Πώς η τεχνολογία έχει επηρεάσει αρνητικά τις ζωές μας

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Με αφορμή τον προβληματισμό στο παρακάτω βιντεακι, πείτε τη γνώμη σας πώς βιωνετε την τεχνολογική εξέλιξη καθημερινά στην αρνητική της πλευρά, όπως αποξένωση, μοναξιά, γρήγορη ικανοποίηση, απόσπαση προσοχής, νοσταλγία για πιο απλές εποχές, εξαφάνιση έντυπου τύπου κλπ

 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Προσωπικά "αντέχω" τους ανθρώπους, αλλά όχι σε πολύ μεγάλες δόσεις. Οπότε δε με χαλάει πολύ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Η τεχνολογία όσο καλή και αν είναι δεν παύει να έχει προκαλέσει διαφορά προβλήματα στην ανθρωπότητα, προβλήματα που χρόνο με το χρόνο αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

• Απομόνωση των ανθρώπων καθώς προτιμούν να μιλάνε πίσω από μια οθόνη και όχι από κοντά.

• Αύξηση των ψυχικών ασθενειών λόγω της απομόνωσης που ανέφερα παραπάνω.

• Εξαφάνιση εντύπου τύπου, φυσικής μορφής μουσικής και ταινιών.

• Κατάργηση θέσεων εργασίας σε σημαντικούς κλάδους όπως είναι τα καταστήματα τραπεζών και η βιομηχανία.

• Και προφανώς η τεχνίτη νοημοσύνη η οποία τείνει να υποκαταστήσει τον ίδιο τον άνθρωπο. Βλέπε τι θα γίνει τώρα στις εξετάσεις των πανεπιστημίων αλλά και στις διπλωματικές εργασίες.

Γενικά η ανάπτυξη της τεχνολογίας έχει περάσει τα όρια του φυσιολογικού πλέον.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Η τεχνολογία έχει επηρεάσει πολύ αρνητικά σε ορισμένα θέματα όπως έχει πει πολύ σωστά και ο Φώτης παραπάνω.

Θα συμπληρώσω κατά τη γνώμη μου και θα πω ότι η τεχνολογία έχει επηρεάσει πολύ στην ανατροφή των παιδιών, και στην αθωότητά τους.
Παλιά παίζαμε σε αλάνες, με λάστιχο, με μπάλα πόσα παιχνίδια.. κιμωλίες στους δρόμους.
Έχει αυξηθεί και η εγκληματικοτητα θα μου πείτε πια αλλά πιστεύω ότι ακόμα και σε αυτό, έχει βάλει το χεράκι της η τεχνολογία.

Τώρα τα παιδιά είναι με ένα κινητό στο χέρι στο τικ τοκ, μηδέν δημιουργικότητα, και γίνονται και μεγαλύτερος στόχος έκθεσης, σε οτιδήποτε, ακόμα και στον κίνδυνο.
Πολλοί γονείς βλέπω τώρα πως προσπαθούν με νύχια και με δόντια να παρατείνουν την ηλικία που το παιδί τους θα πάρει κινητό, και αυτό το κάνει πολύ δύσκολο, καθώς όλα έχουν.
Επίσης πολύ γονείς κάνουν το λάθος ότι: το παιδί γκρινιάζει, ας δει λίγο ταμπλετ να ησυχάσει.. Όχι, για εμένα μεγάλο λάθος.

Μετέπειτα στην εφηβεία, τα παιδιά κοιτάνε πως θα μιλήσουν μόνο από μηνύματα, χτίζουν όλη τους τη ζωή και την εικόνα εκεί πέρα..και αυτό ισχύει και στην ενήλικη ζωή.

Καταλήγει η ζωή να είναι μια σειρά αναμνήσεων από ψηφιακές στιγμές.. πας να φας κάτι, κοιτάς πως θα το βγάλεις τη "τέλεια" φωτογραφία, πας διακοπές, το ίδιο κτλ κτλ..

