Ραντεβού και Covid-19

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, από τη στιγμή που έχω εμβολιαστεί εδώ και καιρό και με τις δύο δόσεις, δε θα ασχολιόμουν αν έχει η άλλη κορονοϊό.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, θεματοθέτρια, είναι γιατί προσθέτεις σκοπέλους σε κάθε λογική απάντηση των παιδιών. Η αλήθεια είναι πως και εμβολιασμένος να είναι ο άλλος και pcr να έχει κάνει, πάντα υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να είναι θετικός. Όπως με όλα στη ζωή, έτσι και εδώ δεν υπάρχει βεβαιότητα στο 100%. Ε και; Αν εσύ και ο περίγυρός σου είστε εμβολιασμένοι, τι ακριβώς φοβάσαι τόσο, που αποζητάς και απόλυτη βεβαιότητα στο να είναι ο άλλος αρνητικός; Δεν τα λέω επιθετικά, κι ας βγαίνουν απότομα, αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση.
Γιατί δεν με ικανοποιούν οι απαντήσεις γετ
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γιατί δεν με ικανοποιούν οι απαντήσεις γετ
Θα πεθάνουμε όλοι. Καθίστε σπίτι. Ξεχάστε φίλους, έρωτες, σεξ, διακοπές. Θα πεθάνουμε όλοι, το ξαναλέω για όσους δεν το κατάλαβαν.

Τώρα;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι προτιμώ να κάνω/ουν ένα τεστ των 3 λεπτών παρά να πω αργότερα "πω ρε γαμώτο κόλλησα", ούτε μικροβιοφοβική είμαι, ούτε υποχόνδρια, αλλά μέσα σε μια κατάσταση πανδημίας δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω "εγώ θα ζω όπως πριν και όλα τα άλλα είναι υστερίες και υπερβολές". Φυσικά και δε θα κλειστώ σπίτι, ούτε θα κάνω 3 χρόνια να δω τους φίλους μου, αλλά αν ένα τεστ είναι τόσο βαρύ για κάποιον που θέλει να βρεθούμε από κοντά, τότε σίγουρα θα του είναι και άλλα πράγματα βαριά. Εν τέλει, δεν είναι τόσο το τεστ σαν τεστ, αλλά η σκέψη και η θέση που σε βάζει αυτός που είναι απέναντί σου.
Γιατι να μην ζεις οπως πριν ?
Κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ αρκει να προσεχεις και να τεσταρεσαι .

Ολα στο μυαλο ειναι καλη μου και το εννοω αυτο που λεω .Ειτε εισαι εμβολιασμενος ειτε οχι ο κυνδινος να κολλησεις και να μεταδωσεις διαφερει λιγακι μονο ,οποτε αξιζει λες ολο αυτο ?
Κανε ενα εμβολιο απλα να εισαι κατα μια αποψη ¨οχυρωμενη ¨ εαν τυχων νοσησεις και κοιτα να απολαμβανεις τις σχεσεις σου .
Αλλωστε για ενα πρωτο ραντεβου μιλαμε οπου ειναι και αναγνωριστικο δεν θα πας να κοιμηθεις μαζι του κατευθειαν :)
Γαι μετεπειτα ολοι τον ιδιο κυνδινο εχουμε αφου οι συντροφοι μας ερχονται συνεχεια επαφες και με αλλο κοσμο ..

Δεν μπορεις ουτε να το περιορισεις ολο αυτο ουτε να το προλαβεις .Κανεις αυτα που νομιζεις και αν γινει ας γινει ,τουλαχιστον δεν εχασες στιγμες που ηθελες απο την ζωη σου !
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή όταν βγαίνετε με φίλους τους ζητάτε να κάνουν τέστ;Αν οχι,στον γκόμενο γιατι κολλάτε;Επειδή θα τον φιλήσετε(ίσως) ας πούμε;Μετά να τον βάλετε να κάνει και τέστ για ηπατίτιδα κτλ καθώς μπορεί κάλλιστα να έχει και να σας κολλήσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να μη μιλήσω για το σεκς να φέρει αρνητικά ΣΜΝ ο κοπρίτης αλλιώς δε θα το δεί το λουλούδι μου!!!!!!!!!!!!!
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι να μην ζεις οπως πριν ?
Κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ αρκει να προσεχεις και να τεσταρεσαι .

