Πού πάμε όταν πεθάνουμε;

Isida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Λοιπόν τον τελευταίο καιρό σε όποια παρέα και να βρεθώ τίθεται το εξής ερώτημα : Που πάμε όταν πεθαίνουμε; και αναπτύσσει ο καθένας τη δική του θεωρία ή κάτι που διάβασε κάποτε σε ένα βιβλίο ή ότι του λεγε η γιαγιά του στο χωριό ή ότι του έλεγε η θεία η Τιτίκα στο φλιτζάνι.

Τέλος πάντων, έχω πραγματική απορία να ακούσω δικές σας γνώμες...και όχι κάτι από τα παραπάνω. Με επιχειρήματα ε...θα μου πεις που να ξέρουμε ; Πεθάναμε ; Ναι, όχι αλλά πείτε τι πιστεύετε.

Εγώ πχ πιστεύω ότι άπαξ και σταματήσουν καρδιά, εγκέφαλοι, συκώτια, κλείνουμε μάτια και τέλος, δεν έχει κάτι μετά. Αυτό μου ακούγεται πιο νορμάλ. Χωρίς να έχω διαβάσει ή να το έχω ψάξει. :girl_angel:



για πείτε... :read:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.
εγώ όταν πεθάνω θα ήθελα να με βάλουν σε κρυογονική συντήρηση, ώστε - αν μελλοντικά είναι εφικτό - να με επαναφέρουν με κάποιο τρόπο.

λογικά αν ο εγκέφαλος και όλα τα όργανα σταματήσουν, δεν έχει κάτι άλλο μετά. εκτός κι αν υπάρχουν τίποτα σωματίδια που δεν έχουμε ανακαλύψει, τίποτα συνειδησόνια ας πούμε, που διατηρούνται κάπου, κάπως, αφού πεθάνουμε και κουβαλάνε την συνείδησή μας, δίχως αισθήσεις και αισθανόμαστε ένα κενό-μαύρο-τίποτα, σαν μέσα σε ένα σκοτεινό κουτί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δλδ το μόνο που θα σου έχει μείνει είναι να σκέφτεσαι το παρελθόν και ούτε να μπορείς να κάνεις ένα τσιγάρο, να πιεις ένα ποτό ή να ξύσεις την μύτη σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Λοιπόν τον τελευταίο καιρό σε όποια παρέα και να βρεθώ τίθεται το εξής ερώτημα : Που πάμε όταν πεθαίνουμε; και αναπτύσσει ο καθένας τη δική του θεωρία ή κάτι που διάβασε κάποτε σε ένα βιβλίο ή ότι του λεγε η γιαγιά του στο χωριό ή ότι του έλεγε η θεία η Τιτίκα στο φλιτζάνι.

Τέλος πάντων, έχω πραγματική απορία να ακούσω δικές σας γνώμες...και όχι κάτι από τα παραπάνω. Με επιχειρήματα ε...θα μου πεις που να ξέρουμε ; Πεθάναμε ; Ναι, όχι αλλά πείτε τι πιστεύετε.

Εγώ πχ πιστεύω ότι άπαξ και σταματήσουν καρδιά, εγκέφαλοι, συκώτια, κλείνουμε μάτια και τέλος, δεν έχει κάτι μετά. Αυτό μου ακούγεται πιο νορμάλ. Χωρίς να έχω διαβάσει ή να το έχω ψάξει. :girl_angel:



για πείτε... :read:
Είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι και σώμα και ψυχή, και η ψυχή είσαι ουσιαστικά "εσύ" αλλά άυλος, τώρα το που πηγαίνει και τέτοια δε ξέρω και δε θέλω να μάθω γιατί όσο και αν το ψάχνω τόσο πιο δύσκολο θα μου φαίνεται να βρω κάποια πιστικη απάντηση, αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι σίγουρα υπάρχει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Οταν πεθανεις....τελος. Δεν εχει κατι μετα. Ειναι σαν ενας υπολογιστης που τον βγαζεις απο την πριζα.



Είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι και σώμα και ψυχή, και η ψυχή είσαι ουσιαστικά "εσύ" αλλά άυλος, τώρα το που πηγαίνει και τέτοια δε ξέρω και δε θέλω να μάθω γιατί όσο και αν το ψάχνω τόσο ποιο δύσκολο θα μου φαίνεται να βρω κάποια πιστικη απάντηση, αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι σίγουρα υπάρχει.
Ειναι τελειως αντικεμενικο, καθολου υποκειμενικο. Το οτι δεν ξερουμε δεν το κανει υποκειμενικο. Απλα δεν ξερουμε. Αλλα ειναι αντικειμενικο. Εκτος αν πιστευεις οτι ο καθενας εχει διαφορετικο τελος αναλογα με την αποψη του, οποτε τοτε ειναι υποκειμενικο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Οταν πεθανεις....τελος. Δεν εχει κατι μετα. Ειναι σαν ενας υπολογιστης που τον βγαζεις απο την πριζα.




