Πού βρίσκεται τελικά η ευτυχία;

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,772 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Με τον ορο business δεν αναφέρεται στο να κανεις ενεργείες για να εισια απασχολημένος;
Με τον όρο business ο Λοκ αναφερόταν στην αγορά ευτυχίας. Και η ρήση του ήταν : σκοπός του ανθρώπου έίναι η ευτυχία στον κόσμο αυτό.
Σε άλλα σημεία αναφέρει ότι σκοπός είναι η μεγιστοποίηση της ευτυχίας και ελαχιστοποίηση του πόνου (Utilitarism). Υπάρχει έντονη σχέση με τον Επίκουρο
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τον όρο business ο Λοκ αναφερόταν στην αγορά ευτυχίας. Και η ρήση του ήταν : σκοπός του ανθρώπου έίναι η ευτυχία στον κόσμο αυτό.
Σε άλλα σημεία αναφέρει ότι σκοπός είναι η μεγιστοποίηση της ευτυχίας και ελαχιστοποίηση του πόνου (Utilitarism). Υπάρχει έντονη σχέση με τον Επίκουρο
Οκ, και πως το παρανοησα τότε αρχικά; Αυτό έλεγα πως ο Λοκ θεώρησε το κυνήγι της ευτυχίας ως σκοπό της ζωής, δίνοντας στον όρο ευτυχία άλλη διάσταση από αυτή των Ελλήνων, δηλαδή την καλλιέργεια της αρετής. Ο Επίκουρος είχε την δική του σχολή σκέψης και διέφερε από αυτή των κλασσικών όπως ο Αριστοτέλης.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Με κάθε φιλική διάθεση, αυτό που περιέγραψες δεν αποδεικνύει τίποτα.
Δεκτο ! Μέσα από αυτό ήθελα να πω πως η επικοινωνία είναι τον Παν .Στο θέμα της θρησκείας αν ο ένας θέλει το παιδί ας πούμε χριστιανό και ο άλλος άθεο τότε αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία άρα καταρρέει η σχέση,γάμος κλπ Το κάθε τι βασίζεται πάνω στην επικοινωνία αν μπροουν να του βαρουν οι δύο τους και όχι να κρίνουμε πριν καν δούμε τι παίζεται
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεκτο ! Μέσα από αυτό ήθελα να πω πως η επικοινωνία είναι τον Παν .Στο θέμα της θρησκείας αν ο ένας θέλει το παιδί ας πούμε χριστιανό και ο άλλος άθεο τότε αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία άρα καταρρέει η σχέση,γάμος κλπ Το κάθε τι βασίζεται πάνω στην επικοινωνία αν μπροουν να του βαρουν οι δύο τους και όχι να κρίνουμε πριν καν δούμε τι παίζεται
Τι θα πει δεν υπάρχει επικοινωνία; Η επικοίνωνια δεν είναι κάποια πανάκεια. Αν εγώ θέλω το παιδί μου χριστιανο και η γυναίκα μου όχι δεν είναι θέμα επικοινωνίας, εδώ έχουμε αντικρουομενα συμφέροντα και κάποιος θα κάνει πίσω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Τι θα πει δεν υπάρχει επικοινωνία; Η επικοίνωνια δεν είναι κάποια πανάκεια. Αν εγώ θέλω το παιδί μου χριστιανο και η γυναίκα μου όχι δεν είναι θέμα επικοινωνίας, εδώ έχουμε αντικρουομενα συμφέροντα και κάποιος θα κάνει πίσω.
Ναι δεν έχετε επικοινωνία ,δεν μπορείτε να βρείτε μια κοινή λύση άρα--->Διάλυση
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι δεν έχετε επικοινωνία ,δεν μπορείτε να βρείτε μια κοινή λύση άρα--->Διάλυση
Δεν είναι η έλλειψη επικοινωνίας ο λόγος που δεν μπορούμε να βρούμε τν κοινή λύση, αλλά το ότι δεν υπάρχει κοινή λύση που ικανοποιεί και τους δύο. Δεν είναι μια win win κατασταση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Δεν είναι η έλλειψη επικοινωνίας ο λόγος που δεν μπορούμε να βρούμε τν κοινή λύση, αλλά το ότι δεν υπάρχει κοινή λύση που ικανοποιεί και τους δύο. Δεν είναι μια win win κατασταση.
Εντάξει ,εγώ πιστεύω ότι είναι σε επικοινωνία το θέμα γιατί το να φτάσετε μέχρι στα παιδιά πάει να πει ότι δεν το έχετε συζητήσει αυτό δεν έχετε επικοινωνήσει για ανακαλύψετε ο ένας τον άλλον .

