Πυρκαγιές στην Ελλάδα - Καλοκαίρι 2023

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,690 μηνύματα.
Είναι η ψευτοηθική που με εκνευρίζει. Δεν λέω σίγουρα πολλοί από αυτά τα σχόλια δυστυχώς ανήκουν στον χώρο αλλά ποιοι τώρα θυμούνται ιδεολογίες και μας κουνάνε το δάκτυλο μπλέκοντας την πολιτική σε αυτό το θέμα; Οι υποστηρικτές ιδεολογιών που ξεπάστρεψαν άμεσα ή έμμεσα μόνο τον μισό πλανήτη.... έλα τώρα.
Ψευτοηθική θα έλεγε κάποιος ειναι το να θυμάσαι να τάσσεσαι με τον άνθρωπο επιλεκτικά και όποτε μοιάζει ας πούμε ακραία φρικαλεότητα το αποτέλεσμα χωρίς να ξέρεις τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας καθημερινά.
Ψευτοηθική θα ελεγε κανείς το να μην αναγνωρίζεις την αξία του ανθρώπου για αυτο που είναι και το δικαίωμά του για ζωή και να κρύβεσαι πίσω απο εθνικιστικά τερτίπια.
Δεν έχει καμιά σχέση το μήνυμά μου με το θρέντ συμφωνώ όμως θεώρησα σωστό να σου τονίσω το οτι φάσκεις και αντιφάσκεις. Το δίλημμα είναι ένα Γιάννη μου ή είσαι με τον άνθρωπο ή δεν είσαι, κι εσύ εχεις μπλεχτεί κάπου ενδιάμεσα και πραγματικά εύχομαι να το καταλάβεις. Το ζήτημα δεν είναι να μη με κράξεις δεν με απασχολεί, το ζήτημα είναι να προβληματιστείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,340 μηνύματα.
Γιάννη εδώ έπαθε σοκ το μισό forum επειδή είπαμε ότι υπάρχει πιθανότητα η φωτιά να άρχισε από τους μετανάστες (πχ να ήθελαν να ζεσταθούν και ο αέρας να εξάπλωσε την φωτιά) χωρίς να αναφέρουμε κάτι άλλο. Καλός η κακός η ανεξέλεγκτη μετανάστευση έχει αυτά τα αποτελέσματα, χάνονται δηλαδή ζωές επειδή προσπαθούν να μπουν μέσα στη χώρα χωρίς επίσημες οδηγίες και κατευθύνσεις.
Δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα. Και εγώ κακώς ασχολήθηκα με το όλο θέμα. Τον Νοέμβριο επρόκειτο να έχουμε εξελίξεις πάνω σε ένα ζήτημα μισανθρωπιάς. Θα περιμένω μέχρι τότε για να δω τους ανθρωπιστές μας τι στάση θα πάρουν.

να σου τονίσω το οτι φάσκεις και αντιφάσκεις.
Δεν υπάρχει καμμία αντίφαση. Το να μην θες κάποιους γιατί δεν μπορείς να συνυπάρξεις ειρηνικά, σύμφωνα και με τα βιώματα της ιστορίας, δεν σημαίνει πως θες θάνατο. Πρέπει να τα ξεχωρίσετε. Δεν έκανα ένα post για να απαρνηθώ τα πιστεύω μου. Εμμένω στις απόψεις μου για το δηλητήριο του πολυπολιτισμού και του διεθνισμού. Όμως αυτό το θεωρώ πάνω από τις πεποιθήσεις του καθενός. Είναι ένα τραγικό συμβάν.

Όπως όμως είπα κακώς σας χάλασα το eco chamber για το πόσο σκατολαός είμαστε που αξίζει να αφανιστούμε. Συνεχίστε ελεύθερα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Για να είναι εκεί και για να μην προλάβουν να φύγουν κατά 90% από εκείνους άρχισε η φωτιά.
Ναι volks, για τα χιλιάδες στερέματα που έχουν καεί από το 2019 και μετά δε φταίει η κυβέρνηση η οποία αντί να προσλάβει κανέναν πυροσβέστη στέλνει αστυνομικούς με ποτιστήρια.

Φταίνε οι μετανάστες, οι συριζαίοι που βάζουν φωτιές για να πέσει ο κουλης και όσοι πετάνε γόπες μέσα στο δάσος.

