Προτείνετε ένα βιβλίο

roseflower

Νεοφερμένος

Η roseflower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πενηντα αποχρωσεις του γκρι.. Τριλογια. Απιστευτο βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

με τα χίλια, αρκεί πρώτα να διαβάσεις το πρώτο ή να δεις την ταινία από το πρώτο για να έχεις μια ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με τα χίλια, αρκεί πρώτα να διαβάσεις το πρώτο ή να δεις την ταινία από το πρώτο για να έχεις μια ιδέα

Εχω δει τις ταινιες βασικα και το σκεφτομουν αν αξιζει να το παρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εχω δει τις ταινιες βασικα και το σκεφτομουν αν αξιζει να το παρω...

σίγουρα αξίζει, δεν βαριέσαι ούτε στιγμή. Και ούτως ή άλλως δεν είναι πολύ ακριβό βιβλίο σε σχέση με άλλα που έχουν τις σελίδες του. Από την πολιτεία το βρίσκεις με 13Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Ο ΙΟΣ του Scott Sigler :D




Δυνατό θρίλερ επιστημονικής φαντασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το κουρδιστό πορτοκάλι.

"Αυτό που γυρεύαμε ήταν μια παλιά, καλή επίσκεψη-έκπληξη... με μπόλικη υπερβία." Ο δεκαπεντάχρονος Άλεξ απολαμβάνει τους βιασμούς, τα ναρκωτικά και την Ενάτη Συμφωνία του Μπετόβεν. Ως αρχηγός μιας συμμορίας εφήβων, περιπλανιέται στους δρόμους ενός δυστοπικού μέλλοντος αναζητώντας φρικτές συγκινήσεις. Όταν ο Άλεξ συλλαμβάνεται και φυλακίζεται για την αποκλίνουσα συμπεριφορά του, το Κράτος αναλαμβάνει να τον αναμορφώσει... αλλά με ποιο κόστος; Το απαράμιλλο λογοτεχνικό επίτευγμα που ενέπνευσε την ομότιτλη ταινία του Στάνλεϊ Κιούμπρικ και συμπεριλήφθηκε στη λίστα του περιοδικού TIME με τα 100 κορυφαία μυθιστορήματα της αγγλικής γλώσσας που γράφτηκαν τον 20ό αιώνα. "Δεν ξέρω κανέναν άλλο συγγραφέα που να έχει καταφέρει τόσα με τη γλώσσα... το γεγονός ότι είναι επίσης ένα πολύ αστείο βιβλίο μπορεί να περάσει απαρατήρητο." ( William S. Burroughs) "Ένα εκπληκτικό μυθιστόρημα... μια άγρια σάτιρα της διαστρέβλωσης του ατομικού και συλλογικού νου." (New York Times) "Το βιβλίο του Anthony Burgess φαίνεται σαν ένα άγριο, σοκαριστικό χτύπημα, αλλά στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ σπάνιο στη λογοτεχνία: ένα φιλοσοφικό μυθιστόρημα." (Time)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


need I say more?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο παίκτης - Φ. Ντοστογιέφσκι

... Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, ως ένα σημείο, στην απόφαση αυτή με οδήγησε ο εγωισμός μου: ήθελα να καταπλήξω τους θεατές με την τρελή τόλμη μου. Ωστόσο, θυμάμαι πολύ καλά - ω, τι παράξενο συναίσθημα! - ξαφνικά με είχε κυριεύσει μία τρομερή επιθυμία να ρισκάρω. Ίσως τα πολλά συναισθήματα όχι μόνο δε χορταίνουν την ψυχή, αλλά αντίθετα, την ερεθίζουν και ζητά καινούρια, όλο και περισσότερα, ώσπου να εξαντληθεί ολοκληρωτικά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η Σιωπή του Λύκου...Απλά υπέροχο...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • H_SIWPI_TOU_LIKOU.jpg
    H_SIWPI_TOU_LIKOU.jpg
    50.2 KB · Εμφανίσεις: 93

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
παιδιά,με έπιασε η έμπνευση και θέλω να αρχίσω ένα βιβλίο στα αγγλικά,έχετε να προτείνετε κάτι;
έχω μια προτίμηση στα αστυνομικά-θρίλερ
έχω πάρει το lower πριν δύο χρόνια αλλά ακούω τα αγγλικά σε ταινίες,μππορώ να δω χωρίς υπότιτλους και νταξ για 30 λέξεις που δεν ξέρω υπάρχει και το λεξικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
παιδιά,με έπιασε η έμπνευση και θέλω να αρχίσω ένα βιβλίο στα αγγλικά,έχετε να προτείνετε κάτι;
έχω μια προτίμηση στα αστυνομικά-θρίλερ
έχω πάρει το lower πριν δύο χρόνια αλλά ακούω τα αγγλικά σε ταινίες,μππορώ να δω χωρίς υπότιτλους και νταξ για 30 λέξεις που δεν ξέρω υπάρχει και το λεξικό ;)

Αφού σου αρέσουν τα αστυνομικά, μπορείς να ξεκινήσεις με Agatha Christie, Arthur Conan Doyle.
Αυτό που θέλω να διαβάσω τελευταία και το πήρα στα αγγλικά είναι το The Casual Vacancy, της J.K Rowling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.

