Προγραμματισμός σε C++

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Με την αρχή της νέας χρονιάς, ξεκινάει ο 25ος πανελλήνιος διαγωνισμός πληροφορικής.Ο πανελλήνιος διαγωνισμός πληροφορικής (πδπ) πρόκειται για έναν διαγωνισμό που απευθύνεται σε μαθητές απο 12-18 ετών με ιδιαίτερες γνώσεις στον προγραμματισμό και τους αλγόριθμους.Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τον διαγωνισμό στo www.pdp.gr .Για να λάβετε μέρος στον διαγωνισμό, πρέπει να γνωρίζεται προγραμματισμό σε μία απο τις γλώσσες της IOI (c,c++,pascal) και κάποιες αλγοριθμικές τεχνικές, αν θέλετε να τα πάτε καλά.
Αν ασχολείστε ερασιτεχνικά με τον προγραμματισμό (και είστε μαθητές) , πιστεύω θα ήταν καλό να λάβετε μέρος, έστω για την εμπειρία.
Καλή επιτυχία :) αν έχετε απορίες για τον διαγωνισμό μπορείτε να μου στείλετε pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afanhs

Νεοφερμένος

Ο afanhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Ξέρει κανεις σας κάποιο καλο πρόγραμμα που να μπορώ να doulepcw σε γλώσσα προγραμματισμού c++ αλλα να ανταποκρίνεται και στα windows 8??
Έτρεχα για καιρό το δεν c++ στα ΧΡ αλλα τώρα στα 8 δεν τρέχει. Έχετε να προτείνεται τίποτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Ξέρει κανείς σας κάποιο καλό πρόγραμμα που να μπορώ να δουλέψω σε γλωσσά προγραμματισμού C++ αλλά να ανταποκρίνεται και στα windows 8;;
Έτρεχα για καιρό το dev-C++ στα XP αλλά τώρα στα 8 δεν τρέχει. Έχετε να προτείνεται τίποτα;;;
Τα Windows 8 είναι για τα φορτώσεις σε ένα tablet και να κάνεις μόστρα στους φίλους σου σε φάση "κοίτα, έχω τετραγωνάκια, που τα λέμε tiles και τα μετακινώ δεξιά κι αριστερά σαν χαζοχαρούμενο τρίχρονο". Όχι για σοβαρή δουλειά. Και προπάντως όχι για προγραμματισμό. Αν θες προγραμματισμό, θα βάλεις linux.

But, in any case, ποιος είμαι εγώ για να σε φέρω στον ίσιο δρόμο του Turing, απολωλός πρόβατο.
---> Code::Blocks, Visual Studio, Eclipse, NetBeans... check them out. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Borland c++ , Dev c++ (αυτον χρησιμοποιώ στα 7) αλλα για τα 8 το πιο πιθανο είναι οτι χρειάζεσαι code::blocks , είναι ο πιο καινούριος και πιο συχνά ενημερώμενος Compiler για C++ νομίζω. Κατα τ'άλλα ναι, get linux:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
code::blocks = IDE
no compiler
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε βασικά το Dev νομίζω είναι και λίγο αρχαίο ο μόνος λόγος που χρησιμοποιείται ακόμα είναι λόγω ευκολίας. Όχι κι ότι έτσι όπως το πάμε στα windows η μόνη συμβατή σουίτα δε θα ναι το visual studio αλλά νταξ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Ξέρει κανεις σας κάποιο καλο πρόγραμμα που να μπορώ να doulepcw σε γλώσσα προγραμματισμού c++ αλλα να ανταποκρίνεται και στα windows 8??
Έτρεχα για καιρό το δεν c++ στα ΧΡ αλλα τώρα στα 8 δεν τρέχει. Έχετε να προτείνεται τίποτα???

βάλε κανονικά windows και τρέξε όποιον ide θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...prompt δεν εχουν τα 8?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
...prompt δεν εχουν τα 8?
Έχουν, αλλά τι να του πούμε; "Βάλε vim/notepad++, g++ και κάνε τα πάντα από terminal"; Θα φουντάρει απ' το παράθυρο έτσι και τ' ακούσει. Ο average χρήστης άμα ακούσει για terminal βγάζει σπυριά.

Αλλά είναι κι αυτό μια λύση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μια άλλη λύση είναι cygwin 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...ή να κάνει τη δουλειά του ονλάην ο άνθρωπος
πχ στο codepad:

https://codepad.org/uUHSIUVi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εδώ δε ξέρει να ξεχωρίζει το IDE από το compiler ακόμα, θα μάθει και terminal?