Ο καθένας έχει τις δικές του επιλογές .Εγώ στα 21 μου που είμαι λειτουργώ έτσι . Εμφάνιση που με προσέλκυει ,μετά βλεπω χαρακτήρα και προσωπικότητα (εδώ χάνω λίγο αλλά οκ απ' τα λάθη βελτιώνεσε) και πραττω ανάλογα για το αν θα έχω ήρεμη ζωή ή όχι


Προσωπικά θα ήθελα να είμαι με καποια που θα έχω ήρεμη ζωή παρά να επιλέξω κάποια με κοινή θρησκεία και να μου είναι η ζωή κόλαση.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές η ζωή του ανθρώπου αποτελείται από οδύνη. Για κάθε μία στιγμή χαράς που νιώθουμε έχουμε νιώσει εκατό στιγμές οδυνης και αυτό είναι γενικότερα ένα μοτίβο που ισχύει για όλους μας. Η επιθυμία μας λοιπόν για ευτυχία είναι και αυτή που δημιουργεί την οδύνη, καθώς πάντα όταν επιθυμούμε κάτι βιώνουμε την οδύνη που σχετίζεται με το ότι δεν το έχουμε ή υπάρχει πιθανότητα να μην το αποκτήσουμε. Αυτό το μοτίβο δεν ειναι δυνατόν να αλλάξει και ο μόνος τρόπος να απαλλαγει κάνεις από την καθημερινή οδύνη είναι να σταματήσει να επιθυμεί την χαρά και γενικώς να σταματήσει να έχει επιθυμίες (αναφέρομαι στις επιθυμίες που δεν είναι μηχανικά ικανοποιήσιμες όπως το να φας ας πούμε).

Όσο κυνηγά κάποιος την ευτυχία τόσο αυτή απομακρύνεται και τόσο μεγαλύτερη οδύνη βιώνει ως εκ τούτου. Γι αυτό και πάρα πολλοι άνθρωποι καταλήγουν στον ηδονισμό, δηλαδή οι ζωές τους δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια συνεχής προσπάθεια ικανοποίησης των αισθήσεων, φαγητό, ποτό, τσιγάρο, σεξ κτλ.

Κατά κύριο λόγο ο άνθρωπος ζει μια καλύτερη ζωή όταν ζει μια ζωή νοήματος πάρα μια ζωή απόλαυσης. Ένας τεχνίτης επιπλοποιός ζει μια καλύτερη και πιο γεμάτη ζωή από έναν υπάλληλο που απλά δουλεύει και μετά γυρίζει για να δει νετφλιξ, να φάει, να πιει, να βγει για καφέ, να κάνει σεξ κτλ. Αυτό συμβαίνει διότι ο πρώτος παρότι η ζωή του έχει πολύ λιγότερες απολαύσεις από του δεύτερου ζει μια ζωή μέσα από την οποία οι καθημερινές πράξεις του καλλιεργούν την έμφυτη δημιουργηκοτητα που κρύβει μέσα του σαν άνθρωπος και ως εκ τούτου ζει μια ζωή που έχει βαθύτερο νόημα και ένα σκοπό. Αυτό δημιουργεί μέσα του μια αίσθηση ολοκληρωσης την οποία ο άνθρωπος καταναλωτής δεν μπορεί ποτέ να βιώσει και είναι και αυτό που τον διαχωρίζει σε ανώτερο άνθρωπο από τον δεύτερο, αφού εκείνος ζει μια ζωή που μοιάζει περισσότερο σαν την ζωή ενός ζώου.

