Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν σε ενοχλεί όμως ακόμα και η υποψία ότι οι λουόμενοι ουρούν στα νερά που κάνεις απλωτές; Το ίδιο δεν είναι; Επίσης, δεν υπάρχουν τόσα νοσήματα που μπορείς να κολλήσεις από σκύλο όσα από άνθρωπο, ακόμα και μες στο νερό. Από τη στιγμή που οι ιδιοκτήτες των κατοικιδίων τα έχουν υπό έλεγχο και δεν ενοχλούν τους υπόλοιπους, δεν καταλαβαίνω την υστερία περιορισμού τους σε κουτάκια-φορείς ενώ οι ιδιοκτήτες είναι στην παραλία. Αν μιλάμε για μικροβιοφοβία, τότε δεν θα 'πρεπε καν να ακουμπάμε την άμμο που βρίθει από αυτά τα μικρά τζιμιτζιρούλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δε θα βαλω στην ιδια μοιρα ανθρωπους και ζωα.

γενικα σιχαινομαι τα ζωακια και δε θα μπορουσα να χω ουτε για κατοικιδιο σκυλο ποσο μαλλον να κολυμπας στην ιδια θαλασσα που στα 5 μετρα κολυμπαει και ενα σκυλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν αιτιολογείς επαρκώς γιατί τα σιχαίνεσαι περισσότερο απ ότι τους ανθρώπους όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
γιατι δε τα βαζω στην ιδια μοιρα με τους ανθρωπους.
γιατι δε μαρεσουν τα ζωα, τοσο κακο ειναι?
πρεπει σολους να αρεσουν?

επισης αν και εσυ λογικα το κατεχεις περισσοτερο το θεμα, δε μπορω να πιστεψω οτι ο σκυλος φερει λιγοτερα μικροβια απο τον αθρωπο...
επισης δεν ειναι τυχαιο που ο νομος τα απογορευει σε οργανωμενες παραλιες.

ενδιαφερων εχει το παρακατω αρθρο ...αναφερομενο σε νομο του 1978


Nομοθεσία Aυστηροί περιορισμοί στα μπάνια των σκύλων Σύμφωνα με

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, «απαγορεύεται η κυκλοφορία

ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Kάθε

ιδιοκτήτης μικρού ζώου οφείλει να γνωρίζει τα δικαιώματα και τις

υποχρεώσεις του και να τηρεί τη νομοθεσία που προβλέπεται. Όσο για τις

ασάφειες που κρύβουν πολλές από τις σχετικές διατάξεις, μην επιχειρήσετε

να πάρετε το νόμο στα χέρια σας, γιατί ο νομοθέτης είναι απρόβλεπτος…

Tης Έλενας Mαθιοπούλου Mε αποζημίωση των υπολοίπων λουομένων σε

μια παραλία θα κινδυνεύει όποιος βάζει το σκύλο του στη θάλασσα για

κολύμπι ή τον αφήνει να περιφέρεται στην ακτή, παρά τις αντιρρήσεις που

προβάλλουν οι υπόλοιποι χρήστες της παραλίας. Aνατρέποντας αντίθετη

απόφαση του Mονομελούς Πρωτοδικείου, ο Άρειος Πάγος δέχτηκε

πρόσφατα αγωγή αποζημίωσης που υποβλήθηκε κατά της ιδιοκτήτριας ενός

σκύλου η οποία αγνόησε τις διαμαρτυρίες των άλλων λουομένων που

έγιναν για λόγους υγιεινής και επέμενε να κολυμπήσει μαζί με το σκύλο

της. Nομικές ασάφειες H απόφαση του Aρείου Πάγου βασίζεται σε

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, σύμφωνα με την

οποία «απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε

χώρους λουομένων». H εν λόγω απόφαση αφορά όλες τις ακτές -

οργανωμένες και μη- καθώς δεν γίνεται καμία διάκριση εν όψει του

γενικού σκοπού της προστασίας από ασθένειες που μεταδίδουν τα ζώα. Aπό

την άλλη μεριά, ο νόμος 3170 «Περί ζώων συντροφιάς και αδέσποτων

ζώων», επιτρέπει την παρουσία σκύλων σε δημόσιους χώρους, υπό κάποιες

προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα ότι οι σκύλοι θα πρέπει να είναι

δεμένοι και κοντά στο συνοδό τους κ.λπ. Aπό τη μεριά της Eλληνικής

Φιλοζωικής Eταιρείας αναζητούνται τρόποι με τους οποίους θα

προσβάλλουν τη συγκεκριμένη απόφαση, αλλά μέχρι τότε δεν είναι

καθόλου απίθανο να δεχτείτε τα «πυρά», αλλά και να είστε αναγκασμένοι

να σεβαστείτε τις διαμαρτυρίες των λουομένων, ακόμα και στην πιο

ερημική παραλία. Όσο κι αν ακούγεται σκληρό, παράλογο και ρατσιστικό,

φροντίστε να «συμμορφωθείτε» με το συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο

