Ποιο βιβλίο να μην διαβάσω;

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Που να διαβάσουν και το «αμάρτημα της μητρός μου» που χρησιμοποιεί σκληρή καθαρεύουσα του 19ου αιώνα (πριν την απλοποιήσει ο Βενιζέλος δηλαδή) και είναι πραγματικά δύσκολη η κατανόηση.
Τι ωραίο βιβλίο, που το θυμήθηκες.. καλά εσύ σίγουρα είσαι 22 ή μας δουλευεις?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Δεν το έχω διαβάσει ποτέ το κοράνι, αλλά έχω ακούσει από φίλο κακά λόγια γενικά :P
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει δύο φορές. Είναι αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, δεν του αξίζει να είναι σε αυτή τη λίστα με τα βιβλία που δεν πρέπει να διαβάσει κάποιος. Αρκεί να βρεις αξιόπιστο εκδοτικό γιατί η μετάφραση του είναι λίγο περίεργη (έχει γραφτεί στα κορανικά αραβικά/σαν καθαρεύουσα των αραβικών πες) και έχουν τεθεί πολλές φορές ζητήματα αξιοπιστίας.
Το έχω μεταφρασμένο στα Αγγλικά από τον Abdullah Yusuf Ali , είναι δώρο από Τούρκο που του είχε κάνει ο άντρας μου μια εξυπηρέτηση όταν είχε το γραφείο παλιά και αυτός του έδωσε ως αντάλλαγμα το κοράνι :lol: ! Το ειχα θάψει και τώρα είπα να το διαβάσω.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Εν όψει της Φόνισσας με την Καραμπέτη που είδα στο σινεμά, αγόρασα και αυτό για να το ξανά διαβάσω μετά από χρόνια:
View attachment 129071


Το παραλαμβάνω, λέω τι ωραίο και σκληρόδετη έκδοση ουάου.

Κάνω ένα ξεφύλλισμα :book: και τι να δω... το κείμενο του Παπαδιαμάντη παραφρασμένο στη νέα ελληνική! :ermm:

Πχ ο Παπαδιαμάντης ξεκινάει το βιβλίο με: "Μισοπλαγιασμένη κοντα εις την εστίαν, με σφαλιστά τα όμματα" και το παραπάνω βιβλίο γράφει "Μισοξαπλωμένη κοντά στο τζάκι με κλειστά τα μάτια".

Εντάξει ξέρω ότι δε θα του δώσω ευκαιρία και θα το ανταλλάξω με μιας φίλης που το έχει στη καθαρεύουσα, απλά ήθελα να το γράψω. Αν με είχε ενθουσιάσει κάτι στη Φόνισσα όταν το είχα διαβάσει πριν χρόνια ήταν το λεξιλόγιο, το οποίο παρόλα αυτά μου ήταν φουλ αντιληπτό.
Και εγώ το διάβασα στην πρωτότυπή του μορφή να το πω. Είναι τελικά όπως το είχε πει μια φιλόλογός μας - θρίλερ εποχής. Πολύ ωραίο.
Το χειρότερο βιβλίο που έχω διαβάσει και θέλω να ξεχάσω τις χαμένες ώρες της ζωής μου όσο το κρατούσα είναι "Ο γέρος και η θάλασσα" του Χέμινγουεϊ. Δεν έχω διαβάσει χειρότερο βιβλίο στη ζωή μου, και ας λένε ότι έχει βαθύτερο νόημα και δεν ξέρω και 'γω τι. Τέρμα βαρετό, όσο το θυμάμαι μόνο νευριάζω.
Βέβαια το διάβασα πολύ μικρή, οπότε ίσως να φταίει και αυτό, αλλά προσωπικά παραμένει ένα από τα βιβλία που με έχουν στοιχειώσει και που ποτέ δε χώνεψα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Και εγώ το διάβασα στην πρωτότυπή του μορφή να το πω. Είναι τελικά όπως το είχε πει μια φιλόλογός μας - θρίλερ εποχής. Πολύ ωραίο.
Το χειρότερο βιβλίο που έχω διαβάσει και θέλω να ξεχάσω τις χαμένες ώρες της ζωής μου όσο το κρατούσα είναι "Ο γέρος και η θάλασσα" του Χέμινγουεϊ. Δεν έχω διαβάσει χειρότερο βιβλίο στη ζωή μου, και ας λένε ότι έχει βαθύτερο νόημα και δεν ξέρω και 'γω τι. Τέρμα βαρετό, όσο το θυμάμαι μόνο νευριάζω.
Βέβαια το διάβασα πολύ μικρή, οπότε ίσως να φταίει και αυτό, αλλά προσωπικά παραμένει ένα από τα βιβλία που με έχουν στοιχειώσει και που ποτέ δε χώνεψα.
το "Για ποιον Χτυπάει η Καμπάνα¨του ίδιου συγγραφέα το έχεις διαβάσει?
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
το "Για ποιον Χτυπάει η Καμπάνα¨του ίδιου συγγραφέα το έχεις διαβάσει?
Όχι ακόμη, αλλά θα το κοιτάξω αν είναι.
Όσο βαρετό και να μου φάνηκε αυτό που ανέφερα πριν, ο συγκεκριμένος έχει πάρει βραβείο Πούλιτζερ και Νόμπελ Λογοτεχνίας. Οπότε, ακόμη και το αχώνευτο βιβλίο θέλω να το ξαναδιαβάσω, μήπως αυτή τη φορά το καταλάβω καλύτερα και δεν το καταδικάζω πια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Το χειρότερο βιβλίο που έχω διαβάσει και θέλω να ξεχάσω τις χαμένες ώρες της ζωής μου όσο το κρατούσα είναι "Ο γέρος και η θάλασσα" του Χέμινγουεϊ.
haha γι αυτό συζητούσαμε με μια γνωστή μου και μου έλεγε πόσο συγκλονιστική ήταν η γραφή του όταν περιέγραφε τη μάχη στη θάλασσα για να κρατήσει χωρίς καν εργαλεία το μεγάλο ψάρι το οποίο τελικά βγήκε φαγωμένο και πόσο μάταιο ήταν κτλ. :music2:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
haha γι αυτό συζητούσαμε με μια γνωστή μου και μου έλεγε πόσο συγκλονιστική ήταν η γραφή του όταν περιέγραφε τη μάχη στη θάλασσα για να κρατήσει το μεγάλο ψάρι το οποίο τελικά βγήκε φαγωμένο και πόσο μάταιο ήταν κτλ. :music2:
Συγκλονιστική, πραγματικά! :laugh:
Και εγώ αυτό φαντάζομαι ότι είναι το πιο βαθύ νόημα, αλλά πολύ μονότονο. Σε ολόκληρο το βιβλίο ήταν λες και έλεγε το ίδιο πράγμα σε κάθε σελίδα, σε κάθε παράγραφο, σε κάθε γραμμή. Το μοναδικό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι που περιέγραφε για το πώς ο γέρος αλάτιζε το ψάρι και το έτρωγε με το θαλασσινό νερό, κάπως έγραφε τη διαδικασία αλλά δε το θυμάμαι. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο με ενθουσίασε.
Αλλά ήμουν και μικρή, οπότε αυτό μάλλον θα έφταιξε.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το στρίψιμο της βίδας του Henry James.
Ωραία η ιδέα για την εποχή του, κι πολύ μπροστά, αλλά κουραστική αδιάφορη γραφη, και το φινάλε ασχολίαστο
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
df868995-c81a-4723-895e-b01f0300bcef.jpg


Δεν άντεξα να το διαβάσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top