Προσωπική σχέση με το Θεό/ανώτερο εαυτό/συμπαντική νοημοσύνη κλπ.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέσουμε όλοι τις απόψεις μας πάνω σε αυτό το αμφιλεγόμενο, πολυσυζητημένο, αλλά πάντα επίκαιρο θέμα. Η συζήτηση χωράει τους πάντες, από θρήσκους, ένθεους, άθρησκους, αγνωστικιστές έως και άθεους. Όποιος θέλει να μας πει την προσωπική του οπτική πάνω στο θέμα ή, εναλλακτικά, αν πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα εκτός του υλικού και αντιληπτού από τις αισθήσεις μας κόσμου, ας μας εκθέσει τις δικές του απόψεις.

Ξεκινάω ως θεματοθέτης, λέγοντας ότι είμαι άθρησκος, αλλά, παρ'όλα αυτά, έχω μια αδυναμία στις θρησκείες, μου αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για αυτές. Με ξενίζει όμως ο δογματισμός τους και η πίστη τους ότι μόνο αυτές κατέχουν την απόλυτη αλήθεια, ενώ στην ουσία όλες τους περιέχουν ψήγματα της «αλήθειας». Αν και άθρησκος πιστεύω σε μια ανώτερη διάνοια, δύναμη, πηγή (πείτε την όπως θέλετε), που διέπει τα πάντα, τον ορατό και αόρατο κόσμο, το πεπερασμένο και το άπειρο... «Εν τω παν, και εξ ενός πολλά, και εκ των πολλών το εν», για να το εκφράσω και με ένα γνωστό ρητό.