Ολα στο μυαλο ειναι καλη μου και το εννοω αυτο που λεω .Ειτε εισαι εμβολιασμενος ειτε οχι ο κυνδινος να κολλησεις και να μεταδωσεις διαφερει λιγακι μονο ,οποτε αξιζει λες ολο αυτο ?
Κανε ενα εμβολιο απλα να εισαι κατα μια αποψη ¨οχυρωμενη ¨ εαν τυχων νοσησεις και κοιτα να απολαμβανεις τις σχεσεις σου .
Αλλωστε για ενα πρωτο ραντεβου μιλαμε οπου ειναι και αναγνωριστικο δεν θα πας να κοιμηθεις μαζι του κατευθειαν :)
Γαι μετεπειτα ολοι τον ιδιο κυνδινο εχουμε αφου οι συντροφοι μας ερχονται συνεχεια επαφες και με αλλο κοσμο ..

Δεν μπορεις ουτε να το περιορισεις ολο αυτο ουτε να το προλαβεις .Κανεις αυτα που νομιζεις και αν γινει ας γινει ,τουλαχιστον δεν εχασες στιγμες που ηθελες απο την ζωη σου !
αυτο εννοω με το να ζω οπως πριν..να μην τεσταρομαι και να μην προσεχω
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Και πριν ελέγχαμε κάποια πράγματα. Οπως π.χ αν κάποιος έχει μεσογειακή αναιμία.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
τι τεστ και πιστοποιητικα λετε ρε
που μετα αν βγεις ραντεβου πανω στην εξαψη θα ανταλλαξετε οτι υγρα υπαρχουν
σιγα μη ρωταγα την κοπελα μ πριν το εμβολιο αν εχει κανει τεστ
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πριν ελέγχαμε κάποια πράγματα. Οπως π.χ αν κάποιος έχει μεσογειακή αναιμία.
Ακριβώς έτσι. Πριν τον κόβιντ, κάθε καινούργιο γκομενάκι που χτυπούσα, το πρώτο πράγμα που ρωτούσα ήταν αν είχε μεσογειακή αναιμία.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
θεωρώ τόσο μεγάλη την τύχη και την χαρά του να βγω επιτέλους ένα ραντεβού μετά από τόσο καιρό, που θα το ρίσκαρα ακόμα και αν η άλλη έχει κορονοϊό. :hug:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θεωρώ τόσο μεγάλη την τύχη και την χαρά του να βγω επιτέλους ένα ραντεβού μετά από τόσο καιρό, που θα το ρίσκαρα ακόμα και αν η άλλη έχει κορονοϊό. :hug:
Φαντάσου όμως γκαντεμιά ρε πούστη μου να συμβεί :(
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς έτσι. Πριν τον κόβιντ, κάθε καινούργιο γκομενάκι που χτυπούσα, το πρώτο πράγμα που ρωτούσα ήταν αν είχε μεσογειακή αναιμία.
Εγώ ρωτάω και θυροειδή και σε δεύτερα ραντεβού κουβαλάω μαζί μου το μηχανηματάκι για το ζάχαρο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
@DespinaL κοίταξε, πρώτον το τεστ που θα κάνεις στο σπίτι που λες και ξαναλές, δεν σου εγγυάται τίποτα. Κατα 40% θα σου βγάλει αρνητικο ακομα και θετική αν είσαι όντως. Μοριακα λόγω κόστους καθώς και rapid δεν ειναι πρακτικό να κανεις σε κάθε τετοια συναναστροφη, ποσο μαλλον για ένα ραντεβού με κάποιον που δεν είναι καν σχέση σου.

Δεύτερον, τα σελφ τεστ αποσο ξερω δεν τα δικαιουμαστε εμεις οι πληρως εμβολιασμενοι πλεον απο τα φαρμακεία. Δεν ξερω αν τωρα μπορεις να πας να τα αγοράσεις κατά βούληση βεβαια. Αν λοιπόν ειστε και οι δύο πληρως εμβολιασμενοι (2 δοσεις + 2 εβδομαδες), τοτε να βγείτε να βρεθείτε κανονικα.

