Πώς φαντάζεστε τον γάμο σας;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Για γνωστούς λόγους, δεν πρόκειται να παντρευτώ neveeeer :D

Η αλήθεια είναι πως δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτό το ''κατεστημένο'', δηλαδή εκκλησία, μπομπονιέρες, ρύζια, συγγενείς πάνω από το κεφάλι σου, φωτογραφίες, βέρες, γλέντι ύστερα σε ταβέρνα :sick:

Τι κρίμα που δεν..

:giveup:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για γνωστούς λόγους, δεν πρόκειται να παντρευτώ neveeeer :D

Η αλήθεια είναι πως δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτό το ''κατεστημένο'', δηλαδή εκκλησία, μπομπονιέρες, ρύζια, συγγενείς πάνω από το κεφάλι σου, φωτογραφίες, βέρες, γλέντι ύστερα σε ταβέρνα :sick:

Τι κρίμα που δεν..

:giveup:




-petros
Πρώτον, γιατί να μην παντρευτείς; Ήδη γίνονται ενέργειες, σίγουρα σε 5-10 χρόνια θα έχει νομιμοποιηθεί και ο γάμος ;)
Δεύτερον, ο γάμος δεν είναι πάντα έτσι. Αυτό που περιγράφεις είναι το κλασσικό ελληναράδικο στιλ, δεν είναι υποχρεωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Για γνωστούς λόγους, δεν πρόκειται να παντρευτώ neveeeer :D

Η αλήθεια είναι πως δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτό το ''κατεστημένο'', δηλαδή εκκλησία, μπομπονιέρες, ρύζια, συγγενείς πάνω από το κεφάλι σου, φωτογραφίες, βέρες, γλέντι ύστερα σε ταβέρνα :sick:

Τι κρίμα που δεν..
:giveup:




-petros

Μ'εχεις καλυψει πληρως! Τι αλλο να πω?:clapup:
....κι οταν τελειωνει το "πανηγυρι", πηγαινεις με τον νομιμο πια συντροφο σου στο σπιτι και αντι να κανεις αυτο , που παλαιοτερα ονομαζανε πρωτη νυχτα του γαμου;) δλδ να τον ριξεις στο κρεββατι-καναπε-τραπεζι:hmm: -πατωμα...'η οπου βρεις τελος παντων:upside: , εσυ τι κανεις????? 1) "Ας παει και το παλιαμπελλο..."(ενω ψιλοκοιμασαι!):whistle: :whistle: 2) Ξεραινεσαι στον υπνο:sleep: ( χωρις παλιαμπελλο...κι αυριο μερα ειναι!!! ) Κι αυτα, στην καλυτερη περιπτωση εννοειται , γιατι υπαρχει και το σεναριο , καθολου σπανιο πιστεψτε με , να ριξεις κι ενα καβγα:mad: :mad17: γιατι βγαλατε πολλες φωτογραφιες , γιατι δεν ηταν οπως το περιμενες:down: , γιατι η φιλη της πρωην του φιλου σου σε φιλησε 5 φορες:mpinelik: , γιατι τα ποτα ηταν ζεστα:beer: , το φαγητο λιγο , τα παπουτσια στενα , γιατι...γιατι...γιατι....!!!
Ακουγονται υπερβολικα ? Μηπως ειμαι γκρινιαρα ? Κι ομως συμβαινουν! Συμπερασμα: Οταν αποφασιζει καποιος-α να παντρευτει ( ταπεινη μου γνωμη ) το θεμα ειναι ν'απολαμβανει ολη την διαδικασια:) !!!
Ολες αυτες τις ετοιμασιες που πρεπει να γινουν, επιπλα-φωτιστικα-νυφικο-κοστουμι-λιστα καλεσμενων-τραπεζι ( που,πως,ποιοι κ.λ.π ) Γιατι εαν ολα αυτα μας φρικαρουν αντι να μας γεμιζουν χαρα , τοτε χανουμε την ουσια! Ο εγκεφαλος μας θα προσπαθησει να διαγραψει απ'την μνημη του:| :| την , κατα τ'αλλα , "ωραιοτερη στιγμη της ζωης μας " και πολυ καλα θα κανει . Γι αυτο λοιπον.....σκεφτειτε το καλα! Λογικα , μια φορα παντρευεται κανεις.:hmm: :hmm:

