Προς όλα τα άρθρα περί Ζωνιανών

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα παρακαλέσω να μην θίγουμε τους συνομιλητές μας!
Κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν υπηρχε προθεση πραγματικα να θιξω κανεναν, αλλα αν αυτο εγινε πραγματικα λυπαμαι.Δεν κανω υποδειξεις σε κανεναν και για τιποτα, οσο ελευθεροι ειναι ολοι να εκφερουν μια αποψη ανοιχτα και δημοσια αλλο τοσο ειμαι και εγω.
Το γεγονος παντως του οτι δεν εχουμε ταυτηση αποψεων αγαπητε Founes, δεν λογος να καταφευγεις σε απρεπεις εκφρασεις, απ την αλλη βεβαια ο,τι μπορει και γραφει ο καθενας καλο ειναι και οχι κακο.
Εγω θα σε ευχαριστησω για αλλη μια φορα (και δεν το λεω ειρωνικα) γιατι οπου υπαρχει διαλογος, ακομα και αν ειναι εντονος μερικες φορες, μπορει να φερει αποτελεσματα.Ειναι ο μονος τροπος.
Α, και να γελας συχνοτερα φιλος, μεγαλωνει και ομορφαινει την ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
απο την στιγμή που υπάρχει μεροληπτική λογοκρισία... ... ... ...

ps. και δεν ειμαι φιλος... σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κανεις παλι το ιδιο λαθος δυστυχως, εγω δεν εβαλα καμια κτητικη αντωνυμια διπλα στην λεξη φιλος...
Απλα λιγη ευγενεια δεν εβλαψε κανεναν.. Κι αν η ευγενεια δεν σου κανει τοτε προσπαθησε να εισαι απλα τυπικος.
Δεν εχω να πω κατι αλλο και δεν αξιζει τον κοπο.
Εσυ μονο ξερεις τι ειναι καλυτερο για εσενα και κανενας αλλος.
Οσο για τα παραπονα σου τι να πω... Τα κανεις σε λαθος ανθρωπο.
Καλο σου βραδυ και καλο γραψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εχουν εκει και τα οπλα τους για να προστατευουν το εμπορευμα τους και ξαφνικα ολοι μειναν με το στομα ανοιχτο λες και τοσα στρεματα χασις υπηρχε πιθανοτητα οι Κρητηκοι να τα φυλαγανε με νεροπιστολα και μπακατσοσφεντονες.
Η οπλοκατοχή είναι γενικό φαινόμενο στην Κρήτη και το να φυλάνε το εμπόρευμα δεν είναι ο κύριος λόγος. Σίγουρα είναι για να παίρνουν το νόμο στα χέρια τους ή να νιώθουν πιο ασφαλείς. Μπορείς όμως να το δεις και σαν απωθημένο, αφού από την εποχή που μας πήρανε οι γερμανοί, όλοι έλεγαν ότι οι κρητικοί πολέμησαν με τα αγροτικά εργαλεία και είχαν σθεναρή αντίσταση, αλλά αν είχαν πραγματικά όπλα, δεν θα είχε πατήσει γερμανικό πόδι στην Κρήτη. Οπότε πλέον όλοι είναι πεπεισμένοι, ότι οποτεδήποτε χρειαστεί, δεν θα λείψει όπλο. Έπειτα κατέληξε να είναι "έθιμο" και τιμή να έχεις όπλο και πλέον είναι γεγονός.
Φυσικά όμως το να χρησιμοποιείς τα όπλα εναντίον συνανθρώπων σου για να τους καθυστερήσεις μπας και σώσεις τίποτα μέχρι να ξαναέρθουν, είναι καταδικαστέο, αλλά και μεμονωμένο περιστατικό. Οπότε θα προτιμούσα να μην υπάρχουν χαρακτηρισμοί για τους κρητικούς, τουλάχιστον όχι με τέτοιες αφορμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Η υποκρισια μας ως λαος δεν εχει ορια
καταδικαστεα η κατασταση στα Ζωνιανα δεν λεω αλλα,
το 90% των Ελλήνων σε ηλικιες απο 15-35 χρονων
σε καποια φαση της ζωης του εχουν δοκιμασει εστω και μια φορα μπαφο ή
ειναι περιστασιακοι χρηστες (κοριτσακια και αγορακια που στην περιοδο της εφηβιας και της φοιτητικης ζωης ή του στρατου πειραματιζονται πανω σε αυτα τα θεματακια για διαφορους λογους) και δεν μπαινω καν στην διαδικασια να αναφερω παραδειγματα περι show-bizz και καποιων "διανοουμενων" που πριν πιασουν την πενα στα χερια τους ξεσποριαζουν παπαδες...
Την επομενη φορα λοιπον που θα σπευσουμε να ρηξουμε το αναθεμα στα Ζωνιανα ή στα καθε Ζωνιανα (που απλα εξυπηρετουν τους νομους της αγορας) ας ρηξουμε πρωτα μια ματια διπλα μας και στις επιλογες μας και μετα να πουμε οτι εχουμε να πουμε...
Μπραβο μας παντως που εν ετη 2007 και αφου η ελληνικη κοινωνια εχει φουμαρει τον μισο Ταυγετο και τα 2/3 του Ψηλορειτη ανακαλυψαμε τα Ζωνιανα.
Οταν ανακαλυψουμε και τον τροχο να το ξαναποσταρουμε μηπως και καποιοι απο εμας μεινουμε πισω.

