Προτείνετε ένα βιβλίο

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Έχω να προτείνω τα βιβλία του Dan Brown ''Ψηφιακό οχυρό'' και ''Αρκτικός κύκλος''. Όχι τόσο διάσημα όσο ο ''Κώδικας Da Vinci'', αλλά πραγματικά καταπληκτικά για τους λάτρεις της περιπέτειας, των εντάσεων και των δολοπλοκιών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Τριλογία από τον Λίαν Χερν:
1. η παγίδα των αηδονιών
2. με το γρασίδι στο προσκέφαλο
3. το λαμπρό φεγγάρι

erodia τελεια βιβλια ε? απ'οτι θυμαμαι καπου τα εχω αναφερει και εγω.. αν και νομιζω οτι ειναι γυναικα που τα εγραψε και οχι αντρας.. τεσπα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Έχω να προτείνω τα βιβλία του Dan Brown ''Ψηφιακό οχυρό'' και ''Αρκτικός κύκλος''. Όχι τόσο διάσημα όσο ο ''Κώδικας Da Vinci'', αλλά πραγματικά καταπληκτικά για τους λάτρεις της περιπέτειας, των εντάσεων και των δολοπλοκιών. :)

Το ψηφιακό οχυρό είναι προβλέψιμο μέχρι ΑΗΔΙΑΣ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Το ψηφιακό οχυρό είναι προβλέψιμο μέχρι ΑΗΔΙΑΣ:(

Μου αρέσει να κρίνω ένα έργο συνολικά βλέποντας όλα τα στοιχεία του και όχι να στέκομαι σε κάτι και να το τραγικοποιώ. Πραγματικά πιστεύω ότι το έργο αξίζει να διαβαστεί από κάποιον που του αρέσουν οι ιστορίες για ''μεγάλα παιδιά''. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ναι το έχω διαβάσει το βιβλίο,πολύ ωραίο ήταν με πολύ καλή πλοκή,αλλά αν ήταν λιγότερο προβλέψιμο θα ήταν σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση από πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Μου αρέσει να κρίνω ένα έργο συνολικά βλέποντας όλα τα στοιχεία του και όχι να στέκομαι σε κάτι και να το τραγικοποιώ. Πραγματικά πιστεύω ότι το έργο αξίζει να διαβαστεί από κάποιον που του αρέσουν οι ιστορίες για ''μεγάλα παιδιά''. :)
ΟΚ με έπεισες!!! :P
είχα πάρει το βιβλίο το καλοκαίρι και πήγα να το ξεκινήσω αφού πρώτα είχα διαβάσει το Illuminati και τον κώδικα.... μετά απο μερικές σελίδες το παράτησα και έκλαψα τα 20 ευρά μου... δεν διαφαινόταν πουθενά κάποια ομοιότητα με τα προηγούμενα βιβλία του.... όχι στη θεματολογία τουλάχιστον (κάτι που έλπιζα και για αυτόν τον λόγο το είχα αγοράσει καπάκια απ το τέλος του δεύτερου βιβλίου χωρίς καν να κοιτάξω κάποια περίληψη στο οπισθόφιλο :redface:) )
Νομίζω λοιπόν ότι τώρα που είναι αργίες θα το ξαναπιάσω... ήδη το σκεφτόμουν απ την προηγούμενη φορά που το ανάφερες, σήμερα με έπεισες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε μου αρεσε καθολου ο κωδικας da vinci. δε προκειται να ξαναδιαβασω ποτε τετοιες μπουρδες..
μαρεσε πολυ η τεχνη του πολεμου απο sun tsu. το εχει διαβασει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ξεκίνησα την Ονειροπαγίδα του Κινγκ.Προμηνύεται συναρπαστικό βιβλίο.Γνήσιος,εξαιρετικός King.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει :D Πολύ ωραίο βιβλίο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Axx ... δεν λεω ... καλο βιβλιο για αυτου του ειδους ... αλλα σιγουρα οχι το καλλιτερο του St. King ... Αν και τωρα τελευταια με ξενερωνει ο St. King
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
δε μου αρεσε καθολου ο κωδικας da vinci. δε προκειται να ξαναδιαβασω ποτε τετοιες μπουρδες..
μαρεσε πολυ η τεχνη του πολεμου απο sun tsu. το εχει διαβασει κανεις?

