Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
. Κατέβασε ότι θέλεις εσύ, αν δεν ακολουθήσεις τα δικά τους και την δική τους διαδικασία το λάπτοπ το θεωρούν εντάξει.
στην Ελλάδα είναι απατεώνες . Δε Μπορεί άμεσα να πάρει το laptop για επισκευή και της κλείσανε Ραντεβού για Μεγάλη Τρίτη ενώ έπρεπε άμεσα να της κλείσουν. Μάλιστα σου λένε ότι δε δικαιούσαι εγγύηση αν δε τους πληρώσεις extra ραβασάκι. όταν πήρα το iPad μου λέγανε να πλήρωσω 200 ευρώ για σαχλαμάρες τπυ public ένω είχα εγγύηση από την ίδια την apple 2 χρόνια.

Πρέπει να είσαι επιθετικός για να βρεις το δίκιο σου. Αυτο που πρέπει να κάνει η avernika είναι να ζητήσει ραντεβού μέσω εξυπηρετήσης πελατών σήμερα .... .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγκρίνεις το ελληνικό Δημόσιο και τους διαγωνισμούς ανάθεσης με τον απλό ιδιώτη που θα κάνει έρευνα αγοράς και θα προτιμήσει βάσει άλλων κριτηρίων;

Το ίδιο πράγμα είναι να συνάπτει ένας τεράστιος οργανισμός σύμβαση με μια πολυεθνική και τις ίδιες παροχές after-sales έχει με την αγορά ενός μηχανήματος για ιδιωτική χρήση;

Και στην τελική μου συγκρίνεις Workstations με laptops για ιδιωτική χρήση (internet και gaming);

Ασχολείσαι τόσα χρόνια, ξέρεις καλύτερα ότι η σύγκριση είναι ατυχής.

Για να μην πάω και κάνω άλλες υποθέσεις για το αν γίνονται με αντικειμενικά κριτήρια οι αναθέσεις.

Εδω πριν 20 χρόνια το ΠΑΣΟΚ είχε δώσει σε γνωστή εταιρία ανάθεση σε συστήματα ναυτιλίας και είχε γίνει σουσουρο στις εφημερίδες για έναν ΦΠΑ που "ξέχασε" η επιτροπή ο οποίος κόστισε κάτι δις στο ελληνικό Δημόσιο. Κι αυτό είναι ένδειξη καλής εταιρίας; (που η συγκεκριμένη βέβαια είναι εξαιρετική αλλά έφταιγε η επιτροπή)

Γενικά το Δημόσιο δεν είναι και ο άγιος ή ο γνώστης στα θέματα πληροφορικής, όταν στο υπουργείο εξωτερικών δεν είχαν κάνει backup σε δίσκους πριν κάτι χρόνια όπως διάβαζα στις ειδήσεις.

Ή που είχαν την ευκαιρία για ανοιχτό λογισμικό όπως άλλες χώρες, με εφαρμογή σε όλο τον Δημόσιο τομέα για εξοικονόμηση χρημάτων κι αυτοί πήγαν και κόλλησαν στην Microsoft. Προφανώς τα Windows ειναι άριστα για εταιρικό περιβάλλον σε σχέση με RedHat / Debian.

Τέσπα, δε θα διαφωνήσω.

Αφού το Ελληνικό Δημόσιο έφερε HP για να αντικαταστήσει τα παλιά μπρίκια, άρα είναι καλή η ΗΡ γενικώς.

