Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ε για πες τοτε ποιος ειναι ο καλυτερος! Και πια ακριβος η διαφορα του i7-3960 LGA2011 απο τον i7 980Χ Extreme Edition LGA 1366 και τι διαφορα ακριβος θα δει ενας χρηστης ο οποιος για κανει την επιλογη του επεξεργαστη του ρωταει σε ενα φορουμ ποιος ειναι ο καλυτερος.



αμφιβάλλω αν ξέρεις τι είναι το benchmark.

Αν όλοι οι χαρντκοράδες και οι υποψήφοι αγοραστές υπολογιστών,
σκέφτονταν σαν εσένα θα είχαμε μείνει στην εποχή του σπέκτρουμ.

Διάβασε λοιπόν ένα συγκριτικό (γιατί άραγε το κάνουν ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ Cpus
είναι πάνω κάτω στα ίδια το οποίο είναι μια μεγάλη μπαρούφα που έγραψες)
ανάμεσα σε

  • Intel Core i7 3960X 3,3 Ghz (Hexa-core)
  • Intel Core i7 2600k 3,4Ghz (Quad-core)
  • Intel Core i7 2500k 3,3Ghz (Quad-core)
  • Intel Core i7 3770k 3,5Ghz (Quad-core)
  • AMD FX-8150 3,6Ghz (Octa-core)
  • AMD Phenom II X6 1100T 3,3Ghz (Hexa-core)


Όλα χρησιμοποιούν:

  • OS: Windows 7 Ultimate x64.
  • RAM: 8GB 1600Mhz
  • GPU: Sapphire Radeon HD6950 1GB


και τα benchmark αφορούν επιδόσεις πάνω σε:



  • POV-Ray 3.7 RC3 ---> λογισμικό για την δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών. Χρησιμοποιεί ως μέσω rendering τον επεξεργαστή του συστήματος, εκμεταλλευόμενο στο έπακρο όλους τους πυρήνες.
  • Cinebench R11.5 ---> μέσω του animation λογισμικού CINEMA 4D, δοκιμάζει τις δυνατότητες, τόσο του επεξεργαστή όσο και της κάρτας γραφικών του υπολογιστή στο rendering
  • Handbrake 0.9.5 ---> είναι ένα open source λογισμικό το όποιο μετατρέπει αρχεία βίντεο σε Η.264 μορφή και θεωρείται ένα από τα πιο απαιτητικά multithread προγράμματα. Θα κωδικοποιήσουμε ένα βίντεο (mpeg format) διάρκειας 40 δευτερόλεπτων σε Η.264 μορφή, χρησιμοποιώντας το προκαθορισμένο high profile.
  • x264 HD Encoding v4.0 ---> έχει σκοπό να μετρήσει το ποσό γρήγορα ένας επεξεργαστής μπορεί να κωδικοποιήσει ένα βίντεο, σχετικά μικρής διάρκειας, σε υψηλή ανάλυση x264 αρχείο βίντεο.
    Το πρόγραμμα έχει ακριβή μέτρηση, σε καρέ ανά δευτερόλεπτο, για κάθε πέρασμα, δυο συνολικά, με το δεύτερο να είναι πιο απαιτητικό, της κωδικοποίησης του βίντεο.
  • Blender 2.60a x64 ---> Μετροπρογραμμα, από το πολύ γνωστό 3D λογισμικό Blender , που μετράει την δύναμη των πολυπύρηνων επεξεργαστών σε 3D modeling-rendering (χρόνος ολοκλήρωσης).
  • 3DMark Vantage ---> Με το γνωστό αυτό benchmark θέλουμε να μετρήσουμε την απόδοση του επεξεργαστή στα παιχνίδια. Τρέχουμε το benchmark σε 1280x1024 ανάλυση και τα presets στο Performance.


