Πόσο έχετε το θάρρος της γνώμης μέσα σε μια παρέα;

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πώς θα αντιδρώ?:worry:
Δεν είναι για μένα δεδομένο ότι---Δεν περνάει το δικό μου= Φεύγω---, το έχω κάνει όμως. Είναι απαραίτητες οι συγκρούσεις για να μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας φίλος τον άλλον. Επίσης, είναι πολύ πιο επικίνδυνο και απειλητικό για μια οποιαδήποτε σχέση το να σωπαίνεις από το να τσακώνεσαι;)

Δεν αντιλέγω και δεν θα αντικρούσω την άποψη σου άλλωστε η παρέα είναι μια μικρή κοινωνία και επειδή όλοι μας είμαστε διαφορετικοί έτσι και οι παρέες μας είναι διαφορετικές στα όρια αντοχής. Σίγουρα σε αυτό το θέμα δεν συζητάμε τον τρόπο αντίδρασης ούτε και τα όρια της. Άλλωστε στο συγκεκριμένο λαβαινουν όλες οι ηλικίες θέση για να εκφράσουν την άποψη τους οπότε δεν μπορούμε να ορίσουμε μια συγκεκριμένη φόρμα αντίδρασης στην παρέα. Ο τρόπος όμως αυτός σίγουρα διαφέρει κατά ηλικίες και επίπεδα παρεών ή ανθρώπων. ( μικρούλι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πώς θα αντιδρώ?:worry:
Δεν είναι για μένα δεδομένο ότι---Δεν περνάει το δικό μου= Φεύγω---, το έχω κάνει όμως. Είναι απαραίτητες οι συγκρούσεις για να μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας φίλος τον άλλον. Επίσης, είναι πολύ πιο επικίνδυνο και απειλητικό για μια οποιαδήποτε σχέση το να σωπαίνεις από το να τσακώνεσαι;)

Άλλο "τσακώνομαι" και άλλο "διαφωνώ".....η διαφωνία προάγει το διάλογο, ο τσακωμός όχι. Επίσης άλλο πράγμα το "διαφωνώ με τις απόψεις των άλλων" και άλλο το "θέλω να γίνει το δικό μου". Υποθέτω όμως ότι αναφέρεσαι σε διαφωνία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Νομίζω αν όχι όλοι, οι περισσότεροι θα έχετε βρεθεί στη θέση να διαφωνείτε (σχεδόν) με όλους μέσα σε μια παρέα και να πρέπει να αποφασίσετε αν θα πείτε τη γνώμη σας με παρρησία, όσο κι αν είναι αντίθετη με αυτή των άλλων, ή αν θα "το βουλώσετε" για να μην γίνετε το μαύρο πρόβατο.
Το θέμα υπό διαφωνία μπορεί να είναι οποιοδήποτε, από το που θα πάτε για καφέ μέχρι το αν είναι σωστή η οικονομική πολιτική της Αμερικής, το συναίσθημα είναι το ίδιο.

Συνήθως τι αποφασίζετε; Λέτε τη γνώμη σας αδιαφορώντας για τις αντιδράσεις; Αυθυποβάλλεστε ότι συμφωνείτε με τους άλλους μέχρι να το πιστέψετε (το έχω δει και αυτό); Ή συνεχίζετε να έχετε την άποψη σας και απλά δεν την εκφράζετε για να μην γίνετε η ενοχλητική/ο ενοχλητικός της παρέας; Ή ακολουθείτε κάποιο από τα τρία κατά περίπτωση;


Πρώτα απο όλα αν πιστέυω ότι είμαι ενοχλητική στην παρεα λέγοντας την αντίθετη γνώμη τοτε η παρέα αυτή δεν θα υπήρχε για πολυ, η γνώμη του κάθε ένα σε ένα σύνολο ανθρώπων που θέλουν να λέγονται φίλοι δεν είναι ενοχλητικοι για μένα όταν πούν την αντίθετη γνώμη, αντίθετα τους σέβομαι κιόλας:)

