Ραντεβού και Covid-19

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,073 μηνύματα.
Ενδέχεται να μην μιλάει κάποιος πολύ καιρό πάντως. Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να τον βάζεις τον άλλο να κάνει τεστ κάθε 3 και λίγο αν βγαίνετε συχνά. Και ακόμη και με αρνητικό τεστ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100%.. Δεν ξέρω..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μα υπάρχουν και οι ασυμπτωματικοί φορείς...
Aμα ειναι και με πιστοποιητικο εμβολιασμου 'η αρνητικα τεστ να φοβασαι μη βγεις καν.Περιμενε 2-3 χρονια μεχρι να τελειωσει το ολο θεμα.
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aμα ειναι και με πιστοποιητικο εμβολιασμου 'η αρνητικα τεστ να φοβασαι μη βγεις καν.Περιμενε 2-3 χρονια μεχρι να τελειωσει το ολο θεμα.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε καμία περίπτωση αρα σίγουρα έχει ένα ρίσκο. Σε 3 χρόνια θα είμαι 90
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Τι πλάκα έχει αυτό με τους κορωνοπληκτους και τα τεστ. Ακολουθήστε το παράδειγμα του Biden που ήταν κλεισμένος στο υπόγειο του. Το σύστημα τον χρειάστηκε για να γίνει Πρόεδρος για αυτό βγήκε. Ε εσείς δεν θα γίνετε πρόεδροι ή πρωθυπουργοί οπότε μείνετε στο υπόγειο μέχρι το τέλος της πανδημίας.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε καμία περίπτωση αρα σίγουρα έχει ένα ρίσκο. Σε 3 χρόνια θα είμαι 90
Και οι δύο να είστε πλήρως εμβολιασμένοι, με αρνητικό PCR και καραντίνα πριν το ραντεβού, δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσετε όταν βγείτε; Κι αν δεν κολλήσετε τότε, αν ξαναβρεθείτε και πάει καλά η ιστορία, δεν θα ξαναβγείτε έξω ποτέ μην τυχόν και κολλήσετε; Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν χρειάζεται να γινόμαστε παράλογοι.
Αν αποφασίσεις να βγεις τελικά, καλά να περάσεις.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,073 μηνύματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πλάκα έχει αυτό με τους κορωνοπληκτους και τα τεστ. Ακολουθήστε το παράδειγμα του Biden που ήταν κλεισμένος στο υπόγειο του. Το σύστημα τον χρειάστηκε για να γίνει Πρόεδρος για αυτό βγήκε. Ε εσείς δεν θα γίνετε πρόεδροι ή πρωθυπουργοί οπότε μείνετε στο υπόγειο μέχρι το τέλος της πανδημίας.
Πω ρε φίλε, δεν μιλάω για ανθρώπους ηλικιωμένους ή με άλλα νοσήματα, θα μιλήσω για υγιείς νέους που έχουν κάνει και το εμβόλιο και πάλι είναι μονίμως χεσμένοι από τον φόβο. Ε, ζήστε λίγο ρε πστη μου, τι θα κάνουμε, σε γυάλα θα μπούμε στο τέλος;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Πω ρε φίλε, δεν μιλάω για ανθρώπους ηλικιωμένους ή με άλλα νοσήματα, θα μιλήσω για υγιείς νέους που έχουν κάνει και το εμβόλιο και πάλι είναι μονίμως χεσμένοι από τον φόβο. Ε, ζήστε λίγο ρε πστη μου, τι θα κάνουμε, σε γυάλα θα μπούμε στο τέλος;
Βασικα η πλειοψηφία των ηλικιωμένων χαίρονταν την ζωή τους και πριν τα εμβόλια. Thug life. Οι νέοι και οι νέες πάλι ήταν κλεισμένοι/ες.