Ειναι τελειως αντικεμενικο, καθολου υποκειμενικο. Το οτι δεν ξερουμε δεν το κανει υποκειμενικο. Απλα δεν ξερουμε. Αλλα ειναι αντικειμενικο. Εκτος αν πιστευεις οτι ο καθενας εχει διαφορετικο τελος αναλογα με την αποψη του, οποτε τοτε ειναι υποκειμενικο.
Είναι υποκειμενικό, αν ρωτήσεις πχ έναν χριστιανό θα σου πει παράδεισος κόλαση τελική κρίση και τέτοια, ένας άθεος μπορεί να σου πει τίποτα, ένα Ινδός για τη νιρβάνα και πάει λέγοντας, όλες είναι σεβαστές αλλα η καθεμία έχει τη δικιά της ερμηνεία.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Είναι υποκειμενικό, αν ρωτήσεις πχ έναν χριστιανό θα σου πει παράδεισος κόλαση τελική κρίση και τέτοια, ένας άθεος μπορεί να σου πει τίποτα, ένα Ινδός για τη νιρβάνα και πάει λέγοντας, όλες είναι σεβαστές αλλα η καθεμία έχει τη δικιά της ερμηνεία.
Αυτο δεν το κανει υποκειμενικο. Στο κατω κατω, μονο μια μπορει να ειναι η αληθεια για το τι γινεται στο τελος. Το οτι ο καθενας πιστευει κατι διαφορετικο δεν το κανει υποκειμενικο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υποκειμενικο θα το εκανε αν πχ. στο τελος ο καθενας πηγαινε καπου διαφορετικα αναλογα με το τι πιστευε . Αυτο θα ηταν πιο κοντα στο υποκειμενικο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ουσια
Αυτο δεν το κανει υποκειμενικο. Στο κατω κατω, μονο μια μπορει να ειναι η αληθεια για το τι γινεται στο τελος. Το οτι ο καθενας πιστευει κατι διαφορετικο δεν το κανει υποκειμενικο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υποκειμενικο θα το εκανε αν πχ. στο τελος ο καθενας πηγαινε καπου διαφορετικα αναλογα με το τι πιστευε . Αυτο θα ηταν πιο κοντα στο υποκειμενικο.
Ουσιαστικά αυτό εννοούσα, αλλιώς ναι σίγουρα μία είναι η αλήθεια την οποία κανείς δε μπορει να ξέρει, εννοώ ότι οι απαντήσεις των ανθρώπων είναι διαφορετικές.
 

Isida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
δλδ το μόνο που θα σου έχει μείνει είναι να σκέφτεσαι το παρελθόν και ούτε να μπορείς να κάνεις ένα τσιγάρο, να πιεις ένα ποτό ή να ξύσεις την μύτη σου.
Damn! Αυτό πόνεσε :smoke:

Και ένας πολύ κοντινός φίλος το είπε πρόσφατα. Ότι δεν υπάρχει κόλαση παράδεισος αλλά θα ζεις την κόλαση που περιγράφεις.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οταν πεθανουμε το σωμα παει στον Αδη,οι συμπαντικες χορδες ανοιγουν και η υλη απλα δεν φαινεται σεβαυτες τις αισθησεις και η ψυχη μετεμψυχωνεται σε αλλο σωμα που γενιεται ειναι αιωνια,πλατωνας,παγανισμος,πολυθεισμος
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
λογικά αν ο εγκέφαλος και όλα τα όργανα σταματήσουν, δεν έχει κάτι άλλο μετά
Που το ξερεις; Μονο οτι βλέπεις υπαρχει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλα δεν ξερουμε.
Αφου δεν ξερουμε πως λες στο ιδιο ποστ αυτο;
Οταν πεθανεις....τελος. Δεν εχει κατι μετα
Πως το ξερεις..αφου δεν ξερουμε;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Όταν πεθαίνουμε μεταφέρεται η συνείδηση μας σε ένα πελώριο κήπο με λουλούδια και όμορφα δένδρα. Έχει ήλιο με λίγα σύννεφα και αρκετό φως όπου το μόνο αίσθημα που νοιώθουμε είναι ηρεμία και χαλάρωση. Τίποτα δεν μας απασχολεί ποια, τίποτα δεν μας τρομάζει. Περιπλανιόμαστε αιώνια σε έναν κήπο ακούγοντας τους ήχους της φύσης. Μαζί μας είναι οι γονείς, οι αδελφές και τα αδέλφια μας και στον ορίζοντα οι φίλοι μας. Στη μέση του κήπου έχει έναν ναό όπου λαμβάνουμε μηνύματα αγάπης από τους απογόνους και μας δίνει την δυνατότητα να τους μιλήσουμε στα όνειρα τους...