Σαν Μάνια είναι πάντα της άποψης ότι η γνώμη υπάρχει για να λέγετε και όχι για να θάβετε ή να χρησιμοποιήτε μόνο και μόνο για να ΄δίξουμε ότι είμαστε παρέα ενωμένη, δεν φοβήθηκα να πώ την άποψη μου ακόμα κιάν είναι 100 άτομα να συφωνούν, εξάλου αν το σκευτούμε καλύτερα ποιός είπε ότι 10 μυαλά είναι πάντα σωστά μπροστά σε ένα; εγώ θα πώ την γνώμη μου, αν κάποιος αντιλέγει σε κάτι θέλω να μου το λένε, μπορεί να κάνω λάθος και να με διορθώσουν ή εκείνοι να κάνουν λάθος και να τους διορθώσω εξάλου έτσι είναι η παρέα για να βοηθά και να καταλαβένει όχι να σε ευνουχίζει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα αν πιστέυω ότι είμαι ενοχλητική στην παρεα λέγοντας την αντίθετη γνώμη τοτε η παρέα αυτή δεν θα υπήρχε για πολυ, η γνώμη του κάθε ένα σε ένα σύνολο ανθρώπων που θέλουν να λέγονται φίλοι δεν είναι ενοχλητικοι για μένα όταν πούν την αντίθετη γνώμη, αντίθετα τους σέβομαι κιόλας:)

Σαν Μάνια είναι πάντα της άποψης ότι η γνώμη υπάρχει για να λέγετε και όχι για να θάβετε ή να χρησιμοποιήτε μόνο και μόνο για να ΄δίξουμε ότι είμαστε παρέα ενωμένη, δεν φοβήθηκα να πώ την άποψη μου ακόμα κιάν είναι 100 άτομα να συφωνούν, εξάλου αν το σκευτούμε καλύτερα ποιός είπε ότι 10 μυαλά είναι πάντα σωστά μπροστά σε ένα; εγώ θα πώ την γνώμη μου, αν κάποιος αντιλέγει σε κάτι θέλω να μου το λένε, μπορεί να κάνω λάθος και να με διορθώσουν ή εκείνοι να κάνουν λάθος και να τους διορθώσω εξάλου έτσι είναι η παρέα για να βοηθά και να καταλαβένει όχι να σε ευνουχίζει;)

Πάντα με καλύπτει αυτό το κορίτσι...ΜΠΡΑΒΟ Μάνια μου!!!
Έχουμε τις ίδιες απόψεις τις περισσότερες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το θάρρος έχει πολλές συνιστώσες...
Να πω την αλήθεια με θάρρος και να πληγώσω τον άλλο;;;;
Να πω την αλήθεια γιατί έτσι πρέπει;;;
Να σιωπήσω καλύτερα γιατί μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς....;;;;
Νομίζω ότι έχει σχέση πόσο σέβεσαι και πιστεύεις τον συνομιλητή σου ...Αν δεις κάποιον που είναι κάθετος, υπερβολικός και επίμονος σε αυτό που λέει, πολλές φορές δεν υπάρχει και λόγος συζήτησης, γιατί απλά η παρέα θα ακούει παράλληλους μονολόγους, που σίγουρα θα οδηγήσουν σε φανατισμό....
Τώρα, αν μια φίλη φοράει κάτι που θεωρεί ότι της πάει φοβερά και απλά θέλει κολακευτικά λόγια να ακούσει, αλλά εσύ δεν ξετρελαίνεσαι.... Για ποιο λόγο να την λυπήσεις;;;;; Δεν χρειάζεται να πεις ψέματα αλλά δεν χρειάζεται να δείχνεις και ψεύτικο ενθουσιασμό .. είναι χειρότερο.....
Σημασία έχει ο τρόπος που θα πεις κάτι σε κάποιον...κι όσο κι αν φαίνομαι διπλωμάτης η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχω εφαρμόσει το.....καλύτερα να πεις την αλήθεια κατάμουτρα παρά να απαντήσεις με τσιριμόνιες....κι άλλες φορές ας σωπάσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι θεμα θαρρους μονο
ειναι θεμα χαρακτηρα

προσωπικα δεν μπορω να μην πω τη γνωμη μου,,ουτε μπορω να την αλλαξω χωρις λογικο λογο..

οποτε τα πραγματα ειναι καθαρα..

συνηθως ετσι με το φοβο των λογων να πουνε τη γνωμη τους εναντι των πολλων..
καταληγουμε με πολλα στραβα στην κοινωνια,,αφου ελαχιστοι τολμουν να μιλησουν ειλικρινα λεγοντας τι πιστευουν,,και ετσι δημιουργειται μια πολιτικως ορθη θεση,που ενω πιστευουν ισως πραγματικα ελαχιστοι ολοι τυπικα τη δεχονται

αυτο ειναι ιδιαιτερα φανερο στον χωρο της τηλορασης μιντια κλπ
οπου ολοι λενε καλα λογια για ολους και απο πισω πεφτουνε καντηλια και φτυαρισματα..

ποτε δεν εχω δει πχ να λεει καποιος καλεσμενος,"ο ταδε τραγουδιστης "δεν μου αρεσει γιαυτον τον λογο πχ
ποτέ,
και αν ξεφυγεις πολυ βαρανε και ενα διαλειμμα και τελειωσε..