Ρε παιδιά πού τις βλέπετε τις φωτιές; Εγώ άνοιξα τηλεόραση να δω τί γίνεται πριν κάνα δύωρο και εντάξει, όλα βαίνουν καλώς. Ελληνικές ταινίες, επανάληψη σειρών, διαφημίσεις. Ψέματα θα είναι αυτά που λένε για τις φωτιές.
Ρεπορταζ και δηλώσεις συγγενών των θυμάτων από την τραγωδία του 2018 στο Μάτι σε 3,2,1
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.


Μ'έναν αγιασμό, μια δέηση, κάτι χριστιανικό τέλος πάντων, ελπίζουμε να σβήσουν οι φωτιές.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ ενημερώνομαι από το CNN Greece...καμία εμπιστοσύνη στα ελληνικά ΜΜΕ από το 2017
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μετά δε φταίει η κυβέρνηση η οποία αντί να προσλάβει κανέναν πυροσβέστη
δεν έχεις καταλάβει...

Έδιωξε τη δασοπροστασία ο Χατζηδάκης τον Νοε του 2019 γιατί δεν χρησίμευαν πουθενά όπως είπε...
Μάλλον κάτι λάθος έκανε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρεπορταζ και δηλώσεις συγγενών των θυμάτων από την τραγωδία του 2018 στο Μάτι σε 3,2,1
Επειδή είχα συγγενείς στο Μάτι έχω να πω το εξής...μέχρι και αυτοί βαρέθηκαν να βλέπουν κάθε λίγο κ λιγάκι δημοσιογράφους να τους ρωτάνε για το 2018...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.


Μ'έναν αγιασμό, μια δέηση, κάτι χριστιανικό τέλος πάντων, ελπίζουμε να σβήσουν οι φωτιές.
Μα την αγια παντοφλα ξερναω με κατι τετοια...μα..για αυτο παμε μπροστα μωρε....δηλαδη ειναι τοσο οφθαλμοφανες.
Κατα τα αλλα...μπας και χασει η ανθρωποτητα την εξυπναδα μας...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
SmartSelect_20230822_194123_Facebook.jpg

@Volkswagen Fan δηλαδή για σένα αυτοί βάλανε τη φωτιά επειδή ήτανε εκεί πέρα, οχι ότι ζητούσαν άσυλο και κάηκαν από τη φωτιά που εξαπλώθηκε.
Το κράτος δε φταίει που έχει υποβαθμίσει όσο δεν πάει τη δασική υπηρεσία της χωρας που ειναι υποστελεχωμενη στα τάρταρα;
Το κρατος δεν φταίει που έχει δεσμεύσει πυροσβέστες να κάνουν τους νοσηλευτες του εκαβ, αντί να σβήνουν φωτιές, επειδη δεν έχουν άτομα στο εκαβ.
Και γιατί δεν έχουν άτομα στο εκαβ και νοσηλευτικό προσωπικο; Επειδή το κράτος έχει ως ύψιστη προτεραιοτητα να ενισχύει την αστυνομία αντί για νοσηλευτες και πυροσβέστες.
Αλλά κατά τ'αλλα το κράτος δεν έχει καμιά ευθύνη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,807 μηνύματα.
Ναι volks, για τα χιλιάδες στερέματα που έχουν καεί από το 2019 και μετά δε φταίει η κυβέρνηση η οποία αντί να προσλάβει κανέναν πυροσβέστη στέλνει αστυνομικούς με ποτιστήρια.

Φταίνε οι μετανάστες, οι συριζαίοι που βάζουν φωτιές για να πέσει ο κουλης και όσοι πετάνε γόπες μέσα στο δάσος.


Ρεπορταζ και δηλώσεις συγγενών των θυμάτων από την τραγωδία του 2018 στο Μάτι σε 3,2,1

Οκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 120266
@Volkswagen Fan δηλαδή για σένα αυτοί βάλανε τη φωτιά επειδή ήτανε εκεί πέρα, οχι ότι ζητούσαν άσυλο και κάηκαν από τη φωτιά που εξαπλώθηκε.
Το κράτος δε φταίει που έχει υποβαθμίσει όσο δεν πάει τη δασική υπηρεσία της χωρας που ειναι υποστελεχωμενη στα τάρταρα;
Το κρατος δεν φταίει που έχει δεσμεύσει πυροσβέστες να κάνουν τους νοσηλευτες του εκαβ, αντί να σβήνουν φωτιές, επειδη δεν έχουν άτομα στο εκαβ.
Και γιατί δεν έχουν άτομα στο εκαβ και νοσηλευτικό προσωπικο; Επειδή το κράτος έχει ως ύψιστη προτεραιοτητα να ενισχύει την αστυνομία αντί για νοσηλευτες και πυροσβέστες.
Αλλά κατά τ'αλλα το κράτος δεν έχει καμιά ευθύνη.

