Προς admin, mods αλλά και όλους τους χρήστες

vrmode

Νεοφερμένος

Ο vrmode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι αρκετό καιρό μέλος σε αυτό το forum, αν και δεν γράφω συχνά. Χαίρομαι που υπάρχει ένα forum με τόσο "γατόσκοσμο", που μπορεί να φανεί τόσο χρήσιμο για τους φίλους της γάτας... αλλά...
Θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεσή μου για το γεγονός ότι το forum επιτρέπει
α) την αναπαραγωγή γατιών από ιδιώτες
β) την πώληση γατιών από ιδιώτες ή επαγγελματίες
όταν οι περισότεροι γνωρίζουμε:
α) την τύχη και τον αριθμό των αδέσποτων στο δρόμο
β) τις πιθανές συνέπειες μιας μη σωστής και σοβαρής διαδκασίας αναπαραγωγής/εκτροφής
Το forum, αν και εξαίρετο κατά τα άλλα, δίνει βήμα σε εμπόρους γατιών και σε ιδιώτες που αναπαράγουν γιατί νομίζουν ότι έτσι "πρέπει". Επειδή είμαι μέλος σε αντίστοιχο forum σκύλων, θα ήθελα να σας παραπάμψω εκεί (https://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=444 και https://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=1482) για να διαβάσετε το γιατί δεν "αναπαράγουμε απλά έτσι" σκύλους - το ίδιο ισχύει και για γάτες. Στο συγκεκριμένο forum, οποιοδήποτε post "παντρολογήματος" κόβεται και έτσι καταφέρνει - αν μη τι άλλο - να μην δίνει έδαφος για ακόμη περισότερα αδέσποτα.
Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα μια αντίστοιχη κινητοποίηση και σε αυτό το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μελινάκι

Νεοφερμένος

Η μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
μμμ...θελω πολυ να δω τι θα σου απαντησουν τα αλλα μελη...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
:lol:
Χιλια συγγνώμη που γελάω, μην με παρεξηγείς...
Αλλά αν παρακολουθήσεις το χαμο που γίνεται στο φόρουμ αυτο τις τελαυταίες μέρες, γίνονται παράπονα απο μέλη οτι κάνουμε ακριβώς αυτο που λες, επιμένουμε σε κόσμο που μπαίνει και ψάχνει γαμπρούς ή νύφες να στειρώσουν τα ζώα τους!
Κι εγώ μαζί σου ειμαι, υπερ της στείρωσης σίγουρα, αλλά δεν ειναι και κάτι που μπορεί να επιβληθεί "δια νόμου". Νομιζω αυτο ειναι έξω απο τη λογική του συγκεκριμένου φόρουμ.
Ο καθένας ειναι ελεύθερος να πιστεύει και να λέει αυτα που θέλει. Και αυτο λειτουργεί και απο τις 2 μερειές...
Εγώ πάντως οταν κρίνω οτι πρέπει, θα συνεχίσω να λέω στον κόσμο να στειρώσει τα ζώα του. Αρκετά γατάκια σε κούτες και χαρτοσακούλες και ενίοτε αποχετεύσεις έχουν κυκλοφορήσει, δεν χρειάζονται άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Μελινάκι, αυτο ηταν το ανέκδοτο της ημέρας πιστεύω... Επεσες διάνα vrmode...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Και για να μην νομίζεις οτι σε δουλεύουμε, μπες εδώ
https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=25732
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αγαπητε φιλε ή φιλη εφοσον παρακολουθεις καιρο το σαιτ οπως λες, λογικα θα εβλεπες τι γραφεται και τι γινεται το τελευταιο καιρο εδω.

Οποτε εαν θελεις μπορεις να συμμετεχεις στις συζητησεις και να πεις την γνωμη σου και εκει. Ο περισσοτερος κοσμος εδω, γνωριζει το σαιτ το οποιο λες και επίσης γνωρίζει (και με το παραπάνω) την κατασταση με τις γεννησεις και τις πωλήσεις.