τα games που δοκιμάστηκαν ήταν:



  • Tom Clancy’s HAWX 2
  • Metro 2033
  • Civilization V





Στο δια ταύτα:

Τελικά αξίζει η αγορά του i7 3960Χ? Σίγουρα η απάντηση δεν είναι μονολεκτική, ναι ή όχι. Βασικό κριτήριο για τον αγοραστή, που σκοπεύει να φτιάξει έναν καινούργιο υπολογιστή ή να κάνει μια αναβάθμιση , είναι πρώτα απ΄όλα εάν αυτός καλύπτει τις ανάγκες του και κατά δεύτερον το ποσά χρήματα μπορεί να διαθέσει.
Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής απευθύνεται σε περιορισμένο αγοραστικό κοινό τόσο από άποψη κόστους (1000€) όσο και από την χρήση.
Για κάποιον που θέλει να φτιάξει έναν υπολογιστή για games, δεν αποτελεί και την πρώτη του επιλογή ως επεξεργαστής, αφού παρουσιάζει εφάμιλλες επιδόσεις με επεξεργαστές που κοστίζουν το 1/3 της τιμής του ίσως και λιγότερο, ρίχνοντας το βάρος σε αλλά υποσυστήματα όπως η κάρτα-ες γραφικών. Υπάρχουν βεβαία και εξαιρέσεις.
Ο Core i7 3960Χ απευθύνεται σε εκείνους που ασχολούνται με απαιτητικά multithread προγράμματα (rendering, video-image editing, encoding, CAD κλπ) και θέλουν ότι ταχύτερο κυκλοφορεί αυτή τι στιγμή στην αγορά, χωρίς συμβιβασμούς, με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά. Μην ξεχνάμε βεβαία και τον Core i7 3930k όποιος βρίσκεται κοντά σε επιδόσεις με τον 3960Χ, έχοντας σχεδόν το μισό της τιμής του.
Προσωπικά, ανήκω και στις δυο κατηγορίες. Η πρώτη να αποτελεί μέρος της διασκέδασης μου και η δεύτερη, και η πιο σημαντική, μέρος της δουλειάς μου. Οι διαφορές στον τομέα του multithreading σε σχέση με τους Core i7 2600k και AMD Phenom II X6 1100T, τους οποίους έχω στην κατοχή μου, είναι τουλάχιστον εμφανής, έως αξιοσημείωτες θα μπορούσα να πω. Όποιος θέλει να φτιάξει ένα αξιοπρεπέστατο και ισχυρό workstation pc, γνωρίζοντας και το ανάλογο κόστος, το Χ79 Express Chipset μαζί τον Core i7 3960X EE αποτελεί την πρώτη και καλύτερη επιλογή.
Αν ανήκετε αποκλειστικά στην πρώτη κατηγορία, αυτή του gamer, εδώ υπάρχουν κάποια διλλήματα στο θέμα του επεξεργαστή. Αν θέλετε να φτιάξετε ή να αναβαθμίσετε τον υπολογιστή σας, η αγορά ενός Core i5 2500k ή 3570k, ακόμη και ενός Core i7 2600k ή 3770k κρίνεται πιο λογική και συνετή τόσο από άποψη κόστους ( πχ μπορείτε να φτιάξετε ένα σύστημα με SLI ή CrossfireX) όσο και από θέμα επιδόσεων, όπου εδώ ο Core i7 3960X δεν παρουσιάζει κάποια αξιοσημείωτη διάφορα από τους υπόλοιπους της Intel. Βεβαία και εδώ υπάρχουν εξαιρέσεις, κάποιοι (λίγοι) που θέλουν ότι ταχύτερο κυκλοφορεί από θέμα hardware, μαζί με τις νέες τεχνολογίες που φέρει μαζί του το Χ79 (40 lanes PCI-E 3.0 για ακόμη μεγαλύτερο bandwidth, αν και προς το παρόν παραμένει ανεκμετάλλευτο, x16 x16 interface για δυο GPU κλπ) χωρίς να τους νοιάζει το κόστος ή θέλουν να σημειώνουν υψηλά scores σε διάφορα benchmarks (overclockers).







αν μου έκανες μια τέτοια ανάλυση, μελετώντας τα ιστογράμματα,
αντί να πεις ότι ΟΛΟΙ ΟΙ CPUS είναι ίδιοι κι εξαρτάται τι χρήση θα τους κάνεις,
θα ήσουν cool.


:)




..ενώ τώρα απλώς πουλάς ασχετίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
πωπω φιλε ελεος με τις ειρωνιες και συμφωνω με το κρονο
δλδ για να ρωταει εδω ποιος ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης γενικα εσυ τι λες να την νοιαζει μονο αυτο???
επισης δεν ειπε σε ποιες τιμες αναφερεται για να ξερουμε και ποια θα ειναι τα μοντελα που θελει.
αραξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αν μου έκανες μια τέτοια ανάλυση, μελετώντας τα ιστογράμματα,
αντί να πεις ότι ΟΛΟΙ ΟΙ CPUS είναι ίδιοι κι εξαρτάται τι χρήση θα τους κάνεις,
θα ήσουν cool.


