Πυρκαγιές στην Ελλάδα - Καλοκαίρι 2023

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,237 μηνύματα.
Πάτε καλά;

Η φωτιά δεν ήρθε από το στρατόπεδο. Ο άνθρωπος εκκένωσε το στρατόπεδο με επιτυχία που αν δεν το έκανε θα πέθαναν άνθρωποι. Τι θέλατε να κάνει άλλο; Ήρωας είναι.

Αυτός που πρέπει να πάρει πόδι είναι ο Μπέος.
Το στρατόπεδο θα έπρεπε να είχε αντιπυρικές, οι αποθήκες προστατευμένες ώστε και έκρηξη να γίνει να μην γίνει μπουρλότο όλη η περιοχή(αν έφτασε στο σημείο να σπάσουν τζάμια στην πόλη στην βάση δεν θα έχει μείνει τίποτα), θα έπρεπε να έχει μέσα πυρόσβεσης και θα έπρεπε να πάρει μέτρα.
Η φωτιά ξεκίνησε 1-2 μέρες πριν αρκετά χιλιόμετρα μακριά, όχι δίπλα στο στρατόπεδο, είχε όλο τον χρόνο να προετοιμαστεί.

Φυσικά και δεν φταίει για όλα αλλά είναι φιάσκο που απέδειξε ότι είναι ακατάλληλος.
Η εκκένωση δεν είναι για όλα η λύση.
Δηλαδή αν είχαμε πόλεμο και από βομβαρδισμό/πύραυλο/γουατέβερ έπιανε φωτιά ένα μέρος του στρατοπέδου ή δίπλα από το στρατόπεδο θα εκκένωνε την βάση να φύγουν τρέχοντας σαν τα ποντίκια και ότι θέλει ας γίνει;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Ο διοικητής ανέλαβε χρέη διοικητή στην 111 μόλις τον Μάρτιο-Απρίλιο
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,690 μηνύματα.
Ακατάλληλος αλλά μυρίζει σταθμάρχης.
Θα την πληρώσει ένας για όλους και οι άλλοι τίποτα.
Ακριβώς αυτό θα γίνει.

Βρέχει πνιγόμαστε, κάθε καλοκαίρι καιγόμαστε, πεθαίνουμε στις ράγες στα τρένα στα λεωφορεία, μας πίνουν το αίμα μαφιόζοι και ξεφτιλιζόμαστε καθημερινά, εμείς και οι συνάνθρωποι μας που δουλεύουν σκλάβοι σε νησιά και πόλεις, σεζόν και όλο το χρόνο. Μας σπάνε στο ξύλο μπάτσοι, μας δουλεύουν ψιλό γαζί περί κράτους δικαίου, μας κοροιδεύουν και μας ξεπουλάνε για ψηφαλάκια. Τρομοκρατία και καταστολή. Τι να την κάνω αυτή τη χώρα; Τι να τη κάνει κανείς αυτή τη χώρα; Πώς καταντήσαμε έτσι, αναρωτιέμαι αν είμαι η μόνη που κοιμάμαι με φόβο κάθε βράδυ, γιατί αν καίγεται το σπίτι του διπλανού σου ο επόμενος θα είσαι εσύ, αν σπάνε στο ξύλο τον διπλανό σου και μένεις άπραγος, ο επόμενος που θα σπάσουν είσαι εσύ, αν ανέχεσαι τη βία σωματική και ψυχική θα τη βρείς μες το σπίτι σου και όταν αυτό γίνει τότε ίσως καταλάβεις πως είναι να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση ή όταν καταπατηθούν τα δικαιώματά σου και νιώσεις την αδικία να σου τρίζει τα κόκαλα.
Πως καταντήσαμε έτσι; Και το ρωτάω ειλικρινέστατα. Είστε περήφανοι; Αυτό μας αξίζει;
Πόσο πένθος και σκοτάδι ακόμα για να καταλάβουμε πως το μόνο που έχουμε ειναι ο ενας τον άλλο.
Καμιά κυβέρνηση, καμιά πρόνοια, κανένας Μεσσίας.
Περισσότερο απο αυτά που συμβαίνουν με τρομάζουν τα όσα διαβάζω εδώ, αυτό το σκοτάδι είναι αξεπέραστο, δεν μπορώ να καταλάβω που χάσαμε την ανθρωπιά μας αλλά ούτε και που μπορούμε να τη ξαναβρούμε.
Σε λίγους μήνες θα συζητάμε για άλλη τραγωδία και το κακό μας το ριζικό και μόλις περάσουν κάποιοι μήνες θα ξεχαστεί και αυτό. Στις πλάτες όλων είναι αυτοί οι νεκροί άνθρωποι, ζώα ,περιουσίες και θα είναι και οι επόμενοι. Την έχω χεσμένη και τη ψήφο και τα κόμματα, αυτό που μας μένει είναι ο δρόμος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
FB_IMG_1690624206520.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,200 μηνύματα.
Ένα άλλο απόνερο/παρελκόμενο του φιάσκου αυτού με τις εκρήξεις στην Αγχίαλο, είναι ότι δώσαμε στίγμα των αποθηκών πολεμικού υλικού των Ενόπλων Δυνάμεων.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Ένα άλλο απόνερο/παρελκόμενο του φιάσκου αυτού με τις εκρήξεις στην Αγχίαλο, είναι ότι δώσαμε στίγμα των αποθηκών πολεμικού υλικού των Ενόπλων Δυνάμεων.
Μπαα μην ανησυχείς λιγο πολύ γνωστά ήταν ήδη
Screenshot_20230729_141800_Facebook.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Φωτιά κοντά στην αρχαία Ολυμπία, δίπλα στον Πύργο Ηλείας, σε Βαρβάσαινα και Στρέφι
SmartSelect_20230729_142557_Facebook.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

