Προορισμοί στο εξωτερικό

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πολὺ ὄμορφη πόλη. Ἐνδεικτικὰ μέρικὰ μέρη τὰ ὁποῖα πρέπει ὁπωσδήποτε νὰ ἐπισκεφθῇς:

-Σίγουρα θὰ περπατήσῃς πολλὲς φορὲς τὴ Rambla καὶ θὰ δῇς ὅλες τὶς ἐπιδείξεις τὶς ὁποῖες κάνουν διάφοροι πλανόδιοι

-Θὰ δῇς σίγουρα τὴν περίφημη Sagrada Familia τοῦ Gaudi, ναὸς ὁ ὁποῖος συνδυάζει διαφορετικὰ ἀρχιτεκτονικὰ ῥεύματα.

-Θὰ πᾷς στὴ Μητρόπολη φυσικά, χαρακτηριστικὸ δεῖγμα γοτθικῆς ἀρχιτεκτονικῆς καθὼς ἐπίσης θὰ γυρίσῃς φυσικὰ τὴν bario gothico μὲ τὰ μεσαιωνικὰ μνημεῖα

-Θὰ ἐπισκεφθῇς τὸ Park Gueil στὸ ὁποῖο εἶναι καὶ τὸ σπίτι τοῦ Antonio Gaudi.

-Ἂν ἔχῃς καὶ ἐκπροσώπους τοῦ ἀνδρικοῦ φύλου στὴν παρέα, θὰ πᾶτε ὁπωσδήποτε στὸ Camp Nou, τὸ περίφημο γήπεδο τῆς Barcelona

-Πλατεῖες καὶ πάρκα. Πολλὲς πλατεῖες καὶ πάρκα τὰ ὁποῖα θὰ ἀνακαλύψῃς.

-Tapas. Τὰ περίφημα μαγαζιὰ μὲ διάφορους μεζέδες τοὺς ὁποίους θὰ καταβροχθίσῃς μὲ τὴ συνοδεία ἑνὸς ποτηριοῦ ντόπιου κόκκινου κρασιοῦ (φημίζεται ἡ περιοχή)

-Τὸ ἐνυδρεῖο τῆς Βαρκελώνης τὸ ὁποῖο εἶναι τὸ μεγαλύτερο στὴ Μεσόγειο. Θὰ περπατᾷς στὸν διάδρομο καὶ γύρω σου καὶ ἀπὸ πάνω σου θὰ κολυμποῦν καρχαρίες

-Θὰ πᾷς φυσικὰ στὶς ὀλυμπιακὲς ἐγκαταστάσεις ἀπὸ ὅπου φαίνεται πανοραμικὰ ὁλόκληρη ἡ Βαρκελώνη καὶ μὲ τὴ βοήθεια ἑνὸς τηλεσκοπίου θὰ δῇς (ἐπὶ πληρωμῇ, τότε ποὺ πῆγα ἦταν 2€ ἂν θυμᾶμαι καλά), ὅλα τὰ ἐνδιαφέροντα σημεῖα τῆς πόλης.

-Ἐκθέσεις. Κατὰ καιροὺς ἡ Βαρκελώνη φιλοξενεῖ ἐκθέσεις
σημαντικῶν καλλιτεχνῶν. Ὅταν εἶχα πάει, εἴχαμε ἐπισκεφθεῖ τὴν ἔκθεση τοῦ Joan Miro. Αὐτὸ θὰ τὸ ψάξῃς.

Αὐτὰ μοῦ ἔρχονται στὸ μυαλὸ πρὸς τὸ παρόν. Ἂν θυμηθῶ κάτι ἄλλο, θὰ ἐπανέλθω. Γενικὰ πάντως, ἡ Βαρκελώνη εἶναι μία πόλη τὴν ὁποία θὰ ἀνακαλύψῃς καὶ ἀξίζει νὰ περπατηθῇ. Τὸ ἄσχημο εἶναι ὅτι τὴ νύκτα (καὶ ἀναφέρομαι γύρω στὶς 11!), ὅπως καὶ πολλὲς δυτικοευρωπαϊκὲς πόλεις, πλὴν ἑνὸς μικροῦ μέρους στὸ κέντρο στὴ Rambla, σχεδὸν εἶναι ἄδεια! Περπατούσαμε καὶ οἱ δρόμοι ἦταν ἄδειοι σὰν νὰ ἦταν ἕρημη πόλη. Καὶ μάλιστα ἦταν μήνας Μάϊος! Κατὰ τἄλλα εἶναι μία πραγματικὰ ὄμορφη πόλη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valeria..