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει, κρέμα γάλακτος Φάγε, μμμ και πως του πάει.
Παίρνεις Windows έτσι ώστε όταν γαμηθει το σύμπαν να μπορείς να πάρεις έναν τύπο στην Microsoft τηλέφωνο και το πρόβλημα σου να γίνει πρόβλημα του. Και για το active directory φυσικά, χωρις το οποίο δε λειτουργείς μεγάλη εταιρία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Φαντάσου να είσαι τώρα ένα laptop και να ζεις όλη μέρα μέσα σε ένα κουτί, και ξαφνικά σε ανοίγουν και λες "ουφ ανάσανα" και μετά από λίγο βλέπεις την Averkina να σου λέει "γιατί δεν ανοίγεις ρε γαμημένο τρολάκι? Άνοιξε παλιομαλακισμένο, γκέγκε?" Ε δε βαράς blue screen μετά?
Την γλυτωνεις γιατι ητανε πολυ πετυχημενο το αστειο,ξεραθηκα στα γελια οντως! :hehe:

Στα χρωσταω για αλλη ωρα.
Τρολλακι.:hehe:

Παιδες,πωπω τι εχετε γραψει,.εχω χαθει.
Σας γραφω απο το παλιο λαπιτοπι,ξυπνησα στις 5 τα ξημερωματα να καθομαι να διαγραω στ καινουργιο φωτο,αρχεια εγκαταστασεις κλπ,διοτι τοπρωι επρεπε να χρησιμοποιησω το παλιο λαπτοπ και μετα να παω κατευθειαν στα παμλικ,τωρα θα παω δηλαδη...εννοειται δεν θα κατσω να χαλαλησω χρονο για καινουργιο πραγμα με 800 ευρω,οπως εγραψε και η Νελιελ, θα τους το παω εκει και θα προσπαθησω να τ αλλαξω,13 μερες ακριβως ειναι σημερα απο την ημερα που το πηρα!:crazy:

Το μεσημερι απο το αν θα ειμαι συγχισμενη η οχι θα καταλαβετε τι εγινε!

Ειδικες ευχαριστιες στον Valder.:give_rose:

ΥΓ.Ελπιζω να μην με πιασουν στο δρομο,κανονικα δεν πρεπει να φυγω απο τον δημο μου.Αν γινει και αυτο,ενω τοσο καιρο δεν με εχει σταματησει ουτε δειγμα τροχονομου,η καντεμια μου θα αξιζει οσκαρ!:hehe:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
στην Ελλάδα είναι απατεώνες . Δε Μπορεί άμεσα να πάρει το laptop για επισκευή και της κλείσανε Ραντεβού για Μεγάλη Τρίτη ενώ έπρεπε άμεσα να της κλείσουν. Μάλιστα σου λένε ότι δε δικαιούσαι εγγύηση αν δε τους πληρώσεις extra ραβασάκι. όταν πήρα το iPad μου λέγανε να πλήρωσω 200 ευρώ για σαχλαμάρες τπυ public ένω είχα εγγύηση από την ίδια την apple 2 χρόνια.

Πρέπει να είσαι επιθετικός για να βρεις το δίκιο σου. Αυτο που πρέπει να κάνει η avernika είναι να ζητήσει ραντεβού μέσω εξυπηρετήσης πελατών σήμερα .... .
Αμα στο ανοιξουν να το δουν πληρωνεις.
Παντου πληρωνεις.
Εκτος εκει που ο ελεγχος ειναι δωρεαν.. Παντως αυτα τι κανει η καθε εταιρια τα λενε στις σελιδες τους ή εκει στο σερβις τους επι τοπου. Κωτσοβολος και Μιντια Μαρκτ μου ζητησαν χρηματα για ελεγχο ε το πηρα κι εφυγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την γλυτωνεις γιατι ητανε πολυ πετυχημενο το αστειο,ξεραθηκα στα γελια οντως! :hehe:

Στα χρωσταω για αλλη ωρα.
Τρολλακι.:hehe:

Παιδες,πωπω τι εχετε γραψει,.εχω χαθει.
Σας γραφω απο το παλιο λαπιτοπι,ξυπνησα στις 5 τα ξημερωματα να καθομαι να διαγραω στ καινουργιο φωτο,αρχεια εγκαταστασεις κλπ,διοτι τοπρωι επρεπε να χρησιμοποιησω το παλιο λαπτοπ και μετα να παω κατευθειαν στα παμλικ,τωρα θα παω δηλαδη...εννοειται δεν θα κατσω να χαλαλησω χρονο για καινουργιο πραγμα με 800 ευρω,οπως εγραψε και η Νελιελ, θα τους το παω εκει και θα προσπαθησω να τ αλλαξω,13 μερες ακριβως ειναι σημερα απο την ημερα που το πηρα!:crazy:

Το μεσημερι απο το αν θα ειμαι συγχισμενη η οχι θα καταλαβετε τι εγινε!

