Προβλήματα στην σχέση λόγω οικογένειας

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η κατάλληλη στιγμή κορίτσι μου είναι σήμερα (και αργά είναι).
Κάτι σημαίνει το γεγονός ότι τόσοι άνθρωποι έχουν την ίδια άποψη.
Ξεκίνα τις διαδικασίες και κλείσε τ΄αυτιά σου σε ο,τι κι αν σου πει!
Δεν υπάρχει καμια περίπτωση ν΄αλλάξει σκεπτικό και νοοτροπία αυτός ο άνθρωπος!
Αν παρατείνεις την άρρωστη αυτή κατάσταση το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι ν΄αποδυναμώνεις καθημερινά τον εαυτό του και την αξιοπρέπειά σου!

Πραγματικά απορώ με όσους από εσάς έχετε "ξεχειλώσει" αυτό το θέμα και της λέτε και της ξαναλέτε τι πρέπει να κάνει, πως κ.λπ. και γενικά πράγματα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ για κάθε λογικό και νοήμονα άνθρωπο!
Μόνο εγώ βλέπω πως ό,τι της γράφετε είναι χάσιμο χρόνου, γιατί δεν έχει καταλάβει καν ποια είναι η "ρίζα" του προβλήματός της;
Άμα ήξερα εξαρχής πως θα γίνουν έτσι τα πράγματα δεν θα συμφωνούσα να συγκατοικησουμε. Συμφώνησα επειδή είχαμε πει πως θα μοιραζόμαστε τα έξοδα του σπιτιού δια 3 και πως επίσης θα μοιραζόμαστε τις δουλειές.
Δεν είναι ο "μαμάκιας" το θέμα ρε παιδιά!
Το θέμα είναι ότι αυτή η κοπέλα θεώρησε ότι ήταν "οκ" το να έρθει να συγκατοικήσει μαζί μ' ένα ζευγάρι ένας "τρίτος" (όποιος κι αν είναι αυτός, δεν έχει σημασία) αρκεί να συμμετέχει στα έξοδα του σπιτιού!:whatever:

Ολόκληρη γυναίκα 27 χρονών που σκέφτεται μ' αυτό τον τρόπο, που ανέχεται επί έναν ολόκληρο χρόνο πράγματα τα οποία ο οποιοσδήποτε άλλος δε θα ανεχόταν ούτε καν 2η μέρα κ.λπ. (μη πιάσουμε και για πόσο διάστημα ανεχόταν άλλα από τον γκόμενό της που δε μας έχει πει καν, ΠΡΙΝ αρχίσει η "ατυχής" συγκατοίκηση) έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα και δε "σώζεται" μ' αυτό που κάνετε...ακόμη κι αν καταφέρει να ξεμπλέξει απ' την κατάσταση που την ταλαιπωρεί σήμερα, είναι θέμα χρόνου να ξαναμπλέξει αναλόγως στο προσεχές μέλλον!
Σήμερα είναι ο "μαμάκιας", αύριο θα είναι ο "νταβάς", μεθαύριο κάποιος άλλος προβληματικός και πάει λέγοντας!

Και δυστυχώς...
Θέλω να του πω να χωρίσουμε, αλλά με ποια πρόφαση;
Περιμένω την κατάλληλη στιγμή για να μπορέσω να φύγω.
...όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πραγματικά απορώ με όσους από εσάς έχετε "ξεχειλώσει" αυτό το θέμα και της λέτε και της ξαναλέτε τι πρέπει να κάνει, πως κ.λπ. και γενικά πράγματα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ για κάθε λογικό και νοήμονα άνθρωπο!
Μόνο εγώ βλέπω πως ό,τι της γράφετε είναι χάσιμο χρόνου, γιατί δεν έχει καταλάβει καν ποια είναι η "ρίζα" του προβλήματός της;

Δεν είναι ο "μαμάκιας" το θέμα ρε παιδιά!
Το θέμα είναι ότι αυτή η κοπέλα θεώρησε ότι ήταν "οκ" το να έρθει να συγκατοικήσει μαζί μ' ένα ζευγάρι ένας "τρίτος" (όποιος κι αν είναι αυτός, δεν έχει σημασία) αρκεί να συμμετέχει στα έξοδα του σπιτιού!:whatever:

Ολόκληρη γυναίκα 27 χρονών που σκέφτεται μ' αυτό τον τρόπο, που ανέχεται επί έναν ολόκληρο χρόνο πράγματα τα οποία ο οποιοσδήποτε άλλος δε θα ανεχόταν ούτε καν 2η μέρα κ.λπ. (μη πιάσουμε και για πόσο διάστημα ανεχόταν άλλα από τον γκόμενό της που δε μας έχει πει καν, ΠΡΙΝ αρχίσει η "ατυχής" συγκατοίκηση) έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα και δε "σώζεται" μ' αυτό που κάνετε...ακόμη κι αν καταφέρει να ξεμπλέξει απ' την κατάσταση που την ταλαιπωρεί σήμερα, είναι θέμα χρόνου να ξαναμπλέξει αναλόγως στο προσεχές μέλλον!
Σήμερα είναι ο "μαμάκιας", αύριο θα είναι ο "νταβάς", μεθαύριο κάποιος άλλος προβληματικός και πάει λέγοντας!