Το βιβλίο του Κράους είναι ο θρίαμβος της φυσικής ενάντια στο μεταφυσικό. Είναι η δόξα της γνώσης και της λογικής. Είναι η καταβαράθρωση του σκοταδισμού και του μύθου, Είναι ένα έργο βαθυστόχαστο Και συνάμα απλό. Με ύφος γλαφυρό, μας εξηγεί, μας εκπλήσσει και μας αφήνει μια φανερή αίσθηση αδιόρατης υπαρξιακής ικανοποίησης.
Είναι μια πρωτοποριακή «ένεση» αναβίωσης σε έναν πανάρχαιο φιλοσοφικό και θεολογικό προβληματισμό. Το Ένα Σύμπαν από το Τίποτε προβοκάρει εισάγοντας νέα στοιχεία στη διαμάχη σχετικά με την ύπαρξη του θεού, και κάθε στοιχείου δημιουργίας.
«Ξεχάστε τον Ιησού...», δηλώνει ο Κράους, «... τα αστέρια πέθαναν για να μπορέσετε εσείς να γεννηθείτε».
... Ακόμη και ο τελευταίος άσος στο μανίκι των θεολόγων -το ερώτημα «γιατί το τίποτε και όχι το κάτι;»- συρρικνώνεται μπροστά στα μάτια μας, καθώς διαβάζουμε τούτες τις σελίδες. Αν το Περί της καταγωγής των ειδών ήταν το πιο θανάσιμο πλήγμα που κατάφερε η βιολογία στο υπερφυσικό, μπορούμε να εκλάβουμε το Ένα Σύμπαν από το Τίποτε ως το ισοδύναμο του στην κοσμολογία. Ο τίτλος σημαίνει αυτό ακριβώς που λέει. Και αυτό που λέει είναι συγκλονιστικό.
Ρήσαρντ Ντόκινς

Μια θρυλική εξιστόρηση της σύγχρονης κοσμολογίας. Όπως αποδεικνύεται περίτρανα, τα πάντα στο Σύμπαν έχουν να κάνουν με το τίποτε -και τίποτε δεν έχει να κάνει με τον θεό.
Ο θεός δεν είναι απαραίτητος - ή, στην καλύτερη περίπτωση, είναι περιττός.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Διαβάστε όλοι το "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" του Νίκου Δήμου.
Πραγματικό αριστούργημα που αν και γράφτηκε την σκοταδιστική περίοδο της δικτατορίας πριν 40 χρόνια βλέπουμε σήμερα τη διαχρονικότητα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Κάποια μυθιστορήματα σε ταξιδεύουν σε άλλες εποχές πραγματικά..Γεμάτο δράση και ζωή:redface:,έρωτα και διάφορα ιστορικά γεγονότα που μπλέκονται μεταξύ τους είναι αυτό το μυθιστόρημα.:vroum:

Σμύρνη 1922. Μια νεαρή κοπέλα, η Ηλέκτρα Μπακιρτζή, περιπλανιέται στα ερείπια της κατεστραμμένης πόλης αναζητώντας τα ορφανά παιδιά. Θα αγωνιστεί μόνη, θα επιβιώσει, και τελικά θα ιδρύσει το πρώτο ορφανοτροφείο του τόπου. Θα αγαπηθεί όσο κανένας άλλος από τους κατοίκους, που την αποκαλούν Αρχόντισσα της Σμύρνης. Αλλά όταν ο έρωτας θα μπει πρώτη φορά ορμητικά στη ζωή της, στο πρόσωπο του νεαρού Ελληνοαμερικάνου δημοσιογράφου Τζον Μάντοξ, όλα θα ανατραπούν μονομιάς. Σύντομα η Ηλέκτρα θα σταθεί απέναντι στο μεγαλύτερο δίλημμα της ζωής της: να χαρεί τον έρωτα ή να υποταχθεί στο καθήκον της απέναντι στις παιδικές φωνές που την καλούν πίσω στη Σμύρνη;
Η Αρχόντισσα της Σμύρνης είναι η ιστορία μιας γυναίκας στο πρόσωπο της οποίας συγκρούεται παθιασμένα ο έρωτας με το καθήκον απέναντι στο συνάνθρωπο.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.


:thumbsup: (και μη σας τρομαξει το best seller)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγώ σας προτείνω βιβλία του Αντώνη Σαμαράκη. Απλά φοβερός!:D
Τα Ζητείται Ελπίς, Αρνούμαι και Το Διαβατήριο περιέχουν διηγήματα που διαβάζονται ευχάριστα και εξετάζουν θέματα όπως η ελευθερία, η δικαιοσύνη και οι ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Georgia394

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia394 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
The Great Gatsby!
Μαλλον το καλυτερο βιβλιο που εχω διαβασει! Το προτεινω ανεπιφυλακτα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα ποτέ είναι το "Η ιστορία της τρέλας" του Μισέλ Φουκώ.
Φοβερό βιβλίο, ένα "ρέκβιεμ" της τρέλας από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας.
Ουσιαστικά δείχνει και μια άλλη πτυχή της παράνοιας, διαφορετική από την κοινότυπη που έχει διαμορφωθεί στις ανθρώπινες κοινωνίες της σημερνής, αλλά και παλαιότερης πραγματικότητας.
Κυκλοφορεί σε άριστη μετάφραση από τις εκδόσεις: Ηριδανός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ένα βιβλίο που με ενθουσίασε ήταν το "Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις" του Λέο Μπουσκάλια.
Σχεδόν όλο το βιβλίο περιλαμβάνει αποσπάσματα διαλέξεων του συγγραφέα.
Σας το προτείνω ως βιβλίο αυτοβελτίωσης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞεφυσκωτοΤουρσι

Νεοφερμένος

Ο Τζορτζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά εδώ θα ήθελα να λέμε τι βιβλία διαβάζουμε αυτή την εποχή και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με βιβλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top