Ειδικες ευχαριστιες στον Valder.:give_rose:

ΥΓ.Ελπιζω να μην με πιασουν στο δρομο,κανονικα δεν πρεπει να φυγω απο τον δημο μου.Αν γινει και αυτο,ενω τοσο καιρο δεν με εχει σταματησει ουτε δειγμα τροχονομου,η καντεμια μου θα αξιζει οσκαρ!:hehe:
Καλε δεν θα σε πιασει κανεις
Πηγαινε και θα ισχυριστεις οτι εμφανισε βλαβη και αρα θελεις υπαναχωρηση και αρα επιστροφη χρηματων ή αντικατασταση με αλλο λαπτοπ αλλο μοντελο.
Κανε την τρελη βαλε καμια τσιριδα και θα πιασει.
Να ξερεις οταν επιμενεις και ας μην εχεις δικιο καποιες φορες πιεζονται και κανουν αυτο που λες.
Πηγαινε και πατησε τους κατω! 👍👍👍👍👍😁😁
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Αμα στο ανοιξουν να το δουν πληρωνεις.
Παντου πληρωνεις.
Εκτος εκει που ο ελεγχος ειναι δωρεαν.. Παντως αυτα τι κανει η καθε εταιρια τα λενε στις σελιδες τους ή εκει στο σερβις τους επι τοπου. Κωτσοβολος και Μιντια Μαρκτ μου ζητησαν χρηματα για ελεγχο ε το πηρα κι εφυγα.
Καλε εχω χαρτι εγγυησης που λεει οτι δεν πληρωνω τιποτα ακομα και με σπασιμο οθονης,και μαλιστα λεει οτι κανονικα πρεπει οι ιδιοι να ερθουν να το παρουν απο το σπιτι κλπ,σιγα ομως τωραδεν το προτιμω αυτο,σιγα μην πληρωσω ουτε 13 μερες δεν το εχω και το λεει καθαρα ηεγηγυηση που μοθ εδωσαν.Το θεμα ειναι να μοθυ το αλλαξουν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλε εχω χαρτι εγγυησης που λεει οτι δεν πληρωνω τιποτα ακομα και με σπασιμο οθονης,και μαλιστα λεει οτι κανονικα πρεπει οι ιδιοι να ερθουν να το παρουν απο το σπιτι κλπ,σιγα ομως τωραδεν το προτιμω αυτο,σιγα μην πληρωσω ουτε 13 μερες δεν το εχω και το λεει καθαρα ηεγηγυηση που μοθ εδωσαν.Το θεμα ειναι να μοθυ το αλλαξουν.
Θα επιμενεις. Το εκανε ο δικηγορος. Βρε πηγαινε και δεν εκανε τσακ πισω και τελικα και τσακωνοταν και γινοταν το δικο του τελικα χαχαχαχαχαχ 😁😁😁εκτος δικαστηριου αυτα σε υποθεσεις διαφορες.
@Averkina παει παρκαρει σε παρκινγκ του λεει ο παρκαδορος φιλε θα πληρωσεις ενα δεκαευρω. Του λεει γιατι το γραφεις στην εισοδο οτι κανει δεκα ευρω? Να ξερει ο καθενας. Εκεινος οχι δεν ειχε γραψει τιποτα. Τσακωμοι τσιριδες τελικα πληρωσε μονο ενα ευρω χιχιχι😁😁😁😁
Πατησε τους κατω. 👍👍👍👍👍👍😁😁
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να φωνάζετε στους τεχνικούς και στους υπαλλήλους. Αντιμετωπίζουν κάθε μέρα εκνευριστικούς πελάτες και ξέρουν πως να τους αποφεύγουν. Αν σου πουν ότι το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα και είναι φυσιολογικό να κολλάει τους λες ευχαριστώ και φεύγεις. Μετά επικοινωνείς με το support του κατασκευαστή https://welcome.hp.com/country/gr/el/contact.html. Δικό τους είναι το μηχάνημα και όχι του Public.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Η ερώτηση μου απευθύνεται σε apple lovers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά του MacBook Air με M1 από το αντίστοιχο MacBook Pro με M1?
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ερώτηση μου απευθύνεται σε apple lovers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά του MacBook Air με M1 από το αντίστοιχο MacBook Pro με M1?
Σου παραθέτω εδω το official σαιτ της Apple όπου τα συγκρίνει με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια ως προς τα χαρακτηριστικά τους.
Mac - Compare Models - Apple (IN)
Και αυτό, που είναι εξωτερικό λινκ MacBook Pro vs. MacBook Air: Which M1 Apple Laptop Is Best for 2021? | PCMag
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η ερώτηση μου απευθύνεται σε apple lovers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά του MacBook Air με M1 από το αντίστοιχο MacBook Pro με M1?

