Ποιο browser χρησιμοποιείτε;

Ποιο browser χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Microsoft Edge

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Mozilla Firefox

    Ψήφοι: 16 40.0%
  • Opera

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Google Chrome

    Ψήφοι: 16 40.0%
  • Safari

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 2.5%

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δηλαδή ποιά είναι τα πλεονεκτήματα του opera απο firefox;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το μόνο πλεονέκτημα του Firefox είναι τα add-ons. Βέβαια τα add-ons του είναι αμέτρητα. Οπότε αυτομάτως γίνονται πολλά τα πλεονεκτήματα.

Το θέμα όμως είναι ότι ειδικά για απλούς χρήστες όπως είναι οι περισσότεροι, ο Firefox είναι τραγικός σαν αυτός καθεαυτός browser. Ό,τι add-on χρειάζεσαι για να τον κάνεις λειτουργικό (και πιστέψτε με, είναι πολλά), ο Opera το έχει από default με το που τον εγκαθιστάς. Συν πιο γρήγορος, συν λιγότερη μνήμη, συν πάντα καινοτομίες, συν πιο κομψός, συν υπερβολικά παραμετροποιήσιμος. Θα το ξαναπώ, για να κάνεις τον Firefox το ίδιο λειτουργικό με τον Opera, χρειάζεσαι τόσα πολλά add-ons που θα σου παίρνει 2 λεπτά τουλάχιστον να ανοίξει κάθε φορά... Να μην πούμε για την μνήμη που θα τρώει.

Τώρα με το Unite ο Opera ίσως χτυπήσει κάπως τα add-ons του Firefox, γιατί τα widgets του είναι απλά αποτυχία κατ'εμέ.

Απλά είναι κάποια add-ons στον Firefox απαραίτητα αλλά κυρίως για power users και επαγγελματίες developers (πχ firebug). Για τον απλό χρήστη όμως αυτά είναι άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Νομίζω αν ο κόσμος αντιληφθεί τις δυνατότητες του Opera Unite και το χρησιμοποιήσει, θα αλλάξουν πολύ τα δεδομένα στους browsers.
Οντως το όπερα ειναι καλύτερο από το μοζίλα :P
Αλλά έχω μοζίλα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Προσωπικα, οι λειτουργιες οπως: Speed Dial και Mouse Gestures με εχουν βολεψει απιστευτα. Οταν ειμαι σε καποιον αλλον υπολογιστη που εχει Firefox ή IE νιωθω πως επεστρεψα παλι στα windows 98:P.
Ειδικα με τα mouse gestures η ταχυτητα με την αποια πλοηγεισαι στο internet ειναι σημαντικα μεγαλυτερη, οπως επισεις δεν χρειαζεται να πηγαινεις το mouse καθε φορα πανω αριστερα για να κανεις back ή να κανεις νεο tab.

Να δουμε ποτε θα τα αντιγραψουν και οι υπολοιποι browsers.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγω ημουν κολλημενη με φαιρφοξ αλλα οταν μπηκε στην ζωη μου ο οπερα ολα αλλαξαν.:P
Σοβαρα τωρα ειδικα απο θεμα κολληματων και ταχυτητας να ανοιξει ο οπερα ειναι φοβερος. Ο μοζιλα μου κολλαει παρα πολυ. Π.χ στο μtorrent που τον εχω προεπιλεγμενο δεν ανοιγει παντα. Πρεπει να μπω διαχειρηση εργασιων να τον κλεισω 2-3 φορες και μετα θα ανοιξει με το 1ο κλικ. Μαρτυριο ειναι! Στο μσν πως βαζω προεπιλογη τον οπερα; Καθε φορα θα πρεπει να κανω αντιγραφη-επικολληση; Αν πατησω στο λινκ με βαζει με φαιρφοξ και αν μπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτό είναι θέμα ποιον έχεις ως default browser. Νομίζω μια φορά το είχες ρωτήσει και το είχες αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Αυτό είναι θέμα ποιον έχεις ως default browser. Νομίζω μια φορά το είχες ρωτήσει και το είχες αλλάξει...

