Προβλήματα στα πόδια και θεραπεία

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλημέρα... Έχω υπερπρηνισμό και βλαισοπλατυποδια την οποία και έχω κληρονομήσει... Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ ειδικούς πάτους, όμως με περιορίζει πολύ αυτό...
Δε μπορώ να βάλω πέδιλα γιατί δεν μπορώ να βάλω πάτους σε ανοικτό παπούτσι. Και αν επιχειρήσω να τα φορέσω (χωρίς, εννοείται...) πονάω όταν περπατάω...
Δεν μπορώ να βάλω τακούνια...
Με στεναχωρεί πολύ που όταν είμαι χωρίς αυτούς π.χ. στο σπίτι ενώ είμαι όρθια σε ένα σημεία για λίγα λεπτά στραβώνω πολύ έντονα τα πόδια μου...
Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης ο οποίος να λύνει μόνιμα το πρόβλημα και να μην χρειάζομαι πάτους; Έστω χειρουργικά;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα... Έχω υπερπρηνισμό και βλαισοπλατυποδια την οποία και έχω κληρονομήσει... Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ ειδικούς πάτους, όμως με περιορίζει πολύ αυτό...
Δε μπορώ να βάλω πέδιλα γιατί δεν μπορώ να βάλω πάτους σε ανοικτό παπούτσι. Και αν επιχειρήσω να τα φορέσω (χωρίς, εννοείται...) πονάω όταν περπατάω...
Δεν μπορώ να βάλω τακούνια...
Με στεναχωρεί πολύ που όταν είμαι χωρίς αυτούς π.χ. στο σπίτι ενώ είμαι όρθια σε ένα σημεία για λίγα λεπτά στραβώνω πολύ έντονα τα πόδια μου...
Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης ο οποίος να λύνει μόνιμα το πρόβλημα και να μην χρειάζομαι πάτους; Έστω χειρουργικά;

Δε χρειάζεσαι χειρουργείο. Το πρόβλημα σου ειναι πως έχεις αδύναμο πίσω κνημιαιο και αυτό έχει σαν απότελεσμα η καμάρα σου να πέφτει όταν πατάς, το πόδι σου να κάνει υπερπρινισμο, το γόνατο να μπαίνει προς τα μέσα και ο γοφος να πέφτει προς τα κάτω. Αυτό το πράγμα θα σου χαλάσει με τον καιρό τον αστράγαλο, το γόνατο και το γοφο. Οι πατοι δεν είναι η σωστή λύση, είναι μάλλον η εύκολη λύση γιατί δεν γυμνάζουν τον αδύναμο μυ, αντίθετα τον κάνουν ακόμη πιο ατροφικο καθώς κανουν αυτοί την δουλειά του.

Πηγαινε και αγόρασε λάστιχα γυμναστικής. Πάρε διαφορά επίπεδα σκληρότητας. Η άσκηση που κανεις είναι η εξής. Βάζεις το λάστιχο σε ένα όρθιο στηλο και βάζεις και το πόδι σου μέσα. Φαντάσου το σαν μια έλλειψη όπου το ένα κέντρο της είναι ο στηλος και το άλλο το πόδι σου. Όταν τραβήξεις τώρα το πόδι σου προς τα διπλά το λάστιχο τεντωνεται και προσπαθεί να στο επαναφέρει. Εσύ βάζεις το λάστιχο να σε τραβάει και να σου προκαλεί υπερπρινισμο. Το πόδι σου δηλαδή θα είναι από την μεριά ώστε το λάστιχο να κάνει χειρότερο το πρόβλημα σου. Μετά αυτό που κανεις είναι να φέρνεις το πόδι σου στην σωστή θέση χρησιμοποιούντας τον μυ σου ενώ το λάστιχο σε τραβάει. Ο μυς αυτός δένει κατω απο την καμάρα. Θα δεις πως αν πιέσεις το μεγάλο σου δάχτυλο κάτω και αφίξεις την καμάρα σου ο υπερπρινισμος φεύγει και το πόδι σου έρχεται στη σωστή θέση. Σφίγγεις αφήνεις, σγιφφεις αφήνεις. Κάνε όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι να καει τελείως το πόδι σου. Αν πάρεις σκληρό λάστιχο θα γίνει γρήγορα, ειδικά στην αρχή. Αυτοί οι μύες είναι φτιαγμένοι για πολλές επαναλήψεις γιατί είναι για το περπάτημα, οπότε δώσε πόνο και μην φοβάσαι να τον κουρασασεις. Θα δεις πως με τον καιρό αν κάνεις αυτή την άσκηση η καμάρα σου θα επανέλθει.