Μου κανει ειλικρινα εντυπωση που μπαινεις καιρο και δεν το εχεις παρατηρησει οτι υπάρχει μια εντονη ευαισθησια πανω στα θεματα που εθεσες. Δεν το σχολιαζεις αυτο και αναρωτιέμαι τι ακριβως προτεινεις εσυ στο σαιτ αυτη τη στιγμη...:hmm:

μηπως δεν διαβαζεις με πολυ προσοχη τις σελιδες του σαιτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vrmode

Νεοφερμένος

Ο vrmode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν λέω ότι δεν είστε ευαίσθητοι στο θέμα ανεξέλεγκτες γεννήσεις, αδέσποτα, κακές εκτροφές από ιδωτική πρωτοβουλία κλπ.
Απλά, τα posts με τα παντρολογήματα:
1. Δεν προάγουν/βελτιώνουν την κάθε ράτσα (ανα υποθέσουμε ότι γίνονται σε ράτσες) - οι εκτροφές πρέπει να γίνονται από εκτροφείς. Αλλιώς να πάω κι εγώ να δουλέψω υδραυλικό όταν δεν ξέρω τι θα πει κάβουρας.
2. Επιδεινώνουν την κατάσταση με τα αδέσποτα
Άρα, γιατί να υπάρχουν παντρολογήματα?

H πρόταση που έκανα είναι σαφής: να κόβονται τα posts με θέμα τα προξενιά. Έτσι δίνεις λιγότερες ευκαιρίες "αναπαραγωγής".

ΥΓ. Δεν προλαβαίνω να διαβάζω όλο το forum, είναι σαφές. Αλλά κάθε φορά που μπαίνω θα δω κι από ένα προξενιό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν λέω ότι δεν είστε ευαίσθητοι στο θέμα ανεξέλεγκτες γεννήσεις, αδέσποτα, κακές εκτροφές από ιδωτική πρωτοβουλία κλπ.
Απλά, τα posts με τα παντρολογήματα:
1. Δεν προάγουν/βελτιώνουν την κάθε ράτσα (ανα υποθέσουμε ότι γίνονται σε ράτσες) - οι εκτροφές πρέπει να γίνονται από εκτροφείς. Αλλιώς να πάω κι εγώ να δουλέψω υδραυλικό όταν δεν ξέρω τι θα πει κάβουρας.
2. Επιδεινώνουν την κατάσταση με τα αδέσποτα
Άρα, γιατί να υπάρχουν παντρολογήματα?

H πρόταση που έκανα είναι σαφής: να κόβονται τα posts με θέμα τα προξενιά. Έτσι δίνεις λιγότερες ευκαιρίες "αναπαραγωγής".

ΥΓ. Δεν προλαβαίνω να διαβάζω όλο το forum, είναι σαφές. Αλλά κάθε φορά που μπαίνω θα δω κι από ένα προξενιό!

Διαφωνω μαζι σου .
Διαβασε προσεχτικα τις σελιδες και θα καταλαβεις γιατι..

Εαν παρατηρεις τοσο καλα οπως λες θα ειχες παρατηρησει τις χιλιαδες σελιδες και συζητησεις για την στηρωση, τα αδεσπωτα και αλλα πολλα. Θασ το ξαναπω. Μου κανει εντυπωση που τοπληθος αυτο των κειμενων δεν το αναφερεις και παρατηρεις τοσο πολυ τα προξενια που ειναι πολυ λιγοτερα. Γιατι; Μηπως βλεπεις αυτα που σε ενοχλουν κυριως;

Ολοι εδω ειναι υπερ της στηρωσης και τα περισσοτερα ζωα εδω (αν οχι ολων) ειναι στηρωμενα. γιατι αγχωνεσαι με ελαχιστους που μπαινουν και αφηνουν ενα μυνημα;

Ας υπαρχουν, ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν. οταν καποιος πουλαει ενα ζωο και ενας διπλα ακριβως δινει ετσι ενα ιδιο ρατσας, τι αγχωνεσαι; Ο κοσμος ξυπνιος πρεπει να ειναι και απο θεση να επιλεγει κατι. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (σου αρεσαν τα κεφαλαια; Τα εριξα για να σε εντυπωσιασω!)

