Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
To έκανα.
Αν προκύψει ξανά θα σε ενημερώσω.
Θενκς μαν.:)

πς: δε παίζει να είναι hardware θέμα;
Δεν αποκλείεται. Εμένα πλέον το desktop σβήνει όταν του συνδέω το κινητό. Μάλλον δεν αντέχει το τροφοδοτικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
πς: δε παίζει να είναι hardware θέμα;

Ναι ρε, hardware είναι λογικά.

Σε υπολογιστή ενός φίλου μου με το πρόβλημα αυτό, αρχικά του καθάρισα τα ανεμιστηράκια (ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ σκεπασμένος από ένα συμπαγές στρώμα σκόνης) και η λειτουργία του ΗΥ βελτιώθηκε κάπως.
Μετά έτρεξα το πρόγραμμα memtest το οποίο έβγαλε ένα σωρό λάθη στη λειτουργία της μνήμης. Ήμουν έτοιμος να του πω να αγοράσει καινούρια μνήμη, αλλά από περιέργεια δοκίμασα να βάλω το τσιπάκι της μνήμης σε άλλο slot και περιέργως από τότε το πρόβλημα λύθηκε! :hmm:

Άλλες πιθανές αιτίες μπορεί να είναι σκληρός δίσκος ή τροφοδοτικό.

Έσχατη λύση :
https://cnf.e-steki.gr/showthread.php?p=2420534#post2420534 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλημέρα! Αυτή εδώ η πρόταση -> https://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/PC/Turbo-X-Pegasus-M2300.htm πώς σας φαίνεται;

Έχω την εντύπωση ότι για τα λεφτά που έχει είναι καλό bargain (Intel i5, καλή κάρτα γραφικών, 500άρης σκληρός). Το παιδί που το θέλει το χρειάζεται για ελαφρύ gaming (κάνα San Andreas ή Sims 3, δεν χρειάζεται να φτάσουμε σε τρελές απαιτήσεις) και Autocad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912163

αυτο εχει διπλασιο δισκο.. αλλα παλι ειναι κουτσουρεμενο στη μνημη.

σε ολα τα μαγαζια που ειδα,,στα 600 ευρω το πολυ 2 γιγα παιρνεις..

αν το παρει πρεπει να βαλει μνημη..2 επιπλεον γιγα τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912163

αυτο εχει διπλασιο δισκο.. αλλα παλι ειναι κουτσουρεμενο στη μνημη.

σε ολα τα μαγαζια που ειδα,,στα 600 ευρω το πολυ 2 γιγα παιρνεις..

αν το παρει πρεπει να βαλει μνημη..2 επιπλεον γιγα τουλαχιστον
Διπλάσιος δίσκος, 7.1 κανάλια ήχου, ASUS μητρική και στα ίδια λεφτά... Δεν 'ναι κακό!
Και γενικά είναι αξιόπιστο το e-shop σαν υπηρεσία απ' όσο ξέρω, σωστά; (Σε θέμα παραγγελιών, εγγύησης, αναβάθμισης, αντικατάστασης, κτλ)
Δεν έχει τύχει να ξαναπάρω ποτέ από εκεί, αλλά αυτή η προσφορά φαίνεται καλή...


Για την μνήμη έχεις δίκιο... αν το πάρω θα προσπαθήσω να τους ψήσω για αρχή να μου βάλουν 1 x 2GB αντί 2 x 1GB...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τους ψήσω για αρχή να μου βάλουν 1 x 2GB αντί 2 x 1GB...
φτου..δεν το προσεξα,,η μητρικη εχει μονο 2 υποδοχες ραμ....
φτηνιαρηδες:mad: στην ουσια ετσι αποκλειουν να πας πανω απο 4 γιγα.. (κακο για το μελλον)

..οποτε 1 χ2 γιγα. και win 7 64(δεν ειδα να το διευκρινιζει. και εχει ιδια τιμη αλλωστε...)



Και γενικά είναι αξιόπιστο το e-shop σαν υπηρεσία απ' όσο ξέρω, σωστά; (Σε θέμα παραγγελιών, εγγύησης, αναβάθμισης, αντικατάστασης, κτλ)
Δεν έχει τύχει να ξαναπάρω ποτέ από εκεί, αλλά αυτή η προσφορά φαίνεται καλή...
δεν εχεις ξαναπαρει απο το eshop?:confused:
πως γινεται αυτο?:hmm::)

εγω εχω παρει απειρα πραγματα για τον υπολογιστη και ποτέ δεν ειχα κανενα προβλημα.(δεν μου εχει τυχη επιστροφη βλαβη κλπ,,ομως οποτε,,εκει δεν ξερω).μιλαμε για τις καλυτερες τιμες και τη μεγαλυτερη ποικιλια κατα κανονα..οτιδηποτε ειδικο ψαχνει ο κομπιουτερας εκει το βρισκει σιγουρα..:clapup:



παντως σιγουρα ειναι φτηνοτερο απο το να το φτιαξεις μονο σου?,,το παιδι δεν εχει ορεξη απο οτι καταλαβα για συναρμολογησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παντως σιγουρα ειναι φτηνοτερο απο το να το φτιαξεις μονο σου?,,το παιδι δεν εχει ορεξη απο οτι καταλαβα για συναρμολογησεις?
Το ... παιδί (αδέρφι :P) δεν έχει όρεξη και χρειάζεται γενικά άμεσα ένα PC.