Πρώτον, γιατί να μην παντρευτείς; Ήδη γίνονται ενέργειες, σίγουρα σε 5-10 χρόνια θα έχει νομιμοποιηθεί και ο γάμος ;)
Δεύτερον, ο γάμος δεν είναι πάντα έτσι. Αυτό που περιγράφεις είναι το κλασσικό ελληναράδικο στιλ, δεν είναι υποχρεωτικό.

Ειμαι νεο μελος κ ζητω συγγνωμη εκ των προττερων, αλλα διακρινω " κατι " σχετικα με την παραδοση , το ελληναραδικο στιλ , τα γουρουνοπουλα , τα εθιμα , τα κλασσικα ελληνικα γλεντια ??? Γιατι ετσι ? Σιγουρα εχω χασει επεισοδια... Εαν θελεις με κατατοπιζεις σχετικα:confused: . Θα μ'ενδιεφερε ν'ακουσω τη γνωμη σου!:)

Ναι, αυτό όντως είναι κάπως...
Γι' αυτό σας θυμίζω μία άλλη παράμετρο του παραδοσιακού γάμου:
όλοι προσφέρουν από κάτι!!!
Γυναίκες μαγειρεύουν, κάποιος βρίσκει λυράρη... Μιάαα χαρά!!!

Διαβαζοντας το μηνυμα σου, μονο ωραιες εικονες ερχονται στο μυαλο μου! Το μονο που μπορω να φανταστω , ειναι χαμογελαστα προσωπα και ανθρωπους που χαιρονται , με την χαρα των αλλων!!! Αυτα , μονο σ'ενα παραδοσιακο γαμο μπορει να τα νοιωσει κανεις. Σ'ευχαριστω! Μου θυμισες στιγμες που ειχα ξεχασει ! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Oντως δεν ειναι απαραιτηρο και ας συνηθισουμε πια (βαζω κι εμενα μεσα γιατι το κανω κι εγω αυτο
...:P :redface: ) οτι οταν ακουγεται πως μιλαμε γενικα δεν σημαινει οτι γινεται αυτο και στο 100% των περιπτωσεων.
Εχω παει και σε "κοσμικο" γαμο και ηταν για ολα τα λεφτα (οργανωση,χωρος,κλιμα,μουσικη φαγητο...καλο απλως!), κι εχω παει σε τετοιον οπου καταντησε το απολυτο κιτσαριο!
Σε αυτες τις περιπτωσεις γαμου πρεπει να ειναι πολυ προσεγμενοι και πολυ καλα οργανωμενοι, ενω αντιθτα οι αλλοι, οι "παραδοσιακοι¨με τακλαμπατσιμπανα δεν χρειαζονται τοσο πολυ.;)
απο εκει και υστερα εγω σε οσους εχω παει εχουν μοιραστει...αλλοι ηταν για τα πανυγηρια και αλλοι αφησαν ιστορια.
Απλουστατα το ζευγαρι πρεπει να κανει αυτο που αισθανεται και τοτε σιγουρα θα πετυχει το τζερτζελο...;)
το μονο που ξερω ειναι οτι αυτοι που καλεις στην εκκλησια πρεπει να τους καλεσεις και στο τραπεζι.Ειναι καπως οι μισοι να εχουν προσκληση και στο κεντρο και οι αλλοι τον παπαλα.'Η τους καλεις σε ολο το χαρμοσυνο γεγονος ή καθολου.
Εγω παλι θα μεινω μαγκουφης και γερομπισμπικης και δεν θα εχω προβλημα τετοιο...Θα υιοθετησω κι ενα παιδακι απο την Αφρικη ή την ινδια και τελειωσε το πανηγυρι.:D :clapup: :P


