Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Τώρα τελευταία μου έχει τύχει το εξής σπαστικό: Δεν μου ανοίγει ο adobe reader τα pdf αρχεία. Πάω να ανοίξω να δω το πρόγραμμα της εξεταστικής της σχολής μου, και ενώ ανοίγει ο adobe reader, δεν μου εμφανίζει τίποτα, παρά ένα μαύρο! Τι να κάνω;
εγω εκανα αυτο (τελος σελιδας) https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=43116&page=3
ελπιζω να βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Γεια σας παιδάκια,καταφθάνω με μια ερώτηση.
Αυτόν τον καιρό πραγματοποιώ μια έρευνα αγοράς όσον αφορά τα λαπτόπια.
Ε λοιπόν,έχω μελετήσει τις ιστοσελίδες της κάθε εταιρίας,ήξερα και ορισμένες πληροφορίες από πριν,άκουσα και απόψεις πωλητών.
Απο όσα έχω ακούσει,έχω καταλήξει οτι οι πιο ''δυνατές'' μάρκες είναι η Toshiba και η Dell.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Για τους φορητούς της samsung έχετε τίποτα ακουστά;
Γενικά,όποιος ψάχνει λαπτοπ για απλή,σπιτική χρήση,είναι αναγκαίο να έχει τον τελευταίας κυκλοφορίας επεξεργαστή;
Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών,η NVIDIA ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες ή δεν αξίζει να έχω κάτι ψαγμένο για ενα απλό λαπτοπ ;
Α,και κάτι τελευταίο: ποια η διαφορά οταν η κάρτα γραφικών είναι ξεχωριστή ή ενσωματωμένη στη μητρική;
Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη,γιατί κοντεύω να τρελαθώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"δυνατές" μάρκες δεν είναι μόνο όσες αναφέρεις. Τελευταία γίνετε ντόρος με τα dell, τα toshiba ακούγονται από πιο παλία αλλά και μάρκες όπως sony και samsung είναι πολύ αξιόπιστες.

Για τα υπόλοιπα πρέπει να μας καθορίσεις την οικιακή χρήση με περισσότερα δεδομένα. Αν το μόνο πουθες είναι το facebook δεν σε απασχολεί ο επεξεργαστής.
Για την κάρτα γραφικών εξαρτατέ πόσο απαιτικές είναι οι εργασίες που σκοπέυεις να κάνεις όσο αφορά την απεικόνιση. Παινχίδια; Ταινίες; Μοντάζ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γεια σας παιδάκια,καταφθάνω με μια ερώτηση.
Αυτόν τον καιρό πραγματοποιώ μια έρευνα αγοράς όσον αφορά τα λαπτόπια.
Ε λοιπόν,έχω μελετήσει τις ιστοσελίδες της κάθε εταιρίας,ήξερα και ορισμένες πληροφορίες από πριν,άκουσα και απόψεις πωλητών.
Απο όσα έχω ακούσει,έχω καταλήξει οτι οι πιο ''δυνατές'' μάρκες είναι η Toshiba και η Dell.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Για τους φορητούς της samsung έχετε τίποτα ακουστά;
Γενικά,όποιος ψάχνει λαπτοπ για απλή,σπιτική χρήση,είναι αναγκαίο να έχει τον τελευταίας κυκλοφορίας επεξεργαστή;
Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών,η NVIDIA ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες ή δεν αξίζει να έχω κάτι ψαγμένο για ενα απλό λαπτοπ ;
Α,και κάτι τελευταίο: ποια η διαφορά οταν η κάρτα γραφικών είναι ξεχωριστή ή ενσωματωμένη στη μητρική;
Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη,γιατί κοντεύω να τρελαθώ. :P


καλύτερες μάρκες ( IMHO πάντα ) toshiba, lenovo, dell

Όχι, καλό επεξεργαστή θες μόνο αν τρέχεις παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές. Αν πχ η χρήση του είναι internet browsing άντε και καμιά ταινία, τελευταίας τεχνολογίας ούτε καν ( με την έννοια των high end γιατί και ένας budget i3 τελευταίας τεχνολογίας είναι ).

Καλή κάρτα γραφικών μόνο για παιχνίδια, ααααααντε και hd ταινίες.
nvidia vs ati είναι γενικά μια μεγάλη διαμάχη, η δική μου γνώμη είναι πως οι nvidiα υπερέχουν μόνο σε mid level κάρτες και πάνω, όπως και στην υποστήριξη ( drivers ), ή ίσως και στην κατανάλωση.
οι ΑΤΙ καλύτερες σίγουρα στο value4money και στις budget κάρτες.
on board είναι κατά κανόνα χειρότερες ( είναι λίγο προφανές γιατί ) αν δεις πουθενά να λέει intel 4000 πχ on board είναι ).