δεν ειναι περιεργο που εχει καταργηθει πχ η ζωντανη επικοινωνια τηλεθεατων με τις εκπομπες?μονο γραπτα οπου λενε οτι θελουνε..


και τελικως καταληγουμε σε δικτατορια του πολιτικως ορθου..

θα μπορουσε να γινει μεγαλυτερο το θεμα για το αν εχουμε το θαρρος της γνωμης μας σαν κοινωνια..και που παει αυτο,,αν κανενας τελικα δεν τολμαει να πει οτι ο βασιλιας ειναι γυμνος.;)
εκτος απο μικρο και τρελο που λεει την αληθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
θα πω αυτο που πιστευω.
δεν προκειται για αρχη να το πω αγενως σαν αγριος ουτε θα το καλοπισω ωστε να μην το αναγνωριζω ουτε εγω.
θα σιωπησω εαν δω οτι δεν εδιναν ουτε ποτε θα δωσουν δεκαρα για την γνωμη του αλλου και δω το γνωστο βλεμμα:'τωρα αυτη γιατι μιλαει; '
τοτε απλως θα πω 'excuse me' και θα παω σε αλλη παραλια .
εξαρταται πολυ απο την παρεα κατα την γνωμη μου οχι τοσο για το θαρρος που θα εχω για να μιλησω (και να εχω κατι να πω) οσο για τον τροπο με τον οποιο θα το πω.χχχχχμμμμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eξαρτάται από την παρέα. Με κοντινούς φίλους είμαι πολύ άνετη και αυθόρμητη, χωρίς να περιορίζω το τι θα πω και πως θα το πω. Με άτομα που δεν γνωρίζω καλά, αλλά είναι ας πούμε φίλοι του boyfriend, είμαι πιό επιφυλακτική στο πως θα εκφραστώ, αλλά το περιεχόμενο στην ουσία παραμένει. Τώρα με άτομα που δεν ξέρω (και δεν ενδιαφέρομαι να γνωρίσω, αλλά για κάποιον λόγο βρεθήκαμε στο ίδιο μέρος και πιάσαμε την κουβέντα) είμαι ο,τι μου κατέβει. Συνήθως κόβω τον άλλο τι χαρακτήρας είναι και μετά υποδύομαι κάποια που είναι το ακριβώς αντίθετο για να σπάσω πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δυστηχως την λεω χωρις δευτερη σκεψη.Και λεω δυστηχως γιατι μετα παντα καταληγω να βγαινω ο παρανοικος της παρεας,να νευριαζω και εγω και οι αλλοι και να φανατιζομαστε και να κολλαμε.

Οποτε απο εδω και περα το βουλωνω και αστους στον κοσμο τους να λενε τα δικα τους

Υ.Σ.Το παραπανω οσον αφορα σοβαρα θεματα,πολιτικη,συμπεριφορες κτλ.Οχι για εναν καφε πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε φοβάμαι, ούτε φοβηθηκα ποτέ να πώ την άποψή μου για το ο,τιδήποτε είτε να αρνηθώ ή να δεχτώ κάτι που θέλω ή δε θέλω αντίστοιχα. Κι αυτό είναι μέρος της προσωπικότητάς μου, σύστημα που δεν αλλάζει. Εχω όμως αλλάξει τον τρόπο, αναλόγως το άτομο που έχω απέναντί μου. Κι αυτό είναι μέρος της συμπεριφοράς μου, σύστημα που διαμορφώνεται με την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνήθως κόβω τον άλλο τι χαρακτήρας είναι και μετά υποδύομαι κάποια που είναι το ακριβώς αντίθετο για να σπάσω πλάκα.

καλοοοοοοοοο..:P:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ngel

Νεοφερμένος

Η @ngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πάντα να έχεις το θάρρος της γνώμης σου άλλα όχι το θράσος να την επιβάλλεις με τρόπο αυταρχικό ή προσβλητικό ενίοτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Προσπαθώ να εκφράσω τη γνώμη μου, χωρίς να παρεξηγηθώ ή να παρεξηγήσω κάποιον...Φυσικά δεν το καταφέρνω πάντα, αλλά με επιχειρήματα και συζήτηση σώζω την κατάσταση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάτε από το βαθμό οικιότητας. Σε μια παρέα που τους ξέρω χρόνια και γνωρίζω πως δε θα υπάρξουν παρεξιγήσεις έχω το θάρρος να πω οτιδήποτε. Σε μια καινούργια παρέα όμως πρώτα κόβω χαρακτήρες και μετά μιλάω. Δε θα ξεκινήσω πχ μια πολιτική συζήτηση με άγνωστα άτομα σε μια παρέα γιατί δε μαρέσουν οι εντάσεις για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εξαρτάτε από το βαθμό οικιότητας. Σε μια παρέα που τους ξέρω χρόνια και γνωρίζω πως δε θα υπάρξουν παρεξιγήσεις έχω το θάρρος να πω οτιδήποτε. Σε μια καινούργια παρέα όμως πρώτα κόβω χαρακτήρες και μετά μιλάω. Δε θα ξεκινήσω πχ μια πολιτική συζήτηση με άγνωστα άτομα σε μια παρέα γιατί δε μαρέσουν οι εντάσεις για το τίποτα.