και μην προσπαθήσετε να πείσετε τον εξαγριωμένο παραθεριστή ότι

διατρέχουμε μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσουμε ασθένειες που

μεταδίδουν οι άνθρωποι και όχι τα ζώα. Kινδυνεύετε να τον εξαγριώσετε

περισσότερο και οι καλοκαιρινές σας διακοπές να σας στοιχίσουν πολύ

παραπάνω απʼ όσο έχετε προβλέψει. Πηγη Περιοδικό "Τα Σκυλιά μας και

εμείς"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι η εκάστοτε νομοθεσία και η εφαρμογή της όσο να καταλάβουμε για ποιους λόγους πραγματικά θεσπίστηκε. Δεν είναι θέμα αντίδρασης και ρατσισμού ούτε σνομπισμού και μικροβιοφοβίας τελικά. Αν δεν έψαχνες τον νόμο αυτόν και δεν ήξερες ότι υπήρχε, με ποια δικαιολογία άραγε θα προσπαθούσες να πέισεις κάποιον στην παραλία να απομακρύνει τον σκύλο του ; Και ναι, εαν κάποιος πραγματικά σιχαίνεται τα κατοικίδια, με την ίδια περίεργη αντίδραση θα έπρεπε να σιχαίνεται να κάθεται στο λεωφορείο, να ακουμπάει χερούλια από taxi, να κάνει χειραψίες και να κάθεται σε παγκάκια. Τα μικρόβια είναι καλόβολα πλασματάκια, κατοικούν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Λοιπόν τα σκυλιά έχουν τρίχες και τα τριχωτά όντα μαδάνε, δεν θέλω να κολυμπώ κόντα τους όταν παθαίνουν κάτι τέτοιο. Το ξέρω ότι οι άνθρωποι είναι πιο βρωμιάρηδες αλλά είναι μια ιδέα που δεν μπορώ να βγάλω από το κεφάλι μου

Εκτός από τα τετράποδα κατοικίδια όμως αντιπαθητικά είναι και τα δίποδα. Αυτά τα μικρά πλάσματα που κάνουν τρύπες παντού και πέφτω μέσα όταν περπατάω στην παραλία. Τα μεγάλα πλάσματα με το ντουκ ντουκ και τις εκνευριστικές ρακέτες που νομίζουν ότι είναι ο αγκάσι και πρέπει να κάνω κύκλο για να βγω (μιας που οι περισσότεροι είναι τόσο άσχετοι που θα φάω στο κεφάλι το μπαλάκι). Βλέπεις καίγονται τα πόδια τους και δεν πάνε πίσω-πίσω αλλά κάθονται μπροστά τρομάρα τους. Οι σιχαμένοι που βάζουν μισό κιλό αντηλιακό και μετά μπαίνουν μέσα. Οι γελοίοι που βάζουν δυνατά την μουσική λες και πρέπει εγώ να ακούω από την άλλη άκρη αυτά που ακούν (εξαιρούνται αυτοί που βάζουν τραγούδια που μου αρέσουν τότε χαίρομαι). Τέλος, οι ταβλάρχες που πήραν μετάθεση από τις καφετέριες και έφεραν την πιο σπαστική ασχολία τους στην παραλία (αυτούς πρέπει κάποιους να τους πυροβολήσει)

Γενικά τα κατοικίδια (στην παραλία) είναι από τα χειρότερα μου. Δεν σημαίνει ότι τα μισώ βέβαια απλώς θέλω να είμαστε μακριά και αγαπημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ε χιλια συγνωμη που δε μαρεσουν και σιχαινομαι τα ζωα!

δε θα το ξανακανω:redface::redface:

π.σ. στο λεωφορειο και στο ταχακι δεν εκθετομαι το ιδιο οπως στη παραλια που ειμαι με το μαγιο μου , ουτε επιπλεω παρεουλα με τα μικροβια.
επισης φροντιζω να πηγαινω σε οργανωμενες και καθαρες παραλιες και δε παραθεριζω στο παλαιο φαληρο που βρισκεις ολο το κακο συναπαντημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ορθόν φαντασμένε! Αλλά η φράση "δεν βάζω στην ίδια μοίρα ανθρώπους και ζώα" είναι αν μη τι άλλο αδικαιολόγητη από τη σκοπιά που εξετάζεται το συγκεκριμένο θέμα και δεδομένου της σιχαμάρας που μπορεί να αισθάνεται ο καθένας. Σεβαστή η άποψη της love_angel ότι τα σιχαίνεται περισσότερο από τους ανθρώπους, χωρίς επιχειρήματα δε. Και εγώ σιχαίνομαι να με ακουμπάνε ιδρωμένοι άνθρωποι στο λεωφορείο (αυτό βέβαια μπορεί να λέγεται και υστερία αλλά είναι άλλο θέμα :P) . Θόρυβο; Κάνουν και οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι στην παραλία, σου έρχονται ρακέτες στο κεφάλι, πατάς μάνω σε λιωμένες μπάλες από παγωτό, κολλάνε φύκια πάνω σου, κολυμπάς στη ζεστή μίξη ουρίας και αμμωνίας χίλιων δυο, κολλάς σταφυλόκοκο αν έχεις πληγή και μπει άμμος, ποντίκια, άστεγοι, σκουπίδια, γόπες από τσιγάρα, μισοφαγωμένα φαγητά και χυμένοι καφέδες, ξαπλώστρες τίγκα στους μύκητες και στα μικρόβια και χίλια δυο που αμελούμε βεβαίως βεβαίως (και εγώ) απολαμβάνοντας την παραλία. Άρα, γιατί τόση λύσσα στις ελληνικές πολυσύχναστες παραλίες δε για τα κατοικίδια; Λες και λύσαμε τα υπόλοιπα προβλήματα.

Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
ε χιλια συγνωμη που δε μαρεσουν και σιχαινομαι τα ζωα!

δε θα το ξανακανω:redface::redface:

π.σ. στο λεωφορειο και στο ταχακι δεν εκθετομαι το ιδιο οπως στη παραλια που ειμαι με το μαγιο μου , ουτε επιπλεω παρεουλα με τα μικροβια.
επισης φροντιζω να πηγαινω σε οργανωμενες και καθαρες παραλιες και δε παραθεριζω στο παλαιο φαληρο που βρισκεις ολο το κακο συναπαντημα.
Υποτιμάς τα μικροβιάκια Βίκυ, μα γιατί; Δεν τα ξεφορτώνεσαι εύκολα, αλλά μακάρι να ήταν αυτό το θέμα μας (θα μπορούσα να γράψω σελίδες γι αυτά) . Οργανωμένες παραλίες=πολύς κόσμος=δεν συνάδει με τον παράγοντα καθαριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οπως εχει χιλιοειπωθει, ο κοσμος αυτος ειναι πλασμενος για πολλα ειδη κ οχι μονο για το ανθρωπινο. Με αυτη τη λογικη οι παραλιες ανηκους σε ολους κ ο καθενας κανει οτι θελει αρκει να μην ενοχλει! αν εμενα ο σκυλος μου ειναι στην παραλια κ δεν ερθει διπλα σου-οπως δεν εχω λογο να'ρθω και γω για να μη σ'ενοχλησω-εχει καθε δικαιωμα να κολυμπησει, να περιφερεται κ να παιζει διπλα μου..Αν ο σκυλος μου ειναι ανεξελενκτος, ειμαι μ@λ@κας κ το κουβαδακι μου κ σ'αλλη παραλία..Αν ο σκυλος μου ειναι "κύριος" κ εσενα (τον καθενα εννοω, μην παρεξηγουμαστε, αφορμη την δηλωση βρηκα να πω την αποψη μου:D)σε ενοχλει η παρουσια του, συνηθισε το, ή παρε το δικο σου κουβαδακι....Θελω να πω πως αν μπορουμε να εχουμε τα κατοικιδια μας υπο ελεγχο, δεν ειναι αναγκη να ψαχνομαστε παντα εμεις -που εχουμε σκυλια κοκ- σε ποια έρημη παραλια θα παμε, αλλα ο καθενας που δε θελει την σκυλισια παρουσια να ψαξει στην τελικη μια ερημη παραλια να βρει την ησυχια του.Και εκει κολλαει κ η δηλωση σου "Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του..."

(πραγματικα δε θελω να παρεξηγηθω!!!:redface: δεν κανω επιθεση στην αποψη σου ή σε σενα, απλα μεσω αυτης, ηθελα σαν ζωοφιλος να πω αυτο που πιστευω...no hard feelings ok???:P:D

Νοου χαρντ φιλλινγκς ντιαρ, αρκει να μην ειχες σταθει σε ενα μου ποστ, αλλα και στα υπολοιπα μετα απο αυτο...οπως:

Σαφως και φερει ευθυνη ο ανθρωπος..δεν υποστηριξε κανεις οτι τα τετραποδα ειναι ενλογα οντα...Αλλα το οτι θελω να βρισκομαι σε καθαρες παραλιες απο περιττωματα ανθρωπινα ή μη δεν εχει να κανει με το εαν αγαπω τα ζωα...μην τα συγχεεις...Και μην εκφραζεις ακραιες θεσεις..οπως δε θα πεταξω πετρες σε εναν που παιζει ρακετες, ετσι δε θα πεταξω πετρες και σε ενα ζωο...
Μιλας τωρα παλι για μυρωδιες ζωων, τριχες ζωων που ενοχλουν...και που ναι, υπαρχουν ατομα που τους ενοχλουν και αυτα, αλλα ας μην τα αναφερουμε καθιστωντας αυτα τα φαινομενα κανονα....
Δε νομιζω οτι ουσιαστικα διαφωνουμε σε κατι, απλα θεωρω οτι φερνεις ακραια παραδειγματα και παρεξηγεις θεσεις που δεν εχουν να κανουν με το σεβασμο και την αρμονικη συνυπαρξη των ανθρωπων με τα ζωα...
Μην ξεχνατε πως υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται τα ζωα, ανθρωποι που μπορει να μην ενοχλουνται απο αυτα, αρκει να τα βλεπουν απο μακρια...αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι δεν τα αγαπουν και θελουν να τα βλαψουν...

