Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είσαι σαν μικρό παιδί που πρέπει να σου εξηγούμε κάθε έννοια. Δικομματισμός σημαίνει για 30 χρόνια βγαίνουν δυο κόμματα. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι στα κόμματα που κυβέρνησαν και έφεραν εδώ την χώρα. Αυτά τα κόμματα είναι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Αυτοί είναι οι βασικοί υπαίτιοι.



Κάποιοι βγάζουν λεφτά από την εξαθλίωση μας αλλά άλλοι συνεχίζουν να τους υποστηρίζουν... ε ρε προπαγανδισμένα μυαλουδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δικομματισμός σημαίνει για 30 χρόνια βγαίνουν δυο κόμματα.
δηλαδη αν καθε 5-10 χρονια πχ
τα δυο κορυφαια αλλαζουν,δεν είναι δικομματισμος?

δικομματισμος ειναι να υπαρχουν δυο καθαρα κορυφαιοι(80% πχ) και οι αλλοι πολυ πιο κατω μοιρασμενοι

ετσι ημασταν 30 χρονια

οπότε τωρα εληξε ο παρών δικομματισμος,και με τα ποσοστα που βλεπω θα αντικατασταθει με εναν αλλον,,
οποτε το συστημα του δικομματισμου δεν το βλεπω να πεθαινει συντομα.
απλα εναλλασονται τα κομματα

η εναλλακτικη ειναι το μοιρασμα σε πολλα μικρα κομματα,,το οποιο ομως θελει ανοιχτα μυαλα και συνεργασιες για το οποιο ειμαστε αχρηστοι-οπως φανηκε στις προηγουμενες εκλογες-,και ειδικα αυτοι που θελουν τοσο πολυκομματισμο και απλη αναλογικη -δηλαδη η τσιμεντενια σε αποψεις αριστερα-


οποτε σε πειραζει ο δικομματισμος γενικα ή οτι κρατησε πολυ ο ιδιος για 30 χρονια?

θελεις πολυκομματισμο ή δικομματισμο?
σε ενοχλει ο παρων δικομματισμος και θελεις αλλον?

να μιλαμε συγκεκριμενα

και αν φτασει ο συριζα τα 29-30% που λενε κατι δησμοκοπησεις

τοτε καθαρα εχουμε εναν νεο δικομματισμο,,ενα νεο πασοκ ,,ενα νεο κεντροαριστερο κομμα -γιατι μην πιστευεις οτι με 30% θα παραμεινει οσο αριστερο ηταν πριν απο τις κερκιδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα το ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει κυβερνήσει πως το αποκαλείς "νέο δικομματισμό"?

Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν στέκει?

Αν θες απάντα και σε αυτά που είπε η Γεωργαντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα το ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει κυβερνήσει πως το αποκαλείς "νέο δικομματισμό"?
απο τα ποσοστα που βλεπω απο δημοσκοπησεις-βλεπω να σχηματιζεται ενας,,να ειμαι καθαρος,,ακομα επισημα δεν δημιουργηθηκε)
αν κυβερνησει,,
θα μπορω να το λεω δικομματισμο δηλαδη ε?;)


να το πω ξανα

στις προηγουμενες εκλογες εγινε ενα τεστ αν μπορουσαμε να καταργησουμε τον δικομματισμο σαν συστημα γενικα για να κυβερνηθουμε
ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ


ε,,τωρα οι δυναμεις ΣΥΣΠΕΙΡΩΝΟΝΤΑΙ σε 2 νέους πολους απο οτι φαινεται

οποτε ο δικομματισμος γενικα επιβεβαιωθηκε οτι μας παει σαν κρατος

αλλα το πασοκ μας τελειωσε..απο τον προηγουμενο δικομματισμο

η ΝΔ θα δουμε αν θα επιβιωσει....

