Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπέραααα

πρώτο πρόβλημα του χρόνου is here :P

Δεν αναγνωρίζονται οι υπότιτλοι που κατεβάζω. Γιατί; Στο laptop (vista) όλα κυλούσαν καλά ενώ στο pc (windows 7) δεν αναγνωρίζονται. Εμφανίζονται σε μία γλώσσα αλαμπουρνέζικη. Τι φταίει; :worry:
Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο των υποτίτλων, με το ίδιο ακριβώς τίτλο του αρχείου της ταινίας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ohh το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, και τελικά έφταιγε κάτι στις ρυθμίσεις γλώσσας του προγράμματος που άνοιγα την ταινία.
Δεν το έφτιαξα εγώ, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε και έφτιαξε, αλλά ψάξε στις ρυθμίσεις του προγράμματος.:/:

Κοίταζω...αλλά δεν βρίσκω τίποτα. :/:

Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο των υποτίτλων, με το ίδιο ακριβώς τίτλο του αρχείου της ταινίας:)

Το δοκίμασα και δεν λειτούργησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε ποιο πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δοκιμάζω στο VLC και Media Player Classic-Home Cinema ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο VLC στις ρυθμίσεις (Tools>Preferences) θα πας στο Subtitles & OSD και θα επιλέξεις στο Default encoding: Greek (ISO 8859-7)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
:kissing: σ'ευχαριστώ Ισι μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εάν δεν σου εμφανίζει το τονισμένο κεφαλαίο Α, δοκίμασε και το Greek (Windows 1253) ακριβώς από κάτω.
Έχει να κάνει με το ANSI και το UDF-8 αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς :redface: Μπορεί εδώ τα τσακάλια μας να ξέρουν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ή κατεβασε το kmplayer που βλεπει και παιζει τα παντα χωρις κανενα προβλημα χωρις να χρειαζεται εξωτερικους αποκωδικοποιητες,,και με υψηλη ποιοτητα,,μονο με αυτο,,δεν θελεις τιποτα αλλο..

ποτέ δεν μου εχει κανει κανενα προβλημα..
και εχω δει πααρα πολλες ταινιες με καθε υποτιτλους χωρις ποτέ προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
λετε να φταιει το ρευμα ή τα δεδομενα?
Τίποτα απ' τα δύο. Τα windows φταίνει που είναι βλαμμένα. :P Κι εγώ θυμάμαι ότι τα Windows μου αργούνε πάαααααρα πολύ να μπουτάρουν όταν έχω συνδεδεμένο τον 500άρη εξωτερικό. Κατά συνέπεια και εξωτερικό να τον κάνεις δεν θα αλλάξει μάλλον κάτι, μη σου πω ότι θα είναι και πιο αργό έτσι.

Κάτι κάνουν στον 2ο σκληρό και αργούν. Θυμίσου ότι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να το επηρεάζει, μιας και ο boot-loader είναι στον 1ο σκληρό. Αλλά άμα το λειτουργικό είναι ηλίθιο ... =ρ

... Sultan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τίποτα απ' τα δύο. Τα windows φταίνει που είναι βλαμμένα. Κι εγώ θυμάμαι ότι τα Windows μου αργούνε πάαααααρα πολύ να μπουτάρουν όταν έχω συνδεδεμένο τον 500άρη εξωτερικό. Κατά συνέπεια και εξωτερικό να τον κάνεις δεν θα αλλάξει μάλλον κάτι, μη σου πω ότι θα είναι και πιο αργό έτσι.

Κάτι κάνουν στον 2ο σκληρό και αργούν. Θυμίσου ότι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να το επηρεάζει, μιας και ο boot-loader είναι στον 1ο σκληρό. Αλλά άμα το λειτουργικό είναι ηλίθιο ... =ρ

και τα win 7 το ιδιο θεμα εχουν?
ο εξωτερικος παντως μπαινει για λιγο,,δεν θα τον χω μονιμο..

ο δευτερος σκληρος ειναι ενα ntfs partition ολος..

λες αν τον σβησω και του βαλω μονο linux να μην κολλαει?

αν απενεργοποιησω τον σκληρο απο το device manager θα τον καταλαβαινου παλι τα windows?

γιατι δεν μπορω να τον κλεισω απο ο βιος.εβαλα το καναλι ου στο none και παλι τα windows τον επιασαν..


το linux δεν εχει κανενα προβλημα με δυο δισκους υποθετω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
και τα win 7 το ιδιο θεμα εχουν?

αν απενεργοποιησω τον σκληρο απο το device manager θα τον καταλαβαινου παλι τα windows?


