Πολύ μπερδεμένο!

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Γεια σου κι από μενα Λένα!
Όντως πολύ μπερδεμένο το θέμα σου, όπως το ονόμασες!

Δεν ξέρω αν είσαι όντως ερωτευμένη με τον πρώην σου όπως αναφέρεις. Πολλές φορες η απόσταση, οι αναμνήσεις, οι δυσκολίες που μπορεί να περνάμε, μας ωθούν στο να εξιδανικεύουμε καταστάσεις και ανθρώπους που δεν ήταν και τόσο ιδανικοί.

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν είσαι ερωτευμένη με το σύζυγό σου.

Μπορεί να τον αγαπάς και να τον εκτιμάς, αλλά δεν σου είναι αρκετό. Γι αυτο και η σκέψη σου γυρνάει στον πρώην, ο οποίος σε προκαλεί βέβαια και γίνεται ακόμη πιο έντονη η επιθυμία σου γι αυτόν. Αν δεν ήταν ο πρώην σου μπορεί στην πορεία της ζωής σου να συναντούσες κάποιον άλλον που να τον ερωτευόσουν.
Γι αυτό πιστεύω ότι ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας πρέπει να προκύπτουν από έρωτα (δε σημαίνει ότι θα έχουν σίγουρη επιτυχία, έχουν όμως ένα ισχυρό θεμέλιο).

Οι ηλικίες σας ποιες είναι αν επιτρέπεται;
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το θεωρεις σωστο και τιμιο ολο αυτο απενατι στον ανθρωπο σου και το κυριοτερο στο πατερα του παιδιου σου?
Δεν αξιζει κανενας μας τετοια αντιμετωπισει νομιζω .
Ρε η κοπελα εχει μαραζωσει.Μου θυμιζει τον ερωτα της Πηνελοπης Δελτα με τον Ιωνα Δραγουμη.Στο τελος η Πηνελοπη Δελτα αυτοκτονησε επειδη δεν τον ειχε.Ο ερωτας ειναι σκετη αναρχια δεν βγαζεις ακρη.Να δουμε πως θα τον ξεπερασει!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σου αθεραπευτε εργενη.
Οταν μιλαμε για γυναικες μιλαμε για γυναικες και Γυναικες με Γ κεφαλαιο.
Δηλαδη μιλαμε για Πηνελοπες και Ελενες οπως ειναι τα αρχετυπα.
Διαλεγεις και παιρνεις ξεροντας οτι η Ελενη ηταν στο τελος ενα αδειανο πουκαμισο.Τοση ζωη,τοσος πονος ελεγε ο Σεφερης,για ενα αδειανο πουκαμισο.Για μιαν Ελενη. ενω η Πηνελοπη καθε μερα υφαινε για τον αντρα της παρα το οτι την πολιορκουσαν ολοι οι πλουσιοι μνηστηρες με τα δωρα τους.Την ξερεις την ιστορια
Το πώς βλέπεις τις γυναίκες, όσο ποιητικό και να είναι το ποστ σου είναι λάθος για εμένα.
Η Πηνελόπη η σεμνή και ταπεινή, ήταν και όμορφη φυσικά για να την πολιορκούν και άνδρες αλίμονο αλλά ήταν πιστή στον άνδρα της (ο Οδυσσέας με Την Κυρκη δεν την απατούσε τόσα χρόνια? Αλλά ξέρω, αυτή φταίει γιατί τον τύλιξε τον άτιμο...αχ αυτή η άτιμη).
Απ'την άλλη η Ελένη, πουτανίτσα που όσο όμορφη τόσο αμυαλη και τον απάτησε και τον φουκαρα τον Μενέλαο.

Υπάρχουν διαφόρων ειδών ΆΝΘΡΩΠΟΙ και αυτά τα γυναίκες με Γ και άνδρες με Α τα θεωρώ βλακείες.

Ναι πιστεύω ότι σε μια μονογαμική πρέπει να είναι πιστοί και οι δύο. Όμως παιδιά έλεος, δε θα τη λιθοβολισουμε την κοπέλα που δημιούργησε το θέμα ούτε θα την κατατάξουμε στην κατηγορία Ελένη σύμφωνα με εσένα.
Ναι, πιστεύω ότι δεν ήταν σωστό. Όμως συνέβη. Εγώ πιστεύω ότι αυτή η γυναίκα έχει πολλά θέματα να λύσει μέσα της και δεν είμαστε σε θέση ούτε εγώ ούτε εσύ, ούτε η κουτση Μαρία. Καλύτερα να τα συζητήσει με έναν ειδικό. Και λύση δε θα βρει με την πρώτη αλλά θα πάρει καιρό που ναι μέσα σε αυτό το διάστημα θα κάνει και λάθη.
Αυτά απο εμένα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παράδειγμα γυναικείας διπλής σεξουαλικής στρατηγικής. Για να μην τυραννιέσαι άλλο κάνε στα κρυφά ένα παιδί μαζί του. Αυτό θες έτσι κι αλλιώς, όχι εκείνον.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lena_nn2