Ο Δικομματισμός πέθανε!
Ζήτω ο δικομματισμός!:clapup::clapup::worry:
(απο οτι δειχνουν τα δεδομενα μεχρι τωρα τουλαχιστον)

( για τη γεωργαντα,,το εχω ακουσει,,επιβεβαιωνει αυτα που ελεγε και ο Σαμαρας οτι φουσκωσε επιτηδες το ελλειμμα το πασοκ απο 8-9 σε 12,,και εγινε τεραστια ζημια ριχνοντας μας στο στομα του δντ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι αλλά ο Σαμαράς υποστήριξε το ΠΑΣΟΚ, κυβέρνησαν και τώρα είναι έτοιμοι να το ξανακάνουν.

Και όχι, δεν μπορείς να το λες νέο δικομματισμό γιατί πολύ απλά δεν είναι και δεν έχει κυβερνήσει κανείς άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι αλλά ο Σαμαράς υποστήριξε το ΠΑΣΟΚ, κυβέρνησαν
με ελαχιστη εξουσια απλα το βαρος πηρε και την ευθυνη και τη ρετσινια

ο Τσιπρας ελεγε οτι η κυβερνηση παπαηδμου ηταν 80% πασοκ
10% ΝΔ και το υπολοιπο λαος
,,λαθος ελεγε?

οικονομικα ιδιως ο σαμαρας δεν ειχε καμια δυναμη να διαπραγματευτει απευθειας..ο βενιζελος απλα τον ρωταγε μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχει σημασία αν ήταν το 80%, το 50% ή το 1%?

Την υποστήριξε, έκανε τα ίδια ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει σημασία αν ήταν το 80%, το 50% ή το 1%?
βεβαια εχει..

Την υποστήριξε, έκανε τα ίδια ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
η νδ εβαλε τα χαρατσια?
ή καταφορολογησε τα παντα
οχι

αν η ΝΔ ηταν κανονικα στην εξουσια θα ειχε πουλησει επιχειρησεις και κανει συμφωνιες ετσι ωστε δεν θα κοβονταν συνταξεις και δεν θα εμπαιναν χαρατσια
ας πολαγε τη μιση δΕΗ και ς μην εμπαιναν χαρατσια!

ψηφισε καποια μετρα,,ναι,,αλλα τα καθαρα φορομπηχτικα και τα γελοια χαρατσια ποτέ..
αυτα ειναι εργα του παραδοσιακα φορομπηχτικου πασοκ.(επι Κωστακη που δουλευουμε τωρα,θυμασαι που ηταν οι φοροι?,,)
εγω τωρα πρεπει να σκασω 1000 ευρω φορο

απλα τη ρετσινια πηρε,,και ψηφισε στη βουλη το κουρεμα,,γιατι παρολο τα μετρα,,επρεπε να γινει,,εκει που ειχαμε φτασει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε φίλε πραγματικά ζεις σε άλλο κόσμο, και φυσικά ψήφισε χαράτσια και μειώσεις μισθών, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα αυτή την στιγμή. Φόρα και άλλες παρωπίδες, και άλλα γυαλιά ηλίου, τρώγε και άλλο κουτόχορτο. Εγώ βγαίνω γιατί δεν έχει νόημα να μιλάω με έναν ηλίθιο που ζούσε στην Ελλάδα το προηγούμενο χρόνο και δεν ήξερε ποιος ψήφισε ΝΑΙ στα μνημόνια και στις μειώσεις μισθών. Γαμώ τα κομματόσκυλα δηλαδή.