P.S.Μου αρεσουν οι γαμοι σε εκκλησια αλλα εξω απο τον στεγαζομενο χωρο.Ειχα παει σε εναν τετοιο και ηταν πολυ μπαμ!
P.S.2.Για την γιδα συμφωνω απολυτα...ουτε εμενα μου αρεσει...Αντιθετα ομως η γουρνοπουλα...πωωωω!!!!:clapup: :D




Πολλα απ'αυτα που εχεις γραψει με βρισκουν απολυτα συμφωνη κ μ'αντιπροσωπευουν. Αλλα αυτο για την υιοθεσια ενος παιδιου που αναφερεις ......δεν υπαρχουν λογια για να το σχολιασω περισσοτερο!!!!!!!!!!:clapup: :clapping: :worship: :worship: :worship: ( Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος....ειμαι πολυ νεο μελος , γι αυτο πασης φυσεως υποδειξεις-διορθωσεις-συμβουλες...θα τις δεχομουν με ιδιαιτερη χαρα!!!!! ):D :flowers: :bigarmhug :bigarmhug :) Παραλιγο να το ξεχασω! Γιδα ουτε γι αστειο............αλλα γουρουνοπουλα με καλοψημενη πετσα μμμμμμ!!!!! ( ας φαω το γιαουρτακι μου τωρα:/::mad: :mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειμαι νεο μελος κ ζητω συγγνωμη εκ των προττερων, αλλα διακρινω " κατι " σχετικα με την παραδοση , το ελληναραδικο στιλ , τα γουρουνοπουλα , τα εθιμα , τα κλασσικα ελληνικα γλεντια ??? Γιατι ετσι ? Σιγουρα εχω χασει επεισοδια... Εαν θελεις με κατατοπιζεις σχετικα:confused: . Θα μ'ενδιεφερε ν'ακουσω τη γνωμη σου!:)

Απλά δεν είναι του γούστου μου, και απο το μήνυμα του Πέτρου υπέθεσα οτι δεν είναι ούτε του δικού του γούστου όλα αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
...Σας αγαπάω μα δεν παντρεύομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Ελπίζω ό,τι μπορώ να απαντήσω ξανά στο θέμα αυτό...!!! Αφού η πρώτη μου αναφορά, έγινε με την εγγραφή μου ως μέλος και θα ήθελα να πω κάτι ακόμα!

Τον γάμο μου δεν τον φαντάζομαι....γιατί πολύ απλά δεν θέλω ( δυστυχώς ):/: , ούτε να τον θυμάμαι...!!!

"Ωμό , σκληρό......ίσως !!! Αληθινό όμως!!!
Άλλο "ένωση δύο ανθρώπων".....άλλο "πανηγύρι"....:worry: :/: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ θα απαντήσω με ένα σχόλειο που το έχω ξαναανφέρει κάπου.
Ο γάμος είναι υπέροχο πράγμα γιατί βοηθάει δυο ανθρώπους να λύσουν από κοινού τα προβλήματά τους, προβλήματα που δεν θα είχαν αν δεν είχαν παντρευτεί......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να κάνω πολιτικό γάμο με λίγους και καλούς φίλους καλεσμένους, αν και φοβάμαι ότι θα καταλήξω να κάνω το κλασικό πανηγύρι που κάνουν οι περισσότεροι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν τον φανταζομαι... ετσι οπως βλεπω τωρα τον ολο θεσμο, δεν θελω να παντρευτω... Τωρα αν αργοτερα για καπιον λογο αλλαξω γνωμη και θελισω να παντρευτω (πραγμα που δεν το νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις...) βλεπουμε τοτε... Παντος συγουρα δεν θα θελω κατι πολυ φανταχτερο... Οσο πιο απλο και γρηγορο γινετε τοσο το καλητερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Φοβαμαι μήπως παθω αυτο που συμβαίνει τις περισσοτερες φορές........
Να μην θέλω την γυναίκα μου στο κρεβάτι με τπτ.....

