Πώς εμφανίστηκε η αγάπη στον κόσμο;

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει κάτι πιο ξενέρωτο από το να ακούς τον άλλον να μιλάει με όρους θετικών επιστημών (έκκριση ορμονών κ.λπ.) γι' αυτά τα συναισθήματα.
ξενέρωτο ή όχι, πάντως παίζουν ρόλο καθοριστικό. Μπορεί να φανταστεί κάποιος το κογιότ να λυσσάει έτσι για την ρόουντ ράννερ του με τα παπ@@άρια του ανά χείρας; (ανά πόδας θα τα εκσφενδόνιζε η φυγόκεντρος)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
δεν υπάρχει κάτι πιο ξενέρωτο από το να ακούς τον άλλον να μιλάει με όρους θετικών επιστημών (έκκριση ορμονών κ.λπ.) γι' αυτά τα συναισθήματα.
Εγώ το θεωρώ εκπληκτικό να υπάρχει επιστημονικός λόγος που αισθανόμαστε έτσι. Υπάρχει μια εξήγηση, είναι στην φύση μας, literally made to do that. Ακόμη και άνθρωπος των σπηλαίων να είσαι, θα νιώσεις αγάπη για κάτι. Την σπηλιά σου, την τοιχογραφία που έκανες, το παιδί σου κτλ.
Κάποτε είχα διαβάσει ότι είχαν βρει τα οστά από προϊστορικό ανάπηρο ενήλικα που δεν μπορούσε να επιβιώσει μόνος του, μαζι με άλλων, υγιών ατόμων, δείχνοντας ότι ακόμη και εκείνοι οι άνθρωποι είχαν το αίσθημα της αγάπης ακόμη και προς εκείνους που μείωναν τις πιθανότητες επιβίωσης τους. Χωρίς καν να υπάρχει λογοτεχνία, ανάπτυξη της γλώσσας, φιλοσοφίας κτλ.

Είναι άκρως εντυπωσιακό.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ εκπληκτικό να υπάρχει επιστημονικός λόγος που αισθανόμαστε έτσι. Υπάρχει μια εξήγηση, είναι στην φύση μας, literally made to do that. Ακόμη και άνθρωπος των σπηλαίων να είσαι, θα νιώσεις αγάπη για κάτι. Την σπηλιά σου, την τοιχογραφία που έκανες, το παιδί σου κτλ.
Κάποτε είχα διαβάσει ότι είχαν βρει τα οστά από προϊστορικό ανάπηρο ενήλικα που δεν μπορούσε να επιβιώσει μόνος του, μαζι με άλλων, υγιών ατόμων, δείχνοντας ότι ακόμη και εκείνοι οι άνθρωποι είχαν το αίσθημα της αγάπης ακόμη και προς εκείνους που μείωναν τις πιθανότητες επιβίωσης τους. Χωρίς καν να υπάρχει λογοτεχνία, ανάπτυξη της γλώσσας, φιλοσοφίας κτλ.

Είναι άκρως εντυπωσιακό.
Ναι, δεν αντιλέγω ρε παιδί μου, απλά είναι πιο μαγεία όταν το έχεις στο μυαλό σου ως κάτι υπερβατικό. Αυτό λέω.
Η επιστημονική εξήγηση έχει πάντα την ιδιότητα να στο κάνει πιο... ανθρώπινο, να στο «γειώνει» και να αφαιρεί τη μαγεία.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
είχαν βρει τα οστά από προϊστορικό ανάπηρο ενήλικα που δεν μπορούσε να επιβιώσει μόνος του, μαζι με άλλων, υγιών ατόμων, δείχνοντας ότι ακόμη και εκείνοι οι άνθρωποι είχαν το αίσθημα της αγάπης ακόμη και προς εκείνους που μείωναν τις πιθανότητες επιβίωσης τους.
παραπέμπει σε ένα ενδιαφέρον νήμα που ανέβασε προ αμνημονεύτων ο Μερκούρης
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Ναι, δεν αντιλέγω ρε παιδί μου, απλά είναι πιο μαγεία όταν το έχεις στο μυαλό σου ως κάτι υπερβατικό. Αυτό λέω.
Μα είναι υπερβατικό, δεν ειναι που ο εγκέφαλος μας μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε αυτό το συναίσθημα το οποίο είναι ικανό ακόμη να "νικήσει" το αίσθημα της βέλτιστης επιβίωσης;

