Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω αν θα πάω κάπου φέτος, μπορεί τελευταία στιγμή να αποφασίσουμε με τους γονείς μου να πάμε Εδιμβούργο να επισκεφτούμε την αδερφή μου μέσα στο καλοκαίρι ή να πάω ταξίδι για να επισκεφτώ ένα φίλο στο Βέλγιο είναι περίεργα τα πράγματα τώρα και δεν κανονίζω τίποτα.

Πάντως εδώ και 1 χρόνο που έχω πάρει το δίπλωμα μου και οδηγώ καλά, ίσως θα επισκεφτούμε με φίλους απομακρυσμένες παραλίες στα Χανιά που είναι εκεί το πατρικό μου ή και στο Ρέθυμνο, κάτι είναι και αυτό γιατί οι γονείς μου βαριούνται τη οδηγήση πάνω από 30 λεπτά και σπάνια κάναμε εκδρομές μέσα στη Κρήτη και το έχω απωθημένο να ανακαλύψω νέες παραλίες.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω αν θα πάω κάπου φέτος, μπορεί τελευταία στιγμή να αποφασίσουμε με τους γονείς μου να πάμε Εδιμβούργο να επισκεφτούμε την αδερφή μου μέσα στο καλοκαίρι ή να πάω ταξίδι για να επισκεφτώ ένα φίλο στο Βέλγιο είναι περίεργα τα πράγματα τώρα και δεν κανονίζω τίποτα.

Πάντως εδώ και 1 χρόνο που έχω πάρει το δίπλωμα μου και οδηγώ καλά, ίσως θα επισκεφτούμε με φίλους απομακρυσμένες παραλίες στα Χανιά που είναι εκεί το πατρικό μου ή και στο Ρέθυμνο, κάτι είναι και αυτό γιατί οι γονείς μου βαριούνται τη οδηγήση πάνω από 30 λεπτά και σπάνια κάναμε εκδρομές μέσα στη Κρήτη και το έχω απωθημένο να ανακαλύψω νέες παραλίες.
Κι εγώ φέτος δε ξέρω που θα πάω αλλά κάνω παράθεση το μήνυμα σου γιατί σκέφτομαι κι εγώ να επισκεφθώ έναν φίλο μου στο Βέλγιο και μία φίλη μου στην Γερμανία. Το εναλλακτικό πλάνο είναι Σλοβακία διακοπές με μία παλιά συγκάτοικο μου σε εθελοντικο camp αλλά εξαρτάται πάρα πολύ από πάρα πολλούς παράγοντες. Με βλέπω να κανονίζω κάτι τελευταία στιγμή και κρατάω μέρες άδειας για σημαντικούς λωου
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πάντως όχι Σαντορίνη...
Γεια γεια !
Ναι, καταλαβαινω μαλλον που το πας.
Μεγάλη συζητηση!
Δεν εχω τον χρονο και την διαθεση, αλλα σε γενικες γραμμες το λακωνικο "η παρεα μετραει, η φαση ζωης που αλλαζει κτλ, παντου περνας καλα-αν θες, δοκιμασε και κατι διαφορετικο", καλυπτουν ενα μεγαλο φασμα των οσων θα ακουγονταν γενικα-οχι μονο απο εμας τους δυο.

Για τον δικό μου λογο επιλογης τωρααα:
Σαντορινη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
Ενα τριημερο για να καταφερω να δω την κολλητη-παιδικη μου φιλη που θα μεινει μεχρι τον Οκτωβρη εκει.
Κατα τυχη κολλαει καλα και με την Κρητη (μικρη σχετικα αποσταση), που παλι θα βρεθω απο σποντα για καποια εκδηλωση και απλα θα παρατεινω μια βδομαδα την παραμονη μου. Το Ρεθυμνο το εχω δει λιγο, οποτε ευκαιρια θαρρω

Αν ξεκλεψω χρονο, γιατι ειμαι φουλαρισμενη απο υποχρεωσεις, θα το δω και για καπου που να χτυπαει η καρδουλα για Αυγουστο.
Έχω πάει στο δημοτικό κάμπινγκ αλλά παλιά. Τελευταία μου είπαν τα χειρότερα ότι έχει ακόμα περισσότερα σκουπίδια και οι τουαλέτες πλέον δεν είναι για χρήση από το πόσο κακές είναι. Τι να σου πω. Για αυτό ρώτησα μήπως το "οργανωμένο" είναι καλύτερη επιλογή μιας και εκεί δεν έχω πάει ποτέ.
Δεν εχω παει στο δημοτικο.
Σαμοθρακη εχω κανει και ελευθερο στις βαθρες, εχω μεινει και σε airbnb στην χώρα. Αν σε ψηνει η φαση και η παρεα σου ψηνεται εξισου (πολυ σημαντικο αυτο), τολμησε το.
Αλλωστε αν δεν τολμησεις στην Σμοθρακη ελευθερο καμπινγκ, τοτε που;
Θελει οργανωση (υπο την εννοια του εξοπλισμου)και προσοχη - κυριως στα φιδια και σε λοιπα εντομα που εχει μπολικα.

