Ποιος σας μίλησε πρώτη φορά για το σεξ;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιός σας μίλησε πρώτη φορά για το σεξ?

Διαβάζω ένα βιβλίο με εκθέσεις μικρών παιδιών πάνω στο θέμα και μου ήρθε έμπνευση. :)
(Θα σας γράψω το βράδυ για το βιβλίο, στο ανάλογο τόπικ)

Λοιπόν? Μιλήσατε με τους γονείς σας για το σεξ? Με τους φίλους σας? Ποιός σας έλυσε πρώτος τις απορίες σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αχχααχαχχααχαχχααχαχχαχαχαα, isil, απίστευτο θέμα:D

ρωτούσα τον αδερφό μου για ότι άκουγα στο σχολείο και αυτός αντί να μου πει, με έστελνε στο ντάντι :D:D

προφανώς και έδινε λογικές απαντήσεις, αλλά εγώ με την απορία έμενα:D

ώσπου κοιμήθηκε μια φορά ο μπρο και ξέχασε τα τσοντομαγκαζίνς φάτσα κάρτα στο γραφείο του:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω απο πολυ μικρος ηξερα τα πολυ βασικα για το πως λειτουργει το θεμα. Ποτε δεν μου τα μασαγαν οι γονεις μου. Και σε τρα πλεων για οπιαδηποτε απορια στον πατερα μου απευθινομια. Πιο πολυ συζιταω με τον πατερα μου επι του θεματος παρα με τους φιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
τς τς τς..
τι ερωτηση ειναι αυτη?!
που να θυμάμαι?!!!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω με ποιον να μιλήσω γι' αυτά τα θέματα τέλως πάντων τα βασικά τα ήξερα από τρίτη τετάρτη δημοτικού.

ΥΓ : Δηστηχώς ο πατέρας μου είναι τόσο λαλάκας σε αυτά τα θέματα που καμιά μέρα θα του πετάξω τη μασέλα σε καμιά χέστρα :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
ΥΓ : Δηστηχώς ο πατέρας μου είναι τόσο λαλάκας σε αυτά τα θέματα που καμιά μέρα θα του πετάξω τη μασέλα σε καμιά χέστρα :devil:

χαχαχαχα!!
αυτό πολύ μου άρεσε!
"πολύ λάλακας"!!χαχαχα!!
μπα σε καλό σου!!:D :D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κανείς; :P Trial and error :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι βρε παιδιά!
Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι στα 8 μου είχα βρει ουκ ολίγες κασέτες "πονηρού" περιεχομένου (ο θείος μου είχε εταιρεία με κασέτες, όχι μόνο τέτοιες, γενικά βιντεοκασέτες και τους έδινε πότε πότε μερικές). Φυσικά δεν το είπα στους γονείς μου και όποτε λείπαν καλούσα τις φίλες μου και ...επιμορφωνόμασταν :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω ειμαι αυτοδιδακτη..
αχαχαχαχαχαχαχαχα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έμενα σε ένα διώροφο σπίτι. Από κάτω η θεία μου, από πάνω εμείς. Εγώ ήμουν το πρώτο παιδί της οικογένειας. Η θεία μου έκανε μια κόρη όταν ήμουν 5 ετών και μια δεύτερη όταν ήμουν δέκα. Στα δέκα λοιπόν είχα συμπεράνει πως τα παιδιά γεννιόνται από τις βιταμίνες που πίνει η έγκυος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. :redface: (Τι γελάτε ε?!:mad: :P Δέκα χρονών ήμουν είπαμε...:P )

Μετά από κανά δυο χρονάκια βρήκα πάνω στο γραφείο μου ένα βιβλίο σχετικό με το θέμα. προφανώς το είχε αφήσει η μητέρα μου για μένα, αλλά ενώ όλα τα άλλα βιβλία που μου αγόραζε μου τα έδινε στο χέρι, αυτό, το άφησε πάνω στο γραφείο και τσιμουδιά...

Φυσικά διάβασα το βιβλίο (μου άρεσε γενικά να διαβάζω), αλλά υπέθεσα από τη συμπεριφορά της πως το θέμα είναι απαγορευμένο και δεν το συζήτησα ποτέ μαζί της. Με είχε αποθαρρύνει τόσο πολύ με τη συμπεριφορά της που όταν μου ήρθαν οι... Ρώσοι για πρώτη φορά, έκλεβα σερβιέτες από το συρτάρι της και δεν της είπα τίποτα. :(

Λίγο αργότερα (1-2 χρόνια) σε ένα ταξίδι που έκανα με τον πατέρα μου, άνοιξε εκείνος το θέμα, κι έτσι είχα επιτέλους έναν άνθρωπο του περιβάλλοντός μου να το συζητήσω!