Και δε με ενδιαφερει εαν κατι τα ζωντανα το κανουν σπανια ή οχι...δε εξεταζω αυτο και ναι, εννοειται πως ολα αυτα ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη...Ειναι τοσο κακο να λεω πως θα με ενοχλουσαν εαν γινονταν..? Και εγω ειχα την Μπουμπου τοσα χρονια σπιτι μου και με ενοχλουσε τρομερα η τριχα που αφηνε παντου...Τι σημαινει αυτο? Ντροπη μου που τολμω να παραδεχτω οτι με ενοχλουσε η τριχα της και τα νιαουρισματα της οταν ηθελε γαμπρο?!?!?!?! Δε νομιζω...
Ενιγουει....οι υπερβολες δε μου αρεσουν....
Οχι τπτ αλλο, αλλα για να μπορουμε να συνεννοηθουμε και να μη νομιζουμε οτι διαφωνουμε, ενω στην ουσια δε συμβαινει κατι τετοιο...
Φυσιολογικο ειναι για μενα ακομα και οταν καποιος ειναι καθετος και δε θελει να συνυπαρχει με ζωα σε μια παραλια που ασφυκτια απο κοσμο ...Εδω εμενα με ενοχλει ο θορυβος απο τις ρακετες ή η μουσικη του διπλα που ειναι δυνατα...Δε θα κρινω εγω τον αλλο σαν ανθρωπο απο το αν αγαπαει ή οχι τα ζωα...προσωπικα μεχρι την ηλικια των 17 ουτε που να ακουσω για κατοικιδια..τι σημαινει? Ημουν λιγοτερο καλος ανθρωπος?
Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειμαστε λογικοι και να δειχνουμε κατανοηση..και οι μεν και οι δεν...Οταν γνωριζουμε οτι υπαρχουν συναθρωποι μας σε μεγαλο και σεβαστο ποσοστο οι οποιοι ενοχλουνται απο τα ζωα σε μια παραλια, ας φροντισουμε να μην παρουμε μαζι μας το σκυλακι μας σε μια πηγμενη απο κοσμο παραλια, ας παμε σε καποια με λιγοτερο κοσμο..οπως και εγω που ενοχλουμαι απο το θορυβο των ρακετων επιλεγω μια παραλια οπου δεν παιζουν ρακετες και δεν εχει τερμα τη μουσικη ο διπλα, ωστε να χαλαρωσω...
Με δυο λογια, ας μην ειμαστε εγωιστες και ας προσπαθησουμε και οι μεν και οι δε να ειμαστε πιο ανεχτικοι και να κανουμε σοφοτερες επιλογες, ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι...
Δηλαδη να φερω ενα αλλο παραδειγμα...ημουν σε μια παραλια στην Ευβοια, οπου ειχε παρα πολυ κοσμο, ο ενας πανω στον αλλο..ρακετες πανω απο τα κεφαλια μας και κυριως νεαρος κοσμος (99%)...ειναι γνωστο οτι σε αυτη την παραλια απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ παιζουνε παρα πολλοι ρακετες...Αναμεσα στον κοσμο ειναι και μια οικογενεια με παιδακια...και καποια στιγμη πεφτει ενα μπαλακι πανω στο ενα παιδακι..Ποιος φταιει σε αυτη την περιπτωση? Οταν ξερεις οτι σε αυτη την παραλια παιζουν ρακετες, παρε τα παιδακια σου και πηγαινε στην ακριβως διπλα που δεν υπαρχουν τετοια πραγματα...Ετσι οταν μια παραλια ειναι πηγμενη απο κοσμο και δε χωραει οχι σεζλον να αραξεις, αλλα ουτε πετσετα να βαλεις, φαντασου να φερει ο αλλος και το σκυλακι του που δε θα καθεται σε μια μερια, θα πεταει χωματα κ.ο.κ...ε μανα μου, παρε το σκυλακι και πηγαινε στη διπλα που εχει λιγοτερο κοσμο και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...το να προκαλουμε την τυχη μας ή του διπλα δεν ειναι ο,τι καλυτερο...οπως καταλαβαινεις η λυση ειναι παντα καπου στη μεση...
Κατανοηση και απο τις δυο μεριες....αυτο χρειαζεται...
Σου φανηκα εγω μη ζωοφιλη, οπου εσυ πηρες αφορμη ενα ποστ μου για να εκφρασεις τη θεση σου ως ενας εξ αυτων? Προφανως, διαβαζεις επιλεκτικα...:)

Και κατι τελευταιο...Λες

Θελω να πω πως αν μπορουμε να εχουμε τα κατοικιδια μας (1)
υπο ελεγχο, δεν ειναι αναγκη να ψαχνομαστε (2) παντα εμεις -που εχουμε σκυλια κοκ- σε ποια έρημη παραλια θα παμε, αλλα ο καθενας που δε θελει την σκυλισια παρουσια να ψαξει στην τελικη μια ερημη παραλια να βρει την ησυχια του.Και εκει κολλαει και (3) η δηλωση σου "Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του..."