Αυτή ήταν μια συνοπτική εισαγωγή, περιμένω τη δική σας οπτική επί του θέματος :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα. Ο καθένας καθορίζει την τύχη και την ζωή του με βάση τις πράξεις του.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα. Ο καθένας καθορίζει την τύχη και την ζωή του με βάση τις πράξεις του.
Καλά, προφανώς κι εγώ πιστεύω ότι ο καθένας καθορίζει τη ζωή του. Όσον αφορά στην τύχη, δεν πιστεύω ότι υπάρχει, αλλά η στάση μας απέναντι στη ζωή γενικά (θετική ή αρνητική) φέρνει και τη λεγόμενη «τύχη» ή «ατυχία»...
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στο Θεό. Μεγάλωσα ως Χριστιανή Ορθόδοξη και συνεχίζω μέχρι και σήμερα χωρίς να θέλω να
αλλάξω...Εμένα οι γονείς μου με μεγάλωσαν λέγοντας μου πως ο Χριστός είναι μέσα μας, μπορούμε να Τον αναζητήσουμε όπου κι αν είμαστε, εκφράζοντας την Πίστη μας... Το ίδιο ασπάζομαι και εγώ πλέον στην ηλικία μου, και δεν το αλλάζω γιατί θέλω να πιστεύω πως η Πίστη μας μας βοηθάει και μπορούμε να καταφύγουμε στις καλές και στις δύσκολες στιγμές μας❤️
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω στον Θεό. Μεγάλωσα ως χριστιανή ορθόδοξη και επιλέγω αυτήν την θρησκεία μέχρι και σήμερα χωρίς να θέλω να το αλλάξω... Απλά δεν μπορώ τις θρησκοληψίες... Εμένα οι γονείς μου με μεγάλωσαν λέγοντας μου πως ο Χριστός είναι μέσα μας, μπορούμε να τον αναζητήσουμε όπου κι αν είμαστε, και δεν είναι ανάγκη να καταφεύγουμε σε θρησκοληψίες για να νιώσουμε και να εκφράσουμε την πίστη μας... Το ίδιο ασπάζομαι και εγώ πλέον στην ηλικία μου, και δεν το αλλάζω γιατί θέλω να πιστεύω πως υπάρχει κάτι ανώτερο που μας βοηθάει και στο οποίο μπορούμε να καταφύγουμε στις δύσκολες στιγμές μας ❤️
Απολύτως σεβαστό!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οτι υπαρχει μια ανωτερη συμπαντικη δυναμη σιγουρα,αυτο εχω σαν αφετηρια,απο κει και περα μου αρεσει το νοημα της αγαπης του Χριστιανισμου,του να δινεις γιατι πραγματικα σε απελευθερωνει,και οτι σαν μοτο θα το ελεγα οτι η ζωη επιστρεφει συμπεριφορες,αυτο πιστευω σε μια γενικοτητα αν θες.
Υπαρχει Θεος ναι αλλα ειναι πως τον νιωθει κανεις μεσα του.
Και οπως φερθεις καπως θα πληρωθεις,μπορει να μην πληρωθεις και καθολου,αλλα μετραει το οτι προσπαθησες,εκανες τον αγωνα σου,και εφερες ενα αποτελεσμα στην ολη ζωη σου.
Το τι αφηνουμε πισω μας,αυτο θα λεει κατι για εμας τους ιδιους αυτο πιστευω.
Και οτι η ψυχη δεν διαλυεται αλλα συνεχιζει το αιωνιο ταξιδι της. :thumbup:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι υπαρχει μια ανωτερη συμπαντικη δυναμη σιγουρα,αυτο εχω σαν αφετηρια,απο κει και περα μου αρεσει το νοημα της αγαπης του Χριστιανισμου,του να δινεις γιατι πραγματικα σε απελευθερωνει,και οτι σαν μοτο θα το ελεγα οτι η ζωη επιστρεφει συμπεριφορες,αυτο πιστευω σε μια γενικοτητα αν θες.
Υπαρχει Θεος ναι αλλα ειναι πως τον νιωθει κανεις μεσα του.
Και οπως φερθεις καπως θα πληρωθεις,μπορει να μην πληρωθεις και καθολου,αλλα μετραει το οτι προσπαθησες,εκανες τον αγωνα σου,και εφερες ενα αποτελεσμα στην ολη ζωη σου.
Το τι αφηνουμε πισω μας,αυτο θα λεει κατι για εμας τους ιδιους αυτο πιστευω.
Και οτι η ψυχη δεν διαλυεται αλλα συνεχιζει το αιωνιο ταξιδι της. :thumbup:
Αν πίστευαν αυτά τα πράγματα όλοι οι θρησκευόμενοι του κόσμου δεν θα είχαμε Μεσαίωνα, Σταυροφορίες, ούτε Τζιχάντ (αυτό το τελευταίο το έχουμε και σήμερα). Η ανθρωπότητα θα είχε φτάσει σε άλλα επίπεδα εξέλιξης σήμερα :)
Όσο για τις συμπεριφορές που επιστρέφονται που λες, θυμίζει και λίγο από το νόμο του Κάρμα και τις νταρμικές φιλοσοφίες γενικά...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αν πίστευαν αυτά τα πράγματα όλοι οι θρησκευόμενοι του κόσμου δεν θα είχαμε Μεσαίωνα, Σταυροφορίες, ούτε Τζιχάντ (αυτό το τελευταίο το έχουμε και σήμερα). Η ανθρωπότητα θα είχε φτάσει σε άλλα επίπεδα εξέλιξης σήμερα :)
Όσο για τις συμπεριφορές που επιστρέφονται που λες, θυμίζει και λίγο από το νόμο του Κάρμα και τις νταρμικές φιλοσοφίες γενικά...
ετσι ακριβως :thumbup: το βρηκες:thumbup:με καλυπτει αν θελεις οπως ακριβως το περιεγραψες και μου δινει μια ηρεμια στην καθημερινοτητα μου καταλαβες,νομιζω αυτος ειναι και ο λειτουργικος ρολος και η αφετηρια της οποιαδηποτε θρησκειας/φιλοσοφιας.Να μας απαλυνει το γηινο πονο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομιζω αυτο ειναι και το βαθυτερο νοημα αν θες,να προσλαβει ο καθενας μας το νοημα εκεινο που του εξασφαλιζει μια ηρεμη θα ελεγα ζωη και στο μετρο του δυνατου ευτυχισμενη γιατι η ζωη εχει πονο και δυστυχια :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,032 μηνύματα.
2a4bbd957f60fe1581b0dcd23fbbe36c.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,558 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέσουμε όλοι τις απόψεις μας πάνω σε αυτό το αμφιλεγόμενο, πολυσυζητημένο, αλλά πάντα επίκαιρο θέμα. Η συζήτηση χωράει τους πάντες, από θρήσκους, ένθεους, άθρησκους, αγνωστικιστές έως και άθεους. Όποιος θέλει να μας πει την προσωπική του οπτική πάνω στο θέμα ή, εναλλακτικά, αν πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα εκτός του υλικού και αντιληπτού από τις αισθήσεις μας κόσμου, ας μας εκθέσει τις δικές του απόψεις.

