Πρέπει οι νέοι να ασχολούνται με την πολιτική και πόσο;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Μ'αρέσει που το θρεντ χτίστηκε πάνω στο γιατί οι νέοι είναι τόσο πωρωμένοι με τα πολιτικά. Bruuh, που το είδατε αυτό στη κοινωνία και δεν το βλέπω εγώ; Ο μέσος συνομήλικος δεν θέλει ούτε για πλάκα να ξεκινήσει πολιτική κουβέντα και αν ποτέ σε μια παρέα 2-3 το ξεκινήσουν μεταξύ τους η συντριπτική πλειονότητα θα στέκεται αμήχανα και θα τους ακούει ή θα αρχίσει δικά της θέματα. Μακάρι η πλειονότητα των νέων να ειχε πολιτική συνείδηση αλλά θα έλεγα εδώ και δεκαετίες προωθούν το απολιτίκ. Μια νεολαία του στυλ "έλα μωρέ όλοι το ίδιο είναι" και έτσι. Αυτο ήθελαν και αυτό κατάφεραν να κάνουν.

Πρέπει βέβαια να διαχωριστούν οι όροι πολιτικοποίηση και κομματικοποίηση. Η αλήθεια είναι πως και εμένα με εκνευρίζει να βλέπω άτομα πωρωμένα με τα κόμματα, ειδικά Κνίτες, οννεδίτες και λοιπούς. Θεωρώ πως ως νεολαία θα έπρεπε να μας τραβάνε περισσότερο οι ακομματιστοι ανεξάρτητοι πυρήνες που δρουν αυτόνομα. Είναι επικίνδυνο να είσαι με αυτούς όμως είναι μακράν πιο ουσιαστικό από το να παλεύεις για να βολεύουν άλλοι τον απαυτό τους στα κοινοβουλευτικά έδρανα.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ειλικρινά λυπάμαι να βλέπω νέα παιδιά τόσο πωρωμένα με τους πολιτικούς και τα κόμματα. Η ζωή σας περιμένει ρε παιδιά. Σπουδάστε, ερωτευτείτε, αγαπήστε, περάστε καλά. Έλεος. :/:

Σημείωση Συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ από το θέμα "Σκάνδαλο Novartis"

Που το είδατε ότι οι νέοι είναι πολιτικοποιημένοι; Δεν εννοώ να εχουν απλά άποψη, άποψη έχουμε όλοι, εγώ μιλάω να έχουν και δράση.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Που το είδατε ότι οι νέοι είναι πολιτικοποιημένοι; Δεν εννοώ να εχουν απλά άποψη, άποψη έχουμε όλοι, εγώ μιλάω να έχουν και δράση.
Με άλλα λόγια, κακώς που οι 17χρονοι και οι 16χρονοι έχουν και δικαίωμα ψήφου.
Ίσως αυτές οι τακτικές, να βάζουν έφηβους με τα μυαλά φρουτόκρεμα, να αποφασίζουν,
ίσως εκεί οφείλεται που κόμματα σαν το καπακαπα λαμβάνουν πάνω από 4%
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Με άλλα λόγια, κακώς που οι 17χρονοι και οι 16χρονοι έχουν και δικαίωμα ψήφου.
Ίσως αυτές οι τακτικές, να βάζουν έφηβους με τα μυαλά φρουτόκρεμα, να αποφασίζουν,
ίσως εκεί οφείλεται που κόμματα σαν το καπακαπα λαμβάνουν πάνω από 4%
Ναι, οι 17χρονοι σας έφταιξαν που ψηφίζουν ότι ψηφίζουν.

Οι 70 και 80 που πανε και το ρίχνουν ΝΔ, εκει τσιμουδιά. Δεν ειναι φρουτοκρεμα το μυαλό εκεί ε;
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Ναι, οι 17χρονοι σας έφταιξαν που ψηφίζουν ότι ψηφίζουν.