Νεοφερμένος

Η lena_nn2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λένω, ξέρω ότι θα το κάνω χειρότερο αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Ο σύζυγός μου είναι υπέροχος άνθρωπος και άντρας είτε με α είτε με Α, μία είναι η σημασία. Το σκέφτηκα κι εγώ μέσα στην απόγνωσή μου να του μιλήσω αλλά φοβάμαι. Πιστεύω ότι θα θιχτεί η αξιοπρέπειά του, θα πληγωθεί και σίγουρα θα γίνει εξω φρενών. Στο τέλος όμως νομίζω πως δεν θα εγκατέλειπε...Έτσι φαντάζομαι πως θα γινόταν, δεν ξέρω όμως αν μπορώ να το ρισκάρω...

Lady M, εγώ είμαι 32 και εκείνος 35.

Διαβάζω όλα τα μηνύματα και τα επεξεργάζομαι. Σκέφτομαι όλα όσα μου λέτε...Ευχαριστώ πολύ όλους σας!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα ήταν ηθικά μεμπτό:
Να βγει μια φορά για καφέ με τον πρώην, να τον αφήσω να τον βιδώσει και μετά να γυρίσει αυτή στον άντρα και το παιδί και αυτός στην αραβωνιαστικιά και να κάνουν και οι δύο ότι τίποτα δεν συνέβη ποτέ;

Γιατί, εγώ, τις κινήσεις του τυπά εκεί τις κόβω ότι αποσκοπούν. Και η θεματοθέτρια, μάλλον, το έχει καταλάβει και περισσότερο βασανίζεται για το πόσο κακό είναι να ενδώσει, πάρα για το τι πρέπει να κάνει.
Είναι κάνεις άλλος που την κόβει έτσι την κατάσταση ή είμαι ο μόνος κυνικός εδώ μέσα; :playboy:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Θα ήταν ηθικά μεμπτό:
Να βγει μια φορά για καφέ με τον πρώην, να τον αφήσω να τον βιδώσει και μετά να γυρίσει αυτή στον άντρα και το παιδί και αυτός στην αραβωνιαστικιά και να κάνουν και οι δύο ότι τίποτα δεν συνέβη ποτέ;

Γιατί, εγώ, τις κινήσεις του τυπά εκεί τις κόβω ότι αποσκοπούν. Και η θεματοθέτρια, μάλλον, το έχει καταλάβει και περισσότερο βασανίζεται για το πόσο κακό είναι να ενδώσει, πάρα για το τι πρέπει να κάνει.
Είναι κάνεις άλλος που την κόβει έτσι την κατάσταση ή είμαι ο μόνος κυνικός εδώ μέσα; :playboy:

Θα σιχαθεί τον εαυτό της για πάντα. Αρχικά της αρέσει η ιδέα αλλά μετά θα βασανίζεται.

Για μένα πρέπει να αποκοπεί από τον άλλο τελείως.

Ξέρω τι λέω. Είμαι σε κύκλους με παντρεμένες και έχω αρπάξει κάποιες απο διαλυμένους γάμους, αλλά τις κράτησα μετά.

Οι μια κι εξω τύποι, φαίνονται. Θα της διαλύσει την οικογένεια χωρίς λόγο.

Μα θα μου πεις δεν είναι ερωτευμένη με τον άντρα της, μπορει να τον απατησει στο μελλον. Ναι μπορεί. Αλλά αυτο ειναι δικό τους θέμα. Οχι του πρώην. Γιατί ο τυπος διαλύει 2 οικογένειες για μια καύλα. Τη δική του και της Λένας.

Αυτό δεν είναι αντρίκιο. Τουλάχιστον διέλυσέ το ρε μάγκα αλλά κράτα τη μετα τη Λένα.


Φαίνεται. Ακούστε με. Είναι κρίμα και θα το μετανιώσει μετά.

Δηλαδή και ξεκομμένα να τα παρεις τα γεγονότα, επιμένω ότι ο πρώην δεν αξίζει να έχει τη Λένα, ούτε για μια νύχτα. Ο τύπος φαίνεται λέμε.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα σιχαθεί τον εαυτό της για πάντα. Αρχικά της αρέσει η ιδέα αλλά μετά θα βασανίζεται.

Για μένα πρέπει να αποκοπεί από τον άλλο τελείως.