Μας δείχνει ότι δεν ήρθαμε σε αυτόν τον πλανήτη μόνο για να επιβιώσουμε. Είναι απλά wow.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.
Μα είναι υπερβατικό, δεν ειναι που ο εγκέφαλος μας μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε αυτό το συναίσθημα το οποίο είναι ικανό ακόμη να "νικήσει" το αίσθημα της βέλτιστης επιβίωσης;

Μας δείχνει ότι δεν ήρθαμε σε αυτόν τον πλανήτη μόνο για να επιβιώσουμε. Είναι απλά wow.
Καλά, να πω την αλήθεια περισσότερο αναφέρομαι σε θεωρίες του τύπου ότι ο έρωτας κρατάει τόσους μήνες ή τόσες μέρες και άλλα παρόμοια. Ε, αυτά είναι αρκετά ξενέρωτα.
Έτσι όπως το θέτεις ναι, είναι όντως όμορφο.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ναι, δεν αντιλέγω ρε παιδί μου, απλά είναι πιο μαγεία όταν το έχεις στο μυαλό σου ως κάτι υπερβατικό. Αυτό λέω.
Η επιστημονική εξήγηση έχει πάντα την ιδιότητα να στο κάνει πιο... ανθρώπινο, να στο «γειώνει» και να αφαιρεί τη μαγεία.
Πολύ σημαντικό αυτό που λες. Καμιά φορά έχουμε περισσότερο ανάγκη να πιστεύουμε στους μύθους μας, παρά να τους εξηγήσουμε.
Χίλιες φορές μια "ωραία Ελένη", παρά ο έλεγχος των διαδρομών των πλοίων.
Χίλες φορές οι δροσουλίτες, παρά το φυσικό φαινόμενο δια της θέσης του ήλιου, της υγρασίας και της θερμοκρασίας.

Και όπως λέει ένας φίλος δημιουργός, "η αγάπη είναι τα πάντα εκτός από την ερμηνεία της".
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Καλά, να πω την αλήθεια περισσότερο αναφέρομαι σε θεωρίες του τύπου ότι ο έρωτας κρατάει τόσος μήνες ή τόσες μέρες και άλλα παρόμοια
Αυτά είναι λίγο questionable η αλήθεια είναι. Γιατί ο ρομαντικός έρωτας μπλέκει μέσα και την αγάπη αλλά και την σεξουαλικότητα, η οποία είναι και ένστικτο.
Τις περισσότερες δυστυχώς φορές οι άνθρωποι πετυχαίνουν μόνο το δεύτερο και όχι και το πρώτο.
Αν πετύχει κάποιος τον συνδιασμό με κάποιον άνθρωπο, χτύπησες τζάκποτ, κρατά για πάντα (πάντα με κάποιες παραμέτρους).
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Πολύ σημαντικό αυτό που λες. Καμιά φορά έχουμε περισσότερο ανάγκη να πιστεύουμε στους μύθους μας, παρά να τους εξηγήσουμε.
Χίλιες φορές μια "ωραία Ελένη", παρά ο έλεγχος των διαδρομών των πλοίων.
Χίλες φορές οι δροσουλίτες, παρά το φυσικό φαινόμενο δια της θέσης του ήλιου, της υγρασίας και της θερμοκρασίας.

Και όπως λέει ένας φίλος δημιουργός, "η αγάπη είναι τα πάντα εκτός από την ερμηνεία της".
Με ενθουσίασε ο φίλος-δημιουργός.
Ας το γράψουμε με μεγάλα γράμματα.