Οι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν ορίσει την ευτυχία ως το νόημα της ζωής. Τότε δίνανε φυσικά διαφορετική έννοια στην ευτυχία και με αυτή εννοούσαν την καλλιέργεια της αρετής. Ο συνδιασμος της ευτυχίας με την απόλαυση έγινε από τους φιλοσόφους του διαφωτισμού όπως ο Locke ο οποίος έγραψε πως ο σκοπος του ανθρώπου είναι να μεγιστοποιησει τις απολαύσεις ενώ ελάχιστοποιει τον κόπο.
Πάντως ο Μιλ χώριζε τις απολαύσεις σε ανώτερες και κατώτερες , δηλαδή άλλο να κάνεις σεξ ή να τρως ένα γλυκό άλλο να παίρνεις ηδονή από την γνώση πχ . Αλλά πάλι στην ουσία είναι σαν να πρόκειται για απόλαυση και όχι γαλήνη και αυτό που λες με την έκφραση του επιπλοποιού μπορεί να είναι μορφή απόλαυσης . Και ο Αριστοτέλης για ηδονή δεν έλεγε ; απλά έλεγε ότι ότι έρχεται σε κορεσμό( σεξ φαγητό) είναι κατώτερο και η ηδονή δεν είναι η ικανοποίηση αναγκών .

Νομίζω ότι και την αγάπη κάποιοι έτσι την τοποθετούν να παίρνεις απόλαυση ενώ άλλοι να μη παίρνεις.

Τα ζώα γενικά δεν ζούνε για την ηδονή , δεν έχουν ούτε χαρές ούτε λύπες στο φυσικό τους περιβάλλον, τις βιολογικές τους ανάγκες εξυπηρετούν και δεν κάνουν καταχρήσεις κυνηγώντας την ευτυχία όπως εμείς, οπότε μήπως όλες αυτές οι θεωρίες να μη έχουμε επιθυμίες ωθούν στο να ζούμε σαν ζώα και όχι αυτά που λες εσύ . Μήπως ο ανώτερος άνθρωπος ζει τη ζωή ενός ζώου ..

Και ακούγεται περίεργο τη μια να λες για την καταπίεση της ζωώδους φύσης μας( Νίτσε και εκφυλισμός) και από την άλλη να προτρέπεις την καταπίεση αυτής της φύσης και να μη ζούμε σαν ''κατώτερα ζώα ''.