Και δυστυχώς....όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει!;)
Ευτυχώς κάποιος το είπε.
Η κοπέλα θέλει απλά να κάνει vent όλα αυτά τα καταπιεσμενα συναισθήματα (τα οποία βέβαια η ίδια καταπιεσε).
Όλοι όσοι της γράφετε να φύγει και να σκεφτεί τον εαυτό της (κάτι που κάνετε καλοπροαιρετα φυσικά, δεν αμφισβητώ αυτό) της κάνετε χειρότερο κακό γιατί νιώθει πως δικαιώνεται και πως ορθώς αισθάνεται θύμα. Μα να, δεν το βλέπει μόνο αυτή, το βλέπουμε κι εμείς οι ξένοι, οι άγνωστοι σε ένα φόρουμ, ότι περνάει ένα δράμα.
Το τι είναι σωστό να κάνει (σωστό για την ίδια) το ξέρει. Απλά δεν θέλει να το κάνει. Γιατί τα σημάδια υπήρχαν σίγουρα από την αρχή, η κοπέλα επέλεξε να τα αγνοήσει και τώρα μας παρουσιάζει την ιστορία ενός οσιομαρτυρα που δεινοπαθει αλλά επιλεκτικά δεν αναφέρει πως όλα αυτά τα δεινά είναι αποτέλεσμα των δικών της επιλογών. Και εννοείται ότι τώρα είναι δύσκολο να βγει από αυτό το μπέρδεμα γιατί που να ακούσει την λογική τώρα που υπάρχει και το συναίσθημα;
Τέλος πάντων, προς την θεματοθετρια, καλή τύχη και με περισσότερο μυαλό την επόμενη φορά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς κάποιος το είπε.
Η κοπέλα θέλει απλά να κάνει vent όλα αυτά τα καταπιεσμενα συναισθήματα (τα οποία βέβαια η ίδια καταπιεσε).
Όλοι όσοι της γράφετε να φύγει και να σκεφτεί τον εαυτό της (κάτι που κάνετε καλοπροαιρετα φυσικά, δεν αμφισβητώ αυτό) της κάνετε χειρότερο κακό γιατί νιώθει πως δικαιώνεται και πως ορθώς αισθάνεται θύμα. Μα να, δεν το βλέπει μόνο αυτή, το βλέπουμε κι εμείς οι ξένοι, οι άγνωστοι σε ένα φόρουμ, ότι περνάει ένα δράμα.
Το τι είναι σωστό να κάνει (σωστό για την ίδια) το ξέρει. Απλά δεν θέλει να το κάνει. Γιατί τα σημάδια υπήρχαν σίγουρα από την αρχή, η κοπέλα επέλεξε να τα αγνοήσει και τώρα μας παρουσιάζει την ιστορία ενός οσιομαρτυρα που δεινοπαθει αλλά επιλεκτικά δεν αναφέρει πως όλα αυτά τα δεινά είναι αποτέλεσμα των δικών της επιλογών. Και εννοείται ότι τώρα είναι δύσκολο να βγει από αυτό το μπέρδεμα γιατί που να ακούσει την λογική τώρα που υπάρχει και το συναίσθημα;
Τέλος πάντων, προς την θεματοθετρια, καλή τύχη και με περισσότερο μυαλό την επόμενη φορά.

Δεν νομίζω. Δεν την έκοψα για όσιομαρτυρά που θέλει να κλαφτει. Ήξερε ήδη όντως τι πρέπει να κάνει αλλά τα έγραψε εδώ γιατί υποσυνείδητα αποζητά την έγκριση μας για να τα κάνει. Είναι το ψυχολογικό προφίλ του ανθρώπου θύματος και συνάδει απόλυτα με το γεγονός ότι ανεχόταν ότι ανεχόταν τόσο καιρό.

Γι αυτό και την ρώτησα αν όλα στο σπίτι της ήταν οκ και προσωπικά I don't buy it πως ήταν όλα μέλι γάλα.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η μόνη λογική συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι το ότι δεν έχεις δουλειά να ανακατεύεσαι στα θέματα της οικογένειάς του.

Προβλήματα όπως οικονομικά χρέη, κακομαθημένα αδέρφια και λοχαγοί μανάδες , είναι δικά του προβλήματα που πρέπει να λύσει, κι όχι δικά σου.

Αν θέλεις να σε σέβονται και να έχεις μια κανονική σχέση , αρχικώς ξεκίνα από το να μην ανακατεύεσαι στα οικονομικά του αγοριού σου.

Άμα ήσασταν αρραβωνιασμένοι/παντρεμένοι να το καταλάβω, αλλά σε μια απλή σχέση, δεν βουτάς σε νερά με καρχαρίες.

Ούτε εκείνος κατά τη δική μου γνώμη είχε δουλειά να πληρώνει χρέη του πατέρα του. Μεγάλος άνθρωπος ο πατέρας, ας τα διαχειριστεί μόνος του, δε θα τα φορτώνουμε στα παιδιά μας.

Γενικότερα επειδή η ζωή είναι δύσκολη και τα προβλήματα δεν τελειώνουν ποτέ , αλλά ξεφυτρώνουν συνεχώς , καλό θα ήταν να κοιτάξεις τη ζωή σου. Οικογένειες, παιδιά, πεθερικά, χρέη, αδέρφια που φωνάζουν, δεν είναι σίγουρα τα όσα ονειρεύτηκαν οι γονείς σου για εσένα.

Θα πρότεινα να χαλαρώσεις και να σταματήσεις να κάνεις ότι τα χρέη του είναι και δικά σου, γιατί δεν είναι.

Φιλικά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Η μόνη λογική συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι το ότι δεν έχεις δουλειά να ανακατεύεσαι στα θέματα της οικογένειάς του.

Προβλήματα όπως οικονομικά χρέη, κακομαθημένα αδέρφια και λοχαγοί μανάδες , είναι δικά του προβλήματα που πρέπει να λύσει, κι όχι δικά σου.

Αν θέλεις να σε σέβονται και να έχεις μια κανονική σχέση , αρχικώς ξεκίνα από το να μην ανακατεύεσαι στα οικονομικά του αγοριού σου.

Άμα ήσασταν αρραβωνιασμένοι/παντρεμένοι να το καταλάβω, αλλά σε μια απλή σχέση, δεν βουτάς σε νερά με καρχαρίες.

Ούτε εκείνος κατά τη δική μου γνώμη είχε δουλειά να πληρώνει χρέη του πατέρα του. Μεγάλος άνθρωπος ο πατέρας, ας τα διαχειριστεί μόνος του, δε θα τα φορτώνουμε στα παιδιά μας.

Γενικότερα επειδή η ζωή είναι δύσκολη και τα προβλήματα δεν τελειώνουν ποτέ , αλλά ξεφυτρώνουν συνεχώς , καλό θα ήταν να κοιτάξεις τη ζωή σου. Οικογένειες, παιδιά, πεθερικά, χρέη, αδέρφια που φωνάζουν, δεν είναι σίγουρα τα όσα ονειρεύτηκαν οι γονείς σου για εσένα.

Θα πρότεινα να χαλαρώσεις και να σταματήσεις να κάνεις ότι τα χρέη του είναι και δικά σου, γιατί δεν είναι.

Φιλικά.

Δεν συμφωνώ και πολύ με αυτή σου την άποψη.