Χάνονται οι ουσιαστικές στιγμές, κι χωρίς το ψηφιακό θόρυβο, που άμα δοκιμάσει κάποιος να παρατήσει το κινητό για μερικές μέρες, θα δει τεράστια διαφορά.
Δεν βγάζω φυσικά τον εαυτό μου μέσα σε όλο αυτό, όλοι έχουμε επηρεαστεί σε αυτό, δεν γίνεται αλλιώς, ο καθένας στο βαθμό του.

Η τεχνολογία δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό, έχει κάνει θαύματα και βοηθήσει σε πολλούς τομείς, εμείς την έχουμε βάλει πιο πάνω από εμάς τους ίδιους, η ανθρωπότητα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Θα έλεγα πως έχει επηρεάσει αρνητικά στο οτι ακυρώνουμε ανθρώπους πολύ εύκολα καθώς βλέπουμε πόσες επιλογές υπάρχουν (στα apps, στα social κτλ)οπότε και δεν επενδύουμε αρκετό χρόνο στο να δώσουμε τις ευκαιρίες που αξίζουν οι άνθρωποι.
Επίσης πιστεύω πως μένουμε και αχόρταγοι και δεν ευχαριστιόμαστε τα όσα έχουμε ακριβώς επειδή βλέπουμε πόσα έχουν κάποιοι άλλοι (online).
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Αν η τεχνολογία σε ελέγχει είναι κακή, αν την ελέγχεις εσύ, είναι εργαλείο.
Είναι βλακώδες να δαιμονοποιείται η τεχνολογία όπως το ίδιο ανόητο είναι να την εμπιστευόμαστε τυφλά.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η τεχνολογία όσο καλή και αν είναι δεν παύει να έχει προκαλέσει διαφορά προβλήματα στην ανθρωπότητα, προβλήματα που χρόνο με το χρόνο αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

• Απομόνωση των ανθρώπων καθώς προτιμούν να μιλάνε πίσω από μια οθόνη και όχι από κοντά.

• Αύξηση των ψυχικών ασθενειών λόγω της απομόνωσης που ανέφερα παραπάνω.

• Εξαφάνιση εντύπου τύπου, φυσικής μορφής μουσικής και ταινιών.

• Κατάργηση θέσεων εργασίας σε σημαντικούς κλάδους όπως είναι τα καταστήματα τραπεζών και η βιομηχανία.

• Και προφανώς η τεχνητή νοημοσύνη η οποία τείνει να υποκαταστήσει τον ίδιο τον άνθρωπο. Βλέπε τι θα γίνει τώρα στις εξετάσεις των πανεπιστημίων αλλά και στις διπλωματικές εργασίες.

Γενικά η ανάπτυξη της τεχνολογίας έχει περάσει τα όρια του φυσιολογικού πλέον.
α) Η προβληματική χρήση του διαδικτύου δεν αφορά ένα μικρό ποσοστό των χρηστών του;
β1) Δεν είναι τεχνολογικά φυσιολογική τουλάχιστον η κατάργηση των ημερήσιων εφημερίδων;
β2) Spotify vs CD και Netflix vs DVD vs Blu-ray: στην πρώτη ποιοτική σύγκριση σαφώς κερδίζουν οι δίσκοι.
γ1) Αναπόφευκτα δεν θα προκύψουν νέες ειδικότητες και θέσεις εργασίας;
γ2) Μήπως η εκπαιδευτική κοινότητα έχει ήδη αναπτύξει φίλτρα ελέγχου της τεχνητής νοημοσύνης;
δ) Αφού η τεχνολογία ανταποκρίνεται στις κυρίαρχες ανθρώπινες ανάγκες, δεν απαιτείται μαζική αλλαγή νοοτροπίας για τον αναπροσανατολισμό της;
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Εντωμεταξυ όσον αφορά το apple vision headset , meta verse κλπ
Σίγουρα είναι συναρπαστική αυτή η τεχνολογία και θα ήθελα να το δοκιμάσω
Όμως
Δεν είναι φανερό πού μας οδηγεί; Μας εγκλωβιζει σε έναν εικονικό κόσμο, μας αποσυνδέει από τον πραγματικό, μας αποξενωνει ακόμη περισσότερο από άλλους ανθρώπους τριγύρω μας, και σε βομβαρδιζει συνέχεια με οπτικά ερεθίσματα περισπασμους, δεν μπορείς να ευχαριστηθεις αυτό που κάνεις να το απολαύσεις, να ζήσεις τη στιγμή απλά ηρεμα ανθρώπινα