Αρχικα, on topic, δεν μπορω να καταλαβω τι σου φαινεται περιεργο:

1ον, ασχετως αν ενα ποσοστο των πολιτων επιλεγει να παρανομει, δεν καταργει το γεγονος οτι οντως διαπραττει εγκλημα καπνιζοντας χασις. Επομενως, το να ζηταει το υπολοιπο μερος των πολιτων να "καθαριστει" ενα μερος που συνεισφερει σε αυτην την παρανομια, δεν το βρισκω παραλογο.

2ον, (και οχι αμεσα σχετικο), τα Ζωνιανα κυριως εξαγουν στην Ολλανδια, γιατι εχουν απο τις καλυτερες ποιοτητες στην Ευρωπη. Επομενως δεν εξυπηρετουν την δικη μας...αγορα! ;):P

3ον, το ποσοστο σιγουρα δεν ειναι 90%. Με την καμια. Ειναι πολυ πιο υψηλο απο ο,τι θελει να πιστευει ή υποπτευονται ατομα μεγαλυτερης ηλικιας, αλλα 90%, δεν ειναι.

4ον, η φασαρια, κατα τη γνωμη μου, δεν εγινε επειδη καλλιεργουν χασις. Εγιε επειδη πλεον εχουν εξελιχθει σε αναρχοαυτονομη περιοχη στην οποια εχει "δοθει" το δικαιωμα να εχουν οπλα και να τα χρησιμοποιουν κατα το δοκουν. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, να πυροβολουν οργανα της ταξης, και ακομα χειροτερα, να πυροβολουν ελικοπτερο (με γυναικοπαιδα, που πηγαιναν σε γαμο) επειδη νομιζαν οτι ηταν της Αστυνομιας.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση συντονιστή
~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Το δεύτερο μισό του ποστ έχει μεταφερθεί εδώ μετά από split.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κανενας δεν ειπε οτι αυτο το περιστατικο εκφραζει την πλειοψηφεια της Κρητης και την νοοτροπια των Κρητικων.
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι τα Ζωνιανα δεν ειναι η πηγη του κακου αλλα η φυσικη εξελιξη μιας παρικμασμενης, δυστυχως, κοινωνιας και μονο οταν αποκτησουμε εμεις οι ιδιοι συνειδηση του τι συμβαινει γυρω μας και αποβαλουμε τετοιες συνηθειες και εξαρτησεις απ την καθημερινοτητα μας τοτε και μονο τοτε θα αρχισουν να εξαφανιζονται και οι εμποροι τετοιων ουσιων μιας και γι αυτους πλεον δεν θα υπαρχει θεση στην αγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κανενας δεν ειπε οτι αυτο το περιστατικο εκφραζει την πλειοψηφεια της Κρητης και την νοοτροπια των Κρητικων.
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι τα Ζωνιανα δεν ειναι η πηγη του κακου αλλα η φυσικη εξελιξη μιας παρικμασμενης, δυστυχως, κοινωνιας και μονο οταν αποκτησουμε εμεις οι ιδιοι συνειδηση του τι συμβαινει γυρω μας και αποβαλουμε τετοιες συνηθειες και εξαρτησεις απ την καθημερινοτητα μας τοτε και μονο τοτε θα αρχισουν να εξαφανιζονται και οι εμποροι τετοιων ουσιων μιας και γι αυτους πλεον δεν θα υπαρχει θεση στην αγορα.