Η αγάπη είναι τα πάντα εκτός από την ερμηνεία της
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.
Αυτά είναι λίγο questionable η αλήθεια είναι. Γιατί ο ρομαντικός έρωτας μπλέκει μέσα και την αγάπη αλλά και την σεξουαλικότητα, η οποία είναι και ένστικτο.
Τις περισσότερες δυστυχώς φορές οι άνθρωποι πετυχαίνουν μόνο το δεύτερο και όχι και το πρώτο.
Αν πετύχει κάποιος τον συνδιασμό με κάποιον άνθρωπο, χτύπησες τζάκποτ, κρατά για πάντα (πάντα με κάποιες παραμέτρους).
Να, ακριβώς αυτό είναι το θέμα μου. Δεν θέλω να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις για αυτά τα πράγματα :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"η αγάπη είναι τα πάντα εκτός από την ερμηνεία της".
Και βέβαια. Αυτό ακριβώς γίνεται όταν προσπαθείς να την ερμηνεύσεις. Αυτό εννοώ όταν λέγοντας ότι την «γειώνεις.»
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Αυτά είναι λίγο questionable η αλήθεια είναι. Γιατί ο ρομαντικός έρωτας μπλέκει μέσα και την αγάπη αλλά και την σεξουαλικότητα, η οποία είναι και ένστικτο.
Τις περισσότερες δυστυχώς φορές οι άνθρωποι πετυχαίνουν μόνο το δεύτερο και όχι και το πρώτο.
Αν πετύχει κάποιος τον συνδιασμό με κάποιον άνθρωπο, χτύπησες τζάκποτ, κρατά για πάντα (πάντα με κάποιες παραμέτρους).
Για τον συνδυασμό μιλάμε πάντα.
΄Αστο κορίτσι μου, μην το εξηγείς.
Τις ξέρουμε και τις εξηγήσεις αλλά τις έχουμε απωθήσει.
΄Αστο ανεξήγητο.
΄Αστο στην μαγεία του.
Είναι υπέροχο να πιστεύεις στην μαγεία της αγάπης.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Είναι υπέροχο να πιστεύεις στην μαγεία της αγάπης.
εκτιμητέα η πίστη. Τρόπο ζωής, με όλες τις απαραίτητες θυσίες, μπορούμε να την κάνουμε;
Τα λόγια τα έχουμε εύκολα. Τα χειροκροτήματα επίσης. Στο δια ταύτα όμως κούτσαυλοι
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
εκτιμητέα η πίστη. Τρόπο ζωής, με όλες τις απαραίτητες θυσίες, μπορούμε να την κάνουμε;
Τα λόγια τα έχουμε εύκολα. Τα χειροκροτήματα επίσης. Στο δια ταύτα όμως κούτσαυλοι
Έχω την εντύπωση πως αυτοί που καταφέρνουν αυτό που συζητάμε, το καταφέρνουν σιωπηλά. Δε τους ενδιαφέρει να το πουν ή να το διατυμπανίσουν γιατί τότε μάλλον θα είχαν χάσει το νόημα, που κόπιασαν να κατακτήσουν.
Οπότε εμείς οι "απέξω", δεν το καταλαβαίνουμε και δεν τους διακρίνουμε.
Θόρυβο κάνουν οι άδειοι ντενεκέδες ως γνωστόν. Και τέτοιους, θα συναντήσεις παντού, σε ότι και να κάνεις. Θα σου πετάγονται από παντού. Και αυτοί θα σε αποθαρρύνουν τόσο, που θα βλέπεις (ή θα βάζεις) παντού εμπόδια.
Και το ωραίο είναι πως όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέμε, απέχουν από την πράξη μόνο μια ουσιαστική απόφαση δρόμο. Και εμείς νομίζουμε πως βρίσκονται σε άλλους γαλαξίες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,915 μηνύματα.
Πάνω απ' όλα, ακόμα κι απ' την αγάπη, είναι η δικαιοσύνη. Πρώτα είσαι δίκαιος μετά αγαπάς. Οτιδήποτε άλλο είναι μια χαζοκαψούρα, έρχεται και φεύγει.

