Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Να διευκρινίσω κάτι, η απολογία της δεν έχει γραφτεί από την ίδια αλλά από το δικηγόρο της γι' αυτό η γλώσσα είναι ξύλινη. Εκείνη προφανώς είναι ακόμα νοσηλευόμενη. Είπε στο δικηγόρο την ιστορία, εκείνος αποφάσισε πώς θα την υπερασπιστεί και έγραψε αυτό το κείμενο.

Επιμένω πως όταν η αστυνομία αφήνει "ελεύθερο" κάποιον το κάνει γιατί δεν έχει επαρκή στοιχεία για να δέσει την υπόθεση. Στην προκειμένη έχουμε ομολογία αλλά δεν ξέρουμε αν υπήρχε συνένοχος (η μάνα, μια φίλη, ο φίλος κλπ). Δεν ξέρουνε ακόμα και γι' αυτό την αφήνουν να πάει σπίτι και να δουν με ποιον θα επικοινωνήσει και τι θα πει. Θα ψάξουν τις κλήσεις πριν και μετά, το κομπιούτερ της, θα ανακρίνουν τους γύρω της και μετά αν βγάλουν συμπεράσματα θα την πάνε σε δίκη.

Εγώ θέλω αυτή η γυναίκα: α) να δικαστεί με τους νόμους που ορίζει η πολιτεία, β) να εκτίσει την ποινή της και γ) αφού μετανιώσει να βγει και να ζήσει τη ζωή της όσο καλύτερα και σωστότερα μπορεί. Ένα λάθος (έστω και τέτοιου βεληνεκούς) δεν είναι δίκαιο κατά τη γνώμη μου να καθορίζει και να καταδικάζει τη ζωή ενός τόσο νέου ανθρώπου. Όλοι έχουν δικαίωμα στη μετάνοια και στην ωρίμανση. Ή μήπως εδώ όλοι είναι αναμάρτητοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η οικονομια ισως να μην εχει τετοιες ηθικες αναστολες και να βλεπει τους ανθρωπους ως εργατικα χερια.
Εσυ ως ανθρωπος της επιστημης να εχεις τετοιες αποψεις ομως...τι να πω,κριμα.Υποτιθεται οτι οι διανοουμενοι και οι μορφωμενοι δειχνουν τον δρομο προς προοδευτικες ιδεες και αποψεις,δεν στηριζουν εποχες σκοταδισμου.

Φίλε μου Άκικο, λυπάμαι αλλά βλέπεις τελείως λάθος τα πράγματα, κατά την άποψή μου.

Το σωστό είναι:

You are welcome! :hug:
Στον Καιάδα! :(

Ο κακός akikos, που δεν σέβεται την ανρθώπινή ζωή, δεν θέλει ισόβια για την 22χρονη. Αντίθετα εσείς ζητάτε να καταστραφεί ολοκληρωτικά και η δική της ζωή λες και θα ξαναζωντανέψει το μωρό :loltooth:

Η κάθε ζωή έχει διαφορετική αξία και είναι υποκειμενική για κάθε άνρθωπο. Αν βάλετε στη ψυχική σας ζυγαριά την ανθρώπινή ζωή ενός δικούς ανθρώπου και ενός τρίτου ασυνείδητα η ζυγαριά θα λυγίσει στη ζωή του δικούς σας ανθρώπου. Κάνω λάθος;:loltooth: :bye:

Ο ΣΥΡΙΖΑ που κατηγορούσε τη ΝΔ για αυτοκτονίες, αύξησε το νόμιμο όριο των αμβλώσεων :loltooth:https://www.offsite.com.cy/articles...57-apopoinikopoiisi-ektroseon-psifise-i-voyli

Επιμένω πως όταν η αστυνομία αφήνει "ελεύθερο" κάποιον το κάνει γιατί δεν έχει επαρκή στοιχεία για να δέσει την υπόθεση. Στην προκειμένη έχουμε ομολογία αλλά δεν ξέρουμε αν υπήρχε συνένοχος (η μάνα, μια φίλη, ο φίλος κλπ). Δεν ξέρουνε ακόμα και γι' αυτό την αφήνουν να πάει σπίτι και να δουν με ποιον θα επικοινωνήσει και τι θα πει. Θα ψάξουν τις κλήσεις πριν και μετά, το κομπιούτερ της, θα ανακρίνουν τους γύρω της και μετά αν βγάλουν συμπεράσματα θα την πάνε σε δίκη.