Βρες που αναφέραμε εμεις ότι το κράτος δεν έχει ευθύνη και μετά ίσως γίνει συζήτηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα. Και εγώ κακώς ασχολήθηκα με το όλο θέμα. Τον Νοέμβριο επρόκειτο να έχουμε εξελίξεις πάνω σε ένα ζήτημα μισανθρωπιάς. Θα περιμένω μέχρι τότε για να δω τους ανθρωπιστές μας τι στάση θα πάρουν.


Δεν υπάρχει καμμία αντίφαση. Το να μην θες κάποιους γιατί δεν μπορείς να συνυπάρξεις ειρηνικά, σύμφωνα και με τα βιώματα της ιστορίας, δεν σημαίνει πως θες θάνατο. Πρέπει να τα ξεχωρίσετε. Δεν έκανα ένα post για να απαρνηθώ τα πιστεύω μου. Εμμένω στις απόψεις μου για το δηλητήριο του πολυπολιτισμού και του διεθνισμού. Όμως αυτό το θεωρώ πάνω από τις πεποιθήσεις του καθενός. Είναι ένα τραγικό συμβάν.

Όπως όμως είπα κακώς σας χάλασα το eco chamber για το πόσο σκατολαός είμαστε που αξίζει να αφανιστούμε. Συνεχίστε ελεύθερα.

Δεν τους ενδιαφέρει Γιάννη και δεν θα πάρουν καμία θέση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,200 μηνύματα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.

Έτσι όπως πάει, οι άχρηστοι θα εκκενώσουν ολόκληρη την Αττική. Τραβάτε όπου είναι η θάλασσα. Πάμε κι όπου βγει! Ζήτω!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,200 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.
Βρες που αναφέραμε εμεις ότι το κράτος δεν έχει ευθύνη και μετά ίσως γίνει συζήτηση.
Για να είναι εκεί και για να μην προλάβουν να φύγουν κατά 90% από εκείνους άρχισε η φωτιά.
Βρες μου εσύ που είπες ότι φταίει η κυβέρνηση και την επικρινεις και λες ότι ο Μητσοτάκης είναι ακατάλληλος ως προς τη διαχείριση των πυρκαγιών. Το λες κάπου;;;

Από τις πρώτες σου κουβέντες για το ότι βρέθηκαν απανθρακωμενοι μετανάστες ήταν ότι μάλλον αυτοί τις βάλανε τις φωτιές αφού ήταν εκεί κοντά. Ρίχνεις το μπαλάκι σε αυτούς.
Οχι ότι είναι θύματα και φταίει η κυβέρνηση για τις φωτιές, για τη διαχείριση και καταστολή τους με το μπάχαλο που τα έχουν κάνει με τους πυροσβέστες, με τις μεθόδους πυρανίχνευσης και πυρασφαλειας που είναι ανύπαρκτες σε επίπεδο προληψης.
Αυτό δείχνει σε όλους μας το τι υποστηρίζεις και τι είδους συζήτηση θέλεις να κάνεις. Να λείπει το βύσσινο.
Χειρότερο victim blaming δε γινεται, οι απανθρακωμενοι μετανάστες φταίνε που ήρθαν παράνομα στη χώρα να ζητήσουν άσυλο και βάλανε τις φωτιές και κάηκαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,807 μηνύματα.
Βρες μου εσύ που είπες ότι φταίει η κυβέρνηση και την επικρινεις και λες ότι ο Μητσοτάκης είναι ακατάλληλος ως προς τη διαχείριση των πυρκαγιών. Το λες κάπου;;;