Εξαιρετική περιγραφή την βρήκα :P Την παρέθεσε και η Chris αλλά δεν το ειδα :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Η ερώτηση μου απευθύνεται σε apple lovers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά του MacBook Air με M1 από το αντίστοιχο MacBook Pro με M1?
Το entry pro κακώς το λένε Pro.

Είναι casual MacBook όπως το Αir. Το entry Pro έχει Touch Bar και ψύξη που δεν εχει το Air που σημαινει ότι αν ζεσταθεί (κάτι δύσκολο) αντέχει παραπάνω από το Air. Επίσης έχει λίγο λίγο καλύτερη GPU από το Air.

Τα αληθινά Pro μοντέλα θα βγουν του χρονου αλλά θα κανουν >2000 ευρώ.

Το ότι τα casual MacBook ανταγωνιζονται τα περσινά intel ισχυρά σε επιδόσεις είναι κίνηση ματ για την Apple. Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τι θα παρουσιάσει του χρόνου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να φωνάζετε στους τεχνικούς και στους υπαλλήλους. Αντιμετωπίζουν κάθε μέρα εκνευριστικούς πελάτες και ξέρουν πως να τους αποφεύγουν. Αν σου πουν ότι το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα και είναι φυσιολογικό να κολλάει τους λες ευχαριστώ και φεύγεις. Μετά επικοινωνείς με το support του κατασκευαστή https://welcome.hp.com/country/gr/el/contact.html. Δικό τους είναι το μηχάνημα και όχι του Public.
καλε ναι καποιες φορες βοηθαει το να επιμεινεις στις θεσεις σου ως πελατης.

@Averkina τελικα ενταξει??
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Αμα στο ανοιξουν να το δουν πληρωνεις.
Παντου πληρωνεις.
Εκτος εκει που ο ελεγχος ειναι δωρεαν.. Παντως αυτα τι κανει η καθε εταιρια τα λενε στις σελιδες τους ή εκει στο σερβις τους επι τοπου. Κωτσοβολος και Μιντια Μαρκτ μου ζητησαν χρηματα για ελεγχο ε το πηρα κι εφυγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλε δεν θα σε πιασει κανεις
Πηγαινε και θα ισχυριστεις οτι εμφανισε βλαβη και αρα θελεις υπαναχωρηση και αρα επιστροφη χρηματων ή αντικατασταση με αλλο λαπτοπ αλλο μοντελο.
Κανε την τρελη βαλε καμια τσιριδα και θα πιασει.
Να ξερεις οταν επιμενεις και ας μην εχεις δικιο καποιες φορες πιεζονται και κανουν αυτο που λες.
Πηγαινε και πατησε τους κατω! 👍👍👍👍👍😁😁
Λοιπον,ολα καλα προς το παρον.:hehe:

Και ομως το ανοιξαν,τιποτα δεν πληρωσα,το ρωτησα κιολας,ευγενεστατος ηταν,βασικα ηταν αυτος που μου το πουλησε οποτε η συνεννοηση ηταν πολυ καλη,μου εξηγησε πως αν εχει καποιο προβλημα σαφως θα το στειλουν πισω και εμενα θα μου το αλλαξουν,αλλα επρεπε να το δει,μηπως ειναι ζητημα ρυθμισεων και οχι βλαβης,τελικα με πηρε τηλεφωνο σημερα παλι,το πρωι το πηγα,το μεσημερι με πηρε,ολα ηταν οκ...απλα με την καρτα γραφικων δεν ειχα κανει κατι καλα,μαλιστα μου ειπε οτι δικαιολογημενα διοτι δεν ηταν και πολυ ευκολο και το ξαναεχω ηδη.Καθολου δεν τον επρηξα να το μαλλαξω,η αληθεια ειναι οτι και εγω πιστευα οτι ηταν θεμα ρυθμισεων,ασε που δεν ειχα χρονο για προστριβες και το παιδι συμπαθεστατο.ΟΚ 3 χρονια εχω εγγυηση του πουστη δηλαδη.
Μου τα ρυθμισε ολα οκ και ευτυχως παιδια διοτι ανοιξα το παλιο λαπτοπ,4 φορες αναβε και εσβηνε...ισα πο καταφερα να ξανακλεισω ραντεβου για το παμπλικ οταν μου εστειλε μηνυμα οτι ειναι οκ να το παρω.
Και ευτυχως που το κοιταξε αμεσως το παιδι,διοτι σημερα συμμετειχα σε web σεμιναριο και αυριο εχω επιμορφωση παρα πολυ σημαντικη και με το παλιο δεν θα την εβγαζα!

Ολα καλα για την ωρα και επισης ξαναλεω διφραγκο δεν πληρωσα.:D

ΥΓ.Ειμαι ομως πτωμα,,ετρεχα ολη μερα,μετα στις 5.00 το ενα σεμιναριο,μετα διαβαζα για την επιμορφωση την αυριανη,(2 μηνες κραταει η ατιμη) να κατεβασω παλι στο νεο λαπτοπ τα προγραμματα που χρειαζομαι,κλπ...δεν ξεκουραστηκα καθολου,οποτε μπηκα για ενα γεια,και με βλεπω να πεφτω με τσι κοτες για υπνο.

 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπον,ολα καλα προς το παρον.:hehe:

Και ομως το ανοιξαν,τιποτα δεν πληρωσα,το ρωτησα κιολας,ευγενεστατος ηταν,βασικα ηταν αυτος που μου το πουλησε οποτε η συνεννοηση ηταν πολυ καλη,μου εξηγησε πως αν εχει καποιο προβλημα σαφως θα το στειλουν πισω και εμενα θα μου το αλλαξουν,αλλα επρεπε να το δει,μηπως ειναι ζητημα ρυθμισεων και οχι βλαβης,τελικα με πηρε τηλεφωνο σημερα παλι,το πρωι το πηγα,το μεσημερι με πηρε,ολα ηταν οκ...απλα με την καρτα γραφικων δεν ειχα κανει κατι καλα,μαλιστα μου ειπε οτι δικαιολογημενα διοτι δεν ηταν και πολυ ευκολο και το ξαναεχω ηδη.Καθολου δεν τον επρηξα να το μαλλαξω,η αληθεια ειναι οτι και εγω πιστευα οτι ηταν θεμα ρυθμισεων,ασε που δεν ειχα χρονο για προστριβες και το παιδι συμπαθεστατο.ΟΚ 3 χρονια εχω εγγυηση του πουστη δηλαδη.
Μου τα ρυθμισε ολα οκ και ευτυχως παιδια διοτι ανοιξα το παλιο λαπτοπ,4 φορες αναβε και εσβηνε...ισα πο καταφερα να ξανακλεισω ραντεβου για το παμπλικ οταν μου εστειλε μηνυμα οτι ειναι οκ να το παρω.
Και ευτυχως που το κοιταξε αμεσως το παιδι,διοτι σημερα συμμετειχα σε web σεμιναριο και αυριο εχω επιμορφωση παρα πολυ σημαντικη και με το παλιο δεν θα την εβγαζα!