Δεν θα διαφωνήσω, ούτε εμένα μου άρεσε ο Κώδικας, ωστόσο υπάρχουν κι άλλοι συγγραφείς που γράφουν σε ανάλογο ύφος και μου αρέσουν περισσότερο. Κοντύτερα στο "αστυνομικό ιστορικό μυθιστόρημα" βρίσκεται ο Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε που έγινε γνωστός το 1988, όταν εξέδωσε τον "Δάσκαλο της ξιφασκίας", τον πρόσεξα όταν το 1996 διάβασα τον "Πίνακα της Φλάνδρας" για πρώτη φορά και τον κατέταξα λίγο αργότερα στους αγαπημένους μου συγγραφείς όταν διάβασα τη "Λέσχη «Δουμάς»" βιβλίο στο οποίο βασίστηκε αργότερα το σενάριο της ταινίας "Η ένατη πύλη"). Πρόσφατα διάβασα τον "Ναυτικό Χάρτη" του ιδίου και μου άρεσε εξίσου. Αν θέλεις ρίξε μιά ματιά.

Την Τέχνη του Πολέμου την έχω διαβάσει παλιότερα, αλλα είναι περισσότερο ένα σύνολο από αποφθέγματα -όπως ο "Ηγεμόνας" του Μακιαβέλι- παρά λογοτεχνία. Πάντως είναι κλασσικό και λέει μερικά πολύ σωστά και εφαρμόσιμα -στην δύσκολη σημερινή ζωή- πραγματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Axx ... δεν λεω ... καλο βιβλιο για αυτου του ειδους ... αλλα σιγουρα οχι το καλλιτερο του St. King ... Αν και τωρα τελευταια με ξενερωνει ο St. King
E,όχι και το καλύτερο αλλά ωραίο είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η Ονειροπαγίδα δεν μου άρεσε τόσο πολύ όσο το "Το αυτό" (It), και το "Ξάγρυπνος" (Insomnia) από τον Stephen King.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Για μένα το καλύτερο βιβλίο του Κινγκ είναι το Κοράκι.Εξαιρετικό,ένα από τα καλύτερα βιβλία όλων των εποχών κατ εμέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μετράει η γνώμη μου όπως και να έχει χθές τελείωσα το "Στο ντιβάνι" του Irvin Yalom.Δεν με ενθουσίασε ομολογώ
"Ένα συναρπαστικό γαϊτανάκι με άξονα την ψυχοθεραπεία είναι το δεύτερο μυθιστόρημα του διάσημου Αμερικανού ψυχιάτρου και ψυχοθεραπευτή Ίρβιν Γιάλομ. Ο συγγραφέας αποκαλύπτει στο βλέμμα του κοινού τι συμβαίνει μέσα στο γραφείο αλλά και στη σκέψη των ψυχοθεραπευτών, τη ζωή τους, τις δυσκολίες τους, την ανθρώπινη υπόστασή τους. Όσο όμως απομυθοποιούνται οι ψυχοθεραπευτές, η γοητεία της ψυχοθεραπείας αυξάνεται. Ο Γιάλομ την παρουσιάζει κάτω από νέο φως: είναι μια συντροφική πορεία προς την επίτευξη μιας αληθινής ανθρώπινης επαφής. Με κινηματογραφικό τρόπο, συνεχείς ανατροπές και αστυνομικό σασπένς, ο Γιάλομ αναλύει στο "Ντιβάνι" του τη σύγχρονη κοινωνία και τις ανθρώπινες σχέσεις. "

