Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
κατι που θα πρεπει να ξερουν ολοι οι ''ημιμα8εις'' που το χρησιμοποιουν ως επιχειρημα...Οι σκυλοι ..ΠΟΤΕΕΕ μα ΠΟΤΕΕΕ δεν αφηνουν κανενα προϊον του μεταβολισμου τους μεσα στο νερο... ρωτησετε κτηνιατρους...! μαλλον θα πρεπει να σας τρομαζει περισσοτερο το να κολυμπατε διπλα σε ανθρωπους-ζωα παρα σε ζωα σκετα... τελος για να αποφευγονται οι τσακωμοι... οντως καλυτερα οι ανθρωποι να πηγαινουν τα ζωακια τους στις πιο ερημικες παραλιες! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στην θάλασσα;

Περισσότερο με ενοχλούν τα δίποδα εντός και εκτός θάλασσας,παρά τα σκυλιά(γάτα μέχρι τώρα δεν έτυχε να δώ σε παραλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ο σκύλος όταν θέλει να κατουρήσει πηγαίνει σε θάμνο.
Εσύ φίλε μου που με το που μπεις στην θάλασσα κατουράς-διακριτικά πάντα μην τυχόν και έχει κανέναν δίπλα και αναρωτηθεί γιατί ζεστάθηκε το νερό ξαφνικά- να σου απαγορεύσουν την κυκλοφορία σε θάλασσες και ακτές;:hmm:

*Το β'ενικό πρόσωπο δεν αναφέρεται σε κάποιον συγκεκριμένα,γενικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι μια χαρά είναι τα κατοικίδια δεν ενοχλούν καθόλου. Θυμάμαι κάποτε έπαιζα με ένα χάσκει στην παραλία, πολύ φάτσα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
τα μικρα κατοικιδια οπως σκυλια στη θαλασσα ναι καμια αντιρρηση...αλλα εμενα μ τυχε ενας τυπας να βαζει 2 αλογα μες στη θαλασσα ενω ειχε πολυ κοσμο...μμμ αυτο ομολογω πως μου κακοφανηκε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Oι ανθρωποι που ενοχλουνται με τα κατοικιδια με ενοχλουν στη θαλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα ζωάκια αλλά με ενοχλούν όταν τα βλέπω στα παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν με ενοχλουν καθολου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα ζωάκια αλλά με ενοχλούν όταν τα βλέπω στα παραλία.

Kαι ο κάθε μπίχλας που έχει να κάνει μπάνιο απο την εποχή του Νώε και θυμάται να έρθει να πλυθεί στη θάλασσα δεν σε εννοχλεί?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kαι ο κάθε μπίχλας που έχει να κάνει μπάνιο απο την εποχή του Νώε και θυμάται να έρθει να πλυθεί στη θάλασσα δεν σε εννοχλεί?:hmm:
όχι γιατί ειναι το ίδιος είδος με μένα και επίσης τα σκυλιά τα μεγάλα τα φοβάμαι μη με δαγκώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν με ενοχλουν καθολου, σιχαινομαι πιο πολυ τον καθε μπιχλα που παραταει τα σκουπιδια του δεξια και αριστερα και μπαινει στη θαλασσα δηθεν ταχα για να δροσιστει και κατουραει αβερτα κουβερτα παρα τα σκυλια!
Εκτος αυτου τα σκυλια, δεν μπορουν να κατουρησουν μεσα στο νερο, σε αντιθεση με τους πεντακαθαρους ανθρωπους! Ελπιζω καποια στιγμη να αλλαξει η νομοθεσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Και η θάλασσα δεν έχει μέσα ψάρια, ζώα δηλαδή ;
Ποιο πολύ ρυπαίνει ο άνθρωπος την θάλασσα, παρά τα ζωάκια, που δεν κατουρούν όπως αρκετοί άνθρωποι μέσα, ούτε ρυπαίνουν πετώντας τα σκουπίδια μέσα.
Θα συνιστούσα, όσοι έχετε ζώα να τα προστατεύετε από την θάλασσα και τους ανθρώπους, γιατί το πιο βρώμικο ζώο είναι ο άνθρωπος που την ρυπαίνει παρά τα καθαρά ζωάκια, που κινδυνεύουν από τους ανθρώπους... γι αυτό τον λόγο και μόνο δεν θα ήθελα ζώα μέσα στην θάλασσα, γιατί κινδυνεύουν τα κακόμοιρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
όχι γιατί ειναι το ίδιος είδος με μένα και επίσης τα σκυλιά τα μεγάλα τα φοβάμαι μη με δαγκώσουν.

