• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Προσδόκιμο ζωής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί μου το είπε τότε;
γιατί ποντάρει στο ότι δε ξέρεις πως λειτουργεί το ηλεκτρονικό σύστημα συνταγράφησης .

γενικός ιατρός ή παθολογος στο είπε;
το θέμα είναι ότι δε πληρέις τα κριτίρια και δεν μπορουσε να γράψει ουτε τώρα αλλα όπως είδες γράφεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,976 μηνύματα.
γιατί ποντάρει στο ότι δε ξέρεις πως λειτουργεί το ηλεκτρονικό σύστημα συνταγράφησης.

γενικός ιατρός ή παθολογος στο είπε;
Με παθολόγο είχα κλείσει ραντεβού. Είδε και στο σύστημα πως είχα εμβολιαστεί.
Λογικά ήταν παθολόγος. Δεν ήταν νέος στην ηλικία.
Και τι κερδίζει με το να μου πει κάτι που δεν ισχύει;
Άρα εγώ σε δύο τρία χρόνια να πάω στον ιδιώτη για να μου γράψει το 21ναμο;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με παθολόγο είχα κλείσει ραντεβού. Είδε και στο σύστημα πως είχα εμβολιαστεί.
Λογικά ήταν παθολόγος. Δεν ήταν νέος στην ηλικία.
Και τι κερδίζει με το να μου πει κάτι που δεν ισχύει;
Άρα εγώ σε δύο τρία χρόνια να πάω στον ιδιώτη για να μου γράψει το 21ναμο;
θεωρητικά αν δουν οτι εχει γραψει 2 φορές το φάρμακο μπορει να τον ελέγξουν αμως το σύστημα σου επιτρέπεις να γράψεις οσες φορές θελεις, ναι να κάνεις το 21 τα επόμενα χρόνια και μετά επανάληψη κάθε 5 έτη. Το θέμα είναι ότι δε τηρείς τα κριτήρια οποτε αν θεωρητικά κάνουν έλεγχο ο ιατρος θα φάει προστιμο και τώρα, οποτε οποιοσδήποτε ιατρός μπορει να σου πει οτι δε σου το γράφει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,976 μηνύματα.
O γιατρός ιδιωτης πάντως δεν μου είπε πότε πρέπει να το ξανακάνω.
Το κόστος πρέπει να είναι γύρω στα 70 ευρώ αν θέλω να το χρεωθώ μόνος μου αν θυμάμαι καλά.
Τεσπά, πιο πολύ το έκανα από φόβο συνοσηροτητας λόγω Κοβιντ. Γι' αυτό έκανα και της γρίπης.
Προφανώς αν δεν το κάνω, δεν υπάρχει πρόβλημα υποθέτω. Ελπίζω να μην επηρεάζεται τοσο πολύ το προσδόκιμο μου. :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εμένα αντίθετα ο ιδιώτης ιατρός μου κάνει ότι νάνε .Του λέω ακριβώς τι να μου γράψει για εξετάσεις και μου βάζει επιπρόσθετα μόνος του χωρίς λόγο για να ανέβει το κόστος


Υπάρχει κάποιος νόμος ή κάτι για να του πω να μην τκ ξανακάνει?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,976 μηνύματα.
Εμένα πάλι ο ιδιωτης με ρωτάει αν θέλω κάποια εξέταση παραπάνω να την κάνω. Αντίθετα του δημοσίου δεν ρωτάει ποτέ τίποτα και μου γράφει ελάχιστες εξετάσεις και αναγκάζομαι να ξανακλεισω ραντεβού μετά...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ έχω καλύτερη επικοινωνία με του δημοσίου .Γράφω μόνος μου αυτά που θέλω

Λέω στον ιδιώτη για μια γενική και αρχίζει μου βάζει βιταμίνες, ζάχαρο , σιδήρου
Του λέω για TSH μόνο και μου βάζει και άλλα

@fockos μπορώ κάνω κάτι για αυτό ?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,976 μηνύματα.
Με του δημοσίου ποτέ δεν είχα επικοινωνία. Νομίζω πως ψιλοβαριουνται την ζωή τους. Ποτέ δεν με έχουν εξετάσει αναλυτικά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ έχω καλύτερη επικοινωνία με του δημοσίου .Γράφω μόνος μου αυτά που θέλω

Λέω στον ιδιώτη για μια γενική και αρχίζει μου βάζει βιταμίνες, ζάχαρο , σιδήρου
Του λέω για TSH μόνο και μου βάζει και άλλα

@fockos μπορώ κάνω κάτι για αυτό ?
μπορείς να κανείς μερική εκτέλεση συνταγής και να πληρώσεις μονο αυτες τις εξετασεις που θελεις αλλα πρεπει να τις γράρει το παραπεμπτικό
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δυστυχώς, για τον μέσο άνθρωπο το να βοηθάς τον αλλον εχει ταυτιστει με κρατικο ελεγχο. Ή καλυτερα, οι πολιτικοι -που θα αναλαβουν τη διαχειρηση- τον εχουν πεισει οτι ειναι απαραιτητο, τα ιδια ατομα δηλαδη που βριζει μερα-νυχτα. Το να αποσυνδεθει το ζητημα απο την πολιτικη και να κανουμε κατι οι ιδιοι ειναι θεμελιωδως εξω απο την λογικη
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Μετά από τις έντονες αντιδράσεις του κόσμου (γιατί στη τιβι ούτε παίκτηκε το θέμα) θα έχουμε εξαιρέσεις και μέχρι τότε επιτρέπονται οι συνταγογραφήσεις.