Εγώ θέλω αυτή η γυναίκα: α) να δικαστεί με τους νόμους που ορίζει η πολιτεία, β) να εκτίσει την ποινή της και γ) αφού μετανιώσει να βγει και να ζήσει τη ζωή της όσο καλύτερα και σωστότερα μπορεί. Ένα λάθος (έστω και τέτοιου βεληνεκούς) δεν είναι δίκαιο κατά τη γνώμη μου να καθορίζει και να καταδικάζει τη ζωή ενός τόσο νέου ανθρώπου. Όλοι έχουν δικαίωμα στη μετάνοια και στην ωρίμανση. Ή μήπως εδώ όλοι είναι αναμάρτητοι;
Στη δεύτερη παράγραμο όλοι συμφωνούμε μαζί σου. Στη πρώτη αν είχε συνένοχο δεν θα πετούσε το μωρό στον ακάλυπτο κάτω από το διαμερισμά της. Μόνη της έδρασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ο κακός akikos, που δεν σέβεται την ανρθώπινή ζωή, δεν θέλει ισόβια για την 22χρονη. Αντίθετα εσείς ζητάτε να καταστραφεί ολοκληρωτικά και η δική της ζωή λες και θα ξαναζωντανέψει το μωρό :loltooth:

Η κάθε ζωή έχει διαφορετική αξία και είναι υποκειμενική για κάθε άνρθωπο. Αν βάλετε στη ψυχική σας ζυγαριά την ανθρώπινή ζωή ενός δικούς ανθρώπου και ενός τρίτου ασυνείδητα η ζυγαριά θα λυγίσει στη ζωή του δικούς σας ανθρώπου. Κάνω λάθος;:loltooth: :bye:

Ο ΣΥΡΙΖΑ που κατηγορούσε τη ΝΔ για αυτοκτονίες, αύξησε το νόμιμο όριο των αμβλώσεων :loltooth:https://www.offsite.com.cy/articles...57-apopoinikopoiisi-ektroseon-psifise-i-voyli


Στη δεύτερη παράγραμο όλοι συμφωνούμε μαζί σου. Στη πρώτη αν είχε συνένοχο δεν θα πετούσε το μωρό στον ακάλυπτο κάτω από το διαμερισμά της. Μόνη της έδρασε.

Ναι καλα το περιγράφεις.Αναρωτιεμαι ώρες ώρες εάν απλά το κάνεις επίτηδες.
Είναι απόψεις που εκφράζεις με πολυ consistency.
Ειδες πουθενά εγώ να λέω ότι αξίζει ισόβια;είπα ότι αξίζει να τιμωρηθει.Αυτο απλά.Ειμαι υπέρ της τιμωρίας αλλά όταν έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα.Οχι απλά να τιμωρούμε με εκδικητικό τρόπο.Ουτε θα φτιάξει κάτι εάν απλά τιμωρηθεί για πάντα.Οπως είπες έχει μια ζωή να ζήσει.
Το θέμα είναι ότι η δήλωση σου περιέχει το σφάλμα να κοστολογεί την ανθρώπινη ζωή.Σου ξαναλέω ίσως με βάση κάποια τεχνικά και ψυχρά κριτήρια να μπορείς να πεις κάτι τετοιο,ένας περιπτεράς έχει μικρότερη αξία ως προς το επάγγελμα αλλά όχι ως άνθρωπος.Αυτο δεν τον καθιστά ανάξιο σωτηρίας ενώ τον άλλον όχι.Δεν θεσπισαμε τον πολιτισμό μας πάνω σε τέτοιες αξίες.