:)







..ενώ τώρα απλώς πουλάς ασχετίλα.

Πρωτα απο ολα σε παρακαλω παραπολυ να μου βρεις το quote οπου λεω "ολες οι cpu ειναι ιδιες''. Στο θυλικο και οχι στο αρσενικο, cpu=central prossecing unit= κεντικη μοναδα επεξεργασιας, αλλα νταξει, λογια ενος ασχετιλα

Επισης, μετα απο την πολυ ωραια-δεν λεω- αναλυση, μπορεις να μπου πεις τι διαφορα θα δει ενας χρηστης που θα σερφαρει στο στεκι και το fb και θα χρησιμοποιει word;

Αλλιως εσυ πουλας πνευμα με απλη γνωση, χωρις εφαρμογη στην πραγματικοτιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
απλα παραγγελνεις το προιον μεσω νετ ή τηλεφωνικα να παει στο μαγαζι
και τους λες να το παρεις και πληρωσεις-μετρητα ή καρτα - απο το μαγαζι που ειναι κοντα σου..

ετσι παιρνω εγω ολα απο το e-shop πχ..

και η τιμη ειναι η ιδια,,

που εισαι εσυ?αθηνα?


πες πρωτα το οριο τιμης για το λαπτοπ και χρηση..και θα πουμε διαφορα..απο την τιμη ξεκιναμε

δες στο skroutz λαπτοπ..

:D
Άγγελε τι λες για αυτό
https://www.cosmodata.gr/product/150...pexergasti-core-i5-apoklistika-stin-cosmodata
(καλή αγορά) --> κάνε αντιστοιχη αγορά τιμής
(απευθύνομαι και σε άλλους απλώς στον αγγελό επειδή ασχολείται έχω εμπιστοσύνη σε αυτά τα θέματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οταν μπορεις με 350-400 να κανεις την δουλεια σου γιατι να πας στα 560;
γιατί ενδεχόμενα έχει ποιοτικότερη κάρτα γραφικών,
ή καλύτερΗ CPUδίτσα (:P) + καμιά 20ριά ακόμη διαζευκτικά.
και ένα λαπτοπ της τάξης των 400 ευρώ είναι μια επίφοβη αγορά,
(σε μέσους όρους κι αυτό δεν είναι μια θεωρητικούρα!!)
σε σχέση με ένα λαπτοπ με την διπλάσια τιμή.
Και αυτό αφορά το σέρβις, την απαγωγή θερμότητας,
το υλικό κατασκευής (αν είναι γιουνιμποντι ή αν μετράς τις βίδες μέχρι Δ.Π.),
την αυτονομία κ χίλια δυο άλλα σκατουλάκια.

Δεν υπαρχει καλητερος και χειροτερος επεξεργαστης, ολα εξαρτονται απο την χρηση που θα του κανεις και απο το τι εσυ ζητας απο αυτων.

ΌΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ.

Η χρήση είναι το 1/3 μιας καλής αγοράς.
Τα άλλα είναι η συντήρηση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος
τα οποία εσύ τα αγνοείς π α ν τ ε λ ώ ς , παντελή μου.

Για μια ίδια χρήση και συντήρηση δύο τεχνικά διαφορετικών μηχανημάτων
όπου το ένα υπερτερεί του άλλου σε βασικά χαρακτηριστικά όπως
η ανάπτυξη θερμοκρασιών στη μαδερμπορντ ή η αυτονομία μπαταρίας,
προφανώς το φθηνό έχει λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης από ένα καλύτερό του.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΦΘΗΝΩΝ ΛΑΠΤΟΠΣ σου προφέρουν, αρχικά, την αίσθηση
μιας συμφέρουσας αγοράς που κάνεις περίπου ο,τι και με ένα ακριβό,
αλλα συν τω χρόνω οι αποσβέσεις λόγω συντήρησης, σέρβις και τελικά απόσυρσης
σε κάνουν να φυσάς το γιαούρτι και να κάνεις αέρα με μια εφημερίδα στον κώλο.
Και μιλάω από Σονυ μέχρι κορεάτικα της κακιάς ώρας που θα τα βρεις στο πλαίσιο
μέχρι 300 ευρώ.

