Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

MariaEchelon

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
χρειαζεσαι πραγματικα τοσο ακριβο λαπτοπ?ποια θα ειναι η χρηση του? για κλασσικη χρηση,,ιντερνετ office παιχνιδια κλπ,,το πολυ 700 ευρω αρκουν..

δεν ειπα οτι θελω να κανει τοσο, ειπα τοσο το πολυ..
σκευτομαι κατι σε toshiba πχ https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...ellite-L755-18P-Modena-Red-PSK2YE-07C00JG.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν ειπα οτι θελω να κανει τοσο, ειπα τοσο το πολυ..
σκευτομαι κατι σε toshiba πχ https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...ellite-L755-18P-Modena-Red-PSK2YE-07C00JG.htm
ωραιο φαινεται φιλε αλλα ειναι ακριβουτσικο.Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι το θεωρω λιγο βαρυ,κατα τα αλλα το μηχανηματακι ΦΥΣΑΕΙ!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο ειναι το ιδιο αλλα χωρις bluray player και με 1 αντι για 2 γιγα καρτα γραφικων.

και φτηνοτερο..

τα τοσιμπα θεωρουνται καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αυτο ειναι το ιδιο αλλα χωρις bluray player και με 1 αντι για 2 γιγα καρτα γραφικων.

και φτηνοτερο..

τα τοσιμπα θεωρουνται καλα..

κυριως αν θες να παιζεις παιχνιδια πιστευω αξιζει η μικρη διαφορα στη τιμη(απο πλαισιο το μοντελο σου ειναι 799):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο το πλαισιο ρε παιδι μου...

φαρμακειο,,;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αυτο το πλαισιο ρε παιδι μου...

φαρμακειο,,;)

σωστος δεν λεω αλλα κυριως για laptop που μετραει πολυ η εγγυηση αξιζει να κανεις απο εκει μια αγορα.Θελω να βλεπω τον τεχνικο και να τον βριζω που αργησε μια εβδομαδα να στειλει το laptop στην αντιπροσωπεια οχι απο το τηλεφωνο,εκει,να νιωσει:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πάρε Dell να έρχεται ο τεχνικός και να το επισκευάζει σπίτι σου και να πίνετε και καφεδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τεχνικο και να τον βριζω που αργησε μια εβδομαδα να στειλει το laptop στην αντιπροσωπεια οχι απο το τηλεφωνο,εκει,να νιωσει

τα καντηλια πληρωνονται ομως..:P

εγω εχω να παρω κατι σοβαρο απο το πλαισιο χρονια..στην αρχη μπορουσα να συννενοηθω,,μετα ομως μολις καταλαβαν οτι ξερεις περισσοτερα ψυχραναν τα πραγματα,,σαν δημοσια υπηρεσια ειναι ρε παιδι μου,,ολο αναμονη και τυπικουρες.

οσο θυμαμαι οτι τους ειχα πληρωσει 15 ευρω για ρυθμιση εικονικης μνημης ,τρελαινομαι..
ή οταν προσπαθουσαν να μου πλασαρουν μια καρτα γραφικων που αυτοι θελανε..


η αποψη μου τωρα ειναι οτι το πλαισιο ειναι για τους αρχαριους των υπολογιστων..

ουτε απο μακρια δεν θελω να το βλεπω.. eshop και multirama το πολυ..
αλλεργια εχω..

Πάρε Dell να έρχεται ο τεχνικός και να το επισκευάζει σπίτι σου και να πίνετε και καφεδάκι.

σε καθε dell ισχυει αυτο χωρις καμια επιβαρυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αν η εγγύηση είναι η On Site έρχεται σπίτι σου. Μπες στο site της Dell κάπου λέει για τις εγγυήσεις. Το δικό μου είναι και ασφαλισμένο για κακή χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως τα dell εδω δεν γραφουν on site εγγυηση.:hmm:


εδω βλεπω λεπτομερειες..

Αυτή ήταν η πολιτική της Dell παλιότερα, όταν μπορούσες να αγοράσεις dell στην Ελλάδα μόνο μέσω της MDI (CPI) που έχει και το service.