Μην ανακατεύεις τι θα κάναμε για τους δικούς μας.Εαν είσαι σωστός θα ενδιαφέροσουν για όλους τους ανθρώπους όπως για τους δικούς σου.Γιατι θα πρέπει να τεθεί το ερώτημα αυτοί η οι άλλοι και να αποφασίσουμε;Η Δημοκρατία περιέχει εύρος επιλογών ως προς την δράση όχι μονοδρομους.

Επειδη κάποιοι έτυχαν μόρφωσης δεν σημαίνει ότι έχουν μεγάλυτερη αξία.Σκατα παραπάνω αξία.Ενα Αφρικανική με τις ευκαιρίες που έχουν τα Ελληνόπουλα θα σου έλεγα εάν θα ζούσε φτωχικά η εάν θα ήταν και σε θέση να προσφέρει ερευνητικό έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Θα προτιμούσα η κοπέλα να νοσηλευτεί σε κάποια ψυχιατρική κλινική παρά να μείνει στα κάγκελα. Εάν τα μυαλά της στρώσουν, καλά να είναι παιδί θα ξανα κάνει, οπότε δεν πρέπει να τελειώσει η ζωή της λόγο ψυχιατρικού θέματος. Εάν χρειάζεται βοήθεια, να της την δώσουν!
Εάν τα είχε/έχει 400, ναι τότε μιλάμε για ανθρωποκτονία και πρέπει να μπει μέσα.


Ξεγέννησε μόνη της... τι λες δεν θα έκανε ζημιά στα γεννητικά της όργανα;


Πάντως όλα γίνονται θυμάμαι όταν είχα την γυναίκα μου στο νοσοκομείο (πολύ δύσκολες εγκυμοσύνες), θυμάμαι ήταν μια κοπέλα χαζούλα (οι γιατροί γέλαγαν "Πάλι ξεγέννησε αυτή μόνη της και μας την έφεραν μετά;") αυτή γεννούσε μόνη της οπουδήποτε, την έτρεχαν μετά σε νοσοκομείο (λεφτά δεν είχε δεκάρα), το παιδί της το έδιναν για υιοθεσία, την κράταγαν για λίγο μετά την περιποίηση, έκανε καμιά δουλειά, μόλις την άφηναν να φύγει ξαναγκστρωνόταν (δεν είχε τα μυαλά της ).


Αλλά συνήθως οι γυναίκες πάνε σε ειδικούς γυναικολόγους και κινδυνεύουν να τους συμβεί ζημιά, τώρα μόνη της στην μπανιέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν είναι παιδί αδικοχαμένου πιλότου αυτός....
Κάθε ζωή δεν έχει την ίδια αξία. .
akikos, ειλικρινά δεν ήθελα να το κάνω αυτό και πίστεψε με δεν το χαίρομαι αλλά νομίζω κατά βάθος θα σε ωφελήσει :/:
Δες πως μπορεί ένας άνθρωπος να δηλώνει κάτι χθες με περισσή αυτοπεποίθηση και σήμερα με απόλυτη σιγουριά να βγάζει ένα συμπέρασμα που όταν τα βάλει κάποιος δίπλα δίπλα, θα μπορούσε να ήταν ένα παράδειγμα που να αποδεικνύει την θεωρία ότι
οι άνθρωποι που πολλές φορές έρχονται σε αντίφαση με τον ίδιο τους τον εαυτό, δεν το αντιλαμβάνονται καν.
Και πάλι συγγνώμη akikos, ελπίζω να βοήθησα man :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Η Πουπουλίνα έχει δίκιο στο γεγονός ότι το μωρό αφού γεννήθηκε πλέον είναι κανονικός άνθρωπος. Με λίγα λόγια δε θα έπρεπε να έχει διαφορά αν πέταξε από το μπαλκόνι της την μάνα της ή το μωρό της.