Αν έχεις κάνει το εμβολιο, τίθεται ένα θέμα πρακτικότητας πλεον στην καθημερινότητά σου που λες δέχομαι το ρίσκο. Άλλωστε πλεον το ζήτημα δεν ειναι αν θα κολλήσουμε, γιατι όλοι θα κολλήσουμε τον ιο αργα ή γρήγορα, το ζήτημα έχει μετατοπιστει στο πώς θα τον συναντήσουμε, δηλαδη να έχουμε την προστασία του εμβολίου. Γιαυτό λέμε κάντε όλοι το εμβόλιο. Διαχείριση ρίσκου κανεις στα πάντα, απο το να σε χτυπήσει κεραυνός, να σε πατησει αμάξι και να πάθεις τετανο απο μια πληγή που δεν φροντισες καλα. Πιθανότητες παντα θα υπάρχουν για ολα, όσο μικρές και να ειναι παντα θα υπάρχουν. Αλλα ειμαστε πλεον εναμιση χρόνο μεσα σε ολο αυτό με την πανδημία. Απο σενα εξαρτάται αν το μαξιλαράκι ασφαλειας σου θα είναι το εμβόλιο ή αν θα συνεχίσεις τον εγκλεισμό και το να μην ζεις λιγο πιο φυσιολογικά. Και τα δύο είναι αποδεκτά, ο καθενας κοιτάει τον εαυτό του ενεργα πλεον ως προς την πανδημία.

Και τρίτον και βασικότερο. Απο ψυχολογικης αποψης εχω την εντύπωση πως ο κορωνοιος, τα τεστ, οι πιθανότητες και τα ρίσκα ίσως να αποτελούν υποσυνείδητα πρόφαση για να μην βγεις το ραντεβού, ενώ ο πραγματικός λόγος να είναι άλλος. Μπορει πχ να μην σου αρέσει το παιδί, να μην νιώθεις έτοιμη να προχωρήσεις σε κάποια επόμενη σχέση κλπ κλπ. Πριν πεις σίγουρα όχι, σκεψου το και ψαξτο μεσα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ρωτάω και θυροειδή και σε δεύτερα ραντεβού κουβαλάω μαζί μου το μηχανηματάκι για το ζάχαρο.
Ίσως κάποιοι να σε αποκαλούσαν υπερβολική, δεν είμαι ένας από αυτούς. Δεν χαλάμε ολόκληρη ζωή για την καύλα μιας στιγμής.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ που τώρα τελευταία όλο απορίες έχω, απορώ πώς είναι δυνατόν η θεματοθέτρια η οποία θυμάμαι ότι θα σπούδαζε ή στο Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων ή στο Τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας, ρωτάει εμάς ενώ το πιο λογικό θα ήταν να ρωτάμε εμείς αυτήν!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ που τώρα τελευταία όλο απορίες έχω, απορώ πώς είναι δυνατόν η θεματοθέτρια η οποία θυμάμαι ότι θα σπούδαζε ή στο Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων ή στο Τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας, ρωτάει εμάς ενώ το πιο λογικό θα ήταν να ρωτάμε εμείς αυτήν!
Γιατί να μη ρωτήσω εγώ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο εννοω με το να ζω οπως πριν..να μην τεσταρομαι και να μην προσεχω
Καντω τι σε εμποδίζει ?

Αν και νομίζω όταν βρεις γκόμενο και γουστάρεις πραγματικά είναι το τελευταίο που θα σκεφτείς, οπότε όλα αυτά μόνο στις θεωρίες θα μείνουν 😉

Εγώ που τώρα τελευταία όλο απορίες έχω, απορώ πώς είναι δυνατόν η θεματοθέτρια η οποία θυμάμαι ότι θα σπούδαζε ή στο Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων ή στο Τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας, ρωτάει εμάς ενώ το πιο λογικό θα ήταν να ρωτάμε εμείς αυτήν!
Μα ρωταει πως το αντιμετωπίζουμε εμείς όλο αυτό?

Λίγο παράλογο μου φαίνεται και καθόλου σχετικό με το τι σπουδάζει ...
Αυτή είναι η αρχική της απορία νομίζω 🤔
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Μήπως είναι reverse?

Μήπως το παιδί ζητάει από αυτήν τεστ και εγγυήσεις για να βρεθούν και εκείνη αρνείται?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@DespinaL κοίταξε, πρώτον το τεστ που θα κάνεις στο σπίτι που λες και ξαναλές, δεν σου εγγυάται τίποτα. Κατα 40% θα σου βγάλει αρνητικο ακομα και θετική αν είσαι όντως. Μοριακα λόγω κόστους καθώς και rapid δεν ειναι πρακτικό να κανεις σε κάθε τετοια συναναστροφη, ποσο μαλλον για ένα ραντεβού με κάποιον που δεν είναι καν σχέση σου.