Μην ανυσυχεις και σε λιγα χρονια που θα καταστραφει εντελως το οικοσυστημα θα δεις ανθρωπια που θα βγαλουμε....μην αγχωνεσαι και ερχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
και αυτο το να κοβονται ειναι λιγο τρομακτικο κυρια...

δεν θα βρει ταιρι λες μετα ε;
Εαν ηταν αυτη η λυση....

η ελευθερια που προσπαθει με κοπο να χτισει εδω στο mycat εχει φερει 2.500 μελη. Ξερεις ποσοι ανθρωποι μαθαν εδω για την στηρωση μονο και μονο επειδη υπαρχει προσπαθεια να ακουγονται πολλες πλευρες;

καιρο τωρα τρωμε σαρκες εδω. Για δειξε και συ λιγακι σαρκα.


εχουν γινει εδω οι στηρωσεις των ονειρων σου φιλη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vrmode

Νεοφερμένος

Ο vrmode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο κοσμος ξυπνιος πρεπει να ειναι και απο θεση να επιλεγει κατι.
O κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος. Επίσης είναι ασύδοτος, τόσο στα ζώα όσο και σε άλλα πράγματα. Και όσο δεν υπάρχουν νόμιμες διαδικασίες για τον έλεγχο της κατοχής ζώου, η ασυδοσία θα συνεχίζεται. Για μπες σε πιο προηγμένες ζωοφιλικά χώρες, σε fora και βάλε μια αγγελία ζευγαρώματος για να δεις ...τι καλά που θα περάσεις ;)
Διαφωνώ με το περί "άστους κι έχει ο Θεός". Είμαι υπέρ των πιο δραστικών λύσεων. Αν όλα τα fora αρχίσουν να κόβουν τέτοιου τύπου αγγελίες και να έχουν σε περίοπτη θέση τ "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώνουμε τα ζώα μας", τότε οι υποψήφιοι αναπαραγωγείς θα τα βρίσκουν πιο μπαστούνια και ίσως να το σκεφτούν και 2η φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μελινάκι, αυτο ηταν το ανέκδοτο της ημέρας πιστεύω... Επεσες διάνα vrmode...:lol:

ο διαολος μεταμορφωμενος ή αγγελος εισαι τωρα vmode......

εμενα με εστειλε το αλλο αφεντικο!!

διαλεξε ποιον θες..:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotini

Νεοφερμένος

Η Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Vrmode, είμαι εδώ περισσότερο καιρό από εσένα και όλο για στειρώσεις διαβάζω - ούτε πλύση εγκεφάλου να γινόταν! Όσο για τις απόψεις σου, σεβόμαστε το δικαίωμά σου να τις λες, αλλά μην περιμένεις να επιβληθείς με το έτσι θέλω. Αυτή την εντύπωση αποκόμισα εγώ από το ύφος των μηνυμάτων σου. Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο για το κατοικίδιό του και αν θέλει να το ζευγαρώσει γούστο και καπέλο του! Δε θα γίνουμε εμείς αφεντικά σε ξένο περιβόλι, σωστά; Και όσον αφορά τα αδέσποτα, δεν κάνεις καλύτερα εισηγήσεις / παράπονα ή όπως θες πες το στους δήμους και τις κοινότητες; Επειδή υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα γύρω μας, δε σημαίνει ότι όλα ντε και καλά πρέπει να αποκατασταθούν. Αυτοί που προτιμούν να έχουν γατί ράτσας σπίτι τους να πάνε να πνιγούν, δηλαδή;