Τώρα, έστω ότι όντως δεν τρέχει καλά στα μυαλά της ή έστω όντως είχε εκείνη την πάθηση που σε πιάνει μια τρέλα για κανα 2 μέρες όταν γεννάς. Τα ελαφρυντικά δεν πρέπει να είναι διαφορετικά από ότι θα ήταν αν πετούσε έναν άλλον άνθρωπο από το μπαλκόνι. Οπότε Πουπουλίνα θα τιμωρηθεί ανάλογα με τον νόμο και πίστεψε με ακόμα και εξ αμέλειας να θεωρηθεί ο θάνατος, που δεν το νομίζω, ο νόμος είναι βαρύς σε αυτήν την περίπτωση και η τιμωρία εξίσου μεγάλη.



Και η έκτρωση είναι δολοφονία.

Να διευκρινίσω κάτι, η απολογία της δεν έχει γραφτεί από την ίδια αλλά από το δικηγόρο της γι' αυτό η γλώσσα είναι ξύλινη. Εκείνη προφανώς είναι ακόμα νοσηλευόμενη. Είπε στο δικηγόρο την ιστορία, εκείνος αποφάσισε πώς θα την υπερασπιστεί και έγραψε αυτό το κείμενο.

Επιμένω πως όταν η αστυνομία αφήνει "ελεύθερο" κάποιον το κάνει γιατί δεν έχει επαρκή στοιχεία για να δέσει την υπόθεση. Στην προκειμένη έχουμε ομολογία αλλά δεν ξέρουμε αν υπήρχε συνένοχος (η μάνα, μια φίλη, ο φίλος κλπ). Δεν ξέρουνε ακόμα και γι' αυτό την αφήνουν να πάει σπίτι και να δουν με ποιον θα επικοινωνήσει και τι θα πει. Θα ψάξουν τις κλήσεις πριν και μετά, το κομπιούτερ της, θα ανακρίνουν τους γύρω της και μετά αν βγάλουν συμπεράσματα θα την πάνε σε δίκη.

Εγώ θέλω αυτή η γυναίκα: α) να δικαστεί με τους νόμους που ορίζει η πολιτεία, β) να εκτίσει την ποινή της και γ) αφού μετανιώσει να βγει και να ζήσει τη ζωή της όσο καλύτερα και σωστότερα μπορεί. Ένα λάθος (έστω και τέτοιου βεληνεκούς) δεν είναι δίκαιο κατά τη γνώμη μου να καθορίζει και να καταδικάζει τη ζωή ενός τόσο νέου ανθρώπου. Όλοι έχουν δικαίωμα στη μετάνοια και στην ωρίμανση. Ή μήπως εδώ όλοι είναι αναμάρτητοι;


Τι σωστότερη να βγει από την φυλακή; Στα άλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
akikos, ειλικρινά δεν ήθελα να το κάνω αυτό και πίστεψε με δεν το χαίρομαι αλλά νομίζω κατά βάθος θα σε ωφελήσει :/:
Δες πως μπορεί ένας άνθρωπος να δηλώνει κάτι χθες με περισσή αυτοπεποίθηση και σήμερα με απόλυτη σιγουριά να βγάζει ένα συμπέρασμα που όταν τα βάλει κάποιος δίπλα δίπλα, θα μπορούσε να ήταν ένα παράδειγμα που να αποδεικνύει την θεωρία ότι
οι άνθρωποι που πολλές φορές έρχονται σε αντίφαση με τον ίδιο τους τον εαυτό, δεν το αντιλαμβάνονται καν.
Και πάλι συγγνώμη akikos, ελπίζω να βοήθησα man :)
Ναι μαν μου βοήθησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Και η έκτρωση είναι δολοφονία
Καμία σχέση φίλε μου να πετάς από το μπαλκόνι και να σκοτώνεις με βάρβαρο τρόπο ένα ολοκληρωμένο άνθρώπινο πλάσμα που μόλις γέννησες, από το να διακόπτεις μια εγκυμοσύνη με ιατρική επέμβαση. Νομίζω δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.
Δυστυχώς έπεσες στην παγίδα κάποιου "εξυπνάκια", κάτι πήρε το μάτι μου ότι ανέφερε παραπάνω, με κουτοπόνηρο τρόπο :sly:
Άλλωστε, οι υστερικές κραυγές αυτών που είναι κατά των εκτρώσεων στις πρώτες εβδομάδες μια εγκυμοσύνης, έχει να κάνει με ιδεοληψίες και θρησκευτικά παραληρήματα.