Δεύτερον, τα σελφ τεστ αποσο ξερω δεν τα δικαιουμαστε εμεις οι πληρως εμβολιασμενοι πλεον απο τα φαρμακεία. Δεν ξερω αν τωρα μπορεις να πας να τα αγοράσεις κατά βούληση βεβαια. Αν λοιπόν ειστε και οι δύο πληρως εμβολιασμενοι (2 δοσεις + 2 εβδομαδες), τοτε να βγείτε να βρεθείτε κανονικα.

Αν έχεις κάνει το εμβολιο, τίθεται ένα θέμα πρακτικότητας πλεον στην καθημερινότητά σου που λες δέχομαι το ρίσκο. Άλλωστε πλεον το ζήτημα δεν ειναι αν θα κολλήσουμε, γιατι όλοι θα κολλήσουμε τον ιο αργα ή γρήγορα, το ζήτημα έχει μετατοπιστει στο πώς θα τον συναντήσουμε, δηλαδη να έχουμε την προστασία του εμβολίου. Γιαυτό λέμε κάντε όλοι το εμβόλιο. Διαχείριση ρίσκου κανεις στα πάντα, απο το να σε χτυπήσει κεραυνός, να σε πατησει αμάξι και να πάθεις τετανο απο μια πληγή που δεν φροντισες καλα. Πιθανότητες παντα θα υπάρχουν για ολα, όσο μικρές και να ειναι παντα θα υπάρχουν. Αλλα ειμαστε πλεον εναμιση χρόνο μεσα σε ολο αυτό με την πανδημία. Απο σενα εξαρτάται αν το μαξιλαράκι ασφαλειας σου θα είναι το εμβόλιο ή αν θα συνεχίσεις τον εγκλεισμό και το να μην ζεις λιγο πιο φυσιολογικά. Και τα δύο είναι αποδεκτά, ο καθενας κοιτάει τον εαυτό του ενεργα πλεον ως προς την πανδημία.

Και τρίτον και βασικότερο. Απο ψυχολογικης αποψης εχω την εντύπωση πως ο κορωνοιος, τα τεστ, οι πιθανότητες και τα ρίσκα ίσως να αποτελούν υποσυνείδητα πρόφαση για να μην βγεις το ραντεβού, ενώ ο πραγματικός λόγος να είναι άλλος. Μπορει πχ να μην σου αρέσει το παιδί, να μην νιώθεις έτοιμη να προχωρήσεις σε κάποια επόμενη σχέση κλπ κλπ. Πριν πεις σίγουρα όχι, σκεψου το και ψαξτο μεσα σου.
Δεν μου έχεις απαντήσει σε αυτά που σου λεω εδω.
 

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως είναι reverse?

Μήπως το παιδί ζητάει από αυτήν τεστ και εγγυήσεις για να βρεθούν και εκείνη αρνείται?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν μου έχεις απαντήσει σε αυτά που σου λεω εδω.
Δες το ποστ 38
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,572 μηνύματα.
Φτάσαμε σε σημείο να θεωρούμαστε ανεύθυνοι όσοι όταν βγαίνουμε δεν κάνουμε τεστ...

Guys guys guys, RELAAAX. Τόσες πανδημίες πέρασε η ανθρωπότητα, στη συγκεκριμένη που είναι και πιο ήπια θα σοκαριστουμε; Ευχηθειτε να μην συναντήσουμε τίποτα χειρότερο την επόμενη φορά λέω εγώ και χαλαρώστε. Όσοι έχουν εμβολιαστεί άλλωστε είτε δεν θα κολλήσουν καθόλου είτε θα κολλήσουν και θα το περάσουν από ασυμπτωματικα έως το πολύ με ήπια συμπτώματα γρίπης.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Αν και νομίζω η θεματοθέτρια έχει πάρει ικανοποιητικές απαντήσεις και το θρεντ σύντομα θα κλειδωθεί, να προσθέσω οτι ακόμα κι αν δε σε κολλήσει το ραντεβού σου μπορεί να σε κολλήσει κάποιος εκεί που θα πας, μια καφετέρια, ένα σινεμά κλπ. Οπότε καλύτερα να μην ασχολείσαι με ραντεβού εφόσον έχεις τέτοιο φόβο προς το παρόν. Δεν βλέπω άλλη λύση αφού δε σε ικανοποιεί τίποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top