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, έχω και αδέσποτα και ράτσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
O κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος. Επίσης είναι ασύδοτος, τόσο στα ζώα όσο και σε άλλα πράγματα. Και όσο δεν υπάρχουν νόμιμες διαδικασίες για τον έλεγχο της κατοχής ζώου, η ασυδοσία θα συνεχίζεται. Για μπες σε πιο προηγμένες ζωοφιλικά χώρες, σε fora και βάλε μια αγγελία ζευγαρώματος για να δεις ...τι καλά που θα περάσεις ;)
Διαφωνώ με το περί "άστους κι έχει ο Θεός". Είμαι υπέρ των πιο δραστικών λύσεων. Αν όλα τα fora αρχίσουν να κόβουν τέτοιου τύπου αγγελίες και να έχουν σε περίοπτη θέση τ "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώνουμε τα ζώα μας", τότε οι υποψήφιοι αναπαραγωγείς θα τα βρίσκουν πιο μπαστούνια και ίσως να το σκεφτούν και 2η φορά...

χαχαχχα καταρχην μην μου βαζεις λογια...ααααα! Θα σε μαλωσω ζαβολιαρα! ΔΕν ειπε κανεις εδω: Αστους και εχει ο Θεος!!

Σκακι παιζουμε που εχει ασπρα και μαυρα πιονια;

Καταρχην αυτο το σαιτ ειναι ελευθερο και διαμορφωνεται απο τα μελη του. Εαν διαβασες με προσοχη οπως λες
θα καταλαβαινες οτι δεν εχει διαμορφωθει συμφωνα με το τροπο που λες και δεν ειναι τετοιο σαιτ!!! Η λυμπεροπουλου εχει ενα τετοιο οπως λες, πανεμορφο και...αδειο!!! Εδω ο κοσμος δεν θελει να κρυψει κατω απ το χαλι ουτε την αγνοια του, ουτε τα ερωτηματα του, ουτε τα λαθη του. Συζηταει, ενημερωνεται, διαφωνει και κανει λαθη. Εγω που σου απανταω ειμαι καποια που δεν ειμαι ουτε υπευθυνη στο σαιτ ουτε μου ανηκει. Αισθανομαι ομως οτι πρεπει να προσπαθησεις να το καταλαβεις λιγο καλυτερα.

Εσυ που εχεις τοσο ωραιες ιδεες (θεωριτικες και ατοπες κατα τη κριση μου, και εισαι και ενημερωμενη) θα καταλαβαινες οτι δεν υπαρχει οχι απλα λυση με αυτο το τροπο που λες αλλα ειναι χειροτερο με αυτον το τροπο. Τι νομιζεις οτι ειναι το σαιτ; της Γκριν πις;

Οχι. Απλοι ανθρωποι που το εξεταζουμε το θεμα ειμαστε και κυριως εδω κατα την δικη μου αισθηση κυριως προωθειται η αγαπη στα ζωα. Και αυτα που λες αλλα οχι με ενα κακο φανατισμο. Δεν ειναι ακτιβιστικο σαιτ αλλα εαν συνεχισει με συζητησεις, διαφωνιες, και εξελιξη κατι θα γινει καλυτερο. Μην προτεινεις λοιπον το αυτονοητο αλλα ανοιξε εαν θελεις καποιο θεμα για την ακτιβιστικη δραστηριοτητα στο εξωτερικο και μαθε μας αυτα που γνωριζεις παραπανω απο μας και οχι αυτα που διαβαζεις στα σαιτ...:)


αχ..αχχαχαχ αν ηταν να σταματουσε καποιος να ζευγαρωνει τη γατα του απ το ιντερνετ...ολα θα ηταν ευκολα. Δεν ειναι αυτο το θεμα. Και στο κατω κατω καποιος που γραφεται στο σαιτ μονο για αυτο το λογο, δενξαναμπαινει, καισυνηθως δεν βρισκει ετσι ταιρι!!1 Αλλιως γινονται αυτες οι δουλειες. ....
περιμενω με αγωνια την θεση σου στο θεμα:στα αδεσπωτα που θανατωνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
και επειδη τωρα δεν εχω δουλεια και εχω ορεξη εας το παιξω λιγο ακομη εξυπνη απ το καναπε μου..

