Προτείνετε ένα βιβλίο

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ζοζέ Σαραμάγκου- Περί Θανάτου.
(από το οπισθόφυλλο):
Αν στο Περί Τυφλότητος η τύφλωση ήταν καθολική, αν στο Περί Φωτίσεως η φώτιση ήταν γενικευμένη, στο νέο μυθιστόρημα του Σαραμάγκου, ο θάνατος λειτουργεί με διαλείψεις σε μια μικρή χώρα 10.000.000 κατοίκων, φέρνοντας σε απόγνωση, μετά την αρχική ευφορία, ασφαλιστικές εταιρίες, εργολάβους κηδειών, οίκους ευγηρίας, νοσοκομεία, εκκλησία, κυβέρνηση, οικογένειες. Η μαφφία (με 2φ τη θέλει ο συγγραφέας) θα αναλάβει να δώσει λύσεις, αλλά ο θάνατος θα αντεπιτεθεί με τη μορφή μιας μυστηριώδους και γοητευτικής γυναίκας...

Γενικότερα αγαπώ τη γραφή του Σαραμάγκου (τουλάχιστον στα Περί Τυφλότητος, Περί Φωτίσεως, Περί Θανάτου, Η σπηλιά, Ο άνθρωπος αντίγραφο, Η πέτρινη σχεδία, Το κατά ιησούν ευαγγέλιο, Καιν , Η ιστορία της άγνωστης νήσου που έχω ως τώρα διαβάσει-μοναδική εξαίρεση Η ιστορία της πολιορκίας της Λισαβόνας που δεν με ενθουσίασε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ξύπνα.Τα όνειρά σου δεν είναι δικά σου της Lisa McMann
Εκδότης : Πατάκης
Περιγραφή