Δεν ξέρω αλλά παρατηρώ μια τάση μου να εξυψώνω τα ζώα
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πάντως ο Μιλ χώριζε τις απολαύσεις σε ανώτερες και κατώτερες , δηλαδή άλλο να κάνεις σεξ ή να τρως ένα γλυκό άλλο να παίρνεις ηδονή από την γνώση πχ . Αλλά πάλι στην ουσία είναι σαν να πρόκειται για απόλαυση και όχι γαλήνη και αυτό που λες με την έκφραση του επιπλοποιού μπορεί να είναι μορφή απόλαυσης . Και ο Αριστοτέλης για ηδονή δεν έλεγε ; απλά έλεγε ότι ότι έρχεται σε κορεσμό( σεξ φαγητό) είναι κατώτερο και η ηδονή δεν είναι η ικανοποίηση αναγκών .
Κορυφαίο του Αριστοτέλη, είναι η <<εντελέχεια>>.
Και αν πρόκειται να συζητάμε, να συζητάμε για το έπακρο της ευτυχίας και όχι για κάτι που μας συμβαίνει κάθε στιγμή.
Νομίζω ότι και την αγάπη κάποιοι έτσι την τοποθετούν να παίρνεις απόλαυση ενώ άλλοι να μη παίρνεις.
Κάπου στην κατοχή, βρέθηκαν μπροστά στο Γερμανικό απόσπασμα αρκετά άτομα.
Η Αργυρώ, που είχε τον αραβωνιαστικό της εκεί μπροστά, τί έκανε;
Μπήκε μπροστά απο το απόσπασμα και περνώντας απο κάθε έναν κατέβαζε τις κάνες των όπλων. Με νοήματα κατάλαβε ο επικεφαλής το γιατί έκανε ότι έκανε.
Μετά, αφού δεν τον εκτέλεσαν, έκανε ένα κοριτσάκι.
Με αυτό θέλω να πω, οτι η αγάπη Αύρα, είναι κάτι ζωντανό.
Σήμερα ακούς παντού αγάπη μου, αγάπη μου... είναι κάτι που έχει χάσει το νόημα.
Η ιστορία έχει και συνέχεια. Δεν ταιριάζει όμως εδώ. Ισως κάπου αλλού ή ποιο κάτω.
Τα ζώα γενικά δεν ζούνε για την ηδονή , δεν έχουν ούτε χαρές ούτε λύπες στο φυσικό τους περιβάλλον, τις βιολογικές τους ανάγκες εξυπηρετούν και δεν κάνουν καταχρήσεις κυνηγώντας την ευτυχία όπως εμείς, οπότε μήπως όλες αυτές οι θεωρίες να μη έχουμε επιθυμίες ωθούν στο να ζούμε σαν ζώα και όχι αυτά που λες εσύ . Μήπως ο ανώτερος άνθρωπος ζει τη ζωή ενός ζώου ..
Μη συγκρίνεις τα ζώα με τον άνθρωπο. Γιατι υπάρχουν παραδείγματα που πρέπει να τα βλέπεις και αυτά.
Οπως κάποιοι που μεγάλωναν έναν πύθωνα και ξαφνικά άρχισε να τεντώνεται στο κρεβάτι τους.
Ο ειδικός που τον ρώτησαν τους είπε την εξήγηση.
Το ζώο, κάνει κάτι απλό. Σας μετράει. Να δει αν χωράτε.
Και ακούγεται περίεργο τη μια να λες για την καταπίεση της ζωώδους φύσης μας( Νίτσε και εκφυλισμός) και από την άλλη να προτρέπεις την καταπίεση αυτής της φύσης και να μη ζούμε σαν ''κατώτερα ζώα ''.
Πειραγμένος ο Νίτσε. Αστον καλύτερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ζώα γενικά δεν ζούνε για την ηδονή , δεν έχουν ούτε χαρές ούτε λύπες στο φυσικό τους περιβάλλον, τις βιολογικές τους ανάγκες εξυπηρετούν και δεν κάνουν καταχρήσεις κυνηγώντας την ευτυχία όπως εμείς, οπότε μήπως όλες αυτές οι θεωρίες να μη έχουμε επιθυμίες ωθούν στο να ζούμε σαν ζώα και όχι αυτά που λες εσύ . Μήπως ο ανώτερος άνθρωπος ζει τη ζωή ενός ζώου ..

Και ακούγεται περίεργο τη μια να λες για την καταπίεση της ζωώδους φύσης μας( Νίτσε και εκφυλισμός) και από την άλλη να προτρέπεις την καταπίεση αυτής της φύσης και να μη ζούμε σαν ''κατώτερα ζώα ''.

Δεν ξέρω αλλά παρατηρώ μια τάση μου να εξυψώνω τα ζώα

Δεν είπα κάπου ότι πρέπει να καταπιέζεις την φυση σου. Τα ζωώδη σου ένστικτα είναι εκεί και είναι πολύ πιο ισχυρά και εξελιγμένα από την λογική και την συνείδηση σου οι οποίες βρίσκονται μαζί μας πολύ λιγότερο καιρό από αυτά και είναι συνεπώς πολύ πιο ανώριμες.