Τωρα για φορτιση συσκευων κτλ ή πλυσιμο για κανα ρουχο, ευκολα βρισκεις ακρη και οντας στο ελευθερο. Οποτε το δημοτικο δεν θα σου προσφερει κατι - υπο αυτη την εννοια. Διαφορετικα καποια proσ and cons υπαρχουν προφανως.

υγ: Σκεψου και την εναλλακτικη λιγες μερες ελευθερο και μετα οργανωμενο ή δωματιο. Να μη νιωθεις την ανασφαλεια της πρωτης φορας. Μετα το βαπτισμα του πυρος ξέρεις τι θες και ολα κυλανε σα γαργαρο νερακι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εδώ και 1 χρόνο που έχω πάρει το δίπλωμα μου και οδηγώ καλά, ίσως θα επισκεφτούμε με φίλους απομακρυσμένες παραλίες στα Χανιά που είναι εκεί το πατρικό μου ή και στο Ρέθυμνο, κάτι είναι και αυτό γιατί οι γονείς μου βαριούνται τη οδηγήση πάνω από 30 λεπτά και σπάνια κάναμε εκδρομές μέσα στη Κρήτη και το έχω απωθημένο να ανακαλύψω νέες παραλίες.
Skiyo μου!
Να μαθω τα παντα για αυτα τα κρυφα του Ρεθυμνου παρακαλω.
Εκει μεσα ιουλη θα σουρτουκευω:prettyplz:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετά από 3 χρόνια λέω να ξανατιμήσω ελληνικό νησί φέτος.
Βέβαια ακόμα δεν έχει κανονιστεί τίποτα κι αμα αρχίσω να βλέπω κι άλλο τιμές μπορεί να σιχτίρισω και να τα παρατήσω, για να δούμε.
Ποτε δε κανονιζα πριν τα μεσα Μαϊου προσωπικα και δεν ειχα θεμα.
Βεβαιααααα, μπηκαμε και Ιουνη πια.
Εξαρταται το νησι παντως, αλλα βιασου λιγακι.

Αν δεν εχεις παει Αμοργο προσφατα, να πας!
Απ' οσο σ ειχα κοψει, οταν συχναζα φορουμ συχνα επι καραντινων, θα σο ταιριαζε η φαση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αφήνω για τον Αύγουστο ένα εξωτικό ταξίδι για 10 μέρες στα νησιά Πουκέτ (Ταϊλάνδη).
Αυτα ειναι!
Ρουά ματ σε ολο το θρεντ, παρθηκαν ζωες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Skiyo μου!
Να μαθω τα παντα για αυτα τα κρυφα του Ρεθυμνου παρακαλω.
Εκει μεσα ιουλη θα σουρτουκευω:prettyplz:
Μάλιστα yorkie, αμάξι θα έχετε; Ξέρω για Νότιο Ρέθυμνου όπου εκεί οι παραλίες αξίζουν παραπάνω όπως τα Τριόπετρα, το Φοινικοδάσος του Πρέβελη, ειδικά η διαδρομή προς το Φοινικόδασος αξίζει φουλ γιατί περνάτε από Φαράγγι. Εκεί έχω πάει και πέρασα πολύ ωραία, βεβαία θα έχουν κόσμο, είναι γνωστές παραλίες και προσοχή να μην έχει αέρα ειδικά στα Τριόπετρα γιατί δεν θα απολάυσετε τη παραλία.

Τώρα σε άλλες παραλίες δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει για τη παραλία Αλατσογκρεμνοί Αγίου Παύλου που είναι ξεχωριστή παραλία και δεν είναι οργανωμένη παραλία με δύσκολη πρόσβαση γιατί εκεί είναι αμμόλοφοι και μια άλλη παραλία είναι τα Σχοινάρια . Τώρα από βόρειο Ρέθυμνο έχω σημειώσει για τη παραλία Σπηλιές και θέλω να πάω να δω αν αξίζει. Γενικά οι παραλίες στο Βόρειο Ρέθυμνο δεν αξίζουν πολύ και πιάνουν βοριάδες και έχουν συχνά κύματα