Τουλάχιστον αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο... Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι εκεί που θα πάμε δεν θα υπάρχει πόνος και φόβος... τώρα το πως θα είναι και αν είναι, είναι το λιγότερο που μας απασχολεί
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
μα εξήγησα. τα αισθητήρια όργανα, οι αισθήσεις, θα πάψουν. θα μείνει η συνείδηση κουτσή, η σκέψη, και η ανάμνηση του παρελθόντος. :smoke:
Και αν μπει αλλου; Η αν παει σε αλλη διασταση; Με παλι αισθητηρια οργανα;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.

Isida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι να με βασανίζουν σκέψεις και να μην μπορώ να ανάψω και τσιγάρο , ε να πα να χεστεί , δε πάω πουθενά
 

ιμοτζι

Νεοφερμένος

Η ιμοτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δεν ξέρω αλλά ελπίζω να υπάρχει κόλαση γιατί κάποιοι τα αξίζουν τα αιώνια τα βάσανα
👼
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ουσια

Ουσιαστικά αυτό εννοούσα, αλλιώς ναι σίγουρα μία είναι η αλήθεια την οποία κανείς δε μπορει να ξέρει, εννοώ ότι οι απαντήσεις των ανθρώπων είναι διαφορετικές.
Οι απαντήσεις των ανθρώπων, είναι ανάλογες της πνευματικότητας του καθενός.
Επίσης, είναι φυσικό να μην είναι δυνατό να υπάρξει επαρκής διάκριση των συνομιλητών, έτσι ώστε να καταφέρουμε να αναλύσουμε τον θάνατο.
Ο όρος κεκοιμημένοι κατα την Ορθόδοξη Ανατολική Εκκλησία, ο οποίος δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό την σημασία του, εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια, είναι μία πρόκληση για ψάξιμο.
Και όπως λέει ο ποιητής, η πορεία για την "Ιθάκη", είναι το ζητούμενο.
Οπότε, δεν έχω διάθεση να διαφωνήσω ή να προκαλέσω κανέναν.
Ετσι το βλέπω, έτσι το γράφω.
Οπως είπα και πριν, χρειάζεται "διάκριση" στην επεξεργασία των εννοιών, για να αρχίσουμε το ψάξιμο.

A priori, είναι αδύνατο να ούτε να απορρίψουμε, ούτε όμως και να αποδεχτούμε κάτι.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αφου δεν ξερουμε πως λες στο ιδιο ποστ αυτο;

Πως το ξερεις..αφου δεν ξερουμε;
Η ερωτηση ηταν "τι πιστευετε". Δεν ξερω, κανεις δεν ξερει.

Γενικα αυτες οι ερωτησεις στερουνται νοηματος, καθως οταν δεν μπορεις να εχεις κανενα δεδομενο/πληροφορια, τα παντα(κυριολεκτικα τα παντα) ειναι το ιδιο πιθανα αρα δεν εχει κανενα νοημα η ερωτηση.


Θα μπορουσε να τελειωνουν ολα σαν ενας υπολογιστης οπως πιστευω, η να γινομαστε μονοκεροι, η να μας καταβροχθιζει το ιπταμενο μακαρονοτερας, η να παμε στον παραδεισο/κολαση, η στον παραδεισο με 72 παρθενες.

Και ολα αυτα εχουν την ιδια πιθανοτητα, οπως και οι απειρες εναλλακτικες που μπορει να σκεφτει καποιος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουλάχιστον αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο... Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι εκεί που θα πάμε δεν θα υπάρχει πόνος και φόβος... τώρα το πως θα είναι και αν είναι, είναι το λιγότερο που μας απασχολεί
🤔🤔🤔🤔
Αυτό πάλι με ποια λογική μπορεί να το ξέρει κάποιος εν ζωή???

Βέβαια υπαρχουν πολλές πραγματικές μαρτυρίες ανθρώπων που όπως λένε βρέθηκαν για λίγο κάπου αλλού και μετά ξαναεπανηλθαν αλλά και πάλι ούτε σε κάτι τέτοιο μπορείς να βασιστείς εφόσον μιλάμε ίσως για κάποιο προθάλαμο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top