Πώς να ξεκινήσω τη μάθηση προγραμματισμού;

djgiannis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Υ-Γειά σε όλους
Δυστηχώς η πρώτη λυκείου πέρασε χωρίς να μάθουμε κάποια γλώσσα προγραμματισμού :'(:(
Εγώ όμως θέλω να μάθω για πολλούς λόγους. Μπορείτε να με βοηθήσετε πώς να το κάνω. Π.χ ξέρει κανείς σας καμιά καλή ιστιοσελίδα? Έστω να μάθω τα απλά.
Ευχαριστώ για όποια απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mekst4v

Νεοφερμένος

Ο mekst4v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το χιλιοειπωμένο θέμα! Καταρχάς, για να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού χρειάζεσαι ελεύθερο χρόνο. Έπειτα, προχωράς στην αγορά ενός introductory book ή κατεβάζεις το ηλεκτρονικό documentation της γλώσσας που θέλεις.

Προτού ξεκινήσεις πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τι θα ήθελες να ασχοληθείς, π.χ. system programming, web programming κλπ. Θέλεις να φτιάχνεις αποκλειστικά παραθυρικές εφαρμογές; Θέλεις οι εφαρμογές σου να είναι cross-platform;
Ανάλογα λοιπόν με αυτά που θέλεις, επιλέγεις και την/τις αντίστοιχη/ες γλώσσα/ες προγραμματισμού. Δόξα το google, μπορείς να βρεις χαρακτηριστικά, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, ομοιότητες, διαφορές κλπ με μια απλή αναζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις απο ψευδοκώδικα για να πάρεις μια ιδέα απο τι είναι προγραμματισμός.Αν και δεν μπορείς να φτιάχνεις εξολοκλήρου εφαρμογές των Windows φτιάχνεις "προγράμματα" που εκτελούνται μέσω του compiler του ψευδοκώδικα.Λοπόν σου προτείνω αυτό το πρόγραμμα https://spinet.gr/glossomatheia/download/ μέσω του οποίου γράφεις εντολές και αυτό τις "τρέχει".
όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω χρειάζεσαι πολύ χρόνο,θέληση,και επιμονή για να μάθεις μια "αληθινή" γλώσσα προγραμματισμού όπως είναι π.χ η C#,C++ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Βασικά κάνε ότι σου λέει το παιδί απο πάνω μου!Εχει απόλυτο δίκιο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
μια καλη και αρκετα ευκολη γλωσσα προγραμματισμου ειναι η small basic.... με συτην την γλωσσα κανεισ πολυ απλα πραγματα και ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

000090

Νεοφερμένος

Ο 000090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 68 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αφου σε ενδιαφερει αυτο, πρεπει να ξεκινισεις με τα πολυ θεωρητικα... τη φιλοσοφια την ιδεα.. μολις εκστερνησεις αυτο τελως ολες οι γλωσσες θα σου φαινονται ιδιες σε δυσκολια τροπος του λεγειν, αλλα ετσι ειναι περιπου.

Δεν θα σου προτεινω κανενα ελληνικο βιβλιο να ξεκινησεις.. αλλα αμα ξερεις αγγλικα..! που πιστευω οτι θα ξες μπορω να σου πω μερικα αξιολογα βιβλια να ξεκινησεις.

Αλλα να θυμασε και οσο βαρετο και αν σου φαινεται και ας προτειμας την 'πραξη' παρα τη θεωρεια αμα δεν μαθεις την φιλοσοφια ειναι χαμενο παιχνιδι...!

-Regards.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η πιο εύκολη είναι η html και μοιάζει και με την php όμως την html θα την χρησιμοποιείς παντού ακόμα και στο hi5...
Έχω ένα αρχείο εκμάθησης και πρακτικής αλλά δεν ανεβαίνει σαν συνημμένο και δεν ξέρω πως να το ανεβάσω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
H HTML δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού και δεν μοιάζει με την PHP, απλώς συνδέεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Για visual basic βρές από pi-schools το βιβλίο που κάνουνε γ επάλ.Πολύ καλό πραγματικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Καλημέρααα....
Ξερετε, μ' αρεσει παρα πολυ η πληροφορικη και θα ηθελα να ξεκινησω μονη μου προγραμματισμο τωρα το καλοκαιρι μιας και εχω αφθονο ελευθερο χρονο!!!
Εχω ακουσει οτι ξεκινας με C ή Pascal υπαρχει κατι στο διαδικτυο στα ελληνικα ωστε να μαθω σιγα σιγα τις γλωσσες προγραμματισμου???
Πως να ξεκινησω???

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ξεκίνα με python. η C είναι δύσκολη για αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντση...

αν εχετε να μου προτεινεις καποιο σχετικο site με ελληνικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι είχα ξεκινήσει με Visual Basic (6 τότε... δεν είχαμε .NET...) και δεν το μετάνιωσα. Δεν ξέρω τώρα πώς έχει γίνει όμως, έχω ακούσει ότι με το .NET έχει αλλάξει αρκετά.