Ολοι εξυπνοι απ το καναπε μας ειμαστε καλη μου...


(σ αυτο το σημειο θελω λυπητερη μουσικη)
οταν προκειται γαι μεγαλες ιδεες και λυσεις σε σοβαρα θεματα. Ολοι ξερουμε τις λυσεις. γιατι νομιζεις δεν γινεται κατι;

Εσυ πιστευεις οτι με το να δημιουργειται φανατισμος κατι εγινε;


καποια κρατη στο εξωτερικο ( αχ αυτα τα εξωτερικα) εχουν αλλου τυπου δουλεια στο παρελθον τους για να διαβαζει τις σελιδες που λες καποιος.Ειναι αλλος ανθρωπος αυτος που διαβαζει τις σελιδες. Απο εκεινον ξεκιναει, οχι απ τις σελιδες. Δεν ξεκιναει απ τις σελιδες .Δεν ειναι προβατα που ακουνε και διαβαζουν τυφλα. Εχουν διαμορφωμενες αποψεις που τις στηριζει ενα μεγαλυερο συστημα απο το ινερνετ...ειναι πολλα.. Δεν ειναι εσυ και γω, αυτος ο ανθρωπος και δεν ζει στην δικη μας χωρα. το καθε ενα στο καιρο του. Αλλιως εισαι ενα αντιγραφο κουφιο, χωρις κανενα εσωτερικο ψαξιμο.

Δεν νομιζεις οτι ειναι σημαντικο να προοθηθει πρωτα η αγαπη στα ζωα;


Πρωτα μαθαινουμε το Α, μετα το Β, μετα το Γ, μετα το Δ,μετα το Ε και και και (βαριεμαι να την συνεχισω την σαχλαμαρα μου...)


Τι λεγαμε;

Α! ΝΑι....Πρωτα τα βασικα!!!εξαλλου και συ το Ειπες: Ο κοσμος δεν ειναι εκπαιδευμενος. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΛΕΣ. Ο κοσμος δεν ειναι στο φεγγαρι. Εδω που πατας και συ ξκαι γω ειναι.

Μην μιλας λοιπον φιλη μου και καθε φιλη που υποστηριζει τα ιδια πανω απο ενα βαθρο γνωσεων , στον ανθρωπο που πηρε ενα γατακι και λεει μια φορα να το ζευγαρωσει!! Εξηγησε του.

Αλλα ξεχασα να με συγχωρεις!!! Αυτο θελει καποιο χρονο, ετσι δεν ειναι;

φωστηρες του ιντερνετ ειμαστε.

Εαν εισαι κατι διαφορετικο, μπορεις να το αποδειξεις, βαζοντας αρθρα, και δουλευοντας πανω στο θεμα που εθεσες. Ασε τους μοντερειτορς(μ αρεσει αυτο το ελληνικο) να διορθωνουν αυτα που πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiorasky

Νεοφερμένος

Η aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αυτα.:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vrmode

Νεοφερμένος

Ο vrmode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί είχα κάτι περίεργα οράματα... Μπήκα λέει στο Mycat.gr, όπου η aiorasky μου λεγε:

Μηπως εισαι καμια γνωστη που εχεις αλλο ονομα κανονικα;
Προσεχε εχω κανει το προφιλ σου!!!

Μετά όμως σκέφτηκα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν χοντράδες... άρα μάλλον για όνειρο επρόκειτο!

Αφού ξύπνησα λοιπόν, θα αναφερθώ σε μερικά αποσπάσματα μόνον, γιατί αλλιώς θα χρειαζόμουν ολόκληρο 24ωρο και δεν σκοπεύω να το αναλώσω σε τέτοιου ύφους κείμενα αψιμαχιών...