Γενικά δεν πάω συχνά Ρέθυμνο οπότε δεν έχω να σου πω πολλά για φαγητό και ποτό, σου προτείνω το Μπακαλογάτος στο Ενετικό Λιμάνι και τις Φράουλες για brunch και ποτό. Οτιδήποτε άλλο κρυφό που περιμένεις να σου πω δεν έχω ιδέα :lol:
Αν θες αρχαιολογικό μουσείο να πας στη Ελευθέρνας, αν θες σπηλαίο Μελιδόνιου, Μονή Αρκαδιού, χωριό Ανώγεια αυτά έχω να σου πω... Σκοπεύω να κάνω εκδρομές και να μάθω άλλα κρυφά το καλοκαίρι.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω αν θα πάω κάπου φέτος, μπορεί τελευταία στιγμή να αποφασίσουμε με τους γονείς μου να πάμε Εδιμβούργο να επισκεφτούμε την αδερφή μου μέσα στο καλοκαίρι ή να πάω ταξίδι για να επισκεφτώ ένα φίλο στο Βέλγιο είναι περίεργα τα πράγματα τώρα και δεν κανονίζω τίποτα.
Καλή ώρα που έλεγες ότι έπιασα να κανονίσω για καλοκαίρι αργά, ε, είχε προτεραιότητα η λίγο Σκωτία που θέλω να πάω Σεπτέμβρη, για αυτό φτάσαμε Ιούνη.

Αν δεν εχεις παει Αμοργο προσφατα, να πας!
Μωρέ καλή πρέπει να ναι η Αμοργός αλλά δε θέλω τόσο μεταφορά.
Άσε που τα καράβια γαμιούνται δηλαδή.
Αν είναι όντως τελικά νησί, ή θα είναι νησί που πάει low cost αεροπορική, ή πιο κοντινή κυκλαδα.

Και βασικά νομίζω έχει πάει και η παρέα άρα το αποκλείουμε 🤔
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Αν δεν εχεις παει Αμοργο προσφατα, να πας!
Τι ακριβώς φάση είναι η Αμοργός ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και εσύ εκεί;
Ναι το χω λατρέψει το μέρος. Βέβαια προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν κάτι ελληνικά <<μυαλά>> αλλά ευελπιστώ να παραμείνει σε λογικά επίπεδα.

Μαζεύει και φοιτητές. Θα χαρακτήριζα καλό τουρισμό, αλλά εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας καλό/κακό κλπ.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα παω για σεζόν Ρέθυμνο, οπότε θα γίνει ένας συνδιασμος δουλειάς και γνωριμίας νέου μέρους, γιατί για διακοπές, δεν με βλέπω!
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
στο φροντιστήριο
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι ακριβώς φάση είναι η Αμοργός ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι το χω λατρέψει το μέρος. Βέβαια προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν κάτι ελληνικά <<μυαλά>> αλλά ευελπιστώ να παραμείνει σε λογικά επίπεδα.

Μαζεύει και φοιτητές. Θα χαρακτήριζα καλό τουρισμό, αλλά εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας καλό/κακό κλπ.
Τελεια! Εμεις θα παμε Συρο, Αντιπαρο, Παρο, Ιο, Σαντορινη.
Αυτο που με ενοχλει ειναι οι ξαπλωστρες. Περυσι πληρωσαμε μεχρι και 100 ευρω ξαπλωστρα και στο καπακι πηγαμε σε μη οργανωμενη παραλια που δεν ειχε ομπρελλα ουτε για δειγμα και διαπιστωσαμε οτι μας αρεσε περισσοτερο. Φετος εχουμε κλεισει νησακια με κοσμο και οργανωμενες παραλιες αλλα και νησακια απομονωμενα χωρις σχεδον τιποτα, πχ Αρκιους.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Φέτος οι συγκυρίες ευνοούν τος διακοπές στη Νορβηγία. Το πλαν Α είναι να παω στα Λοφοτεν - μια εβδομάδα για αναρρίχηση στα βουνά και μια στη γύρα. Στη συνέχεια αν κάτσει ίσως να βολταρω λίγο στο Μπέργκεν.

Το πλαν Β είναι Ελλαδα, αλλα ψιλοαδιαφορες διακοπές. Ισως καμια βδομάδα Σαμοθράκη ή Αλόννησο και καμία βόλτα γύρω απο Λαρισα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
WHAT? Εγώ πάνω από 10€ δεν έχω πληρώσει για ξαπλωστρα
Η πιο φτηνή που πληρώσαμε ήταν €20 το σετ περυσι. €100 το σετ στην tortuga στη Νάξο 💸 €50 το άτομο αλλά με τα φαγητά και τα ποτα ξεπέρασε τα €100 το ατομο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
WHAT? Εγώ πάνω από 10€ δεν έχω πληρώσει για ξαπλωστρα
100 ευρώ κατανάλωση σε παραλία Αντιπάρου και μας έκαναν και προσφορά επειδή ήμασταν 2.

