Προτάσεις για αγορά smartphone

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Akiko, επειδή φαίνεσαι γνώστης, αν σήμερα σου λέγανε πάρε μια συσκευή δωρεάν όποια εσύ θέλεις, τι θα επέλεγες ;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Akiko, επειδή φαίνεσαι γνώστης, αν σήμερα σου λέγανε πάρε μια συσκευή δωρεάν όποια εσύ θέλεις, τι θα επέλεγες ;
Αν μου έδιναν τζάμπα μια συσκευή θα έπαιρνα iPhone 11 Pro. Το Max το θεωρώ μεγάλο σε μέγεθος.

Αν θα αγόραζα:
- Από iOS θα έπαιρνα iPhone Xr αυτή τη στιγμή, αν και αυτο μπορεί να αλλαξει με τη κυκλοφορία του iPhone 9 τέλος Μαρτίου. Εξαρτάται απο την αυτονομία.
- Από Android το google Pixel 4 που έχει πέσει σε ικανοποιητικό επίπεδο η τιμή του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Αν μου έδιναν τζάμπα μια συσκευή θα έπαιρνα iPhone 11 Pro. Το Max το θεωρώ μεγάλο σε μέγεθος.

Αν θα αγόραζα:
- Από iOS θα έπαιρνα iPhone Xr αυτή τη στιγμή, αν και αυτο μπορεί να αλλαξει με τη κυκλοφορία του iPhone 9 τέλος Μαρτίου. Εξαρτάται απο την αυτονομία.
- Από Android το google Pixel 4 που έχει πέσει σε ικανοποιητικό επίπεδο η τιμή του.

Galaxy s20?
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Είδα και το αναδιπλούμενο zflip και το razr της Motorola που δείχνει κομψότερο και πιο βολικό αλλά αναρωτιέμαι σε τι εξυπηρετεί το δίπλωμα αφού ότι κερδίζεις σε μήκος το πληρώνεις σε πάχος.
Αφού κάνανε τα κινητά σαν τις παντόφλες του Αντετοκούνμπο τώρα προσπαθούν να τα μαζέψουν.
Πάντως αυτό το "κλαπ", ειδικά όταν τελειώνεις μια έντονη συνομιλία, στα αναδιπλούμενα σου προσφέρει μια ικανοποίηση που δεν υπάρχει το άγγιγμα του κόκκινου εικονικού κουμπιού τερματισμού της κλήσης !!
 

Συνημμένα

  • 200213214020-4-underscored-razr-vs-z-flip-super-169.jpg
    200213214020-4-underscored-razr-vs-z-flip-super-169.jpg
    92.7 KB · Εμφανίσεις: 213

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν παίρνω κινητά από εταιρείες που κοροϊδεύουν τους πελάτες τους.
Είδα και το αναδιπλούμενο zflip και το razr της Motorola που δείχνει κομψότερο και πιο βολικό αλλά αναρωτιέμαι σε τι εξυπηρετεί το δίπλωμα αφού ότι κερδίζεις σε μήκος το πληρώνεις σε πάχος.
Αφού κάνανε τα κινητά σαν τις παντόφλες του Αντετοκούνμπο τώρα προσπαθούν να τα μαζέψουν.
Πάντως αυτό το "κλαπ", ειδικά όταν τελειώνεις μια έντονη συνομιλία, στα αναδιπλούμενα σου προσφέρει μια ικανοποίηση που δεν υπάρχει το άγγιγμα του κόκκινου εικονικού κουμπιού τερματισμού της κλήσης !!
Το zflip διαφημίστηκε ότι έχει γυαλί και γρατζουνιέται πανεύκολα. Ο μηχανισμός παθαίνει προβλήματα και η οθόνη έχει γούβα στη μέση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Δεν παίρνω κινητά από εταιρείες που κοροϊδεύουν τους πελάτες τους.

Το zflip διαφημίστηκε ότι έχει γυαλί και γρατζουνιέται πανεύκολα. Ο μηχανισμός παθαίνει προβλήματα και η οθόνη έχει γούβα στη μέση.

Γιατί το λες αυτό φίλε για την Samsung?
Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου καθώς έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό φίλε για την Samsung?
Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου καθώς έχεις πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα.
Παράδειγμα 1.

Από διαφήμιση της Samsung.

Λίγα χρόνια μετά αφαίρεσε από το Νοte 10 και το S20 το Jack.

Παράδειγμα 2

Oνόμασε το λιγότερο prenium κινητό της η apple iPhone και το πιο premium το έκανε iPhone Pro.
Την ίδια πολιτική έκανε και η Samsung με την διαφορά ότι αντί για Pro χρησιμοποίησε το Ultra.