Η αγάπη λυγίζει και διαλύεται, λέει ο ποιητής. Στις ηπείρους και στις κρεβατοκάμαρες δύο ανθρώπων.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως αυτοί που το καταφέρνουν αυτό, το καταφέρνουν σιωπηλά.
ΑΚΡΙΒΩΣ !!! Γμτο μου ναι, αυτό ακριβώς!! Οπότε οι πομπώδεις δηλώσεις είναι για τα σκτ
Και το ωραίο είναι πως όλα αυτά τα φιλοσοφικά που λέμε, απέχουν από την πράξη μόνο μια ουσιαστική απόφαση δρόμο. Και εμείς νομίζουμε πως βρίσκονται σε άλλους γαλαξίες!
εδώ επίτρεψε μου την διάσταση αγαπητέ. Όσο ουσιαστική κι αν είναι η απόφαση, απαιτείται γερός κόπος και ιδρώτας και εκπαίδευση και νεύρα ντίζες και επιμονή μικρόνοος. Και επίγνωση πως 10 φορές θα φάμε τα μουτρα μας κι αν ευνοηθούμε από τους θεούς, θα αξιωθούμε της πίστης μας την ενδεκάτη. Κι όλα αυτά αθόρυβα όπως επεσήμανες, γιατί μέσα από όλη αυτήν την δοκιμασία γινόμαστε και κάπως προληπτικοί με τα βάιμπσ και μυστικοπαθή στρείδια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Speak for yourself dear.:)
υπάρχει λόγος να υποδεικνύετε το απόλυτα αυτονόητο ερίτιμη; Όλοι μας αυτό ακριβώς δεν κάνουμε εξάλλου; Και πάνω απ' όλα, δεν απευθυνόμανε σε σας, λόγια σας χρησιμοποίησα σαν έναυσμα για το γάιδαρο. Την απουσιάζουσα γαϊδάρα κατά βάση. Δεν θα σας θεωρούσα σαμάρι με την καμία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
εδώ επίτρεψε μου την διάσταση αγαπητέ. Όσο ουσιαστική κι αν είναι η απόφαση, απαιτείται γερός κόπος και ιδρώτας και εκπαίδευση και νεύρα ντίζες και επιμονή μικρόνοος. Και επίγνωση πως 10 φορές θα φάμε τα μουτρα μας κι αν ευνοηθούμε από τους θεούς, θα αξιωθούμε της πίστης μας την ενδεκάτη. Κι όλα αυτά αθόρυβα όπως επεσήμανες, γιατί μέσα από όλη αυτήν την δοκιμασία γινόμαστε και κάπως προληπτικοί με τα βάιμπσ και μυστικοπαθή στρείδια
Κατά την άποψη μου, δεν έχουμε καμία διάσταση φίλε μου. Όλα αυτά που αναφέρεις, στον δικό μου, προσωπικό κώδικα μπορεί να τα ενσωματώνω στην έννοια "μια ουσιαστική απόφαση δρόμο". Προκλήσεις, αγώνας και εμπειρίες, ενθουσιασμός και απογοητεύσεις, όλα είναι απαραίτητα για να σε φτάσουν στην Ιθάκη σου.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου, δεν έχουμε καμία διάσταση φίλε μου. Όλα αυτά που αναφέρεις, στον δικό μου, προσωπικό κώδικα μπορεί να τα ενσωματώνω στην έννοια "μια ουσιαστική απόφαση δρόμο". Προκλήσεις, αγώνας και εμπειρίες, ενθουσιασμός και απογοητεύσεις, όλα είναι απαραίτητα για να σε φτάσουν στην Ιθάκη σου.
μετά την αποσαφήνιση λέω πάσο και τα ρέστα να μένουν. Τώρα αν αντί Ιθάκης τελικά εξοκείλουμε σε καμιά μπαρουτοκαπνισμένη συγκαμμένη Θράκη...Ε, υπεραστικά μας
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
μετά την αποσαφήνιση λέω πάσο και τα ρέστα να μένουν. Τώρα αν αντί Ιθάκης τελικά εξοκείλουμε σε καμιά μπαρουτοκαπνισμένη συγκαμμένη Θράκη...Ε, υπεραστικά μας
"Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν"
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
"Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν"
με εκτρέπεις σε κλασικό τέρμα επίκαιρο άσθμα του αλεξανδρινού Κωνσταντίνου Καφάση

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top