Η ανάγκη σου για σεξ είναι μια ζωώδης ανάγκη σου την οποία πρέπει να ικανοποιήσεις και αν την καταπιέζεις για πολύ καιρό στο όνομα μιας ηθικής, μιας θρησκείας, μιας προσταγης ή οτιδήποτε άλλο θα γυρίσει να σε δαγκώσει. Το ίδιο όμως θα γίνει εάν βασισεις όλη την ζωή σου γύρω από αυτή την ανάγκη και την ικανοποίηση της. Τότε θα καταλήξεις στον ηδονισμό και θα εισαι μόνιμα ανικανοποιητος.

Ως άνθρωπος όμως, ο ανωτερος εγκέφαλος σου, σου δίνει δυνατότητες που δεν έχουν τα ζώα, όπως την δημιουργικότητα. Αυτή τη νέα δυνατότητα αντι να την αντιμετωπίσουμε σαν κάτι νέο και ξεχωριστό και υπαναπτυκτο την κάναμε κυρίαρχο και αυθυπαρκτο χαρακτηριστικό μας, όπως την συνείδηση και την λογική. Κάτι που το είχαμε από πάντα. Πράγμα εντελως λανθασμένο εάν κοιτάξεις την εξέλιξη και δεν εισαι οπαδός της θεϊκής δημιουργίας. Αυτές οι νέες και υποαναπτυκτες δυνατότητες μας θα πρέπει να καλλιεργηθουν καθώς ειναι ικανές να προσφέρουν απολαύσεις εντελώς διαφορετικές από αυτές των άλλων ζώων, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το ζωικό κομμάτι μέσα μας θα πρέπει να μείνει στερημενο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.
Μη συγκρίνεις τα ζώα με τον άνθρωπο. Γιατι υπάρχουν παραδείγματα που πρέπει να τα βλέπεις και αυτά.
Οπως κάποιοι που μεγάλωναν έναν πύθωνα και ξαφνικά άρχισε να τεντώνεται στο κρεβάτι τους.
Ο ειδικός που τον ρώτησαν τους είπε την εξήγηση.
Το ζώο, κάνει κάτι απλό. Σας μετράει. Να δει αν χωράτε.
Ε και τι ; και ο άνθρωπος θα σφάξει ζώα για να φάει . Εδώ πάνε για κυνήγι , χόμπι είναι να σκοτώνεις ζώα :jumpy:. Στέκει από εξελικτική σκοπιά αλλά μη λέμε για τον κακό πύθωνα, ψυχούλα είναι και αυτό :P
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ε και τι ; και ο άνθρωπος θα σφάξει ζώα για να φάει . Εδώ πάνε για κυνήγι , χόμπι είναι να σκοτώνεις ζώα :jumpy:.
Χόμπι και αν το μετρήσεις, θα δεις οτι για να συμμετάσχεις σε ένα σαφάρι, θα πρέπει να διαθέτεις επάρκεια χρήματος. Χρήμα. Να και μια έννοια που απουσιάζει απο το λεξιλόγιο των ζώων. Εκτός απο ςςςςςςςςςςςςςςςςς ο πύθωνας, τίποτα.
Στέκει από εξελικτική σκοπιά αλλά μη λέμε για τον κακό πύθωνα, ψυχούλα είναι και αυτό :P
Για δες που βρήκε ώρα να με πειράξει η Αύρα...
Ολες κρύβετε μια Εύα μέσα σας.
Είναι γιατι δεν σας άρεσε ο παράδεισος και θέλατε. Μη σας αποκαλύψω και τι θέλατε; εδώ ψάχνετε τόσα και τόσα χρόνια, τσάμπα μαγκίτισες; πώς το είδατε τελικά;