Ενω πιστεύω κι εγω ακράδαντα ότι πρέπει κανείς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του, αυτό το "μην ανακατεύεσαι" μοιάζει με λίγο "μη μιλάς, δε σου πέφτει λόγος".

Να μην ανακατευτεί κάποιος εαν δεν του ζητηθεί άποψη να το καταλάβω.
Να μην ανακατευτεί κάποιος εαν δεν τον επηρρεάζει, κι αυτό να το καταλάβω.

Όταν όμως ο άλλος σου ανοίγεται και σου λεει μα μα μου, "χρωστάω και στον αέρα που αναπνέω" και πάει να σου φορτώσει όλο το σόι στο σπίτι σα τους συγγενείς από το Δυρράχιο, εκεί την επηρρεάζει την άλλη.


Δηλαδή αν εσυ αύριο, πάψεις να είσαι μισθωτή, (παράδειγμα φέρνω, ακολούθα με λίγο) και πλακώσεις τα χρέη για να ανοίξεις δικό σου εστιατόριο που μετά θα το κλείσεις κακήν κακώς, δε θα πρέπει να το ξέρει ο μελλοντικός σου σύζυγος, που θα σε πάρει πακέτο μαζί με τα χρέη σου και την ελλειπή ικανότητα διαχείρισης χρημάτων; Κι αν του το φερνες στη συζήτηση ως δικαιολογία ή ως κλάψα ή ως οτιδήποτε, θα έπρεπε να κάθεται σιωπηλός και να μη μιλάει ή μετά μήπως θα έλεγες "εγώ είμαι μπλεγμένη κι αυτός είναι αδιάφορος;"

Όταν κάτι μας επηρρεάζει στο μέλλον και φαίνεται ήδη με τα κυάλια ο καπνός, δεν περιμένουμε να σβήσει ο άλλος ως οφείλει τη φωτιά. Ο άλλος μπορεί να είναι μαλάκας και να πάει να καεί. Εμείς τρέχουμε να σωθούμε (αν δεν μας επιτραπει να βοηθησουμε, ή δεν θέλουμε να βοηθήσουμε).
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ και πολύ με αυτή σου την άποψη.

Ενω πιστεύω κι εγω ακράδαντα ότι πρέπει κανείς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του, αυτό το "μην ανακατεύεσαι" μοιάζει με λίγο "μη μιλάς, δε σου πέφτει λόγος".

Να μην ανακατευτεί κάποιος εαν δεν του ζητηθεί άποψη να το καταλάβω.
Να μην ανακατευτεί κάποιος εαν δεν τον επηρρεάζει, κι αυτό να το καταλάβω.

Όταν όμως ο άλλος σου ανοίγεται και σου λεει μα μα μου, "χρωστάω και στον αέρα που αναπνέω" και πάει να σου φορτώσει όλο το σόι στο σπίτι σα τους συγγενείς από το Δυρράχιο, εκεί την επηρρεάζει την άλλη.


Δηλαδή αν εσυ αύριο, πάψεις να είσαι μισθωτή, (παράδειγμα φέρνω, ακολούθα με λίγο) και πλακώσεις τα χρέη για να ανοίξεις δικό σου εστιατόριο που μετά θα το κλείσεις κακήν κακώς, δε θα πρέπει να το ξέρει ο μελλοντικός σου σύζυγος, που θα σε πάρει πακέτο μαζί με τα χρέη σου και την ελλειπή ικανότητα διαχείρισης χρημάτων; Κι αν του το φερνες στη συζήτηση ως δικαιολογία ή ως κλάψα ή ως οτιδήποτε, θα έπρεπε να κάθεται σιωπηλός και να μη μιλάει ή μετά μήπως θα έλεγες "εγώ είμαι μπλεγμένη κι αυτός είναι αδιάφορος;"

Όταν κάτι μας επηρρεάζει στο μέλλον και φαίνεται ήδη με τα κυάλια ο καπνός, δεν περιμένουμε να σβήσει ο άλλος ως οφείλει τη φωτιά. Ο άλλος μπορεί να είναι μαλάκας και να πάει να καεί. Εμείς τρέχουμε να σωθούμε (αν δεν μας επιτραπει να βοηθησουμε, ή δεν θέλουμε να βοηθήσουμε).

Αυτό που εννοούσα ήταν ότι η κοπέλα έχει φορτωθεί με προβλήματα και χρέη, τα οποία δεν είναι δικά της.

Το να επιμερίζεται τα προβλήματα του αγοριού της απλά και μόνο γιατί τον "αγαπά", όπως λέει, δεν αποτελεί επαρκή αιτιολογία στα δικά μου αυτιά.

Ο μελλοντικός μου σύζυγος , ας πούμε, έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει τι αρρώστιες κουβαλάω, αν κουβαλάω, τι χρέη έχω, αν έχω, τι είδους δουλειά κάνω, αν κάνω, τι είδους σχέση έχω με τους δικούς μου και το πιάσατε το νόημα....

Δεν είναι όμως αναγκασμένος να πληρώσει τις δικές μου βλακείες/αποτυχίες/ρίσκα ούτε είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα χούγια των δικών μου. Άμα είναι να ξεκινήσεις να χτίσεις κάτι, το οτιδήποτε ,το χτίζεις από την αρχή και χωρίς παρεμβολές.

Αυτό ήταν το νόημα .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα ήταν ότι η κοπέλα έχει φορτωθεί με προβλήματα και χρέη, τα οποία δεν είναι δικά της.

Το να επιμερίζεται τα προβλήματα του αγοριού της απλά και μόνο γιατί τον "αγαπά", όπως λέει, δεν αποτελεί επαρκή αιτιολογία στα δικά μου αυτιά.

Ο μελλοντικός μου σύζυγος , ας πούμε, έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει τι αρρώστιες κουβαλάω, αν κουβαλάω, τι χρέη έχω, αν έχω, τι είδους δουλειά κάνω, αν κάνω, τι είδους σχέση έχω με τους δικούς μου και το πιάσατε το νόημα....

Δεν είναι όμως αναγκασμένος να πληρώσει τις δικές μου βλακείες/αποτυχίες/ρίσκα ούτε είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα χούγια των δικών μου. Άμα είναι να ξεκινήσεις να χτίσεις κάτι, το οτιδήποτε ,το χτίζεις από την αρχή και χωρίς παρεμβολές.

