Ποιο βιβλίο να μην διαβάσω;

@ggeliki

Νεοφερμένος

Η @ggeliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα είναι να διαβάζουμε τα βιβλία που μας τραβάνε χωρίς να ρωτάμε άλλους για κριτική ο καθένας απο εμας ειναι διαφορετικος.
Για παράδειγμα εγώ λατρεύω τον Τόλκιν και μου άρεσαν πολύ τα βιβλία της Μέγιερ, ενώ σε κάποιους είδα ότι δεν άρεσαν , αλλά όταν μου πρότειναν τον Λαβκραφτ το βαρέθηκα το βιβλίο πριν καν φτάσω στην μέση.Οπότε αποφάσισα να μην αφήνω να με επηρεάζουν απόλυτα οι κριτικές των άλλων αν μου κάνει κλικ ένα βιβλίο θα το πάρω και θα το διαβάσω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
να μην διαβασετε την ''αναγνωριση προτυπων'' του γκιπσον. δε μου αρεσε καθολου.
γενικα εγω θεωρω καλα βιβλια οχι αυτα που σε κανουν να θελεις να φτασεις διακαως στο τελος, αλλα αυτα που δε θες να τελειωσουν ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ποιο βιβλίο να μην διαβάσεις; Δεν γράφτηκε ακόμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Του Κοέλο. Διάβασα τον Αλχημιστή επειδή ήταν "της μοδός" να δω τι είναι το τόσο εκπληκτικό, και ξενέρωσα τελείως. Γενικά δε μου αρέσουν τα βιβλία που πρέπει να ψάχνεις το νόημα με τις ώρες. Διαβάζω για να διασκεδάσω, να ψυχαγωγηθώ και λίγο να προβληματιστώ, όχι για να μελαγχολήσω και να με πιάσει πονοκέφαλος.

Επίσης αυτόν που δεν μπορώ να διαβάσω είναι ο Θέμελης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προσωπικά μου σπάνε τα νεύρα όσα ''γυναικεία'' μυθιστορήματα έχω διαβάσει στυλ Λένα Μαντά, Αλκυόνη Παπαδάκη, Rosamunde Pilcher και λοιπά. Τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Edit: είδα που ανέφερε η Himela τον Θέμελη. Όχι ότι δεν τον αντέχω, αλλά δεν καταλαβαίνω και τι το ξεχωριστό έχει κι έχει γίνει τόσο όνομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Προσωπικά μου σπάνε τα νεύρα όσα ''γυναικεία'' μυθιστορήματα έχω διαβάσει στυλ Λένα Μαντά, Αλκυόνη Παπαδάκη, Rosamunde Pilcher και λοιπά. Τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πρέπει τα βιβλία να είναι εντός τόπου και χρόνου; Δεν μπορούν να είναι μια υποθετική ιστορία ίσως κι άλλης εποχής;

Το οτι η Μαντά κι η Πίλτσερ είναι πολύ εμπορικές είναι άλλο θέμα. Αυτό δεν κάνει τα βιβλία τους κακά - για μένα.

Αν δε σου αρέσουν βέβαια τα γλυκανάλατα και τα ρομαντικά, λογικό να μη σου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πρέπει τα βιβλία να είναι εντός τόπου και χρόνου; Δεν μπορούν να είναι μια υποθετική ιστορία ίσως κι άλλης εποχής;

Το οτι η Μαντά κι η Πίλτσερ είναι πολύ εμπορικές είναι άλλο θέμα. Αυτό δεν κάνει τα βιβλία τους κακά - για μένα.

Αν δε σου αρέσουν βέβαια τα γλυκανάλατα και τα ρομαντικά, λογικό να μη σου αρέσουν.

Έκανα χρήση της έκφρασης "εκτός τόπου και χρόνου" για να εκφράσω το άκυρο περιεχόμενο που έχουν αυτά τα βιβλία. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω κι ''άλλα λόγια να αγαπιόμαστε''.:P Η υπόθεσή τους είναι χειρότερη από πλήθος καθημερινών σειρών.

Δεν εννοούσα ότι μου αρέσουν μόνο τα σύγχρονα βιβλία, λατρεύω ας πούμε τον Μαχφούζ, αλλά τα βιβλία του αποτελούν ψυχογραφήματα και συν τοις άλλοις είναι γεμάτα ηθογραφικά στοιχεία. Στις συγγραφείς που προανέφερα βλέπουμε απίστευτα στερεότυπα και με εκνευρίζει που παρουσιάζουν τις γυναίκες σαν αιθέριες υπάρξεις που ψυχορραγούν μέχρι να ρίξει τα μάτια του πάνω τους ο άνδρας-σωτήρας (δεν είμαι καμία τρελή φεμινίστρια, αλλά ρε γ@μώτο αυτά τα βιβλία είναι too much).