Σου μιλώ επίσης, ως χρήστης HP που σε 2 χρόνια το είδε να ξεψυχά (ευτυχώς όχι δικό μου)
και κάτοχος macbook από αρχές του 2006 που με 2 αναβαθμίσεις του OS μόνο (τζαμπέ)
και ένα σέρβις αλλαγής κάρτας γραφικών (100% κάλυψη, αν ήμουν στη σόνι
θα πλήρωνα 700 ευρώ μιας κι όπως θα ξέρεις η κάρτα είναι πάνω στην πλακέτα
και γίνεται αλλαγή στα μητρικά της :mad:) είναι σαν καινούριο εδώ και 6,5 χρόνια,
(με δεύτερη μπαταρία και 3 φορτιστές λόγω γατομασουλήματος :redface:)


Πρωτα απο ολα σε παρακαλω παραπολυ να μου βρεις το quote οπου λεω "ολες οι cpu ειναι ιδιες''.

ΜΑ ΜΑ μα μα..όταν γράφεις παραπάν' ότι δεν υπάρχει καλύτερος και χειρότερος
αλλά όλα αφορούν τη χρήση,
είναι σα να λες ότι με μια καλή χρήση κοινή για κάθε διαφορετικό cpu
έχεις ίδια απόκριση, ίδια πχιότητα κλπ.

Σου απέδειξα με ένα από τα εκατομμύρια benchmark που τρέχουν
απλώς εσύ βαριέσαι να ψάχνεις,
ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται κι ότι έχει σημασία αν πχ είσαι ένας απαιτητικός
gamer τι cpu έχεις, αν είναι τετραπύρηνο, εξαπύρηνο ή οκταπύρηνο,
και κυρίως τι σοι αρχιτεκτονική έχει ο επεξεργαστής.
Ακόμα και τα Ghz δεν είναι καθολικής σημασίας αν είναι περισσότερα ή όχι,
δεδομένου του αριθμού των πυρήνων.

Όπως και να' χει δίνεις λάθος πληροφορίες κι ο,τι γράφεις κάνει διαφορά στον αναγνώστη
φράση από φράση.

Άλλο να λες ο επεξεργαστής δεν είναι ο μόνος που παίζει ρόλο
κι άλλο ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΡΟΛΟ οταν εξετάζεις
τι μπατζετ διαθέτεις και για τι χρήση προορίζεις το μηχάνημα.



Στο θυλικο και οχι στο αρσενικο, cpu=central prossecing unit= κεντικη μοναδα επεξεργασιας,

ξέρεις εκτός από κεντρική επεξεργαστική μονάδα,
μπορείς και να το γαμοπεις με μια λεξη

δατ ιζ


μαντεύεις?


ταρατατζούμ...


ταρατατζούμ...



Ε Π Ε Ξ Ε Ρ Γ Α Σ Τ Η Σ.


Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well.
To what do I owe the extreme pleasure of this surprising stupidity?

βρήκες να μου την πεις τώρα?

με τάπωσες?

μπααχαχαχαχαχαχαχαχα

Επισης, μετα απο την πολυ ωραια-δεν λεω- αναλυση, μπορεις να μπου πεις τι διαφορα θα δει ενας χρηστης που θα σερφαρει στο στεκι και το fb και θα χρησιμοποιει word;

τη ρώτησες και σου ειπε με πιμι ότι θα σερφάρει στο φεηκμπουκ, στο στέκι
άντε και κανα γουόρντ, μόνο?

για στείλε σκρινσοτ?
αλλιώς κάνε δημιουργία account και μπες Λεφάκης.


Αλλιως εσυ πουλας πνευμα με απλη γνωση, χωρις εφαρμογη στην πραγματικοτιτα

το κατα πόσο βλέπει διαφορά κάποιος που κάνει rendering, dvd authoring
ή gaming (που προσωπικά δε με ενδιαφέρουν) πίστεψε με,
βλέπουν, ω ναι, αναλόγως του τι cpu κουβαλάει το πισί.

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι η τιμή κλιμακώνεται δραστικά.