Ναι μαν μου βοήθησες.
Γι αυτό σε πάω ρε μαγκάκο, δεν έχεις ίχνος εγωϊσμού επάνω σου. Παραδειγματίζομαι από σένα κι συ με βοηθάς, ευχαριστώ! :)

Υγ μένει όμως ακόμα κάτι, να μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει τι διαβάζει, εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω κανέναν δυστυχώς :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Επίσης να ξεκαθαρίσω πως όταν έλεγα να "παρακολουθείται", δεν εννοούσα να πάει σόνι και καλά ισόβια.

Ίσα ίσα αυτό το πράγμα το δήλωσα εξ αρχής, πως δεν είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης,
το ανθρωπιστικό μου υπόβαθρο δεν μου επιτρέπει να μην δώ και την πλευρά του θύματος.
Για αυτή την περίπτωση μιλάμε για το "θύμα" την γυναίκα που σκότωσε το παιδί της,
η οποία φαίνεται ως θύτης αυτή την στιγμή στην κοινή γνώμη.

Όμως στο παρελθόν σίγουρα έχει υπάρξει και εκείνη θύμα συναισθηματικής κακοποίησης και τα χίλια δυο που ακόμα δεν έχουν βγεί καν στην επιφάνεια. Ίσως να μην βγούν και ποτέ.

Όμως όταν λέτε, εντάξει δεν έγινε κάτι έκανε ένα λάθος, θα ξανακάνει παιδί κάποια στιγμή.
Όχι, κυρίες και κύριοι, είμαι κατά αυτής της άποψης.
Η συγκεκριμένη κυρία θεωρώ πως πρέπει να έχει περιορισμό και αν τύχει να ξανακάνει παιδί να το πάρει αμέσως κάποιο ορφανοτροφείο ή οτιδήποτε.

Εντάξει , είπαμε να προχωρήσει τη ζωή της, να μην φάει ισόβια κλπ κλπ αλλά ΟΧΙ να ξανακάνει και παιδί.

Ποιος μου λέει εμένα πως δεν θα το ξαναπετάξει από κανέναν ουρανοξύστη αυτή τη φορά ρε παιδιά λίγη λογική,
δεν βλάπτει.

Αν θέλει να προσφέρει ας πάει να βοηθάει άτομα, να κάνει κοινωνικό έργο.

Και προφανώς ποτέ σε θέση νοσοκόμας ή μαίας έτσι!
Γιατί ποιος θα μας πεί πάλι ότι ενώ γεννάει η κοπέλα δεν μπορεί να πνίξει το παιδί στον ομφάλιο λώρο ή αν το πάρει και το "φροντίσει" δεν θα του κάνει καμία ένεση να το αφήσει φυτό, λέω εγώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Όλοι εσείς που σας σόκαρε τόσο πολύ και θέλετε να καταδικαστεί σε ισόβια φαντάζομαι είστε επίσης και κατά των εκτρώσεων, και υπέρ της ποινικοποίησης αυτών.
Δεν φταίς εσύ, η φαντασία σου τα φταίει και ως εκεί (σχεδόν) καλώς :upside:
Αν όμως, ο τρόπος που βγάζει κάποιος (φανταστικά) συμπεράσματα βασίζεται σε αδυναμία διαχωρισμού και λανθασμένη αξιολόγηση γεγονότων, ε τότε συμπαθέστατε....gaspar, πρέπει να γυρίσει ξανά πίσω στα θρανία, ξέρεις εκείνα τα χοντρά massif ξύλινα, όχι τα ψεύτικα από κοντραπλακέ :read:

ποτέ σε θέση μαίας
Γραμματέας σε γραφείο κηδειών θα ήταν μια καλή αρχή, να εξοικειωθεί με την έννοια του θανάτου, να καταλάβει τι σημαίνει οριστική παύση των λειτουργιών ενός ανθρώπου, γιατί .... φαντάζομαι δεν γνωρίζει ακόμα, νομίζει ότι "ξεφούσκωσε" απλώς την κοιλιά της.
Κανένας δεν είναι ένοχος πριν δικαστεί...
Όταν τελειώσει η ποινή...
Α μπα, την έχεις καταδικάσει ήδη, δεν θα....περιμένεις να γίνει η δίκη :confused:

Τέλοσπάντων, πολύ ασχοληθήκαμε, εγώ δεν ξαναγράφω σε αυτό το θρεντ, αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επίσης να ξεκαθαρίσω πως όταν έλεγα να "παρακολουθείται", δεν εννοούσα να πάει σόνι και καλά ισόβια.

Ίσα ίσα αυτό το πράγμα το δήλωσα εξ αρχής, πως δεν είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης,
το ανθρωπιστικό μου υπόβαθρο δεν μου επιτρέπει να μην δώ και την πλευρά του θύματος.
Για αυτή την περίπτωση μιλάμε για το "θύμα" την γυναίκα που σκότωσε το παιδί της,
η οποία φαίνεται ως θύτης αυτή την στιγμή στην κοινή γνώμη.

Όμως στο παρελθόν σίγουρα έχει υπάρξει και εκείνη θύμα συναισθηματικής κακοποίησης και τα χίλια δυο που ακόμα δεν έχουν βγεί καν στην επιφάνεια. Ίσως να μην βγούν και ποτέ.

Όμως όταν λέτε, εντάξει δεν έγινε κάτι έκανε ένα λάθος, θα ξανακάνει παιδί κάποια στιγμή.
Όχι, κυρίες και κύριοι, είμαι κατά αυτής της άποψης.
Η συγκεκριμένη κυρία θεωρώ πως πρέπει να έχει περιορισμό και αν τύχει να ξανακάνει παιδί να το πάρει αμέσως κάποιο ορφανοτροφείο ή οτιδήποτε.

Εντάξει , είπαμε να προχωρήσει τη ζωή της, να μην φάει ισόβια κλπ κλπ αλλά ΟΧΙ να ξανακάνει και παιδί.

Ποιος μου λέει εμένα πως δεν θα το ξαναπετάξει από κανέναν ουρανοξύστη αυτή τη φορά ρε παιδιά λίγη λογική,
δεν βλάπτει.

Αν θέλει να προσφέρει ας πάει να βοηθάει άτομα, να κάνει κοινωνικό έργο.

Και προφανώς ποτέ σε θέση νοσοκόμας ή μαίας έτσι!
Γιατί ποιος θα μας πεί πάλι ότι ενώ γεννάει η κοπέλα δεν μπορεί να πνίξει το παιδί στον ομφάλιο λώρο ή αν το πάρει και το "φροντίσει" δεν θα του κάνει καμία ένεση να το αφήσει φυτό, λέω εγώ τώρα.

Όταν τελειώσει η ποινή θα έχει τα ίδια δικαιώματα με μας και φυσικά θα μπορεί να κάνει οικογένεια και παιδιά. Σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα των φυλακισμενων. Επίσης η στείρωση χωρίς την θέληση του ασθενή απαγορεύεται από τη ιατρική δεοντολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καμία σχέση φίλε μου να πετάς από το μπαλκόνι και να σκοτώνεις με βάρβαρο τρόπο ένα ολοκληρωμένο άνθρώπινο πλάσμα που μόλις γέννησες, από το να διακόπτεις μια εγκυμοσύνη με ιατρική επέμβαση. Νομίζω δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.
Δυστυχώς έπεσες στην παγίδα κάποιου "εξυπνάκια", κάτι πήρε το μάτι μου ότι ανέφερε παραπάνω, με κουτοπόνηρο τρόπο :sly:(
διακόπτεις... με ιατρική επέμβαση
πολύ εκλεπτισμένος τρόπος να περιγράψεις μια επίσης αφαίρεση ζωής.