Πάντως, αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις, η ευτυχία θα φεύγει μόλις την ακουμπήσεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η διαρκής ευτυχία είναι αδύνατη. Η ζωή έχει πολύ πόνο, πολύ ρίσκο, πολλή αβεβαιότητα. Μόνο σε στιγμές μπορεί να ζήσει η ευτυχία. Γρήγορα θα τη διαδεχτεί άλλο συναίσθημα. Ευτυχισμένος πιστεύω ότι είσαι όταν ζεις έντονα κάτι θετικό, όταν δεν σκέφτεσαι το τέλος του θετικού, το χωρισμό, την αποτυχία, την απώλεια, το θάνατο.
Διαφωνω. Σιγουρα η ζωη εχει πονο, ρισκο και αβεβαιοτητα, αλλα παιζει ρολο και η βαρυτητα που δινεις σε αυτα και το πως βλεπεις την ζωη γενικοτερα. Δεν χρειαζεται να ζησεις εντονα κατι θετικο για να πεις οτι εισαι ευτυχισμενη. Υπαρχουν οι μικρες καθημερινες στιγμες που σου προσφερουν ευτυχια. Ναι, δεν ειναι εντονες αλλα σε κανουν να χαμογελας. Κατι ασημαντο οπως πχ να βλεπεις ενα κουταβι να κουναει χαρωπα την ουρα του και να σε κοιταει γεματο χαρα σου δινει μια ενεση ευτυχιας. Οι περισσοτεροι τεινουμε να δινουμε μεγαλυτερη βαρυτητα στις λυπες απο οτι στις καθημερινες χαρες. Οπως η himela παρακατω...
Φύσει απαισιόδοξη, θεωρώ οτι η ζωή είναι γεμάτη με λύπες και κερασάκι στην τούρτα πολύ λίγες χαρές. Όσο μεγαλώνω προσμένω μόνο προβλήματα και σκεπτόμενη τα καλά και τα άσχημα που έχω περάσει, δε θεωρώ οτι τα καλά μπορούν να με παρηγορήσουν για τα άσχημα. Η ζωή είναι σαν μια σαλάτα ceasar's που είναι γεμάτη με μαρούλι (λύπες) και πού και πού βρίσκεις και κάνα κομμάτι κοτόπουλο (χαρές) --> μη μου το κλέψει κανείς αυτό, είναι δικό μου, έχω copyright! :pfff:
Εγω πιστευω οτι ισχυει το αντιστροφο, αλλα ειμαι παντα αισιοδοξη. Χαιρομαι με το παραμικρο. Παιζει ρολο πως βλεπεις καταστασεις και αν βλεπεις εστω και κατι να αστραφτει μεσα στην μαυριλα που βρισκεσαι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.
Είναι γιατι δεν σας άρεσε ο παράδεισος και θέλατε. Μη σας αποκαλύψω και τι θέλατε; εδώ ψάχνετε τόσα και τόσα χρόνια, τσάμπα μαγκίτισες; πώς το είδατε τελικά;
Εντάξει δεν βαριέσαι ότι καταλάβουμε από σένα κάθε φορά !
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εντάξει δεν βαριέσαι ότι καταλάβουμε από σένα κάθε φορά !
Γιατί καλή μου, γιατί χρυσή μου...
Μήπως κυριαρχείς στις ορμονικές σου διαταραχές κατα την διάρκεια του μήνα;
Η μήπως στο σώμα σου κυριαρχείς;

Γιατι δεν είναι η ζωή, μόλις δούμε ένα ζωάκι, μας πιάνει μία ευφορία, μία χαζή κατάσταση. Σε τέτοιο βαθμό, που αν κάτι καίγεται, να μην μπορούμε να το δούμε.

Καλή η ευτυχία, καλύτερο όμως είναι και το άλλο.

Για να μην υπάρξει γρίφος εδώ, θα εξηγήσω τι είναι το άλλο.
Είναι αυτό που δεν ψάχνεις όταν βλέπεις ένα σκυλάκι να σου κουνάει την ουρά του.
Γιατι έχεις πάθει κάτι, απο την χαρά σου έχεις χαζέψει.
Η όραση σου, έχει υποστεί ταλαιπωρία.
Μυωπιάζεις.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γιατί καλή μου, γιατί χρυσή μου...
Μήπως κυριαρχείς στις ορμονικές σου διαταραχές κατα την διάρκεια του μήνα;
Η μήπως στο σώμα σου κυριαρχείς;

Γιατι δεν είναι η ζωή, μόλις δούμε ένα ζωάκι, μας πιάνει μία ευφορία, μία χαζή κατάσταση. Σε τέτοιο βαθμό, που αν κάτι καίγεται, να μην μπορούμε να το δούμε.

