Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Είναι δύσκολο;Θα έχει ήδη γίνει η ζημιά;

Δεν ξέρω, μωρέ τι να σου πω :P Πάντως ένας i7 920 μπορεί με καλή ψύξη και κουτί να γίνει overclock έως τα 4,2ghz χωρίς πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε παιδί μου εμένα ο επεξεργαστής θα είναι amd-overclocked από 3,2 στα 3.8!
-----------------------------------------
Στην ιστοσελίδα που έστειλα το δεξιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ρε παιδί μου εμένα ο επεξεργαστής θα είναι amd-overclocked από 3,2 στα 3.8!
-----------------------------------------
Στην ιστοσελίδα που έστειλα το δεξιά!

Καλύτερα να μιλήσεις με τον τεχνικό από κει που θα το πάρεις, μη σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Λυπάμαι δεν ξέρω να σε βοηθήσω παραπάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν πειράζει:)
Όταν τον ανοίγω ακούγεται και μια περίεργη μυρωδιά καμμένου(χωρίς πλάκα):lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θα τα 'χει παίξει :P

Πήγαινέ τον σε κανέναν ειδικό καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
μπα....θα κρατήσω τα 2 dvd players (ή όπως αλλιώς λέγονται και μετά πέταμα:P
Ή μπορεί να τον κρατήσω για πειράματα...ή να τον στείλω σε κανά μουσείο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια.Εγγύηση έχεις σε όλα τα parts που θα πάρεις μόνος σου.
Επίσης αν γίνει καμιά στραβή θα πας πίσω το part που έχει την βλάβη, ενώ αντιθέτως με το έτοιμο pc πρέπει να πας πίσω όλο το κουτί, ακόμα και αν έχει χαλάσει το πλαϊνό φαν του..:P

Θα σου έρθει πιο φθηνά γιατί όλα τα parts είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Ακόμα, γιατί να αγοράζεις κάθε φορά καινούργιο κουτί ,και όχι μόνο αυτά που έχεις ανάγκη; Τις περισσότερες φορές αλλαγή θέλουν cpu, mobo και ram...Δίσκο, gpu(με εξαιρέσεις τους gamers) psu, dvd rec,κουτί δεν νομίζω να χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο.:)

Και το κυριότερο, στα έτοιμα κουτιά οι περισσότερες εταιρίες δεν βάζουν και τα πιο αξιόπιστα κομμάτια.
Μα δεν έχουν όλοι τις γνώσεις για να αλλάξουν μόνοι τους το κομμάτι που χάλασε, ούτε καν τις γνώσεις για να εντοπίσουν τι φταίει δεν έχουν οι περισσότεροι :P . Για αυτούς η έτοιμη λύση είναι μονόδρομος.

Αν επιλέξεις ποιοτικά εξαρτήματα, θα σου έρθει σίγουρα πιο ακριβό από το αντίστοιχο έτοιμο. Αν επιλέξεις χαμηλότερης ποιότητας εξαρτήματα, πάλι είναι πολύ πιθανό να σου έρθει ακριβότερο από το έτοιμο. Για τις έτοιμες συνθέσεις τα καταστήματα συχνά αγοράζουν εξαρτήματα σε τιμές χονδρικής κτλ, οπότε μπορούν να σου το προσφέρουν και πιο φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα δεν έχουν όλοι τις γνώσεις για να αλλάξουν μόνοι τους το κομμάτι που χάλασε, ούτε καν τις γνώσεις για να εντοπίσουν τι φταίει δεν έχουν οι περισσότεροι :P . Για αυτούς η έτοιμη λύση είναι μονόδρομος.

Αν επιλέξεις ποιοτικά εξαρτήματα, θα σου έρθει σίγουρα πιο ακριβό από το αντίστοιχο έτοιμο. Αν επιλέξεις χαμηλότερης ποιότητας εξαρτήματα, πάλι είναι πολύ πιθανό να σου έρθει ακριβότερο από το έτοιμο. Για τις έτοιμες συνθέσεις τα καταστήματα συχνά αγοράζουν εξαρτήματα σε τιμές χονδρικής κτλ, οπότε μπορούν να σου το προσφέρουν και πιο φτηνά.