Οι 70 και 80 που πανε και το ρίχνουν ΝΔ, εκει τσιμουδιά. Δεν ειναι φρουτοκρεμα το μυαλό εκεί ε;
Οι 70χρονοι και 80χρονοι, πλερώνουν και φόρους...
φυσικά και φταίνε όσοι ψηφίζουν συριζαψ, νδ, καπακαπα, σπαρτιάτες τον καραφλό έμπορο μαλλιών σπαρτιάτες νίκη την κλωνισμένης ψυχικής υγείας ζωή και πασοκοναλ ... Οι άλλοι μου λένε για 41 τακατο αλλά εγώ τους λέω 91 τακατό έχει φτάεσει η βλακεία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Οι 70χρονοι και 80χρονοι, πλερώνουν και φόρους...
Κι εγω πληρωνω φόρους και δεν θεωρω το 17χρονο την ψηφο του λιγοτερη απο τη δική μου σε αξία.

Αυτο θα κληρονομησει τον κόσμο, αυτό θα βγει να σπουδασει, να εργαστεί κλπ. Δεν πρέπει να έχει άποψη εφόσον ειναι Έλλην(νις) πολίτης και αλληλεπιδρά με τις υποδομές, την κοινωνία και το κράτος;
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Οι νέοι καλό είναι να ασχολούνται με την πολιτική μιας και οι αποφάσεις και οι δράσεις της εκάστοτε κυβέρνησης τους αφορούν άμεσα.Το πρόβλημα είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό είναι αδιάφορο για τα πολιτικά.Πολλοι γνωστοί, συμφοιτητές και φίλοι μου στις πρόσφατες εκλογές δεν ψήφισαν,ενώ από αυτούς που ψήφισαν οι μισοί ψήφισαν αυτό που τους είπαν οι δικοί τους.Ξερω άτομα που τους είχαν δώσει φακελάκι από πριν ή ψήφισαν κάποιον γιατί είναι γνωστός του μπαμπά,της μαμάς,της θείας κλπ.Μαλιστα οι περισσότεροι από αυτούς ψήφισαν κάποιον που δεν τους αντιπροσώπευε.Η δικαιολογία ήταν ότι αν ψηφίσω κάτι άλλο θα με καταλάβουν.Απο την άλλη κάποιοι από αυτους που ψήφισαν αυτό που ήθελαν,αλλά ψήφισαν εντελώς στην τύχη, χωρίς να ξέρουν τι αντιπροσωπεύει το κόμμα που ψήφισαν.Λιγοι ήταν αυτοί που ψήφισαν κάτι επειδή ένιωθαν ότι τους αντιπροσώπευε.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Κι εγω πληρωνω φόρους και δεν θεωρω το 17χρονο την ψηφο του λιγοτερη απο τη δική μου σε αξία.

Αυτο θα κληρονομησει τον κόσμο, αυτό θα βγει να σπουδασει, να εργαστεί κλπ. Δεν πρέπει να έχει άποψη εφόσον ειναι Έλλην(νις) πολίτης και αλληλεπιδρά με τις υποδομές, την κοινωνία και το κράτος;
Αυτά βρε Βαλντερ, είναι ρομαντικά φλιναφίματα.
Σαν όχλος τρέχει πίσω από δυο τρία καλόπαιδα και πάει να λιντσάρει περαστικούς,
προκλητικύς μεν αλλά, έχουμε και τριώδιο.
Τους λες να πάμε να αρπάξουμε τον πλούτο που βαστάνε δυο τρεις να τα μοιράσουμε
στους αδύναμους και λένε "ωραία ιδέα", τους λες να μην αγοράσουμε φρεγάτες και με τα λεφτά
να μοιρασουμε επιδόματα, καταπληκτική ιδέα σου απαντάνε

Καλά ρε, και την πόρτα ασφαλείας στο σπίτι σου, γιατί δεν την λιώνεις και αυτή και με τα λεφτά
να πας δυο βδομάδες διακοπές ?

Κατάλαβες? Ο ψηφοφόρος πρέπει απ τα 22 και μετά, να έχει τελειώσει στρατιωτικό και καμιά σχολή.
Να έχει δουλέψει και καμιά σαιζόν και μετά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Ο ψηφοφόρος πρέπει απ τα 22 και μετά, να έχει τελειώσει στρατιωτικό και καμιά σχολή.
Να έχει δουλέψει και καμιά σαιζόν και μετά.
Με την ιδια λογική και οι 65+άρηδες εφόσον δεν σπουδάζουν, δεν εργάζονται και δεν δύνανται να κληθούν σε περίπτωση επιστράτευσης, πρέπει να τους κοπεί το δικαίωμα ψήφου.