Καντο και μην το αμελήσεις, τι προβολήμα θα γίνει πολύ χειρότερο με τον καιρό. Και εννοείται πως μέχρι να το φτιάξεις δεν τρέχεις, σπρινταρεις η περπατας με τις ώρες εκτός και αν θες το γονατο να σε βγάλει μέχρι τα 30.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δε χρειάζεσαι χειρουργείο. Το πρόβλημα σου ειναι πως έχεις αδύναμο πίσω κνημιαιο και αυτό έχει σαν απότελεσμα η καμάρα σου να πέφτει όταν πατάς, το πόδι σου να κάνει υπερπρινισμο, το γόνατο να μπαίνει προς τα μέσα και ο γοφος να πέφτει προς τα κάτω. Αυτό το πράγμα θα σου χαλάσει με τον καιρό τον αστράγαλο, το γόνατο και το γοφο. Οι πατοι δεν είναι η σωστή λύση, είναι μάλλον η εύκολη λύση γιατί δεν γυμνάζουν τον αδύναμο μυ, αντίθετα τον κάνουν ακόμη πιο ατροφικο καθώς κανουν αυτοί την δουλειά του.

Πηγαινε και αγόρασε λάστιχα γυμναστικής. Πάρε διαφορά επίπεδα σκληρότητας. Η άσκηση που κανεις είναι η εξής. Βάζεις το λάστιχο σε ένα όρθιο στηλο και βάζεις και το πόδι σου μέσα. Φαντάσου το σαν μια έλλειψη όπου το ένα κέντρο της είναι ο στηλος και το άλλο το πόδι σου. Όταν τραβήξεις τώρα το πόδι σου προς τα διπλά το λάστιχο τεντωνεται και προσπαθεί να στο επαναφέρει. Εσύ βάζεις το λάστιχο να σε τραβάει και να σου προκαλεί υπερπρινισμο. Το πόδι σου δηλαδή θα είναι από την μεριά ώστε το λάστιχο να κάνει χειρότερο το πρόβλημα σου. Μετά αυτό που κανεις είναι να φέρνεις το πόδι σου στην σωστή θέση χρησιμοποιούντας τον μυ σου ενώ το λάστιχο σε τραβάει. Ο μυς αυτός δένει κατω απο την καμάρα. Θα δεις πως αν πιέσεις το μεγάλο σου δάχτυλο κάτω και αφίξεις την καμάρα σου ο υπερπρινισμος φεύγει και το πόδι σου έρχεται στη σωστή θέση. Σφίγγεις αφήνεις, σγιφφεις αφήνεις. Κάνε όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι να καει τελείως το πόδι σου. Αν πάρεις σκληρό λάστιχο θα γίνει γρήγορα, ειδικά στην αρχή. Αυτοί οι μύες είναι φτιαγμένοι για πολλές επαναλήψεις γιατί είναι για το περπάτημα, οπότε δώσε πόνο και μην φοβάσαι να τον κουρασασεις. Θα δεις πως με τον καιρό αν κάνεις αυτή την άσκηση η καμάρα σου θα επανέλθει.