Μια τελευταία ερώτηση, είσαι άνεργος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ βγαίνω γιατί δεν έχει νόημα να μιλάω με έναν ηλίθιο που ζούσε στην Ελλάδα το προηγούμενο χρόνο και δεν ήξερε ποιος ψήφισε ΝΑΙ στα μνημόνια και στις μειώσεις μισθών.
Πότε θα μάθουμε να μην προσβάλλουμε και να σεβόμαστε το συνομιλητή μας οποιαδήποτε άποψη και να έχει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα δεν είναι άποψη αυτό, αφού λέει πράγματα που δεν ισχύουν. Ούτε μια φορά δεν έβγαλε το σκυλοκομματισμό του για να μιλήσει με επιχειρήματα. Όσα βίντεο και αν έχω βάλει, όσα πράγματα και αν έχω πει και όσα επιχειρήματα και αν έχω προβάλλει συνεχίζει να απαντά στον ίδιο ρυθμό, αγνοώντας τα πάντα και κρατώντας ζωντανή την βλακεία της προπαγάνδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ο Άγγελος δεν έχει προσβάλλει ποτέ κανέναν, όποιες και αν είναι οι απόψεις του, και ξέρει να συζητά, οπότε όποιες και αν είναι οι απόψεις του, είναι σεβαστές από μένα, δεν ενοχλεί, και τις εκφράζει με πολύ όμορφο τρόπο, γι αυτό κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον σεβόμαστε, είτε συμφωνούμε, είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Άγγελος δεν έχει προσβάλλει ποτέ κανέναν, όποιες και αν είναι οι απόψεις του, και ξέρει να συζητά, οπότε όποιες και αν είναι οι απόψεις του, είναι σεβαστές από μένα, δεν ενοχλεί, και τις εκφράζει με πολύ όμορφο τρόπο, γι αυτό κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον σεβόμαστε, είτε συμφωνούμε, είτε όχι.

Αυτά μας φάγανε και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Αυτά που λέει με προσβάλουν , προσβάλουν την νοημοσύνη μου. Δεν είδα κανένα σας να με υποστηρίζει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Αυτά μας φάγανε και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Αυτά που λέει με προσβάλουν , προσβάλουν την νοημοσύνη μου. Δεν είδα κανένα σας να με υποστηρίζει όμως.

Κάνεις λάθος. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που σου δίνει δίκιο σε αυτά που λες, μαζί κι εγώ, όμως υπάρχει ένα τεράστιο όμως.

Ο τρόπος που τα λέει ο Άγγελος είναι ευγενικός. Υπάρχουν πολλές φορές που μου θυμίζει τον Γίγαντα στο παραμύθι ο Μεγάλος Φιλικός Γίγαντας. Έχει αυτή την καλοσύνη, είτε μιλάει για πολιτική, είτε για υπολογιστές, είτε για αισθηματικά, είτε ακόμα κι όταν σχολιάζει μια βυζαρού γκόμενα σε μια φωτογραφία. Ξέρω ότι ακόμα κι αν τυχει να πω "κοίτα να δεις, μαλακία είπε" ή "πολύ σαχλό σχολιάκι", ποτέ δε θα γυρίσω να πω "α τι μαλάκας, τι σαχλός τι κακός και τι ανήθικος που είναι ο Άγγελος", γιατί δεν είναι τίποτε από αυτά. Όπως δεν είσαι και συ τίποτε από αυτά. Κι εσυ μπορείς να πεις μια μαλακία επάνω στο πάθος σου, γιατί είσαι γεμάτος πάθος και ενέργεια να πείσεις το κοινό για τα επιχειρήματά σου. Δε σε κάνει όμως ούτε μαλάκα, ούτε ζώο, ούτε κακό άνθρωπο, ούτε τίποτα. Έτσι και για τον Άγγελο.

Ο καθένας μας έχει διαφορετικές απόψεις και τις υποστηρίζει. Άμα δεν έχεις μάθει να δέχεσαι ότι θα ακούς και μαλακίες (κατά τη δική σου λογική μαλακίες έτσι; Γι αυτόν είναι λογικά) τότε να πάρουμε όλοι από ένα κασετοφωνάκι, να ηχογραφήσουμε τα καλύτερα λόγια για τους ματαιόδοξους εαυτούς μας κι ας το βάλουμε στο replay.