Αυτό το είδος να φοβάσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εκτος αυτου τα σκυλια, δεν μπορουν να κατουρησουν μεσα στο νερο

Μπορούν όμως να κατουρίσουν μόλις βγουν από το νερό, ακριβώς στην ακρογιαλιά, κάτι που διαπίστωσα φέτος :sick:
Και ο ιδιοκτήτης γελούσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορούν όμως να κατουρίσουν μόλις βγουν από το νερό, ακριβώς στην ακρογιαλιά, κάτι που διαπίστωσα φέτος :sick:
Και ο ιδιοκτήτης γελούσε...
ο κάθε ιδιοκτήτης θα πρέπει να φέρει φτιαράκι και σκούπα και να καθαρίζει τις ακαθαρσίες του ζώου του.
όσο αφορά το κατουρημα μέσα στην θάλασσα δε με ενοχλεί καθόλου ούτε στα ζώα ούτε στους ανθρώπους για άλλα φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Σας ενοχλουν τα σκυλια στην παραλια; :knife: Σορυ αλλα δεν εχω δει ποτε σκυλι να καπνιζει και να πεταει τα αποτσιγαρα του στις ακτες, δεν εχω δει ποτε σκυλι να τρωει και να πεταει χαρτια και υπολλειματα τροφης, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πινει αναψυκτικα και μπυρες και να πεταει τα κουτακια εκει, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πεταει μπατονετες(ναι ακομη και αυτο το εχω δει!!) και δεν εχω δει ποτε σκυλι να κατουραει μεσα στη θαλασσα! Αν καποιος απο εσας, εχει δει ποτε τετοιο περιστατικο, ενημερωστε και εμας τους υπολοιπους! Τα σκυλια ΔΕΝ μπορουν να κατουρησουν μεσα στη θαλασσα, και για οσους λενε οτι κατουρανε απέξω, ας αναρωτηθουν ποσο νερο εχουν πιει απο τη θαλασσα που κατουρανε τοσα εκατομμυρια ανθρωποι και που εχει δισεκατομμύρια κολοβάκιλλους ανά λίτρο, εξαιτιας των ανθρωπων!
Οσον αφορα τον εχινοκοκκο, που πολλοι ανησυχουν οτι τα σκυλια μεταφερουν, εχουμε και λεμε:
Ο εχινοκοκκος μεταφερεται μονο μεσω των κοπρανων των ζωων, το σκυλι δεν μπορει ουτε να κατουρησει, ουτε να βγαλει κοπρανα(τα λεω και κομψα) μεσα στο νερο. Αλλα εστω οτι κατα καποιο μαγικο τροπο ο εχινοκοκκος βγαινει απο το εντερο του σκυλιου στο νερο, το θαλασσινο νερο ειναι δηλητηριο για τον εχινοκοκκο, τον καταστρεφει αμεσως. Εστω οτι επιβιωνει και στο θαλασσινο νερο, ΔΕΝ μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο, εκτος απο ενα συγκεκριμενο ειδος εχινοκκου που υπαρχει στα νερα του αμαζονιου. Οποτε αφηστε τα σκυλια να κανουν τα μπανια τους το καλοκαιρακι, η θαλασσα δεν ειναι ιδιοκτησια σας, και κρατηστε τις προφυλαξεις και τα παραπονα σας για οταν θα πατε για μπανιο στον αμαζονιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σας ενοχλουν τα σκυλια στην παραλια; :knife: Σορυ αλλα δεν εχω δει ποτε σκυλι να καπνιζει και να πεταει τα αποτσιγαρα του στις ακτες, δεν εχω δει ποτε σκυλι να τρωει και να πεταει χαρτια και υπολλειματα τροφης, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πινει αναψυκτικα και μπυρες και να πεταει τα κουτακια εκει, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πεταει μπατονετες(ναι ακομη και αυτο το εχω δει!!) και δεν εχω δει ποτε σκυλι να κατουραει μεσα στη θαλασσα! Αν καποιος απο εσας, εχει δει ποτε τετοιο περιστατικο, ενημερωστε και εμας τους υπολοιπους! Τα σκυλια ΔΕΝ μπορουν να κατουρησουν μεσα στη θαλασσα, και για οσους λενε οτι κατουρανε απέξω, ας αναρωτηθουν ποσο νερο εχουν πιει απο τη θαλασσα που κατουρανε τοσα εκατομμυρια ανθρωποι και που εχει δισεκατομμύρια κολοβάκιλλους ανά λίτρο, εξαιτιας των ανθρωπων!
Οσον αφορα τον εχινοκοκκο, που πολλοι ανησυχουν οτι τα σκυλια μεταφερουν, εχουμε και λεμε:
Ο εχινοκοκκος μεταφερεται μονο μεσω των κοπρανων των ζωων, το σκυλι δεν μπορει ουτε να κατουρησει, ουτε να βγαλει κοπρανα(τα λεω και κομψα) μεσα στο νερο. Αλλα εστω οτι κατα καποιο μαγικο τροπο ο εχινοκοκκος βγαινει απο το εντερο του σκυλιου στο νερο, το θαλασσινο νερο ειναι δηλητηριο για τον εχινοκοκκο, τον καταστρεφει αμεσως. Εστω οτι επιβιωνει και στο θαλασσινο νερο, ΔΕΝ μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο, εκτος απο ενα συγκεκριμενο ειδος εχινοκκου που υπαρχει στα νερα του αμαζονιου. Οποτε αφηστε τα σκυλια να κανουν τα μπανια τους το καλοκαιρακι, η θαλασσα δεν ειναι ιδιοκτησια σας, και κρατηστε τις προφυλαξεις και τα παραπονα σας για οταν θα πατε για μπανιο στον αμαζονιο. :P
https://www.mpetskas.gr/2012/07/blog-post_1781.html
είπα πως δεν έχω πρόβλημα με το κατούρημα (η θάλασσα έχει καλο αυτοκαθαρισμό) συνεπώς το δημοσιογραφικό επιχειρημα οι σκύλοι ποτέ δε κατουράνε μέσα στην θάλασσα μου φαίνεται μη ουσιώδες.