Εχω καποιες παρατηρησεις...
1. Σπανιως ενα ζωο ειναι υπο πληρη ελεγχο στην παραλια απο το αφεντικο του...Ζωο ειναι και θα γαυγισει, και θα τιναχτει και θα σκαψει...
2. Δυστυχως επειδη οι κατοχοι των κατοικιδιων που τα θελουν παρεα στην παραλια ειναι λιγοτεροι, ειναι απολυτα λογικο πρωτοι εκεινοι να φανουν προνοητικοι...
Και 3. Η δηλωση μου κολλαει μονο σε αυτο που τονιζω και στα παραπανω μηνυματα μου...Χρειαζεται λογικη και κατανοηση και απο τις δυο πλευρες...:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ορθόν φαντασμένε! Αλλά η φράση "δεν βάζω στην ίδια μοίρα ανθρώπους και ζώα" είναι αν μη τι άλλο αδικαιολόγητη από τη σκοπιά που εξετάζεται το συγκεκριμένο θέμα και δεδομένου της σιχαμάρας που μπορεί να αισθάνεται ο καθένας. Σεβαστή η άποψη της love_angel ότι τα σιχαίνεται περισσότερο από τους ανθρώπους, χωρίς επιχειρήματα δε.

μα δεν εχει γιατι. δε μπορω να το εξηγησω.
ισως ειναι ψυχολογικο το θεμα. και μονο στην ιδεα δε μπορω σιχαινομαι



Υποτιμάς τα μικροβιάκια Βίκυ, μα γιατί; Δεν τα ξεφορτώνεσαι εύκολα, αλλά μακάρι να ήταν αυτό το θέμα μας (θα μπορούσα να γράψω σελίδες γι αυτά) . Οργανωμένες παραλίες=πολύς κόσμος=δεν συνάδει με τον παράγοντα καθαριότητα.

ναι δε διαφωνω αλλα τουλαχιστον τις ελεγχουν μια στο τοσο και γνωριζουμε οτι ειναι δυνατον να παραθερισουμε εμεις. επισης δε θεωρω οτι μπορω να σου παω κοντρα στο θεμα μικροβια γιατι ως φοιτητρια ιατρικης σαφως και εχεις παραπανω γνωσεις(εχε χαρη που ειμαι ακομα β εξαμηνο και δεν εχουμε επεκταθει σε τετοια ακομα στη γενικη μικροβιολογια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
. Θόρυβο; Κάνουν και οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι στην παραλία, σου έρχονται ρακέτες στο κεφάλι, πατάς μάνω σε λιωμένες μπάλες από παγωτό, κολλάνε φύκια πάνω σου, κολυμπάς στη ζεστή μίξη ουρίας και αμμωνίας χίλιων δυο, κολλάς σταφυλόκοκο αν έχεις πληγή και μπει άμμος, ποντίκια, άστεγοι, σκουπίδια, γόπες από τσιγάρα, μισοφαγωμένα φαγητά και χυμένοι καφέδες, ξαπλώστρες τίγκα στους μύκητες και στα μικρόβια και χίλια δυο που αμελούμε βεβαίως βεβαίως (και εγώ) απολαμβάνοντας την παραλία. Άρα, γιατί τόση λύσσα στις ελληνικές πολυσύχναστες παραλίες δε για τα κατοικίδια; Λες και λύσαμε τα υπόλοιπα προβλήματα.

Μιλαμε αποκλειστικα για τις πολυσυχναστες παραλιες με ολα αυτα τα οποια ανεφερες μαζεμενα?!:confused:
Νομιζα οτι μιλουσαμε γενικα περι κατοικιδιων στην παραλια...
Και ακομα οταν ισχυουν ολα αυτα μαζι, πρεπει καποιος δλδ να ανεχτει ακομα ενα? Καταλαβαινω με ποια λογικη το αναφερεις, αλλα αυτο δεν ειναι λυση...
Σημασια εχει να ξερουμε τι θελουμε και τι κανουμε...Οπως ποτε δε θα επαιρνα τα κουτσοβελα μου και δε θα πηγαινα σε μια παραλια Κυριακη μεσημερι οπου ασφυκτια απο κοσμο, ετσι δε θα επαιρνα παρεα μου και το κατοικιδιο μου...ειναι προκλητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
@love_angel
Whateva, δεν ειναι θεμα γνωσεων στην τελικη. Μπορουμε να ελεγξουμε πολυ περισσοτερα ενοχλητικα πραγματα στην παραλια για να μας γινεται εμμονη η παρουσια ενος κατοικιδιου, αν και δεν θα επιτεθω σε καποιον που θα μου πει να περιορισω το κατοικιδιο μου (ο γατος φοβαται το νερο, οποτε δεν θα χρειαστει να το κανω)

Αρχική Δημοσίευση από Neraida:
Σημασια εχει να ξερουμε τι θελουμε και τι κανουμε...Οπως ποτε δε θα επαιρνα τα κουτσοβελα μου και δε θα πηγαινα σε μια παραλια Κυριακη μεσημερι οπου ασφυκτια απο κοσμο, ετσι δε θα επαιρνα παρεα μου και το κατοικιδιο μου...ειναι προκλητικο.
Συμφωνω οτι ειναι προκλητικο, αλλα με εκνευριζουν ακραιες αντιδρασεις πανω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Συμφωνω οτι ειναι προκλητικο, αλλα με εκνευριζουν ακραιες αντιδρασεις πανω σε αυτο.