Εξαρτάται βέβαια και πόσο εις βάθος σε ενδιαφέρει το αντικείμενο. Θες απλά να φτιάχνεις πράγματα ή σε ενδιαφέρει να έχουν και καλή αρχιτεκτονική, να είναι συντηρήσιμα, να είναι πιο εύκολες οι αλλαγές κοκ; Αν το δεύτερο, τότε ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και πιο αντικειμενοστραφείς γλώσσες όπως η C# και η Java (Όχι C++, παραείναι δύσκολη για αρχή). Θα σου χρησιμεύσουν περισσσότερο και ως γνώσεις γενικότερα, κανείς δεν γράφει Pascal πλέον.
Επίσης, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το web, θα μπορούσες να ξεκινήσεις με HTML, CSS και JavaScript (και αργότερα, όταν θα έχεις φτάσει σε ένα Χ επίπεδο, ασχολείσαι και με server-side τεχνολόγιες).

edit: Βασικά πριν πάω σε κανονική γλώσσα προγραμματισμού, είχα χρησιμοποιήσει ένα IDE που σου επέτρεπε να ...γράφεις προγράμματα χωρίς κώδικα (κυρίως παιχνίδια, αλλά μια χαρά μπορούσες να φτιάξεις και άλλα apps). Έκανε πολύ καλή δουλειά στο να σε εισάγει στην αλγοριθμική λογική χωρίς να μπλέκεις με κώδικα. Multimedia Fusion λεγόταν, απ'ότι βλέπω τώρα το site είναι αυτό: https://www.clickteam.com/website/usa/multimedia-fusion-2.html Έχω να το χρησιμοποιήσω γύρω στα 12-13 χρόνια όμως, δεν έχω ιδέα πώς έχει καταλήξει σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι εγώ την Visual Basic θα πρότεινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως η ιδέα της Λιας (Subject to Change) για κάποιο IDE με πολλά κομμάτια έτοιμου κώδικα, την θεωρώ πολύ καλή λύση για κάποιον πραγματικά αρχάριο. Της περισσότερες φορές οι αρχάριοι αντιλαμβάνονται κάτι τελείως διαφορετικά ως προγραμματισμό. Τέτοιες λύσεις όπως αυτής της Λιας, σε φέρνουν αντιμέτωπο με την πραγματικότητα πιο ομαλά και πιο διασκεδαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!!!Με βοηθησατε αρκετα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
https://forum.ubuntu-gr.org/viewforum.php?f=55

ασύγχρονα μαθήματα python3 από το formum του ubuntu. Για ρίξε μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μακρυά απο τις αντικειμενοστραφής αν είσαι αρχάρια... Ο κόσμος ξεκινάει με δομημένες γλώσσες προγραμματισμού και η C είναι ότι καλύτερο για έναν αρχάριο.. Απο την εκμάθηση της θα μπείς στο νόημα του τι διάολο είναι ο λεγόμενος προγραμματισμός.. Όταν πλέον έχεις ένα καλό υπόβαθρο θα ξεκινήσεις με τις αντικειμενοστραφής όπως είναι η C++ και η Java.. Κατά σειρά C++ πρώτα και μετά java.. Την λογική της αντικειμενοστραφούς την καταλαβαίνεις πολύ ευκολότερα απο τη C++ απο ότι με τη java η οποία είναι και απίστευτα δύσκολη στην εκμάθηση( μπορεί να γίνει όμως διασκεδαστική).. Στο λέω εγώ που πρώτα έμαθα java και μετά C++..

Συνοψίζοντας ξεκίνα με τη C και όλα τα άλλα θα τα δείς αργότερα.. Έχεις χρόνο.. Αν ψάξεις στο internet στανταρ θα βρείς κάποια σειρά μαθημάτων που θα σε ικανοποιήσει.. Σε κάθε περίπτωση που θελήσεις έχω μία σειρά διαφανειών καθώς και ασκήσεις για όλα τα κεφάλαια.. Αν χρειαστείς κάνε μου pm..

Λοιπόν και εγώ θέλω βοήθεια απο τους web του είδους... Έχω ένα τρομερό δήλημα..
PHP, JSP,Java Servlets?(ASP απορίπτεται διότι βλέπω microsoft και αλλάζω δρόμο πολλά χρόνια πια) Έχοντας ένα πολύ καλό υπόβαθρο σε html,css,javascript πλέον θέλω να ασχοληθώ εντατικά με μία server-side scripting γλώσσα αλλά δεν ξέρω ποια. Γνωρίζω πολύ καλή java οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με τα servlet αλλά απο ότι είδα είναι πολύ μεγάλο μανίκι και μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά ακριβώς, σε jsp, με λιγότερο κόπο.. Απο την άλλη έχω αρκετά καλές γνώσεις σε unix shell scripting και η PHP απο όσο κοίταξα την σύνταξη της είναι ολόιδια..
Με λίγα λόγια να κάτσω να ασχοληθώ με servlets και ας έχει τόσο κόπο για την παραγωγή αποτελέσματος, να κάτσω να μάθω php που έχω επίσης ένα καλό υπόβαθρο και το υλικό στο internet είναι αρκετά περισσότερο, η να μάθω jsp που δεν έχω ιδέα ?

Σε κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει περισσότερο ποια απο τις παραπάνω θα δημιουργήσει καλύτερο υπόβαθρο ή αλλιώς ποιά θεωρείται περισσότερο "του μέλοντος" και όχι τόσο ποια θα μάθω ποιο εύκολα..

Τα φώτα σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
https://www.w3schools.com

έχει έτοιμα tutorial ασκήσεις στην πράξη με online editor και οτι άλλο χρειάζεται κάποιος που έχει τον χρόνο να καθίσει step by step και να μάθει όποια απο τις γλώσσες τον ενδιαφέρουν. Πλέον , έχουμε περάσει απο τις client server εφαρμογές στις web based . Καλό θα ήταν λοιπόν να ξεκινήσει κανείς με οτι webiko του πάει περισσότερο. Π.χ. combolistes για να πιάσουν δουλειά στις μέρες μας , μόνο στην πειραιώς θα πήγαιναν και άν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top