Όταν με το καλό πάρω για μένα εκεί λογικά θα το συναρμολογήσω εγώ. Αλλά αυτό το πράγμα θέλει ψάξιμο, για να μην πέσω σε υλικά με ασυμβατότητες (κυρίως για Motherboard - RAM με ενδιαφέρει). Δηλαδή θα κάνω ψάξιμο τουλάχιστον για καμιά βδομάδα εγώ. :P

Είχα την εντύπωση πάντως ότι άμα το συναρμολογήσεις εσύ σου έρχεται ακριβότερα. :confused:
Κι αυτό γιατί έχεις μια "έκπτωση" λόγω "πακέτου". Ή λέω άλλα αντί άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση πάντως ότι άμα το συναρμολογήσεις εσύ σου έρχεται ακριβότερα. :confused:
Κι αυτό γιατί έχεις μια "έκπτωση" λόγω "πακέτου". Ή λέω άλλα αντί άλλων;
θεωρητικα ναι...αλλα μπορει να βρεις προσφορες ξεχωρες και χαμηλοτερες τιμες.
και το κυριοτερο..δεν ειναι οικονομικο..αλλα η ποιοτητα,,αυτα που εφτιαξα εγω τον υπολογιστη δεν τα εχει καθε μαγαζι ολα..
ο μερακλης κομπιουτερας το φτιαχνει ποιοτικα μονος του.:D

πχ εγω τροφοδοτικο seasonic(που θεωρουνται τα καλυτερα,και φαινεται στην πραξη) που το παρηγγειλα απο θεσσαλονικη και αξιζε..

ειναι μεγαλος περιορισμος να φτιαξις υπολογιστη με οτι εχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ μαγαζι.... γιατι το πλαισιο πχ πλασαρει τις μαρκες που θελει..ή αλλα μαγαζια..

μονο το e-shop εχει τη μεγαλυτερη ποικιλια,,αλλα και παλι κατι θα λειπει.. εγω το εφτιαξα σταδιακα το pc (μητρικη ,επεξ, τροφοδοτικο κλπ.και τελευταιο οθονη και κουτι.. (μηπως ειναι καλυτερα και συ να το κανεις ετσι?σταδιακα?για σκεψου το..:hmm:


Αλλά αυτό το πράγμα θέλει ψάξιμο, για να μην πέσω σε υλικά με ασυμβατότητες (κυρίως για Motherboard - RAM με ενδιαφέρει). Δηλαδή θα κάνω ψάξιμο τουλάχιστον για καμιά βδομάδα εγώ. :P
οταν το αποφασισεις,,πες μου:D
παντως μητρικη -ραμ ειναι το ευκολο,,μητρικη επεξεργαστης και με τα διαφορα βιος πρεπει να προσεξεις..

σκεφτηκα,επαθα ,εμαθα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για την ιστορία, τελικά έδωσα παραγγελία στο e-shop. Μεγάλο ευχαριστώ στον Άγγελο. :D
Τους παρήγγειλα 1 x 2GB αντί για 2 x 1GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπραααααβοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:D:D
(πες μου εντυπωσεις οταν φτασει..:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε να με κατατοπίσετε σε κάτι;

Από την άνοιξη που πήρα νέο υπολογιστή, έχω τα Windows 7 (γνήσια).

Η απορία μου είναι, όταν στα 7 ανοίγω έναν νέο φάκελο, και περνώ αρχεία, όταν πηγαίνω στις ιδιότητες, μου βγάζει τα βασικά (αρχεία jpeg).
Τσεκάρω κάθε φορά τις υπόλοιπες ιδιότητες που θέλω να εμφανίζονται, π.χ. "μέγεθος αρχείου", κλπ, μένει σωσμένο όταν θα ξαναμπώ, αλλά όταν ανοίξω νέο φάκελο, πάλι τις βασικές ιδιότητες μου εμφανίζει, και πρέπει κάθε φορά να ξανατσεκάρω από την αρχή.

Υπάρχει τρόπος σε κάθε νέο φάκελο που ανοίγω, να εμφανίζονται οι ιδιότητες που θέλω να φαίνονται κάθε φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adelino20

Νεοφερμένος

Ο adelino20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορειs να ρωτησειs σε καποιο καταστημα Η/Υ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
SOS SOS SOS

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για μία φίλη μου που προσπάθησε -όντας ενημερωμένη από το google- να κάνει format στον παλιό της υπολογιστή...Αλλά το μετάνιωσε!!

Προσπάθησε να βάλει τα windows xp αλλά το αποτέλεσμα ήταν
να μου λέει κάτι κουλά για windows '95... και μετά μια μαύρη οθόνη την κλασική του ms-dos... στην αρχή που έκανα και καλά....format μου έλεγε boot from cd. και μετά πάλι τα ίδια με τα windows '95!!!!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμα καταλαβαινα τι εννοεις..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έκανε φορμάτ και μετά προσπάθησε να βάλει τα xp....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εκανε φορματ,,εβαλε τα xp..και το συστημα ζηταει cd?

να αλλαξει τη σειρα boot απο το bios..
delete στην εκκινηση να πατησει και να το βει στις ρυθμισεις,,ας βαλει πρωτο το δισκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εκανε φορματ,,εβαλε τα xp..και το συστημα ζηταει cd?

να αλλαξει τη σειρα boot απο το bios..
delete στην εκκινηση να πατησει και να το βει στις ρυθμισεις,,ας βαλει πρωτο το δισκο..

Μου είπε
basika exw balei first boot device- cd rom αντί για floppy
kai den ginetai tpt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λέω τώρα εγώ ... μήπως τα XP που πήγε να βάλει, δεν ήταν "και τόσο" XP; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Λες αυτό να φταίει; :worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top