Η Τζέινι είναι δεκαεφτά χρονών και διαθέτει μια μοναδική ικανότητα: μπορεί να παρακολουθεί τα όνειρα των άλλων. Άθελά της, όμως. Χάρισμα ή κατάρα; Αν τη ρωτήσετε, θα σας πει το δεύτερο και γι' αυτό παλεύει χρόνια τώρα να ελέγξει την ικανότητά της αυτή, να πάψει να παγιδεύεται σε όνειρα ξένα και εφιάλτες φρικτούς (κι ας το διασκεδάζει, μερικές φορές, καθώς ανακαλύπτει επτασφράγιστα μυστικά), να ζήσει πια σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν μπορεί να μοιραστεί με κανέναν τις εμπειρίες της, γιατί είναι σίγουρη πως κανείς δε θα την πιστέψει. Έτσι κι αλλιώς, η μητέρα της είναι μια άνεργη γυναίκα, βυθισμένη στην αποχαύνωση του φτηνού αλκοόλ, ο πατέρας της χαμένος από καιρό κι η καθημερινότητά της μια ρουτίνα από το σχολείο στην ιδιωτική κλινική όπου εργάζεται τα Σαββατοκύριακα. Ευτυχώς που υπάρχει κι ο Κάμπελ, ο απόμακρος συμμαθητής της με τον οποίο έχει μια σχέση διαφορετική που δε συγκρίνεται με καμιά απ' όσες είχε ως τώρα. Και τα όνειρά του. Όνειρα στα οποία η Τζέινι δεν είναι μόνο παρατηρητής, αλλά συμμετέχει κιόλας. Όνειρα που δεν την παγιδεύουν στο ζοφερό τους κόσμο, αλλά την απελευθερώνουν, την κάνουν να νιώθει δυνατή. Ακόμα κι αυτά που την τρομάζουν, αυτά που την κάνουν να θέλει αν φύγει μακριά του και να μην τον ξαναδεί. Έτσι, σιγά σιγά, από παγιδευμένη στους εφιάλτες του καθενός, η Τζέινι γίνεται παγιδευτής ονείρων. Είναι, όμως, προετοιμασμένη για όσα φρικτά θα ανακαλύψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σωτη Τριανταφυλλου,"Το Εργοστάσιο των μολυβιών'' ένα μυθιστόρημα για την επανάσταση και τους επαναστάτες, για τα γεγονότα που συγκλόνισαν τον κόσμο την περιοδο απο το 1866 εως και πριν το ξεσπασμα του Β' Παγκόσμιου Πολέμου. Πραγματεύεται το χρονικό μιας ελληνικής αστικής οικογένειας που δεν συμμορφώνεται με την ηθική του δέκατου ένατου αιώνα αλλα και την ιστορία μιας μεγάλης φιλίας, που αρχίζει στη Ζυρίχη και που συνεχίζεται στις ταραγμένες πόλεις του κόσμου: στο Βερολίνο και στην Αγία Πετρούπολη .....απλα εξαιρετικο:):):)
Κωστα Καρακαση,Αθηνά...''Ευτυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη''Η συγκλονιστικη ιστορια μιας δυναμικης 18χρονης κοπελας,στα τελη του 19ου αι.που αναγκαστηκε να αφησει τον τοπο της :Βενετια,Ρωσια,Αιγυπτος ...γνωριμιες με απλους αλλα και διασημους ανθρωους απο τους Ρομανοφ και τον Νιζινσκι,μεχρι τον Π.Μελα και τον Βενιζελο...Θαυμασιο!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
στις διακοπές διάβασα το <<Ο Κυριός μου Αλκιβιάδης >> και πραγματικα το προτείνω ανεπειφύλαχτα για όποιον του αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία... παρα πολύ ωραίο.
Τώρα διαβάζω (Σχεδον το έχω τελιωσει ) ΤΟ logicomix ειναι ένα βιλίο γραμμένο με την μορφή κομιξ . Πολυ καλό και αυτο και νε νόημα και περιεχομενο αν και κομιξ ...του Α.Δοξιάδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Aναμνησεις ενος σκατογερου - ρολαν τοπορ
απλα απιστευτο βιβλιο, συστείνεται ειδικα για ατομα που δεν τους αρεσει πολυ το διαβασμα αλλα εχουν μια γενικη ευρεία παιδεια.
γρηγορη ροη, πολυ πολυ εξυπνο και καυστικό-ειρωνικο υφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μερικες ακομη προτασεις βιβλιων που προσωπικα μου αρεσαν πολυ ... :