Το κατά πόσο αυτή η διαφορά της τιμής ανταποκρίνεται σε
benefitial results του λόγου τιμής προς απόδοση,
ΑΥΤΟ ΝΑΙ, συζητιέται.



Σ' αγαπώ, πανασακουσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λιγιζε τα ολα οπως σε βολευουν για να πεις αυτο που θες!

Αυτα που εχω πει εγω ειναι λιγα ποστ πιο πανω, μπορει να τα δει ο καθενας και να κρινει. Αν εσυ κρινεις πως καποιος που θα χρησιμοποιει το pc του για να γραφει κειμενα πρεπει να εχει τον αντικειμενικα καλητερο επεξεργαστη και οχι απλα να κανει την δουλεια του, τοτε ας αναλυσουμε αυτο, αλλιως κριμα τις αναλυσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αν εσυ κρινεις πως καποιος που θα χρησιμοποιει το pc του για να γραφει κειμενα πρεπει να εχει τον αντικειμενικα καλητερο επεξεργαστη και οχι απλα να κανει την δουλεια του, τοτε ας αναλυσουμε αυτο, αλλιως κριμα τις αναλυσεις!
όχι ρε μπράδα,

μόνο για κείμενα του αρκεί και μια γραφομηχανή Remington του '50.
(με ribbon ταινιοδίκτυ, χο.)

Δεν υπάρχει λόγος να διαφωνήσουμε για αυτό.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο έτσι κ αλλιώς.
Ελπίζω σε δικαίωσή σου.

Σταματώ να περιγράφω...


:D


υγ. ίσως να μου είναι δύσκολο να επικοινωνήσω με βικινγκ.
Μάθε παιδί μου γράμματα κι εγώ άκουγα γάματα.

γλωσσόφιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
κατά την γνώμη μου, αν κάποιος θέλει απλά μουσική, ίντερνετ και όφις, να μην πάρει την τελευταία γενιά επεξεργαστών και να διαλέξει μία με χαμηλή κατανάλωση, μιας και που όσο πιο δροσερό θα ναι το σύστημα τόσο περισσότερο θα ζήσει, και πιο φθηνά θα την βγάλουν :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά θα ήθελα (και πάλι) τη βοήθειά σας ..
Λοιπόν όσοι γνωρίζουν απο υπολογιστές,κάνω συχνά στο λαπτοπ σκαν ντισκ,έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα για να διαγράφει τα προσωρινά αρχεία,διάφορα ''σπασμένα'' αρχεία κτλ. Το πρόγραμμα αυτό ''καθαρίζει'' απο μερικά μεγκαμπάιτ έως γκιγκα...Επίσης αλλάζω κάθε 2μηνο το αντιβάιρους .Μήπως χρειάζεται το λαπτοπ και κάποια περαιτέρω φροντίδα ή τα κάνω όλα σωστά;;
Επίσης τον τελευταίο καιρό εμφανίστηκε ένα πρόβλημα,μπορώ να πω περίεργο αλλά επειδή έχω ψάξει,έχει τύχει σε πολλούς άλλους χρήστες.Όταν ανάβω το πισι,μερικές φορές δεν υπάρχει η μονάδα σιντι-ντιβιντι ,και δε μπορώ να τη βρω πουθενά.Άλλες φορές εμφανίζεται πάλι και όλα καλά.Αυτό είναι αρκετά ενοχλητικό διότι αυτό το καιρό μεταφέρω κάτι ταινίες απο τον υπολογιστή σε ντιβιντι.Και ένα άλλο παράξενο...μερικές φορές δεν ανοίγει η μονάδα δίσκου(ξέρω οτι υπάρχει μια μικρή τρυπούλα,όπου αν βάλεις μια βελόνα,ανοίγει,αλλά γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; )
Σας ζάλισα .............μια τελευταία βλακεία: γράφω στα ελληνικά και σε κάποια στιγμή θέλω να γράψω μια φράση στα αγγλικά.Δεν μπορώ με την καμία να το αλλάξω σε αγγλικά το πληκτρολόγιο....το εικονίδιο δείχνει οτι άλλαξε αλλά μένει στα ελληνικά.Έχω κάνει τόσα και τόσα και το πρόβλημά μου δε λύνεται.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παίδες (και μη τρολλάρετε χαχαχαχα):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
1) Με το "αλλάζω το antivirus" υποθέτω ότι εννοείς πως κάνεις update. Αυτό για εμένα αρκεί, προγράμματα για καθαρισμό των αρχείων δεν προτείνω γιατί συχνά δημιουργούν περισσότερα προβλήματα απ ότι λύνουν. Γενικά είμαι της γνώμης ότι είναι καλύτερα να έχεις ενα "ελαφρύ" σύστημα με εγκατεστημένα λίγα και αξιόπιστα προγράμματα από το να χρησιμοποιείς utilities που μπορεί να είναι αμφίβολης ποιότητας. Αυτά τα λέω μη ξέροντας ποιο utility τρέχεις αλλά σίγουρα το σύστημά σου μπορεί να παραμείνει αξιόπιστο για πολύ καιρό χωρίς αυτά αν προσέχεις τι εγκαθιστάς. Ακόμα και το scan disk πλέον μπορείς να το κάνεις πολύ αραιά.