Σαν μηχανικό και λάτρη της τεχνολογίας με ενυουσιαζει, όμως ταυτόχρονα σαν άνθρωπο με τρομάζει πολύ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει τη τάση να ωραιοποιεί το παρελθόν και να κράζει το παρόν. Θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα που στο παρελθόν ήταν όνειρο επιστημονικής φαντασίας.

- Παλιά πήγαινες κάπου εκδρομή, χαλούσε το αμάξι, έμενες στη μέση του πουθενά και περίμενες μήπως περάσει κανένας και τον παρακαλέσεις να ειδοποιήσει οδική βοήθεια. Όπου πας έπρεπε να έχεις χάρτες μαζί σου (κάτι βιβλιαράκια που είχε όλο το οδικό δίκτυο) ενώ τώρα οι άνθρωποι βρίζουν επειδή το gps δείχνει στο διπλανό δρόμο.
- Πλέον μπορείς να πας διακοπές σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και να οργανώσεις το ταξίδι σου πανεύκολα από το καναπέ σου. Ξενοδοχεία, αξιοθέατα, εστιατόρια. Όλη η πληροφορία είναι στο κινητό σου. Πριν λίγες δεκαετίες το ταξίδι στο εξωτερικό ήταν ταξίδι ζωής. Τώρα σε κάθε τριήμερο μπορείς να πας όπου θες.
- Social media είναι game changing. Βρίσκεις άτομα με κοινά ενδιαφέροντα, events κ.λπ. Το κυριότερο άτομα που γνώριζες δεκαετίες και νόμιζες ότι τους ήξερες καλά από τα posts τους καταλαβαίνεις πόσο άμπαλοι είναι και ξεκόβεις.
- Η AI και το machine learning σου δίνει για πρώτη φορά τη δυνατητα να προγραμματίσεις σε φυσική γλώσσα μια μηχανή να σου κάνει λειτουργίες. Σκεφτείτε την εφαρμογές έχει. Άτομα τυφλά ή μειωμένης αντίληψης να λένε στη τηλεόραση τι κανάλι να βάλει, να δυναμώσει, να αναζητήσει νέα κανάλια...
- Θα βελτιώσει τα εργασιακές συνθήκες. Η κατάργηση της δουλείας, το 8 ώρα δουλειά 5 φορές την εβδομάδα δεν έγινε εξαιτίας καμιάς επανάστασης αλλά λόγω της ανάπτυξης τεχνολογίας. Το επιχείρημα ότι η τεχνολογία θα μειώσει τις θέσεις εργασίας είναι αστείο. Ο υπήλληλος των διοδίων, ο ταμείας, το delivery, ο υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου, ο βενζινάς είναι δουλειές που δεν πρέπει να υπάρχουν και ήδη σε προηγμένες χώρες τέτοιες θέσεις εργασία μειώνονται. Όσο προοδεύει ο κόσμος χρειάζεται εκπαίδευση καθώς οι θέσεις εργασίας γίνονται πιο εξειδικευμένες. Η χώρα μας μπορεί να έχει μεγάλη ανεργία αλλά ταυτόχρονα έχει μεγάλη ελλειψη από εργαζόμενους σε πολλούς τομείς. Σε κάθε περίπτωση μόνο με την ανάπτυξη της θα δούμε εργασιακές συνθήκες τύπου δουλειά 4 μέρες την εβδομάδα, διακοπές 3 μήνες το χρόνο κ.λπ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι περιμενω πως και πως την ημερα που θα ειναι ευκολο και προσβασιμο σ εολους με προστιτη τιμη δηλαδη...γυαλια εικονικης πραγματικοτητας.Να τα φορας.,να καθεσαι ας πουμε..και να ταξιδευεις σε διαφορα μερη.Πιστευω θα γινει ναι; Το περιμενω πως και πως...καλα να ειμαστε. :clapup:

Βασικα απαντησα.:hehe:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι περιμενω πως και πως την ημερα που θα ειναι ευκολο και προσβασιμο σ εολους με προστιτη τιμη δηλαδη...γυαλια εικονικης πραγματικοτητας.Να τα φορας.,να καθεσαι ας πουμε..και να ταξιδευεις σε διαφορα μερη.Πιστευω θα γινει ναι; Το περιμενω πως και πως...καλα να ειμαστε. :clapup:

Βασικα απαντησα.:hehe:
Εμένα όλα αυτά της apple μου θυμιζουν αυτό το επεισόδιο από το black mirror


Που πιστεύω ότι δυστυχως ειναι και το μέλλον..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ευχαριστώ, δεν θα πάρω :lol:
Δεν ξερω τι λες...εγω θελω να ταξιδεψω ΠΑΝΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ...ΕΙΚΟΝΙΚΑ...αφου ειναι αδυνατον να το κανω εκ φυσικου!
Κια θα το προχωρησω και θα σου πω...το ακομα καλυτερο..


ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ..ΑΚΡΩΣ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!:drunk:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ..ΑΚΡΩΣ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!
Πηγαίνω στο πλανητάριο και μου φτάνει :lol::lol:
Δεν ξερω τι λες...εγω θελω να ταξιδεψω ΠΑΝΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ...ΕΙΚΟΝΙΚΑ...αφου ειναι αδυνατον να το κανω εκ φυσικου!
Κια θα το προχωρησω και θα σου πω...το ακομα καλυτερο..
Άμα δωσεις το κας ρε φιλενάδα για να το δεις εικονικά, δώστα εκεί να πας όπου λαχταράς, να μυρίσεις, να γευτείς.. :clapup:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Πηγαίνω στο πλανητάριο και μου φτάνει :lol::lol:

Άμα δωσεις το κας ρε φιλενάδα για να το δεις εικονικά, δώστα εκεί να πας όπου λαχταράς, να μυρίσεις, να γευτείς.. :clapup:
Εμα δεν με προσεχεις ομως αγαπουλα..ειπα στο αρχικο μου ποστ..ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...
Η αληθεια ειναι οτι περιμενω πως και πως την ημερα που θα ειναι ευκολο και προσβασιμο σ εολους με προστιτη τιμη δηλαδη...γυαλια εικονικης πραγματικοτητας
:thumbup:
Ειδαλλως χαιρω πολυ..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ακόμα και να γινόταν να ταξιδέψουμε εικονικά σε όλον τον κόσμο σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο με το να πάμε δια ζώσης σε κάποια ξένη χώρα. Με το ταξίδι μας εκτός από εμπειριες κερδίζουμε αναμνήσεις, αξέχαστες στιγμές με φίλους / σχέση μας, δοκιμάζουμε ξένα φαγητά ενώ την ίδια ώρα ερχόμαστε σε άμεση επαφή με ανθρώπους από όλον τον κόσμο. Το Vision Pro της Apple όσο και αν εξελιχθεί στο τέλος της ημέρας δεν θα έχεις πάει πουθενά εκτός από τον καναπέ του σπιτιού σου.