όσο για το εχινόκοκκο δε θα χα πρόβλημα να κάνει την αναγκη του μέσα στο νερό. Δυστυχώς όμως την κάνουν έξω... στην αμουδιά που τα παιδάκια παιζουν με τα κουβαδάκια και μετά πιπιλάνε το δάχτυλο τους. Επίσης κανένας δεν αποκλύει οτι το τρίχωμα του σκυλακίου δεν έχει μολυνθεί και μεταφέρει αυγά.
Αυτή η μόλυνση αν θα γίνει θα γίνει πολύ σπάνια αλλά μπορέι να γίνει και εφόσον γίνει αδύνατο να αποδειχθεί ότι υπαίτιος ήταν ένας σκύλος που έκανε την βόλτα στου στην θάλασσα εκεινο το καλοκαίρι.

https://www.eproini.gr/index.php/ell...despotos-skylos-epitethike-kai-dagkose-4xrono

Όσο αφορά τις ασθένειες φυσικά ένα σκυλί αδέσποτο ή ένα που δε κάνει σωστή αποπαρασίτωση (όχι που αυτά που κάνουν είναι 100% καθαρά αλλά όκ) είναι εστία μικροβίων αλλά αυτό είναι θέμα ιδιοκτητών συνήθως .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

annaGary

Νεοφερμένος

Η annaGary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα σκυλιά καθαρίζουν τις αμμουδιές από τους γλάρους και τα επικίνδυνα βακτήρια

Η θέα ενός σκύλου στην παραλία ενοχλεί κάποιους λουόμενους, ειδικά στην Ελλάδα. Σύμφωνα όμως με τους επιστήμονες, θα έπρεπε να τους χαροποιεί καθώς τα τετράποδα την κρατούν καθαρή από επικίνδυνα βακτήρια.
Οχι μόνο δεν βλάπτουν κανέναν τα σκυλιά που είναι εμβολιασμένα και συμπεριφέρονται σωστά στην παραλία, αλλά τώρα οι επιστήμονες τα χρησιμοποιούν για να απομακρύνουν από την αμμουδιά τα παθογόνα βακτήρια, όπως αυτό της Εσερίχια κόλι (E. coli) και του εντερόκοκκου.
Πώς γίνεται αυτό; Οι γλάροι τρέφονται με σκουπίδια από τις χωματερές και ακολούθως αφοδεύουν στην άμμο και στο νερό της παραλίας, αποτελώντας έναν από τους πιο επικίνδυνους εχθρούς της υγείας του ανθρώπου. Ετσι, επιστήμονες από τις ΗΠΑ αποφάσισαν να καθαρίσουν τις παραλίες με τον πιο δυνατό εχθρό των πουλιών, ο οποίος μόνο τα απομακρύνει και δεν τα βλάπτει: τα σκυλιά.
Οι επιστήμονες από το Τσάπελ Χιλ της Βόρειας Καρολίνας συνέλεξαν δείγμα νερού από την παραλία τις πρώτες 11 μέρες του Αυγούστου για να μάθουν τη σύσταση της μικροβιακής αποικίας στον χώρο.
Ακολούθως, έστειλαν τα σκυλιά τα οποία έτρεχαν στην παραλία και έδιωχναν τα πουλιά. Η διαδικασία κράτησε ώς τις 27 Αυγούστου.
Οταν η ομάδα ανέλυσε ξανά την άμμο και το νερό, μέτρησε τις συγκεντρώσεις E. coli, εντερόκοκκου και άλλων παθογόνων μικροοργανισμών.
Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά καθώς σε μερικές ημέρες μόνο οι συγκεντρώσεις του E. coli είχαν μειωθεί κατά 29% και του εντερόκοκκου κατά 38% τόσο στην άμμο όσο και στο νερό της θάλασσας.
Η μελέτη παρουσιάστηκε στο επιστημονικό περιοδικό «Σάιενς».

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν με πειραζει καθολου,εξαλλου και το ζωντανο εχει δικαιωμα να παρει τον αερα του :P
Ομως ας μην κανει φασαρια και ας μην σηκωνει αμμο τρεχοντας πανω κατω
αλλα ουτε να ρθει σε αποσταση αναπνοης απο εκει που απολαμβανω εγω
το χωρο μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top