Ούτε με ενοχλεί ότι είναι εμπορικά. Πέρασα πολύ καλά διαβάζοντας τον Κώδικα Da Vinci, λατρεύω τον Yalom, δεν τραβάω ζόρι με τα εμπορικά βιβλία. Είναι θέμα story και στυλ γραφής καθαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Κι όχι μόνο αυτό - είναι κι ο σκοπός που θέλουν να εξυπηρετήσουν. Για μένα που τα διαβάζω κυρίες σε διακοπές - στην παραλία, στο καράβι, στην καφετέρια -μια χαρά μου φαίνονται. Άσε που οι εποχές που λες οτι περιγράφουν είναι αυτές που μου ταιριάζουν πιο πολύ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Συγνώμη από όλους σας. Άρχισα με Στάιμπεκ, συνέχισα με Χεμινγουέι και πριν τα είκοσί μου είχα διαβάσει όλα τα έργα τους και του Ντοστογιέβσκι. Διάβασα μετά, άπειρα. Αλλά όποτε θέλω διακριτική παρέα αυτοί οι τρείς και "ο καλός Στρατιώτης Σβέικ" του Χάσεκ με συντροφεύουν. Συγνώμη βγήκα εκτός θέματος. Δεν θα διαβάσω του Πλεύρη το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ενα βιβλίο που μου έκαναν δώρο κ απορώ κιόλας αλλα οκ δώρο ήταν:mad:
ΑΝΔΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Εκδ.Φυτράκη!!!
Αθλιο πραγματικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Του Κοέλο. Διάβασα τον Αλχημιστή επειδή ήταν "της μοδός" να δω τι είναι το τόσο εκπληκτικό, και ξενέρωσα τελείως. Γενικά δε μου αρέσουν τα βιβλία που πρέπει να ψάχνεις το νόημα με τις ώρες. Διαβάζω για να διασκεδάσω, να ψυχαγωγηθώ και λίγο να προβληματιστώ, όχι για να μελαγχολήσω και να με πιάσει πονοκέφαλος.

Ο Αλχημιστής δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με άλλα βιβλία του Coelho.
Ο Αλχημιστής μπορείς να πεις ότι είναι επηρεασμένος από το 1000 και μία νύχτες, οπότε είναι περισσότερο σαν παραμυθάκι και δεν είναι στο πνεύμα των άλλων βιβλίων. (βασικά ο αλχημιστής είναι καλό γιατί μάλλον είναι αντιγραφή :P)
Ένα βιβλίο απλά για ψυχαγωγία, για μένα τουλάχιστον, εξισώνεται με μια ταινία που ουσιαστικά σε βομβαρδίζει με εικόνες και σου αφαιρεί το κομμάτι που σε βάζει να σκεφτείς.
O αλληγορικός χαρακτήρας τέτοιων έργων είναι που τα κάνει ξεχωριστά και αξίζει να τα διαβάσεις, έστω και απλά σαν απλή ιστοριούλα.