2) Αυτό μου φαίνεται εκ πρώτης σαν cd rom drive Που δεν πατάει καλά η τροφοδοσία του ή είναι χαλασμένο σάν συσκευή. Αν είσαι στην εγγύηση μπορείς να πάς να στο κοιτάξουν. Σε οποιαδήποτε περίπτωση μπορείς παντως να ψωνίσεις ενα εξωτερικό cd-rom και να κάνεις δουλεια αν δεν φτιάξει. Αν είσαι αρκετά έμπειρη για να το κάνεις μπορείς να δοκιμάσεις να bootαρεις ενα live cd linux από το cd-rom για να αποκλείσεις οτι είναι πρόβλημα των windows.

3) Δεν έχω ιδέα.. sorry.

babe τι ειναι το format? (ακουω ηδη τους αποηχους της αντιδρασης):D

Με τον όρο format εννοούμε τη διαδικασία επαναδιαμόρφωσης του δίσκου ώστε να αδειάσει και εγκατάστασης εκ νέου του λειτουργικού, όλων των προγραμμάτων και των προσωπικών σου αρχείων. Βασικά τα σβήνεις όλα και στήνεις το pc απο την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pablo Vermuda

Νεοφερμένος

Ο Pablo Vermuda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βασικά τα σβήνεις όλα και στήνεις το pc απο την αρχή.


γνωστή και ως διαδικασία "σβηστην" :confused:


ας μείνω στα ονξυδικ: το κλείνετε το ρουτεράκι? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crazy love rock

Νεοφερμένος

Η Crazy love rock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
όταν βάζω το windows xp professional να ξεκινησει μου βγαζει αυτο το μνμα!τι να κανω?:pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αυτο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crazy love rock

Νεοφερμένος

Η Crazy love rock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
NTLDR is missing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχει μπολικες πιθανες αιτιες, επομενος και πολλες πιθανες λυσεις. Ριξε μια ματια εδω, και αν ξερεις αρκετα καλα αγγλικα κοιτα και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crazy love rock

Νεοφερμένος

Η Crazy love rock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αν και απαντησαν τα παλικαρια απο πανω,


εγω παλια το παθαινα αυτο
αν εχεις το cd των windows βαλε το και πατα να κανει REPAIR!!!


αν θυμαμαι καλα εμενα μου το εβγαζε αυτο στο πολυ παλιο pc μου οπου πηγαινα εβρισκα το αρχειο(ntdlr απο ενα αλλο pc) και το εβαζα σε μια δισκετα.Μετα εκανα επανεκκίνηση το pc και δουλευε


Το προβλημα σου τελος μπορει να λυθει αν κατεβασεις το erd commander που ενα απο τα πολλα που μπορει να φτιαξει ειναι και αυτο(δοκιμασμενο σε win xp sp3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crazy love rock

Νεοφερμένος

Η Crazy love rock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σε ευχαριστω,αλλα αν το κατεβασω απο το ubuntu που χρησιμοποιω θα ειναι κακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν το κατεβασεις και το βαλεις σε δισκετα τοτε δεν υπαρχει καποια διαφορα. Το λειτουργικο (αν μιλαμε απλα για download και γραψιμο) δεν εχει καποιο ρολο στο αρχειο ή κατι τετοιο. Ν κανω λαθος ας με διορθωσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
δισκετα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top