Στο θεμα που σου κανω bold εχω να σου κανω μια ερωτηση φιλε μου...
"Και λοιπον?"
Ακομα δεν εχω καταλαβει το θεμα σου ποιο ειναι...:worry:
Το οτι εχει γινει το τζερτζελο στα καναλια με τα Ζωνιανια?
Το οτι ενω γινεται κι αλλου αυτοι ασχολουνται με τα Ζωνανια?
Η σαπια κοινωνια?
Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει...
Ο insomniac στο ontopic κειμενο του (:P:P) με καλυψε απολυτα.;)
Δηλαδη επειδη η κενωνια ειναι αχταρμας και οι νομοι καταπατουνται αυτο διακαιολογει τα οποια Ζωνανια που το ειχαν κανει "Αγιο ΦουνταΟρος"" εκει περα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το θεμα μου ειναι οτι ξαφνικα βγηκε στην επιφανεια το περιστατικο στα Ζωνιανα και μια κατασταση που υπαρχει ( οχι μονο εκει αλλα σε πολλα μερη της Ελλαδας ) εδω και χρονια την αντιμετωπιζουν ολοι ως την ανακαλυψη του τροχου.
Τοπικοι αρχοντες που τα παιρναν, αστυνομικοι διευθυντες που συγκαλυπταν προσωπα και καταστασεις, κανουν ολοι πως ειναι ενα πρωτογνωρο φαινομενο για τα ελληνικα δεδομενα την στιγμη που σε ολη την Ελλαδα εδω και δεκαετιες γινεται το ελα να δεις.
Και βεβαια η κατασταση που επικρατει στα Ζωνιανα ειναι καταδικαστεα αλλα δεν ειναι μονο τα Ζωνιανα.Να γινει μια αρχη δεν λεω, αλλα να γινει πρωτα και στο μυαλλο μας και στις αντιληψεις μας.
Μονο αν αλλαξουμε πρωτα εμεις μπορει στην τελικη κατι να γινει και να απαλαχτουμε καποια στιγμη απ τα ναρκωτικα μια και καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει το θεμα, μονο μερικα απο τα πρωτα ποστ, αλλα μην νομιζετε οτι τα Ζωνιανα ειναι το μονο χωριο που παραγει και εμπορευετε χασις (και οχι μονο)... Μια περιοδο ετυχε να ζησω σε ενα χωριο της Ροδου, τοτε βεβαια ειμουν μικρος και δεν καταλαβενα, αλλα λογο του οτι εμεινε καπια επαφη με το χωριο και τους χωριανους, λογο του οτι μεγαλωσα και συμετεχω και σε συζιτησεις του πατερα μου με φιλους του αλλα και απο γενικοτερα πραγματα που ακουγονται καταλαβα το εξης, σε αυτο το χωριο δεν υπηρχε ανθρωπος που να μην ειναι μπλεγμενος με τα ναρκωτικα, ειτε ητανε εμπορος
ειτε χρηστης, καπια σχεση ειχε... Και το ιδιο και τα γυρο χωρια (τυχενει να εχω πολυ καλο φιλο απο πολυ κοντινο χωριο (για να καταλαβεντε ειναι 3 χωρια με αποσταση 3-4 λεπτα με το αμαξι μεταξυ τους) και βλεπω και απο τον ιδιο, και απο φιλους του και απο της συζιτισεις μας τι τρεχει...
Απλα εκει δεν κανανε 20χρονια να πατισουν οι μπατσοι, περνανε νκαθημερινα, αλλα δεν κανουν τπτ. Μαλιστα πριν απο μερικα χρονια πιασανε εναν εμπορο ο οπιος μεχρι και μεσα στους τοιχους ειχε κρυψει κοκαΐνη και ηρωινη...