Νεοφερμένος

Η valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ειχα τη τυχη να παω πουθενα στο
εξωτερικο. Παρόλ'αυτα εχω σκεφτει που θα ηθελα
να παω οταν μεγαλωσω.
Θα ήθελα πολυ να παω Τουρκια,ιταλια,ισπανια
και λατινικη αμερικη οπως για π.χ στην αργεντινη
και στο μεξικο οπου θα μάρεσε να ζήσω κιόλας......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει Βαρκελώνη και Κολομβία! :D

Βαρκελώνη πήγα φέτος πενθήμερη με το σχολείο, και περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα! Κολομβία πήγα με την οικογένεια μου :happy:. Στο μέλλον επιθυμώ να επισκεφτώ την Αίγυπτο και το Λονδίνο!! Επίσης δεν θα με χάλαγε ένα ταξιδάκι προς Ασία μεριά :redface:. Μου αρέσει πολύ ο πολιτισμός της Ανατολής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μμμμ.
Ας γράψω μερικούς.:redface:
Sydney.Θέλω να δω το πανεπιστημίου του Βορείου Sydney. :redface:
Έχει ένα τμήμααααααααααααααα.
Γερμανία. Βασικά Βισμπάντεν θέλω.Έχει ωραία γλυκά μωρέ.Ααα τίποτα Βαυαρία για τη Γιορτή της Μπύρας και Βερολίνο για το Γερμανικό Μουσείο.
Σουηδία. Με το καλό να πάω τα Χριστούγεννα. Θα έχει γλυκά.:|
Και Άγκυρα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει στην Κωνσταντινούπολη. Πραγματικά είναι υπέροχη πόλη και αξίζει!

Τώρα γενικά ένα θέμα με τα ταξίδια έχω θα ήθελα να πάω Λονδίνο, Παρίσι, Μαδρίτη και γενικά σε πολλά μέρη της Ευρώπης. Επίσης θα ήθελα να επισκεφτώ πόλεις της Αμερικής όπως η Νέα Υόρκη, το Μαϊάμι και θα ήθελα να πάω στη Βραζιλία.

Σε κάποια θα καταφέρω να πάω (ελπίζω:redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
και στο μεξικο οπου θα μάρεσε να ζήσω κιόλας......

συγχωρεστε μου τα ορθογραφικα ειμαι δυσλεκτικος (και τεμπελης)

Damn...Γιατι να θες να ζησεις στο μεξικο...? Μολις γυρησα απο Μεξικο, ειναι απαισιο κωλομερος.

Πηγα στον παναμα για δουλεια και μετα στο μεξικο για αραλικι, γιατι ακουσα οτι ειναι πιο φτηνα και εχει περισοτερο πολιτισμικο ενδιαφερων απο τις υπολοιπες χωρες που ειναι η βλεπουν στην καραιβικη.

Θα ξεκινησω με ενα παραδειγμα για να καταλαβεις, η πολη του μεξικο ειναι φτιαγμενη στα ερηπια της τενοτσιτλαν οταν οι ισπανοι κατακτητες ξεπαστρεψαν την "αρμονικη, ενα με τη φυση γαληνια και παραδησενια υπαρξη*" των αζτεκων περιπου το 1500. Τα πρωτα κτηρια φτιαχτηκαν γυρω απο μια πλατεια που λεγεται ζοκαλο και ειναι πανεμορφα, κλασικα αναγενησιακα κτηρια ψιλογοτθικου ρυθμου. Nα πως μοιαζει τωρα (την κυριακη που μας περασε)




Ω ναι.

Η πολη του μεξικο ενω ειναι πιο καλοφτιαγμενη και εχει καλυτερη υποδομη απο την αθηνα (duh, μεχρι και το καιρο ειναι ετσι) μαστιζεται απο ενα μεγαλο προβλημα που λεγεται: μεξικανος. Ειναι ακριβως οπως οι ελληνες (παραδειγμα χειροκροτουν σε καθε προσγειωση αεροπλανου), τεμπελιδες και κουτοπονηροι ΑΛΛΑ εχουν μια, δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως, σου βγαζουν μια εντονη βιαιωτητα.

Εχω περπατησει σε περιεργα μερη στο καιρο, στην μπανγκοκ, στο παρισι, στη μαδριτη και σε αρκετα ακομα μερη. Στο δε λονδινο εχω παει σε γκετο που δεν πανε λονδρεζοι (κοντα στο heyes), πουθενα δεν φοβηθικα. Στο μεξικο λιγο εξω απο τα τουρηστικα μερη και χεζομουνα επανω μου.

