Προτάσεις για δουλειά

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
ΙΔΑΝΙΚΑ, θα ήθελα μετά τον Σεπτέμβρη να βρω μια δουλειά, αλλά δεν ξέρω ΤΙ. δεν έχω ξανά δουλέψει και αυτό είναι τεράστιο μείον αφού παντού ζητάνε προϋπηρεσίες... θέλω να κάνω και την πρακτική στη θεατρικών, αλλά δεν κρέμομαι με τίποτα από αυτό... Τι θα μου προτείνατε να κάνω σαν πρώτη δουλειά; Δεν με ενοχλούν οι ώρες, ας είναι και πολλές και καθημερινά. Απλά θα ήθελα να έχει καλά χρήματα, ώστε να μπορέσω μετά από 3-4 μήνες που θα σταθεροποιηθεί να ζήσω και λίγο μόνη μου
Πολλά λεφτά χωρίς προϋπηρεσία δύσκολο το πραγμα.
Έγω θα σου πρότεινα να γίνεις πωλήτρια σε μαγαζί με ρούχα, ή αν έχεις κάποια γνωριμία ταξιθέτρια σε κάποιο θέατρο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τι θεωρείς καλά λεφτά ? Αν ψάχνεις κάτι με 1500€ δεν είναι κ πολύ ρεαλιστικό ως άπειρη και ανειδίκευτη (αφού είσαι ακόμα φοιτήτρια) ... Μέχρι τα 800€ όμως μπορείς να βρεις κάτι . Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να σου προτείνουμε , απλά ψάξε στο Google (την περιοχή σου)+ αγγελίες εργασίας ή ρωτά γνωστούς, μπορείς επίσης να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο της περιοχής σου να δεις μήπως έχουν κολλήσει απέξω κάποιο χαρτί (ζητείται πωλήτρια)
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Επειδή είδα κάτι για θεατρικά, μια ιδέα θα ήταν να ασχοληθείς με παιδιά (Αν φυσικά είναι κάτι που σου αρέσει). Αυτή την εποχή θα έβρισκες κάτι τέτοιο σχετικά εύκολα γιατί σε πολλά από τα κέντρα απασχόλησης η τις κατασκηνωσεις τα μικρά ασχολούνται με θεατρικά. Από το Σεπτέμβρη θα είναι πιο δύσκολο σίγουρα, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να αναζητήσεις κάτι σε αυτή την κατεύθυνση. Είναι και πιο κοντά στο αντικείμενο σου και γενικά οι δραστηριότητες των παιδιών πάντα έχουν ζήτηση. Τώρα για πολλά χρήματα, δεν ξέρω. Αλλά μιας και δεν έχεις εργαστεί ποτέ, χρειάζεσαι μία αρχή για την πορεία του να βρεις αυτό που θέλεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Για περίπου δύο μήνες, εργαζόμουν ως ζωγράφος με πολύ καλά χρήματα, αλλά συνεργαζόμενη με την καλών τεχνών. Αυτό τελείωσε και πραγματικά θέλω να βρω κάτι σταθερό αλλά δεν ξέρω τι. Κάτι που θα με κάνει να ορθοποδήσω και σε λίγο καιρό να μπορέσω να πραγματοποιήσω ένα από τα μεγάλα μου όνειρα, να ζήσω μόνη μου..
Δεν ξέρω όμως τι να κάνω, πραγματικά. Και ουσιαστικά δεν έχω κάπου εμπειρία ή έφεση εκτός από τα καλλιτεχνικά, τα οποία όμως μόνο δουλειά δεν είναι πλέον..

τι προτείνετε ως πρώτη δουλειά; κάτι πιο σταθερό (άρα αποκλείονται σέρβις και πωλήσεις) και κάτι με το οποίο θα μπορούσα να ζήσω μόνη μου
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για περίπου δύο μήνες, εργαζόμουν ως ζωγράφος με πολύ καλά χρήματα, αλλά συνεργαζόμενη με την καλών τεχνών. Αυτό τελείωσε και πραγματικά θέλω να βρω κάτι σταθερό αλλά δεν ξέρω τι. Κάτι που θα με κάνει να ορθοποδήσω και σε λίγο καιρό να μπορέσω να πραγματοποιήσω ένα από τα μεγάλα μου όνειρα, να ζήσω μόνη μου..
Δεν ξέρω όμως τι να κάνω, πραγματικά. Και ουσιαστικά δεν έχω κάπου εμπειρία ή έφεση εκτός από τα καλλιτεχνικά, τα οποία όμως μόνο δουλειά δεν είναι πλέον..