ΑΘΗΝΑ ΚΑΚΟΥΡΗ,''ΘΕΚΛΗ'' :Πραγματευεται την ιστορια μιας νεαρης γυναικας που ερωτευεται και περνα απο την απροβληματιστη αφελεια στην οδυνηρη αυτογνωσια ,μεσα στο πλαισιο του κοινωνικου αιματηρου αναβρασμου των Βαλκανικων Πολεμων του '12-'13.
ΑΘΗΝΑ ΚΑΚΟΥΡΗ,''Ο ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ'' Αθήνα του 1871, όπου μόλις έχουν αρχίσει οι δίκες για την σφαγή στο Δήλεσι, γιορτάζονται τα πενήντα χρόνια από την Επανάσταση και η πατριωτική έξαρση κορυφώνεται με την άφιξη του σκηνώματος του Πατριάρχη Γρηγορίου του Ε'Αλλά οι φιλοδοξίες, ο κομματισμός, η αχόρταγη δίψα της εξουσίας και του πλουτισμού στήνουν το σκηνικό για μια ιστορία διαπλοκής, που μέσα σ' έναν ανεμοστρόβιλο μετοχών, θα υψώσει στον ουρανό τον πελώριο, φανταχτερά ασημένιο Χαρταετό του Λαυρίου.
Μια εικόνα της Αθήνας όταν το άστυ είναι ιοστεφές, ο Ιλισσός είναι ακόμη ποταμάκι, τα Πατήσια εξοχή, η πρασινάδα πνίγει τους Αμπελόκηπους, και ο Βράχος, ορατός από παντού, δεσπόζει. Στο κεντρικό καφενείο «Η Ωραία Ελλάς», πολιτικοί, δημοσιογράφοι, ποιητές, οι ισχυροί της εποχής και οι παράγοντες κάθε λογής, συζητούν καθημερινά με πάθος την επικαιρότητα. Στους Αέρηδες κουρνιάζουν τη νύχτα τα δεκάδες αδέσποτα αγόρια που ολημερίς πουλούν εφημερίδες ή γυαλίζουν παπούτσια. Το εμπόριο της γης οργιάζει_ οι αναμνήσεις της Εξώσεως επηρεάζουν τη σκέψη_ η σκόνη και η λάσπη ταλαιπωρούν τους Αθηναίους_ θέες ανεπανάληπτης ομορφιάς τους περιβάλουν.
Σ'αυτήν την πόλη καταφθάνει η μεγαλοπρεπής κυρία Ανδρονίκη, και συλλαμβάνει την ιδέα ενός λαμπρού συνοικεσίου. Η τύχη της κοπέλας αποφασίζεται ερήμην της - ένας άντρας την αγαπά αλλά είναι αναγκασμένος να το κρύβει, ένας άλλος την επιθυμεί και την έχει ανάγκη αλλά δειλιάζει να εκδηλωθεί, ένας τρίτος κρίνει την προίκα της μικρή, και τα γαμήλια σχέδια της κυρίας Ανδρονίκης σκοντάφτουν στο ζήτημα του Λαυρίου, που αναστατώνει τις ελληνικές ναυτιλιακές επιχειρήσεις.
Ο ελαφρόμυαλος Πελοπίδας, απολυμένος δημόσιος υπάλληλος, ο περιαυτολόγος και γκρινιάρης Νεοκλής, πατέρας της γλυκιάς και υπομονετικής Μαρής, η μεσόκοπη αλλά πάντα όμορφη και γεμάτη ζωντάνια θεία Μαριάνθη, ο ευφυολόγος Μανώλης και η ισχυρογνώμων μητέρα του, ο πλούσιος και έξυπνος ομογενής κύριος Βασιλάκης, ο αρριβίστας δικηγόρος και εκδότης του «Φρουρού της Πατρίδος» Λάμπης Φλέσσας και τέλος ο Θανάσης Βαλαώρας, ο φτωχογεννημένος αξιωματικός του μηχανικού που ονειρεύεται με καημό την ευνομία για την πατρίδα του - αυτά είναι τα κύρια πρόσωπα που ζουν, υποφέρουν ή εκμεταλλεύονται την δίνη μιας κρίσης, που καθόλου δεν περιορίζεται στα Λαυρεωτικά."
(πηγη:greekbooks.gr)
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΤΑΝΙΔΗΣ ''ΟΙ ΣΑΛΤΙΜΠΑΓΚΟΙ'':Στο ιστορικο πλαισιο του 1836,η Αθηνα νεα πρωτετυουσα της Ελλάδας,υποδεχεται το βασιλικο ζευγος (Όθων -Αμαλια) ,την κυβέρνηση, υπαλληλους , Βαυαρους στρατιώτες, Ελληνες της διασποράς, Ιταλους επαγγελματίες, Άγγλους, Γάλλους και Ρώσους διπλωμάτες, Βαυαρους κυβερνήτες και κάθε λογής σαλτιμπάγκους. Ανάμεσα στους νεοφερμένους, ο Θάνος Σκοντζόπουλος, Έλληνας της διασποράς και Φιλικός.Με τη συμπαράσταση του μεγάλου του έρωτα, της δούκισσας ντε Μπρολί, δημιουργεί το πρώτο θέατρο της σύγχρονης Αθήνας, παίζοντας πατριωτικά έργα. Η υποδοχή των Αθηναίων είναι εκρηκτικη....αλλα και η δράση αυτού του θεάτρου δεν αρέσει στην εξουσία...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μirana_neko