Ξεκινάω ως θεματοθέτης, λέγοντας ότι είμαι άθρησκος, αλλά, παρ'όλα αυτά, έχω μια αδυναμία στις θρησκείες, μου αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για αυτές. Με ξενίζει όμως ο δογματισμός τους και η πίστη τους ότι μόνο αυτές κατέχουν την απόλυτη αλήθεια, ενώ στην ουσία όλες τους περιέχουν ψήγματα της «αλήθειας». Αν και άθρησκος πιστεύω σε μια ανώτερη διάνοια, δύναμη, πηγή (πείτε την όπως θέλετε), που διέπει τα πάντα, τον ορατό και αόρατο κόσμο, το πεπερασμένο και το άπειρο... «Εν τω παν, και εξ ενός πολλά, και εκ των πολλών το εν», για να το εκφράσω και με ένα γνωστό ρητό.

Αυτή ήταν μια συνοπτική εισαγωγή, περιμένω τη δική σας οπτική επί του θέματος :)
Πολυ μοιάζουν οι απόψεις μας σε αυτό το θέμα.Πάνω κάτω τα ίδια.
Απλά ούτε και για αυτό είμαι σίγουρη.
Στις θρησκείες δεν πιστεύω, μια ανώτερη νόηση ναι το θεωρώ πιθανό για τα δεδομένα που έχω στο μυαλό μου.Και διαβάζοντας πολύ αστροφυσική και οτιδήποτε αφορά το σύμπαν το θεωρω ακόμα πιο πιθανό.Όσο δηλαδή μελετα κάποιος το σύμπαν και τους νόμους του,τόσο πέιθεται ότι μια ανώτερη διαννοια,συνειδητότητα,νόηση κάτι έχει κάνει σε όλο αυτό.

Αυτό που με καίει είναι αν πεθάινοντας θα το μάθουμε ή όχι.ΟΚ αν δεν υπάρχει κάτι δεν θα υπάρχουμε μετα,αλλα αν κάτι γίνεται θα το μάθουμε ή θα στροβιλιζόμαστε πάλι σε νέες συνειδητόητες κλπ; :crazy:
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο πνευματικός μου εαυτός πιστεύει σε μια συμπαντική συνείδηση στην οποία όταν πεθαίνουμε επιστρέφουμε και καταργείτε το εγώ, στον εκφραστή αυτής της συνείδησης τον Ιησού Χριστό και στην ιστορική αλήθεια όσων περιγράφονται στα βιβλία της Καινής διαθήκης.


Ο εξωτερικός υλικός μου εαυτός ακολουθεί την δογματική έκφραση του χριστιανισμού μέσα από την ορθόδοξη εκκλησία, και αυτό γιατί πιστεύω ότι ο δογματισμός μπορεί σε κάποιους να φαίνεστε παρωχημένος αλλά προσφέρει μια πνευματικη πειθάρχηση, γείωση και σταθερότητα πολύ χρήσιμη για όσο διαρκεί η γήινη μας παρουσία.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που με καίει είναι αν πεθάινοντας θα το μάθουμε ή όχι.ΟΚ αν δεν υπάρχει κάτι δεν θα υπάρχουμε μετα,αλλα αν κάτι γίνεται θα το μάθουμε ή θα στροβιλιζόμαστε πάλι σε νέες συνειδητόητες κλπ; :crazy:
Αρχικά καλημέρα, θυμάμαι τότε που τα λέγαμε στο θέμα του covid κατά τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας :)

Αυτή η ερώτηση μας απασχολεί πιστεύω όλους, εκτός από εκείνους που είναι απόλυτα σίγουροι. Που είτε είναι απόλυτα σίγουροι για τον/την παράδεισο/κόλαση ή άλλες μεταθανάτιες καταστάσεις των θρησκειών τους, είτε απόλυτα σίγουροι για την ανύπαρξία, σαν άθεοι υλιστές,

Προσωπικά πιστεύω στην ιδέα της μετενσάρκωσης και το ότι απώτερος σκοπός μας είναι η φώτιση, και το «σπάσιμο» αυτού του αέναου κύκλου μέσω της ένωσης με την «πηγή», πάνω κάτω αυτά που λένε οι νταρμικές θρησκείες δηλαδή. Προφανώς και δεν αποδεικνύονται αυτά, οπότε δεν είμαι και απόλυτος, απλά αυτά ταιριάζουν περισσότερη στη δική μου ιδιοσυγκρασία.