Με βάση τη δική σου λογική μιλάω, οχι οτι το ζητάω.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Με την ιδια λογική και οι 65+άρηδες εφόσον δεν σπουδάζουν, δεν εργάζονται και δεν δύνανται να κληθούν σε περίπτωση επιστράτευσης, πρέπει να τους κοπεί το δικαίωμα ψήφου.

Με βάση τη δική σου λογική μιλάω, οχι οτι το ζητάω.
Όλοι οι 65άρηδες, έχουν μια εμπειρία από την ζωή, έχουμε φάει τα χαστούκια τους.
Έχουν οικογένεια παιδιά και εγγόνια. Μια χαρά πρέπει να ψηφίζουν.

Να αφαιρούνται πολιτικά δικαιώματα από όσους έχουν καταδικαστεί για κακουργηματικές πράξεις.
Ένας έμπορος ναρκωτικών, ένας κλέφτης κατ εξακολούθηση που έχει συλληφθεί για πάνω από 5 φορές,
ένας δολοφόνος, αυτοί δεν έχουν λόγο να ψηφίζουν... δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει το μέλλον της
χώρας που ζουν. Όλοι οι τρόφιμοι φυλακών.

Θα το έκανα και κάπως πιο τολμηρό, άτομα που ζουν από επιδόματα, φουλ επιδόματα για πολλά έτη,
π.χ. αδύναμες κοινωνικές ομάδες, αυτοί που ζουν απ το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, να αφαιρείται
το δικαίωμα ψήφου εως την μέρα που από αδύναμοι θα ξαναγίνουν δυναμικοί και θα εργάζονται κανονικά,
θα τρώνε ψωμάκι απ τον δικό τους ιδρώτα και απ τα χεράκια τους. Σε αυτήν την κατηγορία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνω τους πραγματικά πάσχοντες. Μόνο όσους σπεύδουν να βρουν δικαιολογητικά για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και την φυλή που είναι διαρκώς "ευάλωτη".
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,285 μηνύματα.
Θα το έκανα και κάπως πιο τολμηρό, άτομα που ζουν από επιδόματα, φουλ επιδόματα για πολλά έτη,
π.χ. αδύναμες κοινωνικές ομάδες, αυτοί που ζουν απ το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, να αφαιρείται
το δικαίωμα ψήφου εως την μέρα που από αδύναμοι θα ξαναγίνουν δυναμικοί και θα εργάζονται κανονικά,
θα τρώνε ψωμάκι απ τον δικό τους ιδρώτα και απ τα χεράκια τους.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Με άλλα λόγια, κακώς που οι 17χρονοι και οι 16χρονοι έχουν και δικαίωμα ψήφου.
Ίσως αυτές οι τακτικές, να βάζουν έφηβους με τα μυαλά φρουτόκρεμα, να αποφασίζουν,
ίσως εκεί οφείλεται που κόμματα σαν το καπακαπα λαμβάνουν πάνω από 4%

Δεν μιλάω για να κατέβουν να ψηφίσουν μόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι νέοι καλό είναι να ασχολούνται με την πολιτική μιας και οι αποφάσεις και οι δράσεις της εκάστοτε κυβέρνησης τους αφορούν άμεσα.Το πρόβλημα είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό είναι αδιάφορο για τα πολιτικά.Πολλοι γνωστοί, συμφοιτητές και φίλοι μου στις πρόσφατες εκλογές δεν ψήφισαν,ενώ από αυτούς που ψήφισαν οι μισοί ψήφισαν αυτό που τους είπαν οι δικοί τους.Ξερω άτομα που τους είχαν δώσει φακελάκι από πριν ή ψήφισαν κάποιον γιατί είναι γνωστός του μπαμπά,της μαμάς,της θείας κλπ.Μαλιστα οι περισσότεροι από αυτούς ψήφισαν κάποιον που δεν τους αντιπροσώπευε.Η δικαιολογία ήταν ότι αν ψηφίσω κάτι άλλο θα με καταλάβουν.Απο την άλλη κάποιοι από αυτους που ψήφισαν αυτό που ήθελαν,αλλά ψήφισαν εντελώς στην τύχη, χωρίς να ξέρουν τι αντιπροσωπεύει το κόμμα που ψήφισαν.Λιγοι ήταν αυτοί που ψήφισαν κάτι επειδή ένιωθαν ότι τους αντιπροσώπευε.

