Πότε πιστεύετε ότι είναι η σωστή ηλικία για την πρώτη σεξουαλική επαφή;

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω περιμενω ακομη εναν σοβαρο λογο,αλλα απ'οτι φαινεται διακατεχεσαι απο ηθικους φραγμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ντάξει ρε μαν, δεν ξέρω... ναι, πιστεύω πως είναι σαφώς καλύτερα. Καλό το χιούμορ, δε λέω, αλλά υπάρχει λόγος που το σεξ συνήθως συμβαίνει στις ηλικίες που αναφέρεις τελευταίες. Αλλιώς, ας δώσουμε στα 12χρονα και δίπλωμα οδήγησης!



Ας επιχειρηματολογήσουμε, λοιπόν! Και ξέρεις, Γκρεγκ, ας το κάνουμε με τον αποτελεσματικότερο τρόπο όλων: αυτόν της επιστήμης.
Πάρε ένα δείγμα δωδεκάχρονων, αρκετά αντιπροσωπευτικό για το σύνολο του πληθυσμού τους, και βάλ' τα σ' ένα δωμάτιο. Μίλα τους από κάποιο μικρόφωνο και πες "Δεν φεύγετε από εδώ μέσα αν δεν κάνετε σεξ!".
Αδημονώ για τα αποτελέσματα του πειράματος.


Πιος ειναι αυτος ο λογος; Γιατι καποιος που το εκανε πρωτη φορα στα 18 εχει κατι καλυτερο σε σχεση με εναν που το εκανε στα 12;
Οσο για το πειραμα που αναφερεις δεν καταλαβενω που οδηγει... Θα εξαναγκασεις ενα σορο 12χρονα να κανουν σεξ σε συνθικες που δεν διαλεξαν με ατομα που δεν διαλεξαν και ισως στιγματισει ολη τους την ζωη αρνιτικα και ιδικα τον σεξουαλικο τομεα. Αν ομως απο μονα τους νιωσουν οτι θελουν να το κανουν και το κανουν με ενα ατομο που θελουν γιατι εχει διαφορα με ενα 18χρονο.


Ήθελα να γίνω αστροναύτης στα 6 μου. Πόσο άθλιο εκ μέρους των γονιών μου που δε δέχτηκαν να με ταχυδρομήσουν στη ΝASA.

Και εγω στα 18 μου ηθελα να γινω καπετανιος, επειδη ειμουν 18 παει να πει οτι ητανε πιο σωστη η αποφαση απο οτι στα 12 που ελεγα οτι ηθελα να ασχολιθω με τους υπολογιστες; Γιατι τελικα παλι στους υπολογιστες γυρισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esgrimista

Νεοφερμένος

Ο Esgrimista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πιος ειναι αυτος ο λογος; Γιατι καποιος που το εκανε πρωτη φορα στα 18 εχει κατι καλυτερο σε σχεση με εναν που το εκανε στα 12;
Οσο για το πειραμα που αναφερεις δεν καταλαβενω που οδηγει... Θα εξαναγκασεις ενα σορο 12χρονα να κανουν σεξ σε συνθικες που δεν διαλεξαν με ατομα που δεν διαλεξαν και ισως στιγματισει ολη τους την ζωη αρνιτικα και ιδικα τον σεξουαλικο τομεα. Αν ομως απο μονα τους νιωσουν οτι θελουν να το κανουν και το κανουν με ενα ατομο που θελουν γιατι εχει διαφορα με ενα 18χρονο.




Και εγω στα 18 μου ηθελα να γινω καπετανιος, επειδη ειμουν 18 παει να πει οτι ητανε πιο σωστη η αποφαση απο οτι στα 12 που ελεγα οτι ηθελα να ασχολιθω με τους υπολογιστες; Γιατι τελικα παλι στους υπολογιστες γυρισα...

Όχι ρε γαμώτο, αλλά εξήγησέ μου τί ακριβώς δεν είναι σαφές στην τεράστια διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στο "θέλω" και στο "είμαι σε θέση να το κάνω". Σε πολλά στάδια στη ζωή μας θέλουμε πολλά πράγματα, μα πρέπει να τα θες και τη σωστή στιγμή, δυστυχώς. Αλλιώς κινδυνεύεις είτε από ψυχολογικά θέματα, είτε από ένα απλό και συνεχές κοπάνημα του κεφαλιού σου στον τοίχο, είτε από το να γίνεις περίγελος.
Καταλαβαίνεις τώρα το παράδειγμα με τη NASA; Άλλο θέλω, άλλο μπορώ. Κι εσύ στα 12 σου, πώς να το κάνουμε, ΔΕΝ μπορούσες να σπουδάσεις Πληροφορική -ή να ασχοληθείς με τους υπολογιστές σοβαρά whatsoever!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σεξ ομως μπορει να κανει καποιος στα 12. Οχι οτι προσωπικα ειμαι υπερ του να γινεται αυτο. Δεν μου δινεις ομως πραγματικους λογους, δεν φερνεις ενα επιχειριμα ή καποια τεκμιριωση, μου φερνεις αστοχα παραδειγματα μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σεξ ομως μπορει να κανει καποιος στα 12. Οχι οτι προσωπικα ειμαι υπερ του να γινεται αυτο. Δεν μου δινεις ομως πραγματικους λογους, δεν φερνεις ενα επιχειριμα ή καποια τεκμιριωση, μου φερνεις αστοχα παραδειγματα μονο.