Αυτό ήταν το νόημα .

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος, συμφωνώ. Ούτε εσυ για τα δικά του. Μέχρι εδω καλά.

Γνωρίζεις όμως πολλούς ανθρώπους που είναι 100% ανοιχτοί εξ αρχής;

Τίποτα δεν λέγεται εκ των υστέρων;

Αυτό είναι τελείως ειλικρινές;

Οταν τα δεδομένα αλλάξουν με τετοιο τρόπο που σε επηρρεάζουν, οφείλεις να ασχοληθείς με αυτά. Οχι για να τα πάρεις πάνω σου, αντιθέτως για να μη βρεθείς με εκπλήξεις, αυτές ή και πιθανές άλλες που μπορεί να σου κρύβει, και τις οποίες δεν ήσουν υποχρεωμένος/η να φας στη μαπα.

Είναι κλασσική ερωτηση σε συμπεριφορικά τεστ:

"Αν έχετε κάνει μια συμφωνία και έχετε ξεκινησει να την υλοποιείτε και στην πορεία διαπιστώσετε οτι οι όροι αλλάζουν μονομερώς προς το δυσμενέστερο, τι κάνετε;

α) Τηρείτε τη συμφωνία β) Διαπραγματεύεστε γ) Αποχωρείτε."


Όταν κάποιοι έχουν "ασχοληθεί" αρκετά για να σε ξεγελάσουν ώστε να κερδίσουν τη φιλία σου ή τη σχέση σου και τον έρωτά σου (και κατα συνέπεια το χρόνο σου), οφείλεις να ανταποδώσεις το όμοιον. Να ασχοληθείς κι εσυ αναλόγως μαζί τους προκειμένου να τους κόψεις τη μαγκιά και να σώσεις την πάρτη σου.

Αυτό ήταν το δικό μου νόημα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι όμως αναγκασμένος να πληρώσει τις δικές μου βλακείες/αποτυχίες/ρίσκα ούτε είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα χούγια των δικών μου. Άμα είναι να ξεκινήσεις να χτίσεις κάτι, το οτιδήποτε ,το χτίζεις από την αρχή και χωρίς παρεμβολές.

Στην πράξη είναι. Αν παντρευτείς κάποιον με χρέη θα τα πληρώσεις κι εσύ. Είτε θα τα πληρώσεις ευθέως τσοντάροντας χρήμα, ή θα τα πληρώσεις εμμέσως στερούμενος άλλα πράγματα τα οποία θα απολάμβανες αν ήσουν με κάποιον που δεν είχε χρέη. Όπως επίσης θα ανεχτεί και τα χιούγια των δικών σου αν τα ανέχεσαι εσύ γιατί θα μπαίνουν και στην δική του ζωή θέλει δε θέλει.

"Αν έχετε κάνει μια συμφωνία και έχετε ξεκινησει να την υλοποιείτε και στην πορεία διαπιστώσετε οτι οι όροι αλλάζουν μονομερώς προς το δυσμενέστερο, τι κάνετε;

α) Τηρείτε τη συμφωνία β) Διαπραγματεύεστε γ) Αποχωρείτε."

Αλλάζουμε κι εμείς μονομερώς τους όρους προς το ευμενέστερο.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος, συμφωνώ. Ούτε εσυ για τα δικά του. Μέχρι εδω καλά.

Γνωρίζεις όμως πολλούς ανθρώπους που είναι 100% ανοιχτοί εξ αρχής;

Τίποτα δεν λέγεται εκ των υστέρων;

Αυτό είναι τελείως ειλικρινές;

Οταν τα δεδομένα αλλάξουν με τετοιο τρόπο που σε επηρρεάζουν, οφείλεις να ασχοληθείς με αυτά. Οχι για να τα πάρεις πάνω σου, αντιθέτως για να μη βρεθείς με εκπλήξεις, αυτές ή και πιθανές άλλες που μπορεί να σου κρύβει, και τις οποίες δεν ήσουν υποχρεωμένος/η να φας στη μαπα.

Είναι κλασσική ερωτηση σε συμπεριφορικά τεστ:

"Αν έχετε κάνει μια συμφωνία και έχετε ξεκινησει να την υλοποιείτε και στην πορεία διαπιστώσετε οτι οι όροι αλλάζουν μονομερώς προς το δυσμενέστερο, τι κάνετε;

α) Τηρείτε τη συμφωνία β) Διαπραγματεύεστε γ) Αποχωρείτε."


Όταν κάποιοι έχουν "ασχοληθεί" αρκετά για να σε ξεγελάσουν ώστε να κερδίσουν τη φιλία σου ή τη σχέση σου και τον έρωτά σου (και κατα συνέπεια το χρόνο σου), οφείλεις να ανταποδώσεις το όμοιον. Να ασχοληθείς κι εσυ αναλόγως μαζί τους προκειμένου να τους κόψεις τη μαγκιά και να σώσεις την πάρτη σου.

Αυτό ήταν το δικό μου νόημα.
Ναι βρε Βάλδεριε, αλλά εγώ δεν προετρεψα την κοπέλα να μείνει στο σκοτάδι, της κούνησα το χέρι (με αγάπη) εννοώντας ότι με χρέη/προβλήματα άλλων δεν ανακατευεσαι, δηλαδή ναι μεν να γνωρίζεις ποιο είναι το πρόβλημα, αλλα δε σημαίνει ότι εκείνη έχει την υποχρέωση να δώσει λύση. Τη λύση ας την δώσει η πολυαγαπημενη κατα τ αλλα οικογένεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην πράξη είναι. Αν παντρευτείς κάποιον με χρέη θα τα πληρώσεις κι εσύ. Είτε θα τα πληρώσεις ευθέως τσοντάροντας χρήμα, ή θα τα πληρώσεις εμμέσως στερούμενος άλλα πράγματα τα οποία θα απολάμβανες αν ήσουν με κάποιον που δεν είχε χρέη. Όπως επίσης θα ανεχτεί και τα χιούγια των δικών σου αν τα ανέχεσαι εσύ γιατί θα μπαίνουν και στην δική του ζωή θέλει δε θέλει.



Αλλάζουμε κι εμείς μονομερώς τους όρους προς το ευμενέστερο.
Όχι όχι, λάθος.