Ξέρω τι λέω. Είμαι σε κύκλους με παντρεμένες και έχω αρπάξει κάποιες απο διαλυμένους γάμους, αλλά τις κράτησα μετά.

Οι μια κι εξω τύποι, φαίνονται. Θα της διαλύσει την οικογένεια χωρίς λόγο.

Μα θα μου πεις δεν είναι ερωτευμένη με τον άντρα της, μπορει να τον απατησει στο μελλον. Ναι μπορεί. Αλλά αυτο ειναι δικό τους θέμα. Οχι του πρώην. Γιατί ο τυπος διαλύει 2 οικογένειες για μια καύλα. Τη δική του και της Λένας.

Αυτό δεν είναι αντρίκιο. Τουλάχιστον διέλυσέ το ρε μάγκα αλλά κράτα τη μετα τη Λένα.


Φαίνεται. Ακούστε με. Είναι κρίμα και θα το μετανιώσει μετά.
Και εάν είναι αρκετά δυνατή και μπορέσει να αντέξει το μια φορά και κάτω;
Μερικές φορές η απομυθοποίηση είναι το καλύτερο φάρμακο για τέτοιες καταστάσεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Και εάν είναι αρκετά δυνατή και μπορέσει να αντέξει το μια φορά και κάτω;
Μερικές φορές η απομυθοποίηση είναι το καλύτερο φάρμακο για τέτοιες καταστάσεις.

Μπορεί να είναι δυνατή, δεν το αρνούμαι. Οι ενδείξεις όμως δείχνουν ότι υπάρχει αδυναμία από τη στιγμή που παντρευτηκε η κοπέλα κάποιον άλλο και έκανε μέχρι και το παιδί του, κι αυτός ο πρώην ακόμα υπάρχει.

Ειναι σαν το τσιγάρο ο τύπος. Μια κακιά συνήθεια που την έχει πιάσει τη Λένα από το μυαλό σα ναρκωτικό. Αβουλη δεν είναι, έχει τις ευθύνες της.

Αλλά θέλουμε πραγματικά να είναι ευτυχισμένη; Εμείς είμαστε ξένοι, ένα φόρουμ.

Αυτή θα ζήσει όμως τις επιλογές της μετά. Η δική της οικογένεια θα διαλυθεί και βάση ποιών στοιχείων; Μιας εσφαλμένης εικόνας τελειου τύπου που έχει για τον άλλο.

Εχει ερωτευτεί οχι τον τύπο, αλλά την προσδοκία που έχει απο τον τύπο. Ναι αν ενδιαφερόμαστε για τη Λένα, πρέπει να γίνουμε κακοί.

ΜΗΝ αφήνετε καλούς ανθρώπους να φεύγουν για ένα άχτι. Δεν φτιάχνονται ετσι οι οικογένειες.

Τουλάχιστον ας χωρίσει τον άντρα της για τα λάθη του γάμου τους. Ενσυνείδητα. Να είναι δική της απόφαση. Οχι του ξεπετάκια πρώην.


ΥΓ: Ξέρεις τι θέλει τώρα ο τυπος ε; Καποιος να τα καρφωσει στην αρραβωνιαστικια του. Μετα να δουμε αν θα ειναι τοσο ανετος κι αν θα τη θέλει ακόμα τη Λένα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικα ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε ολοι μας....
Γιατι συγκρινεις αυτη την κατασταση με ολα αυτα που εχουμε πει...

Επειδη ετυχε μια κοπελα η οποια για εμενα δεν ξερει που πατα και που βρισκεται συναισθηματικα προτιμησε να προχωρηση σε ενα γαμο και αργοτερα σε ενα παιδι δεν παει να πει οτι ολοι ειναι ετσι....

Όταν παραβλέπεις αρνητικά παραδείγματα γάμου βαφτίζοντας τα στατιστικές τυχαιότητες, πρέπει να κάνεις το ίδιο και για τα θετικά, αν θες τουλάχιστο να είσαι intellectualy honest και να μην γράφεις ότι σε συμφέρει. Τα ποστοστά των αποτυχημένων γάμων βέβαια είναι της τάξης του 80% άρα μάλλον το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι ένα τυχαίο outlier.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ενω η Πηνελοπη καθε μερα υφαινε για τον αντρα της παρα το οτι την πολιορκουσαν ολοι οι πλουσιοι μνηστηρες με τα δωρα τους.Την ξερεις την ιστορια