Από τις πρώτες σου κουβέντες για το ότι βρέθηκαν απανθρακωμενοι μετανάστες ήταν ότι μάλλον αυτοί τις βάλανε τις φωτιές αφού ήταν εκεί κοντά. Ρίχνεις το μπαλάκι σε αυτούς.
Οχι ότι είναι θύματα και φταίει η κυβέρνηση για τις φωτιές, για τη διαχείριση και καταστολή τους με το μπάχαλο που τα έχουν κάνει με τους πυροσβέστες, με τις μεθόδους πυρανίχνευσης και πυρασφαλειας που είναι ανύπαρκτες σε επίπεδο προληψης.
Αυτό δείχνει σε όλους μας το τι υποστηρίζεις και τι είδους συζήτηση θέλεις να κάνεις. Να λείπει το βύσσινο.
Χειρότερο victim blaming δε γινεται, οι απανθρακωμενοι μετανάστες φταίνε που ήρθαν παράνομα στη χώρα να ζητήσουν άσυλο και βάλανε τις φωτιές και κάηκαν.

Δηλαδή εσύ κατάλαβες αυτό που έγραψα ότι δίνω άφεση αμαρτιών στο κράτος. Ότι πεις φίλος καλή σου συνέχεια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Μην προσβαλλεις τα ζωα λεμεεεεεεεεεεεεεεε...:xtipao:
Καλός η κακός η ανεξέλεγκτη μετανάστευση έχει αυτά τα αποτελέσματα, χάνονται δηλαδή ζωές επειδή προσπαθούν να μπουν μέσα στη
Ο καλος και ο κακος ... :alljumpy: ...ναι..οκ...η παρανομη μεταναστευση εχει ασχημα αποτελεσματα συμφωνω απολυτα.
Οπως και οι παρανομες κατοικιες μεσα στα δαση...ε;; τι λες; ναι; Ποσα αυθαιρετα στο Ματι απο ελληναρες υπηρχαν ; Ειπες κατι; Οχι;.ΠΟΣΟ ΜΟΚΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ..ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΒΕΡΝΙΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ..ΓΙΑ ΠΕΣ;;Ποσα αυθαιρετα με την ΔΕΗ δηλαδη το κρατος να τους χαιδευει και να τους δινει και ρευμα ή και οχι...εχουν καει και ειναι παρανομοι; Ε ναι...τα λαθη και οι παρανομιες πλερωνονται οντως.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΝΑ ΤΑ λΈΜΕ ΑΥΤΑ ΦΩΤΑΚΟ...ΕΤΣΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,639 μηνύματα.

Έχει ξεφύγει η κατάσταση
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,807 μηνύματα.
Μην προσβαλλεις τα ζωα λεμεεεεεεεεεεεεεεε...:xtipao:

Ο καλος και ο κακος ναι..οκ...η παρανομη μεταναστευση εχει ασχημα αποτελεσματα συμφωνω απολυτα.
Οπως και οι παρανομες κατοικιες μεσα στα δαση...ε;; τι λες; ναι; Ποσα αυαθιαρετα στο Ματι απο ελληναρες υπηρχαν ; Ειπες κατι; Οχι;.Ποσα αυθαιρετα με την ΔΕΗ δγλαδη το κρατος να τους χαιδευει και νβα τους δινει και ρευμα ή και οχι...εχουν καει και ειναι παρανομοι; Ε ναι...τα λαθη και οι παρανομιεσ πλερωνονται οντως.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΈΜΕ ΑΥΤΑ ΦΩΤΑΚΟ...ΕΤΣΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ.
Πουπακι μου γλυκό αν έκανες τον κόπο να ψάξεις θα έβλεπες ότι πολλές φορές έχω κράξει τα αυθαίρετα σπίτια, τους εμπρηστές και προφανώς την ΔΕΗ που έχει κάψει την μισή Ελλάδα. Μάλιστα για την ΔΕΗ τα συζητούσαμε μαζί στις φωτιές του 2021.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Πουπακι μου γλυκό αν έκανες τον κόπο να ψάξεις θα έβλεπες ότι πολλές φορές έχω κράξει τα αυθαίρετα σπίτια, τους εμπρηστές και προφανώς την ΔΕΗ που έχει κάψει την μισή Ελλάδα. Μάλιστα για την ΔΕΗ τα συζητούσαμε μαζί στις φωτιές του 2021.
Και τοτε στο Ματι φωτακο μου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπραβο..μπραβο..χαρητε καποιοι για τους λαθρο που καλα να παθουν..καποιοι

 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,782 μηνύματα.
Πωπω αποπνικτική η ατμόσφαιρα έξω, γυρνούσα από κάπου και δάκρυζαν τα μάτια μου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top