SmartSelect_20230729_151926_Facebook.jpg
Screenshot_20230729_151939_Facebook.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,557 μηνύματα.
Εκνευρίζομαι και στεναχωριέμαι κάθε καλοκαίρι όταν ακούω για τις πυρκαγιές. Είναι απλά άδικο, χάνονται άνθρωποι, περιουσίες, τα πάντα. Το «πιο» εκνευριστικό όμως στην όλη κατάσταση είναι οι π!πες που ακούμε στις ειδήσεις (για αυτό κι έχω σταματήσει να τις βλέπω) . Έχουν κάνει καραμέλα ότι φταίει η κλιματική αλλαγή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ναι, μάλλον αυτό φταίει και όχι ότι καίνε περιοχές για να χτίζουν τα κωλοξενοδοχεία τους ή ό,τι άλλο έχουν στο μυαλό τους. Τραγικό να μην έχουμε επαρκή πυροσβεστική δύναμη. Καλά, εδώ δεν έχουμε αλλά κι άλλα...Δεν υπάρχει σωτηρία σε αυτή την χώρα, από τύχη ζούμε.

41%

Ελλάδα. Αισχροκέρδεια στο μεγαλείο της.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό θα γίνει.

Βρέχει πνιγόμαστε, κάθε καλοκαίρι καιγόμαστε, πεθαίνουμε στις ράγες στα τρένα στα λεωφορεία, μας πίνουν το αίμα μαφιόζοι και ξεφτιλιζόμαστε καθημερινά, εμείς και οι συνάνθρωποι μας που δουλεύουν σκλάβοι σε νησιά και πόλεις, σεζόν και όλο το χρόνο. Μας σπάνε στο ξύλο μπάτσοι, μας δουλεύουν ψιλό γαζί περί κράτους δικαίου, μας κοροιδεύουν και μας ξεπουλάνε για ψηφαλάκια. Τρομοκρατία και καταστολή. Τι να την κάνω αυτή τη χώρα; Τι να τη κάνει κανείς αυτή τη χώρα; Πώς καταντήσαμε έτσι, αναρωτιέμαι αν είμαι η μόνη που κοιμάμαι με φόβο κάθε βράδυ, γιατί αν καίγεται το σπίτι του διπλανού σου ο επόμενος θα είσαι εσύ, αν σπάνε στο ξύλο τον διπλανό σου και μένεις άπραγος, ο επόμενος που θα σπάσουν είσαι εσύ, αν ανέχεσαι τη βία σωματική και ψυχική θα τη βρείς μες το σπίτι σου και όταν αυτό γίνει τότε ίσως καταλάβεις πως είναι να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση ή όταν καταπατηθούν τα δικαιώματά σου και νιώσεις την αδικία να σου τρίζει τα κόκαλα.
Πως καταντήσαμε έτσι; Και το ρωτάω ειλικρινέστατα. Είστε περήφανοι; Αυτό μας αξίζει;
Πόσο πένθος και σκοτάδι ακόμα για να καταλάβουμε πως το μόνο που έχουμε ειναι ο ενας τον άλλο.
Καμιά κυβέρνηση, καμιά πρόνοια, κανένας Μεσσίας.
Περισσότερο απο αυτά που συμβαίνουν με τρομάζουν τα όσα διαβάζω εδώ, αυτό το σκοτάδι είναι αξεπέραστο, δεν μπορώ να καταλάβω που χάσαμε την ανθρωπιά μας αλλά ούτε και που μπορούμε να τη ξαναβρούμε.
Σε λίγους μήνες θα συζητάμε για άλλη τραγωδία και το κακό μας το ριζικό και μόλις περάσουν κάποιοι μήνες θα ξεχαστεί και αυτό. Στις πλάτες όλων είναι αυτοί οι νεκροί άνθρωποι, ζώα ,περιουσίες και θα είναι και οι επόμενοι. Την έχω χεσμένη και τη ψήφο και τα κόμματα, αυτό που μας μένει είναι ο δρόμος.
Είμαστε η βενεζουέλα της ευρώπης...τώρα με τις φωτιές στη Ρόδο,ξεφτιλιστήκαμε εντελώς...η Αλβανία ήδη πάει πάρα μα πάρα πολύ καλά τουριστικά καθώς εκεί οι τιμές είναι affordable...καμία σχέση με εδώ...το μέλλον προμηνίεται δυσίωνο όποιος και να είναι στη κυβέρνηση...