Τώρα, υπάρχει και η (γοητευτική) άποψη ότι το σύμπαν είναι γεναιόδωρο και αυτό που περιμένεις, αυτό συναντάς. Τον παράδεισο αν είναι Χριστιανός, τα Ουρί αν είσαι Μουσουλμάνος, το τίποτα αν είσαι άθεος υλιστής. Εν γένει, δηλαδή, είμαστε και καταλήγουμε αυτό που πιστεύουμε...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αρχικά καλημέρα, θυμάμαι τότε που τα λέγαμε στο θέμα του covid κατά τη διάρκεια της πρώτης καραντίνας :)

Αυτή η ερώτηση μας απασχολεί πιστεύω όλους, εκτός από εκείνους που είναι απόλυτα σίγουροι. Που είτε είναι απόλυτα σίγουροι για τον/την παράδεισο/κόλαση ή άλλες μεταθανάτιες καταστάσεις των θρησκειών τους, είτε απόλυτα σίγουροι για την ανύπαρξία, σαν άθεοι υλιστές,

Προσωπικά πιστεύω στην ιδέα της μετενσάρκωσης και το ότι απώτερος σκοπός μας είναι η φώτιση, και το «σπάσιμο» αυτού του αέναου κύκλου μέσω της ένωσης με την «πηγή», πάνω κάτω αυτά που λένε οι νταρμικές θρησκείες δηλαδή. Προφανώς και δεν αποδεικνύονται αυτά, οπότε δεν είμαι και απόλυτος, απλά αυτά ταιριάζουν περισσότερη στη δική μου ιδιοσυγκρασία.

Τώρα, υπάρχει και η (γοητευτική) άποψη ότι το σύμπαν είναι γεναιόδωρο και αυτό που περιμένεις, αυτό συναντάς. Τον παράδεισο αν είναι Χριστιανός, τα Ουρί αν είσαι Μουσουλμάνος, το τίποτα αν είσαι άθεος υλιστής. Εν γένει, δηλαδή, είμαστε και καταλήγουμε αυτό που πιστεύουμε...
Καλημερα! 😊Ειμαστε κομματια αυτου του σύμπαντος με ενεργεια και η ενέργεια μας επιστρέφει, αυτο ακριβως οπως το εγραψες "είμαστε και καταληγουμε αυτο που πιστεύουμε "
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημερα! 😊Χρονια πολλα! Με την ευχή το 2021 να είναι χρόνος κανονικότητας σε ολα οσα αφησαμε!Καλη χρονια με υγεια σε ολους!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα! 😊Ειμαστε κομματια αυτου του σύμπαντος με ενεργεια και η ενέργεια μας επιστρέφει, αυτο ακριβως οπως το εγραψες "είμαστε και καταληγουμε αυτο που πιστεύουμε "
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημερα! 😊Χρονια πολλα! Με την ευχή το 2021 να είναι χρόνος κανονικότητας σε ολα οσα αφησαμε!Καλη χρονια με υγεια σε ολους!
Ή, όπως λέει και αυτό το πολύ ωραίο τραγούδι:

«Νομίζω έτσι κι η ζωή μας σαν όπως λεν τα πάντα ρει
Στη θάλασσα η εκβολή μας κι όμως γυρνάμε στην πηγή»
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τώρα, υπάρχει και η (γοητευτική) άποψη ότι το σύμπαν είναι γεναιόδωρο και αυτό που περιμένεις, αυτό συναντάς. Τον παράδεισο αν είναι Χριστιανός, τα Ουρί αν είσαι Μουσουλμάνος, το τίποτα αν είσαι άθεος υλιστής. Εν γένει, δηλαδή, είμαστε και καταλήγουμε αυτό που πιστεύουμε...
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι επίγειες απόψεις που διαμορφώνουμε καθορίζουν το μετά. Μου φαίνεται σαν βολική άποψη που χρυσώνει το χάπι του θανάτου.

Θα πρέπει να υπάρχει μια αντικειμενική και μόνη αλήθεια που διέπει το σύμπαν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,032 μηνύματα.
Νομίζω το έλεγε ο Πασκάλ , ότι καλύτερα να πιστεύεις γιατί δεν χάνεις τίποτα αν δεν υπάρχει, ενώ αν δεν πιστεύεις και υπάρχει την έχεις βάψει :D


Απλά προσωπικά και να πίστευα , δεν θα μπορούσε ο Θεός να είχε διαφορετική ηθική από τη δική μου ας πούμε και να τον θεωρώ κατώτερο , για να πω ότι τον φοβάμαι . Αφού τον Θεό τον συλλαμβάνουμε ως τελειότητα υποτίθεται
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Gaspar
Ναι, απόψεις είναι αυτές, άλλος είναι πιο ανοιχτός σε πράγματα και άλλος πιστεύει σε μια μοναδική αλήθεια. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα είναι σχετικά και επίσης ότι οι ίδιοι μας διαμορφώνουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει, όπως και ο κόσμος εμάς, σε μια διαρκή αλληλεπίδραση... οπότε κύριο χαρακτηριστικό του κόσμου είναι η ρευστότητα... «τα πάντα ρει» δηλαδή...