Η ζωή είναι μικρή και πολύτιμη, προτιμώ να πάω σε 10 χώρες σε όλη μου τη ζωή μαζί με άτομα που αγαπώ ώστε να κερδίσω αξέχαστες αναμνήσεις παρά να ταξιδέψω εικονικά σε όλον τον κόσμο μέσω του Apple Vision Pro όπου στην πραγματικότητα δεν θα έχω πάει πουθενά και δεν θα έχω ούτε μια ανάμνηση.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Υπέρ της τεχνολογικής προόδου αλλά κατά το να σφετερίζονται πατέντες και τεχνογνωσία για δικός τους όφελος τα κράτη, εταιρίες, στρατιωτική βιομηχανία και γενικά κάποιοι παλαβοί που έχουν διαλύσει τον πλανήτη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Προφανως ειναι τελεια η τεχνολογια, γιαυτο την ακολουθησα αλλωστε, ομως πρεπει να τραβηξουμε ενα οριο οταν γινεται υπερβολικη η χρηση της ή μας επηρεαζει αρνητικα στην καθημερινοτητα μας και μας αλλοτριωνει σαν ανθρωπους δυστοπικα στιλ black mirror
Ναι θα το φορουσα το apple vision για να δουλευω κατι σπιτι ή για ψυχαγωγια, αλλά οχι να το φοραω παντου εξω και να εγκλωβιστω στον κοσμο του, να με υποδουλωσει

Ειναι πολυ ευκολο να παραβουμε τα ορια, και οσοι μυριζονται κερδος μας σπρωχνουν προς τα εκει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά το χειρότερο κομμάτι είναι αυτό της συγκέντρωσης και του συνεχούς περισπασμού. Γενικά έχω διαβάσει πως πλέον, λόγω του συνεχούς σκρολαρίσματος και της γρήγορης πληροφορίας, είναι πολύ πιο δύσκολο να συγκεντρωθούμε φερειπείν σε ένα μακροσκελές κείμενο, πράγμα που έχω παρατηρήσει πως παθαίνω πολύ συχνά και εγώ. Είναι και αυτή η αίσθηση της βιασύνης που τουλάχιστον εγώ έχω συνεχώς. Λες και μας κυνηγάει κανείς. Και νομίζω πως κάπως περιορίζει και τη φαντασία μας. Όχι ότι δεν υπάρχουν βέβαια και πολλοί δημιουργοί που αξιοποιώντας την τεχνολογία δε δημιουργούν καλλιτεχνήματα. Όμως νομίζω πως ειδικά τα παιδιά όσο πάει και χάνουν πιο σύντομα αυτή τη φλόγα στα μάτια, πιο γρήγορα τη δημιουργικότητα.
Και δεν είναι μόνο αυτά τα πολύ εξειδικευμένα παραδείγματα. Υπάρχουν και τα πιο μεγάλα και κραυγαλέα (η χρήση της τεχνολογίας εις βάρος του περιβάλλοντος, για πολεμικούς σκοπούς και άλλα πολλά). Μετρώντας τα προβλήματα λοιπόν που δημιουργούνται τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο, αρχίζει να καταλαβαίνει κανείς πως κάπου έχουμε χάσει την μπάλα.
Η τεχνολογία είναι καλή αναμφίβολα - αμέτρητοι είναι οι τομείς όπου έχει συμβάλλει λύνοντας πολύ σημαντικά προβλήματα και διευκολύνοντας τις ζωές όλων μας. Το ζήτημα εδώ, όπως και σε όποιο ζήτημα που αποτελεί δίκοπο μαχαίρι, είναι να βρεθεί η περιβόητη χρυσή τομή. Να τη χρησιμοποιούμε εκμεταλλευόμενοι τα όποια πλεονεκτήματα μας προσφέρει στην εκάστοτε περίπτωση, καταφέρνοντας παράλληλα να μην εγκλωβιζόμαστε σε αυτή. Να κοιτάμε και τη ζωή γύρω μας, να σταματάμε για λίγο. Αυτό το τελευταίο για εμένα είναι σίγουρα το πιο σημαντικό - και θα μπορούσα να πω ότι αποτελεί πλέον ένα "στοίχημα ζωής".

ΥΓ. Λες και έγραψα έκθεση φαίνεται εν τω μεταξύ :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top