Ολα καλα για την ωρα και επισης ξαναλεω διφραγκο δεν πληρωσα.:D

ΥΓ.Ειμαι ομως πτωμα,,ετρεχα ολη μερα,μετα στις 5.00 το ενα σεμιναριο,μετα διαβαζα για την επιμορφωση την αυριανη,(2 μηνες κραταει η ατιμη) να κατεβασω παλι στο νεο λαπτοπ τα προγραμματα που χρειαζομαι,κλπ...δεν ξεκουραστηκα καθολου,οποτε μπηκα για ενα γεια,και με βλεπω να πεφτω με τσι κοτες για υπνο.

αρα ηταν θεμα προγραμματος,μια χαρα ολα χαιρομαι που το εφτιαξες:thumbup: μα δεν θα πληρωνες αφου δεν ηταν κατι που ειχες κανει εσυ,ειχες πληρωσει και εγγυηση κιολας.Μπραβο τουλαχιστον ηταν αμεση ανταποκριση.
Καλη συνεχεια στην επιμορφωση και καλη ξεκουραση! :thumbup:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
απο επιδόσεις πως παει , θεωρω πως πρεπει να πετάει
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.

johnpapa33

Νεοφερμένος

Ο johnpapa33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Ψάχνω για Laptop με καλή υποστήριξη Linux.

Δεν ψάχνω κάτι πολύ ιδιαίτερο αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα είναι τα εξής:

1. Να έχει Intel CPU/integrated GPU, επειδή είναι πιο σίγουρο να δουλεύει σωστά από AMD, αλλά αν γνωρίζετε κάποιο με AMD με καλή υποστήριξη δεν υπάρχει πρόβλημα. Ας πούμε ένας από τους λόγους που θα προτιμούσα Intel είναι ότι το hardware acceleration είναι πιο σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά.

2. SSD τουλάχιστον 250GB.

3. Να δουλεύει οπωσδήποτε το WIFI. Αν και ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο παρελθόν με κανένα από τα laptops που έχω εγκαταστήσει Linux, γνωρίζω ότι κάποιες κάρτες δεν υποστηρίζονται.

4. Οθόνη τουλάχιστον FHD 15".

5. Μνήμη τουλάχιστον 8GB.

6. Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο κατασκευαστής αλλά θα προτιμούσα DELL μιας και υποστηρίζει το Linux καλύτερα από τους άλλους.

7. Dedicated κάρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει τόσο να έχει επειδή δεν προορίζεται για gaming αλλά αν είχε θα προτιμούσα AMD γιατί είναι πιο φθηνές και λειτουργούν συνήθως καλύτερα από τις NVIDIA στο Linux.

8. Οπτικό μέσο είναι προαιρετικό.

9. Λειτουργικό σύστημα θα ήθελα να έχει προεγκατεστημένα Windows. Αν και προορίζεται για Linux, μπορεί κάποια στιγμή να τύχει να χρειαστώ Windows και καλό θα ήταν να έχω την άδεια χρήσης.

10. Λοιπά χαρακτηριστικά που θέλω οπωσδήποτε: HDMI, Bluetooth, USB 3, HD CAM, headphone jack, ελληνικό πληκτρολόγιο.

11. Και τέλος η τιμή του να μην ξεπερνάει τα 700€.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Παιδιά θέλω τα φώτα σας! Ποιό πιστεύετε είναι καλύτερο λάπτοπ;


Υπάρχουν και αντίστοιχες εκδόσεις με 11ης γενιάς i7 που ειναι κανα 600αρι πιο φθηνοι, όμως πιστεύω πως ο 12ης αξίζει το έξτρα κοστος για βαθος 5ετιας τουλαχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top