Πρέπει να μπει ένα όριο στον πλουτισμό;

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρα τέλος συζήτησης. Μας λες ότι θέλεις να σκοτώσεις το μισό πληθυσμό για το καλό τος ανθρωπότητας αλλά εσυ θέλεις να μην είσαι μέσα σε αυτούς.

Κλασσικη αριστερή παράνοια.

Στο μυαλό μου εξετάξω το ζήτημα και με θεολογικά κριτήρια. Ποια μορφή έχει ο ενάρετος βίος; Αν υπάρχει θεός πως θα ήθελε να κινηθούμε; Αν το σύμπαν είναι θεός τρώμε από τη σάρκα του και πίνουμε απ' το αίμα του? Δεν είμαι υπέρ της δολοφονίας κανενός πέρα από κάποιους πολύ αποκρουστικούς εγκληματίες, και αυτό οχι πάντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιές οι χρήσεις των χρημάτων πέρα από 100.000 euro/το χρόνο, σταθερά? μπορείτε να ονομάσετε μερικές?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Στο μυαλό μου εξετάξω το ζήτημα και με θεολογικά κριτήρια. Ποια μορφή έχει ο ενάρετος βίος; Αν υπάρχει θεός πως θα ήθελε να κινηθούμε; Αν το σύμπαν είναι θεός τρώμε από τη σάρκα του και πίνουμε απ' το αίμα του? Δεν είμαι υπέρ της δολοφονίας κανενός πέρα από κάποιους πολύ αποκρουστικούς εγκληματίες, και αυτό οχι πάντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιές οι χρήσεις των χρημάτων πέρα από 100.000 euro/το χρόνο, σταθερά? μπορείτε να ονομάσετε μερικές?
Εσύ δεν είσαι που στο άλλο thread έβαζες τον Χαράρι;

Τον άθεο γκέι Εβραίο;

Είσαι ή δεν είσαι παιδί του NWO?
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ δεν είσαι που στο άλλο thread έβαζες τον Χαράρι;

Τον άθεο γκέι Εβραίο;

Είσαι ή δεν είσαι παιδί του NWO?

Ρε πως την έχεις δει Ιαβέρης? Ψάχνεις να βρεις κάτι για να με κατηγορήσεις? Ενας μορφωμένος άνθρωπος έχει τόσες απόψεις δε μπορεί να ταυτίζεσαι με τις απόψεις του άλλου 100%
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ρε πως την έχεις δει Ιαβέρης? Ψάχνεις να βρεις κάτι για να με κατηγορήσεις? Ενας μορφωμένος άνθρωπος έχει τόσες απόψεις δε μπορεί να ταυτίζεσαι με τις απόψεις του άλλου 100%
Ε μα οι απόψεις σου αντιφάσκουν ρε φίλε θες να σε παίρνουμε στα σοβαρά;

Λες ότι είσαι υπερ του ελέγχου του πληθυσμού και όταν σου λέμε ότι αυτό ισοδυναμεί με στοχευμένη θανάτωση μερίδας κόσμου (ie. γενοκτονία) κάθεσαι και πιάνεις τα ηθικολογικά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ουδείς άσφαλτος
Αυτογνωσία, μ' αρέσεις.

On topic: είμαι κατά του ελέγχου του πλουτισμού και του πληθυσμού.
Reasoning: κανένας δεν μπορεί να διατάξει την πορεία της ζωής και να καθορίσει έξωθεν της επιλογές ενός ατόμου της κοινωνίας.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Στο μυαλό μου εξετάξω το ζήτημα και με θεολογικά κριτήρια.
Αυξανεσθε και πληθυνεσθε
Ποιές οι χρήσεις των χρημάτων πέρα από 100.000 euro/το χρόνο, σταθερά? μπορείτε να ονομάσετε μερικές?
Θα σου δινουμε λογαριασμο το θα κανουμε με τα λεφτα μας?

Κοιτα, επειδη βλεπω οτι επιμενεις στο self-hating death cult σου, δεν πας να ζησεις σε κανενα βουνο με το βιωτικο επιπεδο του Αφγανισταν για κανενα χρονο, να δεις τι σημαινουν αυτα που κυρηττεις στην πραξη, και μετα να μας ξαναπεις ποσο ωραιος ειναι ο περιορισμος του πλουτου?
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυξανεσθε και πληθυνεσθε

Θα σου δινουμε λογαριασμο το θα κανουμε με τα λεφτα μας?

Κοιτα, επειδη βλεπω οτι επιμενεις στο self-hating death cult σου, δεν πας να ζησεις σε κανενα βουνο με το βιωτικο επιπεδο του Αφγανισταν για κανενα χρονο, να δεις τι σημαινουν αυτα που κυρηττεις στην πραξη, και μετα να μας ξαναπεις ποσο ωραιος ειναι ο περιορισμος του πλουτου?

με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?

Δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις ήδη σοβαρό πρόβλημα. Νοσείς.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στην πράξη ο πλούτος μπορεί ν' αναδιανεμηθεί μέσω της φορολογίας, ενώ οι πλούσιοι έχουν την ηθική δυνατότητα να κάνουν φιλανθρωπίες. Ωστόσο η παγκόσμια οικονομική ανισότητα είναι όντως σκανδαλώδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην πράξη ο πλούτος μπορεί ν' αναδιανεμηθεί μέσω της φορολογίας, ενώ οι πλούσιοι έχουν την ηθική δυνατότητα να κάνουν φιλανθρωπίες. Ωστόσο πράγματι η παγκόσμια οικονομική ανισότητα είναι σκανδαλώδης.