Και για να βγουμε και παραεξω... Δεν ειναι μονο τα Ζωνιανα και το χωριο που σας αναφερω και γενικοτερα η Ελλαδα, ειναι και το εξωτερικο... Και εκει δεν ειναι ιδιετερα καλητερα τα πραγματα...βασικα χοιροτερα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
__________________

Γίνε η αλλαγή
που θες να δεις
στον κόσμο




***
My Blog *** Ψυχολογείν [Τελευταία Ενημέρωση: 5/11] ***
Συμφωνώ!!!:clapup::devil::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σε ένα κράτος, που όλα είναι διαλυμένα κυριολεκτικά, τίποτα δε λειτουργεί οργανωμένα. Εγώ μένω στο Ηράκλειο Κρήτης. Δεν υπάρχει δρόμος που να μην έχει λακκούβες. Ρωτήστε οποιονδήποτε εδώ στο Ηράκλειο. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι μπαλώματα. Τι θέλω να πω με αυτό; Από την στιγμή που δεν μπορούν να κάνουν τα απλά πράγματα (συντήρηση δρόμων κ.α.) πώς μπορείς να περιμένεις να σου ξεσκεπάσουν όλα τα «χασισοχώρια»; Για να κάνουμε και το δικηγόρο του διαβόλου, μπορούν να το κάνουν. Αλλά δεν θέλουν. Δε θέλουν γιατί πολύ απλά τους συμφέρει. Εδώ στην Ελλάδα, καθένας σκέφτεται την πάρτη του. Είμαστε στη χωρά που μετά από τα σκάνδαλα ομολόγων και υποκλοπών και την καταστροφή του φυσικού πλούτου μας, έχουμε αφήσει τους ίδιους ανθρώπους να μας κυβερούν... To φταίξιμο είναι δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ειλικρινά, όλοι, μα όλοι, γνωρίζουμε πως τα ναρκωτικά είναι δίπλα μας κάθε μέρα. Άλλοι δεν μιλάνε γιατί δεν έχουν την δύναμη, φοβούνται ίσως και άλλοι επειδή είναι κι αυτοί ή οι δικοί τους άνθρωποι μπλεγμένοι. Αυτοί είμαστε. Το κράτος το ίδιο ήταν μπλεγμένο σ'αυτή την υπόθεση.
Πώς έφτασαν αγαπητοί μου τόσες χιλιάδες όπλα στα μεγαλύτερα λιμάνια της χώρας από το εξωτερικό; Ε, μα φυσικά, καλυμμένα από την καλή ελληνική αστυνομία.
Έχω σιχαθεί τα πάντα. Στη Θεσσαλονίκη, απ'όσο γνωρίζω, καλλιεργείται φανερά χασίς σε μια περιοχή από γύφτους και η αστυνομία δεν πλησιάζει ούτε στα εκατό μέτρα, γιατί έχουν όπλα. Τι ωραία..
Έπρεπε να φτάσουμε στο σημείο να χαθεί ανθρώπινη ζωή, για να λέει η κυβέρνηση πως δεν θα ανεχτεί καμμία ανομία. Μέχρι τώρα δέχονταν και μάλιστα με ευχαρίστηση.
Πραγματικά κρίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη, απ'όσο γνωρίζω, καλλιεργείται φανερά χασίς σε μια περιοχή από γύφτους και η αστυνομία δεν πλησιάζει ούτε στα εκατό μέτρα, γιατί έχουν όπλα.
Λωλ πού ακριβώς? XD

