Πώς ήταν η ψυχολογία σας κατά την εφηβεία;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Έχω φίλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ναι αλλα εμενα μου αρέσει που είμαι μαθητής του 19.12 στο γυμνάσιο και του 19.5-19.7 τωρα στο λύκειο καθώς μου αρέσει να είμαι απουσιολόγος και σημαιοφόρος καθώς με κάνει να νιώθω καλύτερα .
Και πόσο θα κρατήσει αυτό βρε αγόρι μου; Του χρόνου τελειώνεις μια και είσαι Β λυκείου, στην πραγματική ζωή που θα βγεις μετά, δεν παίρνουμε βαθμούς. Οι βαθμοί μας είναι οι ικανότητες που έχουμε με την κοινωνικότητά μας, μια και παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο σε όλα, από τον επαγγελματικό στίβο μέχρι την προσωπική μας ζωή.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ρε Φωτη, μηπως μας δουλευεις ρε μπαγασα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

srpres678

Νεοφερμένος

Ο srpres678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ο Φωτης για μενα ειναι η επιτομη ενος 16χρονου. Και το λεω χωρις καμια δοση ειρωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ευχηθώ χρόνια πολλά στον Φώτη για την ονομαστική του εορτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά . Όχι δεν σας δουλεύω δύστυχος ο λόγος που τόσο καιρό λέω για τους βαθμούς μου για τον σημαιοφόρο και το απουσιολόγιο είναι αυτός γιατί ποτέ ο μπαμπάς μου δεν ενδιαφέρθηκε για τίποτα ,ποτέ δεν με έχει ρωτήσει πως τα πάω στο σχολείο ποτέ μα ποτέ για αυτο βρήκα την ευκαιρία να πω τους βαθμούς μου στο φόρουμ και συγνώμη αν έγινα κουραστικός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Φώτη Χρόνια Πολλά κι από μένα για τη γιορτή σου.:flowers:'
Πάντα γερός κι ότι επιθυμείς να σου συμβεί.
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, υπάρχει κατανόηση.
Όσο για το παράπονο για τον πατέρα σου, είναι φυσικό να νιώθεις έτσι, όμως προσπάθησε να τον δεις, εκτός από πατέρα και σαν άνθρωπο με τα προβλήματά του και τις αδυναμίες του. Αυτό ουδόλως σημαίνει οτι δεν σ'αγαπάει και δεν ενδιαφέρεται γενικά για ότι σε αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ καλή χρόνια και σε εσένα και ότι επιθυμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και πόσο θα κρατήσει αυτό βρε αγόρι μου; Του χρόνου τελειώνεις μια και είσαι Β λυκείου, στην πραγματική ζωή που θα βγεις μετά, δεν παίρνουμε βαθμούς. Οι βαθμοί μας είναι οι ικανότητες που έχουμε με την κοινωνικότητά μας, μια και παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο σε όλα, από τον επαγγελματικό στίβο μέχρι την προσωπική μας ζωή.:/:

Πόσο δίκιο έχεις. Αυτά κανονικά θα έπρεπε να λέγονται στο σχολείο. Κάποτε θα έπρεπε οι δάσκαλοι να αφιέρωναν λίγη ώρα από τον "πολύτιμο" χρόνο (που πάντα δεν φτάνει) να προσγειώσουν κάπως τους μαθητές στην πραγματική κοινωνία. Η κοινωνία δεν διδάσκεται μέσα από Λατινικά και Κωνικές τομές, ούτε γενικά, διδάσκεται. Η κοινωνία συζητιέται μέσα από διάλογο και παραδείγματα. Λυπάμαι που τελείωσα ένα σχολείο και πέρα από κάποιες μεμονωμένες στιγμές γέλιου σε όλα τα άλλα ήταν απόν. :hmm:

Φώτη ότι σου λένε οι συνομιλητές έχουν δίκιο, ειδικά η Claire Rentfield. Αρχής γενομένης από την κατάσταση που βιώνεις, να ξέρεις ότι στη ζωή κανείς δεν θα σου χαριστεί και ότι τα προβλήματα δεν λύνονται με μια κοπέλα. Η ζωή είναι άδικη όμως προσπαθούμε να απολαμβάνουμε την αδικία με το δυνατότερο μικρό κόστος. Η κοπέλα ίσως σε κάνει να δεις λίγο πιο απλά κάποια πράγματα από τη ζωή σου και δεν εννοώ με τη σεξουαλική κατάληξη (αυτή καθεαυτή). Είσαι σε μια ηλικία πoυ σιγά σιγά διαμορφώνεις δική σου άποψη ειδάλλως θα είσαι σαν τους περισσότερους ανευθυνάκηδες μπούληδες που το παίζουν φοιτητές επειδή έδωσαν πανελλήνιες (νομίζουν ότι τους ανήκει η ανθρωπότητα). Δεδομένα δεν υπάρχουν. Εσύ αποφασίζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ ξέρω ακριβός τι πρέπει να κάνω .η βοήθεια που μου δώσατε είναι πολύτιμη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Φωτη κοιτα να δεις, κι εμενα ποτε δεν με ρωτησε ο πατερας μου πως τα παω στο σχολειο και ποτε δεν μου την ειπε για τους κακους μου βαθμους (14-15). Καποιος θα νομιζει πως ηταν αδιαφορος αλλα δεν ηταν καθολου. Υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εκφραζονται ευκολα. Ο πατερας μου ηταν ο πρωτος που εκλαψε απο χαρα οταν βγηκαν τα αποτελεσματα των πανελληνιων και τα ειχαμε παει καλα και εγω και η αδερφη μου. Δεν την περιμενα αυτη την αντιδραση να σου πω την αληθεια, ελα ομως που εγινε. Γι αυτο μην κρινεις τον πατερα σου, το οτι δεν σε ρωταει δεν σημαινει πως δεν ενδιαφερεται και πως δεν σε αγαπαει.

Τελος, βαλε καλα στο μυαλο σου τις συμβουλες που σου εδωσαν τα παιδια απο επανω..Ευχομαι ο νεος χρονος να σου φερει ολα αυτα που ζητας και να εισαι ευτυχισμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ εγραψες το καλυτερο σχολιο ευχαριστω καλη χρονια σου ευχομαι και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ εγραψες το καλυτερο σχολιο ευχαριστω καλη χρονια σου ευχομαι και εγω.

...όπως λένε οι από πάνω, να βρεις και κοπέλα (συνδυάσέ τα). Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα στη ζωή να μοιράζεσαι καθημερινές ανησυχίες με έναν άνθρωπο που σε αγαπάει και να αλληλοστηρίζεστε. Όπως και να έχει, άλλη η αγάπη της οικογένειας και άλλη η αγάπη των φίλων (αν υπάρχουν). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Όχι εντάξει είπαμε έχω φίλους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O Panos gr καλά λέει. Ίσως να μην έχεις μπει στην εφηβεία. Μπορείς να δεις την ταινία "Αγάπη στα 16" να δεις ακριβώς τι εννοούμε. :) Η ταινία υπάρχει ελεύθερη στο you tube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Είμαι 16! Άρα είμαι έφηβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Είμαι 16! Άρα είμαι έφηβος

Η ηλικία δεν είναι ο μόνος παράγοντας που σηματοδοτεί την άφιξη της εφηβείας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Η ηλικία δεν είναι ο μόνος παράγοντας που σηματοδοτεί την άφιξη της εφηβείας.

:)
΄Εχει δίκιο ο Πάνος, υπάρχουν παράγοντες που εμποδίζουν ή αναστέλλουν την άφιξη της εφηβείας. Για παράδειγμα, κατά την διάρκεια της κατοχής από τους Γερμανούς στον Β' παγκόσμιο πόλεμο, οι περισσότεροι νέοι, τότε, άργησαν να μπουν στην εφηβεία, λόγω της κακοδιατροφής.
Υπάρχουν όμως κι άλλοι παράγοντες, προσωπικά το είδα στον ανηψιό μου που η αδελφή μου τον μεγάλωσε σαν... Τέλος πάντων, ας μην επεκταθώ. Το θέμα είναι πως το παιδί έφτασε τα 18 για να εμφανίσει τα πρώτα σημάδια της εφηβείας κι ακόμα και τώρα στα 21 του, μοιάζει καθυστερημένος. Δεν λέμε πως εσύ είσαι καθυστερημένος Φώτη μου, μην παρεξηγείς. Απλά ίσως κάποιοι παράγοντες στην ζωή σου και στην ανάπτυξή σου, έχουν καθυστερήσει την εφηβεία σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Μπα δεν πιστεύω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σάββατο 2 μέρες πριν αρχίσουν τα σχολεία είναι φυσικό να αισθάνονται τα παιδιά που πάνε τόσο καλά όχι τόσο καλά. Επίσης και αυτοί που πάνε σχολές πρέπει να αισθάνονται κάπως έτσι γιατί οι γιορτές τελειώσαν όλα.... και τώρα πρέπει να διαβάσουν όλα τα παιδιά για την εξεταστική που πλησιάζουν επικίνδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top