Fotini: Αυτοί που προτιμούν να έχουν γατί ράτσας σπίτι τους να πάνε να πνιγούν, δηλαδή;
Όχι βέβαια. Σαφώς και μπορούν να αγοράσουν ωραιότατες γάτες ράτσας. Αλλά ο ιδιώτης είναι εκτροφέας ράτσας? Και αν ναι με τι κριτήρια εκτροφής?

aiorasky: μηπως δεν διαβαζεις με πολυ προσοχη τις σελιδες του σαιτ;
Όχι όλες, για πολλούς λόγους. Μεταξύ άλλων, γιατί τα μακροσκελή και συχνά επιτηδευμένα κείμενα δεν είναι web-friendly. Επίσης αρκετά από αυτά είναι off topic.

aiorasky: και αυτο το να κοβονται ειναι λιγο τρομακτικο κυρια...
Προσφώνηση "κυρία" τύπου Λαχαναγορά δεν σου απήυθυνα εγώ. Αν θέλεις τέτοιου τύπου τακτικές, απευθύνσου αλλού - εγώ δεν παίζω.

Fotini: Και όσον αφορά τα αδέσποτα, δεν κάνεις καλύτερα εισηγήσεις / παράπονα ή όπως θες πες το στους δήμους και τις κοινότητες;
Δεν με ξέρεις και ως εκ τούτου δεν έχεις ιδέα για το τι κάνω και τι όχι.

Fotini: Όσο για τις απόψεις σου, σεβόμαστε το δικαίωμά σου να τις λες, αλλά μην περιμένεις να επιβληθείς με το έτσι θέλω. Αυτή την εντύπωση αποκόμισα εγώ από το ύφος των μηνυμάτων σου.

Το δικό μου ύφος ήταν μάλλον το πιο ήπιο, έως πριν από αυτό το topic.

aiorasky: Η λυμπεροπουλου εχει ενα τετοιο οπως λες, πανεμορφο και...αδειο!!! (αυτό ξέφυγε από τη σκούπα!)
Που πήγαν τα forum rules? Ξαφνικά δεν κοπτόμεθα για τα "καθωσπρέπει" του forum? Aυτή η Λυμπεροπούλου που λες, είναι παρούσα στο topic ή στο forum? Να πούμε και άλλα επώνυμα εδώ μέσα ή θα συστηθεί ο καθένας μόνος του;

aiorasky: Και αυτα που λες αλλα οχι με ενα κακο φανατισμο.
“Βγάλ' τη σκούφια σου και βάρα με” στα περί φανατισμού

aiorasky:αι επειδη τωρα δεν εχω δουλεια και εχω ορεξη εας το παιξω λιγο ακομη εξυπνη απ το καναπε μου..
Το περί καναπέους δεν είναι κακό πράγμα. Συχνά κάνει και καλό γιατί καθαρίζει το μυαλό και έτσι αποφεύγει κανείς και τα επιτηδευμένα φιλολογικά παραληρήματα.

aiorasky:Εαν εισαι κατι διαφορετικο, μπορεις να το αποδειξεις, βαζοντας αρθρα, και δουλευοντας πανω στο θεμα που εθεσες. Ασε τους μοντερειτορς(μ αρεσει αυτο το ελληνικο) να διορθωνουν αυτα που πρεπει.
Μήπως τελικά ...με ξέρεις; Πάντως αν πρέπει να αποδείξω ενημέρωσέ με γα το πρόγραμμα εξεταστικής και την ύλη...

Συμπερασματικά....
aiorasky,
Είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε τέτοια θέση σε forum, αναγκάζομαι να γράψω έτσι και δεν σκοπεύω να συνεχίσω αυτού του είδους τα γραφόμενα. Εάν αυτό είναι το ύφος των γραφόμενων εδώ μέσα, τότε ούτε εμένα «μου κάνει» το forum, ούτε «εγώ του κάνω».