Σωστά! Αλλά εγώ όταν μιλάω για πολιτική δράση νέων δεν μιλάω μόνο στο να πάνε να ψηφίσουν, αυτό είναι το τελευταίο. Μιλάω για ενεργή συμμετοχή στα κοινά, τον σχηματισμό πολιτικών ομάδων κλπ. Κοντά 22 χρόνια μπαινοβγαίνω σε πάρα πολλές ομάδες, συλλόγους, ενώσεις κλπ της κοινωνίας των πολιτών και οι νεοι που έχω δει είναι ελαχιστοτατοι, όλες αυτές οι δομές κυριαρχούνται από μεσήλικες και άνω. Ακόμα και σε πολύ πρωτοποριακες ομάδες που υποτίθεται πως νέοι κομίζουν το καινούργιο στην κοινωνία, έχω συναντήσει μόνο μεσήλικες. Μιλάμε το απόλυτο μηδέν!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι οι νέοι δεν είναι ιδιαίτερα ενεργοι στο συγκεκριμένο ζήτημα.Στην ηλικία μου ορισμένοι φοιτητές ασχολούνται με τα πολιτικά και είναι σε διάφορες παρατάξεις.Βεβαια το ποσοστό αυτό είναι μικρό.Οι νέοι αντιδράνε και κινητοποιούνται μόνο όταν νιώθουν ότι κάτι τους επηρεάζει σημαντικά πχ καταλήψεις λόγω των ιδιωτικών πανεπιστημίων.Αλλα δεν φταίνε εντελώς.Δεν τους έχει δώσει κάποιος το ερέθισμα.Δεν έχουν καταλάβει ότι οτιδήποτε και να κάνουν το κάνουν για τους ίδιους,αλλά και για τους γύρω τους.Οι περισσότεροι είναι της άποψης Ε δεν βαριέσαι τώρα;Τι να ασχοληθούμε;εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο και την κατάσταση;Αλλά πάλι δεν έχουν άδικο.Βλεπουν την δυσμενή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα μας.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Δεν μιλάω για να κατέβουν να ψηφίσουν μόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σωστά! Αλλά εγώ όταν μιλάω για πολιτική δράση νέων δεν μιλάω μόνο στο να πάνε να ψηφίσουν, αυτό είναι το τελευταίο.
Βασικά δεν είναι το τελευταίο, είναι αυτό που οι προβοκάτορες του κάπακαπα και λοιπών συνομοταξιών, θέλουν να καταργήσουν.
Να καταργηθούν εντελώς οι εθνικές εκλογές.
Ναι μεν οι νέεοι να είναι σε "δράση", σε τάγματα εφόδου και να πετάνε και καμιά μολότοφ αλλά να μην παρακαλάμε και το κάθε τσογλάνι να μας ψηφίσει για να επανεκλεγεί ο γενικός γραμματέας.
Κατάργηση των εθνικών εκλοφών και όσοι θέλουν ψηφίζουν, να πάνε σε κοινότητες σε συλλόγους σε σωματεία να κάνου όλη μέρα συνελεύσεις και να ψηφίζουν όποτε θέλουν αποφάσεις και ψηφίσματα. Αυτό είναι
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι το τελευταίο, είναι αυτό που οι προβοκάτορες του κάπακαπα και λοιπών συνομοταξιών, θέλουν να καταργήσουν.
Να καταργηθούν εντελώς οι εθνικές εκλογές.
Ναι μεν οι νέεοι να είναι σε "δράση", σε τάγματα εφόδου και να πετάνε και καμιά μολότοφ αλλά να μην παρακαλάμε και το κάθε τσογλάνι να μας ψηφίσει για να επανεκλεγεί ο γενικός γραμματέας.
Κατάργηση των εθνικών εκλοφών και όσοι θέλουν ψηφίζουν, να πάνε σε κοινότητες σε συλλόγους σε σωματεία να κάνου όλη μέρα συνελεύσεις και να ψηφίζουν όποτε θέλουν αποφάσεις και ψηφίσματα. Αυτό είναι

Μα τι είναι όλα αυτά που λες;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
όλα είναι πολιτική. κάθε μας επιλογή, κάθε πράξη, κάθε απραξία έχει πολιτικό πρόσημο. συνεπώς, θες-δεν θες ασχολείσαι με την πολιτική.