Δεν ξερω αν ειναι πολιτισμικο, αυτοι ειναι παιδια των ντοπιων (αζτεκοι, μαγιας, ολμεκ, τολμεκ κτλ) που ολοι ειχαν μια ταση στην βια (περα απο καθε κοινωνικο στανταρ ειναι βιαιη πραξη να κανεις παιδια 5-6 ετων να κλαινε ξεριζονοντας τους τα νυχια πριν τα θυσιασεις τραβοντας την καρδια τους ενω χτυπαει απο το στηθος τους) και των κονκισταδορς που καλα παιδια δεν τους ελεγες (εβραζαν τους ντοπιους για να κανουν το λιπος σαπουνι). Η αν φταιει το γεγονος οτι ακουγεται οτι το μεξικο ειναι επικυνδηνο but there you have it. Παντως η βια αφορα περισοτερο τους ντοπιους και αυτο προς τα βορια στα συνορα με την αμερικη (juarez, tijuana κτλ) λογο του εμποριου ναρκωτικων. Βεβαια παντου υπαρχουν πρεζεμποροι και μαφιοζοι, αλλα γνωστοι ειναι οι los zetas, google it οποιος εχει γερο στομαχι, που ειναι μεξικανοι.

Δεν μιλανε ποτε και καθολου αγγλικα παροτι ειναι εμφανες οτι καταλαβαινουν και δεν τους αισθανθικα καθολου φιλοξενους. Ακομα και οι ανθρωποι στα ξενοδοχεια. Ουτε τους αιγυπτιους συμπαθησα πολυ αλλα τουλαχιστων καταλαβαινα οτι δεν ειναι εχθρικοι απεναντι μου. Και αυτοι ειναι μουσουλμανοι!

Το κανκουν στο οποιο πηγα ειναι ενα ωραιο θερετρο τιγκα στους αμερικανους με τιμες κυριολεκτικα δεκαπλασιες απο οτι οπουδηποτε αλλου. Οι παραλειες δειχνουν μαγευτικες αλλα το νερο δεν κολυμπιεται, ο ωκεανος εινια ζορι πραγμα. Αυτη τη περιοδο ζεστη, υγρασια και βροχες. Οπως στην ταυλανδη και στα υπολοιπα τροπικα κλιματα 10 λεπτα ηλιοφανειας φτανει για να ξεφλουδιζεις απο το καψιμο 2 μερες μετα.

* βαζω εδω αυτη την πεποιθηση οτι οι μεσοαμερικανικοι πολιτισμοι καταστραφικαν απο τους κακους ισπανους κατακτητες, βρισκονταν σε μια νιρβανα και αρμονια με τη φυση και ζουσαν ηρεμοι και ευτυχησμενοι την χιπικη ζωη.

Οποιος τα λεει αυτα δεν εχει παει ποτε εκει να δει την φυση. Ειναι ΑΜΕΙΛΙΚΤΗ. Δεν ζουσαν με τη φυση, ζουσαν ΠΑΡΑ τη φυση. Οποιος νομιζει οτι το τροπικο δασος ειναι ευαισθητο και παρθενο να παει μια βολτα εκει με τη βερμουδα του και τιποτα αλλο. Ειναι οι λεπτομεριες που δεν τις ξερεις. Αν αφησεις φαγητο εξω πανω απο μια ωρα και το φας θα παθεις δηλητηριαση. Τα ρουχα αν τα αφησεις να στεγνωσουν εξω την επομενη μερα μυριζουν μουχλα. Τα δεντρα, τα χορτα οι μυκητες και τα ζωα καλυπτουν οτιδηποτε δεν δεχεται συνεχης φροντιδας σε ΒΔΟΜΑΔΕΣ.

Αλλα ακομα και ετσι οποιος πιστευει οτι δυο πολιτισμοι (μαγιας και αζτεκοι) που τοτε αριθμουσαν εκατομμυρια στην περιοχη κατακτηθικαν απο τους 400 αρχικα - αντε 10.000 αργοτερα ισπανους πλανατε οικτρα. Στα 1500 που εφτασαν οι ισπανοι το μεγαλυτερο μερος των ντοπιων ζουσαν με τον συνεχη φοβο των αζτεκων οι οποιοι ισχυριστικαν στον ερμανο κορτες οτι ειχαν θυσιασει σε μια βδομαδα 80.000 ατομα (μαλακιες, το πραγματικο νουμερα ηταν πιο κοντα στα 4.000) υποσιτισμενοι και εξαθλιομενοι γιατι ειχαν ξεπερασει την ικανοτητα τους να αντλουν τροφη απο την φυση ειτε γεωργικα ειτε κυνηγοντας.