...Όπως και εσύ δεν θέλεις να βάζεις βραδιάτικα ή πρωί-πρωί σκούπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AGGELIKI

Νεοφερμένος

Η AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι αρκετό καιρό μέλος σε αυτό το forum, αν και δεν γράφω συχνά. Χαίρομαι που υπάρχει ένα forum με τόσο "γατόσκοσμο", που μπορεί να φανεί τόσο χρήσιμο για τους φίλους της γάτας... αλλά...
Θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεσή μου για το γεγονός ότι το forum επιτρέπει
α) την αναπαραγωγή γατιών από ιδιώτες
β) την πώληση γατιών από ιδιώτες ή επαγγελματίες
όταν οι περισότεροι γνωρίζουμε:
α) την τύχη και τον αριθμό των αδέσποτων στο δρόμο
β) τις πιθανές συνέπειες μιας μη σωστής και σοβαρής διαδκασίας αναπαραγωγής/εκτροφής
Το forum, αν και εξαίρετο κατά τα άλλα, δίνει βήμα σε εμπόρους γατιών και σε ιδιώτες που αναπαράγουν γιατί νομίζουν ότι έτσι "πρέπει". Επειδή είμαι μέλος σε αντίστοιχο forum σκύλων, θα ήθελα να σας παραπάμψω εκεί (https://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=444 και https://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=1482) για να διαβάσετε το γιατί δεν "αναπαράγουμε απλά έτσι" σκύλους - το ίδιο ισχύει και για γάτες. Στο συγκεκριμένο forum, οποιοδήποτε post "παντρολογήματος" κόβεται και έτσι καταφέρνει - αν μη τι άλλο - να μην δίνει έδαφος για ακόμη περισότερα αδέσποτα.
Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα μια αντίστοιχη κινητοποίηση και σε αυτό το forum.

συνφωνω σε ολα!:)και οχι δεν ειναι η vrmode καποια γνωστη μας με αλλο ονομα,αν εμπαινες λιγο πιο συχνα στο site θα το καταλαβαινες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
το εαν καποιος πουλαει η αναπαραγη ο ζωακι του ειναι δικο του θεμα δεν μπορουμε να το απαγορευσουμε απο την στιμη που ξερουμε οτι οι ιεδιοκτητες τον ζωων ειναι ευσυνειδιτει κ δεν το κανουν για πλουτισμο κ ξερουν κ επιτηρουν αυτους που δινουν τα μωρα τους εγω στειρωσα το σκυλο μου γιοα να μην φευγει οπως κ τις γατες μου ομως τωρα μπορω να σουπω που εχει πεθανει ο σκυλος μου οτι θα ηθελα να ειχα εναν γιο του για να μπορω ναβλεπω την φατσα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AGGELIKI

Νεοφερμένος

Η AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
το εαν καποιος πουλαει η αναπαραγη ο ζωακι του ειναι δικο του θεμα δεν μπορουμε να το απαγορευσουμε απο την στιγμη που ξερουμε οτι οι ιδιοκτητες τον ζωων ειναι ευσυνειδιτει κ δεν το κανουν για πλουτισμοκ ξερουν κ επιτηρουν αυτους που δινουν τα μωρα τους εγω στειρωσα το σκυλο μου γιοα να μην φευγει οπως κ τις γατες μου ομως τωρα μπορω να σουπω που εχει πεθανει ο σκυλος μου οτι θα ηθελα να ειχα εναν γιο του για να μπορω ναβλεπω την φατσα του

το ενα αναιρει το αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μελινάκι

Νεοφερμένος

Η μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
μηπως ο/η vrmode μας ανοιγει τα ματια; κατα την γνωμη μου δεν ειναι λαθος αυτα που λεει (εγω τα βρισκω μαλιστα πολυ σωστα) εν ολιγοις συμφωνω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top