Εγώ δεν το πάω εκεί καθόλου. Εγώ προσπαθώ να καταδείξω οτι ο "πλούσιος" δεν είναι απαραίτητα "πλουσιότερος" ούτε σε δυνατότητες ούτε σε ευτυχία.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Termite Υποθέτω ότι οι πλούσιοι έχουν υπεραναπτύξει την ικανότητα αποτελεσματικής διαχείρισης των πόρων τους.
Σχετικά με την πραγματική ευτυχία, αυτή μάλλον δεν συνδέεται τόσο με το εισόδημα όσο με την αυτογνωσία και την αυτοεκτίμηση.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον πλούσιο για οποιονδήποτε λόγο αν τα έχει αποκτήσει νόμιμα είτε κληρονομικά, είτε με την εργασία του, είτε επειδή κέρδισε κάποιο λαχείο. Οι μόνες προτεινόμενες λύσεις είναι αυστηρός έλεγχος στο Πόθεν Έσχες και την περιουσία του με αυστηρές τιμωρίες αν έκανε κάτι παράνομο και η ψηλότερη φορολογία κλιμακωτά ανάλογα με την περιουσία.
Δεν μπορείς τέλος να απαιτήσεις από τον πλούσιο να κάνει αγαθοεργίες, αυτό ανήκει μόνο στην συνείδηση του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?

Δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις ήδη σοβαρό πρόβλημα. Νοσείς.
Χρήματα του είναι man τα κάνει ο,τι θέλει. Κουράσατε στην Ελλάδα κάνοντας επίθεση σε όποιον έχει χρήματα.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρήματα του είναι man τα κάνει ο,τι θέλει. Κουράσατε στην Ελλάδα κάνοντας επίθεση σε όποιον έχει χρήματα.

Ξέρεις ένα τραγούδι που λέει "και εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή? Πες μας τι έκανες σ' αυτή τη γη? Πες μας τι άφησες κληρονομιά, που να εμπνέει τη νέα γενιά?"?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Ξέρεις ένα τραγούδι που λέει "και εσύ τι έδωσες κυρ Παντελή? Πες μας τι έκανες σ' αυτή τη γη? Πες μας τι άφησες κληρονομιά, που να εμπνέει τη νέα γενιά?"?
Ναι ωραίο αριστερό τραγουδάκι για να σπάμε πλάκα, αλλά μέχρι εκεί.😉😉
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?
με τα λεφτά μας?

Δεν το καταλαβαίνεις αλλά έχεις ήδη σοβαρό πρόβλημα. Νοσείς.
Φυσικα! Εγω ειμαι ο πνευματικα αρρωστος που θελω να βελτιωνεται το βιωτικο επιπεδο μεσω αποδοτικοτητας. Αντιθετα εσυ, που θελεις φτωχεια και μειωση πληθυσμου στο μισο (και αμεση, οποτε θα πεσει λιγο "κλαδεμα") εισαι δειγμα πνευματικης ισορροπιας και υγειας.
Εκανα λαθος πριν, ατομα σαν εσενα δεν πρεπει να ζηταμε να ζησουν αυτα που κυρηττουν στην πραξη, πρεπει να τους επιβληθει. Και αφου πεθανετε οι μισοι χαρη στον εναρετο βιο, θα δεις ποσο θα απαξιεις μετα τον πλουτο

Στην πράξη ο πλούτος μπορεί ν' αναδιανεμηθεί μέσω της φορολογίας, ενώ οι πλούσιοι έχουν την ηθική δυνατότητα να κάνουν φιλανθρωπίες. Ωστόσο η παγκόσμια οικονομική ανισότητα είναι όντως σκανδαλώδης.
Ξεκολληστε απο το fixed pie fallacy, ο τριτοκοσμικος δεν θα γινει πλουσιος αν κλεβεις τους δυτικους
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικα! Εγω ειμαι ο πνευματικα αρρωστος που θελω να βελτιωνεται το βιωτικο επιπεδο μεσω αποδοτικοτητας. Αντιθετα εσυ, που θελεις φτωχεια και μειωση πληθυσμου στο μισο (και αμεση, οποτε θα πεσει λιγο "κλαδεμα") εισαι δειγμα πνευματικης ισορροπιας και υγειας.
Εκανα λαθος πριν, ατομα σαν εσενα δεν πρεπει να ζηταμε να ζησουν αυτα που κυρηττουν στην πραξη, πρεπει να τους επιβληθει. Και αφου πεθανετε οι μισοι χαρη στον εναρετο βιο, θα δεις ποσο θα απαξιεις μετα τον πλουτο

Το βιωτικό σου επίπεδο μια χαρά είναι. Το πνευματικό, δεν ξέρω. Αν άξιζες κάτι παραπάνω θα το είχες πάρει ή θα το πάρεις. Εγώ θέλω δικαιοσύνη. Αλλά το πιθανότερο είναι πως δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε στο ελάχιστο τι εννοώ. Δε θα το άντεχες κιόλας. Επειδή το γυρίζεις στο προσωπικό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Το βιωτικό σου επίπεδο μια χαρά είναι. Το πνευματικό, δεν ξέρω. Αν άξιζες κάτι παραπάνω θα το είχες πάρει ή θα το πάρεις. Εγώ θέλω δικαιοσύνη. Αλλά το πιθανότερο είναι πως δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε στο ελάχιστο τι εννοώ. Δε θα το άντεχες κιόλας. Επειδή το γυρίζεις στο προσωπικό.
Κόψε το trolling man αρκετά. Ο καθένας μπορεί να έχει ποσά χρήματα γουστάρει στην τράπεζα , να έχει όσα σπίτια και αυτοκίνητα θέλει. Δε σε βάλαμε ελεγκτή του κράτους εδώ μέσα.
 
Top