Πόσο καλή σύνδεση internet έχετε (σταθερή);

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.
ε καλα να παθεις ,,, αντε ξηλώσου..παει το συνολακι.
αν ειξερα που εχουν βαλει το δικο μου που ηταν σουπερ και δεν το εχουν πεταξει θα στο εστελνα φρι.
Φρι θα μ στειλουν ενα ιδιο 😂🤣 θα τους δωσω αυτο και θα μ δωσουν καινουργιο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,609 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,609 μηνύματα.
Χαχα κατι τετοιο. Στην θεσσαλονικη τι ιντερνετ αξιζει να βαλω? Κοσμοτε ή βονταφον
φοιτητης χωρις ιντερνετ ειναι τυφλος φοιτητης.
Νοβα
τηλεφωνο
ιντερνετ 50
απεριοριστα σταθερα
150 λεπτα κινητα
20E το μηνα και 3 παγια δωρο
μπαινει σε 20 μερες απο αιτηση

βονταφον
τηλεφωνο
ιντερνετ 50
απεριοριστα σταθερα
360 λεπτα κινητα
23E το μηνα
μπαινει σε 20 μερες απο αιτηση

Τους αλλους αστους
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Αν ενώ έχει πρόβλημα μπορείς να μπεις στη σελίδα του ρούτερ (192.168.1.1 ή κάτι τέτοιο) σημαίνει ότι δεν φταίει το wifi.

Από τη Cosmote είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μου φτιάξανε το πρόβλημα χωρίς πολλά πολλά. Βάλε το νέο ρουτερ, παρακολούθα τη γραμμη και δήλωσε βλάβη.

O καλύτερος πάροχος είναι αυτός που έχει καμπίνα και δίκτυο κοντά σου: https://fttxgr.eu/map.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.
Αν ενώ έχει πρόβλημα μπορείς να μπεις στη σελίδα του ρούτερ (192.168.1.1 ή κάτι τέτοιο) σημαίνει ότι δεν φταίει το wifi.

Από τη Cosmote είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μου φτιάξανε το πρόβλημα χωρίς πολλά πολλά. Βάλε το νέο ρουτερ, παρακολούθα τη γραμμη και δήλωσε βλάβη.

O καλύτερος πάροχος είναι αυτός που έχει καμπίνα και δίκτυο κοντά σου: https://fttxgr.eu/map.
Οχι ενω εχει προβλημα δεν μπαινει στην σελιδα, στο 1ο σκριν που φαινεται πανω οτι δεν εχω ιντερνετ εγινε αφου ειχα μπει. Θα δειξει με το νεο ρουτερ ευχομαι να φτιαξει
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Οχι ενω εχει προβλημα δεν μπαινει στην σελιδα, στο 1ο σκριν που φαινεται πανω οτι δεν εχω ιντερνετ εγινε αφου ειχα μπει. Θα δειξει με το νεο ρουτερ ευχομαι να φτιαξει
Δοκίμασες να κλείσεις το wifi (5Ghz) από τις ρυθμίσεις. Αφησε μόνο το 2.4.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Σήμερα αλλάξαμε παρόχο και βάλαμε cosmote 100αρας, πριν είχαμε Vodafone 100αρας αλλά τελευταία έκανε κάθε βράδυ αποσυνδέσεις για 3-4 λεπτά και έγινε σπαστικό. Επίσης η πραγματική ταχύτητα ήταν 43-45 mbps download kai 10 mbps upload, έπαιρνε από το δίκτυο του ΟΤΕ η γραμμή.
Ο τεχνικός ήρθε σήμερα και μας είπε ότι δεν υπάρχει πραγματικό 100 mbps download στο χωριό και ότι τώρα πιάνω 40-42 mbps και μας πρότεινε να μας υποβιβάσει στα 50 mbps για να μην πληρώνουμε το πακέτο 100αρας αλλά πιάνουμε 10 mbps upload... Αν μας υποβιβάσει θα πιάνουμε 5 mbps upload. Για τώρα ελπίζω να μην υπάρξουν καθημερινές αποσυνδέσεις γιατί εκείνη τη ώρα που αποσυνδέεται το ιντερνετ παίζω videogames :upside:

Εσείς τι ταχύτητα πιάνετε και τι πακέτο πληρώνετε;

internet cosm 1.png
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,305 μηνύματα.
Σήμερα αλλάξαμε παρόχο και βάλαμε cosmote 100αρας, πριν είχαμε Vodafone 100αρας αλλά τελευταία έκανε κάθε βράδυ αποσυνδέσεις για 3-4 λεπτά και έγινε σπαστικό. Επίσης η πραγματική ταχύτητα ήταν 43-45 mbps download kai 10 mbps upload, έπαιρνε από το δίκτυο του ΟΤΕ η γραμμή.
Ο τεχνικός ήρθε σήμερα και μας είπε ότι δεν υπάρχει πραγματικό 100 mbps download στο χωριό και ότι τώρα πιάνω 40-42 mbps και μας πρότεινε να μας υποβιβάσει στα 50 mbps για να μην πληρώνουμε το πακέτο 100αρας αλλά πιάνουμε 10 mbps upload... Αν μας υποβιβάσει θα πιάνουμε 5 mbps upload. Για τώρα ελπίζω να μην υπάρξουν καθημερινές αποσυνδέσεις γιατί εκείνη τη ώρα που αποσυνδέεται το ιντερνετ παίζω videogames :upside:

Εσείς τι ταχύτητα πιάνετε και τι πακέτο πληρώνετε;

View attachment 123605
Προφανώς απέχεις τουλάχιστον 1 χιλιόμετρο για να πιάνεις 50mbps σε VDSL2 γραμμή. Οπότε όντως σε συμφέρει στην υποβιβάσουν γιατί πληρώνεις άδικα για κάτι που δεν μπορείς να έχεις.

Το upload γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ωστόσο ; Επίσης επισήμανε τους αυτό με τις διακοπές γιατί είναι ανεξάρτητο του τι πιάνεις. Κάνε και μια επανεκκίνηση του ρούτερ γιατί θα στο πουν και οι ίδιοι , μέχρι να βάλουν τεχνικό να το κοιτάξει.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Προφανώς απέχεις τουλάχιστον 1 χιλιόμετρο για να πιάνεις 50mbps σε VDSL2 γραμμή. Οπότε όντως σε συμφέρει στην υποβιβάσουν γιατί πληρώνεις άδικα για κάτι που δεν μπορείς να έχεις.

Το upload γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ωστόσο ; Επίσης επισήμανε τους αυτό με τις διακοπές γιατί είναι ανεξάρτητο του τι πιάνεις. Κάνε και μια επανεκκίνηση του ρούτερ γιατί θα στο πουν και οι ίδιοι , μέχρι να βάλουν τεχνικό να το κοιτάξει.
Το ιντερνέτ είναι των γονιών μου στο χωριό και δεν κάθομαι πολύ καιρό στο σπίτι οπότε και 5 mbps upload να είναι δεν έχω θέμα να το υποβιβάσουν σε 50αρα για να μην πληρώνουν τζάμπα. To επισήμανα στο τεχνικό που ήρθε σήμερα για τις αποσύνδεσεις και αν υποβιβαστούμε σε 50αρα ίσως να μην κάνει αποσυνδέσεις. Η μητέρα μου σε λίγο θα πάει Γερμανό να ζητήσει υποβάθμιση.