το Νetbeans είναι εξίσου απλό με Dev. Το Eclipse δεν είναι καθόλου καλή ιδεά για αρχάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σιγά την πυρηνική φυσική ρε παιδιά 5 βασικες εντολές του unix θελει να ξέρεις. Δηλαδή τι σκατά προγραμματισμό θα μάθει ο άλλος αν δεν έχει δει από πρώτο χέρι τι θα πει μεταγλώτιση και έχει μάθει σε κάθε πρόγραμμα να πατάει κουμπάκι "compile & run"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ρε συ Μπιλλ ο καθένας έχει το δικό του τρόπο σκέψης(?), τι θες τώρα εσύ; :P

Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει καν στη πορεία ο προγραμματισμός και να το παρατήσει... τι να τα κάνει αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afanhs

Νεοφερμένος

Ο afanhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, αν και αργησα λιγο να ξαναγραψω. Δοκιμασα ολες τις λυσεις που μου προτεινατε αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με βολεψαν και παρα πολυ οποτε μετα απο ψαξιμο κατεβασα το wxDev C++, το οποιο ειναι καπως καλυτερο απο το προηγουμενο dev που ειχα και τρεχει και στα 8 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
ΥΓ 1. Καποιοι προτεινατε να βαλω linux. Η αληθεια ειναι οτι τα 8 ηταν προ-εγκατεστημενα στο λαπτοπ που αγορασα πριν λιγο καιρο, για το οποιο εδωσα αρκετα και ομολογω πως δεν εχω ορεξη να τσονταρω και αλλα λεφτα σε αυτο (δεν ξερω καν ποσο θα μου κοστισει η αλλαγη αυτη). Οποτε μιας και ειμαι και αρχαριος και εχω μονο ενα μαθημα προγραμματισμου για αρχη θα αρκεστω σε αυτο.
ΥΓ 2. Ως απαντηση στο παραπανω μηνυμα, βρισκω τον προγραμματισμο αρκετα ενδιαφερον και σκεφτομαι στο μελλον να το συνδιασω με το αντικειμενο που σπουδαζω τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, αν και αργησα λιγο να ξαναγραψω. Δοκιμασα ολες τις λυσεις που μου προτεινατε αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με βολεψαν και παρα πολυ οποτε μετα απο ψαξιμο κατεβασα το wxDev C++, το οποιο ειναι καπως καλυτερο απο το προηγουμενο dev που ειχα και τρεχει και στα 8 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
ΥΓ 1. Καποιοι προτεινατε να βαλω linux. Η αληθεια ειναι οτι τα 8 ηταν προ-εγκατεστημενα στο λαπτοπ που αγορασα πριν λιγο καιρο, για το οποιο εδωσα αρκετα και ομολογω πως δεν εχω ορεξη να τσονταρω και αλλα λεφτα σε αυτο (δεν ξερω καν ποσο θα μου κοστισει η αλλαγη αυτη). Οποτε μιας και ειμαι και αρχαριος και εχω μονο ενα μαθημα προγραμματισμου για αρχη θα αρκεστω σε αυτο.
ΥΓ 2. Ως απαντηση στο παραπανω μηνυμα, βρισκω τον προγραμματισμο αρκετα ενδιαφερον και σκεφτομαι στο μελλον να το συνδιασω με το αντικειμενο που σπουδαζω τωρα.


Λοιπον, εχεις windows 8, θεωρεις οτι η μεταβαση σε linux θα σου κοστισει, προφανος δεν εχεις και πολλες γνωσεις και απο οτι εχω καταλαβει ο προγραμματισμος καπος μπηκε σφηνα στις σπουδες σου, δεν ειναι κυριο μερος τους δηλαδη.

Λοιπον, πρωτα απο ολα η μεταβαση στα linux δεν θα σου κοστισει τιποτα, ειναι ελευθερο λογισμικο. Και σαφως δεν θα πας σε καποιον τεχνικο για να στο βαλει αλλα θα πρεπει να το κανεις μονος σου. Αν δεν εισαι ετοιμος ή προθυμος να το κανεις μονος σου, δυσκολο να εχεις μελλον σχετικο με τον προγραμματισμο.
Ως αρχαριος δεν σε επιρεαζει, το ζητημα ειναι ποσο θελεις να ασχολιθεις ο ιδιος. Προγραμματιστης δεν γινεσε παρακολουθοντας μερικα μαθηματα σε πανεπιστιμιακο επιπεδο, προγραμματιστης γινεσαι λιωνοντας με τις ωρες μπροστα σε μια οθονη, επειδη το γουσταρεις.
Δεν σου λεω κατι με κακια, απλα θα πρεπει να εχεις καποια πραγματα υποψην σου και να σκεφτεις αν πραγματικα το θες. Και με ενα μαθημα προγραμματισμου δεν θα καταλαβεις τι πραγματα ειναι προγραμματισμος, ιδικα αν εισαι σε καποιο τμημα που δεν εχει ως αντικειμενο την πληροφορικη. Ψαχτο λιγο καλητερα, πειραματισου, βαλε και linux, βαλε και hackintosh, δες και πια ειναι η πραγματικη χρηση που κανεις και αποφασισε, οχι γιατι κατι ητανε προεγκατεστιμενο, αλλα γιατι ειναι στα μετρα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afanhs

Νεοφερμένος

Ο afanhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπον, εχεις windows 8, θεωρεις οτι η μεταβαση σε linux θα σου κοστισει, προφανος δεν εχεις και πολλες γνωσεις και απο οτι εχω καταλαβει ο προγραμματισμος καπος μπηκε σφηνα στις σπουδες σου, δεν ειναι κυριο μερος τους δηλαδη.