Αυτό που πραγματικά μου αρέσει όμως είναι ο Umberto Eco και η ατμόσφαιρα που δίνει.Έχω διαβάσει μόνο το "Όνομα του ρόδου" πρίν πάρα πολλά χρόνια,το τελευταίο του "Η μυστηριώδης φλόγα της Βασίλισσας Λοάνα" το οποίο δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου.Ίσως γιατί είχε να κάνει με πάρα πολλά ιστορικά στοιχεία και μάλιστα με τον Παγκόσμιο(νομίζω :redface: ) οπότε δεν με ενθουσίασε..με κουράζουν αυτά τα βιβλία δυστυχώς.Ωστόσο ένα ακόμα που έχω διαβάσει με ενθουσίασε το "Μπαουντολίνο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Βρε fvr αντί να μας γράφεις τι λέει το βιβλίο στο οπισθόφυλλο, γιατί δεν μας λες ολοκληρωμένα την δική σου άποψη? Τι σου άρεσε, τι όχι, γιατι...

Πιστεύω ότι έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Βρε Darkly Noon :P ...παράθεσα τι έλεγε το οπισθόφυλλο για να ξέρουν στο περίπου τι βιβλίο είναι και οι άλλοι..η γνώμη μου?Αν και δεν νομίζω να έχει ενδιαφέρον καθότι δεν είμαι καμία φανατική αναγνώστρια βιβλίων τεσπα..
Καταρχήν το περίμενα πιό έντονο και πιό σκοτεινό σαν βιβλίο.Εισάγει τον αναγνώστη όντως στο χώρο της ψυχοθεραπείας μερικές φορές μάλιστα με λεπτομέρειες πάνω σε θεωριές που μου θύμισε τα φοιτητικά μου χρόνια.Όσο για την υπόθεση και τον τρόπο αφήγησης και περιγραφής όπως είπα δεν με ενθουσίασε.Αν και με second thoughts δεν είναι και κακό.Ίσως να δοκιμάσω να διαβάσω του ιδίου κάποιο άλλο..ίσως ο τρόπος γραφής τελικά να μ' αρέσει.Έχω αντιρρήσεις όσον αφορά τις συνεχείς ανατροπές και το αστυνομικό σασπενς..σε ένα σημείο μόνο μου εξήταρε την περιέργεια και την αγωνία να μάθω τι θα γίνει παρακάτω..σε όλο το υπολοιπο..απλά ήταν μια καλή παρέα κάποια απογεύματα. :)

ΥΓ:Σαν σασπένς και έτσι μου άρεσε το "Κώδικας Da Vinci"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
..η γνώμη μου?Αν και δεν νομίζω να έχει ενδιαφέρον καθότι δεν είμαι καμία φανατική αναγνώστρια βιβλίων τεσπα..

Σε ΑΥΤΟ το φόρουμ ΟΛΩΝ οι γνώμες έχουν ΜΕΓΑΛΟ ενδιαφέρον! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται,ο τελευταίος τόμος του Μάυρου Πύργου (St.King) θα κυκλοφορήσει στα ελληνικά στα τέλη Μαίου.

Μετά τις εξετάσεις θα το λιώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Yalom έχω στα υπόψη να διαβάσω και να ασχοληθώ σοβαρά..
Ένα βιβλίο που προτείνω που τελείωσα προχτές είναι το "Επιστροφή στο Μέλλον" του Διαμαντή Φλωράκη που ανήκει στην δεκαλογία της "Υπαρξιακής Αναρχίας". Το βιβλίο ήταν πολύ έξυπνο και αρκετά εναλλακτικό.

Η ιστοσελίδα του συγγραφέα: https://users.forthnet.gr/ath/fd/
και το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω (από τον ίδιο): https://www.e-book.gr/books/viewbook.php?id=19624
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top