Σε κάθε περίπτωση, όλοι θα δούμε αν είμαστε σωστοί ή λάθος σε αυτά που πιστεύουμε αφού φύγουμε, όταν πλέον θα είναι αργά :laugh:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι θεοί δεν υπάρχουν. Τουλάχιστο όχι με την έννοια που πιστεύει ο μέσος πιστός ότι υπάρχουν.

Οι θεοί δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο και αποτελούν τα αρχέτυπα του συλλογικού ασυνείδητου της κάθε εποχής.

Υπό αυτή την έννοια οι θεοί ζουν και βρίσκονται σε συνεχή αλληλεπιδραση με την ανθρωπότητα.

Αν θέλεις να δεις τον Άρη δεν έχεις παρά να κοιτάξεις σε ένα πεδίο μάχης την συμπεριφορά των ανθρώπων που πολεμούν μέχρι θανάτου.

Αν θες να δεις τον Διονυσο δεν έχεις παρά να κοιτάξεις σε ένα γλέντι μεθυσμενων φίλων.

Αν θες να δεις την Αφροδίτη δεν έχεις παρά να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά μιας γυναίκας που σε καλει στο κρεβάτι της.

Αν θες να δεις τον Γιαχβέ δεν έχεις παρά να κοιτάξεις στα μάτια ενός παιδιού που ντρέπεται για τον εαυτό του.

Υπάρχει μόνο ο άνθρωπος που κατ εικόνα τους θεούς πλάθει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι θεοί δεν υπάρχουν. Τουλάχιστο όχι με την έννοια που πιστεύει ο μέσος πιστός ότι υπάρχουν.

Οι θεοί δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο και αποτελούν τα αρχέτυπα του συλλογικού ασυνείδητου της κάθε εποχής.

Υπό αυτή την έννοια οι θεοί ζουν και βρίσκονται σε συνεχή αλληλεπιδραση με την ανθρωπότητα.

Αν θέλεις να δεις τον Άρη δεν έχεις παρά να κοιτάξεις σε ένα πεδίο μάχης την συμπεριφορά των ανθρώπων που πολεμούν μέχρι θανάτου.

Αν θες να δεις τον Διονυσο δεν έχεις παρά να κοιτάξεις σε ένα γλέντι μεθυσμενων φίλων.

Αν θες να δεις την Αφροδίτη δεν έχεις παρά να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά μιας γυναίκας που σε καλει στο κρεβάτι της.

Αν θες να δεις τον Γιαχβέ δεν έχεις παρά να κοιτάξεις στα μάτια ενός παιδιού που ντρέπεται για τον εαυτό του.

Υπάρχει μόνο ο άνθρωπος που κατ εικόνα τους θεούς πλάθει.
Δεν διαφωνώ με το ότι οι θεοί είναι κατ'ουσίαν προβολές των ανθρωπίνων χαρακτηριστικών, που ίσως πηγάζουν και από το συλλογικό ασυνείδητο... Εν μέρει αυτές είναι οι απόψεις του Γιούνγκ, αν θυμάμαι καλά...

Επιπλέον συμφωνώ στο ότι θεός/θεοί δεν υπάρχουν, όπως τουλάχιστον τους φαντάζονται οι άνθρωποι, οντότητες δηλαδή με ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Με αυτή την έννοια ισχύει το "και εποίησεν άνθρωπος τον Θεό"...

Όμως δεν αποκλείω την ύπαρξη ανώτερων σφαιρών συνείδησης, ούτε αν θες, και οντοτήτων ασύλληπτων από το άνθρωπο, τουλάχιστον με τις γνωστές αισθήσεις και τα μέσα που διαθέτει. Ούτε αποκλείω την ύπαρξη μιας συμπαντικής συνείδησης/πηγής ή όπως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί. Ίσα ίσα, είναι πραγματα που πιστεύω, όπως προείπα.
 
Top