Με την διαφορά ότι ο άντρας της Πηνελόπης ήταν ο βασιλιάς της Ηθάκης και ο κατακτητής της Τροίας, όχι ο Μάκης που τα λέει ωραία.
Θεικό όταν απαιτούμε από τις γυναίκες αυτά που δικαιούται ο βασιλιάς όταν είμαστε ζητιάνοι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

itisjustme

Νεοφερμένος

Η itisjustme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σου Λένα!Διάβασα το πρόβλημα σου και μου φάνηκε αρκετά μπερδεμένο και περίεργο αλλά η άποψή μου είναι ξεκάθαρη! Είσαι σίγουρη πως θέλεις να χαλάσεις τον γάμο σου για χάρη ενος άντρα που το μόνο που κάνει είναι την ζωή σου δύσκολη;

Σκέψου πως έχεις και ένα παιδί να μεγαλώσεις και πως όλες αυτές οι καταστάσεις δεν σε βοηθούν να σταθείς δυνατή δίπλα του!!!

Πως θα σου φαινόταν μία καινούρια αρχή! Εαν δεν είσαι πια ερωτευμένη με τον σύζυγο σου δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραμείνεις μαζί του μόνο και μόνο για το παιδί γιατί πίστεψε με το παιδί καταλαβαίνει πότε η μαμά του είναι στεναχωρημένη και πότε όχι!Εαν είσαι ευτυχισμένη και ψυχικά ήρεμη εσύ πιστεύβ πως το παιδί σου θα καταλάβει γιατι χώρισες...

Τώρα για τον άντρα που παίζει μαζί σου και σε ταλαιπωρεί..Δεν θεωρώ πως αξίζει σε καμία γυναίκα τέτοια αντιμετώπιση και πιστεύω πως ο λόγος που μένεις ερωτευμένη μαζί του είναι τα λόγια που σου λέει όμως τα λόγια δεν είναι πράξεις και αν με τις πράξεις του δεν σε ευχαριστεί άστον να φύγει..Επίσης μην ξεχνάς πως μπορεί να θέλει να σου χαλάσει τον γάμο.Εχεις σκεφτει το ενδεχόμενο να σε χωρίσει και μετα να σε παρατήσει ξανά;;


Ελπίζω να σε βοήθησα.Περιμένω απάντηση σου!
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Να προσθέσω κάποιες σκέψεις που έκανα ξαναδιαβάζοντας τη συζήτηση...

Έχω την αίσθηση από αυτά που γράφεις ότι για τον πρώην ήσουν πάντα η δεύτερη επιλογή.
Πάντα κάτι ή κάποια υπήρχε στη μέση και δεν έμπαινες πρώτη. Αλλά σε ήθελε εκεί stand by γι αυτο και κρατούσε επαφή μαζί σου όταν ήταν αλλού. Αυτό ξέρεις μπορεί να φαίνεται κολακευτικό στο μυαλό μας τύπου "ο πρωην μου με σκέφτεται, ενω είναι με άλλη. δε με ξεπέρασε", αλλά η αλήθεια μπορεί να είναι ότι απλά θέλει να παίξει. Μπορεί και να περνά μια χαρα με αυτην που είναι, αλλά γιατί να μην έχει και κάποια να ροματζαρει λίγο και να του ενισχύσει το ναρκισσισμό;

Νομίζω ότι μέσα στα χρόνια αν ήθελε πραγματικά να είναι μαζί σου, θα έκανε τη γενναία κίνηση να είναι και δε θα έπαιζε μέσω μηνυμάτων πότε πότε, ούτε δε θα δημιουργούσε δική του οικογένεια περιπλέκοντας ακόμη περισσότερο την κατάσταση.

Αυτά είναι υποθέσεις που κάνω, δεν γνωρίζω τον άνθρωπο. Μπορεί να είναι και άκυρες.
Απλώς ξέρω πόσο δύσκολο είναι να σκεφτείς καθαρά όταν είσαι μέσα στη δίνη του προβλήματος.
 

lena_nn2

Νεοφερμένος

Η lena_nn2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήταν ηθικά μεμπτό:
Να βγει μια φορά για καφέ με τον πρώην, να τον αφήσω να τον βιδώσει και μετά να γυρίσει αυτή στον άντρα και το παιδί και αυτός στην αραβωνιαστικιά και να κάνουν και οι δύο ότι τίποτα δεν συνέβη ποτέ;

Γιατί, εγώ, τις κινήσεις του τυπά εκεί τις κόβω ότι αποσκοπούν. Και η θεματοθέτρια, μάλλον, το έχει καταλάβει και περισσότερο βασανίζεται για το πόσο κακό είναι να ενδώσει, πάρα για το τι πρέπει να κάνει.
Είναι κάνεις άλλος που την κόβει έτσι την κατάσταση ή είμαι ο μόνος κυνικός εδώ μέσα;

Δυστυχώς είναι ένα από τα σενάρια που σκέφτομαι ότι μπορεί να παίζουν όταν προσπαθώ να καταλάβω τι πραγματικά θέλει εκείνος από εμένα. Όμως, δεν επιδιώκει να βρεθούμε, δεν το ζητάει. Κάποια στιγμή φτάσαμε να το συζητήσουμε αυτό το "μια φορά" και τέλος, αλλά καταλήξαμε ότι και πάλι δεν θα τελείωνε και θα γίνονταν χειρότερα τα πράγματα. Προσπαθήσαμε να χαθούμε αλλά δεν...