τι προτείνετε ως πρώτη δουλειά; κάτι πιο σταθερό (άρα αποκλείονται σέρβις και πωλήσεις) και κάτι με το οποίο θα μπορούσα να ζήσω μόνη μου
Σταθερότητα και ιδιωτικός τομέας δύσκολα πάνε μαζί ειδικά εφόσον είσαι ακόμα φοιτήτρια (άρα θεωρείσαι ανειδίκευτη προς το παρόν )
Βρες μια δουλειά, μείνε με τους γονείς σου λίγους μήνες ακόμα , κάνε αποταμίευση κ τότε φύγε
Επίσης θυμάμαι που είχες πει νομίζω ότι έχετε κάποιο σπίτι δικό σας άρα δεν χρειάζεται να πληρώνεις ενοίκιο , αν μπορείς να πας εκεί να πας , θα είσαι πολύ πιο άνετα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Σταθερότητα και ιδιωτικός τομέας δύσκολα πάνε μαζί ειδικά εφόσον είσαι ακόμα φοιτήτρια (άρα θεωρείσαι ανειδίκευτη προς το παρόν )
Βρες μια δουλειά, μείνε με τους γονείς σου λίγους μήνες ακόμα , κάνε αποταμίευση κ τότε φύγε
Επίσης θυμάμαι που είχες πει νομίζω ότι έχετε κάποιο σπίτι δικό σας άρα δεν χρειάζεται να πληρώνεις ενοίκιο , αν μπορείς να πας εκεί να πας , θα είσαι πολύ πιο άνετα
Εσείς τι κάνατε σαν πρώτη δουλειά;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Για περίπου δύο μήνες, εργαζόμουν ως ζωγράφος με πολύ καλά χρήματα, αλλά συνεργαζόμενη με την καλών τεχνών. Αυτό τελείωσε και πραγματικά θέλω να βρω κάτι σταθερό αλλά δεν ξέρω τι. Κάτι που θα με κάνει να ορθοποδήσω και σε λίγο καιρό να μπορέσω να πραγματοποιήσω ένα από τα μεγάλα μου όνειρα, να ζήσω μόνη μου..
Δεν ξέρω όμως τι να κάνω, πραγματικά. Και ουσιαστικά δεν έχω κάπου εμπειρία ή έφεση εκτός από τα καλλιτεχνικά, τα οποία όμως μόνο δουλειά δεν είναι πλέον..

τι προτείνετε ως πρώτη δουλειά; κάτι πιο σταθερό (άρα αποκλείονται σέρβις και πωλήσεις) και κάτι με το οποίο θα μπορούσα να ζήσω μόνη μου

Έχεις έφεση στην τέχνη θα σου άρεσε να ασχοληθείς με κάτι σε digital arts, animations, graphic design etc?
Δεν ξέρω βέβαια την αγορά καθόλου απλά ιδέες πετάω.

Χωρίς ειδίκευση θα μπορούσες να κάνεις εξυπηρέτηση πελατών τηλεφωνική ή μη σε οποιονδήποτε τομέα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Έχεις έφεση στην τέχνη θα σου άρεσε να ασχοληθείς με κάτι σε digital arts, animations, graphic design etc?
Δεν ξέρω βέβαια την αγορά καθόλου απλά ιδέες πετάω.

Χωρίς ειδίκευση θα μπορούσες να κάνεις εξυπηρέτηση πελατών τηλεφωνική ή μη σε οποιονδήποτε τομέα
Δυστυχώς οι τέχνες δεεν.. δεν έχουν τίποτα, ούτε έχει σταθερότητα. Σε φάση, την μια μέρα είσαι την άλλη δεν είσαι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Α πα πα, είμαι που είμαι αγχώδης
Άστο
ε καλα κουλ δεν σε εκλεισα και συνεντευξη.
παντως αυτο το μαγαζι και το αλλο το μεγαλο ΑΒ διπλα στην θεατρου ειναι ηρεμα μαγαζια χωρις αγχος πελατων... .ειναι λιγοι... και γιατι δεν εχουν περιπατητικες ''κυρα κατινες'' να σε καρφωνουν για το ετσι τους.
δυστηχως ρε επιφυλη δεν ξερω κατι που να κολλαει στην μοναδικη σου τεχνη και να αποδιδει.

μου ειρθε ιδεα
πηγαινε στα φωτογραφεια της γειτονια σου και πες μπορω να σας κανω πορτραιτα απο φωτο... και βγαλε και ενα δειγμα

και μετα πηγαινε εκει που εχουν χρηματα,,στα φωτογραφεία της κηφισιας εκαλης ,φιλοθεης,κολωνακιου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
ε καλα κουλ δεν σε εκλεισα και συνεντευξη.
παντως αυτο το μαγαζι και το αλλο το μεγαλο ΑΒ διπλα στην θεατρου ειναι ηρεμα μαγαζια χωρις αγχος πελατων... .ειναι λιγοι... και γιατι δεν εχουν περιπατητικες ''κυρα κατινες'' να σε καρφωνουν για το ετσι τους.
δυστηχως ρε επιφυλη δεν ξερω κατι που να κολλαει στην μοναδικη σου τεχνη και να αποδιδει.