Ποιες ακραίες αντιδράσεις; Είναι ακραίο να μην θέλω να κολυμπάω παρέα με άλλα ζώα; Δεν φοβάμαι ούτε τα μικρόβια ούτε τίποτε το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Απλά δεν θέλω να κολυμπάω δίπλα σε ένα μαλλιαρό σκυλί :sick:

Και ναι οι άνθρωποι για μένα είναι σαφώς σε ανώτερη μοίρα από τα ζώα. Αν μη τι άλλο ανήκω και γω στο είδος των ανθρώπων και το είδος μου με ενδιαφέρει. Δεν κατάλαβα γιατί αρπάχτηκες που η άλλη κοπέλα είπε ότι θεωρεί τους ανθρώπους σημαντικότερους από τα ζώα. :confused:

Και ναι όπως ανέφερε και ο φαντασμένος τα ανθρωποειδή μπορούν να γίνουν πολύ πιο ενοχλητικά από τα κατοικίδια αλλά εδώ μιλάμε για τα κατοικίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guru

Νεοφερμένος

Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
^ Συμφωνω απολυτα.. κι εγω για παραδειγμα λατρευω τα σκυλια οσο κανεις δε μπορει να φανταστει, αλλα δεν εχω και δε θα επαιρνα ποτε γιατι ζω σε διαμερισμα πολυκατοικιας μες την πολη και νιωθω οτι το εγκλωβιζω. Αυτο ισχυει γενικοτερα και για χρυσοψαρα σε γυαλες, πουλια σε κλουβια, κουνελια, χαμστερακια κτλπ

Οσον αφορα την ερωτηση του θεματος, προσωπικα με ενοχλουν περισσοτερο καποια κακομαθημενα παιδακια που τσιριζουν ολη την ωρα και σου σπανε τα νευρα και οι γονεις δεν τους δινουν καμια σημασια:P

καταλαβαινω τις αποψεις σας αλλα ισως να βοηθουσε αν γνωριζατε το γεγονος οτι ο Ερμής ειναι 4 μηνων κούταβος κ ειναι στην μεγαλη του αυλή ολη μερα εκτος τις ωρες που εγω δουλευω και εκ του οτι ειναι κουταβι προκυπτει οτι δεν πρεπει να το αφηνω εξω μονο του αλλα μεσα στα ζεστα του με τα παιχνιδια του κ ολα του κ τιποτα να μην του του λειπει - μεχρι να ενιληκιωθει και να μπορει να μεινει εξω- αρα συνεπως ο Ερμης ειναι ενα πολυ χαρουμενο σκυλι που πρεπει ΑΠΛΑ να μαθει να μην τα κανει στον καναπε.
Δεν ειναι κλειδωμενος σε ενα διαμερισμα συνεχως.
Επισης ειπα οτι ειμαι φιλοζωος-που ειμαι- και υποστηριζω τα δικαιωματα τους.
Ουτε οι ταρατσες ειναι σωστο σπιτικο για σκυλο.
Το ν' αφηνεις μικροσωμα κουταβακια εξω μονα τους ειναι πιστευω χαζο...ειναι πιο ευαισθητα απ'τους ποιμενικους για παραδειγμα....
Όπως και να'χει, ενιωσα πως θελετε να μου πειτε οτι δεν ειμαι σωστος απεναντι στο σκυλο μου, κατι που δεν ισχυει, και θελω να πω πως μακαρι ολα τα σκυλακια να ειχαν την τυχη του Ερμή.
Εγω ισα ισα που συγκηνηθηκα μΕ την ιστορια του σκυλακου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε με ενοχλούν τα ζώα στην παραλία καθόλου.
Τα πάντα όμως ξεκινούν απο το αφεντικό του ζώου.

Ενα σωστό αφεντικό οφείλει να ΄σεβεται τον άνθρωπο γύρω του και δεν επιτρέπεται να βάζει το ζώο του στη θάλασσα όταν έχει κόσμο η παραλία.
Πρέπει να σκεφτεί πως κάποιος ίσως να έχει μωρό ή να έχει πρόβλημα ή και να είναι αλεργικός. Οφείλει μετά να μαζέψει τις βρωμίτσες του κατοικίδιού του.

Το ζώο έχει μέγιστο δικαίωμα να βρίσκεται στη φυση αλλά απο την στιγμή που έχει το αφεντικό του πρέπει να του επιβάλλονται όρια.