Στη Αθήνα πάντως είμαι πολύ ικανοποιήμενος με το ιντερνετ, πληρώνω για 50αρα και πιάνω 50/5 πραγματικές ταχύτητες.
Πάντως έχουμε 2023 και είναι λίγο αστείο που η οπτική ίνα της cosmote δεν δίνει ίδιες ταχύτητες download και upload δηλαδή είναι σε φάση 100/10, 200/20 ενώ το inalan δίνει 100/100, 200/200 σε πιο φθηνή τιμή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,305 μηνύματα.
Το ιντερνέτ είναι των γονιών μου στο χωριό και δεν κάθομαι πολύ καιρό στο σπίτι οπότε και 5 mbps upload να είναι δεν έχω θέμα να το υποβιβάσουν σε 50αρα για να μην πληρώνουν τζάμπα. To επισήμανα στο τεχνικό που ήρθε σήμερα για τις αποσύνδεσεις και αν υποβιβαστούμε σε 50αρα ίσως να μην κάνει αποσυνδέσεις. Η μητέρα μου σε λίγο θα πάει Γερμανό να ζητήσει υποβάθμιση.
Γενικά για χωριό ακόμα και τα 50 που πιάνεις δεν είναι μικρή υπόθεση εαν σκεφτείς πως ήταν παλιότερα. Αλλά ναι , είναι κρίμα να πληρώνετε άδικα για υπηρεσίες που δεν σας παρέχονται. Ελπίζω οι αποσυνδέσεις να φτιάξουν αλλά πρόσεχε το και εσύ. Είχα παρόμοια θέματα στο παρελθόν και ουκ ολίγες φορές τους ενημέρωνα και λέγανε οτι το φτιάξανε ενώ στην ουσία δεν είχαν φτιάξει τίποτα(
Στη Αθήνα πάντως είμαι πολύ ικανοποιήμενος με το ιντερνετ, πληρώνω για 50αρα και πιάνω 50/5 πραγματικές ταχύτητες.
Πάντως έχουμε 2023 και είναι λίγο αστείο που η οπτική ίνα της cosmote δεν δίνει ίδιες ταχύτητες download και upload δηλαδή είναι σε φάση 100/10, 200/20 ενώ το inalan δίνει 100/100, 200/200 σε πιο φθηνή τιμή.
Στα 100mpbs συνήθως σου φέρνουν χαλκό, όχι οπτική ίνα. Και επειδή ο χαλκός έχει περιορισμούς, υπάρχει trade-off, και προτιμούν να σου δώσουν περισσότερο download παρά upload. Στην οπτική ίνα σου δίνουν ένα προς ένα επειδή δεν έχεις τέτοιους περιορισμούς σε αυτό το μέσο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Σήμερα αλλάξαμε παρόχο και βάλαμε cosmote 100αρας, πριν είχαμε Vodafone 100αρας αλλά τελευταία έκανε κάθε βράδυ αποσυνδέσεις για 3-4 λεπτά και έγινε σπαστικό. Επίσης η πραγματική ταχύτητα ήταν 43-45 mbps download kai 10 mbps upload, έπαιρνε από το δίκτυο του ΟΤΕ η γραμμή.
Ο τεχνικός ήρθε σήμερα και μας είπε ότι δεν υπάρχει πραγματικό 100 mbps download στο χωριό και ότι τώρα πιάνω 40-42 mbps και μας πρότεινε να μας υποβιβάσει στα 50 mbps για να μην πληρώνουμε το πακέτο 100αρας αλλά πιάνουμε 10 mbps upload... Αν μας υποβιβάσει θα πιάνουμε 5 mbps upload. Για τώρα ελπίζω να μην υπάρξουν καθημερινές αποσυνδέσεις γιατί εκείνη τη ώρα που αποσυνδέεται το ιντερνετ παίζω videogames :upside:

Εσείς τι ταχύτητα πιάνετε και τι πακέτο πληρώνετε;

View attachment 123605
=
3231313131.png

Τι router σας έδωσαν;
Έχει πουθενά στα στατιστικά της σύνδεσης Noise και line attenuation;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-10-10, 9.32.55 μμ.png

Χορηγεία του γείτονα :hehe:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,609 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κοντοζυγώνουν οι μέρες για να φύγει η ρήτρα και να πάω cosmote.

Τον τελευταίο χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα με τη nova, αλλά υπήρχαν μπόλικα τον προηγούμενο κι έμαθα με το δύσκολο τρόπο πόσο δε βολεύει να είσαι στην εταιρεία Χ ενώ οι καμπίνες είναι της εταιρείας Y.

Μόνο η Ευρωλίγκα και το Wimbledon θα μου λείψει. :/:
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Κοντοζυγώνουν οι μέρες για να φύγει η ρήτρα και να πάω cosmote.

Τον τελευταίο ~χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα με τη nova, αλλά υπήρχαν μπόλικα τον προηγούμενο κι έμαθα με το δύσκολο τρόπο πόσο δε βολεύει να είσαι στην εταιρεία Χ ενώ οι καμπίνες είναι της εταιρείας Y.

Μόνο η Ευρωλίγκα και το Wimbledon θα μου λείψει. :/:
όπου και να πας το ίδιο είναι αν δεν έχεις υποδομές απλά θα αλλάζεις κάθε 2 χρόνια εταιρία
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
100αρα οπτική ίνα cosmote με απεριόριστα σταθερά και κινητά στα 28,90€ το μήνα.
Πιάνει περίπου 101Mbps download και 11Mbps upload.
20231010_234035.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top