μου ειρθε ιδεα
πηγαινε στα φωτογραφεια της γειτονια σου και πες μπορω να σας κανω πορτραιτα απο φωτο... και βγαλε και ενα δειγμα

και μετα πηγαινε εκει που εχουν χρηματα,,στα φωτογραφεία της κηφισιας εκαλης ,φιλοθεης,κολωνακιου.
Βρε Γιάννη μου αυτά δεν είναι σταθερά, είναι μια φορά στο δίμηνο και αν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε Γιάννη μου αυτά δεν είναι σταθερά, είναι μια φορά στο δίμηνο και αν
Πφφ δεν ξέρω τι να κάνω, δεν αντέχει η ψυχική μου υγεία την οικογένεια μου.
Πρέπει το πολύ μέχρι το Πάσχα να έχω φύγει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Βρε Γιάννη μου αυτά δεν είναι σταθερά, είναι μια φορά στο δίμηνο και αν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πφφ δεν ξέρω τι να κάνω, δεν αντέχει η ψυχική μου υγεία την οικογένεια μου.
Πρέπει το πολύ μέχρι το Πάσχα να έχω φύγει
Κοίτα αντικειμενικά ως ανειδίκευτη ούτε κάτι με αρκετά χρήματα για να μπορείς να ζήσεις μόνη μπορείς να βρεις, ούτε σταθερό. Ειδικά εφόσον απορρίπτεις τις πιο βασικές και κλασικές θέσεις εργασίας που προσφέρονται στην χώρα μας. Θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να βρεις κάτι έστω που δεν τρελένεσαι, να μαζέψεις ένα ποσό και μετά να σκεφτείς λίγο πιο σοβαρά τι θα μπορούσες και τι θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
τι θα μπορούσες και τι θα ήθελες να κάνεις στο μέλλον
Εγώ ηθοποιός είμαι, αυτό σπουδάζω, αυτό αγαπάω, αλλά όταν το κάνω επαγγελματικά θα είναι άρτιο, δεν θέλω προχειροδουλειές στο θέατρο.
Άλλο το τι θέλω και άλλο το τι θα με βοηθήσει.

Τώρα θέλω κάτι με τουλάχιστον 700-800€ τον μήνα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Βρε Γιάννη μου αυτά δεν είναι σταθερά, είναι μια φορά στο δίμηνο και αν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πφφ δεν ξέρω τι να κάνω, δεν αντέχει η ψυχική μου υγεία την οικογένεια μου.
Πρέπει το πολύ μέχρι το Πάσχα να έχω φύγει
Ε μια στο δίμηνο?...για πεσε εκει στην πηγη του ενδιαφεροντος ...ακριβα προαστια... και θα θες ενα την ημερα..100-200€ δεν ειναι ασχημα...

Κατσε εκει που εισαι ...δεν ειναι καιρος για αβιταμίνωση και ζωη με κερια.

Κατι ακουσα οτι εχεις δικο σου σπιτι .... Οκ καντο ατελιε ημερας και ηρεμιστηριο
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγώ ηθοποιός είμαι, αυτό σπουδάζω, αυτό αγαπάω, αλλά όταν το κάνω επαγγελματικά θα είναι άρτιο, δεν θέλω προχειροδουλειές στο θέατρο.

Άλλο το τι θέλω και άλλο το τι θα με βοηθήσει.
Τώρα θέλω κάτι με τουλάχιστον 700-800€ τον μήνα
Δεν πιστεύω οτι είναι 100% σωστό το σκεπτικό σου.
Και ο καλλιτέχνης επαγγελματίας είναι και για να βγάλει τα ψωμί του θα αναγκαστεί να κάνει προχειροδουλειές ή πράγματα που δεν τα θεωρεί τόσο ποιοτικά.

Δες και το Hollywood πόσα αριστουργήματα σκοτώνει γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον απο το κοινό. Αυτό που καθορίζει την εμπορική επιτυχία ενός έργου είναι εαν μπορεί να βγάλει πολλά περισσότερα λεφτά απο όσα επενδύθηκαν. Εαν δεν μπορεί να το πετύχει αυτό, όσο άρτιο και να είναι δεν θα έχει σημασία και η παραγωγή θα σταματήσει.

Μην μπερδεύεις το πως βγάζεις το ψωμί σου με το εαν είναι άρτια η τέχνη σου. Εαν ο πελάτης θέλει σκατά, σκατά του δίνεις, γιατί εκείνος είναι ο πελάτης και εκείνος αποφασίζει. Δεν χρειάζεται να σου αρέσει ούτε να συμφωνείς με το τι ζητάει, αλλά εφόσον πληρώνεσαι δεν υπάρχει λόγος και να χαλιέσαι. Δεν σημαίνει κάτι για το δικό σου ταλέντο ή γούστο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Και ο καλλιτέχνης επαγγελματίας είναι και για να βγάλει τα ψωμί του θα αναγκαστεί να κάνει προχειροδουλειές ή πράγματα που δεν τα θεωρεί τόσο ποιοτικά.
Χμμ, δεν το ενστερνίζομαι, εγώ προσωπικά έτσι; ο καθένας πράττει όπως θέλει..

πραγματικά, προτιμώ να κάνω άλλες δουλειές ενδιάμεσα και να είμαι ποιοτική σε αυτό που αγαπάω και που μόχθησα να αποκτήσω, παρά να "σερβίρω" στο κοινό αηδίες, ακόμα κι αν αυτό έχει τα χρήματα - με την καμία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top