Για μένα αν δεν υπαρχει έρωτας κατι έχει σπάσει στην σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Λιτό...
Μακάρι να μπορούσα να είμαι μόνο εγώ κι αυτός σε ένα εκκλησάκι πλάι στη θάλασσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πλάκα είχε ο πρώτος μου γάμος. Παναγία Τρυπητή ,θέα Κορινθιακός , κάυσωνας -Αύγουστος μήνας γαρ, το κλασσικό γλέντι μετά ,τα συνηθισμένα δηλαδή αλλά οκ. Το διαζύγιο ωστόσο πάντα έχει πολύ περισσότερο σασπένς.
Στον δεύτερο γάμο μπορεί να παίξει κάτι πιο πρωτότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ το γάμο μου το φαντάζομαι παραδοσιακό, με όλα τα έθιμα, σε μια ωραία Εκκλησία το πρωί της Κυριακής κατά τις 11, πολλούς καλεσμένους και γλέντι μετά όλη την ημέρα στο σπίτι (αν είναι εξοχή καλύτερα) με ζωντανή μουσική (κλαρίνα, μπουζούκια και δε συμμαζεύεται) και μπόλικο φαΐ και άφθονο κρασί. Το ξέρω, είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί, αλλά έτσι το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ένα ατελείωτο πάρτυ.. που θα κρατήσει για πάντα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ το γάμο μου το φαντάζομαι παραδοσιακό, με όλα τα έθιμα, σε μια ωραία Εκκλησία το πρωί της Κυριακής κατά τις 11, πολλούς καλεσμένους και γλέντι μετά όλη την ημέρα στο σπίτι (αν είναι εξοχή καλύτερα) με ζωντανή μουσική (κλαρίνα, μπουζούκια και δε συμμαζεύεται) και μπόλικο φαΐ και άφθονο κρασί. Το ξέρω, είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί, αλλά έτσι το σκέφτομαι.

Εγώ δε βλέπω καμία δυσκολία πάντως. Το 97% των γάμων κάπως έτσι είναι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δε θα το έλεγα αυτό, οι περισσότεροι πάνε σε κέντρα (τουλάχιστον σε όσους έχω πάει) και τις περισσότερες φορές όχι με ζωντανή μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αν εννοούμε το γάμο σα γεγονός/μυστήριο, προσωπικά, θα ήθελα να κάνω πολιτικό και για νυφικό να είχα ένα απλό άσπρο φόρεμα.

Επειδή όμως υπάρχουν γονείς που θέλουν γάμο σε εκκλησία, θα ήθελα να είναι είτε σε μια μικρή εκκλησία σε κάποιο χωριό (μακριά από κόσμο) είτε σε νησί σε κάποιο εκκλησάκι. Και στις δύο περιπτώσεις θα ήθελα ο γάμος να έχει ως καλεσμένους τους απολύτως στενούς συγγενείς ή τουλάχιστον αυτούς μόνο, που θα χαρούν πραγματικά και όχι όλους τους άσχετους που τους καλέις για κοινωνικούς λόγους και έρχονται λόγω της υποχρέωσής τους ή για να δουν π.χ. πώς είναι η νύφη...

Φυσικά μετά δεν έχει τραπέζια και γλέντια...

Επίσης, θεωρώ πολύ γελοία τη λίστα γάμου... η οποία δεν πρόκειται να υπάρξει... Ας μου φέρουν 10 σίδερα και 5 καφετιέρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Επίσης, θεωρώ πολύ γελοία τη λίστα γάμου... η οποία δεν πρόκειται να υπάρξει... Ας μου φέρουν 10 σίδερα και 5 καφετιέρες....

Εγω αν παντρευτω για την λιστα γαμου θα παντρευτω!!:P

Και θα την ανοιξω στο Metropolis και στην Diesel!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top