Καλή η ευτυχία, καλύτερο όμως είναι και το άλλο.

Για να μην υπάρξει γρίφος εδώ, θα εξηγήσω τι είναι το άλλο.
Είναι αυτό που δεν ψάχνεις όταν βλέπεις ένα σκυλάκι να σου κουνάει την ουρά του.
Γιατι έχεις πάθει κάτι, απο την χαρά σου έχεις χαζέψει.
Η όραση σου, έχει υποστεί ταλαιπωρία.
Μυωπιάζεις.
Με ολο το συμπαθειο @Μάξιμος οντως καποιες φορές δε σε καταλαβαινουμε εντελώς! 😂😂😂
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με ολο το συμπαθειο @Μάξιμος οντως καποιες φορές δε σε καταλαβαινουμε εντελώς! 😂😂😂
Θα με ενδιέφερε αν είχες διαβάσει την ιστορία που έγραψα για την Αργυρώ.
Είναι φοβερή.
Και δείχνει το μέγεθος της πραγματικής αγάπης.
Και της ευτυχίας.

Οσο για την κατανόηση στην γραφή μου, δεν είναι και τόσο σπουδαία.
Νομίζω οτι έχω γράψει κάπου, τον σκοπό της γραφής μου.
Είναι για να πάς ποιο κάτω, μάλλον ποιο πάνω. Γιατι όταν διεγείρω την σκέψη σου, κάτι καλύτερο θα δεις απο μια ουρά με ψύλους:bleh: να κουνάει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε αν είχες διαβάσει την ιστορία που έγραψα για την Αργυρώ.
Είναι φοβερή.
Και δείχνει το μέγεθος της πραγματικής αγάπης.
Και της ευτυχίας.

Οσο για την κατανόηση στην γραφή μου, δεν είναι και τόσο σπουδαία.
Νομίζω οτι έχω γράψει κάπου, τον σκοπό της γραφής μου.
Είναι για να πάς ποιο κάτω, μάλλον ποιο πάνω. Γιατι όταν διεγείρω την σκέψη σου, κάτι καλύτερο θα δεις απο μια ουρά με ψύλους:bleh: να κουνάει.
Κοιταξε @Μάξιμος δεν ειπα οτι ολες οι απαντήσεις σου ειναι ακαταλαβιστικες ειπα οτι καποιες φορες καποια σχολια σου δεν μπορω να καταλαβω που οδηγουν, με μπερδευουν, αυτη ήταν η ως ανω τοποθετηση.
Η ιστορια της Αργυρώς μπορει να μην την εχω ακουσει αλλα εχω ακουσει παρομοιες αλλες, σιγουρα δειχνουν το νοημα της αληθινης αγαπης σιγουρα δειχνουν πολλα περισσοτερα πραγματα.
Η ιστορια της Αργυρώς μου θυμιζει την ταινια "Το Τελευταίο Σημείωμα "( 2017, του Παντελή Βούλγαρη).
Οσο για τα ζωακια ταυτιζομαι με την αποψη της @Aura βλεπεις μιαν αγαπη που δυσκολα συναντας σε ανθρωπους, οχι οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι να σε αγαπησουν πραγματικα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.
Γιατί καλή μου, γιατί χρυσή μου...
Μήπως κυριαρχείς στις ορμονικές σου διαταραχές κατα την διάρκεια του μήνα;
Η μήπως στο σώμα σου κυριαρχείς;

Γιατι δεν είναι η ζωή, μόλις δούμε ένα ζωάκι, μας πιάνει μία ευφορία, μία χαζή κατάσταση. Σε τέτοιο βαθμό, που αν κάτι καίγεται, να μην μπορούμε να το δούμε.