Αλλά ότι φτάσανε μερικοί σε σημείο να ζητάνε πιστοποιητικά εμβολιασμού, αρνητικό τεστ και τέτοια για να βγουν μια βόλτα με τον άλλον δείχνει ότι πράγματι είμαστε για τα υπόγεια χδ.
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα πως προέκυψε ότι ζω σε γυάλα και φοβάμαι του θανατα επειδή λέω ότι δεν μπορείς να αισθανθείς 100% σιγουριά και πάντα υπάρχει η πιθανότητα.. Μόνο το ίντερνετ ξέρει.. Εγώ τι κάνετε εσείς ρώτησα
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά ότι φτάσανε μερικοί σε σημείο να ζητάνε πιστοποιητικά εμβολιασμού, αρνητικό τεστ και τέτοια για να βγουν μια βόλτα με τον άλλον δείχνει ότι πράγματι είμαστε για τα υπόγεια χδ.
Καλά, παράνοια, το μόνο που έχει μείνει είναι να αρχίσουν να ζητάνε και φυλακίσεις όσων δεν κάνουν εμβόλιο. Καθόλου δεν θα εκπλαγω να το διαβάσω κι εδώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα πως προέκυψε ότι ζω σε γυάλα και φοβάμαι του θανατα επειδή λέω ότι δεν μπορείς να αισθανθείς 100% σιγουριά και πάντα υπάρχει η πιθανότητα.. Μόνο το ίντερνετ ξέρει.. Εγώ τι κάνετε εσείς ρώτησα
Εγώ γενικά μιλάω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Καλά, παράνοια, το μόνο που έχει μείνει είναι να αρχίσουν να ζητάνε και φυλακίσεις όσων δεν κάνουν εμβόλιο. Καθόλου δεν θα εκπλαγω να το διαβάσω κι εδώ.
Εδώ ένας βουλευτής της ΝΔ τι ήταν αυτός έλεγε να φοράνε ειδικά περιβραχιόνια οι ανεμβολιαστοι. Το επόμενο βήμα θα ήταν Άουσβιτς.
Τώρα πως προέκυψε ότι ζω σε γυάλα και φοβάμαι του θανατα επειδή λέω ότι δεν μπορείς να αισθανθείς 100% σιγουριά και πάντα υπάρχει η πιθανότητα.. Μόνο το ίντερνετ ξέρει.. Εγώ τι κάνετε εσείς ρώτησα
Δεν αναφέρθηκα στο όνομα σου. Αναφέρομαι σε διάφορα μέλη που λένε ζητάνε αρνητικό τέστ ή πιστοποιητικό εμβολισμού. Εννοείται ο καθένας να προσέχει και τον εαυτό του και τους γύρω του αλλά κάποια πράγματα φτάνουν σε σημείο τρέλας, η κορωνοπληξια έχει και όρια.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Τώρα πως προέκυψε ότι ζω σε γυάλα και φοβάμαι του θανατα επειδή λέω ότι δεν μπορείς να αισθανθείς 100% σιγουριά και πάντα υπάρχει η πιθανότητα.. Μόνο το ίντερνετ ξέρει.. Εγώ τι κάνετε εσείς ρώτησα
Η πιθανότητα για πολλά πράγματα υπάρχει. Κι όταν επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά ότι είναι πιθανό να κολλήσεις και αναρωτιέσαι τι θα γίνει αν ο άλλος είναι ασυμπτωματικός, μια ανησυχία την εκπέμπεις. Αλλά δεν στο λέει κανείς για να σε κατηγορήσει, είναι λογικό ως ένα σημείο. Πόσο μάλλον όταν έχεις να σκεφτείς και συγγενείς μεγαλύτερης ηλικίας/ με υποκείμενα νοσήματα ή αν έχεις εσύ κάποιο υποκείμενο νόσημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ ένας βουλευτής της ΝΔ τι ήταν αυτός έλεγε να φοράνε ειδικά περιβραχιόνια οι ανεμβολιαστοι. Το επόμενο βήμα θα ήταν Άουσβιτς.

Δεν αναφέρθηκα στο όνομα σου. Αναφέρομαι σε διάφορα μέλη που λένε ζητάνε αρνητικό τέστ ή πιστοποιητικό εμβολισμού. Εννοείται ο καθένας να προσέχει και τον εαυτό του και τους γύρω του αλλά κάποια πράγματα φτάνουν σε σημείο τρέλας, η κορωνοπληξια έχει και όρια.
Νομίζω αν πρότεινα σε κάποιον να βγούμε θα το έκανα το τεστ από μόνη μου για να τον κάνω να νιώσει πιο ασφαλής, δείχνει ότι σε νοιάζει ο άλλος, ότι δεν θες να του προκαλέσεις κάτι άσχημο γενικότερα. Δηλαδή δεν είναι μόνο ο κορονοιος αλλά ότι σκέφτηκες και τον άλλον και όχι μόνο την πάρτη σου. Είναι θέμα υπευθυνότητας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πιθανότητα για πολλά πράγματα υπάρχει. Κι όταν επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά ότι είναι πιθανό να κολλήσεις και αναρωτιέσαι τι θα γίνει αν ο άλλος είναι ασυμπωματικός, μια ανησυχία την εκπέμπεις. Αλλά δεν στο λέει κανείς για να σε κατηγορήσει, είναι λογικό ως ένα σημείο. Πόσο μάλλον όταν έχεις να σκεφτείς και συγγενείς μεγαλύτερης ηλικίας/ με υποκείμενα νοσήματα ή αν έχεις εσύ κάποιο υποκείμενο νόσημα.
Εγω ρωταω για όλες τις πιθανότητες γιατί κανένας δεν αναφέρεται σε αυτές. Σου λέει αν έκανε το εμβόλιο είναι οκ. Τι οκ; αφού πάλι μπορεί να σε κολλήσει. Θέλω να πω λέμε τα μισά και αφήνουμε τα άλλα μισά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εντάξει λοιπόν. Οι εμβολιασμένοι μπορούν επίσης να κολλήσουν και να μεταδώσουν τον ιό (αν και σε μικρότερο βαθμό από ό,τι ένας ανεμβολίαστος, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποι@). Ορίστε, τα είπαμε όλα και όχι τα μισά. Νιώθεις καλύτερα και μεγαλύτερη ασφάλεια τώρα;