Καντο και μην το αμελήσεις, τι προβολήμα θα γίνει πολύ χειρότερο με τον καιρό. Και εννοείται πως μέχρι να το φτιάξεις δεν τρέχεις, σπρινταρεις η περπατας με τις ώρες εκτός και αν θες το γονατο να σε βγάλει μέχρι τα 30.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα Δήμητρα, σε ορθοπεδικό έχεις αποταθει;
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πέρα από τους ειδικούς πάτους, κάτι άλλο ακόμα να σου προτείνει; Λογικά αυτό που μάς παρέθεσες εδώ το πρόβλημα θα το έχεις μοιραστεί μαζί του τι σου απήντησε; Ο χάκερ πρότεινε κάτι, ο ιατρός μόνο στους πατους περιορίστηκε;
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πέρα από τους ειδικούς πάτους, κάτι άλλο ακόμα να σου προτείνει; Λογικά αυτό που μάς παρέθεσες εδώ το πρόβλημα θα το έχεις μοιραστεί μαζί του τι σου απήντησε; Ο χάκερ πρότεινε κάτι, ο ιατρός μόνο στους πατους περιοριστικε;
Μου έχει πει ότι δεν υπάρχει κάποια θεραπεία στην ηλικία μου (ήμουν 13 τότε αν δε κάνω λάθος) και ότι οι πάτοι είναι απλώς για να μην πονάω και για να φέρνουν το σώμα στη σωστή στάση ώστε να μην αντιμετωπίσω προβλήματα στα γονατα/μέση/αυχένα λόγω της λάθους στάσης...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και κάτι άλλο... Στο σπίτι είναι καλό που περπατάω ξυπόλητη; Η μήπως να φοράω παπούτσια; Γιατί δυστυχώς τα πέλματά μου έχουν φθαρεί...

Τι εννοείς έχουν φθαρεί τα πέλματα σου; Αν έχεις τόσο πρόβλημα που τα πόδια σου πονάνε λόγο υπερπηνισμου όταν περπατας ξυπόλυτη τότε φορά τους πάτους και μην περπατας χωρίς αυτούς μέχρι να να προχωρήσεις με τις ασκήσεις και να δεις κάποιο αποτέλεσμα.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τι εννοείς έχουν φθαρεί τα πέλματα σου; Αν έχεις τόσο πρόβλημα που τα πόδια σου πονάνε λόγο υπερπηνισμου όταν περπατας ξυπόλυτη τότε φορά τους πάτους και μην περπατας χωρίς αυτούς μέχρι να να προχωρήσεις με τις ασκήσεις και να δεις κάποιο αποτέλεσμα.
Ευτυχώς δεν πονάω... Όταν λέω ότι έχουν φθαρεί εννοώ ότι έχουν σκληρύνει πολύ σε κάποια σημεία ενώ σε άλλα ξεφλουδίζει το δέρμα...
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήξερα τι είναι υπερπρηνισμός και βλαισοπλατυποδία, ωστόσο, ψάχνοντας πολύ λίγο στο διαδίκτυο βρήκα αυτά που ίσως να σε ενδιαφέρουν:

1.
2.

Στο 2ο link λέει: "Σπάνια η επίκτητη βλαισοπλατυποδία απαιτεί χειρουργική αντιμετώπιση. Όταν η διάγνωση είναι πρώιμη και έγκαιρη συνήθως οι διορθωτικοί πάτοι είναι αρκετοί."

Ακόμη, από μικρή έχεις πάει στον ίδιο ορθοπαιδικό; Αν ναι, θα μπορούσες να επισκεπτείς και άλλους γιατρούς για να πάρεις και δεύτερες, τρίτες γνώμες.

Εdit: Έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου ότι θα ήθελες να βρεις μία λύση όσον αφορά τα σανδάλια;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
ΕΠΙΣΚΈΨΟΥ αλλο ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή χθες !

Προσωπικά το μπαλέτο μου εκανε θαύματα σε αυτο το θέμα.
Βεβαια ισως να μην ειχα τοσο εντονο πρόβλημα αλλα σίγουρα ειχα.
Χαλούσα ολα μου τα παπούτσια κι συνέχεια μου εκαναν παρατήρηση οτι πεφτει η καμάρα μου.
Και ήμουν μεγάλη , δηλαδη ειχα αναπτυχθεί πλήρως .