Μη το γράφεις αυτό που γράφεις για να αλλάξεις τα μυαλά κανενός και δη των ορκισμένων αντιπάλων σου στο λόγο. Γράψ' το γιατί το γουστάρεις, γράψ' το για να μείνει, ως παρακαταθήκη σε αυτούς που σε διαβάζουν και θέλουν να σε ακούσουν. Εγώ χάρη σε σένα κυρίως έμαθα τους Ανεξάρτητους Έλληνες, ειδάλλως θα το ριχνα πάλι ΚΚΕ με μισή καρδιά αφού δε με καλύπτει. Αυτοί που θέλουν να σε ακούσουν, θα σε ακούσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θέλω είναι να απαντήσει έχοντας γνώση των πραγμάτων όμως όταν μου λέει ότι η ΝΔ δεν έκανε τίποτα, δεν πέρασε μέτρα χαράτσια και μειώσεις μισθών ενώ συμμετείχε για μισό χρόνο στην κυβέρνηση μαζί με το ΠΑΣΟΚ, είναι σαν να με κοροϊδεύει.

Να μου πει ναι, η ΝΔ τα έκανε αυτά, είναι ίδιο με το ΠΑΣΟΚ, έχουν κοινούς στόχους αλλά εγώ έχω το χ,ψ λόγο θέλω να την υποστηρίζω γιατί έτσι γουστάρω. Όχι να μου λέει "μα δεν έκανε αυτά, μα πάμε σε νέο δικομματισμό, μα μην ψηφίσετε Τσίπρα, μα ο Σαμαράς έκλαιγε για την Ελλάδα, με έχουμε διαφορετικές απόψεις οπότε δεν σου απαντάω".

Ας πούμε κάποια στιγμή υποστήριζα Ανεξάρτητους Έλληνες, μετά είδα το πρόγραμμα μίλησα με μερικούς και είπα ότι αυτή δεν θα είναι η πρώτη μου επιλογή, μιλάω, ανταλλάσσω απόψεις, ΑΚΟΥΩ επιχειρήματα, ΔΙΝΩ επιχειρήματα, προσπαθώ να κάνω το καλύτερο. Εδώ ότι και αν του πούμε η ευγενική του απάντηση θα είναι "¨πάμε σε νέο δικομματισμό", μια απάντηση που είναι... χαζή. Έτσι δεν είναι? Είναι επιχείρημα αυτό?

Αυτή η νοοτροπία του "δεν ακούω τίποτα μένω τυφλός σε αυτό που μου πουλάνε" μας έφεραν εδώ, έφεραν εδώ την Ελλάδα, το μέλλον των παιδιών βυθίζεται στο σκοτάδι. Δεν ακούει άλλες απόψεις. Πρέπει να οδηγηθούμε στην απόλυτη εξαθλίωση? Πρέπει να γίνει... εμφύλιος για να βρούμε άκρη? Γιατί όταν ξεκινήσει ο πραγματικός πόνος, το 65% που είπε ΟΧΙ στο μνημόνιο (το οποίο θα ανέβει), δεν θα κάτσει στο σπίτι του, αλλά θα ξεσπάσει. Αφού η πλειοψηφία ψήφισε ΟΧΙ στο μνημόνιο ολοκληρωτικά, δεν θα έπρεπε από σεβασμό τουλάχιστον τους πολίτες να παρατήσουν εντελώς τη μνημονιακή πολιτική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Την υποστήριξε, έκανε τα ίδια ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Ηρέμησε βρε καλό μου, μην μου συγχίζεσαι έχεις (από ότι μας είπες) και πανελλήνιες!
PEACE!


Ρε φίλε πραγματικά ζεις σε άλλο κόσμο, και φυσικά ψήφισε χαράτσια και μειώσεις μισθών, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα αυτή την στιγμή. Φόρα και άλλες παρωπίδες, και άλλα γυαλιά ηλίου, τρώγε και άλλο κουτόχορτο. Εγώ βγαίνω γιατί δεν έχει νόημα να μιλάω με έναν ηλίθιο που ζούσε στην Ελλάδα το προηγούμενο χρόνο και δεν ήξερε ποιος ψήφισε ΝΑΙ στα μνημόνια και στις μειώσεις μισθών. Γαμώ τα κομματόσκυλα δηλαδή.
Μια τελευταία ερώτηση, είσαι άνεργος?