*με ήρεμο ύφος τα λέω, ελπίζω να μην φάνηκε το αντίθετο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Νομίζω αν πρότεινα σε κάποιον να βγούμε θα το έκανα το τεστ από μόνη μου για να τον κάνω να νιώσει πιο ασφαλής, δείχνει ότι σε νοιάζει ο άλλος, ότι δεν θες να του προκαλέσεις κάτι άσχημο γενικότερα. Δηλαδή δεν είναι μόνο ο κορονοιος αλλά ότι σκέφτηκες και τον άλλον και όχι μόνο την πάρτη σου. Είναι θέμα υπευθυνότητας.
Ο καθένας με τον εαυτό του ας κάνει ο,τι θέλει. Το θέμα είναι να μην έχει τις απαιτήσεις του όλοι οι άλλοι να συμπεριφέρονται όπως εκείνοι. Σίγουρα δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά αν μου έλεγε κανένας για βόλτα να κάτσω να κάνω τεστ. Ο φόβος έχει και τα όρια του. Δηλαδή αν ζούσαμε εποχή πανούκλας όλοι αυτοί τι θα έκαναν; Θα έβγαιναν με τα κουμπούρια στο μπαλκόνι και θα πυροβολούσαν όποιον ήταν στα 100 μέτρα;

Γενικά αρκετή φασαρία για το τίποτα θα ειπώ εγώ.
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει λοιπόν. Οι εμβολιασμένοι μπορούν επίσης να κολλήσουν και να μεταδώσουν τον ιό (αν και σε μικρότερο βαθμό από ό,τι ένας ανεμβολίαστος, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποι@). Ορίστε, τα είπαμε όλα και όχι τα μισά. Νιώθεις καλύτερα και μεγαλύτερη ασφάλεια τώρα;

*με ήρεμο ύφος τα λέω, ελπίζω να μην φάνηκε το αντίθετο
Δεν νιώθω καμία διαφορά με πριν
Ο καθένας με τον εαυτό του ας κάνει ο,τι θέλει. Το θέμα είναι να μην έχει τις απαιτήσεις του όλοι οι άλλοι να συμπεριφέρονται όπως εκείνοι. Σίγουρα δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά αν μου έλεγε κανένας για βόλτα να κάτσω να κάνω τεστ. Ο φόβος έχει και τα όρια του. Δηλαδή αν ζούσαμε εποχή πανούκλας όλοι αυτοί τι θα έκαναν; Θα έβγαιναν με τα κουμπούρια στο μπαλκόνι και θα πυροβολούσαν όποιον ήταν στα 100 μέτρα;

Γενικά αρκετή φασαρία για το τίποτα θα ειπώ εγώ.
Σιγά τι είναι το τεστ και το παρουσιάζεις σαν τόσο μεγάλο κόπο/βαρος, είναι το λιγότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος μέσα στην πανδημία. Φυσικά ο καθένας πράττει όπως νομίζει, εγώ προσωπικά δε θα έβγαινα με κάποιον που δεν "με σκέφτηκε" ούτε στο ελάχιστο ακόμη και το τυπικό του πράγματος.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι βαδίζουμε πλέον σε πολύ επικίνδυνα μονοπάτια, σε μια μετάβαση της ανθρωπότητας σε μια καινούργια κατάσταση, πολύ αντικοινωνική και υπερβολικά (μικροβιο)φοβική.

Όλα αυτά τα λέω γιατί προβλέπω πως, ακόμα και όταν τελειώσουμε με αυτό που μας έτυχε (όταν, όπως και αν τελειώσουμε) θα μείνουν πολλά από αυτά. Θα μείνει η φοβία για μια φυσιολογική, καθημερινή και ανθρώπινη επαφή, χώρια που κάποια μέτρα θα γίνουν πια βίωμα και θα μείνουν συνήθεια. Αυτά τα έλεγα εξαρχής και οι περισσότεροι με αποκαλούσαν αρνητικό, μέχρι και συνομωσιολόγο.

Και όλα αυτά γιατί έχουνε γράψει στα π..πάρια μας την ψυχική υγεία, δεν βλέπουμε τις έρευνες, δεν βλέπουμε τα σημάδια παντού, γύρω μας και το μόνο που κάνουμε είναι ανούσιες πίπες τύπου τηλεφωνική υποστήριξη κατά τη διάρκεια της καραντίνας. Κανένας δεν βλέπει (ή δεν θέλει να δει) την αύξηση της ενδοοικογενειακής και κοινωνικής βίας και, το ακόμα χειρότερο, ότι έρχονται χειρότερα.