πολιτική και πολιτικοποίηση δεν είναι απλά να ενημερώνεσαι και να ασχολείσαι με τους πολιτικούς και την πολιτική σκηνή που προβάλλεται στα μίντια και να καίγεσαι όλη μέρα στο ιντερνετ.

:beach:
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το περίεργο των καιρών μας είναι ότι κάποτε που υπήρχαν λιγότεροι απαίδευτοι στην κοινωνία μας, η ενασχόληση με τα κοινά ήταν μεγαλύτερη και πιστευαν ότι όσο πιο πολύ θα μορφώνονταν οι άνθρωποι τόσο πιο ποιοτική και μεγαλύτερη θα ήταν αυτή. Τελικά το αντίθετο συμβαίνει, τόσες νεες γενιές κατά πολύ πιο μορφωμένοι σήμερα και η ποιότητα αλλά και η συμμετοχή στην πολιτική είναι στο χαμηλότερο επίπεδο από ποτέ. Τι παράδοξο και αυτό;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Όλοι οι 65άρηδες, έχουν μια εμπειρία από την ζωή, έχουμε φάει τα χαστούκια τους.
Έχουν οικογένεια παιδιά και εγγόνια. Μια χαρά πρέπει να ψηφίζουν.

Να αφαιρούνται πολιτικά δικαιώματα από όσους έχουν καταδικαστεί για κακουργηματικές πράξεις.
Ένας έμπορος ναρκωτικών, ένας κλέφτης κατ εξακολούθηση που έχει συλληφθεί για πάνω από 5 φορές,
ένας δολοφόνος, αυτοί δεν έχουν λόγο να ψηφίζουν... δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει το μέλλον της
χώρας που ζουν. Όλοι οι τρόφιμοι φυλακών.

Θα το έκανα και κάπως πιο τολμηρό, άτομα που ζουν από επιδόματα, φουλ επιδόματα για πολλά έτη,
π.χ. αδύναμες κοινωνικές ομάδες, αυτοί που ζουν απ το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, να αφαιρείται
το δικαίωμα ψήφου εως την μέρα που από αδύναμοι θα ξαναγίνουν δυναμικοί και θα εργάζονται κανονικά,
θα τρώνε ψωμάκι απ τον δικό τους ιδρώτα και απ τα χεράκια τους. Σε αυτήν την κατηγορία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνω τους πραγματικά πάσχοντες. Μόνο όσους σπεύδουν να βρουν δικαιολογητικά για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και την φυλή που είναι διαρκώς "ευάλωτη".
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Θα το έκανα και κάπως πιο τολμηρό, άτομα που ζουν από επιδόματα, φουλ επιδόματα για πολλά έτη,
π.χ. αδύναμες κοινωνικές ομάδες, αυτοί που ζουν απ το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, να αφαιρείται
το δικαίωμα ψήφου εως την μέρα που από αδύναμοι θα ξαναγίνουν δυναμικοί και θα εργάζονται κανονικά,
θα τρώνε ψωμάκι απ τον δικό τους ιδρώτα και απ τα χεράκια τους. Σε αυτήν την κατηγορία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνω τους πραγματικά πάσχοντες. Μόνο όσους σπεύδουν να βρουν δικαιολογητικά για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και την φυλή που είναι διαρκώς "ευάλωτη".
Η Ρωμαϊκή Δημοκρατία (509 π.Χ. - 27 π.Χ.) σε ψάχνει.

Πάντως αυτό το κατ' εξοχήν boomer αφήγημα "μόνο αν τρως από τα χεράκια σου να ψηφίζεις" έχει αρχίζει και κουράζει, ιδιαίτερα λόγω του ότι αναπαράγεται από τον κάθε πικραμένο άνω των 40.

Δηλαδή για να θεωρούμαι "σωστός" στα μάτια σας πρέπει να έχω μια χειρωνακτική δουλειά όπου έχει διαλύσει το σώμα μου, να δουλεύω 6/7 για 1000€ στη καλύτερη και να είμαι αμόρφωτος στόκος (όπως δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς που διατυπώνουν τέτοιες απόψεις).

Μάλλον τελικά εσείς δε πρέπει να ψηφίζετε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top