Ό.τι και να έχεις θα γινει καλύτερο με άσκηση.
Ασε που οπως λεει ο χακερ γονατο παπαλα αμα συνεχίσεις να πατας στραβά.
Για μενα όμως πρεπει να επισκεφτείς γιατρό κι φυσιοθεραπευτή για πελματογραφημα.
Μονη σου μη δοκιμασεις τίποτα.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν ήξερα τι είναι υπερπρηνισμός και βλαισοπλατυποδία, ωστόσο, ψάχνοντας πολύ λίγο στο διαδίκτυο βρήκα αυτά που ίσως να σε ενδιαφέρουν:

1.
2.

Στο 2ο link λέει: "Σπάνια η επίκτητη βλαισοπλατυποδία απαιτεί χειρουργική αντιμετώπιση. Όταν η διάγνωση είναι πρώιμη και έγκαιρη συνήθως οι διορθωτικοί πάτοι είναι αρκετοί."

Ακόμη, από μικρή έχεις πάει στον ίδιο ορθοπαιδικό; Αν ναι, θα μπορούσες να επισκεπτείς και άλλους γιατρούς για να πάρεις και δεύτερες, τρίτες γνώμες.

Εdit: Έχεις ρωτήσει τον γιατρό σου ότι θα ήθελες να βρεις μία λύση όσον αφορά τα σανδάλια;
Πήγα αυτόν σε μεγάλη ηλικία -στα 13 αν δεν κάνω λάθος- λόγω:

1)του πόνου που ένιωθα στα πέλματα ακόμα και στο ολιγόλεπτο βάδισμα
2)του πρήξιματος (ίσως και ερυθρότητας, δε θυμάμαι πλέον, έχουν περάσει χρόνια) που είχα στο πέλμα (μετά από μίκρο χρονικό διάστημα βαδισματος) και
3)γιατί στράβωνα συνεχώς τα πόδια μου.

Μου ανέφερε αυτό που λες ότι σπάνια απαιτείται χειρουργική επέμβαση καθώς και ότι στη δική μου περίπτωση δε χρειάζεται. Μου είπε ότι η μόνη λύση είναι να φοράς κατάλληλους πάτους από μικρή ηλικία ώστε να αναπτυχθεί σωστά το πόδι/πέλμα κάτι που εγώ δεν εκανα γιατί δε γνώριζα για το πρόβλημα. Μου είπε επίσης πως στην ηλικία μου δεν μπορώ πλέον να διορθώσω το προβλημα και ότι οι πάτοι θα με βοηθήσουν στο θεμα του πονου (όντως πλέον με τους πάτους δεν πονάω καθόλου ενώ πριν πονούσα συνεχώς) και πώς με την χρήση τους θα αποφύγω άλλα προβλήματα σε
γόνατα-μέση-αυχένα αφού πλέον το σώμα θα έχει σωστή στάση.
Για τα σανδάλια και γενικότερα τα ανοικτά παπούτσια μου είπε πως θα πρέπει να τα αποφεύγω γιατί δε θα μπορώ να χρησιμοποιώ τους πάτους και θα πονάω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΕΠΙΣΚΈΨΟΥ αλλο ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή χθες !

Προσωπικά το μπαλέτο μου εκανε θαύματα σε αυτο το θέμα.
Βεβαια ισως να μην ειχα τοσο εντονο πρόβλημα αλλα σίγουρα ειχα.
Χαλούσα ολα μου τα παπούτσια κι συνέχεια μου εκαναν παρατήρηση οτι πεφτει η καμάρα μου.
Και ήμουν μεγάλη , δηλαδη ειχα αναπτυχθεί πλήρως .

Ό.τι και να έχεις θα γινει καλύτερο με άσκηση.
Ασε που οπως λεει ο χακερ γονατο παπαλα αμα συνεχίσεις να πατας στραβά.
Για μενα όμως πρεπει να επισκεφτείς γιατρό κι φυσιοθεραπευτή για πελματογραφημα.
Μονη σου μη δοκιμασεις τίποτα.
Θα φροντίσω -σε βάθος χρόνου, γιατί μια τεμπελιτιδα την εχω- να κάνω τις ασκήσεις που μου είπε ο χάκερ... Από ότι έψαξα όντως η ενδυνάμωση του πίσω κνημιαίου μυ βοηθάει σημαντικά στο θέμα του υπερπρηνισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top