Υπόψιν, όλα αυτά τα λέω όντας εμβολιασμένος. Αλλά, όχι, δεν θέλω να ζω σε έναν κόσμο που θα πρέπει να κάνει τεστ κάποιος φίλος μου για να τον δω, να μου δημιουργούνται εντέχνως τύψεις και άγχος μέχρι και για τις πιο απλές καθημερινές συνήθειες συνήθειες και έμμεσες και άμεσες κατηγορίες περί κοινωνικής ευθύνης.

Όποιος κάνει τον κόπο να με παραθέσει να γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να απαντήσω, ήθελα απλά να εκφράσω κάποιες σκέψεις και φόβους μου.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Δεν νιώθω καμία διαφορά με πριν
Τότε; Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι μια αλήθεια γνωστή και το αναγνωρίζουν όλοι πλέον, έχει γίνει καραμέλα. Νομίζω πως τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. Τους κινδύνους και τα ρίσκα τα ξέρουμε. Τα βάζουμε κάτω, τα ζυγίζουμε και παίρνουμε αποφάσεις.
Σιγά τι είναι το τεστ και το παρουσιάζεις σαν τόσο μεγάλο κόπο/βαρος, είναι το λιγότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος μέσα στην πανδημία. Φυσικά ο καθένας πράττει όπως νομίζει, εγώ προσωπικά δε θα έβγαινα με κάποιον που δεν "με σκέφτηκε" ούτε στο ελάχιστο ακόμη και το τυπικό του πράγματος.
Rapid antigen tests, like PCR tests, aren't perfect. If you get a negative result, that doesn't mean you are free of COVID-19. It might mean you tested too early or too late.
"People without symptoms of COVID-19 should not use one rapid test alone to clear themselves of being infectious," says Dr. Koepsell.
Συνεπώς, και το να κάνεις σελφ τεστ πριν την έξοδό σου, δεν σου εγγυάται κάτι. Αν θες να είσαι πραγματικά σίγουρη, κάνεις PCR, το οποίο κοστίζει 60 ευρώ (από όσο θυμάμαι). Νομίζω ότι καταλαβαίνεις κι εσύ πως δεν είναι εφικτό να κάνεις μοριακό τεστ κάθε φορά που θες να βγεις για βόλτα με φίλους ή το ταίρι σου.
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι προτιμώ να κάνω/ουν ένα τεστ των 3 λεπτών παρά να πω αργότερα "πω ρε γαμώτο κόλλησα", ούτε μικροβιοφοβική είμαι, ούτε υποχόνδρια, αλλά μέσα σε μια κατάσταση πανδημίας δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω "εγώ θα ζω όπως πριν και όλα τα άλλα είναι υστερίες και υπερβολές". Φυσικά και δε θα κλειστώ σπίτι, ούτε θα κάνω 3 χρόνια να δω τους φίλους μου, αλλά αν ένα τεστ είναι τόσο βαρύ για κάποιον που θέλει να βρεθούμε από κοντά, τότε σίγουρα θα του είναι και άλλα πράγματα βαριά. Εν τέλει, δεν είναι τόσο το τεστ σαν τεστ, αλλά η σκέψη και η θέση που σε βάζει αυτός που είναι απέναντί σου.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eναλλακτικά μπορείς να σκάσεις μύτη έτσι
Screenshot_1.png

Και γλιτώνεις και το τέστ, βάζω λίνκ για τους ενδιαφερόμενους μονο 28 δολλάρια.

Μην σπαταλάτε τα λεφτά σας στο τέστ.Σου μένει και η στολή για post-covid roleplaying εφόσον προχωρήσει το πράγμα. ;)
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Προσωπικά, από τη στιγμή που έχω εμβολιαστεί εδώ και καιρό και με τις δύο δόσεις, δε θα ασχολιόμουν αν έχει η άλλη κορονοϊό.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, θεματοθέτρια, είναι γιατί προσθέτεις σκοπέλους σε κάθε λογική απάντηση των παιδιών. Η αλήθεια είναι πως και εμβολιασμένος να είναι ο άλλος και pcr να έχει κάνει, πάντα υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να είναι θετικός. Όπως με όλα στη ζωή, έτσι και εδώ δεν υπάρχει βεβαιότητα στο 100%. Ε και; Αν εσύ και ο περίγυρός σου είστε εμβολιασμένοι, τι ακριβώς φοβάσαι τόσο, που αποζητάς και απόλυτη βεβαιότητα στο να είναι ο άλλος αρνητικός; Δεν τα λέω επιθετικά, κι ας βγαίνουν απότομα, αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top