εισαι σιγουρος; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
ε καλά για σένα επιβάλεται μια εξαίρεση :D

παμε με ποδηλατα στη γαλλια να το συζητησουμε :p
(ας σβηστει το οφτοπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παντα λεω την γνωμη μου ειτε ειναι αρεστη ειτε οχι απλα θα το κανω με τροπο τετοιο ωστε να μην στεναχωρησω καποιον ή να τον φερω σε δυσκολη θεση.Δεν θα την επιβαλλω ουτε ομως κ θα με ενδιαφερει αν καποιοι ή κανεις δεν συμφωνησει μαζι μου.
Σε θεματα ομως που δεν εχω γνωση απλα θα ακουω τους συνομιλητες μου κ στο τελος θα πω την γνωμη μου αν μου ζητηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εξαρτάτε από το βαθμό οικιότητας. Σε μια παρέα που τους ξέρω χρόνια και γνωρίζω πως δε θα υπάρξουν παρεξιγήσεις έχω το θάρρος να πω οτιδήποτε. Σε μια καινούργια παρέα όμως πρώτα κόβω χαρακτήρες και μετά μιλάω. Δε θα ξεκινήσω πχ μια πολιτική συζήτηση με άγνωστα άτομα σε μια παρέα γιατί δε μαρέσουν οι εντάσεις για το τίποτα.

...έρχονται όμως κάποιες φορές, που ακόμα και σε μια παρέα που δεν γνωρίζουμε και τόσο καλά, μπαίνουν ζητήματα που για εμάς αποτελούν θέματα αρχής.

Το λέω αυτό γιατί γενικά συμφωνώ με τον Ξεχασμένο, υπάρχουν όντως παρέες, ατμόσφαιρες, που δεν αξίζει να μπει κάποιος σε διάλογο που μπορεί να οδηγήσει και σε διαφωνίες, άλλωστε υπάρχουν ζητήματα (τα περισσότερα στην περίπτωση μου) που κι εγώ δεν αποζητώ να πείσω τον άλλο, έχω την άποψη μου, την επιχειρηματολογία μου και αν κάποιος συμφωνήσει, καλοδεχούμενο, αν διαφωνήσει, θα τον ακούσω μόνο αν έχει να προσφέρει δικά του επιχειρήματα. Ή δεν θα μιλήσω καθόλου, όταν βλέπω πως μπορεί να ξεκινήσει μια ένταση που δεν θα βοηθήσει κανέναν.

Επανέρχομαι όμως, όταν έστω σε μια παρέα που δεν γνωριζόμαστε καλά μπει στη συζήτηση ένα θέμα για το οποίο έχουμε απόλυτη άποψη, επειδή είναι μείζονος σημασίας για μας, τί κάνουμε?
Έχω την εντύπωση ότι εγώ τουλάχιστον θα εκφραζόμουν, με προσοχή και ηπιότητα πάντα, αλλά και με όσο απόλυτο τρόπο χρειάζεται για να υποστηρίξω μια άποψη που θα θεωρούσα ότι οφείλω να υπερασπιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εννοειται πως θα πω την γνωμη μου!Με καλους φιλους θα την πω πιο ελευθερα,πιο ωμα.Σε μια καινουρια παρεα θα εχω κι εκει το θαρρος απλα θα προσπαθησω να το πω πιο εκλεπτυυσμενα ,και θα προσπαθησω να μην ειμαι τοσο αδιαλλακτη σε οτι πω.Γενικα εχω μαθει να εκφραζω την πραγματικη μου γνωμη να μην δισταζω να μιλησω και να ειμαι μεχρι ενος σημειου και λιγο θρασυς.Απλα καποιες φορες προσπαθω να μην θιγω καποια θεματα που γνωριζω οτι με τις αποψεις μου θα ερθω σε αντιπαραθεση με τους φίλους μου ή οταν τιθονται να τα αποφευγω.Δεν είναι οτι δεν εχω θαρρος απλα τοχω συζητησει παρα πολλες φορες και εχουμε εκνευριστει παρα πολλες ορες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top