Παράδειγμα 3

Ξεφτυλιστική υποστήριξη των συσκευών της. Το Note 8 συσκευή του 2017 δεν παίρνει Android 10. Tην ίδια στιγμή που το pixel 1 συσκευή του 2013 πήρε Android 10.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Α τόσο καλά ε; Θυμάμαι και η LG είχε κάνει μια απόπειρα με εύκαμπτη οθόνη (μανία) ώστε να προσαρμόζεται η παντόφλα στο κατάλληλο σχήμα όταν την βάζανε στην κολότσεπη κυρίως οι γυναίκες, αλλά πήγε άπατο
Αυτοί εκεί πέρα στην ανατολή δεν θα ησυχάσουν αν δεν φτιάξουν κινητό που να το στίβεις σαν κάλτσα, τι κόλλημα κι αυτό :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν θα επαιρνα το zflip/razr εκτος αν δεν σε νοιαζει αν αχρηστευτει η οθονη μεσα σε 1 χρονο χρησης. Ειναι ακομα νωρις πιστευω για τετοια κινητα. Με εξιταρει η ιδεα να εχω μεγαλο κινητο και να διπλωνει στην μεση γιατι συνηθως το εχω παντα σε τσεπη, αλλα ας φτιαξουν πρωτα τους μηχανισμους και βλεπουμε.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Το πτυσσόμενο κινητό θα ήταν η ιδανική λύση, διότι με την βάση στα 13 ας πούμε cm μήκος και άλλες δυο τη μια μέσα ή δίπλα στην άλλη θα είχες σε πλήρη έκταση μια οθόνη 35-36 περίπου, όσο για το πάχος σαφώς και θα είναι λεπτότερο από τα αναδιπλούμενα αφού οι δυο προεκτάσεις δεν θα χρειάζεται να έχουν εξαρτήματα παρά μόνο μια καλωδιοταινία για μεταφορά της εικόνας.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα μεγαλα κινητα παντως δεν ειναι τοσο μεγαλα οσο νομιζετε. Επειδη δεν εχουν bezels το μεγεθος του iphone 11 max ειναι το ιδιο με πχ το iphone 8+. To pixel 3XL εχει σχεδον ιδιες διαστασεις με το iphone 11 pro max και δεν το βρισκω τεραστιο. Χωραει σε τσεπες και ειναι ανετο ακομα και με ενα χερι οταν γραφεις μηνυμα. Για μεγαλυτερο, πχ το note θα το σκεφτομουν. Μικροτερο δεν θα επαιρνα με τιποτα εκτος αν ηταν πτυσσομενο.
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Γούστα είναι αυτά και ανάγκες. Πάντως το κινητό, όσο και να μακραίνει.... πλαταίνοντας, ό,τι εφαρμογές και να υποστηρίζει, ποτέ δεν θα αντικαταστήσει το pc, όχι τουλάχιστον σε χρήστες που ο καημός τους δεν είναι τι έγραψε και ποιός στον τοίχο τους.
Και το λέω αυτό γιατί μου έχουν πει πολλές φορές άτομα που περπατάνε κοιτώντας όχι τον δρόμο αλλά το κινητό τους.... μα καλά θες τώρα να ανοίξω τον υπολογιστή, δεν με λυπάσαι (!)
Το κινητό, είναι μια συσκευή για άμεση επικοινωνία και πληροφορία, όταν και όπου χρειαστεί, όσοι παράτησαν τους υπολογιστές για χάρη του, είναι άξιοι της τύχης τους :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύετε ότι το Samsung Galaxy Α71 είναι καλή επιλογή η να πάω σε S10 lite???
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Apple φυσικά!
Ε τότε θα το έχεις πολλά χρόνια ακόμα φίλη μου!!Και εγώ iPhone έχω αλλά τα αλλάζω επειδή θέλω κάτι καινούριο όχι επειδή χαλάνε!!Μπορει να είναι ακριβά όμως είναι σκυλιά τα Apple.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε τότε θα το έχεις πολλά χρόνια ακόμα φίλη μου!!Και εγώ iPhone έχω αλλά τα αλλάζω επειδή θέλω κάτι καινούριο όχι επειδή χαλάνε!!Μπορει να είναι ακριβά όμως είναι σκυλιά τα Apple.
Ε,συγγνώμη,λέει πως είναι Lenovo vibe p1 ,170ευρώ. Σκυλί με λίγα Λεφτά,,.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top