Βρήκα εδώ το παρακάτω, που αναλύει το αλχημιστή με μια δεύτερη ματιά:
Δεύτερη ανάγνωση του Αλχημιστή
Ο «Αλχημιστής» του Κοέλιο, κατατάσσεται μαζί με τον «Μικρό Πρίγκηπα» του Σαιντ-Εξυπερύ, τον «Σινντάρτα» του Έσσε κ.ά σε μια κατηγορία αλληγορικών έργων, τα οποία ενώ σε πρώτο επίπεδο αναφέρονται σε περιπλανήσεις και ταξίδια, ουσιαστικά, πραγματεύονται πορείες ζωής και μάλιστα πνευματικής.
Στον «Αλχημιστή», αυτή η πορεία ζωής μπορεί να διακριθεί σε κάποια στάδια. Καταρχήν, ο Σαντιάγο εγκαταλείποντας μια κοινότυπη παγιωμένη ζωή κάνει το πρώτο βήμα στον μακρύ δρόμο της εσωτερικής αναζήτησης. Θέλει να ταξιδεύει… γιατί έτσι νιώθει ελεύθερος. Ελεύθερος να αλλάζει, να βελτιώνεται, να μεταμορφώνεται. Κι έτσι γίνεται βοσκός, «ποιμένας», επομένως εν δυνάμει κάποιος που μπορεί να καθοδηγεί άλλους στο εσωτερικό μονοπάτι. Για να καθοδηγήσει όμως άλλους, πρώτα πρέπει να βρει τον εαυτό του. Αυτό θα το επιτύχει αν αφοσιωθεί στην επιδίωξη της πραγμάτωσης του Προσωπικού του Μύθου.
Αυτή είναι η πρώτη αχτίδα επίγνωσης σε κάθε εσωτερικό αναζητητή× το πρώτο βίωμα. Μόλις ληφθεί αυτή η απόφαση, «όλα στο σύμπαν συνωμοτούν για να πραγματοποιήσουμε τον προσωπικό μας μύθο». Μοιάζει η φύση να μας μιλά με σημάδια ευνοϊκά και να μας ενθαρρύνει. Η ενθάρρυνση για τον Σαντιάγο προσωποποιείται στον βασιλιά της Σαλίμ: αυτός είναι ο πρώτος του καθοδηγητής. Είναι αυτός που θα του εμφυσήσει το σθένος και την αποφασιστικότητα για το δεύτερο βήμα. Αν θέλει να προχωρήσει παραπέρα, ο Σαντιάγο οφείλει να αφήσει κατά μέρος τις προσκολλήσεις του, τις παλιές θύμησες, την Λουσία, κόρη του εμπόρου και τα αγαπημένα του πρόβατα. Αν και προς στιγμήν διστάζει, ο Σαντιάγο αποφασίζει να κάνει αυτό το δεύτερο βήμα-άλμα προς το άγνωστο μέλλον, «με την εμπιστοσύνη ενός παιδιού και με την βούληση ενός Μύστη», όπως θα έλεγε και η Ε.Π. Μπλαβάτσκυ.
Ο δρόμος του εσωτερικού αναζητητή δεν είναι στρωτός αλλά γεμάτος εμπόδια, κακοτράχαλος× αυτός όμως είναι ο δρόμος της Αρετής, αυτόν που επιλέγουν ο Ηρακλής και οι άλλοι ήρωες. Έτσι, λοιπόν κι ο δικός μας μικρός ήρωας συναντά την μία δυσκολία μετά την άλλη. Πέφτει θύμα κλοπής. Απογοητεύεται, όμως μόνο προσωρινά, ορθώνει το ανάστημά του και συνεχίζει, γιατί φέρει μαζί του, κάτι δεν του το κλέψανε: τους λίθους Ουρίμ και Τουμίμ, που του είχε χαρίσει ο βασιλιάς και που δεν είναι παρά το σύμβολο της διάκρισης. Στην πραγματικότητα, ο Σαντιάγο σε όλη την παράσταση δεν έχει ανάγκη τους λίθους, δηλαδή, την διάκριση σε υλική υπόσταση, γιατί έχει κιόλας επιτύχει την εσωτερική, βιωμένη διάκριση. Με διάκριση λοιπόν και αποφασιστικότητα, ο Σαντιάγο-μαθητής της πνευματικής ατραπού θα πορευτεί στην έρημο, που θα τον λούσει με αντανακλώμενο φως και θα πυρακτώσει την καρδιά του με σταθερή βούληση να πραγματοποιήσει τον προσωπικό του Μύθο. Και μέσα από την έρημο, θα βρει την όαση, τον τόπο όπου θα γίνει πολεμιστής του Δικαίου και συνάμα εραστής Αγάπης που ελευθερώνει και δεν περιορίζει, άξιος μαθητής άξιου δασκάλου και τελικά Μύστης-Δάσκαλος κι ο ίδιος. Η έρημος και η όαση, οι δυό όψεις του ίδιου νομίσματος, αναγνωρίζουν πια στο πρόσωπο του τον Μύστη και του παραδίδονται. Κι αυτός με την σειρά του, συντονίζεται μαζί τους, συντονίζεται με την Ψυχή του Κόσμου και ακούει την φωνή της Σιγής. Η αποκάλυψη μέσα του έχει συμβεί, η αλχημική μεταμόρφωσή του είναι δεδομένη.
Κι όμως η ψυχή ακόμα λαχταρά… Αν και βίωσε όλα τούτα, πρέπει να βιώσει και τον προσωπικό του Μύθο: όχι βέβαια το να βρει υλικό χρυσό, αλλά να βρει τον εσώτατο Χρυσό, τον εσώτατο θείο του σπινθήρα. Απομένει λοιπόν, μια τελευταία πραγμάτωση: αυτή της εύρεσης του «θησαυρού».
Μετά από μια τελική, υπέρτατη δοκιμασία ο αλλαγμένος, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ άνθρωπος Σαντιάγο, θα συνειδητοποιήσει τα λόγια του δασκάλου του: «εκεί που είναι η καρδιά σου, εκεί είναι κι ο θησαυρός σου» όταν θα αντιληφθεί πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι ο θησαυρός δεν ήταν παρά στο σημείο της αφετηρίας του, ακριβώς στο ορμητήριο του. Όμως παρόλο που ο θησαυρός φώλιαζε στον πυρήνα της ύπαρξής του, ήταν αναγκαίο να πραγματοποιήσει όλο αυτό το ταξίδι, προκειμένου να αποκτήσει την κατάλληλη όραση-διόραση για να δει την Αλήθεια, «να γίνει αυτό που Είναι», όπως θα έλεγε και ο σύγχρονος Μύστης, ένας άλλου τύπου Αλχημιστής, ο Ράμανα Μαχάρσι.​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
το βιβλίο του μαθήματος που δίνετε στην εξεταστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alciviades