αλλά γενικά αν δεν θες παιχνίδια ή κάτι τέλος πάντων πολύ βαρύ από άποψη γραφικών ότι και να βάλεις το ίδιο θα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τώρα τελευταία μου έχει τύχει το εξής σπαστικό: Δεν μου ανοίγει ο adobe reader τα pdf αρχεία. Πάω να ανοίξω να δω το πρόγραμμα της εξεταστικής της σχολής μου, και ενώ ανοίγει ο adobe reader, δεν μου εμφανίζει τίποτα, παρά ένα μαύρο! Τι να κάνω;
Επί ευκαιρίας το adobe reader είναι πολύ βαρύ πρόγραμμα.
Σβήστο και βάλε το πολύ καλύτερο foxit

Α,και κάτι τελευταίο: ποια η διαφορά οταν η κάρτα γραφικών είναι ξεχωριστή ή ενσωματωμένη στη μητρική;
Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη,γιατί κοντεύω να τρελαθώ. :P
Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους υπόλοιπους, θα ήθελα να σημειώσω μόνο ότι πια η κάρτα γραφικών είναι λίγο πιο σημαντική από HD videos και παιχνίδια. Πολλοί browser μάλιστα την χρησιμοποιούν και για rendering (εμφάνιση) των σελίδων. Έχω πετύχει πολλά laptops με "πλήρη" GPU ακόμη και στα 400 ή 500€
Γνώμη μου να δώσεις παραπάνω σημασία σε αυτό το χαρακτηριστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για διάβασμα PDF files: evince, που είναι opensource project, δεν μπλέκονται εταιρίες από πίσω και end-license agreements, και είναι αρκετά lightweight.

Το link είναι για windows, αλλά το ίδιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται και στις περισσότερες διανομές linux, με Gnome γραφικό περιβάλλον -- οπότε δεν περιμένεις να βρεις τίποτα περίεργο μαζί με το πρόγραμμα, καθώς ο κώδικας είναι ανοιχτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο καλύτερος τρόπος να κρύψεις κάτι είναι το έχεις κοινή θέα ;)
Πάντως μέχρι στιγμής το privacy μόνο μεγάλες εταιρίες είχαν το θράσος να το παραβιάσουν :)
Και στην τελική να το βράσω αν ο οποιοσδήποτε reader είναι βράχος ασφάλειας, όταν το "πολύτιμο" έγγραφο θα αναγκαστώ να το στείλω σε gmail
Και τέλος πρέπει να παραδεχτείς ότι το foxit και πιο όμορφο είναι και αρκετά ελαφρύ για τα σημερινά workstation :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Και τέλος πρέπει να παραδεχτείς ότι το foxit και πιο όμορφο είναι και αρκετά ελαφρύ για τα σημερινά workstation :)
για εσενα
και γω evince εχω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Σημερα παρατηρησα οτι στο facebook ξαφνικα εξαναφνιστηκε το παραθυρο με το τσατ που εχει στα δεξια. Αλλαξα γλωσσα στο fb σε αγγλικα, και ηρθε παλι το παραθυρο με το τσατ και ολα οκ! Αλλα μετα που το εβαλα ξανα ελληνικα , εξαφανιστηκε παλι! Γιατι μου το κανει μονο στα ελληνικα;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εδω και περιπου δυο μερες δεν μπαινουν τονοι για καποιο λογο. Παταω το σχετικο πληκτρο αλλα στο κειμενο δεν εμφανιζετε καθολου. Πως το φτιαχνω αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
σε ολες τις φορμες κειμενου σου το κανει ή σε καποιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το εχω παταριρισει εδω και στο fb, δεν εχω δοκιμασει αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το εχω παταριρισει εδω και στο fb, δεν εχω δοκιμασει αλλου.

Πρέπει να ελέγξεις αν είναι πρόβλημα που προκλήθηκε από κάποια ρύθμιση ή αν χάλασε το πλήκτρο. Δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο του τόνου και μετά πάτα το space και δες αν γίνει τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το πληκτρο λειτουργει οταν το εχω στο αγγλικο, στα ελληνικα ειναι εντελος νεκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δοκίμασε το keylogger killer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου λεει "posible keylogger(s) detected" αλλα απο κατω η λυστα ειναι αδεια. Παταω scan αλλα δεν αλλαζει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πόση ώρα διαρκεί σε εσάς η μπαταρία ενός λάπτοπ με χρήση ίντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Πόση ώρα διαρκεί σε εσάς η μπαταρία ενός λάπτοπ με χρήση ίντερνετ;

1,5 με 2 ώρες ,κρατάει πολύ λίγο και μου σπάει τα νεύρα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Συνήθως δηλαδή η μπαταρία σε ένα καινούριο λάπτοπ πόσο κρατάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top