεύγματα σε πολλούς τομείς, όχι μόνο στη φυσική, αποτέλεσε αυθεντία για 2000+ χρόνια, έθεσε τα θεμέλια της σύγχρονης επιστήμης και του δυτικού πολιτισμου γενικότερα και τα insights του ήταν τρομερά σε σχέση με τα μέσα που διέθετε κι ας ήταν λάθος τα περισσότερα. Δεν ξέρω πως μπορούμε να συγκρίνουμε οποιονδηποτε από τους άλλους μαζί του.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοινωνικά στα μάτια μερικών ο Νεύτωνας ήταν αυτό που θα λέγαμε σήμερα dick :P . Σίγουρα έθεσε τα θεμέλια,αλλά τον κάνει αυτό καλύτερο ή μεγαλύτερο απο άλλους φυσικούς ; Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Προφανώς ήταν ικανότατος,εξυπνότατος και ανεπανάληπτος,αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι οι υπόλοιποι στην λίστα δεν μοιράζονται τις ίδιες ιδιότητες μαζί του.

Γιατί το ένα να αναιρεί το άλλο ; :book:.

Ναι, ούτε εγώ συμμερίζομαι το ότι ήταν ο μεγαλύτερος όλων των εποχών, απλά νομίζω ότι, μεταξύ άλλων, του αποδίδουν και τα παραπάνω. Κοίτα, δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς dick, αλλά, εντάξει, ας πούμε ότι δεν ήταν ο πιο «ευγενικός άνθρωπος» τότε στους κύκλους του.

Ο Αριστοτέλης, επειδή είχε σοβαρά επιτεύγματα σε πολλούς τομείς, όχι μόνο στη φυσική, αποτέλεσε αυθεντία για 2000+ χρόνια, έθεσε τα θεμέλια της σύγχρονης επιστήμης και του δυτικού πολιτισμου γενικότερα και τα insights του ήταν τρομερά σε σχέση με τα μέσα που διέθετε κι ας ήταν λάθος τα περισσότερα. Δεν ξέρω πως μπορούμε να συγκρίνουμε οποιονδηποτε από τους άλλους μαζί του.

Εντάξει, μάγκας, αλλά μέχρι εκεί, όχι ο πιο μεγάλος όλων των εποχών που δε συγκρίνονται μαζί του οι επόμενες γενιές. Με τα ίδια κριτήρια, ο Εύδοξος, για παράδειγμα, θα έπρεπε να θεωρείται by far ο μεγαλύτερος μαθηματικός όλων των εποχών, αλλά, νομίζω εύλογα οι Αρχιμήδης, Gauss, Euler θεωρούνται με πολλά κριτήρια «μεγαλύτεροι». Αν και, ουσιαστικά, σε αυτό το βεληνεκές δεν έχει και κάποια ουσιαστική αξία να συγκρίνουμε τέτοιες προσωπικότητες, περισσότερο είναι νομίζω «κουτσομπολιό» αυτό που κάνουμε.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κανενα καλο βιβλιο για εκλαικευμενη κβαντομηχανικη ξερει κανεις?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eugene Sandow
Snip20180123_21-1024x584.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top