Εαν γνωρίζω ότι κάποιος έχει χρέη, τότε απλά δεν τον παντρεύομαι. Ας λύσει πρώτα τα χρέη κι οποια αλλά προβλήματα υπάρχουν και μετά να κοιτάξει τον γάμο.

Εαν πάλι δε γνώριζα για τα χρέη και τα μαθω μετά το πανηγύρι, τα μαζεύω και τσαο. Τέτοια μυστικά δε συγχωρούνται.

Βλέπεις, θέλω ηρεμία στη ζωή μου, όχι δράματα.

Το δεύτερο ήταν του Βαλδεριου, αλλά εαν ήμουν (που έχω υπάρξει) σε θέση που κάποιος αλλάζει τους όρους συμφωνίας (συνήθως γίνεται σε εργασιακους χώρους), τότε αρχικώς επισημαίνω την αλλαγή κι αν κατανοησώ ότι η αλλαγή ήρθε για να μείνει κι εγώ δεν καλυπτομαι από αυτήν, έφυγα.

Δε χάνω το χρόνο μου, γιατί ο χρόνος ειναι χρήμα, και το χρήμα δεν στο χαρίζουν.


*Όσον αφορά τους γονείς, εκείνοι έχουν εκπαιδευτει να με παίρνουν τηλ μια φορά την βδομάδα και πολύ τους είναι, να με βλέπουν μια φορά το χρόνο κι αν και να μην ανακατεύονται στη ζωή μου. Είδες τι μπορεί να γίνει άμα είσαι οικονομικά και συναισθηματικά ανεξάρτητος /η?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι όχι, λάθος.

Εαν γνωρίζω ότι κάποιος έχει χρέη, τότε απλά δεν τον παντρεύομαι. Ας λύσει πρώτα τα χρέη κι οποια αλλά προβλήματα υπάρχουν και μετά να κοιτάξει τον γάμο.

Εαν πάλι δε γνώριζα για τα χρέη και τα μαθω μετά το πανηγύρι, τα μαζεύω και τσαο. Τέτοια μυστικά δε συγχωρούνται.

Βλέπεις, θέλω ηρεμία στη ζωή μου, όχι δράματα.

Δε διαφωνώ στο ότι δεν τον παντρεύεσαι.Διαφώνησα στο ότι δεν σε επηρεάζουν αν τον παντρευτείς.


*Όσον αφορά τους γονείς, εκείνοι έχουν εκπαιδευτει να με παίρνουν τηλ μια φορά την βδομάδα και πολύ τους είναι, να με βλέπουν μια φορά το χρόνο κι αν και να μην ανακατεύονται στη ζωή μου. Είδες τι μπορεί να γίνει άμα είσαι οικονομικά και συναισθηματικά ανεξάρτητος /η?

Αυτό είναι λίγο πολύ γαϊδουριά καν εμέ, και στο λέει μεγαλύτερο γαϊδούρι από σένα. Οι γοννείς πολλές φορές θέλουν απλά να σε ακούσουν και να επικοινωνήσουν γιατί σε νοιάζονται. Ειδικά για τους γοννείς που δεν έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα πέραν του κοινωνικού περίγυρου, η τρίτη ηλικία και όταν αρχίσουν να μένουν μόνοι από θανάτους είναι δύσκολη και ένα απλό τηλέφωνο μπορεί να προσφέρει αρκετή χαρά στον άλλο. Εγώ δεν έχω θέμα να επικοινωνεί κάποιος με τους γοννείς του και καθημερινά. Είναι απόλυτα υγιές αρκεί να παραμένει στο "Τι κάνεις ρε μάνα, πήρα να σε ακούσω" και να μην καταλίγει σε εφ όλης της ύλης ανάλυση.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δε διαφωνώ στο ότι δεν τον παντρεύεσαι.Διαφώνησα στο ότι δεν σε επηρεάζουν αν τον παντρευτείς.




Αυτό είναι λίγο πολύ γαϊδουριά καν εμέ, και στο λέει μεγαλύτερο γαϊδούρι από σένα. Οι γονείς πολλές φορές θέλουν απλά να σε ακούσουν και να επικοινωνήσουν γιατί σε νοιάζονται. Ειδικά για τους γοννείς που δεν έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα πέραν του κοινωνικού περίγυρου, η τρίτη ηλικία και όταν αρχίσουν να μένουν μόνοι από θανάτους είναι δύσκολη και ένα απλό τηλέφωνο μπορεί να προσφέρει αρκετή χαρά στον άλλο. Εγώ δεν έχω θέμα να επικοινωνεί κάποιος με τους γοννείς του και καθημερινά. Είναι απόλυτα υγιές αρκεί να παραμένει στο "Τι κάνεις ρε μάνα, πήρα να σε ακούσω" και να μην καταλίγει σε εφ όλης της ύλης ανάλυση.
Δεν είναι γαϊδουρια χαχαχχαα το κάθε άλλο.

Λόγω εργασίας δεν μπορώ να τους βλέπω συχνά ούτε να τους μιλάω και με τα χρόνια συνήθισαν. Με παίρνουν να δουν αν είμαι καλά, αν χρειάζομαι κάτι και να μου δώσουν την ευχή τους λένε χαχχαχα..

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά οι γονείς μου και νέοι είναι ακόμη αλλά και παρέα έχουν. Πολλές φορές τους παίρνω και είναι με παρέα και μου λένε εκείνοι θα τα πούμε αλλη φορά. Θέλω να πω, είναι βρε παιδί μου κουλ.. Ούτε ανακατεύονται ούτε μου δημιουργούν προβλήματα.