Για τις σειρές που λάνσαρε ως επαγγελματικές, υπήρχε standard 3 χρόνια εγγύηση OnSite Next Business Date.

Εδώ και 2 χρόνια, από τότε που έβγαλε και home σειρές, και συνεργάστηκε και με τα Carrefour και άλλες αλυσίδες ηλεκτρονικών, δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα μοντέλα.

Σε κάποια υπάρχει option αναβάθμισης εγγύησης ,και σε άλλα όχι.
Κάποια έχουν στο πακέτο extended εγγύηση και άλλα όχι.
Υπάρχουν διάφοροι τύποι εγγυήσεων
Οι OnSite Next Business Day με διάφορες χρονικές διάρκειες, οι bring in με διάφορες διάρκειες, και οι βασικές εγγυήσεις ενός έτους.

Δεν ισχύουν για όλα τα μοντέλα, και στα πιο φθηνά δεν υπάρχουν ούτε σαν option.

Καλύτερα να διασφαλίσεις ότι μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης στο μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις από πριν, είτε επικοινωνώντας με την dell Ελλάδος είτε ζητώντας να αγοράσεις και την επέκταση της εγγύησης από το Multirama μαζί με το μηχάνημα.

Η μπες στο dell.gr και αγόρασε το από εκεί, επιλέγοντας ακριβώς την εγγύηση που θέλεις.
Αν δεν υπάρχει στα configuration options η εγγύηση που θέλεις για το μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις, τότε δεν διατίθεται αυτό το Option.


λετε να μπορεις να αγορασεις dell ή τοσιμπα πχ απο το ελληνικο site τους κατευθειαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αγόρασε από eBay, ρε συ. Πολύ πιο χαμηλά απ' ότι από Ελλάδα και με 3 χρόνια on site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Sebu:
Εγω ξερω οτι αν εισαι επαγγελματιας το 1ο που σε νοιαζει ειναι να μην μεινεις απο μηχανημα και να εχεις αψογη on-site υποστηριξη, σερβις και αντικατασταση κατι που μονο η Dell προσφερει κατ'εμε και μαλιστα με διαφορα απο τον 2ο.

Εχω πολλα περιστατικα και απο την προηγουμενη δουλεια (που ειχαμε Dell) που οταν χαλαγε κατι την επομενη μερα ερχοντουσαν οπου βρισκοσουν και το φτιαχνανε και απο φιλους που ανεξαρτητως του που βρισκονται στην Ελλαδα, εχει παει τεχνικος της Dell και εχει επισκευασει το μηχανημα και μαλιστα σε 2 διαφορετικες περιπτωσεις, τους δωσανε λαπτοπ αντικαταστασης (στο οποιο τους μετεφεραν οτι ειχαν στους σκληρους δισκους των δικων τους μηχανηματων για να συνεχισουν να δουλευουν απροσκοπτα) μεχρι να επισκευαστει το δικο τους και τελικα η ιδια η Dell στο 10ημερο τους προτεινε με μικρο κοστος συμμετοχης να εξαγορασουν το μηχανημα αντικαταστασης (το οποιο ηταν πιο συγχρονο απο το προηγουμενο τους).

Αυτη για εμενα ειναι συμπεριφορα και αντιμετωπιση στον πελατη. Στο τελος της ημερας αυτο που μετραει δεν ειναι ουτε το ντιζαιν, ουτε το ονομα αλλα το after sales και ο σεβασμος στον πελατη. Να μην σε χρειαστω αλλα οταν σε χρειαστω να εισαι απικο.

Δεν νομίζω να διαφωνείτε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μενω στο κεντρο της Αλεξανδρούπολης και προσπάθησα σήμερα να μπω στο ελευθερο δικτυο της πολης απο το λαπτοπ μου μεσω wifi.Παρολο που ειχα προσβαση στο δικτυο,δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ.Ξερει κανεις να μου πει πως θα συνδεθω στο ιντερνετ?μηπως χρειαζεται router? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Κατω δεξια της οθονης παταω το εικονηδιο του internet και μου βγαζει πανω δεξια τα εξης:
<Δικτυο>
προσβαση στο internet
unidentified network
χωρις προσβαση στο internet

Το δευτερο πρωτη φορα το βλεπω.Τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ουτε απο μακρια δεν θελω να το βλεπω.. eshop και multirama το πολυ..
δεν εχω και τοσο σε εκτιμηση τα multirama.Απο αποψη εγγυησης τι παιζει με αυτα;;;
καλα eshop εμενα δεν μου αρεσει ειναι παρα πολυ απροσωπο και δεν πιστευω οτι αξιζει τα χρηματα που θα εξικονομησεις αντε για κανα εξωτερικο ή flashακι....