Νεοφερμένος

Ο Alciviades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χμμμ την χρυσα δημουλιδου . πουλανε σε γυναικες , αλλα δεν αξιζουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
χμμμ την χρυσα δημουλιδου . πουλανε σε γυναικες , αλλα δεν αξιζουν .

Πουλάνε σε γυναίκες... Τι ηλίθια όντα που κάθονται και τη διαβάζουν. Δεν αξίζουν έχεις δίκιο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Utopia

Νεοφερμένος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Tα "πικρα κερασια"...καθε σελιδα εχει και απο μια κηδεια....:no::look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φυσικα και δε συστηνω ποτε να μη διαβαστει ενα βιβλιο. Παντα κατι εχει να μας δωσει κι αλλωστε ο καθενας εχει τις προτιμησεις και τα γουστα του.
Θα ηθελα ομως να πω πως ενα βιβλιο, που μετα βιας καθε φορα κανω να διαβασω και το αφηνω παντα στην ιδια σελιδα, ειναι ο ''Εφηβος'' του Ντοστογιεφσκι.
Ενω εχω διαβασει ''βαρια'' ,ας τα πουμε ετσι, κομματια λογοτεχνιας, δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο με κουραζει απο την αρχη. Εδω και χρονια συμβαινει αυτο.

Ισως μετα απο χρονια, το καταφερω τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
To ''Δείπνο εκ προμελέτης''της Πιτούλη Βασιλικής!!Αυτό το πράγμα που πολλοί ''συγγραφείς'' περνάνε τα βιβλία για πορνοπεριοδικά δεν το καταλαβαίνω...Υπάρχουν ποικίλλοι τρόποι να περιγράψεις κάποια γεγονότα χωρίς να γίνεσαι χυδαίος!! :worry:
Μην το διάβασει κανείς,δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παρά μόνο αηδία!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πουλάνε σε γυναίκες... Τι ηλίθια όντα που κάθονται και τη διαβάζουν. Δεν αξίζουν έχεις δίκιο.:/:

Λίγη ψυχραιμία όμως. Μην χαρακτηρίζεις ανθρώπους που δεν ξέρεις και μην βάζεις ταμπέλες. Όχι μόνο εγώ αλλά ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να ενοχληθεί. Δεν διαβάζουν όλοι για να βρουν κάποιο νόημα, αλλά για να περάσουν την ώρα τους χαλαρά και εύκολα και πιστεύω ότι οφείλεις να το σεβαστείς.

Για μένα, δεν έπρεπε να διαβάσω το "Ένα παιδί μετράει τ'άστρα". Το ξέρω ότι θα κράξετε αλλά δεν μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸν «Ἀλέξη Ζορμπᾶ» τοῦ Νίκου Καζαντζάκη. Τὸ μοναδικὸ βιβλίο του ποὺ προσπάθησα νὰ διαβάσω καὶ μετὰ ἀπὸ τριάντα σελίδες εἶχα βαρεθεῖ τὴ ζωή μου. Δὲν ξέρω για τὰ ὑπόλοιπα. Γιὰ τὸ συγκεκριμένο πάντως, μακριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
τους αθανατους της αλισον νοελ... το πρωτο βιβλιο καλό.. το δευτερο καλουτσικο... το τριτο σκετη αποτυχια... το τεταρτο το αφησα στην μεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top