Με ενοχλούν οι άνθρωποι όμως που δε θελουν τα ζώα μας στην παραλία χωρίς να ξέρουν να επιχειρηματολογούν ή χωρίς να έχουν επιχείρηματα.

η φράση- δε θέλω ζώα στη παραλία δεν είναι επιχείρημα.
-γιατί δε θέλεις?
-γιατί βρωμίζουν τον τόπο.
-μα είναι κοντά μου, δε βρώμισε. και τα κακά του τα μαζεύω.
-δε τα θέλω στη θάλασσα.
-δεν τον έβαλα στη θάλασσα.

Οσο για τον θόρυβο, μόνο η παραλία απο μόνη της είναι ένας θόρυβος.
Αν κάποιος θέλει ησυχία εκεί όπου υπάρχει κόσμος, γελιέται.
Ας βάλει ωτοασπίδες ή ας κατσει σπίτι του. σιμπλ ασ δατ.
Ο θόρυβος δεν είναι καν επειχείρημα.

εκεί ο άλλος δεν μπορεί να πει τίποτα εκτός αν...

Αν λοιπον, το σωστό αφεντικό τηρήσει τους κανόνες έχει κάθε λόγο να θεωρήσει τον άλλο που επιμένει κομπλεξικό και κακιασμένο.
και φυσικά απο κει κι έπειρα να μην του δώσει καμια σημασία.

είναι αυτό που λέμε - αστον να οδύρεται...

προσωπικά, όσο είχα σκυλάκι, απέφευγα να την πηγαίνω σε παραλία με πολύ κόσμο.
Πήγαινα να περάσω καλά όχι να αρπαχτώ, οπότε για να μην προκαλέσω τους δύστροπους απλώς πήγαινα άλλες ώρες. Το είχε ανάγκη και το σκυλί το μπανάκι του, τους αρέσει πάρα πολύ.

Τι να κάνεις, υπάρχουν τρόποι να αποφεύγονται οι καυγάδες και να είναι όλοι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ποιες ακραίες αντιδράσεις; Είναι ακραίο να μην θέλω να κολυμπάω παρέα με άλλα ζώα; Δεν φοβάμαι ούτε τα μικρόβια ούτε τίποτε το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Απλά δεν θέλω να κολυμπάω δίπλα σε ένα μαλλιαρό σκυλί :sick:
Σε μια πισίνα ενός ξενοδοχείου θα σου περάσουν όλα τα ψυχολογικά σου.....δοκίμασε το...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εξαρταται απο το ζωο......αν ειναι ενα κανις ,ενα πικουνουα,ενα λυκοσκυλο εστω ενα κοπρακι δεν με ενοχλει.

αν ομως το λενε κυρα βαγγελιω και φωναζει στον γιαννακη να βουτηξει στην θαλασσα γιατι θα παθει ηλιαση και μολις βουτηξει ο γιαννακης επιτελους του φωναζει να βγει γιατι εκτος απο το οτι θα πνιγει θα μουλιασει κιολας,τοτε ναι με ενοχλει.επισης με ενοχλει οταν ενα ζωο,ενω η παραλια ειναι αδεια ερχεται και βαζει την πετσετα του μαζι με ολα τα συμπραγκαλα του κολλητα στα δικα μου συμπραγκαλα.

επισης να πω οτι απο ο,τι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου (του κατοικιδιου μου) τα σκυλακια δεν κολλανε κανενα μικροβιο στον ανθρωπο , αλλα ο ανθρωπος στα σκυλακια.
σαφως ομως ως κηδεμονας σκυλιου σεβομαι απολυτα καποιον που μπορει να ενοχλειται απο την παρουσια του μαλλιαρου φιλου μου και δεν το κουβαλαω μαζι μου στις παραλιες και ως εκ τουτου στερουμαι πολλες φορες τις διακοπες μου ,αλλα δεν με ενοχλει αυτο γιατι το κανω για το φιλαρακι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν ομως το λενε κυρα βαγγελιω και φωναζει στον γιαννακη να βουτηξει στην θαλασσα γιατι θα παθει ηλιαση και μολις βουτηξει ο γιαννακης επιτελους του φωναζει να βγει γιατι εκτος απο το οτι θα πνιγει θα μουλιασει κιολας,τοτε ναι με ενοχλει.επισης με ενοχλει οταν ενα ζωο,ενω η παραλια ειναι αδεια ερχεται και βαζει την πετσετα του μαζι με ολα τα συμπραγκαλα του κολλητα στα δικα μου συμπραγκαλα.
Ouch ! Κι εμενα με ενοχλουν αλλα δε περιμενα να τους πεις ζωα.