Με τον Άγγελο έχω πολλάκις διαφωνήσει, τον έχω πει πολλές φορές κολλημένο αλλά θα σε συμβούλευα να μάθεις να μαζεύεις λίγο τη γλώσσα σου. Όχι γιατι παραβαίνεις τους όρους που υπόγραψες για να γραφτείς εδώ ("όχι προσωπικές προσβολές κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους", με αυτό ας ασχοληθούν οι αρμόδιοι αν θέλουν) , αλλά εγώ ξέρεις τι βλέπω ως τώρα?
Έναν κολλημένο ίσως που προβάλει το δικό του τρόπο σκέψης (ο οποίος ίσως είναι υποκεινούμενος, ίσως οφείλεται σε παραπληροφόρηση, ίσως κάτι άλλο) και έναν "μαινόμενο Ταύρο" που ουρλιάζει και προσβάλει όποιον διαφωνεί μαζί του!

Όπως ο Άγγελος (και ο κάθε Άγγελος) ΔΕΝ προσβάλει το 1 εκατομμύριο ανθρώπους που υποστήριξαν στις τελευταίες εκλογές το ΣΥΡΙΖΑ, δεν νομίζω ότι - στο πρόσωπο του Άγγελου- έχεις το παραμικρό δικαίωμα να προσβάλλεις το άλλο 1 εκατομύριο ανθρώπους που αποφάσισαν να στηρίξουν τη ΝΔ.
Και όχι δεν ψήφισα κανέναν από τους 2 (ειδικά για τη ΝΔ η άποψη μου συνοψίζεται στο "καλύτερα να μου κοπεί το χέρι παρά να ρίξω ψήφο στη ΝΔ), ένας απλός εργαζόμενος ιδιωτικού τομέα που εξακολουθεί να πληρώνει για αυτούς που ο αγαπητός σου Τσίπρας θέλει να συνεχίσει να ταϊζει (και να επαναπροσλάβει αυτούς που σταμάτησαν λίγο πριν -βλέπε ΟΤΕ) είμαι...
Γιατί δεν θα ψηφίσω (ούτε) Τσίπρα? Θα σου πω μια ατάκα που άκουσα σήμερα το πρωί σε εκπομπή από εκπρόσωπο κόμματος της Αριστεράς "δεν είναι δυνατόν αυτό που υποστηρίζει ο κ.Τσίπρας. Δεν είναι δυνατόν να λες "ναι θέλω αυτά τα 10 'καλά' από την ΕΕ αλλά δεν θέλω αυτά τα 10 'κακά' από την ΕΕ." Δεν υπάρχει αυτό ως ...concept. Ή θέλεις να είσαι εντός και άρα γεύεσαι τα καλά και λούζεσαι τα κακά που σου προσφέρει Ή λες "δεν γουστάρω τα κακά άντε γειά σας". Ούτε η Μέρκελ ούτε κανείς άλλος είναι ο "μπαμπάς μας" να μας..χρωστάει. Με αυτά και με αυτά οι απόψεις αυτές μου δείχνουν μια άλλου είδους... κωλοτούμπα. Και επειδή κουράστηκα να καθορίζουν την τύχη μου ηλίθιοι κωλοτούμπες, εγώ τουλ δεν θα τους δώσω ψήφο εμπιστοσύνης.

Παρεπιπτόντως ΟΝΤΩΣ η έννοια του δικομματισμού είναι πιο κοντά σε αυτό που λέει ο Αγγελος ενώ η έννοια του ΜΗ δικομματισμού είναι περισσότερο προς τις κυβερνήσεις συνεργασίας.