Έστω ότι και τα δύο δωδεκάχρονα είναι έτοιμα βιολογικά για μία τέτοια πράξη(γιατί ναι μεν πολλά αγοράκια είναι πολλά κοριτσάκια δεν είναι).Πρώτων πιστεύεις ότι ένα δωδεκάχρονο είναι έτοιμο για το ψυχοσυναισθηματικό φόρτο που επιφέρει μια τέτοια πράξη, δεύτερον πόσα δωδεκάχρονα είναι επαρκώς ενημερωμένα για την προστασία και τον τρόπο που γίνεται και τρίτον τι γίνεται αν δεν είναι ενημερωμένα και η δωδεκάχρονη μείνει έγκυος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai_clio

Νεοφερμένος

Η Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προσωπικη αποψη...
Θαρρω πως η σωστη ηλικια ειναι στα 17+ανω...εκει συνειδητοποιείς τι ειναι αυτο που κανεις...
Και εχεις μαθει τι παει να πει προφυλαξη..!
*επισης ειναι κ καταλληλη περιοδο για τις κοπελες αφου εχουν αναπτυχθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Λοιπόν για τον άντρα στα 15-16.Για την γυναίκα θα έλεγα στα 16-17 (αν και είναι λίγο αργά, αλλά τέλος πάντων).Για μένα στα 15! Όλοι το περιμένουν και όταν έρχεται η ώρα το απολαμβάνουν (και καλά κάνουν)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στα 15??? Η ξαδέρη μου είναι τόσο και πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα έκανε σεξ. Όπως και να το δεις, τα 15 είναι νωρίς. Η γυναίκα δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως, έχει ακόμα 3 χρόνια μέχρι να αναπτυχθεί (αν και λένε πως συνεχίζεται μέχρι τα 21 η ανάπτυξη αλλά τεσπα). Λίγο αργά τα 16-17?? Δηλαδή εγώ π.χ. που είμαι 17 και δεν το έχω κάνει ακόμα άργησα? :wall:
Βασικά νομίζω ότι το σκέφτεσαι έτσι επειδή είσαι 13 και "δεν μπορείς να περιμένεις" αλλά πραγματικά εγώ λυπάμαι για τις κοπέλες που το κάνουν στα 14 ή στα 15 τους γιατί θεωρώ ότι δεν είναι τόσο έτοιμες συναισθηματικά-ψυχικά και σαφώς δεν είναι έτοιμες απο πλευρά σωματικής διάπλασης. Το έχω συζητήσει με 2 κοπέλες που ξέρω ότι το έκαναν στα 14. Και οι 2 μου είπαν πως το είχαν μετανιώσει που έγινε σε τόσο μικρή ηλικία και λογικό είναι αφού μετα, ουσιαστικά χάνεις την παιδικότητά σου.

Νομίζω από τα 17 και μετά είναι καλό, αν και πιστεύω ότι το ιδανικό είναι 18 και άνω, οπότε έχει ολοκληρωθεί μια κοπέλα και συναισθηματικά και σωματικά.
Για αγόρια απ'τα 16 και έπειτα είναι οκ νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γενικά πάντως τα πιτσιρίκα παίζουν με αυτά τα θέματα απο 14 χρονών λες κ είναι video games.δεν λέω απο ψευτομαγκία(αγόρια) ούτε απο πουτανιά(κορίτσια)
απλά για κάποιο λόγο βλέπεις 14 χρονα να λένε,μόλις χώρισα,πίνω,μου κάθεται το γκομενάκι,δεν μου κάθεται το γκομενάκι,εγώ προτιμώ απο μπροστά κ.α. κ ακούνε καψουροτράγουδα.κ να σου οι φωτο στο facebook,κ να σου τα στατους στο facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και οι 2 μου είπαν πως το είχαν μετανιώσει που έγινε σε τόσο μικρή ηλικία και λογικό είναι αφού μετα, ουσιαστικά χάνεις την παιδικότητά σου.