Ναι, τον εχω βαλει γενικα ως προεπιλογη αλλα στο μτορρεντ και στο μσν δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
mozzila και safari:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Το μόνο πλεονέκτημα του Firefox είναι τα add-ons. Βέβαια τα add-ons του είναι αμέτρητα. Οπότε αυτομάτως γίνονται πολλά τα πλεονεκτήματα.

Το θέμα όμως είναι ότι ειδικά για απλούς χρήστες όπως είναι οι περισσότεροι, ο Firefox είναι τραγικός σαν αυτός καθεαυτός browser. Ό,τι add-on χρειάζεσαι για να τον κάνεις λειτουργικό (και πιστέψτε με, είναι πολλά), ο Opera το έχει από default με το που τον εγκαθιστάς. Συν πιο γρήγορος, συν λιγότερη μνήμη, συν πάντα καινοτομίες, συν πιο κομψός, συν υπερβολικά παραμετροποιήσιμος. Θα το ξαναπώ, για να κάνεις τον Firefox το ίδιο λειτουργικό με τον Opera, χρειάζεσαι τόσα πολλά add-ons που θα σου παίρνει 2 λεπτά τουλάχιστον να ανοίξει κάθε φορά... Να μην πούμε για την μνήμη που θα τρώει.

Τώρα με το Unite ο Opera ίσως χτυπήσει κάπως τα add-ons του Firefox, γιατί τα widgets του είναι απλά αποτυχία κατ'εμέ.

Απλά είναι κάποια add-ons στον Firefox απαραίτητα αλλά κυρίως για power users και επαγγελματίες developers (πχ firebug). Για τον απλό χρήστη όμως αυτά είναι άχρηστα.
Παλιά χρησιμοποιούσα φανατικά όπερα και τώρα φαιαρφοξ και δεν έχω δει τεράστιες αλλαγές στην ταχύτητα.Οκ το κομψός είναι υποκειμενικό.Εγώ, σαν απλός χρήστης δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις εκτός απο ταχύτητα και δε βλέπω ούτε εκεί μεγάλη διαφορά.Οσο για το speed dial που είπε κάποιος πιο πάνω ο μοζίλα έχει το personal bar πράγμα που είναι πι βολικό για εμένα γιατί δε χρειάζεται να ανοίξω νέο ταμπ για να τα δω αλλα και έχω πάνω απο 9 επιλογές ιστοσελιδων να βαλω.Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεριμένος στα add-ons Που χρειάζεται ένας απλός χρήστης για να φτάσει τον όπερα.Φιλικά πάντα;):no1:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Nαι, δεν ξέρω πόσο το έχεις ψάξει, αλλά personal bar δεν έχει μόνο ο Firefox...
Στο speed dial μπορείς να βάλεις όσα κουτάκια θες, όχι μόνο 9. Μέχρι την 9.64 το έκανες με κολπάκι, στην 10 σου έχει επιλογή να το κάνεις.

Κοίταξε να δείς, είναι πολλά, θα σου πω ό,τι μου έρχεται πρόχειρα. Για την διαχείρηση των tabs οι επιλογές στον Firefox χωρίς τα (πολλά και διαφορετικά) add-ons για τα tabs είναι ελάχιστες έως τραγικές. Για τα sessions (συνεδρίες). Το notes panel. Ο download manager. Ο mail manager. Speed Dial. Wand. Mouse gestures. Οι επιλογές που δίνει όταν κάνεις δεξί κλικ σε ένα επιλεγμένο κείμενο ή σε ένα link. Το Block Content (σημαντικότατο). Και άλλα που για μένα είναι σημαντικά.

Βάλε, λοιπόν, όλα τα παραπάνω ως add-ons στον Firefox και θα δεις μετά πώς θα σέρνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Nαι, δεν ξέρω πόσο το έχεις ψάξει, αλλά personal bar δεν έχει μόνο ο Firefox...
Στο speed dial μπορείς να βάλεις όσα κουτάκια θες, όχι μόνο 9. Μέχρι την 9.64 το έκανες με κολπάκι, στην 10 σου έχει επιλογή να το κάνεις.

