Προτείνετε ένα βιβλίο

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Βαρκάρισσα της χίμαιρας - Αλκυόνη Παπαδάκη



Να ονειρεύεσαι, μου 'λεγε ένας φίλος που μ' αγαπούσε και με ήξερε καλά. Τα όνειρα, συνήθως, προδίδουν. Παραπλανούν. Καμιά φορά και σκοτώνουν.
Oμως, δε γίνεται να ζεις χωρίς να ονειρεύεσαι. Δεν έχει νόημα. Δεν έχει ουσία.
Να ονειρεύεσαι!
Κοίτα μόνο να 'χεις σταμπάρει καλά την έξοδο κινδύνου από τα όνειρά σου. Τότε σώζεσαι.
Και ποιά είναι η έξοδος κινδύνου; Τίποτα δεν είναι στη ζωή το παν! Έχει και παρακάτω... Έχει κι άλλο... Προχώρα, λοιπόν, ξεκόλλα! Αυτή είναι η έξοδος κινδύνου!
Oταν ένας άνθρωπος έχει ενδώσει εντελώς στο πάθος του, είναι μάταιο να προσπαθείς να του αλλάξεις τακτική. Είναι όπως ακριβώς ο τζόγος. Όσο χάνεις, τόσο κολλάς. Έχει μια περίεργη γλύκα η αυτοκαταστροφή.


Η Αλκυόνη Παπαδάκη έχει ένα περίεργο ύφος, αλλά ταυτόχρονα πολύ ρεαλιστικό και ταξιδιάρικο. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο είναι η αγαπημένη μου Ελληνίδα συγγραφέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω :P)

Respect.
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω πάλι Edgar Allan Poe, τον οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Αρκεί να μην είσαι στις μαύρες σου γιατί μετά πας βουρ για αυτοκτονία. Η ατμμόσφαιρα της ποίησης του Πόε μου αρέσει πολύ, αν και δυσοίωνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και τα λογοτεχνικά του. Μόλις τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα, θα πάω να χτυπήσω τα άπαντα του Lovecraft. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Από τη μαυρίλα στην παράνοια! Σωστό σε βρίσκω!!! Έχω ακούσει τα άπειρα για τον lovecraft αλλά δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω ακόμα. Cthulhu ftw!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει τα βιβλία για το παιχνίδι που βασίζεται στους μύθους του (call of cthulhu) αλλά ούτε εγώ έχω αξιωθεί ακόμα να διαβάσω τα βιβλιά του... Αμέσως μετά τον Poe έχει κόψει νούμερο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fosia

Νεοφερμένος

Η fosia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
χτες τελείωσα την Βrida του Coelho...
πολύ καλό!!!
από το οπισθόφυλλο: (το πήρα στα αγγλικά αλλά κυκλοφορεί και στα ελληνικά)

"Βut how will I know who my Soulmate is?"
"By taking risks," she said to Brida. "By risking failure, disappointment, disillusion, but never ceasing in your search for Love. As long as you keep looking, you will trioumph in the end."

This is the story of Brida, a beautiful young Irish girl, and her quest for knowledge. On her journey she meets a wise man who teaches her about overcoming her fears, and a woman who teaches her how to dance to the hidden music of the world. They see in her a gift, but must let her make her own voyage of diskovery.

As Brida seeks her destiny, she struggles to find a balance between her relationships and her desire to transform herself.

A moving tale of love, passion, mystery and spirituality from the master storyteller and author of the Alchemist.

Eπίσης πολύ ωραίο μου φάνηκε το κορίτσι με τα πορτοκάλια (ο συγγραφέας νομίζω είναι αυτός που έγραψε και το Ο κόσμος της Σοφίας, επίσης καλό, αλλά μου διαφεύγει το όνομά του...:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Το "Ψάχνοντας για κοχύλια" είναι όντως φοβερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giasas

Νεοφερμένος

Η giasas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και εγώ πριν λίγες μέρες διάβασα την ΄'ΜΠΡΙΝΤΑ΄' του Koelho.
Μαγικό βιβλίο..
Όσο για την Ρόζαμουντ Πίλτσερ(Ψάχνοντας για κοχύλια,Το Καρουζελ,Σεπτεμβρης,κτλ)έχω την εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται.
.μοιάζουν πάρα πολύ οι ιστορίες μεταξύ τους.Για εμένα είναι κουραστικό.
Επίσης ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο είναι το ΄'Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ΄'της Τζόαν Χάρις.(Εκ.Ψυχογιός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Όσο για την Ρόζαμουντ Πίλτσερ(Ψάχνοντας για κοχύλια,Το Καρουζελ,Σεπτεμβρης,κτλ)έχω την εντύπωση ότι επαναλαμβάνεται.
.μοιάζουν πάρα πολύ οι ιστορίες μεταξύ τους.Για εμένα είναι κουραστικό.