Βρισκονταν σε συνεχεις εσωτερικες τριβες και πολεμους, οι ισπανοι ηταν απλα ο καταλυτης.

Και κατα βαση ηταν προτωγονοι.

Παραδειγμα:


πυραμιδα στη γκιζα 2500 προ χριστου, εχει εσωτερικη δομη και υψος 148 μετρα



πυραμιδα στη κομπα 900 META χριστον ειναι απλα ενα βουνο απο πετρες (κυριολεκτικα).

Ειχαν λεει ανακαλυψει πως να μετρανε μεχρι το 20 (ολα τα αλλα ειναι απλα πολλες εικοσαδες) και εφτιαχναν υπεργεια αδρευτικα συστηματα. ΤΟ 1500!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσκος

Νεοφερμένος

Ο Βάσκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Από όσες χώρες έχετε επισκεφθεί, ποιες σας άρεσαν περισσότερο;
Όχι μόνο από φυσικές ομορφιές, αλλά και π.χ. από πολιτισμό και ευγένεια των ανθρώπων, ηθών και εθίμων, τρόπο ζωής κλπ.
[...]
https://modernballots.com/elections/7f5bviyk/vote/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Done it. Εχω επισκεφθει Ηνωμενο Βασιλειο, Αυστρια (x3), Ελβετια, Γαλλια (x4), Ιταλια (x6), Δανια, Ολλανδια, Βελγιο (x2), Ουγγαρια, Τσεχια, Λουξεμβουργο και την Γερμανια στην οποια ομως εμενα. Απο αυτες εβαλα τεσσερα αστερια Γερμανια, Βρετανια, Βελγιο, Ολλανδια, Αυστρια τρια αστερια Γαλλια, Ιταλια και απο δυο αστερια στις υπολοιπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσκος

Νεοφερμένος

Ο Βάσκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Eγώ, ως ναυτικός, για μικρό χρονικό διάστημα, ταξίδευα.
Ψήφισα μέρη που κάθισα καιρό και μου άρεσαν.
Πρώτη η Ιαπωνία, γιατί μου άρεσε και ο χαρακτήρας των Ιαπώνων, και μετά Ολλανδία και Αυστραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω απο χομπι ταξιδευω αν και εχω περιοριστει το τελευταιο διαστημα. Παντως εχω μια σαφη προτιμηση στις χωρες της Βορειας Ευρωπης και ιδιαιτερα μου αρεσαν οι ολλανδοφωνες χωρες, στις οποιες σκεφτομαι σοβαρα να εγκατασταθω μετα το περας των σπουδων μου (μπορει να ειναι και μονο Ολλανδια μεχρι τοτε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ιταλία! Έχει έναν άλλον αέρα και ειδικά η Βενετία!έχει μείνει στο μυαλό μου και ακόμα και τώρα χρόνια μετά θέλω να ξαναπάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άζεροθ (x5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μμμμ.
Ας γράψω μερικούς.:redface:
Sydney.Θέλω να δω το πανεπιστημίου του Βορείου Sydney. :redface:
Έχει ένα τμήμααααααααααααααα.
Γερμανία. Βασικά Βισμπάντεν θέλω.Έχει ωραία γλυκά μωρέ.Ααα τίποτα Βαυαρία για τη Γιορτή της Μπύρας και Βερολίνο για το Γερμανικό Μουσείο.
Σουηδία. Με το καλό να πάω τα Χριστούγεννα. Θα έχει γλυκά.:|
Και Άγκυρα. :redface:

Αν εννοείς το Μπάντεν Μπάντεν στη Γερμανία τα γλυκά του δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά σαν πόλη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρετή.Έχει κ ένα τρενάκι που σε πάει βόλτα.ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΤΟΜΟΥΣ ΣΟΥΝΤΟΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΞΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ!!!Αν θέλεις πάνε σε γειτονικές πόλεις όπως η Χαιδελβέργη ή η Καρλσρούη αλλά το να πας στο Μπάντεν για διακοπές καν να μείνεις μόνο εκεί το θεωρώ αυτοκτονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν εννοείς το Μπάντεν Μπάντεν στη Γερμανία τα γλυκά του δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά σαν πόλη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρετή.Έχει κ ένα τρενάκι που σε πάει βόλτα.ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΤΟΜΟΥΣ ΣΟΥΝΤΟΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΞΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ!!!Αν θέλεις πάνε σε γειτονικές πόλεις όπως η Χαιδελβέργη ή η Καρλσρούη αλλά το να πας στο Μπάντεν για διακοπές καν να μείνεις μόνο εκεί το θεωρώ αυτοκτονία.