Νεοφερμένος

Η Μirana_neko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι καινουρια και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread για αυτο συγχωρήστε με αλλα θα ήθελανα μου προτείνετε που να χουν σχέση με τη μικρασιατικη καταστροφή η τη ζωή στη σμύρνη..ίσως και για τη ζωη στην ελλάδα στις περιοδους των πολεμων κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είμαι καινουρια και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread για αυτο συγχωρήστε με αλλα θα ήθελανα μου προτείνετε που να χουν σχέση με τη μικρασιατικη καταστροφή η τη ζωή στη σμύρνη..ίσως και για τη ζωη στην ελλάδα στις περιοδους των πολεμων κλπ...

Να υποθέσω με ασφάλεια ότι έχει διαβάσει τα ματωμένα χώματα έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Είμαι καινουρια και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread για αυτο συγχωρήστε με αλλα θα ήθελανα μου προτείνετε που να χουν σχέση με τη μικρασιατικη καταστροφή η τη ζωή στη σμύρνη..ίσως και για τη ζωη στην ελλάδα στις περιοδους των πολεμων κλπ...
Καλωσορισες Mirana_Neko :)
Κλασσικο βιβλιο για τη Μικρασσιατικη Καταστροφη Διδω Σωτηριου : ''Τα Ματωμενα Χωματα'',Μαρα Μειμαριδη ''Οι μαγισσες της Σμυρνης'' ,κοιταξε λιγο και τα βιβλια που προτεινω παραπανω...ισως καποιο σου αρεσει....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μirana_neko

Νεοφερμένος

Η Μirana_neko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το καλωσορισμα. Μόλις χθές τέλειωσα τις Μάγισσες της Σμύρνης. Δεν έχω διαβάσει τα ματωμένα χώματα είναι στα σχέδια έχω διαβάσει όμως το Οι νεκροί περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Φέτος ανακάλυψα τον Αιγύπτιο συγγραφέα Αλάα Αλ-Ασουάνι και τα 2 βιβλία του που κυκλοφορούν στα ελληνικά: "Το Μέγαρο Γιακουμπιάν" και "Σικάγο". Ακολουθώντας την παράδοση του Ναγκίμπ Μαχφούζ, μας ξετυλίγει ιστορίες διαφορετικών ανθρώπων της σύγχρονης Αιγύπτου, εστιάζοντας τόσο στην προσωπικότητά τους, όσο και στα δεδομένα της Αιγυπτιακής κοινωνίας.

Το "Μέγαρο Γιακουμπιάν" παρουσιάζει τις ιστορίες των ενοίκων του συγκεκριμένου μεγάρου στο Κάιρο, ανθρώπων διαφορετικών ηλικιών, κοινωνικών τάξεων και πιστεύω. Μου άρεσε πολύ η πάλη μεταξύ παράδοσης και ανανέωσης, όπως και ο αγώνας για ελευθερία. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη χρονική συγκυρία με τις αναταράξεις και τα νέα δεδομένα στον αραβικό κόσμο το καθιστά επίκαιρο και ιδιαίτερα ενδιαφέρον! Το βιβλίο έχει γυριστεί και σε ταινία η οποία θεωρείται 1 από τις πιο αγαπημένες ταινίες των Αράβων τα τελευταία χρόνια.

Το "Σικάγο" έχει παρόμοια φιλοσοφία, με την διαφορά ότι εξιστορεί ιστορίες Αιγυπτίων διδακτορικών φοιτητών στο Σικάγο. Η σύγκρουση αλλά και τα σημεία επαφής Ανατολής-Δύσης, η ψυχολογία του μετανάστη, αλλά και τα πολλά διαφορετικά πρόσωπα του σύγχρονου Αιγύπτιου κάνουν το βιβλίο πολύ ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie

Νεοφερμένος

Η billie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
H τριλογία Millenium είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία και το προτείνω ανεπιφύλαχτα!(Το κορίτσι με το τατουαζ,το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά,το κορίτσι στη φωλιά της σφίγγας)Μπορεί οι τίτλοι να ακούγονται λίγο "πιασάρικοι" αλλά το περιεχόμενο είναι πορωτικό...

Επίσης ένα βιβλίο που μόλις τελείωσα και επίσης μου άρεσε πολύ είναι το "Στη σκιά του ανέμου".

Διαχρονικό το "Γράμματα σ'ένα νέο ποιητή'' του Rilke!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Λοιπόν...Από τα αγαπημένα μου..
Το Πορτρέτο του Dorian Gray
Κινέζικα Κουτιά
Το Αρωμα
Το Ονομα Του Ροδου
Το 1984
Το Σιλμαριλλιον
Η Βερονικα Αποφασιζει να Πεθανει
και άλλα πολλά.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Όποιος ασχολείται με φωτογραφία ή γενικότερα με κάποια τέχνη που κυριαρχεί η εικόνα νομίζω πως θα τον ενδιαφέρει πολύ το παρακάτω βιβλίο:

"Βλέπω"-θεματα σημειολογίας της εικόνας του Εαύγγελου Ζωίδη εκδόσεις ίων.