Από μέρους μου τουλάχιστον, δεν είναι σεξουαλικό το θέμα, να πω ότι θα γίνει και εντάξει θα μου φύγει...
Από τη δική του πλευρά, υπάρχουν τόσες κοπέλες...

Σημειωτέον, θεωρώ ότι ανήθικη δεν είναι μόνο η πράξη, ανήθικη είναι και η σκέψη. Και μόνο που τον σκέφτομαι, νιώθω ότι έχω απιστήσει.

Θα σιχαθεί τον εαυτό της για πάντα. Αρχικά της αρέσει η ιδέα αλλά μετά θα βασανίζεται.

Συμφωνώ γενικά με όσα γράφεις...Δεν θέλω να το κάνω, δεν έχει νόημα... Θα ήθελα πολύ όμως να "μπορώ" να το κάνω...

Μιας εσφαλμένης εικόνας τελειου τύπου που έχει για τον άλλο.

Εχει ερωτευτεί οχι τον τύπο, αλλά την προσδοκία που έχει απο τον τύπο.

Μακάρι να είναι έτσι...αλλά ξέρω πως δεν είναι τέλειος, ούτε ιδανικός. Ακόμα και αν δεν είχα γνωρίσει τον σύντροφό μου και να συνέχιζα με τον πρώην μπορεί και πάλι να τελείωνε ή, ακόμα χειρότερα να ήμουν στη θέση της άλλης γυναίκας... Πολλές φορές συγκρίνω τον εαυτό μου μαζί της και σκέφτομαι πως θα ήταν να τον έχω αλλά να ξέρω πως τον μοιράζομαι... Δεν θα το ήθελα, αλλά συγκρίνω το πως νιώθω τώρα με το πως θα ένιωθα αν... Είναι τρελά όλα αυτά που σκέφτομαι, το ξέρω...

Είσαι σίγουρη πως θέλεις να χαλάσεις τον γάμο σου για χάρη ενος άντρα που το μόνο που κάνει είναι την ζωή σου δύσκολη;

Σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου! Είμαι σίγουρη πως δεν θέλω να χαλάσω την οικογένειά μου... αλλά προσπαθώ να το διαχειριστώ...
Και εδώ να πω, γιατί πολλοί το αναφέρουν, δεν λέω ότι θέλω να τον ξεπεράσω και δεν μπορώ, λέω ότι είμαι ερωτευμένη, νιώθω ερωτευμένη, με όλα τα συμπτώματα! Και αυτή τη στιγμή μου φαίνεται ακατόρθωτο να το σταματήσω. Δεν είναι γρίπη βρε παιδιά...

Σχετικά με εκείνον νομίζω ότι συμβαίνουν δύο τινά: 1. Θέλει να παίζει, να εμφανίζεται, να εξαφανίζεται και αν προκύψει και πότε πότε μια κι έξω έχει καλώς... (δεν μου το ζητάει όμως, θέλει να με κάνει να το ζητήσω εγώ;; Θα έπρεπε να ξέρει πως δεν θα το κάνω)

2. Το ενδεχόμενο να νιώθει παγιδευμένος κι εκείνος; Το εξετάζουμε αυτό ή δεν παίζει λέτε;; Γενικά, είναι δειλός... και στο να παραδεχτεί πως νιώθει και στο να υποστηρίξει αυτό που θέλει... Νομίζω ότι σαν χαρακτήρας δεν θα διεκδικούσε ποτέ... ή μπορεί απλώς να μην με θέλει τελικά όσο λέει... Δεν καταλαβαίνω όμως τι κάνει και γιατί...

Με προβληματίζει όχι μόνο το τι θα κάνω, αλλά και το τι θέλει εκείνος τελικά... Κάποια στιγμή πριν από έναν χρόνο, είχα προσπαθήσει να του εξηγήσω κάποια πράγματα για το πως νιωθω και μου είχε πει πως τον φοβίζει το ότι είναι πολύ έντονο και τι συνέπειες μπορεί να έχει και ότι δεν είμαστε έτοιμοι να τις αναλάβουμε...Δεν είχα μιλήσει εντελώς ανοιχτά γιατί δεν νομίζω πως είναι αμοιβαίο στο βαθμό που το νιώθω εγώ τουλάχιστον...