Ναι αλλά ποιος τους εμποδίζει να βρουν κάποια πολύ φθηνά εξαρτήματα και μετά να του βάλουν στην τιμή ένα 500αρικο παραπάνω. Εξάλλου σε πολλούς υπολογιστές σπάνια αναφέρουν λεπτομέρειες για το κάθε εξάρτημα πχ έρχονται και σου λένε μνήμη 4GB DDR3 και τελείωσε, Mhz, timings, μάρκα, και σύστημα ψύξης (αν έχει) δε σου λένε τίποτα. Και άντε μετά εσύ να βγάλεις συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η ανάγκη να έχουν φτηνά προϊόντα τους εμποδίζει. Ναι συνήθως δεν αναφέρουν τίποτα γιατί είναι μάρκα μ'έκαψες, αλλά γι'αυτό είναι και φτηνά. Έχουν και εγγύηση και σέρβις, οπότε ο απλός χρήστης δε θέλει κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μα δεν έχουν όλοι τις γνώσεις για να αλλάξουν μόνοι τους το κομμάτι που χάλασε, ούτε καν τις γνώσεις για να εντοπίσουν τι φταίει δεν έχουν οι περισσότεροι :P . Για αυτούς η έτοιμη λύση είναι μονόδρομος.

Αν επιλέξεις ποιοτικά εξαρτήματα, θα σου έρθει σίγουρα πιο ακριβό από το αντίστοιχο έτοιμο. Αν επιλέξεις χαμηλότερης ποιότητας εξαρτήματα, πάλι είναι πολύ πιθανό να σου έρθει ακριβότερο από το έτοιμο. Για τις έτοιμες συνθέσεις τα καταστήματα συχνά αγοράζουν εξαρτήματα σε τιμές χονδρικής κτλ, οπότε μπορούν να σου το προσφέρουν και πιο φτηνά.


Μα δεν χρειάζεται να έχουν τις γνώσεις σε περίπτωση βλάβης.Μπορούν να φτιάξουν τις δικές τους συνθέσεις και να έχουν εγγυήσεις όπως τα έτοιμα pc ,και έτσι αν χαλάσει κάποιο part να γίνει διάγνωση και αντικατάσταση :

https://www.e-shop.gr/PER_pc_config_desktop.phtml

https://www.plaisio.gr/Built2order.aspx?show=desktop

https://corporate.plaisio.gr/CorporateService.aspx?show=08.Warranty

Για την αρχική σύνθεση μπορούν να πάρουν γνώμες από σχετικούς φίλους ή από forums.Οι καλύτερες αγορές θέλουν και λίγο ψάξιμο.:)

Ρίξε μια ματιά στις συνθέσεις που γίνονται μήπως αναθεωρήσεις :

https://www.insomnia.gr/forum/forumdisplay.php?f=58

Επίσης ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό :

"Τις περισσότερες φορές αλλαγή θέλουν cpu, mobo και ram...Δίσκο, gpu(με εξαιρέσεις τους gamers) psu, dvd rec,κουτί δεν νομίζω να χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο.:)"

Με το να παίρνεις κάθε φορά ολόκληρο pc είναι λίγο σπατάλη.Μη μου πεις στην αρχή να παίρνεις έτοιμο και μετά να αλλάζεις οτι έχεις ανάγκη ,γιατί ερχόμαστε στα λόγια μου.:P:)


Δηλαδή τα ξεχωριστά parts που επιλέγεις , τα παίρνουν αυτοί σε τιμές λιανικής;:P
-----------------------------------------
Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι οι overclocked επεξεργαστές;

Overclocked είναι οι επεξεργαστές που έχουν υποστεί overclocking.

Overclocking ,δηλαδή με λίγα λόγια ανέβασμα του fsb με συνέπεια ανέβασμα την συχνότητα του επεξεργαστή.

Ένα παράδειγμα με τον E8400 Core 2 Due :

Έστω οτι έχουμε cpu με fsb 1333mhz(E8400)

Η συχνότητα του θα είναι (1333/4) *9 = 3.0 Ghz.

To πραγματικό fsb υπέθεσε οτι είναι 4 φορές μικρότερο, οπότε fsb=333.25.
To 9 είναι ο πολλαπλασιαστής(multiplier) που έχει ο 8400.