Το πείρα πρόσφατα και είναι αρκετά ενδιαφέρον... βέβαια δεν είναι βιβλίο για να σε ξεκουράσει. Πρέπει αν θες να το κατανοήσεις να είσαι αρκετά συγκεντρωμένος σε αυτό που διαβάζεις και με μολυβάκι(κλασικα):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Είμαι καινουρια και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread για αυτο συγχωρήστε με αλλα θα ήθελανα μου προτείνετε που να χουν σχέση με τη μικρασιατικη καταστροφή η τη ζωή στη σμύρνη..ίσως και για τη ζωη στην ελλάδα στις περιοδους των πολεμων κλπ...
Καλώς ήρθες!
Λοιπόν πολύ όμορφα βιβλία που έχουν σχέση με τη μικρασιατική καταστροφή είναι η Αιολική Γη και το Αιγαίο του αγαπημένου μου Ηλία Βενέζη. : ) Το δεύτερο πρόκειται για μια σειρά μικρών διηγημάτων τα οποία όμως έχουν κάποια νοηματική σύνδεση με το πρώτο. Οπότε σου προτείνω να τα διαβάσεις με τη σειρά που στα έγραψα.: )
Έχει πολύ όμορφη γραφή ο συγκεκριμένος συγγραφέας,δεν νομίζω να σε απογοητεύσουν..
////////
Ενα βιβλίο που ξαναδιαβάζω αυτό το διάστημα κ το οποίο προτείνω είναι το Πάθη και Αρετές του Πάτερ Παΐσιου .Και χριστιανός να μην είναι κάποιος σίγουρα κάποιες από τις κουβέντες του γέροντα θα τον ωφελήσουν..: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάτι κλασσικό για την παραλία;












 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Την Κυριακη αυτη πηγα Μοναστηρακι...... Εκει απο φοιτητρια εβρισκα πολυ ιδιαιτερα βιβλια.....οποιος κυνηγαει εκει σιγουρα θα ξερει πως μπορει να βρει πολλα ειδη βιβλιων σε χαμηλες τιμες .....Και ξενογλωσσα ...Βεβαια θελει προσοχη οταν ψωνιζεις εκει γιατι ο κοσμος ειναι πυκνος και μπορει να σου παρουν καμια τσαντα.....Και μετα ειναι κουραστικο να κουβαλας τα βιβλια αυτα πισω στο σπιτι σου.....Αλλα αξιζει τον κοπο γιατι τα βιβλια σε κανουν να σκεφτεσαι και να χαμογελας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Δίχως πρόσωπο:)

Η κοινωνία μας δεν ανέχεται πλέον τέτοιες συμπεριφορές, που ανήκουν σε άλλες εποχές", γράφει στο βιβλίο της η συγγραφέας. Ή μήπως όχι;

Τον Απρίλιο του 2004 η Ράνια Αλ-Μπαζ, διάσημη τηλεπαρουσιάστρια στη σαουδαραβική τηλεόραση, βρέθηκε βαριά χτυπημένη στο πεζοδρόμιο μπροστά σ' ένα νοσοκομείο όπου μεταφέρθηκε. Την είχε χτυπήσει άγρια ο άντρας της. Τέσσερις μέρες σε κώμα και δεκατρείς επεμβάσεις χρειάστηκαν για να ξαναβρεί τα χαρακτηριστικά του προσώπου της.

Η 29χρονη γυναίκα τόλμησε να σπάσει τη σιωπή της στο βασίλειο της Σαουδικής Αραβίας, όπου η θέση της γυναίκας είναι γενικώς υποβαθμισμένη, και να μιλήσει δημοσίως για την ενδοοικογενειακή βία που υφίστατο. Το περιστατικό έκανε τον γύρο του κόσμου και έθεσε για μια ακόμη φορά το ζήτημα της θέσης της γυναίκας στον ισλαμικό κόσμο.