Μήπως δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση για να μην έχει και ευθύνη; π.χ. δεν ζητάει να βρεθούμε για να μην του ζητήσω εγώ μετά τα ρέστα αν εξαφανιστεί; Γιατί όμως να μη βρει μια άλλη κοπέλα να κάνει την πλάκα του που θα ήταν και πιο εύκολα τα πράγματα και σε τελική ανάλυση θα γινόταν και κάτι..;

Μήπως να του μιλούσα ανοιχτά τελικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω την αίσθηση από αυτά που γράφεις ότι για τον πρώην ήσουν πάντα η δεύτερη επιλογή.
Πάντα κάτι ή κάποια υπήρχε στη μέση και δεν έμπαινες πρώτη. Αλλά σε ήθελε εκεί stand by γι αυτο και κρατούσε επαφή μαζί σου όταν ήταν αλλού.

Ναι, συνέβη και αυτό. Δεν ξέρω αν θα το έλεγα δευτερη επιλογή (εγώ ένιωθα σχεδόν πάντα δεύτερη), δεν υπήρχε τίποτα ερωτικό μεταξύ μας ενώ ήταν σε σχέση, απ'όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω τουλάχιστον... Κάποια στιγμή έκανε την κίνηση όταν ήταν διαθέσιμος (χωρίς να ξέρει πάλι σε τι φάση είμαι εγώ) αλλά δεν το συνέχισα γιατί είχα ήδη γνωρίσει τον σύντροφό μου...και όντως κόψαμε...Εγώ όμως πέρασα πολύ άσχημα για να στηρίξω την απόφασή μου. Ήταν η δεύτερη και τελευταία φορά που ήταν ξεκάθαρος, η πρώτη ήταν στην αρχή...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκτός από τις άλλες κοπέλες δηλαδή υπήρξε πολλές φορές κακό timing... το άκουσα και αυτό! Είναι πάντως του προγράμματος, της σκέψης και της υπερανάλυσης...Εγώ δεν τα μπορώ καθόλου αυτά... Και αναρωτιέμαι, πώς χωράει κάτι τέτοιο στην τόσο "τέλεια τακτοποιημένη" ζωή του; (ειρωνικά το λέω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικά με όσα γράφεις...Δεν θέλω να το κάνω, δεν έχει νόημα... Θα ήθελα πολύ όμως να "μπορώ" να το κάνω...

Θέλεις να μιλήσεις λίγο με τον Διάβολο; Θα σου πω τι νιώθεις από την πιο διαβολική ματιά που μπορώ να έχω στο θέμα σου.

Θες να το κάνεις.
Θες να το ζήσεις.
Δεν θέλεις κανένας να το μάθει.
Ιδανικά θες το επόμενο λεπτό να το ξεχάσεις κι εσυ η ίδια.

Να ζήσεις, να το χαρείς, αλλά να ξεχάσεις για πάντα.

Θες να κάνουμε μια υποθετική "συμφωνία με τον Διάβολο";

Θα πάρεις τον έλεγχο. Θα επιδιώξεις κρυφή συνάντηση χωρίς να σε ενοχοποιεί τίποτα και να μη μπορεί να σε ανακαλύψει κανείς. Ιδίως ο άντρας σου.

Θα τον κάνεις να ζήσει την καλύτερη νύχτα που είχε ποτέ του, μαζί κι εσυ τη δική σου.

Και μετά θα φύγεις. Θα ξεχάσεις για πάντα. Κανείς ποτέ δε θα ξέρει τίποτα. Ούτε ο άντρας σου, ούτε εμείς, ούτε το θέμα που άνοιξες θα υπάρχει, ούτε ο πρώην σου θα το θυμάται.

Εαν μπορούσε να γίνει αυτή η συμφωνία με τον Διάβολο, εαν δεν σε υποχρέωνε καμία γνώμη όλων μας και καμία ηθική της κοινωνίας. Τι θα έκανες πραγματικά; Θα την δεχόσουν;