Για να λύσουμε τα προβλήματά μας πρέπει να τα νομιμοποιήσουμε όλα---
:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τι να λεμε....,
εδω η νεολαια μας εχει αναγαγει το χιτακι των Loccomondo σε νεο "Αξιον εστι" και εμεις ψαχνουμε να βρουμε ποιος σκοτωσε τον Τιμοθεο Κωνστα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πειράζει που για εμένα έχει σημασία του ότι κάτι γίνεται επιτέλους; :hmm:
Βασικά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ένστασή σου... Εκτός αν φταίει το ότι είμαι ξανθιά οπότε πάω πάσο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Απλα φοβαμαι οτι ολο αυτο, η προσπαθεια εξυγιανσης δηλαδη, ειναι μαλλον επιφανειακη και θα διαρκεσει οσο το θελησουν τα media για αλλη μια φορα, oπως εχει γινει κατ εξ ακολουθηση στο παρελθον στα μεγαλα και πολυ σοβαρα μας προβληματα ως χωρα.
Ειτε αυτο το προβλημα λεγεται ναρκωτικα, ειτε παιδεια, ειτε εγκληματικοτητα, ειτε συστημα υγειας, ειτε ανεργεια, ειτε εθνικο οδικο δικτυο και ασυνειδησια (μαλιακος), ειτε τοσα πολλα αλλα που απλα η προσπαθεια εξυγιανσης μενει παντα στην προσπαθεια και διαρκει οσο το επιτρεπουν τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων.
Αυτο φοβαμαι μην δω παλι. Χειροκροτω και εγω αυτη την αρχη που εχει γινει επιτελους για την καταπολεμηση των ναρκωτικων και ελπιζω να εχει συνεχεια και επιτελους να ξεβρωμισουμε αλλα η ελπιδα μονο δεν ειναι αρκετη.
Οι επιλογες μας ειναι αυτες που ισως κατι μπορεσουν να αλλαξουν,οι καθημερινες επιλογες ολων μας που μπορει να φαινονται αρχικα μεμονομενες αλλα αν συντονιστουν εχουν την μεγαλυτερη δυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Οι επιλογές μας έχουν να κάνουν με την παιδεία μας με την ευρύτερη έννοια...
Σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα χρειάζονταν νόμοι και κανόνες ώστε να λειτουργήσει σωστά...
Το θέμα είναι ότι δυστυχώς ζούμε σε αυτή την κοινωνία και κάθε προσπάθεια για εξυγίανση των προβλημάτων πρέπει να χειροκροτείται....το θέμα όπως είπες κι εσύ είναι μέχρι πόσο θα συνεχιστεί ή ακόμα μία φορά θα ξεχαστεί (as always δηλαδή :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kι επειδη υπαρχει αυτος ο φοβος οτι μπορει να ειναι επιφανιακη, σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται ολη αυτη η επιχειρηση.
Δεν φτανει που αν και τοσο καθυστερημενα πηραν (οι υπευθυνοι) χαμπαρι το τι γινεται λεμε οτι κακως γινεται κιολας.
Και πες οτι το ηξεραν, παλι καλα που εστω και τοσο αργα αποφασισαν να κανουν κατι.
Και στο θεμα με τα ΜΜΕ για ποιον λογο παραπονιομαστε?
Πρωτη φορα ειναι που παιρνουν μια ειδηση και κανουν τηλεοπτικα δικαστηρια για χαρην της?
Οχι!Και σε πολλες περιπτωσεις εαν δεν ηταν και τα καναλια να κυνηγανε τους αριθμουν και να χωνονται εκει που δεν τους σπερνουν τοτε οι κανονικοι αρμοδιοι, οχι μονο δεν θα ξυπνουσαν ποτε τον υπνο του δικαιου, αλλα θα ηταν τα ζα μ' αργα.


Και στο επικειμενο θεμα με τα Ζωνανια, εχω να πω πως οχι ρε παιδια, δεν ειναι κατι συνηθισμενο.Δεν ειναι συνηθισμενο σε ενα μερος ειτε το λενε Ζωανανια ειτε δεν ξερω πως να εχει στηθει καρτελ καθε ειδους ναρκωτικης ουσιας με εργοστασια υπερσυγχρονα και οπου μολις πηγαν οι δικοι μας με τις στολες και το κομβοι, να αρχισουν να τους γαζωνουν απ'ολες τι παντες!
Ειπαμε οτι τα ναρκωτικα δυστυχως εχουν εξαπλωθει παντου και κατι πρεπει να γινει, αλλα αυτο το κακο με τα Ζωανανια προσωπικα μ'αφησε αναυδο.
Συγγνωμη αλλα δεν ξερω πολλα μερη που να γινεται οτι κι εκει.
ΕΑΝ εσεις ξερετε (οποιος απο εσας κι οχι ο Lizardking) επικοινωνηστε με ενα καναλι και καντε καταγκελια.ΚΡΑ θα κανουν να πανε και θα εχετε κανει και κατι καλο.

Εν κατακλειδι.
Ναι τα Ζωνανια δεν ειναι ο μονος πυρηνας.
Ναι τα ΜΜΕ κανουν την "συνηθισμενη" δουλεια τους.
Ναι δυστυχως τοπικοι αρχοντες κι εγω δεν ξερω ποιοι "αρχοντες" (εκτος του Valder) κοιμοντουσαν ή το εκαναν τουμπεκι.
1002 "ναι" ακομα υπαρχουν, αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δεν αναιρει το γεγονος οτι αυτο που συνεβαινε εκει ηταν κατι πολυ "μεγαλο" κι επρεπε επιτελους να σταματησει, και δεν αναιρει το γεγονος οτι μπορει καλλιστα να θεωρηθει μια "αρχη".


Ολα τα παραπανω φιλικα εννοειται!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top