δηλαδή κάποια που σκοτώνει το μωρό της μόλις βγεί απο την μήτρα, αξίζει ισόβια κάτεργα,
ενώ αν το σκοτώσει πρίν βγεί απο την μήτρα είναι οκ

για σένα πότε ένας άνθρωπος είναι ''ολοκληρωμένος'' στους 5/9/70 μήνες ζωής,μπορείς να ορίσεις το όριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
για σένα πότε ένας άνθρωπος είναι ''ολοκληρωμένος'' στους 5/9/70 μήνες ζωής,μπορείς να ορίσεις το όριο?
Ναι, περίπου όσο καιρό είσαι εσύ ενεργό μέλος εδώ :sly:
Όταν καταφέρεις να μιλήσεις σαν κανονικός άνθρωπος και όχι σαν προβληματικό άτομο που θυμάται να παρέμβει σε ότι τον ενοχλεί, ξαναγράψε κάτι και ίσως σου απαντήσω σοβαρά. Ως τότε... σου εύχομαι καλή μοναξιά :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, περίπου όσο καιρό είσαι εσύ ενεργό μέλος εδώ :sly:

Aπο πού και ώς που εσύ θα κρίνεις μέλος 9 ετών σαν τον Gaspar? Φόνος είναι και το ένα φόνος είναι και το άλλο απλά το 1 ο νόμος το κρίνει νόμιμο ενω το δεύτερο όχι αλλά η ίδια πράξη είναι αφαιρείς μια ανθρώπινη ζωή.Εαν λοιπόν υποστηρίζεις συναισθηματικά ότι αυτό που έκανε η 22 χρονη είναι λάθος και πρέπει να μπει ισόβια τότε το ίδιο πρέπει να κάνει και η έγκυος που κάνει έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
διακόπτεις... με ιατρική επέμβαση
πολύ εκλεπτισμένος τρόπος να περιγράψεις μια επίσης αφαίρεση ζωής.

δηλαδή κάποια που σκοτώνει το μωρό της μόλις βγεί απο την μήτρα, αξίζει ισόβια κάτεργα,
ενώ αν το σκοτώσει πρίν βγεί απο την μήτρα είναι οκ

για σένα πότε ένας άνθρωπος είναι ''ολοκληρωμένος'' στους 5/9/70 μήνες ζωής,μπορείς να ορίσεις το όριο?

Καταλαβετε το επιτελους,οσο ειναι μεσα στην μητερα κατα τους μηνες που γινεται η επεμβαση δεν ειναι δολοφονια διοτι δεν υπαρχει ακομα ανθρωπος.Δεν επιβιωνει εκτος μητρας το εμβρυο οποτε δεν ειναι δολοφονια καθως δεν υπαρχει ζωη ουτος η αλλος.Δεν μπορεις να να αναψεις εναν διακοπτη που ειναι ηδη ανοικτος,ειναι λογικη.
Η γυναικα εχει το δικαιωμα να τερματισει την διαδικασια.Εαν το παρεις οτι τερματιζεις μια ζωη ,τοτε με το χαπι της επομενης ημερας κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα...

Αυτο λεει η επιστημη,αυτο λεει η ηθικη,οποιος δεν θελει να το δεχτει ειναι προβλημα του κυριολεκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Aπο πού και ώς που εσύ θα κρίνεις μέλος 9 ετών σαν τον Gaspar?
Έλα ντε, χάλασε πια ο ιντερνετικός κόσμος φίλε μου :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Aπο πού και ώς που εσύ θα κρίνεις μέλος 9 ετών σαν τον Gaspar?/QUOTE]
Έλα ντε :loltooth:
Οταν λέω είναι 9 ετών εννοώ ότι είναι 9 χρόνια μέσα στο φόρουμ και είναι και όργανο της τάξεως επόμενως έχει νομικά γνώσεις που εσύ ώς απλός πολίτης δεν έχεις :bye:

Καταλαβετε το επιτελους,οσο ειναι μεσα στην μητρα κατα τους μηνες που γινεται η επεμβαση δεν ειναι δολοφονια διοτι δεν υπαρχει ακομα ανθρωπος.Δεν επιβιωνει εκτος μητρας το εμβρυο οποτε δεν ειναι δολοφονια καθως δεν υπαρχει ζωη ουτος η αλλος.Δεν μπορεις να σβησεις να αναψεις εναν διακοπτη που ειναι ηδη ανοικτος,ειναι λογικη.
Η γυναικα εχει το δικαιωμα να τερματισει την διαδικασια.Εαν το παρεις οτι τερματιζεις την διαδικασια,τοτε με το χαπι της επομενης ημερας κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα...

Αυτο λεει η επιστημη,αυτο λεει η ηθικη,οποιος δεν θελει να το δεχτει ειναι προβλημα του κυριολεκτικα.

Γιατί δεν μπορεί να ζήσει ενα έμβρυο εκτός μήτρας τα πρόωρα γεννημένα πώς ζούνε?Χτυπάει ήδη μια καρδιά μέσα στο σώμα του εμβρύου επομένως ναι αποτελεί άνθρωπος όχι σπερματοζωάριο και ο νόμος απαγορεύει την έκτρωση ύστερα απο τους πρώτους 3 μήνες εγκυμοσύνης.Επομένως μην βγάζεται την σκληρότητα σας στην 22χρονη εδώ ακούστηκαν κατι τρελά πράγματα σε φάση να της κάνουμε και στείρωση για να μην ξανακάνει και παιδιά λες και είναι σκυλί.Μετά θα ακούσουμε να τις φορέσουν και φίμωτρο μην δαγκώσει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Οταν λέω είναι 9 ετών εννοώ ότι είναι 9 χρόνια μέσα στο φόρουμ και είναι και όργανο της τάξεως επόμενως έχει νομικά γνώσεις που εσύ ώς απλός πολίτης δεν έχεις :bye:



Γιατί δεν μπορεί να ζήσει ενα έμβρυο εκτός μήτρας τα πρόωρα γεννημένα πώς ζούνε?Χτυπάει ήδη μια καρδιά μέσα στο σώμα του εμβρύου επομένως ναι αποτελεί άνθρωπος όχι σπερματοζωάριο και ο νόμος απαγορεύει την έκτρωση ύστερα απο τους πρώτους 3 μήνες εγκυμοσύνης.

ΜΑ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ...η ασφαλης εκτρωση γινεται μεσα στους 3 μηνες εγκυμοσυνη.Εκτος αυτου εχεις ακουσει εσυ εμβρυο 3 μηνες να επιβιωσει εκτος της γυναικας;Φαντασου οτι 7 μηνες θεωρειται εξαιρετικα προωρη γεννηση και πιιθανον καταληγει και σε θανατο του εμβρυου.
Μπα χτυπαει η καρδια;Τι ειναι η καρδια;Μια αντλια ειναι,εξαρτημα,δεν ειναι ο ανθρωπος.
Ο κλινικος θανατος οριζεται ως η στιγμη που "σβηνει" ο εγκεφαλος.Απο την στιγμη που αυτος δεν εχει διαμορφωθει η ειναι υπο κτιση,πρακτικα δεν υπηρξες ποτε,απλα ιστος εισαι,τιποτα παραπανω.Βιοχημικες διεργασιες διακοπτεις,οχι ανθρωπινη ζωη.
Ας μην γυριζουμε σε αντιληψεις μεσαιωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Οταν λέω είναι 9 ετών εννοώ ότι είναι 9 χρόνια μέσα στο φόρουμ και είναι και όργανο της τάξεως επόμενως έχει νομικά γνώσεις που εσύ ώς απλός πολίτης δεν έχεις
Α τότε αλλάζει το θέμα, ό,τι και να πει έχει δίκαιο :cry_x:
Σόρι, γκασπαρ, διάλεξε όμως ένα χρώμα για να ξεχωρίζεις, έτσι σε περνάμε για ασήμαντο χρήστη :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top