Δηλαδή το Πόρτο Κατσικι πόσο έπρεπε να ζητήσει;
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Φέτος οι συγκυρίες ευνοούν τος διακοπές στη Νορβηγία. Το πλαν Α είναι να παω στα Λοφοτεν - μια εβδομάδα για αναρρίχηση στα βουνά και μια στη γύρα. Στη συνέχεια αν κάτσει ίσως να βολταρω λίγο στο Μπέργκεν.

Το πλαν Β είναι Ελλαδα, αλλα ψιλοαδιαφορες διακοπές. Ισως καμια βδομάδα Σαμοθράκη ή Αλόννησο και καμία βόλτα γύρω απο Λαρισα.
Συγγνωμη αλλα με εχει πιασει νευρικο. Δεν μου κολλανε οι αναρριχησεις στην Νορβηγια με τις διακοπες στην Σαμοθρακη καπου λιγο το χανω. Ειναι σαν να λεω θα παω στο εβερεστ αλλα αν δεν κατσει αντισκοινο στην Σαλαμινα στη ψιλι αμμο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικα,περσι αρνηθηκα πεισματικα να παω Βολο με τους δικους μου για να το παιξω ανεξαρτητη,ωραια και μοιραια χωρις να δουλευω. Φετος,μετα απο δευτερη φορα πανελληνιες,δημοσιο ιεκ κτλπ που θελω απεγνωσμενα διακοπες εστω μεχρι την Σαλαμινα βρηκα δουλεια μετα το περας των πανελληνιων στην Αθηνα χωρις φυσικα καποια αδεια γιατι πιανεται σεζον. Τελειο;μπραβο μου. Οπου πατε ανεβαστε να χαζεψω η δυσμοιρη
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Η πιο φτηνή που πληρώσαμε ήταν €20 το σετ περυσι. €100 το σετ στην tortuga στη Νάξο 💸 €50 το άτομο αλλά με τα φαγητά και τα ποτα ξεπέρασε τα €100 το ατομο.
Στα νησιά πάντα φορτώνουμε αυτοκίνητο από Πειραιά/Ραφήνα με δικές μας ξαπλώστρες και ομπρέλα, και πάτε σε ελεύθερες παραλίες. Γλυτώνετε και τα έξοδα ταξί/ ΚΤΕΛ (ειδικά στη Νάξο)
Αυτά τα χρήματα που σώζετε έτσι να πάτε να τα φάτε σε φαγητό και διασκέδαση 😎
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.
100 ευρώ κατανάλωση σε παραλία Αντιπάρου και μας έκαναν και προσφορά επειδή ήμασταν 2.

Δηλαδή το Πόρτο Κατσικι πόσο έπρεπε να ζητήσει;
Σε ποιά παραλία είχες πάει?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα πάω Αντίπαρο, μπορεί Σύρο και ότι άλλο προκύψει στην πορεία.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Με την φαμίλια μάλλον Σκόπελο. Με τις φίλες θα δούμε κάπου τελευταία στιγμή 🥲
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Στα νησιά πάντα φορτώνουμε αυτοκίνητο από Πειραιά/Ραφήνα με δικές μας ξαπλώστρες και ομπρέλα, και πάτε σε ελεύθερες παραλίες. Γλυτώνετε και τα έξοδα ταξί/ ΚΤΕΛ (ειδικά στη Νάξο)
Αυτά τα χρήματα που σώζετε έτσι να πάτε να τα φάτε σε φαγητό και διασκέδαση 😎
Μην είσαι αρνητική. Αν δε δώσεις 100 ευρώ την ξαπλώστρα πώς θα πεις μετά στους φίλους σου στο ίνσταγκραμ οτι πήγες διακοπές; :look:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.
Στα νησιά πάντα φορτώνουμε αυτοκίνητο από Πειραιά/Ραφήνα με δικές μας ξαπλώστρες και ομπρέλα, και πάτε σε ελεύθερες παραλίες. Γλυτώνετε και τα έξοδα ταξί/ ΚΤΕΛ (ειδικά στη Νάξο)
Αυτά τα χρήματα που σώζετε έτσι να πάτε να τα φάτε σε φαγητό και διασκέδαση 😎
Είμαστε και εμείς από Β. Ελλάδα που χρειαζόμαστε διαβατήριο για να φτάσουμε στις Κυκλάδες.
Επειδή όμως πάθαμε και μάθαμε από τους Χαλκιδικιώτες, πλεόν αγοράζουμε ομπρέλα, καρέκλες και στον γυρισμό τις αφήνουμε στο νησί (είτε σε κάμπινγκ είτε σε ενοικιαζόμενα).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top