Just FYI.
Από εκεί και πέρα, όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν άποψη και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι όποιος διαφωνεί μαζί σου ηλίθιος. :)

Good luck με τις πανελλήνιες!

ps. ... Ο λαός έδωσε ψήφο 32,08% (εντός βουλής) στις μνημονιακές πολιτικές, 27,39% στις μη μνημονιακές πολιτικές (τσίπρας-καμμένος) και... 7% στην Ακροδεξιά/ΧΑ. Μήπως να δούμε συνολικά το μηνυμα των εκλογών? Μήπως να κοιτάξουν όλοι μαζί το μήνυμα όπως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι και να σταματήσουν και οι ίδιοι να τα μεταφράζουν κατά το δοκούν, και μαζί με αυτούς και εμείς να αναπαράγουμε ανακρίβειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτον, μάλλον δεν διάβασες το τελευταίο μου μήνυμα.

Δεύτερον, δεν ψήφισα Τσίπρα. Αλλά δεν τον κατηγορώ στα πάντα όπως κάνει ο Άγγελος, ενώ θεοποιεί τον κωλοτούμπα προδότη Σαμαρά.

Τρίτον, ο λαός έδωσε ψήφο σε μνημονιακά κόμματα 35% συνολικά, άρα το άλλο έδωσε ψήφο σε μη μνημονιακά κόμματα. Από που προκύπτει το 27% που λες δεν καταλαβαίνω. Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, Χρυσή Αυγή, ο πρώην Κουβέλης είναι μη μνημονιακά κόμματα που μπήκαν στη βουλή. Επίσης το γεγονός ότι δεν ψήφισαν μνημονιακά σημαίνει ότι διαφωνούν με το μνημόνιο, ακόμα και αν δεν ψήφισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εμενα και τα δυο παιδια μου ειναι πολυ συμπαθη.
Ο Αγγελος για τους λογους που ανεφερε ο Valder και ο Johnny που παρα το γεγονος οτι ειναι μονο 17 εχει αποψη και την υποστηριζει με παθος (αν και καποιες φορες ξεφευγει λιγο) και γενικοτερα ειναι μαχιμος και ευαισθητοποιημενος νεος!!! Keep walking ρε Johnny!!!Μη μασας.
Κατ αλλα ρε παιδια ενταξει.
Σε αυτο το θρεντ νομιζω εχουν κανει "θραυση" οι κοντρες Αγγελου-Johnny.
Ανυποχωρητοι και οι δυο!
Ευγε, ευγε.
Δεν κουραστηκατε να διαφωνειτε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πρώτον, μάλλον δεν διάβασες το τελευταίο μου μήνυμα.

Δεύτερον, δεν ψήφισα Τσίπρα. Αλλά δεν τον κατηγορώ στα πάντα όπως κάνει ο Άγγελος, ενώ θεοποιεί τον κωλοτούμπα προδότη Σαμαρά.

Τρίτον, ο λαός έδωσε ψήφο σε μνημονιακά κόμματα 35% συνολικά, άρα το άλλο έδωσε ψήφο σε μη μνημονιακά κόμματα. Από που προκύπτει το 27% που λες δεν καταλαβαίνω. Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, Χρυσή Αυγή, ο πρώην Κουβέλης είναι μη μνημονιακά κόμματα που μπήκαν στη βουλή. Επίσης το γεγονός ότι δεν ψήφισαν μνημονιακά σημαίνει ότι διαφωνούν με το μνημόνιο, ακόμα και αν δεν ψήφισαν.

28==τσίπρας και καμμένος (16,78 %+10,61 %)
32==νδ+πασοκ (18,85 %+13,18 %)

οι ΑΛΛΟΙ δεν είναι όλοι αντιμνημονιακοί.
πχ. ~2+% Ντόρα, ~2+% δημιουργία ξανά, ~2% δράση

Όσοι ΔΕΝ είναι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ είναι της φιλοσοφίας Τσίπρα.