Το Wiesbaden ειναι πολη δυτικα της Φρανκφουρτης και πρωτευουσα της Εσσης. Καμια σχεση με το Baden-Baden
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Λοιπόν έχω παει σε: Αγγλία, Γερμανία, Σκοπια,Σερβία, Ουγγαρία και προσεχώς σε Αυστρία, Τσεχία, Σλοβακία και του χρόνου ΗΠΑ..
Ανυπομονώ βέβαια για το τελευταίο για διάφορους λόγους <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Χμμ...Πρώτη φορά που πήγα εξωτερικό ηταν στη Σουηδία-Στοκχόλμη, τι να λέμε μου αρέσει τρελά αν και πλέον εχω ψιλοβαρεθεί να πηγαίνω καθε καλοκαίρι (μένει η γιαγιά μου εκεί). Έχω πάει 5ήμερη Ρώμη-Φλωρεντία-Σιέννα.Αν και νόμιζα για κάποιο λόγο οτι η Ιταλία δε θα μου άρεσε πέρασα υπέροχα, με αγαπημένη τη Σιέννα. Μένω Σλοβακία, για διακόπες μια βδομαδούλα είναι σουπερ έχει μέρη να δεις και το κέντρο(Μπρατισλάβα) είναι πολύ γραφικό.Με λεωφορείο σε 50 λεπτά είσαι στη Βιέννη η οποία είναι τέλεια! Πέρσυ τα Χριστούγεννα πήγα Βουδαπέστη με τρένο απο Σλοβακία 3 ωρίτσες.Η Βουδαπέστη τα X-mas είναι ονειρική...Έχω πάει Βουλγαρία στο Μπάνσκο, για σκι μια χαρούλα είναι.Γερμανία έχω πάει στο Αννόβερο με το φροντ γερμανικών μου πριν 7 χρόνια αλλά είμασταν ''εσώκλειστοι'' σε μια σχολή οπότε δεν είδα τίποτα :( Τέλος Σερβία Βελιγράδι και Ζλάτιμπορ...ντάξει τίποτα ιδιαίτερο αλλά απο νυχτερινή ζωή χαμόοος!;)

ΘΕΛΩ να πάω Αγγλία, Ιρλανδία για την ώρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Χμμ...Πρώτη φορά που πήγα εξωτερικό ηταν στη Σουηδία-Στοκχόλμη, τι να λέμε μου αρέσει τρελά αν και πλέον εχω ψιλοβαρεθεί να πηγαίνω καθε καλοκαίρι (μένει η γιαγιά μου εκεί). Έχω πάει 5ήμερη Ρώμη-Φλωρεντία-Σιέννα.Αν και νόμιζα για κάποιο λόγο οτι η Ιταλία δε θα μου άρεσε πέρασα υπέροχα, με αγαπημένη τη Σιέννα. Μένω Σλοβακία, για διακόπες μια βδομαδούλα είναι σουπερ έχει μέρη να δεις και το κέντρο(Μπρατισλάβα) είναι πολύ γραφικό.Με λεωφορείο σε 50 λεπτά είσαι στη Βιέννη η οποία είναι τέλεια! Πέρσυ τα Χριστούγεννα πήγα Βουδαπέστη με τρένο απο Σλοβακία 3 ωρίτσες.Η Βουδαπέστη τα X-mas είναι ονειρική...Έχω πάει Βουλγαρία στο Μπάνσκο, για σκι μια χαρούλα είναι. Τέλος Σερβία Βελιγράδι και Ζλάτιμπορ...ντάξει τίποτα ιδιαίτερο αλλά απο νυχτερινή ζωή χαμόοος!;)