Η κόρη μου είναι τώρα 10 χρονών οπότε είναι η σειρά μου!! (Αουτς!:redface: ). Έχω καταλήξει πως αν έχεις φιλική σχέση με το παιδί και μοιράζεσαι μαζί του κομμάτια από τη ζωή σου, θα έρθει η ώρα που θα σου κάνει τις καυτές ερωτήσεις μόνο του, και τότε θα πρέπει να απαντήσεις απλά και με ειλικρίνεια. Μέχρι τώρα καλά τα πάω (νομίζω). Παίρνω μια βαθιά αναπνοή, βάζω τον εαυτό μου στη θέση της και της εξηγώ όσο καλύτερα μπορώ αυτά που με ρωτάει. Έτσι μέχρι τώρα έχουμε μιλήσει για την αντισύλληψη για τη σύλληψη :D και τους ομοφυλόφιλους για την περίοδο... Ουφ.. δεν είναι απλό, αλλά δεν είναι και δύσκολο.
Ελπίζω να τα καταφέρω κυρίως να της δώσω να καταλάβει πως δεν είναι ένα θέμα ταμπού και πως μπορεί να μοιραστεί μαζί μου τις απορίες της.

Δυστυχώς απ' ότι βλέπω και από τις απαντήσεις σας αλλά και από το περιβάλλον μου η ελληνική (τουλάχιστον) κοινωνία δεν έχει αλλάξει και πολύ πάνω στην αντιμετώπιση του θέματος :(

Υπάρχει σήμερα μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στο σχολείο? Για το δημοτικό ξέρω. Στο γυμνάσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κανείς


e ok, η νονά μου [και ξαδέλφη μου], μερικές φορές άνοιγε συζητήσεις και με συμβούλευε περι.. ετεροφυλοφιλικού.. :whistle: [ε τι να της πω, ''χέστηκα''; :D ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν σας πω κανεις ανθρωπος θα με πιστεψετε; Με τους γονεις μου π.χ. ποτε δεν εχω συζητηση για αυτο θεμα ...

Για το σεξ ως πραξη εμαθα απο ερωτικες ταινιες ... το πως γινονται τα παιδια το εμαθα ... απο το internet ...

Γενικα η κοινωνια που ζω ειναι τοσο κλειστη... και κανεις δεν μιλαει για τετοια θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χαχαχαχα τι μου θύμησες τωρα....

Η καημένη η μαμά μου ήθελε να μου τα πει αλλα δεν ειχε τροπο... φοβόταν!
είχε έρθει λοιπόν το καλοκαίρι που εγώ ενώ ήμουν ακόμα αρκετα μικρή, η σωματική μου διάπλαση καθιστούσε επικίνδυνες κάποιες παρέες στο χωριο...
Η μαμά μου λοιπόν το μόνο που μου ελεγε μέσα στον "πανικό" της ήταν ότι όταν παιζω κρυφτό με τα παιδια να μην τυχων και παω σε τιποτα σκοτεινα σημεια με κανενα αγορι μόνη μου και το αφήσω να με φιλήσει ή.... να μου κάνει "κάτι άλλο"(η αλήθεια ειναι οτι εκείνα ηταν πονηρεμένα και πιο μεγάλα από μενα :P)

Κααααααααααποια στιγμή λοιπόν, εκεί στο χωριο το ίδιο καλοκαίρι... κάπως ήρθε η κουβέντα (δε θυμαμαι πως) μαλλον μονη της απ την αγωνία της μου το ξεφουρνησε το παραμύθι....
-"το αγόρι/άντρας πάει με την κοπέλα/γυναικα σε κάποιο "σκοτεινό" (εκει ήθελε να με τρομάξει :D) μέρος, την αγκαλιάζει, τη φιλάει και βάζει το πουλακι του στο πουλακι της"....
- :worry: ααααααα γιαυτο δε με αφηνεις να παιξω κρυφτο με την ησυχία μου??!!??
- :redface: ναι
- καλά μην ανησυχείς... αλλά ασε με να παιζω κρυφτο! (μπλιαχ μα ειναι δυνατον να φοβαται ότι θα κανω κατι τοσο αηδιαστικο???)

:D:D:D:D:D:D
κάπως έτσι λοιπόν :P


Γελασα πααααααααααααρα πολύ με τις κλεμμένες σερβιέτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Με πήρε η μαμά μου και μου τα είπε μια χαρά...Είχα ακούσει και κάποια πράγματα από το σχολείο και πιο παλιά οπότε ήμουν ενημερωμένη :)

Παρεμπιπτόντως η κατάσταση που επικρατεί τώρα στα σχολεία είναι άστα να πάνε...Και μιλάω για τα δημοτικά.Από το νηπιαγωγείο να γνωρίζουν τέτοια πράγματα? :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Παρεμπιπτόντως η κατάσταση που επικρατεί τώρα στα σχολεία είναι άστα να πάνε...Και μιλάω για τα δημοτικά.Από το νηπιαγωγείο να γνωρίζουν τέτοια πράγματα? :blink:

Η γνώση δεν είναι ποτέ κακή. Αρκεί να τα γνωρίζουν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η γνώση δεν είναι ποτέ κακή. Αρκεί να τα γνωρίζουν σωστά.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα γνωρίζουν σωστά :/:
Πχ Ήταν δυο κοριτσάκια πιασμένα αγκαζέ στην αυλή του σχολείου.Νηπιαγωγείο.Εγώ περίμενα να πάρω την αδελφή μου και έρχεται ένας από έκτη δημοτικού και τους λέει:''Γιατί κρατιέστε έτσι? Λεσβίες είστε?'' Και όπως ήταν φυσικό τα μικρά τον ρώτησαν τι σημαίνει αυτό και τους δόθηκε η απάντηση με λεπτομέριες...Τώρα είναι σωστό αυτό? :mad: Όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά γενικά δεν είναι πολύ νωρίς να μαθαίνουν για αυτό το θέμα από τόση μικρή ηλικία? :confused: Και τουλάχιστον ας έχουν οι γονείς την ευκαιρία να τους τα πούνε όλα με το σωστό τρόπο. (Εκτός αν μιλάμε για ορισμένες περιπτώσεις όπου οι γονείς ακούνε sex και κλείνουν τα αυτιά των παιδιών τους :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ανοιχτή συζήτηση επί του θέματος δεν είχα ποτέ με τους γονείς μου, ευτυχώς έβλεπα πολύ τηλεόραση και είχα πολλούς φίλους που τα συζητάγαμε αυτά.Πάντως στο σπίτι μου δεν πολυσυζητιόταν το θέμα επί της ουσίας, ναι μεν πλανιόταν το παραμυθάκι αγοράκι-κοριτσάκι αλλά περί ταμπακιέρας ουδείς λόγος.Θυμάμαι όταν πήγαινα δημοτικό και βλέπαμε οικογενειακώς κάποια ταινία στις ερωτικές σκηνές οι γονείς μου άλλαζαν κανάλι(έτσι απέχτησα και τηλεόραση στο δωμάτιο μου:D ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα γνωρίζουν σωστά :/:
Πχ Ήταν δυο κοριτσάκια πιασμένα αγκαζέ στην αυλή του σχολείου.Νηπιαγωγείο.Εγώ περίμενα να πάρω την αδελφή μου και έρχεται ένας από έκτη δημοτικού και τους λέει:''Γιατί κρατιέστε έτσι? Λεσβίες είστε?'' Και όπως ήταν φυσικό τα μικρά τον ρώτησαν τι σημαίνει αυτό και τους δόθηκε η απάντηση με λεπτομέριες...Τώρα είναι σωστό αυτό? :mad:
Απόλυτα, αν οι λεπτομέρειες ήταν αληθείς.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:

Όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά γενικά δεν είναι πολύ νωρίς να μαθαίνουν για αυτό το θέμα από τόση μικρή ηλικία? :confused:
Ποτέ δεν είναι νωρίς για οποιαδήποτε γνώση. Δεν σημαίνει οτι θα γίνει και πράξη. Άλλωστε το σεξ φυσιολογική λειτουργία είναι. Γιατί να μην μαθαίνουν γι'αυτό; Είναι κάτι κακό; (που ακόμα και κακό να ήταν πάλι δεν θεωρώ τη γνώση κακή.)
Δηλαδή τι θα ήταν καλύτερο, να νομίζουν οτι τα παιδιά τα φέρνει ο πελαργός ή οτι φυτρώνουν μέσα σε λάχανα;
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Και τουλάχιστον ας έχουν οι γονείς την ευκαιρία να τους τα πούνε όλα με το σωστό τρόπο. (Εκτός αν μιλάμε για ορισμένες περιπτώσεις όπου οι γονείς ακούνε sex και κλείνουν τα αυτιά των παιδιών τους :P )
Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Και πίστεψε με ένα παιδί που ενημερώθηκε σωστά απο μικρό θα κάνει το ίδιο και με τα δικά του παιδιά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Μα κι εγώ αυτό λέω :D Να το μαθαίνουν με το σωστό τρόπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
point νουμερο ενα, οτι ειπε η μισελ.
ποιντ νουμερο δυο και παραλληλα απαντηση στο θρεντ, εμενα μου τα πε η μαμακα μου. και ντρεπομουν κιολας να μου τα πει, γιατι τα ηξερα μεσες ακρες, αλλα η ιδια μου η μανα!! η μανα μου!! αφου και οταν αδια8ετησα πρωτη φορα της ειπα οτι ητανε χωματα, γιατι δεν η8ελα να το μαθει!
ελεος. και θυμαμαι τοτε το ειχαμε αφησει για συζητηση για οταν 8α γινομουν δεκαξι.....αμα σας πω οτι οταν τα εκλεισα φοβομουν μη με ξεμοναχιασει η μανα μουκαι μου τα πει ολα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top