:(

Δηλαδή εγώ έχασα την παιδικότητα μου 8 χρόνια πριν; :'( :'( :'(
Nooooooo, say it can’t be so! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
:(

Δηλαδή εγώ έχασα την παιδικότητα μου 8 χρόνια πριν; :'( :'( :'(
Nooooooo, say it can’t be so! :'(

Δεν εννοώ ρε παιδάκι μου ότι αλλάζεις σα χαρακτήρας αλλά από κορίτσι μετατρέπεσαι σε γυναίκα και ένα κομμάτι της παιδικότητάς σου χάνεται:P Κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό και νομίζω σστην περίπτωσή σου έγινε σε ιδανική ηλικία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
από κορίτσι μετατρέπεσαι σε γυναίκα


not
παραμενεις οπως πριν,
απλα το νεο κυκλοφορει :P




δυστυχως,
και προς τιμη των LuLz 4 all,
το ποτε περνας απο την κουκουρουκου
στον σαπιο κοσμο των μεγαλων
δεν το επιλεγεις εσυ
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εννοώ ρε παιδάκι μου ότι αλλάζεις σα χαρακτήρας αλλά από κορίτσι μετατρέπεσαι σε γυναίκα και ένα κομμάτι της παιδικότητάς σου χάνεται:P Κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό και νομίζω σστην περίπτωσή σου έγινε σε ιδανική ηλικία:)
Dunno about that, εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια, νιώθω ότι όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερη παιδικότητα αποκτώ :P
Κρίνοντας και από φίλους, νομίζω πλέον ότι η έλλειψη παιδικότητας ακολουθεί bell curve με peak κάπου στα 18. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι υπαρχει στανταρτ σ αυτο το πραγμα,δηλαδη ποτε θα κανεις σεξ καποιο ατομο για πρωτη φορα.Πιστευω οταν βρεις τον καταλληλο-η και νιωσεις ελξη μπορει να συμβει η ερωτικη πραξη.
Καλο θα ειναι παντως να υπαρχει γνωση περι του θεματος γιατι αν τ αφησεις όλα στην τυχη μπορει τ αποτελεσματα να μην ειναι τα επιθυμητα.
Στο θεμα σεξουαλικη επαφη η αγνοια δεν ειναι καλος συμβουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί υπάρχει κανένα θέμα στο οποίο η άγνοια είναι καλός σύμβουλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Γιατί υπάρχει κανένα θέμα στο οποίο η άγνοια είναι καλός σύμβουλος?

Σιγουρα οχι,αλλα δεν εχει η αγνοια τ ιδια αρνητικα αποτελεσματα σ ολες τις περιπτωσεις.
Στην σεξουαλικη επαφη υπαρχει περιπτωση να παιξεις την ζωη σου κορωνα γραμματα αν κολησεις τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foxkiller

Νεοφερμένος

Ο Foxkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω παιδια που λετε Ξεκινησα Απο τα 12 και κατι με Μια μεγαλυτερη Μου που με γουσταρε !! Σωστη Ηλικια ειναι ...... Δεν εχει σχεση η Ηλικια απλα να ξερεις τα βασικα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Εγω παιδια που λετε Ξεκινησα Απο τα 12 και κατι με Μια μεγαλυτερη Μου που με γουσταρε !! Σωστη Ηλικια ειναι ...... Δεν εχει σχεση η Ηλικια απλα να ξερεις τα βασικα ;)

σε βίασαν και εσενα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παιδια που λετε Ξεκινησα Απο τα 12 και κατι με Μια μεγαλυτερη Μου που με γουσταρε !! Σωστη Ηλικια ειναι ...... Δεν εχει σχεση η Ηλικια απλα να ξερεις τα βασικα ;)

Βλέπω πλέον να επικρατεί μια τάση να θέλουμε να καταστρέψουμε την παιδική μας αθωότητα όσο πιο νωρίς γίνεται και δε καταλαβαίνω γιατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Βλέπω πλέον να επικρατεί μια τάση να θέλουμε να καταστρέψουμε την παιδική μας αθωότητα όσο πιο νωρίς γίνεται και δε καταλαβαίνω γιατί

Ασ'τα να πανε.Ξερω για 12-13χρονα που το εχουν κανει αθλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevvisSp

Νεοφερμένος

Ο DevvisSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν νομιζω να υπαρχει σωστη ηλικια, αλλα σωστο ατομο....


το εχει ξαναπει κανεις αυτο το σοφο, δεν διαβασα περα απο την τελευταια σελιδα!δεν θελω κατηγοριες για κοπιραιτ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top