Πολιτική Πυξίδα-Political Compass Test

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι τα συγκεκριμένα τεστ είναι αρκετά έγκυρα;
1629375022790.png
1629375051253.png
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Επίσης υπάρχουν παρόμοια sites με αυτά τα 2;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ας το κάνουμε πιο διασκεδαστικο.

Πού πιστεύετε ότι θα βρίσκεται ο καθένας;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.
Ο ένας αφορα τα οικονομικά κυρίως και είναι left - right και ο άλλος τα κοινωνικά και είναι authoritarian - liberal
Κοίτα στα οικονομικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει τις απόψεις σου χδ. Δεν ξέρω καν γνώμη για καπιταλισμό.

Στα κοινωνικά αναφερομουν στο κεντροαριστερή. Θα σε έβαζα κοινωνικά liberal αλλά τέρμα στο κέντρο. Οριακά δηλαδή γιατί έχεις τον ανθρωπισμό που λες και το βλέπω από τις απόψεις σου αλλά είχες πει ότι έχεις και έναν συντηρητισμό. Οπότε οριακά Liberal.

Στα οικονομικά πάλι προς κέντρο θα σε έβαζα. Τώρα δεν ξέρω. Right? Στη τύχη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Για εμένα πού πιστεύετε οικονομικά-κοινωνικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας το κάνουμε πιο διασκεδαστικο.

Πού πιστεύετε ότι θα βρίσκεται ο καθένας;
κεντροαριστερά κοινωνικά πιστεύω και κεντρώα οικονομικά για εσένα :D
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,025 μηνύματα.
Κοινωνικά δεξιός, Authoritarian

Οικονομικά προς το κέντρο, για λίγο Right πιστεύω.
Και εγώ έτσι πιστεύω, ακριβώς και για εσένα! Οικονομικά είμαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας, με μειωμένο κρατικό παρεμβατισμό, αλλά να υφίσταται αυτός σε περιβαλλοντικά θέματα και στα ενοίκια (Democratic Capitalism), ουσιαστικά δηλαδή καπιταλισμός, σε συνδυασμό με κοινωνική πρόνοια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσένα Γιάννη πιστεύω
Κοινωνικά: Authoritarian Right
Οικονομικά: Libertarian Right
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ο Γιαννης θα λεγα κοινωνικα ειναι οριακα authoritarian right προς κεντρο και οικονομικα authoritarian left παλι προς το κεντρο του αξονα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.
Ο Γιαννης θα λεγα κοινωνικα ειναι οριακα authoritarian right προς κεντρο και οικονομικα authoritarian left παλι προς το κεντρο του αξονα
Ένα είδος Εθνικοσοσιαλιστη δηλαδή; Όπως έλεγε και ο αείμνηστος Γεώργιος Γρίβας της Οργάνωσης Χ και της ΕΟΚΑ " είμαστε πιο αριστεροί από τους αριστερούς στην οικονομία και πιο δεξιοί από τους δεξιούς στην κοινωνία ".

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Περιμένω όμως φουλ την εκτίμηση της @Agaphbou για να απαντήσω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Conservative τύπου UK.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ένα είδος Εθνικοσοσιαλιστη δηλαδή; Όπως έλεγε και ο αείμνηστος Γεώργιος Γρίβας της Οργάνωσης Χ και της ΕΟΚΑ " είμαστε πιο αριστεροί από τους αριστερούς στην οικονομία και πιο δεξιοί από τους δεξιούς στην κοινωνία ".

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Περιμένω όμως φουλ την εκτίμηση της @Agaphbou για να απαντήσω.
Ναι βεβαια οχι σε τοσο ακραια μορφη οσο το quote αυτο που παρεθεσες, δεδομενης της μετριοπαθειας σου σε ορισμενα κοινωνικα και οικονομικα θεματα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.
Ναι βεβαια οχι σε τοσο ακραια μορφη οσο το quote αυτο που παρεθεσες, δεδομενης της μετριοπαθειας σου σε ορισμενα κοινωνικα και οικονομικα θεματα
εγώ θα με έλεγα περισσότερο Δημοκρατικό Εθνικοφιλελευθερο ( Φιλελεύθερο εθνικιστή ) στυλ Ελευθέριος Βενιζέλος και έτσι αλλά εντάξει. Θα το αναλύσω περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
εγώ θα με έλεγα περισσότερο Δημοκρατικό Εθνικοφιλελευθερο ( Φιλελεύθερο εθνικιστή ) στυλ Ελευθέριος Βενιζέλος και έτσι αλλά εντάξει. Θα το αναλύσω περισσότερο.
Αυτή ήταν η δεύτερη επιλογή που είχα κατά νου.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κοίτα στα οικονομικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει τις απόψεις σου χδ. Δεν ξέρω καν γνώμη για καπιταλισμό.