Καλή η ευτυχία, καλύτερο όμως είναι και το άλλο.

Για να μην υπάρξει γρίφος εδώ, θα εξηγήσω τι είναι το άλλο.
Είναι αυτό που δεν ψάχνεις όταν βλέπεις ένα σκυλάκι να σου κουνάει την ουρά του.
Γιατι έχεις πάθει κάτι, απο την χαρά σου έχεις χαζέψει.
Η όραση σου, έχει υποστεί ταλαιπωρία.
Μυωπιάζεις.

:D
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κοιταξε @Μάξιμος δεν ειπα οτι ολες οι απαντήσεις σου ειναι ακαταλαβιστικες ειπα οτι καποιες φορες καποια σχολια σου δεν μπορω να καταλαβω που οδηγουν, με μπερδευουν, αυτη ήταν η ως ανω τοποθετηση.
Μόνο μη μου στεναχωριέσαι.
Η ιστορια της Αργυρώς μπορει να μην την εχω ακουσει αλλα εχω ακουσει παρομοιες αλλες, σιγουρα δειχνουν το νοημα της αληθινης αγαπης σιγουρα δειχνουν πολλα περισσοτερα πραγματα.
Η ιστορια της Αργυρώς μου θυμιζει την ταινια "Το Τελευταίο Σημείωμα "( 2017, του Παντελή Βούλγαρη).
Οσο για τα ζωακια ταυτιζομαι με την αποψη της @Aura βλεπεις μιαν αγαπη που δυσκολα συναντας σε ανθρωπους, οχι οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι να σε αγαπησουν πραγματικα.
Η ιστορία της Αργυρώς, ξεκίνησε με αυτά που είπα για τους Γερμανούς και μόλις γέννησε το κοριτσάκι της, διαγνώστηκε με Λέπρα.
Την πήραν απο το νεογέννητο. Και την έβαλαν στη Σπιναλόγκα.
Εδωσαν το νεογέννητο σε μια οικογένεια.
Μετά απο έναν χρόνο και σε ανύποπτη στιγμή, η Αργυρώ δίχως να γνωρίζει κολύμπι κατάφερε να βγη έξω ελκόμενη απο την επιθυμία να δει την κορούλα της.
Οταν πήγε στο Ηράκλειο και στάθηκε στα σκαλιά του σπιτιού, που ήξερε οτι εκεί ήταν η μικρούλα της, είδε να έρχονται μαυροφορεμένοι άνθρωποι και ρωτώντας τους, έμαθε οτι η μικρούλα της κοιμήθηκε (πέθανε).
Ποιο κάτω όμως, η Αργυρώ ενώ ήταν στη Σπιναλόγκα, είπε στον άνδρα της, αραβωνιαστικό της, μου διαφεύγει.
Είπε να φτιάξει την ζωή του, γιατι όποιος έμπαινε στην Σπιναλόγκα, δεν έβγαινε.
Πήγε λοιπόν, όταν ήταν να παντρευτεί στο σπίτι και βρήκε την υποψήφια που θα την αντικαταστούσε στην ζωή του αγαπημένου της.
Οταν την ρώτησε η κοπέλα ποια είσαι, της απάντησε ευθέως.
Η κοπέλα πάγωσε. Επίσης της έδωσε έναν φάκελο. Με χρήματα για τους γάμους.
Μετά, και όταν ήρθε η ώρα ο γιος του αγαπημένου της, βγήκε και πήγε να δωρήσει τον νεαρό.
Και του έδωσε 100.000 δραχμές.
Αξίζει να δούμε τις σκέψεις που είχε η Αργυρώ.
Θα πω μόνο οτι αδυνατώ να φτάσω εκεί που ήταν η Αργυρώ.
Πολύ ψηλά. Πώς μπορώ να πω, όμως;
Ευτυχία! είναι μια λέξη.
Το μέγεθος της όμως, ξεπερνά τα όρια της όρασης μου.

Ηρθε η ώρα όμως, να σας πω καληνύχτα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top