Κοίταξε να δείς, είναι πολλά, θα σου πω ό,τι μου έρχεται πρόχειρα. Για την διαχείρηση των tabs οι επιλογές στον Firefox χωρίς τα (πολλά και διαφορετικά) add-ons για τα tabs είναι ελάχιστες έως τραγικές. Για τα sessions (συνεδρίες). Το notes panel. Ο download manager. Ο mail manager. Speed Dial. Wand. Mouse gestures. Οι επιλογές που δίνει όταν κάνεις δεξί κλικ σε ένα επιλεγμένο κείμενο ή σε ένα link. Το Block Content (σημαντικότατο). Και άλλα που για μένα είναι σημαντικά.

Βάλε, λοιπόν, όλα τα παραπάνω ως add-ons στον Firefox και θα δεις μετά πώς θα σέρνεται.
Εγώ είχα την παλιά έκδοση της οπερα για αυτό δεν είχε και περισσότερα κουτάκια.
Όσο για τα άλλα που μου είπες καταλαβα τα μισά:/
1)Speed dial για εμένα δεν είναι πιο βολικό απο το personal bar.
2)Wand είναι η επιλογή που βάζει τον απομνημονευμένο κωδικό για κάθε σελίδα, αλλά έχει και ο μοζιλα παρόμοια επιλογή, μάλλον θα εννοείς κάποια λεπτομέρεια.
3)Για τις επιλογές όταν κάνεις κλικ σε κείμενο ή λινκ έχει κάποιες περισσότερες ο οπερα αλλα έχει και κάποιες παραπάνω ο μοζιλα.

Αν μπορείς για τα υπόλοιπα εξήγησέ μου σε πμ ή στο σχετικό αυτό τόπικ γιτί δεεεεν :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
1) Σου ξαναλέω, personal bar έχει και ο Opera και πιο παραμετροποιήσιμο μάλιστα.
2) Μιλώ και για την συμπλήρωση των πεδίων με το πάτημα του Ctrl+Enter και το login, καθώς και την εμφάνιση επιλογών, πχ αν έχω βάλει στο wand το mail μου, μου το συμπληρώνει αυτόματα στα πεδία που ζητάει mail. Ή αν έχω βάλει το ψευδώνυμό μου, μουτο εμφανίζει να το συμπληρώσει αν θέλω, πατώντας το πρώτο του γράμμα.

Τα sessions είναι αποθήκευση των παραθύρων όπως είναι, με τα ίδια tabs, ώστε να τα ανοίγεις όποτε θες. Τα mouse gestures είναι ενέργεις πο γίνονται απλά κουνώντας το ποντίκι. Πχ αν πατήσω δεξί κλικ και κάνω έναν κύκλο, να κάνει refresh την σελίδα. Το Opera mail, φαντάσου κάτι σαν το Outlook ενσωματωμένο στον Opera και με πολύ λιγότερα χαρακτηριστικά. Το notes panel είναι για να κρατάς πρόχειρες σημειώσεις. Το Block Content είναι για να μπλοκάρεις ό,τι διαφημίσεις δεν θες και όχι μόνο (το αντίστοιχο του Ad-Block του Firefox). Ο download manager είναι πολύ ανώτερος του απλού που έχει ο Firefox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Αν μπορείς δώσε μου λινκ για να κατεβάσω και να δω την πιο καινούργια version (10 αν δε κάνω λάθος) γιατί έχω την παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Στην υπογραφή μου είναι, πάτα την εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
offtopic: [Δεν έχω βάλει την επιλογή που εμφνίζονται οι υπογραφές γι'αυτό δεν το είδα.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Τώρα έχω τον Google Chrome αν και θα κατεβάσω τους Opera & Firefox για να κατασταλάξω κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μόλις εγκατέστησα τον Opera. Mου αρέσει. Μου αρέσει πολύ..:dance:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fragkiskos

Νεοφερμένος

Ο Fragkiskos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Google Chrome.. Μ'αρέσει η απλότητα του.. (και μεταξύ μας και αυτό το μπλεδάκι του!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ Internet explorer 8 και Opera 10 Beta. Εχω και τα δυο....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top