Πες μου... Αν δεν σε έβλεπε κανείς μας... Τι θα έκανες;
 

itisjustme

Νεοφερμένος

Η itisjustme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ίσως και να έχεις δίκιο σε αυτό που μου απάντησες!Μαλλον τελικά θα πρέπει να του μιλήσεις και να ξεκαθαρίσεις την θέση σου αλλα πρόσεχε μην σε τουμπάρει πάλι!Προσπάθησε να το παίξεις όσο αδιάφορη μπορείς και αν δεις οτι το άτομο δεν παίρνει θέση τότε καιρός είναι να φύγεις μακριά του!Ίσως τελικά να μην είναι άτομο για σχέση μακροχρόνια και να μην θέλει δεσμεύσεις!Μην πιέζεις καταστάσεις...
Τώρα το θέμα με τον γάμο σου είναι κάτι διαφορετικό.Βρες τι θα κάνεις με τον άντρα που σε ενοχλεί και μετά το βλέπουμε!
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Σχετικά με εκείνον νομίζω ότι συμβαίνουν δύο τινά: 1. Θέλει να παίζει, να εμφανίζεται, να εξαφανίζεται και αν προκύψει και πότε πότε μια κι έξω έχει καλώς... (δεν μου το ζητάει όμως, θέλει να με κάνει να το ζητήσω εγώ;; Θα έπρεπε να ξέρει πως δεν θα το κάνω)

2. Το ενδεχόμενο να νιώθει παγιδευμένος κι εκείνος; Το εξετάζουμε αυτό ή δεν παίζει λέτε;; Γενικά, είναι δειλός... και στο να παραδεχτεί πως νιώθει και στο να υποστηρίξει αυτό που θέλει... Νομίζω ότι σαν χαρακτήρας δεν θα διεκδικούσε ποτέ... ή μπορεί απλώς να μην με θέλει τελικά όσο λέει... Δεν καταλαβαίνω όμως τι κάνει και γιατί...

Με προβληματίζει όχι μόνο το τι θα κάνω, αλλά και το τι θέλει εκείνος τελικά... Κάποια στιγμή πριν από έναν χρόνο, είχα προσπαθήσει να του εξηγήσω κάποια πράγματα για το πως νιωθω και μου είχε πει πως τον φοβίζει το ότι είναι πολύ έντονο και τι συνέπειες μπορεί να έχει και ότι δεν είμαστε έτοιμοι να τις αναλάβουμε...Δεν είχα μιλήσει εντελώς ανοιχτά γιατί δεν νομίζω πως είναι αμοιβαίο στο βαθμό που το νιώθω εγώ τουλάχιστον...

Μήπως δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση για να μην έχει και ευθύνη; π.χ. δεν ζητάει να βρεθούμε για να μην του ζητήσω εγώ μετά τα ρέστα αν εξαφανιστεί; Γιατί όμως να μη βρει μια άλλη κοπέλα να κάνει την πλάκα του που θα ήταν και πιο εύκολα τα πράγματα και σε τελική ανάλυση θα γινόταν και κάτι..;

Μήπως να του μιλούσα ανοιχτά τελικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εκτός από τις άλλες κοπέλες δηλαδή υπήρξε πολλές φορές κακό timing... το άκουσα και αυτό! Είναι πάντως του προγράμματος, της σκέψης και της υπερανάλυσης...Εγώ δεν τα μπορώ καθόλου αυτά... Και αναρωτιέμαι, πώς χωράει κάτι τέτοιο στην τόσο "τέλεια τακτοποιημένη" ζωή του; (ειρωνικά το λέω)


Ξαναδιάβασε τα γραφόμενά σου που παρέθεσα! Είναι σαν να δίνεις απαντήσεις.

Δε μιλάει ξεκάθαρα, είναι δειλός, είναι ευθυνόφοβος, εμφανίζεται και εξαφανίζεται όποτε θέλει. Το έχω συναντήσει κι εγω αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς. Μπορεί να σε οδηγήσει στην παράνοια. Και ηδονίζονται να θολώνουν τα νερά για να μην παίρνεις τις απαντήσεις που θέλεις και να κολλάς ακόμη περισσότερο και να σε τρώει το μαραζι για πάρτη τους!

Όμως η απάντηση που έδωσα στον εαυτό μου και τη δίνω και σε σενα ως την πιθανότερη είναι ότι δε θέλει πραγματικά. Το είπες άλλωστε και μόνη σου, δε θέλει όσο εσύ που καίγεσαι.

Επίσης δε νομίζω ότι το κίνητρό του ειναι σεξουαλικό. Προφανώς και νιώθει κάτι για σένα και ξέρεις οτι εσύ νιώθεις ακόμη πιο πολλα και παίρνει ικανοποίηση από αυτό. Είσαι σαν συναισθηματική καβάντζα γι αυτον. Γι αυτό και συνεχίζετε χρόνια σε αυτό το αρρωστημένο μοτιβο όπου δε γίνεται ουσιαστικό βήμα προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Τώρα αν είναι παγιδευμένος στο γάμο τι να σου πω.. Ο ίδιος σου είπε ότι θέλει να κάνει οικογένεια. Πώς παγιδεύτηκε; Το έκανε επειδή έκανες κι εσυ; Επειδή ήθελε να σε ξεπεράσει; Δεν είναι ώριμη κίνηση αυτή από άνθρωπο που όπως λες τα σκέφτεται πολύ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Ξαναδιάβασε τα γραφόμενά σου που παρέθεσα! Είναι σαν να δίνεις απαντήσεις.