Στα κοινωνικά αναφερομουν στο κεντροαριστερή. Θα σε έβαζα κοινωνικά liberal αλλά τέρμα στο κέντρο. Οριακά δηλαδή γιατί έχεις τον ανθρωπισμό που λες και το βλέπω από τις απόψεις σου αλλά είχες πει ότι έχεις και έναν συντηρητισμό. Οπότε οριακά Liberal.

Στα οικονομικά πάλι προς κέντρο θα σε έβαζα. Τώρα δεν ξέρω. Right? Στη τύχη.

Με μπερδεύεις. Τέλος πάντων η τελιτσα που μου χε βγάλει όταν έκανα το τεστ ήταν κάπου κει:

Screenshot_20210819_215842.jpg

Εσύ έχεις επίσης αρκετές liberal απόψεις εκτός απ το μεταναστευτικο (όπως κι εγώ) αλλά στα οικονομικά επίσης δεν ξέρω τι υποστηρίζεις. Πιστεύω ότι θα έβγαινες λίγο πιο conservative και λίγο πιο right-wing από εμένα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελείως λάθος σε έβγαλε Αγάπη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,753 μηνύματα.
Οπότε ας ρίξω την πολιτική ταυτότητα μου λοιπόν. Λίγο πολύ όλοι σας έχετε δίκαιο. Στα κοινωνικά είμαι λίγο πολύ κεντρώος, liberal εκεί που πρέπει και right-wing εκεί που πρέπει αλλά σε γενικό βαθμό θα με έβγαζα οριακά right Authoritarian /conservative. Πρέπει άλλωστε να διαχωρίσουμε πολλά πράγματα θεωρώ καθώς κάποια πράγματα που λέει και στο τεστ όπως δικαίωμα άμβλωσης, ομοφυλοφιλία, ισότητα φύλων κλπ στην Ευρώπη θεωρούνται αποδεκτά και από τους εθνικιστές, στην Ελλάδα πάνε αυτόματα στην liberal πλευρά όμως δυστυχώς. Από την άλλη είμαι και παράδοσης, θρησκείας ( λίγο ), εθίμων και έτσι οπότε με λες Authoritarian/Conservative.

Στην οικονομία είναι που γίνεται ο αχταρμας γιατί ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει τι είναι το καλύτερο. Στην οικονομία τα πράγματα τα βλέπω με γνώμονα μόνο το τι είναι το καλύτερο για όλους μας. Υποστηρίζω οτιδήποτε μπορεί να εξασφαλίσει καλό βιοτικό επίπεδο σε όλους/όλες τους Έλληνες και τις Ελληνίδες αντίστοιχα. Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου είμαι λίγο Right wing και κοντά σε αυτό έπεσε ο Wonderkid. Ένα φιλελεύθερο σύστημα με ελευθερία στη καινοτομία και τις επενδύσεις αλλά και με ένα κοινωνικό κράτος με ένα καλό Welfare System και Animal/Nature Welfare system. Δεν θέλω επιδόματα ανεργίας και βοήθεια φτωχών γιατί πολύ απλά δεν θέλω να υπάρχουν άνεργοι και φτωχοί. Για αυτό δεν είμαι κατά της κρατικής παρέμβασης, όσοι δεν μπορούν να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας του ιδιωτικού συστήματος να μπορούν να εργάζονται στο κράτος ( σε δημόσια έργα ας πούμε κατά το παράδειγμα των Ρούζβελτ, Χίτλερ, Μουσολίνι, Μεταξά και άλλων ) μέχρι να μπορούν να απορροφηθούν επίσης. Μόνο μέλημα κανένας Έλληνας και καμιά Ελληνίδα να μην έχει το άγχος " τι θα γίνει αν απολυθουμε ή δεν βρούμε δουλειά; ".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top