Εγώ θέλω να θέσω μια άλλη παράμετρο που δεν ξέρω...μήπως ακουστώ και βλάκας ή περίεργος...
Λέμε συνέχεια για την επόμενη γενιά...ποια επόμενη γενιά? Ξέρετε τι έρχεται? Μάυρη σαπίλα έρχεται...άτομα χωρίς ανθρωπιά που κοιτάνε μόνο τη πάρτη του και τα λεφτά...και αυτό το attitude με την τραπ (ναι το μουσικό είδος αυτό) διωγκόνεται...υπάρχουν άτομα 13-16 ετών που έχουν πρότυπα τον τρανό και παρατάνε το σχολείο για να δουλέψουν ώστε 18 ετών να πάρουν καλό αμάξι για να κάνουν μόστρα στα κορίτσια...
Εγώ τρομάζω με το τι έρχεται...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτό το σκοτάδι είναι αξεπέραστο, δεν μπορώ να καταλάβω που χάσαμε την ανθρωπιά μας αλλά ούτε και που μπορούμε να τη ξαναβρούμε.
Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα...αυτά είναι το trailer...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι οι εμπρηστές βάζουν σκόπιμα πυρκαγιές σε δασικές εκτάσεις για να μπούνε εκεί πιο ευκολα ανεμογεννήτριες και φωτοβολταικα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,800 μηνύματα.
Εκτός από τους εμπρηστές έχουμε και χαζούς που μάθανε και πιάνουν τιμόνι στα χέρια τους.

 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,690 μηνύματα.
Εκτός από τους εμπρηστές έχουμε και χαζούς που μάθανε και πιάνουν τιμόνι στα χέρια τους.
Αγόρι μου είσαι με τα καλά σου; Η μόνη αιτία ατυχήματος είναι αν ο άλλος είναι χαζός;
Τι βλακείες λές εμπειρογνώμονες της πλάκας επι παντός επιστητού εδω μέσα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,800 μηνύματα.
Αγόρι μου είσαι με τα καλά σου; Η μόνη αιτία ατυχήματος είναι αν ο άλλος είναι χαζός;
Τι βλακείες λές εμπειρογνώμονες της πλάκας επι παντός επιστητού εδω μέσα

Ρε κοπέλια άνοιξε και διάβασε το άρθρο πρώτου γράψεις κάτι απλά για να μου πας κόντρα επειδή δεν με συμπαθείς. Ήταν μεθυσμένος και οδηγούσε σε βουνό όπου είχε δάσος γύρω γύρω, έπεσε πάνω σε δέντρο με αποτέλεσμα να πάρει φωτιά η μηχανή. Αντί να ειδοποιήσει τις αρχές αμέσως ειδοποίησε 30 λεπτά μετά όπου η φωτιά είδε ήδη εξαπλωθεί. Προφανώς και τον συνέλαβαν.

Και ναι ποιος οδηγάει μεθυσμένος κάθε ειδικά σε δύσβατες περιοχές μόνο και μόνο για να το παίξει μάγκας στις γκόμενες είχε ο κάποιο θέμα στο μυαλό.

IMG_0056.png
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Και ναι ποιος οδηγάει μεθυσμένος κάθε ειδικά σε δύσβατες περιοχές μόνο και μόνο για να το παίξει μάγκας στις γκόμενες είχε ο κάποιο θέμα στο μυαλό.
καλά εδώ ο άλλος παράτησε το σχολείο για να πάρει αμάξι για να μην τον "κάνουν ότι θέλουν οι γυναίκες" και τρ οδηγάει το αμάξι των γονιών του δίχως δίπλωμα...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,800 μηνύματα.
καλά εδώ ο άλλος παράτησε το σχολείο για να πάρει αμάξι για να μην τον "κάνουν ότι θέλουν οι γυναίκες" και τρ οδηγάει το αμάξι των γονιών του δίχως δίπλωμα...

Το ξέρω ρε φίλε κάνουν βλακείες και βάζουν σε κίνδυνο και τους άλλους ανθρώπους. Χθες αντί να ειδοποιήσει τις αρχές ώστε να σβήσουν την φωτιά που είχε πιάσει η μηχανή του αυτοκινήτου περίμενε 30 λεπτά με αποτέλεσμα η φωτιά να έχει εξαπλωθεί στο δάσος. Πραγματικά από τύχη είμαστε ζωντανοί στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι να πω.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top