ΘΕΛΩ να πάω Αγγλία, Ιρλανδία για την ώρα:P

Αγγλία να πας με την πρώτη ευκαιρία. Είναι απλά μοναδικά, είχα πάει πριν μερικά χρόνια βέβαια ήμουν μικρότερη και δεν θυμάμαι και πολλά αλλά είναι υπέροχα. :D Επίσης εκτός από Αγγλία έχω πάει και Ουκρανία όπου από εκεί είναι η μαμά μου, καλά είναι και εκεί, τον χειμώνα θα είναι πολύ καλύτερα σαφώς εφόσον θα έχει και χιόνια. Η επόμενη χώρα που θα ήθελα να πάω είναι το Παρίσι, πάντα είναι μια καλή ιδέα και ένας υπέροχος προορισμός, άλλωστε δεν νομίζω να το έχουνε ονομάσει άδικα η πόλη του φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ααα τι ωραιο θεμα :inlove:

Η πρωτη πολη που θα ηθελα να επισκεπτω ( και ελπιζω να ειναι συντομα) ειναι το Βερολινο. Το Μοναχο ειναι η μεγαλη μου αγαπη :inlove: και το προτεινω σιγουρα ειδικα τον Οκτωβριο με το Oktoberfest!
Η Στοκχολμη και το Αμστερνταμ ειναι οι επομενες στις σειρα πολεις...
Τελος η Βενετια και φυσικα η Νεα Υορκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Θέλω να πάω σε τόσα πολλά μέρη
Τέξας,Αριζόνα,Χιλή,Αργεντινή,Μεξικό,Αλάσκα,Λαπωνία,Σουηδία,Νορβηγία,Ισλανδία,Γαλλία,Αυστρία,Μαρόκο,Αίγυπτο,Σιβηρία,Μπορα Μπόρα,Ινδία,Ιεροσόλυμα,Κίνα,Ιαπωνία (ΕΙΔΙΚΑ ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ).Ταυλάνδη,Θιβέτ,Μογγολία,Αυστραλία,Λάος,Ιορδανία,Ικόνιο,Μπαλί....Φέτος πιθανότατα να ξεκινήσω τα ταξίδια με την Πολωνία..Έχω μια φίλη που πήγε να μείνει μόνιμα και θα μείνουμε δύο βδομάδες Kędzierzyn-Koźle...Να ρωτήσω κάτι..Σχετικά με το διαβατήριο επειδή δεν έχω για ταξίδια με καλύπτει η ταυτότητά μου? Είναι και άφθαρτη και δεν είναι από αυτές τις χειρόγραφες?Επιπλέον εκτός Ευρώπης είναι υποχρεωτικό το διαβατήριο? Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος αλλά θέλω να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι έχετε =κάνει αρκετά ταξίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Θέλω να πάω σε τόσα πολλά μέρη
Τέξας,Αριζόνα,Χιλή,Αργεντινή,Μεξικό,Αλάσκα,Λαπωνία,Σουηδία,Νορβηγία,Ισλανδία,Γαλλία,Αυστρία,Μαρόκο,Αίγυπτο,Σιβηρία,Μπορα Μπόρα,Ινδία,Ιεροσόλυμα,Κίνα,Ιαπωνία (ΕΙΔΙΚΑ ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ).Ταυλάνδη,Θιβέτ,Μογγολία,Αυστραλία,Λάος,Ιορδανία,Ικόνιο,Μπαλί....Φέτος πιθανότατα να ξεκινήσω τα ταξίδια με την Πολωνία..Έχω μια φίλη που πήγε να μείνει μόνιμα και θα μείνουμε δύο βδομάδες Kędzierzyn-Koźle...Να ρωτήσω κάτι..Σχετικά με το διαβατήριο επειδή δεν έχω για ταξίδια με καλύπτει η ταυτότητά μου? Είναι και άφθαρτη και δεν είναι από αυτές τις χειρόγραφες?Επιπλέον εκτός Ευρώπης είναι υποχρεωτικό το διαβατήριο? Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος αλλά θέλω να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι έχετε =κάνει αρκετά ταξίδια

Σε χώρες εντός Ε.Ε η ταυτότητα σε καλύπτει.Εκτός Ευρώπης ΚΑΙ εκτός Ε.Ε πρέπει να έχεις διαβατήριο.
Επίσης η βλακεία με τις ελληνικές ταυτότητες είναι οτι σε κάποια αεροδρόμια πχ της Βιέννης και Βουδαπέστης για συγκεκριμένες αερογραμμές πρέπει να κάνεις μόνος σου check in βάζοντας σε ενα μηχάνημα το διαβατήριο ή την ταυτότητα(η οποία ΘΑ έπρεπε να είναι πχ οπως τις σουηδικές σαν πιστωτική κάρτα). Οι ελληνικές δεν μπαίνουν στο μηχάνημα και είναι μεγάλη διαδικασία. Εγώ έχω βγάλει και διαβατήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top