Αλλά επειδή είναι ακριβώς έτσι, δεν έχει πρόβλημα ούτε ο δικός μου να τους μιλάει. Τους πάει πολύ λέει γιατί κάθε φορά που μιλάμε αυτό που θα ρωτήσουν είναι.. Κάνα ταξιδάκι θα πάτε?? Κάνα κομμωτήριο, η μάνα μου λέει. πηγές.. Χααχχαχα πέεεερα βρέχει οι δικοί μου. Έτσι θα πρέπει για εμένα... Και με τους γονείς μου είμαι σαν φίλη εν τέλει.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είδα πάνω κάτω αυτά που γράφετε και συμφωνώ και με αυτούς που της είπατε να χωρίσει και με με τον Jack of spades και την meetme. Απλά θέλω να προσθέσω ότι για κάποιους είναι δύσκολο να χωρίσουν, πρέπει να γίνει ο καταυλισμός του Νώε, σεισμοί καταποντισμοι κλπ. Και δε χρειάζεται να φτάσεις σε τέτοιο σημείο γιατί κακά τα ψέματα η αγάπη απο μόνη της δεν αρκεί
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γι' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν οι ειδικοί επιστήμονες (ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κ.λπ.)...η θεματοθέτρια π.χ. χρειάζεται επειγόντως έναν τέτοιο άνθρωπο να την αναλάβει 24/7 και για μεγάλο χρονικό διάστημα...και πάλι δύσκολο θα 'ναι σ' αυτή την ηλικία!
Να έχεις 24ώρη επίβλεψη από ειδικό ψυχικής υγείας δεν γίνεται, εκτός και αν είσαι σε κλινική ψυχικής υγείας με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Στην περίπτωση της κοπέλας εννοείται πως δεν απαιτείται κάτι τέτοιο με βάση αυτά που διαβάζουμε (αν υπάρχουν άλλα θέματα δεν το ξέρουμε, ούτε είμαστε ειδικοί να κάνουμε διάγνωση).

Στο θέμα της ηλικίας διαφωνώ, η ηλικία της κοπέλας μια χαρά είναι δεν υπάρχει ηλικιακή κλίμακα που να συνδέεται με το βαθμό δυσκολίας/ευκολίας στην επίλυση του όποιου προβλήματος αντιμετωπίζει ο άνθρωπος. Επίσης, το να προδιαθέτεις το χρονικό διάστημα που θα κάνει κάποιος π.χ. ψυχοθεραπεία είναι άτοπο. Οι διαφορετικές τεχνικές/σχολές που χρησιμοποιούνται απαιτούν ακαι διαφορετικό χρόνο περάτωσης. Άλλο να κάνεις CBT (Γνωστικό-Συμπεριφορική Θεραπεία), άλλο Ψυχανάλυση και άλλο Θεραπεία Αποστροφής. Συν του ότι επειδή πρόκειται για άνθρωπο δεν έχουν όλοι τα ίδια αποτελέσματα στο ίδιο χρόνο.

Νομίζω είναι πολύ εύκολο να πούμε ότι κάποιος π.χ. είναι για το «ψυχιατρείο» και γενικά πράγματα βαριά, μιας και δεν υπάρχει όριο στο τι λέγεται δυστυχώς από τον καθένα μας :/ .

Πάντα φιλικά έτσι χωρίς ίχνος επίθεσης προς εσένα :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Ναι βρε Βάλδεριε, αλλά εγώ δεν προετρεψα την κοπέλα να μείνει στο σκοτάδι, της κούνησα το χέρι (με αγάπη) εννοώντας ότι με χρέη/προβλήματα άλλων δεν ανακατευεσαι, δηλαδή ναι μεν να γνωρίζεις ποιο είναι το πρόβλημα, αλλα δε σημαίνει ότι εκείνη έχει την υποχρέωση να δώσει λύση. Τη λύση ας την δώσει η πολυαγαπημενη κατα τ αλλα οικογένεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι όχι, λάθος.

Εαν γνωρίζω ότι κάποιος έχει χρέη, τότε απλά δεν τον παντρεύομαι. Ας λύσει πρώτα τα χρέη κι οποια αλλά προβλήματα υπάρχουν και μετά να κοιτάξει τον γάμο.

Εαν πάλι δε γνώριζα για τα χρέη και τα μαθω μετά το πανηγύρι, τα μαζεύω και τσαο. Τέτοια μυστικά δε συγχωρούνται.

Βλέπεις, θέλω ηρεμία στη ζωή μου, όχι δράματα.

Το δεύτερο ήταν του Βαλδεριου, αλλά εαν ήμουν (που έχω υπάρξει) σε θέση που κάποιος αλλάζει τους όρους συμφωνίας (συνήθως γίνεται σε εργασιακους χώρους), τότε αρχικώς επισημαίνω την αλλαγή κι αν κατανοησώ ότι η αλλαγή ήρθε για να μείνει κι εγώ δεν καλυπτομαι από αυτήν, έφυγα.

Δε χάνω το χρόνο μου, γιατί ο χρόνος ειναι χρήμα, και το χρήμα δεν στο χαρίζουν.


*Όσον αφορά τους γονείς, εκείνοι έχουν εκπαιδευτει να με παίρνουν τηλ μια φορά την βδομάδα και πολύ τους είναι, να με βλέπουν μια φορά το χρόνο κι αν και να μην ανακατεύονται στη ζωή μου. Είδες τι μπορεί να γίνει άμα είσαι οικονομικά και συναισθηματικά ανεξάρτητος /η?

Το ξέρω καλό μου πως το σκεφτόσουν και δεν έχουμε διάσταση και διαφωνία αλλά μάλλον αλληλοεπικάλυψη στις απόψεις μας. Το ξέρω ότι η πρόθεσή σου είναι καλή, δεν αμφέβαλλα στιγμή.

Στα τεχνικά διαφωνήσαμε, όπως λένε και οι Τούρκοι στην επικαιρότητα με το του Έβρου, "δεν είναι συνοριακό αλλα τεχνικό το θέμα".:jester: (ρε ρίχτε με το πυροβολικό να μη μεινει ούτε κολυμπηθρόξυλο απο το φυλάκιο:devil:)

ΥΓ: Παιδιά μου έβγαλε και όνομα η ασημοβασίλω! Με λέει Βαλδέριο!:laugh:


Αλλάζουμε κι εμείς μονομερώς τους όρους προς το ευμενέστερο.

Δε γίνεται αγορίνα μου αυτό πάντα. Ο απατεώνας είναι πιο σαϊνι από σένα, γι αυτό σε έφερε εξ αρχής προ δυσμενέστερων τετελεσμένων. Φεύγεις και τον αφήνεις με τα παπάρια στα μάτια. Εγω απατεωνιές δε γουστάρω. Από κανέναν και καμία.

Συγγνώμη για το οφφ τοπικ προκαταβολικά. Καμάρι που γουστάρεις γλωσσικούς τσαμπουκάδες, το επηρεάζω γράφεται με ένα και όχι δύο ρ, άλλο αν η επιρροή γράφεται με δύο. Μη στεναχωριέσαι, είναι αρκετά κοινό λάθος!