Γενικά fsb*multiplier = συχνότητα.

Ο πολλαπλασιαστής είναι κλειδωμένος προς τα πάνω και γι'αυτό συνηθίζεται το overclocking να γίνεται με την άυξηση του fsb.Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις όπως με τους AMD black edition όπου ο πολλαπλασιαστής είναι ξεκλείδωτος.

Με το ανέβασμα του fsb δεν ανεβαίνει μόνο η cpu και γι' αυτό σε περιπτώσεις με αδύναμο hardware , overclocking γίνεται και με την αύξηση μόνο του πολλαπλασιαστή(με τους black edition).


Όλα αυτά τα βρίσκεις μέσα στο bios.

(είχα όρεξη και έγραψα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή αν η μητρική σου έχει μεγάλο fsb, τότε ο επεξεργαστής σου θα έχει μεγαλύτερη συχνότητα;λίγο κουφό μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής(ασημένια στρογγυλή) για κανένα μισάωρο και μετά ξαναβάλτην.

Η οθόνη δείχνει τίποτα;

Επίσης έλεγξε τις καλωδιοταινίες(το μακρόστενο καλώδιο που συνδέεται ο δίσκος) που καταλήγουν στην μητρική.

Τίποτα δεν πάει για πέταμα.Αν δεν τον θες ,pm.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
fixed
Το fsb του E8400 ήθελα να πω.:P Η μητρική ανάλογα με το fsb που έχει, θα πρέπει να τον υποστηρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής(ασημένια στρογγυλή) για κανένα μισάωρο και μετά ξαναβάλτην.

Η οθόνη δείχνει τίποτα;

Επίσης έλεγξε τις καλωδιοταινίες(το μακρόστενο καλώδιο που συνδέεται ο δίσκος) που καταλήγουν στην μητρική.

Τίποτα δεν πάει για πέταμα.Αν δεν τον θες ,pm.:)
Tα καλώδια είναι οκ!
Την έβγαλα την μπαταρία αλλά τίποτα....στην οθόνη δε βγάζει τίποτα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πριν βγάλεις τον δίσκο ,δούλευε κανονικά το pc;

Επειδή κανονικά και χωρίς δίσκο ,θα έπρεπε να δείχνει η οθόνη..
Δοκίμασε να ανοίξεις το pc χωρίς καθόλου τον δίσκο πάνω.Πιστεύω οτι αλλού οφείλεται το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Βασικά είχα προσπαθήσει να περάσω τα Ubuntu αλλά όταν πήγαιναν να ανοίξουν "κόλλαγαν" εκεί που έδειχνε την μπάρα ότι φορτίζει!
-----------------------------------------
Στην οθόνη δεν δείχνει τίποτα...δεν δίνει σήμα καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θελω μια μικρη βοηθεια θα αγορασω καινουργια φωτογραφικη μηχανη και δεν εχω μεγαλη ιδεα Μπορειτε να μου προτινεται καποια;Εχω να διαθεσω το πολυ 200ευρω.Ψαχνω και βρησκω πολλες και φαινονται καλες με πολυ λιγοτερα χρηματα,150,160 αξιζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θελω μια μικρη βοηθεια θα αγορασω καινουργια φωτογραφικη μηχανη και δεν εχω μεγαλη ιδεα Μπορειτε να μου προτινεται καποια;Εχω να διαθεσω το πολυ 200ευρω.Ψαχνω και βρησκω πολλες και φαινονται καλες με πολυ λιγοτερα χρηματα,150,160 αξιζουν;

σου β'αζω λινκ από κάποιες ενδιαφ΄'ερουσες μηχανες που βρήκα...

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561763

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562993 (ακόμη καλύτερπ)

βασικά υπάρχουν πολλά είδη μηχανών που μπορείς να βρεις ακόμη και με 50 ευρώ, αλλά το θέμα είναι να πάρεις κάτι καλό που θα σου μείνει! εγώ ΄΄εχω να κάνω πολύ καλες κριτικές για τις 2 παραπάνω εταιρίες, οπότε σου συστήνω ανεπυφύλακτα αυτά τα μοντέλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top