Λοιπον, πρωτα απο ολα η μεταβαση στα linux δεν θα σου κοστισει τιποτα, ειναι ελευθερο λογισμικο. Και σαφως δεν θα πας σε καποιον τεχνικο για να στο βαλει αλλα θα πρεπει να το κανεις μονος σου. Αν δεν εισαι ετοιμος ή προθυμος να το κανεις μονος σου, δυσκολο να εχεις μελλον σχετικο με τον προγραμματισμο.
Ως αρχαριος δεν σε επιρεαζει, το ζητημα ειναι ποσο θελεις να ασχολιθεις ο ιδιος. Προγραμματιστης δεν γινεσε παρακολουθοντας μερικα μαθηματα σε πανεπιστιμιακο επιπεδο, προγραμματιστης γινεσαι λιωνοντας με τις ωρες μπροστα σε μια οθονη, επειδη το γουσταρεις.
Δεν σου λεω κατι με κακια, απλα θα πρεπει να εχεις καποια πραγματα υποψην σου και να σκεφτεις αν πραγματικα το θες. Και με ενα μαθημα προγραμματισμου δεν θα καταλαβεις τι πραγματα ειναι προγραμματισμος, ιδικα αν εισαι σε καποιο τμημα που δεν εχει ως αντικειμενο την πληροφορικη. Ψαχτο λιγο καλητερα, πειραματισου, βαλε και linux, βαλε και hackintosh, δες και πια ειναι η πραγματικη χρηση που κανεις και αποφασισε, οχι γιατι κατι ητανε προεγκατεστιμενο, αλλα γιατι ειναι στα μετρα σου!

Φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και συμφωνω με τα οσα αναφερεις. Καταρχας οχι δεν ηξερα οτι το linux ειναι ελευθερο λογισμικο. Παντως παρολο που δεν ειναι το κυριο αντικειμενο των σπουδων μου ο προγραμματισμος, ισως ειναι το μαθημα που εχω αφιερωσει την περισσοτερη ωρα. Τελος παντων, αν ειναι θα σου στειλω ενα μηνυμα να σε ρωτησω καποια πραγματα για τα λειτουργικα, μην την κανουμε εδω την κουβεντα και ειναι λιγο ακυρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Programming rulezZZzz :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και συμφωνω με τα οσα αναφερεις. Καταρχας οχι δεν ηξερα οτι το linux ειναι ελευθερο λογισμικο. Παντως παρολο που δεν ειναι το κυριο αντικειμενο των σπουδων μου ο προγραμματισμος, ισως ειναι το μαθημα που εχω αφιερωσει την περισσοτερη ωρα. Τελος παντων, αν ειναι θα σου στειλω ενα μηνυμα να σε ρωτησω καποια πραγματα για τα λειτουργικα, μην την κανουμε εδω την κουβεντα και ειναι λιγο ακυρη.

Εχει και σχετικα θεματα αν ενδιαφερεσε για τις γνωμες και αλλων. Μπορεις να να μου στειλεις πμ οποτε θες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οπ...καιρο είχα να ρωτήσω :P

Χτες στο σχολείο κάναμε προγραμματισμό (ναι την βλακεια το αεππ...(εμενα μ'αρέσει:P)) και κατι λέγαμε και να μην τα πολυλογώ μου είπε η καθηγητρια οτι μπορουμε στην Logo να προγραμματισουμε ρομποτακια Lego να κουνιουνται...

απο χτες ψάχνω παντού να βρω τι σοι είναι αυτα τα 'ρομποτακια' και που μπορω να προμηθευτώ...
τα μόνα που βρήκα ειναι κατι lego mindstorms που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
Έχετε καμια ιδέα τι σοι είναι αυτά? η που μπορω να βρω κατι αντιστοιχο φτηνά? (εννοω κατι με αισθητήρες που να συνδεεται με υπολογιστη και παιρνει προγραμμα :P)

ps* αν ειναι σε C++ ακομα καλύτερα...:P

ps*(2) συγγνωμη για τον τρόπο γραφής...το έγραψα ιδιαίτερα γρήγορα,μιας που βιάζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top