Ευχαριστώ για τη διόρθωσή σου, έχεις δίκιο. Την χρειαζόμουν. Αν το ξαναδεις να μου ξαναπείς, κάτι μπορεί να με είχε επηρρεάσει.:devil:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε γίνεται αγορίνα μου αυτό πάντα. Ο απατεώνας είναι πιο σαϊνι από σένα, γι αυτό σε έφερε εξ αρχής προ δυσμενέστερων τετελεσμένων. Φεύγεις και τον αφήνεις με τα παπάρια στα μάτια. Εγω απατεωνιές δε γουστάρω. Από κανέναν και καμία.

Καλά τώρα μιλάμε εντελώς αφαιρετικά οπότε μπορούμε να λέμε ότι να ναι. Το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι αφού είναι τόσο σαίνι δεν προέβλεψε ότι εσύ μπορείς να την κάνεις πρωτού σου ανανκοινώσει τις νέες συνθήκες? Έχεις κανένα απτό παράδειγμα?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Καλά τώρα μιλάμε εντελώς αφαιρετικά οπότε μπορούμε να λέμε ότι να ναι. Το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι αφού είναι τόσο σαίνι δεν προέβλεψε ότι εσύ μπορείς να την κάνεις πρωτού σου ανανκοινώσει τις νέες συνθήκες? Έχεις κανένα απτό παράδειγμα?

Έχω από την εμπειρία μου με επενδύσεις, αλλά δεν θέλω να το αναλύσω σε δημόσιο χώρο.

Γενικά πάντα υπάρχει κάποιος πιο απατεώνας και πιο πονηρος απο μας. Την ώρα που θα ρθουν οι δυσμενείς συνθήκες μπορεί και να μπορέσεις να γλιτώσεις, αλλά όχι χωρίς χασούρα. Έστω και λίγη. Και η ταραχή και η συνειδητοποίηση οτι πιάστηκες μαλάκας ή οτι υπήρχε μυστικό, είναι μια σφαλιάρα για το μέσα σου από μόνη της. Ειδικά αν είναι και προσωπικά τα θέματα όπως της κοπέλας.
 

brown eyes

Νεοφερμένος

Η brown eyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα ήταν ότι η κοπέλα έχει φορτωθεί με προβλήματα και χρέη, τα οποία δεν είναι δικά της.

Το να επιμερίζεται τα προβλήματα του αγοριού της απλά και μόνο γιατί τον "αγαπά", όπως λέει, δεν αποτελεί επαρκή αιτιολογία στα δικά μου αυτιά.

Ο μελλοντικός μου σύζυγος , ας πούμε, έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει τι αρρώστιες κουβαλάω, αν κουβαλάω, τι χρέη έχω, αν έχω, τι είδους δουλειά κάνω, αν κάνω, τι είδους σχέση έχω με τους δικούς μου και το πιάσατε το νόημα....

Δεν είναι όμως αναγκασμένος να πληρώσει τις δικές μου βλακείες/αποτυχίες/ρίσκα ούτε είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα χούγια των δικών μου. Άμα είναι να ξεκινήσεις να χτίσεις κάτι, το οτιδήποτε ,το χτίζεις από την αρχή και χωρίς παρεμβολές.

Αυτό ήταν το νόημα .

Με αυτόν τον άνθρωπο γνωρίστηκαμε, ερωτευτήκαμε, περνούσαμε πολύ καλά και είχε και ο καθένας το δικό του σπίτι. Και είτε βρισκόμασταν στο δικό μου είτε στο δικό του. Όταν ήρθε και ο αδερφός του και άρχισε να μου συζητάει για συγκατοίκηση, εγώ στην αρχή του είχα προτείνει να κρατήσει το σπίτι που έχει ήδη για να μένει ο αδερφός του και αυτός να έρχεται να μένει σε μένα όποτε θέλει, και όποτε θέλει να είναι με τον αδερφό του. Αλλά ρε παιδιά, όταν τον είδα ποσο ζορίζεται με τα λεφτά, γιατί οντως ο,τι έβγαζε το έδινε για να ξεχρεώσει το χρέος, συμφώνησα στη συγκατοίκηση. Γιατί πίστευα, όπως είχαμε πει κιόλας, ότι θα δουλεύουμε και οι 3. Και εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι, η συγκατοίκηση με αλλα άτομα συνηθίζεται γιατί είναι πολύ ακριβά τα ενοίκια. Το έκανα από αγάπη, από χαζομάρα, από αφέλεια όπως θέλετε πειτε το. Αλλά τι να έκανα; Να μην του συμπαραστεκόμουν; Τα προβλήματα άρχισαν μετά την συγκατοίκηση που είδα ποσο καλομαθημένος ειναι ο μικρός και ποσο μαμακιας ο μεγάλος.
Εμένα δεν θα με πείραζε να τον βοηθήσω οικονομικά, ψυχολογικά, ο,τι μπορούσα τέλος πάντων, αρκεί να έβλεπα ότι τα εκτιμάει και τα σέβεται. Και ότι μετράω για αυτόν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@brown eyes άκου να δεις τι γίνεται. Ο σύντροφος σου είναι ο τύπος ανθρώπου που θα κουβαλάει παντού τους δικούς του. Τα αρνητικά των δικών του δεν δέχεται να τα δει, ή δεν μπορεί να τα δει, ή τα βλέπει αλλά δεν τον ενδιαφέρει ή δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτά. Εγώ είμαι κατά του να χωρίσεις, ωστόσο αν δε θες να ζήσεις μίζερα θα πρέπει να θέσεις κάποια πράγματα στη σχέση σου. Το πρώτο πράγμα είναι ότι θα ζείτε μόνοι. Και όταν λέω μόνοι δεν εννοώ εσείς στο ένα διαμέρισμα και ο αδερφός του ή η μάνα του στο δίπλα ή στον πάνω κάτω όροφο. Εννοώ μόνοι και σε διαφορετικά σπίτια και ιδανικά σε διαφορετική πόλη. Αν δεν το κάνεις αυτό, όλο του το σόι θα σου είναι βάρος μια ολόκληρη ζωή. Έχουν γίνει ήδη βάρος και πίστεψε με όταν θα γίνεται για μια δυο δεκαετίες δε θα αντέξεις άλλο. Θα παίξει πάρα πολύ και στο μέλλον το σύνδρομο της ελληνίδας πεθεράς η οποία αργά ή γρήγορα θα ξεκινήσει να στη λέει και να σου βάζει εμπόδια και προβλήματα. Αν έχετε προβλήματα οικονομικά και θέλετε να συγκατοικήσετε με κάποιον αλλον, καλύτερα αυτός ο άλλος να είναι φίλος ή ξένος, παρά συγγενής του γιατί θα τον εκμεταλλεύονται και μέσω αυτού θα εκμεταλλεύονται και εσένα. Ωστόσο αν δεν σε καταλάβει και προβεί πάλι σε ψυχολογικό πόλεμο, τότε ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το μέλλον σου. Μπορεί ο σύντροφος σου να ειναι πολυ καλος άνθρωπος και σύντροφος και να μην μπορείς να βρεις άλλον τέτοιο, αλλά από ότι φαίνεται αφήνει την οικογένεια του να τον επηρεάζει πολύ και αυτό μακροπρόθεσμα κρύβει πολλούς κινδύνους.