Η Ράνια Αλ-Μπαζ, όμως, μέσα από την προσωπική της αφήγηση με ύφος απλό και άμεσο και σε πρωτοπρόσωπη γραφή, απευθύνεται σε όλους εμάς για να καταγγείλει τη δυσμενή θέση των γυναικών ανά τον κόσμο που καθημερινά πέφτουν θύματα κακοποίησης στις "πολιτισμένες" χώρες του δυτικού κόσμου, εκεί όπου ο νόμος της σιωπής δεν βασιλεύει πίσω από την μπούργκα, αλλά πίσω από την κοινωνική προκατάληψη που βαραίνει τις κακοποιημένες γυναίκες, συγκαλύπτοντας καθημερινά οικογενειακά εγκλήματα...


Δεν το εχω διαβασει ολο ακομη αλλα μεχρι στιγμης μ' αρεσει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kost@s_sam

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λοιπόν ας προτείνω και γω ένα βιβλίο.Μιας και προτιμώ προσωπικά τα μυθιστορήματα προτείνω το εξής......:)

Το χάρισμα της Βέρθας (Φωτεινή Τσαλίκογλου)

Mε αγαπάς;» «Σε αγαπώ».
«Από παλιά;»
«Nαι. Από παλιά».
«;Θα σκεφτείς κάτι καλό για μένα; Έχει χώρο στο μυαλό σου για μένα;
Θα είναι ζεστά; Θα είναι σαν μαμά;»
Εκλιπαρεί ο άνθρωπος για μια στάλα παραμυθιού, για ένα ελάχιστο ίχνος συγκάλυψης. Καμουφλάζ. Κι όμως, δεν μπορεί. Δε γίνεται. Θα υπάρξει κάτι άλλο, κάποιος άλλος τρόπος.
«Πώς να το ζητήσω;»
«Θα δεις».
«Θα μπορέσω να το βρω;»
«Θα μπορέσεις».
«Μέσα στις ιστορίες που γράφω;»
«Ναι».
«Μου λες αλήθεια;»
«Όχι».

Η Βέρθα ζει και μεγαλώνει σε μια ανήσυχη πόλη. Μια πόλη που φοβάται τον εαυτό της και ονειρεύεται μια άλλη ζωή για τους προγόνους και τα παιδιά της. Κανένας δε γνωρίζει για το φάντασμα του μικρού αδερφού της, που κάθε τόσο την επισκέπτεται. Αγκαλιάζονται. Λένε μυστικά. Στα χέρια της πληθαίνουν τα σημάδια, μικρά κατακόκκινα αστεράκια. Το κορίτσι αυτό έχει ένα μαγικό χάρισμα: μαντεύει αυτό που θα γίνει στο μέλλον και συγκρατεί στη μνήμη του πράγματα από καιρό ξεχασμένα.
Η κυρία Μιράζ, η δασκάλα ζωγραφικής στο σχολείο, φέρνει τη Bέρθα σε επαφή με ένα ισχυρό αντίδοτο: την τέχνη και τις παράξενες ζωές των ζωγράφων. Ο Μπαλτίς, ο Κάσπαρ Φρίντριχ, ο Μαγκρίτ, ο Καραβάτζιο, η Αλοΐζ, ο Ντάργκερ έρχονται να μεταμορφώσουν τη ζωή και την πόλη της.


Επίσης αυτόν τον καιρό διαβάζω ένα βιβλίο του ΠΕΔΡΟ ΧΟΥΑΝ ΓΚΟΥΤΙΕΡΕΣ

Ονομάζεται:Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΏΝ


Αποτελείται απο μικρές ιστορίες,περίεργες θα έλεγε κανείς αλλά με βαθύτερο νόημα.:):DΑυτά.......



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Προχθές είχα κατεβεί Κρήτη για μια κηδεία..μες στην όλη θλίψη και τη βαριά ατμόσφαιρα έπιασε το βλέμμα μου στη βιβλιοθηκη ένα τοσοδούλι βιβλιαράκι που με έκανε να χαμογελάσω. ''Οι δρόμοι της Ανατολής'' εκδόσεις νομίζω ΚΟΑΝΑ .
Από τα πιο όμορφα λόγια που έχω διαβάσει υπήρχαν μέσα εκεί. Αισιοδοξο βιβλιαράκι με λόγια ανθρώπων της ανατολής .

Επίσης για όσους αρέσει η ποιηση να προτείνω τη συλλογή ποιηματων του Χ.Γονατά ''Το Βάραθρο''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top