Τα ποσοστά που ανέφερα αφορούσαν ΜΟΝΟ όσους εισέρχονται στη βουλή. Ο Κουβέλης δεν είπε ποτέ "όχι στο Μνημόνιο" τον μετράς σε λάθος στρατόπεδο κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά δεν τον μέτρησα ούτε στους μνημονιακούς ούτε στους αντιμνημονιακούς.
Το ΚΚΕ υποστηρίζει ΕΞΟΔΟ από την Ευρώπη, όπως και η Χρυσή Αυγή, αλλά υπό διαφορετικά πρίσματα και για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι "απλώς" αντιμνημονιακά κόμματα (αλλά εντός Ευρώπης) είναι μια ΤΡΙΤΗ άποψη που δεν μπορεί να προσμετρηθεί στα αντιμνημονιακά-αλλά-στην-Ευρώπη κόμματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως το γεγονός ότι ΜΟΝΟ ~32% ψήφισε νδ+πασόκ ΔΕΝ σημαίνει ότι 68% συμφωνεί με τις πρακτικές και τις απόψεις του σύριζα. Υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λογικό άλμα εδώ που είναι απλώς... λάθος.

Το τελευταίο σου ποστ όχι δεν το είχα διαβάσει, έγραφα το δικό μου όσο το έγραφες/πόσταρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ο Άγγελος δεν έχει προσβάλλει ποτέ κανέναν, όποιες και αν είναι οι απόψεις του, και ξέρει να συζητά, οπότε όποιες και αν είναι οι απόψεις του, είναι σεβαστές από μένα, δεν ενοχλεί, και τις εκφράζει με πολύ όμορφο τρόπο, γι αυτό κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον σεβόμαστε, είτε συμφωνούμε, είτε όχι.

Έχεις δίκιο, κι εγώ του το αναγνωρίζω αυτό και του αξίζει ένα μπράβο, όμως ξεχνάς ότι αυτή η ανοχή σε τέτοιες καταστάσεις μας έφερε εδώ που μας έφερε και δίναμε άλλοθι στον καθένα με το πρόσχημα ότι είναι καλός άνθρωπος.

Τι να την κάνω εγώ την καλοσύνη του κάθε Άγγελου όταν με την ψήφο του αποδεδειγμένα πλέον καταστρέφει την ζωή μου; Δεν μπορείς να το διαψεύσεις όσο και αν θες, δυστυχώς. Αυτή είναι η αλήθεια και εμένα με νοιάζει το αποτέλεσμα των πράξεών του και όχι ποιες είναι οι προθέσεις του, οι οποίες δεν αμφισβητώ ότι είναι καλές. Η ψήφος του έχει αποδειχθεί πλέον με αδιάσειστα στοιχεία ότι οδηγεί σε πολίτευμα χειρότερο κι από χουντικό και χιλιάδες κόσμου να αυτοκτονεί κάθε μέρα. Οπότε όταν βλέπω τόσο κόσμο απελπισμένο από την προβατοποίηση μερικών που εμμένουν στους ίδιους προδότες και από τους βοσκούς που λυμαίνονται το κοπάδι να αυτοκτονεί, όταν γνωρίζω ότι κι εγώ σε λίγο καιρό που θα προσπαθήσω να βρω δουλειά θα ζω σε παρόμοιο χάλι πιθανώς, την όποια καλή τους πρόθεση την έχω γραμμένη εκεί που γνωρίζεις και δεν θα κάνω δήθεν πολιτισμένο διάλογο με έναν άνθρωπο που σκοπίμως πλέον επιλέγει να μην κατανοεί και να μην αντικρίζει με τα μάτια την αλήθεια που του παρουσιάζεται από την ζωή αλλά και από δεκάδες ανθρώπους που δεν είναι τυφλά κομματικοποιημένοι σε τούτο το φόρουμ και όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top