το linux δεν εχει κανενα προβλημα με δυο δισκους υποθετω..
δοκίμασε να τον κάνεις τελείως unmount απο τον disk manager, αν και δεν ξέρω για ποιό λόγο να αργούν με 2 δίσκους τα windows, δε μου έχει τύχει ποτέ.
Παντως αν το linux δεν εχει πρόβλημα δεν ειναι hardware problem υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα τωρα εχω βγαλει τελειως το δευτερο δισκο,και η διαφορα ειναι πολυ μικρη στο boot time ,,μαλλον θα τον κρατησω μεσα.
μαλλον πρεπει να καθαρισω κατι στην εκκινηση win ..

παντως,,εχω μια εντυπωση,,οτι τωρα με ενα δισκο ειναι πιο γρηγορο και ανταποκρινεται πιο γρηγορα το συστημα και το firefox κλπ..δηλαδη,,οτι ο δευτερος δισκος κανει καποιο lag στο συστημα..
ιδεα μου ε?:worry:

εσενα δεν σου το εχει κανει με δυο δισκους και win?

περα απο το βιος που λιιγο αργει με δυο δισκους,,αλλα ειναι νορμαλ..
καπου διαβασα οτι παιζει ρολο που θα τον βαλεις τον 2ο,να τον βαλεις πχ,πλαι στηη υποδοχη του πρωτου,,οχι απο κατω κλπ..
αυτα τα master slave που λεει το βιος παιζουν κανα ρολο?

τριχες ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λοιπον.. ..
με 1 δισκο του εριξα δυο καθαρισματα registry defrag συστηματος κλπ,,και μετά την οθονη υποδοχης,τα προγραμματακια κατω δεξια φορτωναν σφαιρααα..οπως πριν.. και το συστημα γενικα φαινοταν οτι ερεε καλυτερα

μετα απο αυτο του εβαλα το 2ο.. δισκο..

και στην πρώτη εκκινηση παλι αργησε να φορτωσει τα win εικονιδια προγραμματακια κλπ..
του εκανα παλι τους ιδιους καθαρισμους κλπ,,και δεν εφτιαξε..

ενα εχω να πω..

ΝΑ Χέσω τα Windows!:mad::confused:

(νταξει,,τον εβγαλα μονιμα τωρα,και ολα πανε σφαιρα..)θα παρω ενα κουτι να τον βαλω εξωτερικο..ή docking station..δεν ξερω.. ειναι δυνατον να μην χρειαζεται ρευμα ?δεν νομιζω 3.5αρης ειναι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πάω να κάνω εγκατάσταση ένα πρόγραμμα και μου βγάζει αυτό:
View attachment 35748why;
Είναι cd από τη σχολή. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.afreeocx.com/ocx/info/comdlg32_ocx.html
https://devonenote.com/2010/02/register-comdlg32-ocx-on-x64-win7/
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100404014803AALB6OT
https://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&biw=1581&bih=841&q=comdlg32.ocx+error&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
https://www.thayerbirding.com/GetHelp/FixProblems/Error339comdlg32ocx/tabid/1064/Default.aspx


οτι βρηκα προχειρα ψαχνοντας για το αρχειο που λεει το μηνυμα,,λεει οτι πρεπει να το κατεβασεις κλπ..

και εδω δες.. λεει μήπως δεν εχεις administrative rights στον υπολογιστη σου..

https://www.techsupportforum.com/forums/f217/comdlg32-ocx-error-260986.html
i found out how to solve this, simply disable user account control then it works fine. I don't understand why this would affect it but it does. Just deactivate it and restart, then it installs fine!
https://social.msdn.microsoft.com/fo.../thread/162aad68-2723-4a41-8b7b-7ee1a54cd774/

I gave you some wrong info. The comdlg32.ocx is not installed on the clean Vista machine. comdlg32.dll is. I installed comdlg32.ocx into my program directory and registered it and the problem was resolved.

κοιτα ποσος μπελας για ενα αρχειακι..:worry:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μάλιστα, μάλιστα.
Αυτό:
i found out how to solve this, simply disable user account control then it works fine. I don't understand why this would affect it but it does. Just deactivate it and restart, then it installs fine!
πώς το κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες εδω..
βασικα πηγαινε στο control panel λογαριασμοι χρηστων κλπ,,και θα δεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο για να μαθαίνω...
Κατά πόσο με συμφέρει μία τέτοια ρύθμιση;
Εννοώ ότι μου φαίνεται κάπως να αλλάζω ρυθμίσεις σε όλο το pc για ένα πρόγραμμα.
Θα εχει κάποιες επιπτώσεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καντο δοκιμαστικα,,και αν δεν αλλαξει κατι,,ξαναβαλτο κει που ηταν..

στα xp που εχω εγω πχ δεν εχει τετοια ασφαλιστικη ρυθμιση ,,και δεν εχω παθει τιποτα..
μονο τα vista ,7 το εχουν,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To δοκίμασα και πάλι την ίδια βλακεία βγάζει. :kill:

Και μετά φταίει ο φοιτητής άμα δεν περάσει το μάθημα. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top