επισης να πω οτι απο ο,τι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου (του κατοικιδιου μου) τα σκυλακια δεν κολλανε κανενα μικροβιο στον ανθρωπο , αλλα ο ανθρωπος στα σκυλακια.
Μηπως δε το ειπε ετσι ή δε το καταλαβαες καλα ; Γιατι φυσικα και απο γατες και σκυλους μπορει να κολλησει κατι ο ανθρωπος (λυσσα,τοξοπλασμωση,ταινια,λεπτοσπειρωση,λεισμανιαση και άλλες). Μπορει να μην ειναι πολυ συχνες σε εμβολιασμενα ζωα, αλλά σαφως και θελουν προσοχη και δε πρεπει να θεωρουνται ασημαντες).

σαφως ομως ως κηδεμονας σκυλιου σεβομαι απολυτα καποιον που μπορει να ενοχλειται απο την παρουσια του μαλλιαρου φιλου μου και δεν το κουβαλαω μαζι μου στις παραλιες και ως εκ τουτου στερουμαι πολλες φορες τις διακοπες μου ,αλλα δεν με ενοχλει αυτο γιατι το κανω για το φιλαρακι μου.
Με αυτο συμφωνω 100%.

Και αυτο ηθελα να πω βασικα. Ποιος ο λογος να πας για μπανιο σε παραλια με πολυ κοσμο, και να κουβαλας και το ζωο μαζι ; Παει που παει ολο το συμπαν και ο χωρος δεν αρκει. Πηγαινετο σε καμια πιο ερημικη. Η άλλη ωρα, αν τοσο πολυ θες να το πας να κανει πλατσα-πλουτσα στη θαλλασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ouch ! Κι εμενα με ενοχλουν αλλα δε περιμενα να τους πεις ζωα.

Μηπως δε το ειπε ετσι ή δε το καταλαβαες καλα ; Γιατι φυσικα και απο γατες και σκυλους μπορει να κολλησει κατι ο ανθρωπος (λυσσα,τοξοπλασμωση,ταινια,λεπτοσπειρωση,λεισμανιαση και άλλες). Μπορει να μην ειναι πολυ συχνες σε εμβολιασμενα ζωα, αλλά σαφως και θελουν προσοχη και δε πρεπει να θεωρουνται ασημαντες).

Τώρα που είπατε λεπτοσπείρωση θυμήθηκα ένα πρωινό που πήγαινα για ψάρεμα με τον πατέρα μου και ενώ περπατούσαμε για να πάμε -σεαυτοτοπράγμαπουτσουλάνετιςβάρκεςτέλοςπάντων-
έβλεπα κάτι αρουραίους χοντρούς σαν γουρουνόπουλα να τρέχουν πέρα δώθε ανάμεσα σε ξαπλώστρες στην παραλία, ήταν και 5 το πρωί βεβαίως βεβαίως, δεν τους ενοχλούσε κανείς. έπειτα θυμήθηκα σε ένα οργανωμένο camping που ενώ έπαιζα με τα κουβαδάκια μου (5 ετών γαρ) είδα ένα καφέ πράμα να επιπλέει στη θάλασσα . "Μαμά τί είναι αυτό; Σκ@τάκι;" , "ελπίζω να μην βούτηξες μέσα, πάμε να σε κάνω μπάνιο με απολυμαντικά για καλό και για κακό". Θυμάμαι κι έναν παππού στην Σκιάθο, σε μια πανέμορφη παραλία να σβήνει το τσιγάρο που πέταξε στην άμμο , εκσφενδονίζοντας μια ολοστρόγγυλη κιτρινωπή χλέπα (η χλεψ, της χλεπός κτλ).
Αν θέλουμε να βρούμε μικρόβια και κινδύνους, επαναλαμβάνω, βρίσκουμε ΠΑΝΤΟΥ. Άλλο αυτό που είπαν τα παιδιά, ότι για κάποιον λόγο δεν θέλουν να έχουν μαλλιαρά ζωάκια να κολυμπάνε κοντά τους (οκ, μικρή φοβόμουν τις κότες και δεν το λέω ειρωνικά) , αλλά όχι και μέσα στην φιέστα παντός είδους μικροβίου να κατηγορούμε τα κατοικίδια μόνο.
Όποιος ενοχλείται αποκλειστικά και μόνο λόγω μικροβίων, τότε ας αγοράσει μια στολή, μια μάσκα οξυγόνου και 100 τόνους ντετόλ να έχει να πορεύεται.α ναι, και να τρέφεται με ορό έτσι. Πολλά, πολλά μικρόβια. Γεμίσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Και αυτο ηθελα να πω βασικα. Ποιος ο λογος να πας για μπανιο σε παραλια με πολυ κοσμο, και να κουβαλας και το ζωο μαζι ; Παει που παει ολο το συμπαν και ο χωρος δεν αρκει. Πηγαινετο σε καμια πιο ερημικη. Η άλλη ωρα, αν τοσο πολυ θες να το πας να κανει πλατσα-πλουτσα στη θαλλασα.

Πες βρε λοριεν οτι πας για καμπινγκ σ/κ και θελεις να παρεις και το σκυλο μαζι..Και δεν θελεις να ψαχνεις για ερημικη παραλια με το αμαξι αλλα να λιωσεις στην παραλια του καμπινγκ..

Οριστε ενας λογος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top