Όσον αφορά αυτό που είπες για την συγκατοίκηση @Jack of Spades στο εξωτερικό είναι συχνό φαινόμενο. Και εγώ έχω ζήσει με συγκατοίκους και θα ξαναζήσω. Επίσης συνήθως το να γνωρίζεις τους συγκατοίκους σου είναι θετικό γιατί έχεις καλή επικοινωνία και είσαι πιο άνετος. Ωστόσο εδώ το πρόβλημα είναι άλλο, είναι ότι δεν τηρούνται οι κανόνες που μπήκαν στο σπίτι. Ακόμα και συγγενής σου να είναι ο άλλος, ή και πολύ καλός φίλος, το να μπαίνουν κανόνες στο σπίτι και να τηρούνται είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Στο επόμενο σπίτι που θα μπω θα θέσω κάποιους κανόνες καθαριότητας που θα πρέπει να τηρούνται σε εβδομαδιαία βάση.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αυτα τα προβλήματα δεν πρόκειται ποτέ να διορθωθούν κι αυτό γιατί είναι 30 χρονών μουλάρι ο άλλος και συμπεριφέρεται σαν 10χρονο. Ακόμα και στα 15 μας στην εφηβεία θυμάμαι να μην αφήνουμε τη μάνα μας να επέμβει ούτε στο τι κούρεμα θα κάνουμε, κι αυτός έφτασε 30 και μιλάει 5 φορές με τη μαμά στο τηλ. Φορτώνει και τον μικρο χαραμοφάι πάνω στην πλάτη της brown eyes κι όλα καλά.

Αλήθεια πότε περιμένεις να αλλάξει? Στα 40 ή είναι μικρός ακόμα. Απλά χώρισέ τον εκτός αν έχεις ανασφάλειες ότι θα μείνεις μόνη σου, δεν θα βρεις άλλον σαν κι αυτό το κελεπούρι κοκ οπότε και θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι μια ζωή θα έχει δερβέναγες. Αλλά αν αποφασίσει η μαμά του που θα πάτε μήνα του μέλλιτος ή να θα κάνετε σεξ στη νηστεία να μην παραξενευτείς, θα είναι αποτέλεσμα δικών σου επιλογών.

Και όπως βλέπω δεν έχεις διάθεση να τον χωρίσεις, αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε τόσο.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Με αυτόν τον άνθρωπο γνωρίστηκαμε, ερωτευτήκαμε, περνούσαμε πολύ καλά και είχε και ο καθένας το δικό του σπίτι. Και είτε βρισκόμασταν στο δικό μου είτε στο δικό του. Όταν ήρθε και ο αδερφός του και άρχισε να μου συζητάει για συγκατοίκηση, εγώ στην αρχή του είχα προτείνει να κρατήσει το σπίτι που έχει ήδη για να μένει ο αδερφός του και αυτός να έρχεται να μένει σε μένα όποτε θέλει, και όποτε θέλει να είναι με τον αδερφό του. Αλλά ρε παιδιά, όταν τον είδα ποσο ζορίζεται με τα λεφτά, γιατί οντως ο,τι έβγαζε το έδινε για να ξεχρεώσει το χρέος, συμφώνησα στη συγκατοίκηση. Γιατί πίστευα, όπως είχαμε πει κιόλας, ότι θα δουλεύουμε και οι 3. Και εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι, η συγκατοίκηση με αλλα άτομα συνηθίζεται γιατί είναι πολύ ακριβά τα ενοίκια. Το έκανα από αγάπη, από χαζομάρα, από αφέλεια όπως θέλετε πειτε το. Αλλά τι να έκανα; Να μην του συμπαραστεκόμουν; Τα προβλήματα άρχισαν μετά την συγκατοίκηση που είδα ποσο καλομαθημένος ειναι ο μικρός και ποσο μαμακιας ο μεγάλος.
Εμένα δεν θα με πείραζε να τον βοηθήσω οικονομικά, ψυχολογικά, ο,τι μπορούσα τέλος πάντων, αρκεί να έβλεπα ότι τα εκτιμάει και τα σέβεται. Και ότι μετράω για αυτόν.
Μην πιστεύεις κοπέλα μου ό,τι σου λένε. Και μη νιώθεις τέτοια συναισθηματική εξάρτηση .

Αρχικώς είναι αγένεια και καθόλου καλοί τρόποι, να συζείς με άτομο του αντίθετου φύλου , που δεν είναι το ερωτικό σου ενδιαφέρον. Άλλο να είστε 3 κοπέλες, άλλο να είσαι εσύ, η αδερφή σου κι ο αδερφός σου κι άλλο να μένει μαζί σας ο αδερφός του καλού σου. Κακώς λοιπόν που στο πρότεινε, καθόλου gentleman.

Πάντα στην αρχή είναι όλα καλά και ρόδινα, στην πορεία είναι το θέμα. Μην αφήνεις να σε εκμεταλλεύονται και το χειρότερο να σου συμπεριφέρονται δίχως καμία ένδειξη σεβασμού.

Μάθε να αγαπάς αυτούς που σε εκτιμούν.


Φιλικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top