Κοίτα εγώ σπάνια ξαναδιαβάζω βιβλίο από ίδιο συγγραφέα με κοινή ιστορία. Διάβασα το ψάχνοντας για κοχύλια και μου άρεσε αλλά όταν διάβασα την περίληψη από τα άλλα της αμέσως τα απέκλεισα γιατί απλά κάτι τέτοιο είχα ήδη διαβάσει...Το λένε πολλοί ότι επαναλαμβάνεται αλλά εμένα το συγκεκριμένο μου άρεσε δεν διάβασα κάποιο άλλο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andonis1_

Νεοφερμένος

Ο Andonis1_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχιπέλαγος Γκούλαγκ του Alexander Solzhenitsyn είναι πολύ καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
A, αυτό δεν είναι ένα με μια γκαβη κι έναν loser που τον κλείσανε μέσα? Αν είναι αυτό δε μου είχε αρέσει καθόλου! (αλλα βεβαια είναι γνωστη η αβυσσαλέα αντιπάθεια μου για οτιδήποτε ρομαντικό οποτε ίσως να μην είμαι το κατάλληλο άτομο για να κρίνω. Πάω ρίξω μια επανάληψη το Icewind Dale trilogy να στανιάρω :P)

Μόλις το τελείωσα και θα πιάσω τα αντίστοιχα κόμικς!
Από Forgotten Realms καλό είναι επίσης το Elminster the making of a Mage.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κανένα βιβλίο γραμμένο πριν το 1900 δεν διαβάζει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κανένα βιβλίο γραμμένο πριν το 1900 δεν διαβάζει κανείς?

Διαβάζω τον τελευταίο καιρό (σαν διάλλειμα πιο πολύ μια και διαβάζεις ιστορία-ιστορία σε κανένα δεκάλεπτο) το Δεκαήμερο του Βοκκακίου.
Εχει πολλές ιστορίες που θα σου φανούν ενδιαφέρουσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giasas

Νεοφερμένος

Η giasas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κανένα βιβλίο γραμμένο πριν το 1900 δεν διαβάζει κανείς?

Δεν έχει τύχει.Μπορείς να μου προτείνεις κανά δυο?
Μην μας κάνεις την παρατήρηση και μετά φεύγεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ο μελαγχολικός θάνατος του Στρειδάκη και άλλες ιστορίες, Tim Burton.


Δεν χρειάζονται πολλά λόγια για τον Tim Burton και το γοτθικό του σύμπαν που είναι τόσο δημοφιλές στην Ελλάδα, και μάλιστα σε ένα κοινό που δεν περιορίζεται στα κορίτσια και τα αγόρια με μαύρο ρίμελ γύρω από τα μάτια... Τα μελαγχολικά τοπία και οι σκοτεινοί και ταυτόχρονα τρυφεροί χαρακτήρες που έχει την εξαιρετική ικανότητα να πλάθει σε ταινίες, όπως ο Σκαθαροζούμης, ο Ψαλιδοχέρης, ο Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης και η Νεκρή Νύφη, γίνονται ήρωες και σε αυτή τη σειρά ποιημάτων, που μάλιστα έχει εικονογραφήσει ο ίδιος. Με στίχους γλυκιάς αφέλειας, ο Burton πλάθει παραμύθια για μια σκληρή παιδική ηλικία, βουτώντας τα σε μια δυσοίωνων χρωμάτων παλέτα. Το απρόσμενα ζοφερό πλάσμα που όλοι κρύβουμε μέσα μας απολαμβάνει τον μελαγχολικό συνδυασμό λέξεων και εικόνας και το ταξίδι σε κόσμους θλιμμένους, με ήρωες μικρούς παρείσακτους.

...
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostas

Νεοφερμένος

Ο sostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το βιβλίο της ανησυχίας του Φερνάντο Πεσσόα, (Μπερνάρντο Σοάρες).
«Η κιβωτός της λογοτεχνίας του 20ου αιώνα » όπως αναφέρετε και στη πρώτη σελίδα του βιβλίου. Μόλις κυκλοφόρησε και ο δεύτερος τόμος, το συστήνω ανεπιφύλακτα για το πιο υπέροχο, μυστηριώδες και τρομακτικό ταξίδι στη ψυχή του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ντάριο Φο

"Η μαριχουάνα της μαμάς είναι η πιο γλυκειά"

εκδ. Κατσάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
το μονοπατι στη θαλασσα του αντωνη σουρουνη. ενα πραγματικα ευχαριστο βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joannaki

Νεοφερμένος

Η joannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
''Το φιλί του δράκου'' της Χρύσας Δημουλίδου

Πολύ καλό, το διάβασα μέσα σε μια μέρα απο την περιέργεια μου να μάθω το τέλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top