Δε μιλάει ξεκάθαρα, είναι δειλός, είναι ευθυνόφοβος, εμφανίζεται και εξαφανίζεται όποτε θέλει. Το έχω συναντήσει κι εγω αυτό το μοτίβο συμπεριφοράς. Μπορεί να σε οδηγήσει στην παράνοια. Και ηδονίζονται να θολώνουν τα νερά για να μην παίρνεις τις απαντήσεις που θέλεις και να κολλάς ακόμη περισσότερο και να σε τρώει το μαραζι για πάρτη τους!

Σε γυναίκα να το δείς να χαρείς. Να χει πάει 40 η άλλη και να μην ξέρει να κουνήσει ένα πόδι εμπρός να κανει κίνηση.

Εχουν κρυφή ατζέντα όλοι αυτοί και περνάνε το χρόνο τους. Σου λέει θα μείνω σόλο κλαρίνο και θα μου φυγει η ζαχαρίτσα που τρέχει ξωπίσω μου; Συναισθηματικά βαμπίρ.


Εντωμεταξύ αμα τους κόψεις το βήχα και εξαφανιστείς ή πατήσεις πόδι, μαγικά σταματάει η αδράνεια και την ακούνε αμέσως εκεί.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@lena_nn2 truth is απλα δε σε γουστάρει αρκετά.

Ψαχνεις τρόπο να δικαιλογησεις τη συμπεριφορά του και να τον " "ψυχανάλυσεις".

It shouldn't be that hard.

Σε παίζει , απλα η αλήθεια πονάει.

Δε σε θέλει για γυναίκα του.

Εδω σου ειχε πει να ξεκοψετε για να κανει παιδί .
Μπορούσε αν ηθελε να σε διεκδικήσει πριν μπλεχτεί το πράγμα περισσότερο.

Και μια αλλη μια αλήθεια που επίσης πονάει πολυ ειναι οτι ποτε δε φταίει το τρίτο πρόσωπο.

Με τον άντρα σου το έχεις το θέμα και δε το ξερεις.

Δε πα να ειναι το καλύτερο παιδί; Εσυ δεν τον θες.

Ζύγιζε τα και διάλεξε τι θες απο τη ζωη σου.

Οι άνθρωποι δεν παντρεύονται επειδή σταματάνε να μπορούν να ερωτευτουν και άλλους ανθρώπους πάντως.

Ούτε καυλες σταματάνε να έχουν.

Ο γάμος είναι πολλα παραπανω απο αυτο .
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Σε γυναίκα να το δείς να χαρείς. Να χει πάει 40 η άλλη και να μην ξέρει να κουνήσει ένα πόδι εμπρός να κανει κίνηση.

Εχουν κρυφή ατζέντα όλοι αυτοί και περνάνε το χρόνο τους. Σου λέει θα μείνω σόλο κλαρίνο και θα μου φυγει η ζαχαρίτσα που τρέχει ξωπίσω μου; Συναισθηματικά βαμπίρ.


Εντωμεταξύ αμα τους κόψεις το βήχα και εξαφανιστείς ή πατήσεις πόδι, μαγικά σταματάει η αδράνεια και την ακούνε αμέσως εκεί.

Αυτές τις συμπεριφορές τις θεωρώ πρόστυχες. Χίλιες φορές να σου πει ο άλλος "δεν γουστάρω ή σε θέλω για κάτι χαλαρό", παρά να βάζει τη ζωή σου σε αναμονή με κούφιες υποσχέσεις και μεγάλα λόγια. Πολύ σαδιστικό μου ακούγεται όσο κι αν προσπαθούν να το πασπασλίσουν με ρομαντικά αδιέξοδα...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,061 μηνύματα.
Αυτές τις συμπεριφορές τις θεωρώ πρόστυχες. Χίλιες φορές να σου πει ο άλλος "δεν γουστάρω ή σε θέλω για κάτι χαλαρό", παρά να βάζει τη ζωή σου σε αναμονή με κούφιες υποσχέσεις και μεγάλα λόγια. Πολύ σαδιστικό μου ακούγεται όσο κι αν προσπαθούν να το πασπασλίσουν με ρομαντικά αδιέξοδα...

Don't get me started, γιατί θα βάλω και δεύτερο ποτήρι Ardbeg...
 
Top