Κατά τη γνώμη μου θα προσπαθήσουν να εντάξουν στις εξαιρέσεις χρόνια πάσχοντες, παιδιά και Ρομά αλλά και πάλι θα υπάρξουν αντιδράσεις.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι λένε οι ιδιώτες γιατροί που χάνουν πελάτες;

1648053225149.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Τι λένε οι ιδιώτες γιατροί που χάνουν πελάτες;

View attachment 99399
Στην περιοχή μου χαίρονται επειδή ξεφορτώθηκαν του Ρομά. Στο ΕΣΥ τους σουτάρουν όπως μπαίνουν και τους στέλνουν Αθήνα. Είναι πιο οικονομικό να δώσουν 10 ευρώ σε ιδιώτη παρά να πάνε Αθήνα.


Η ουσία είναι εδώ:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στην περιοχή μου χαίρονται επειδή ξεφορτώθηκαν του Ρομά. Στο ΕΣΥ τους σουτάρουν όπως μπαίνουν και τους στέλνουν Αθήνα. Είναι πιο οικονομικό να δώσουν 10 ευρώ σε ιδιώτη παρά να πάνε Αθήνα.
Η ουσία είναι εδώ:
Αχ βρε Αντρέα!! Σε πληροφορώ ότι είμαι κι εγώ ανασφάλιστος (στην Ελλάδα). Έχω μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό και εκεί είμαι ασφαλισμένος. Επίσης δεν είμαι Ρομά. Όταν είμαι στην Ελλάδα πρέπει να ταλαιπωρούμαι; Γιατί να μη μου γράφει φάρμακα και εξετάσεις ιδιωτικός γιατρός; Πάντως πρόσφατα έκλεισα πολύ εύκολα και γρήγορα ραντεβού στο πρώην ΙΚΑ για εξετάσεις. Έχασε την επίσκεψή μου ο ιδιωτικός γιατρός. Όσο για την κομπίνα με τις συνταγολογήσεις και οι γιατροί του δημοσίου μπορούν να την κάνουν.

1648055031564.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Αχ βρε Αντρέα!! Σε πληροφορώ ότι είμαι κι εγώ ανασφάλιστος (στην Ελλάδα). Έχω μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό και εκεί είμαι ασφαλισμένος. Επίσης δεν είμαι Ρομά. Όταν είμαι στην Ελλάδα πρέπει να ταλαιπωρούμαι; Γιατί να μη μου γράφει φάρμακα και εξετάσεις ιδιωτικός γιατρός; Πάντως πρόσφατα έκλεισα πολύ εύκολα και γρήγορα ραντεβού στο πρώην ΙΚΑ για εξετάσεις. Έχασε την επίσκεψή μου ο ιδιωτικός γιατρός. Όσο για την κομπίνα με τις συνταγολογήσεις και οι γιατροί του δημοσίου μπορούν να την κάνουν.
Δεν είπα ότι όλοι οι ανασφάλιστοι είναι Ρομά αλλά ότι κάποιοι ιατροί χαίρονται γιατί ξεφορτώθηκαν τους Ρομά. Υπάρχει έντονο πρόβλημα σε αρκετές περιοχές και δεν είναι θέμα ρατσισμού.

Για την περίπτωση σου από τη στιγμή που δεν σε καλύπτει η ασφάλεια σου στην Ελλάδα κάνε αυτασφάλιση. Αφού είσαι υπέρ του δημόσιου συστήματος υγείας πρέπει να το δεχθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι Ρομά δεν πηγαίνουν σε ιδιώτες γιατρούς, αλλά πάντα σε ΙΚΑ, κέντρα υγείας και νοσοκομεία. Γιατί να πληρώσουν; Ευτυχώς δεν θα γίνεις ποτέ υπουργός υγείας. Α, και γιατί να κάνω αυτασφάλεια στην Ελλάδα;

1648057883978.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Οι Ρομά δεν πηγαίνουν σε ιδιώτες γιατρούς, αλλά πάντα σε ΙΚΑ, κέντρα υγείας και νοσοκομεία. Γιατί να πληρώσουν; Ευτυχώς δεν θα γίνεις ποτέ υπουργός υγείας.
Αν πάνε στο νοσοκομείο και δεν έχουν παιδίατρο, ωριλά τους λένε πήγαινε Αθήνα το οποίο δεν συμφέρει.

Συμφωνώ μαζί σου. Αφού σου παρέχονται όλα δωρεάν γιατί να θέλεις; Κάπως έτσι καταρρέει όλο το σύστημα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.


Προσέξτε πότε εντόπισα το πρόβλημα... Το ανέφερα στο υπάλληλο του ΕΦΚΑ και με έγραψε στη κυριολεξία. Η αιτία ήταν στην ύπαρξης αναδρομικών προηγούμενων ετών (ΤΣΜΕΔΕ) που ποτέ δεν ειδοποιήθηκα να πληρώσω. Έβαλα πάγια εντολή και πληρώθηκαν μόνοι τους και μετά κατάλαβα που χρωστούσα. Το σύστημα για να ενημερωθεί και να σε βάλει ασφαλισμένο θέλει >1 μήνα

3 χρονιά μετά κάποιοι κατάλαβαν ότι ήταν ανασφάλιστοι επειδή θα μειωθούν (πήρε και άλλη παράταση) τα δικαιώματα των ανασφάλιστων.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,076 μηνύματα.
1649104381646.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,976 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top