σε καθε dell ισχυει αυτο χωρις καμια επιβαρυνση?
ναι αυτο θα ηθελα να μου το εξηγησετε λιγο διοτι δεν καταλαβα.Δλδ αν παρω μια business edition(ή οπως αλλιως λεγεται εχω εγγυηση για 3 χρονια και ερχονται σπιτι μου χωρις να γκρινιαξω ή κατι;;; ).Eπισης,κατα μεσο ορο ποσο κοστιζει μια επεκταση εγγυηση(για ενα χρονο) ???
Τελος,σαν ποιοτητα κατασκευης δεν νομιζω ειναι τοσο καλα(τα βρισκω καπως πλαστικα κυριως σε σχεση με toshiba και vaio) συμφωνεις;;;;

Δεν νομίζω να διαφωνείτε; :whistle:
αλλο εταιρια αλλο ιδιωτης,δεν νομιζω να τα εκαναν ολα αυτα αν τους ελεγα οτι χαλασε το laptop μου στην Ξανθη...(παιζει ρολο απο ποιο μαγαζι τα εχεις παρει;;;πχ πλαισιο δεν εχει στην Ξανθη αν χαλασει τι θα το κανω;;;):hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
αλλο εταιρια αλλο ιδιωτης,δεν νομιζω να τα εκαναν ολα αυτα αν τους ελεγα οτι χαλασε το laptop μου στην Ξανθη...(παιζει ρολο απο ποιο μαγαζι τα εχεις παρει;;;πχ πλαισιο δεν εχει στην Ξανθη αν χαλασει τι θα το κανω;;;):hmm::hmm::hmm:
Το Πλαίσιο που κολλάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Το Πλαίσιο που κολλάει;
μου ηρθε ως παραδειγμα μιας και μου ειπαν οτι δεν εχει στην Ξανθη(στο μερος που θα σπουδασω) οταν ειχα παει και κατι ειχε παθει ο εξωτερικος μου...σε ολες τις αλλες ερωτησεις ρε φιλε δεν θα απαντησεις;;;;
Και ενα καλο laptopακι που βρηκα αν και ακριβο:https://www.multirama.gr/products/product?pid=0621891&catid=010200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
με το "πακέτο με drivers" εννοω κανενα μεγαλο αρχειο στο οποιο να βαζω να ψαχνουν τα xp και να βρισκουν τουσ drivers. lan adapter εχει realtek αλλα καρτα δεν γνωριζω τι εχει για αυτο ρωταω να παω να κατεβασω ΠΟΛΛΟΥΣ drivers ωστε να μην καθομαι να ψαχνω τι καρτα γραφικω εχει...(ειναι αλλου το pc και θα παω το Σ/Κ να του κανω format...)


εχεις δικιο τωρα που ξανακοιταξα απο που το κατεβασα ειδα οτι ειναι smart security και οχι μονο antivirus αρα τα εχει ολα σωστα;;;
A και μια τελευταια ερωτηση,ποιος θεωρειται ο πιο ελαφρύς-σε ο,τι αφορα την ram-(internet) browser???
e

Πακέτο drivers δεν υπάρχει με την έννοια που το λες, αλλά τα windows 7 βρίσκουν αυτόματα πολλούς drivers αν ψάξεις στο windows update.

Browser πιο ελαφρύς, opera IMO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με εχει πριξει τελευτεα το laptop μου...
Μετα απο φορματ, οποτε ανοιξω το utorrent κανει αναγνωριση του δικτυου και τελικα ειτε με αποσυνδευει ειτε με αφηνει χωρις προσβαση στο ιντερνετ. Αν ο κλεισω επανερχετε κανονικα. Τι μπορει να τρεχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απέρνεργοποίησε το firewall του router σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top